Category Archives

  Porady

 • All
 • maski-smogowe Maski antysmogowe – które modele warto kupić?

  Jeszcze kilka lat temu widok maski antysmogowej na ulicy nie był zbyt popularny. Dziś we Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, jak i w mniejszych miastach można coraz częściej spotkać osoby chroniące się w ten sposób przed zanieczyszczeniami. Maska antysmogowa stała się produktem dostępnym m.in. w popularnych sieciach handlowych, jak Decathlon czy Medicine. Na ile są one skuteczne? Czym kierować się przy wyborze maski? Jakie modele warte są polecenia?

  Poniższy artykuł odpowie na pytania dotyczące działania masek smogowych, sytuacji, w których warto je używać czy kryteriów wyboru. Jeżeli szukasz informacji o poszczególnych modelach masek, przejdź od razu do zestawienia najpopularniejszych modeli (kliknij pkt 4 poniżej).

  Spis Treści:

  1. Czy maski antysmogowe działają?
  2. Wybór maski antysmogowej – na co zwracać uwagę?
   2.1 Rozmiar i dopasowanie
   2.2 Filtry
   2.3. Certyfikaty
  3. Maska antysmogowa, a ochrona przed koronawirusem?
  4. Maski antysmogowe – które wybrać?

  Czy maski antysmogowe działają?

  Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, choć w różnym stopniu. Na rynku dostępne są dziesiątki różnych modeli, różniące się materiałami, z których są wykonane, zastosowanymi filtrami i ceną.

  Co oczywiste, różne maski w różnym stopniu chronią organizm przed zanieczyszczeniami powietrza. W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku w Pekinie udział wzięło 15 osób w wieku 20-45 lat. Kluczowa faza eksperymentu trwała dwa dni, podczas których uczestnicy musieli przez cały czas mieć na sobie maski. 

  W głównym dniu badania poproszono ich o spacerowanie wzdłuż określonych ulic Pekinu pomiędzy 8, a 10 rano. Następnie tydzień później uczestnicy znów zostali poproszeni o pokonanie tej samej trasy, tym razem bez maski.

  Wyniki porównano, a jedną z najważniejszych obserwacji było niższe ciśnienie krwi oraz zwiększona zmienność rytmu zatokowego. Oznacza to, iż noszenie maski ograniczało niekorzystne oddziaływanie smogu na układ krążenia.

  Maska masce nierówna

  Przed rozpoczęciem eksperymentu przeanalizowano efektywność poszczególnych masek. A konkretniej: jak filtry różnych modeli radziły sobie z zatrzymywaniem zanieczyszczeń z silnika Diesla. Najgorzej w ich neutralizacji wypadła zwykła maska bawełniana, które przepuściła aż 72% toksycznych substancji. 

  Najlepiej poradziła sobie maska przeciwpyłowa, która przepuściła jedynie 0,3% zanieczyszczeń. Tzw. maska chirurgiczna przepuściła około 20 % zanieczyszczeń.

  Poniższa infografika ilustruje wyniki poszczególnych rodzajów masek. Zaznaczone na czerwono Maski antysmogowe 3M poradziły sobie najlepiej spośród produktów do użytku prywatnego.

  Przepuszczalność zanieczyszczeń przez poszczególne maski smogowe
  (źródło: Jeremy P Langrish, Nicholas L Mills, Julian KK Chan, Daan LAC Leseman, Robert J Aitken, Paul HB Fokkens, Flemming R Cassee, Jing Li, Ken Donaldson, David E Newby and Lixin Jiang, Beneficial cardiovascular effects of reducing exposure to particulate air pollution with a simple facemask. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662779/pdf/1743-8977-6-8.pdf)

  Wybór maski antysmogowej – na co zwracać uwagę?

  Jak pokazuje badanie, skuteczność poszczególnych typów masek może się znacząco różnić. Na co należy więc zwrócić uwagę kupując maskę przeciwsmogową?

  Rozmiar i dopasowanie

  Kluczowe w doborze maski antysmogowej jest jej odpowiednie dopasowanie do twarzy. Dlatego profesjonalne maski antysmogowe powinny być dostępne w kilku rozmiarach (z reguły 2 lub 3).

