Bój się nawilżaczy powietrza z Allegro! Te z mgiełką szkodzą!

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

8 minut czytania

Wśród nawilżaczy powietrza z Allegro dominują nawilżacze ultradźwiękowe, z tzw. mgiełką. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, ze względu na szeroki wybór i atrakcyjne ceny wielu urządzeń, nawet w okolicach 40 zł. Niestety, sposób ich działania sprawia, że stwarzają zagrożenie dla zdrowia, są uciążliwe dla zwierząt, a także szkodzą urządzeniom elektronicznym i meblom.

W skrócie

  • Na Allegro popularne są nawilżacze ultradźwiękowe, ze względu na szeroki wybór, atrakcyjne ceny i ciekawy wygląd wielu z nich. Nie są to jednak urządzenia pozbawione wad.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe za pomocą fal o niskiej częstotliwości rozbijają na drobne cząsteczki wodę i całą jej zawartość. W ten sposób do pomieszczenia przedostają się także minerały i związki chemiczne zawarte w wodzie, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie.
  • Do nawilżaczy ultradźwiękowych należy wlewać wodę destylowaną, co znacząco podnosi koszty ich użytkowania.
  • Rekomendujemy wybór nawilżaczy ewaporacyjnych, które są bezpieczniejsze i pozwalają na wykorzystywanie wody kranowej.
Grafika - nawilżacze ultradźwiękowe
Nawilżacz ultradźwiękowy – grafika. Opracowanie własne

Podczas zakupów na Allegro warto zachować ostrożność. Niektórzy sprzedawcy zdają sobie sprawę z tego, że nawilżacze ewaporacyjne są znacznie bezpieczniejsze od ultradźwiękowych. Z tego powodu zdarza się, że na aukcji zatytułowanej „nawilżacz ewaporacyjny” sprzedawany jest nawilżacz ultradźwiękowy. Jako przykład można tu wskazać jedną z aukcji dotyczących nawilżacza DexXer H2O.


Na Allegro można też znaleźć prawdziwe nawilżacze ewaporacyjne. Są one droższe od nawilżaczy ultradźwiękowych, ale za to bezpieczne dla zdrowia. Nie emitują białego pyłu i nie są uciążliwe dla zwierząt. Nie szkodzą też domowej elektronice ani innym elementom wyposażenia.

Ultradźwiękowym nawilżaczom mówimy NIE

Każdy nawilżacz ultradźwiękowy stwarza zagrożenie, ze względu na samą technologię nawilżania. Pod tym względem nie ma zatem znaczenia, czy wybierzemy tańszy czy droższy sprzęt.

Nazwa nawilżacz ultradźwiękowy pochodzi od ultradźwięków, czyli fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. To właśnie one rozbijają cząsteczki wody i przekształcają ją w mikroskopijną mgiełkę, która trafia do powietrza. Niestety w mikroskopijne cząsteczki emitowane do powietrza przekształcana jest też cała zawartość wody. 

W wodzie kranowej obecne są minerały, w tym wapń i magnez, odpowiadające za gromadzenie kamienia. To właśnie one tworzą biały pył, który użytkownicy nawilżaczy ultradźwiękowych, sięgający po wodę kranową, dostrzegają na podłodze i meblach, zwłaszcza ciemnych. Część pyłu trafia wraz ze wdychanym powietrzem do naszych dróg oddechowych. Ponadto pył kamienny dostaje się urządzeń elektrycznych, co prowadzi do jego niszczenia.

W mgiełce emitowanej przez nawilżacze ultradźwiękowe mogą znajdować się także:

  • bakterie (z samej wody oraz te rozwijające się z powodu braku należytej higieny),
  • chlor i inne chemikalia (pochodzące zarówno z samej wody, jak i ze środków czyszczących wykorzystywanych do mycia wnętrza urządzenia),
  • pleśń,
  • metale ciężkie.

Czy woda destylowana rozwiązuje problem?

Do nawilżaczy ultradźwiękowych zaleca się wlewać wyłącznie wodę destylowaną albo po odwróconej osmozie. Oznacza to wydatek znacznie większy niż w przypadku wody kranowej, ponieważ 1 l wody destylowanej kosztuje około 1 zł. Wyższe wydatki i konieczność kupowania wody to nie jedyny problem.

Stosowanie wody destylowanej nie zapobiega zanieczyszczeniu powietrza resztkami chemikaliów ze środków czyszczących ani bakteriami, które rozwijają się w przypadku niezachowania zasad higieny. Podczas używania nawilżacza ultradźwiękowego trzeba w szczególny sposób dbać o czystość i uważnie dobierać środki myjące.

Woda destylowana eliminuje problem osiadania kamienia wewnątrz urządzeń elektrycznych, ale nie zapobiega dostawaniu się tam pary wodnej. Dotyczy to w szczególności sprzętu znajdującego się blisko nawilżacza.