  Dobrze przylegająca maska będzie mogła faktycznie cechować się docelową skutecznością, nie przepuszczając przy wdechu nieprzefiltrowanego powietrza. 

  Istotnym elementem jest również „nosek”, który pozwala regulować przyleganie maski. Warto również zwrócić uwagę, czy dany model posiada zaworki ułatwiające oddychanie. Oddychanie w masce może być bowiem z początku trudne i wymaga przyzwyczajenia.

  Filtr

  Węglowy, HEPA, N99 czy FP3? Tajemniczo brzmiące nazwy możne łatwo rozszyfrować. Składający się z cząstek węgla aktywnego, filtr węglowy odpowiedzialny jest za neutralizowanie szkodliwych substancji w formie gazowej (lotne związki organiczne, dym papierosowy). 

  Filtry HEPA, N99 czy FFP3 to przykłady różnych oznaczeń filtra przeciwpyłowego, którego zadaniem jest wyłapywanie cząsteczek pyłów zawieszonych (PM1, PM2,5 czy PM10), benzopirenu, a także komórek grzybów, bakterii czy pierwotniaków.

  Certyfikaty

  Przy różnych modelach masek znajdziemy często rozmaite certyfikaty filtrów, zarówno oficjalne, jak i nieoficjalne. Te oficjalne pochodzą z niezależnych instytucji certyfikujących. Nieoficjalne przyznają prywatne firmy. Mnogość oznaczeń może przyprawić o ból głowy. Najczęściej spotykane oznaczenia z wyjaśnieniem:

  Certyfikaty europejskie

  Półmaski filtrujące:

  • FFP1 – zatrzymuje min. 80% lotnych cząstek
  • FFP2 – zatrzymuje min. 94% lotnych cząstek
  • FFP3 – zatrzymuje min. 99% lotnych cząstek

  Filtry:

  • P1 – zatrzymuje min. 80% lotnych cząstek
  • P2 – zatrzymuje min. 94% lotnych cząstek
  • P3 – zatrzymuje min. 99,95% lotnych cząstek

  Certyfikaty amerykańskie

  • N95 – zatrzymuje przynajmniej 95% lotnych cząstek
  • N99 – zatrzymuje przynajmniej 99% lotnych cząstek
  • N100 – zatrzymuje przynajmniej 99,97% lotnych cząstek

  Maski antysmogowe, a ochrona przed koronawirusem?

  W obliczu narastającego zagrożenia epidemią COVID-19 postanowiliśmy zaktualizować wątek masek smogowych i ich ochrony przeciwwirusowej. Obecnie WHO zaleca stosowanie masek w przypadku kontaktu z osobami o obniżonej odporności lub takimi, w przypadku których podejrzewamy zarażenie koronawirusem. Bezwzględnie, maseczki powinni nosić wszyscy, którzy zauważyli u siebie kaszel czy kichanie (link do zaleceń WHO).

  Większość masek smogowych filtruje zanieczyszczenia o wielkości 0,01 mikrona. A więc znacznie mniejszej nie tylko od pyłów zawieszonych, ale także mniejszej od wielu wirusów. Dla porównania wielkość cząsteczek koronawirusa SARS CoV-2 waha się od 0,06 do 0,14 mikrona.

  Teoretycznie więc maska smogowa stanowi skuteczną (ok. 95%) ochronę przed zarażeniem się. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od jej dopasowania (przylegania do twarzy).

  Każdy prześwit czy odchylenie maski od twarzy zwiększa teoretycznie ryzyko przedostania się wirusa. Zbyt ciasno założona maska na dłuższą metę bardzo utrudnia oddychanie. Warto również zwrócić uwagę na oczy, które wciąż pozostają odsłonięte. W celu uzyskania pełniejszej ochrony powinniśmy więc także chronić nasze oczy.

  Aspektem, o którym często zapominamy jest przewidziana żywotność filtrów. Wielu producentów podaje informacje o tym jak długo można używać pojedynczy filtr (przykładowo: 24h, 48h, 100h itd.) Warto o tym pamiętać, mając na uwadze, iż po tym czasie skuteczność filtracji systematycznie spada.