Może Cię zainteresować: Dyfuzor powietrza. Działanie i rodzaje

Zalety i wady nawilżaczy powietrza z Allegro

Zalety
  • Szeroki wybór
  • Niektóre nawilżacze są dostępne w atrakcyjnych cenach
  • Łatwy wybór najkorzystniejsze oferty konkretnego produktu
Wady
  • Znaczna część to nawilżacze ultradźwiękowe
  • Opisy niektórych aukcji mogą wprowadzać w błąd

2 kategorie „nawilżaczy powietrza Allegro

Wpisując w Google frazę „nawilżacz powietrza Allegro”, użytkownik może trafić na dwie kategorie z nawilżaczami:

1. allegro.pl/kategoria/urzadzenia-medyczne-nawilzacze-oczyszczacze-powietrza

2. allegro.pl/kategoria/urzadzenia-medyczne-nawilzacze-oczyszczacze-powietrza

Kategorie różnią się zawartością, chociaż znaczna część produktów jest taka sama. W naszej ocenie podział jest nieużyteczny. Pod frazą „nawilżacz powietrza” za domyślną wskazywaną przez Google można uznać pierwszą kategorię.

Ponadto fraza „nawilżacz powietrza Allegro” wyświetla nam dodatkowe listingi, w tym nawilżacze z jonizatorami. Ze względu na fakt, że w tanich nawilżaczach powietrza z Allegro należy spodziewać się prostych monopolarnych generatorów jonów, które wytwarzają jony o małej trwałości, to ten element wyposażenia podczas wyboru nawilżacza zalecamy pominąć.

Nasza poniższa analiza ofert nawilżaczy powietrza z Allegro.pl dotyczy domyślnej kategorii.

Przykłady ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza z Allegro

Na Allegro wiele nawilżaczy powietrza sprzedawanych jest pod kilkoma nazwami. Przyjrzymy się teraz paru najpopularniejszym urządzeniom na tym serwisie.

Nawilżacz powietrza H20 Humidifier

H2O Humidifier to nawilżacz ultradźwiękowy dostępny w trzech kolorach: białym, jasnoróżowym i granatowym. Wszystkie wersje zostały wyposażone w niebiesko-fioletowo-różowe światełka LED. Urządzenie ma funkcję aromaterapii.

Niestety wydajność tego nawilżacza powietrza z Allegro wynosi 35 ml/h, a więc jest bardzo mała. Zbiornik na wodę ma pojemność 300 ml/h. Taki sprzęt nie będzie miał odczuwalnego wpływu na wilgotność powietrza. 

NazwaNawilżacz powietrza H2O Humidifier
Wydajność35 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę300 ml
Dodatkowe funkcjetimer, aromaterapia, lampka
Najniższa cena24 zł

DexXer H2O Humidifier można znaleźć m.in. pod nazwami:

Deerma LD220

Deerma LD220 nawilżacz ultradzwiekowy
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Deerma LD220

Nawilżacz powietrza Deerma LD220 został wyposażony w higrostat. Docelową wilgotność powietrza można ustawić w zakresie od 45% do 90%. Prawidłowa wynosi od 40% do 60%, zatem zakres ustawień został tu słabo przemyślany. W urządzeniu znajdziemy również timer i funkcję aromaterapii, a sterowanie jest możliwe pilotem.

Niestety na aukcjach nie została podana wydajność nawilżacza Deerma LD220, a to kluczowy parametr, niezbędny do oceny skuteczności i maksymalnej powierzchni pracy. Wiadomo natomiast, że zbiornik na wodę ma pojemność 4 l.

NazwaDeerma LD220
Wydajnośćb.d.
Pojemność zbiornika na wodę4 l
Dodatkowe funkcjehigrostat, timer, aromaterapia, sterowanie pilotem
Najniższa cena
ok. 118 zł  już niedostępny

Deerma LD220 dostępna jest m.in. pod nazwami:

Malatec 1791

Nawilżacz powietrza Malatec 1791 wyróżnia się m.in. nowoczesnym designem oraz obecnością jonizatora. Znalazły się w nim także higrometr, pozwalający na utrzymanie wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza, timer, funkcja aromaterapii oraz czujnik temperatury. 

Aktualną wilgotność i wybrane ustawienia można sprawdzić na podświetlanym panelu. Sterowanie możliwe jest poprzez pilot. Deklarowana wydajność nawilżania wynosi 300 ml/h, a zbiornik na wodę ma pojemność 5 l.

Urządzenie powinno zatem efektywnie nawilżać powietrze. Niestety, jak w przypadku każdego nawilżacza ultradźwiękowego, będzie to miało swoje skutki uboczne.

NazwaMalatec 1791 
Wydajność300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę5 l
Dodatkowe funkcjehigrostat, timer, aromaterapia, czujnik temperatury, sterowanie pilotem
Najniższa cenaok. 118 zł 

Nawilżacz powietrza Malatec 1791 można kupić m.in. na takich aukcjach Allegro jak:

Iso Trade 10970

Iso-Tarde-w-dwoch-kolorach

Iso Trade 10970 to kolejny nawilżacz powietrza o małych rozmiarach (10 x 10 x 16 cm), dostępny w bardzo niskiej cenie. Deklarowana wydajność wynosi 35 ml/h, a więc jest niewielka. Do zbiornika można wlać jednorazowo tylko 300 ml wody.