  Jeżeli jesteś zainteresowany maskami antysmogowymi, przykładasz zapewne sporą wagę do czystości powietrza wokół Ciebie. Czy sprawdziłeś już może nasz ranking oczyszczaczy powietrza?

  Maski antysmogowe – które wybrać?

  1. RZ Mask
  2. Dragon Mask
  3. TotoBobo
  4. Respro
  5. Medicine
  6. Decathlon
  7. 3M

  RZ Mask

  Model M1 – od 139 zł
  (źródło: https://rzmask.pl)
  Model M2 – od 164 zł
  (źródło: https://rzmask.pl)

  Maski RZ Mask oferowane są w dwóch wariantach – M1 i M2. Wykonany z neoprenu model M1 przeznaczony jest do aktywności niewymagających zbytniego wysiłku.

  Siatkowy M2 natomiast oferuje lepszą wentylację i dlatego poleca się ją wszystkim uprawiającym sport. Maski RZ Mask oferowane są w 3 rozmiarach:

  • M/S (Youth) – dla osób o wadze 55 – 65 kg (twarz mała, szczupła)
  • L/R – dla osób od ok 65kg do 95kg (twarz normalna)
  • XL – polecany osobom powyżej 95 kg o dużej twarzy lub otyłych

  Jak deklaruje producent, maski oferowane są w 3 wariantach filtrów:

  • Filtr F1 (węglowy) – wyłapujący 99,9% pyłów o rozmiarze 0,1 mikrona i większych.
  • Filtr F2 (HEPA) – zatrzymujący 97% pyłów o rozmiarze 0,1 mikrona i większych.
  • Filtr F3 (połączenie HEPA i węglowego) – filtrujący  97% pyłów o rozmiarze 0,1 mikrometra i większych. Filtry F2 i F3 poleca się do uprawiania sportu.

  Dragon Mask

  Seria Casual – od 99 zł (Casual II od 119 zł)
  (źródło: https://dragonmask.pl)
  Seria Sport – od 149 zł
  (źródło: https://dragonmask.pl)

  Maski firmy Dragon dostępne są w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Zarówno seria Casual, jak i Sport posiadają filtr N99, który zdaniem producenta jest w stanie wychwycić 99,9% pyłów (PM2,5 i PM10), dymu tytoniowego, dymu papierosowego, dymu tytoniowego. Serie różnią się od siebie materiałami, z których wykonano maski. 

  Casual I wykonana została z tkaniny, Casual II z poliestru, podczas gdy Sport zrobiono ze sprężystego neoprenu. Modele różnią się także zapinaniem.

  Casual posiada zwykłą złączkę z plastiku w formie dwóch haczyków oddalonych od siebie o 2,5 cm. Model Sport zapina się na mocny rzep, którego rozpiętość sięga 7 cm.

  TotoBobo

  TotoBobo – cena od 119 zł
  (źródło: www.totobobo.com)

  Maski firmy TotoBobo wyróżniają się na tle konkurencji designem. Wykonana z antyalergicznego, elastycznego materiału, przezroczysta maska antysmogowa TotoBobo dostępna jest w wariancie dla dorosłych, jak i dla dzieci.

  Co ciekawe, można ją formować zanurzając w gorącej, a później zimnej wodzie, jak również przycinać, tak by uzyskać mniejszy rozmiar. Są to też jedne z najlżejszych masek na rynku, gdyż ważą jedynie 20 gram. 

  To wszystko sprawia, iż maski TotoBobo są bardzo wygodne w noszeniu na co dzień. Producent wyposażył swoje produkty w skuteczny filtr F96, który wychwyci ok. 99% cząstek stałych stałe pyłów zawieszonych (PM1, PM2,5, PM10) oraz bakterii i wiruów.

  Niestety maski nie posiadają filtrów węglowych, w związku z czym nie chronią przed zanieczyszczeniami gazowymi – NO2, SO2, ozon. Maski TotoBobo kosztują obecnie 119 zł.

  Respro

  Respro City – cena od 139 zł
  (źródło: www.respro.com.pl)
  Respro Allergy – cena od 139 zł
  (źródło: www.respro.com.pl)
  Respro Sportsta – cena od 179 zł
  (źródło: www.respro.com.pl)
  Respro Skin – cena od 235 zł
  (źródło: www.respro.com.pl)
  Respro Ultralight – cena od 269 zł
  (źródło: www.respro.com.pl)

  Brytyjski producent masek antysmogowych Respro to jedna z największych firm na rynku, oferująca na dzień dzisiejszy (21.10.19) aż 5 modeli. Modele Allergy i Sporsta wyposażone są w filtry typu HEPA, zatrzymujące około 99,97% pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. 

  Maska antysmogowa serii City wyposażona jest w filtr cząstek PM10 i węglowy (filtr typu DACC). Seria Skin otrzymała zaś zarówno filtr cząstek stałych PM2,5, PM10, jak i filtr węglowy.

  Wyczynowy model Ultralight posiada jedynie filtry PM2,5 i PM10. Z drugiej strony wykonany został ze specjalnego oddychającego materiału. Posiada też wygodną regulację z użyciem specjalnej taśmy Velcro i silikonowe membrany, odporne nawet na ekstremalne temperatury. 

  Maski City i Allergy polecane są osobom preferującym spokojny tryb życia.

  Sporsta, Skin i Ultralight zaprojektowano z myślą o tych, którzy lubią bardziej ekstremalne wrażenia. Produkty Respro cieszą się dobrą opinią, jednak ich wysoka cena może odstraszyć sporo osób.

  Maski Medicine

  Medicine Back to Nature (maska antysmogowa damska) – cena od 49 zł (chwilowo niedostępna)
  (źródło: www.medicine.pl)
  Medicine North Storm (maska antysmogowa męska) – cena od 49 zł
  (źródło: www.medicine.pl)

  Dostępne w popularnej sieci sklepów odzieżowych Medicine, maski antysmogowe cieszą się sporym zainteresowaniem użytkowników. Na ich korzyść przemawia z pewnością niska cena oraz skuteczne filtry.

  Jak podaje Medicine, maski antysmogowe wyposażone zostały zarówno w filtr N99, jak i i filtr węglowy, a ich skuteczność potwierdzona została certyfikatem CIOP (Centralnej Inspekcji Ochrony Pracy). 

  Zarówno damski, jak i męski model maski występują w trzech rozmiarach: S, M i L. Minusem jest brak noska do regulacji oraz najtańszy, nie do końca skuteczny sposób zapinania (tasiemki spinane złączką z tyłu głowy)

  Maski Decathlon

  Model Broyx Sport 500 – cena od 99 zł
  (źródło: https://www.decathlon.pl)
  Model Broyx Sport 700 – cena od 149 zł
  (źródło: https://www.decathlon.pl)

  Maski sieci handlowej Decathlon należą również do popularnych modeli masek antysmogowych. Obydwa produkty wyposażone są w identyczne czterowarstwowe filtry BROYX 4P1 (filtr cząstek stałych). Poradzą sobie dobrze z pyłami zawieszonymi, kurzem, pyłkami roślin czy roztoczami.

  Maski te jednak nie posiadają filtra węglowego, dlatego też nie chronią skutecznie przed szkodliwymi gazami czy dymem papierosowym.

  Modele różnią się między sobą wykonaniem oraz systemem zapinania. Model Sport 500 ma czaszę wykonaną z ażurowej włókniny poliestrowej, podczas gdy czasza w Sport 700 wykonana została z neoprenu.

  Maski 3M

  Jednorazowa maska Aura 9322+ – cena od 9,99 zł
  (źródło: https://engage.3m.com)

  Na koniec jednorazowe maski antysmogowe 3M. Na rynku dostępne są 3 modele masek antysmogowych 3M, różniące się miedzy sobą ceną, jak i zastosowanymi filtrami.

  Najtańszy model 9312+ oferuje filtr FFP1 o najniższej skuteczności, zatrzymujący około 80% zanieczyszczeń. To stanowczo zbyt mało, aby zapewnić skuteczną ochroną.

  Lepszym rozwiązaniem jest zakup modelu 9322+, w którym znajdziemy filtr klasy FFP2, zatrzymujący ok. 94% szkodliwych substancji. Najbardziej polecanym modelem jest 9332+, którego filtr FFP3 jest w stanie zatrzymać nawet 99% zanieczyszczeń.