Urządzenie ma podświetlenie w kilku kolorach oraz umożliwia stosowanie olejków zapachowych. Zasilanie odbywa się poprzez kabel USB. Nawilżacz dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: jaśniejszej oraz ciemniejszej.

NazwaIso Trade 10970
Wydajność35 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę300 ml
Dodatkowe funkcjekolorowe podświetlenie
aromaterapia
Najniższa cenaok. 35 zł 

Wersja jaśniejsza

Wersja ciemniejsza

Aromatly

Nawilżacz powietrza Aromatly przyciąga uwagę, ponieważ daje efekt kominka. Odpowiednie podświetlenie mgiełki sprawia, iż urządzenie wygląda podczas pracy tak, jakby wydobywał się z niego ogień.

Niestety wydajność wygląda słabo, ponieważ została oszacowana na 20 ml/h. Zbiornik na wodę ma pojemność tylko 180 ml. Nawilżacz umożliwia korzystanie z olejków zapachowych.

NazwaAromatly
Wydajność20 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę300 ml
Dodatkowe funkcjeefekt kominka
aromaterapia
Najniższa cena122 zł już niedostępny

Wersja biała

Wersja czarna

Caruzzo White Deluxe JS1802

Carruzzo White Deluxe JS1802 to nawilżacz o wysokiej wydajności (do 300 ml/h), wyposażony w 4-litrowy zbiornik na wodę. Urządzenie ma wskaźnik wilgotności i higrostat, lecz podobnie jak w innych nawilżaczach ultradźwiękowych, są one nieprzydatne. Mgiełka zaburza bowiem odczyt wilgotności powietrza.

Z pozostałych funkcji znalazły się tutaj timer oraz aromaterapia, czyli możliwość stosowania olejków zapachowych.

NazwaCaruzzo White Deleuxe JS1802
Wydajność300 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę4 l
Dodatkowe funkcjetimer
aromaterapia
wyświetlacz LCD
sterowanie pilotem
Najniższa cena189 zł (link do Allegro.pl)

Jeśli nie ultradźwiękowe nawilżacze powietrza z Allegro, to co?

Jak już wspomnieliśmy, nawilżacze ultradźwiękowe są najpopularniejsze na Allegro, ale w serwisie tym nie brakuje też bezpiecznych nawilżaczy ewaporacyjnych. Aby je wyszukać, trzeba w bocznym menu zaznaczyć rodzaj „nawilżacze ewaporacyjne”.

Należy jednak uważać, bo – jak już wspomnieliśmy – sporo ofert nawilżaczy ultradźwiękowych jest przypisanych również do tej kategorii. Mimo to nietrudno odróżnić je od ewaporacyjnych.

Nawilżacze ewaporacyjne nie wytwarzają mgiełki, więc w opisie nie powinno być o niej żadnej wzmianki.

Przykładem najpopularniejszego nawilżacza ewaporacyjnego z Allegro jest Klarta Humea WiFi dostępna na aukcji: allegro.pl/oferta/nawilżacz-powietrza-karta-hume’a-wifi-atest-pzh

Humea to nawilżacz powietrza o wydajności do 300 ml/h, który powinien bez problemu zadbać o prawidłową wilgotność w sypialni lub mniejszym salonie.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,3 / 5. Ilość ocen: 10

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

18 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Moc ssania odkurzacza — jak ją dobrać do potrzeb? 

Bez względu na to, czy wybierasz odkurzacz pionowy, robot sprzątający, czy odkurzacz tradycyjny, kluczowa jest moc ssania.  To właśnie ona …

15 listopada 2024 · 6 minut czytania

Klasa efektywności energetycznej – wszystko, co musisz wiedzieć

Etykieta energetyczna informuje użytkowników urządzeń RTV i AGD o możliwym poborze energii stosowanych urządzeń. Mobilizuje również producentów do rozwijania technologii obniżających pobór energii elektrycznej w oferowanych sprzętach. W 2021 roku weszła w życie nowelizacja klas efektywności energetycznej zastępująca m.in. dawne klasy A+++, A++, A+ oraz A. Pojawił się nowy bardziej przejrzysty i intuicyjny podział: od A do G.. Co oznacza klasa efektywności energetycznej? Jak czytać etykiety i jakie urządzenia są nimi objęte?

14 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Pylenie brzozy – praktyczne informacje dla alergików

Pylenie brzozy to trudny czas dla alergików, ponieważ pyłek tego drzewa jest jednym z najczęstszych alergenów wziewnych. Wykazuje on silne …

11 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Woda z osuszacza powietrza – do czego można ją wykorzystać?

Osuszacze powietrza pomagają w usunięciu wilgoci, zarodników pleśni, czy grzybów. Jednak co zrobić z wodą, która zbiera się w zbiorniku …

8 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Tani dobry odkurzacz bezprzewodowy – czy taki w ogóle istnieje? Analizujemy oferty w sklepach

Odkurzacze na akumulator to wygodne urządzenia, które pomogą Ci zadbać o porządek.  Dotyczy to zarówno lekkich modeli pionowych, jak i …