  Niestety filtry masek 3M pozwalają przefiltrować powietrze jedynie z cząstek stałych, nie chroniąc przed szkodliwymi gazami. 

  Rozwiązanie proponowane przez 3M ogranicza przepuszczanie różnych miejskich zanieczyszczeń, jednak nie eliminuje ich całkowicie.

  Maska wiązana jest z tyłu elastycznymi tasiemkami, które dobrze utrzymują maskę w dogodnej dla nas pozycji. Ponadto, za jej odpowiednie przyleganie do twarzy odpowiada także 3-panelowa konstrukcja i charakterystyczny „nosek”.

  Podsumowanie

  Wybierając maskę antysmogową warto przede wszystkim przymierzyć przed zakupem. Możliwość obejrzenia produktu stacjonarnie to nie tylko łatwiejszy dobór rozmiaru, ale także okazja, aby zobaczyć jak oddycha się w danej masce. Im ściślej maska przylegać będzie do twarzy, tym mniej szkodliwych substancji przepuści. 

  Z drugiej strony osoby, które nigdy wcześniej nie chodziły w maskach antysmogowych, mogą odczuwać trudności w oddychaniu w masce neoprenowej. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem będzie maska siateczkowa.

  Warto również zwrócić uwagę na cenę. Tak naprawdę większość masek ma bowiem w środku filtry o bardzo zbliżonej skuteczności.Różnica w cenie może więc wynikać z materiałów, jakie wykorzystano do produkcji maski (bardziej przepuszczalne do uprawiania sportu), a także renomy producenta.

  A co z zanieczyszczeniami wewnątrz budynków? Z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza, które w zależności od wydajności urządzenia przefiltrują zarówno małe sypialnie, jak i duże sale biurowe.

  Urządzenia posiadają bardzo podobny system filtracji, oparty na filtrach HEPA i węglowym. Jak dokładnie działają oczyszczacze powietrza i które modele są godne polecenia?

 • Formaldehyd-składnik-smogu Formaldehyd – trujący mieszkaniec domów i składnik smogu

  Choć o formaldehydzie nie mówi się tak dużo, jak o pyłach zawieszonych czy benzopirenie, jest on istotnym składnikiem smogu. Tajemniczo brzmiąca substancja należy do grupy lotnych związków organicznych, które stanowią 60% wszystkich substancji zanieczyszczających atmosferę. Co to jest formaldehyd? Gdzie występuje i skąd bierze się w środowisku? Jaki ma wpływ na zdrowie i jak się go pozbyć? Odpowiedzi w poniższym artykule.

  Formaldehyd – budowa

  Na początek odrobina chemii. Co to formaldehyd? To inaczej aldehyd mrówkowy, czyli najprostszy z aldehydów. Odkryto go w 1859 roku za sprawą rosyjskiego chemika Aleksandra Butlerowa. Czym są aldehydy? Popularną grupą charakterystycznie pachnących, toksycznych związków chemicznych o właściwościach grzybo i bakteriobójczych. 

  Formaldehyd-budowa
  budowa cząsteczki formaldehydu
  źródło: opracowanie własne na podstawie https://commons.wikimedia.org

  Formaldehyd powstaje podczas niepełnego spalania substancji zawierających węgiel (na przykład podczas wędzenia pokarmów bogatych w białka). Przemysłowo aldehyd mrówkowy uzyskuje się w wyniku utleniania i uwodornienia metanolu. Jakie gałęzie przemysłu wykorzystują formaldehyd? Przede wszystkim zakłady wytwarzające płyty wiórowe, paździerzowe, pilśniowe, sklejki, płyty MDF oraz zakłady produkujące tekstylia czy zasłony. Jest on również często używany przy produkcji klejów stosowanych w budownictwie, jak również w przemyśle meblarskim.

  Gdzie występuje formaldehyd?

  • W kosmetykach
  • W mieszkaniu
  • W lakierach

  Formaldehyd w kosmetykach

  Formaldehyd jest substancją konserwującą i odkażającą, dlatego też swego czasu znalazł on szerokie zastosowanie, m.in. w produkcji kosmetyków i środków higieny. Związek ten spotkamy m.in. w:

  • tuszach do rzęs,
  • utwardzaczach,
  • lakierach do paznokci,
  • dezodorantach,
  • odżywkach i szamponach do włosów
  • mydłach.

  Procentowo, największy udział aldehydu mrówkowego dopuszczany jest w lakierach do paznokci – max. 5%. Dla porównania, w środkach do higieny jamy ustnej, może znaleźć się 0,1% formaldehydu.

  W składzie produktów kosmetycznych, aldehyd mrówkowy znajdziemy również pod nazwami: Formalin, Methanal, Methyl aldehyde, Methylene oxide, Morbicidacid lub Oxymethylene. Nie może być on stosowany w kosmetykach w formie aerozolu oraz jako składnik czynny w produktach do prostowania włosów.

  Obecnie niektóre kraje zakazały jego stosowania, ze względu na szkodliwe skutki dla zdrowia.

  Formaldehyd w mieszkaniu

  Oprócz kosmetyków, formaldehyd możemy znaleźć na co dzień w wyposażeniu naszego domu. Aldehyd mrówkowy jest bowiem trzecim w kolejności związkiem, po toluenie i ksylenie, pod względem wielkości emisji z materiałów budowlanych. W warunkach domowych formaldehyd występuje w:

  • Meblach (szczególnie tych z płyty wiórowej, klejonej z użyciem żywic mocznikowo-formaldehydowych)
  • Panelach podłogowych,
  • Dywanach
  • Wykładzinach
  • Tapetach
  • Materiałach izolacyjnych

  W przypadku żywic mocznikowo-formaldehydowych, uwalnianie formaldehydu do atmosfery może trwać kilka lat. Dlatego też zaleca się stosować żywice melaminowe i fenolowo-formaldehydowe, w przypadku których problem ten jest dużo mniejszy.

  Formaldehyd w lakierach

  Oprócz przemysłu kosmetycznego, formaldehyd wykorzystywany jest powszechnie w przemyśle żywic syntetycznych, jak również do produkcji fornirów, lakierów przemysłowych, wosków samochodowych, pianek izolacyjnych czy klejów. .

  Źródła emisji formaldehydu

  Emisja formaldehydu z materiałów budowlanych to tylko niewielki procent na tle zakładów produkujących i wykorzystujących żywice formaldehydowe i polioksymetylen. Ze względu na swoje wszechstronne właściwości, rocznie na świecie produkuje się około 21 ton formaldehydu.

  W praktyce największym emitentem aldehydu mrówkowego są więc zakłady wytwarzające płyty MDF, paździerzowe, pilśniowe, jak również kleje, lakiery czy tekstylia. Ważnym źródłem emisji aldehydu mrówkowego są również wszelkie procesy spalania drewna oraz paliw kopalnych, a więc węgla i spalin samochodowych. Nie należy również zapominać o paleniu papierosów, podczas którego również wydzielają się niewielkie ilości formaldehydu.

  Formaldehyd a zdrowie

  formaldehyd w butelce
  źródło: https://pixabay.com

  Ze względu na swój szkodliwy wpływ na zdrowie, formaldehyd znalazł się na kanadyjskiej liście niezalecanych składników kosmetyków, a w niektórych krajach zabroniono jego stosowania. Oprócz charakterystycznego, nieprzyjemnego zapachu, pojawiającego się już przy stężeniu większym lub równym 0,1 ml/m3, substancja toksycznie oddziałuje na:

  • wątrobę
  • skórę
  • drogi oddechowe
  • układ odpornościowy
  • układ rozrodczy
  • układ nerwowy

  Co istotne, formaldehyd może przedostawać się do naszego organizmu nie tylko przez układ oddechowy, ale również pokarmowy, a także skórę czy paznokcie.

  W 2004 agencja IARC (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) zakwalifikowała formaldehyd jako substancję kancerogenną. Stała ekspozycja na formaldehyd powoduje rozwój nowotworów w obrębie gardła i nosa. Szkodliwość formaldehydu objawia się również poprzez podrażnienia oczu, nosa czy gardła, powodując prowadząc także do reakcji alergicznych (wysypka, astma, duszności, obrzęk nosa, czasami nawet wstrząs anafilaktyczny.

  Jak usunąć formaldehyd z mieszkania?

  Nie zawsze mamy wpływ na jakość wdychanego powietrza. Możemy jednak podjąć działania, które skutecznie ograniczą stężenie aldehydu mrówkowego w otoczeniu. Źródłem formaldehydu w domu mogą być chociażby meble, materiały budowlane, a nawet ubrania. Dlatego też dobrym pomysłem jest zawsze wietrzenie mieszkania.

  Należy jednak pamiętać, aby robić to umiejętnie – lepiej otworzyć okno na oścież kilka razy dziennie (zimą wystarczą nawet dwa) na około 10 minut, niż mieć je uchylone przez kilka godzin. Wietrząc we wskazany sposób nie tylko nie ochładzamy ścian budynku, ale też przede wszystkim nie wpuszczamy do środka zbyt dużej ilości zanieczyszczeń, których potem szybko się pozbędziemy..

  Najlepszym więc sposobem pozbycia się formaldehydu, jak i innych lotnych związków organicznych jest zakup oczyszczacza powietrza.

  Urządzenie wyposażone w filtr węglowy i HEPA, potrafi efektywnie zatrzymywać formaldehyd, jak i inne lotne związki organiczne oraz wszelkie zanieczyszczenia w formie stałej. Wykonany z granulek węgla aktywnego, filtr węglowy trwale pochłania wszelkie szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy, m.in. formaldehyd, benzen czy dym papierosowy. 1 gram węgla aktywnego skrywa około 1500 m2 powierzchni aktywnej! 

  Znane z odkurzaczy czy klimatyzacji, filtry HEPA, wykonane są z polipropylenu lub Politereftalanu etylenu (PET). Ich działanie polega na fizycznym zatrzymywaniu zanieczyszczeń o cząstkach stałych, np. benzopirenu czy pyłów zawieszonych PM2,5, PM10, jak również kurzu, bakterii czy drobnoustrojów.  Skuteczność filtracji zależy od klasy wykorzystywanych w nim filtrów, wahając się od 95 % do 99,995 %. Więcej o filtrach HEPA można znaleźć w artykule Filtry HEPA w oczyszczaczach powietrza. Klasyfikacja: H14, H13, H12, E11 i E10.

  Wielu producentów oczyszczaczy powietrza oferuje także filtr wstępny, który wychwytując większe cząsteczki zanieczyszczeń (sierść, włosy czy kurz) odciąża nieco pozostałe dwa filtry.
  Jaki wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza? Sprawdź ranking oczyszczaczy powietrza, w którym możesz dopasować docelowy metraż pokoju czy pożądane funkcje.

  Lepiej zapobiegać niż leczyć

  Oprócz oczyszczania mieszkania, można również unikać kupowania przedmiotów zawierających formaldehyd. Uważna analiza składu produktu pozwala znaleźć zarówno kosmetyki, jak i nawet farby pozbawione tej substancji. W przypadku zakupu mebli z płyty wiórowej, należy wybierać tylko te laminowane. 

  Pozytywne zmiany można wprowadzić również do garderoby – kupując odzież ze stuprocentowej bawełny, jedwabiu, poliestru lub akrylu. Włókna te zawierają zwykle mniej formaldehydu, będąc lepiej tolerowanymi przez osoby wrażliwe. 

  Warto również rzucić palenie lub przynajmniej zrezygnować z niego w mieszkaniu. Dym z jednego papierosa zawiera ok. 1,5 mg formaldehydu. Można więc policzyć, iż 6 papierosów wypalonych w krótkim czasie w pomieszczeniu o wielkości 50 m3, sprawia iż w powietrzu znajdzie się więcej aldehydu mrówkowego niż dopuszcza to norma – 0,12 mg/m3.

 • Klimatyzatory przenośne w pokoju Jak wybrać klimatyzator przenośny? Ranking klimatyzatorów 19/20

  Dobry klimatyzator przenośny jest wydajny, niezbyt hałaśliwy, tani w eksploatacji, przyjazny dla środowiska i wyposażony w funkcje pozwalające na komfortowe użytkowania. 

  Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wybrać klimatyzator do domu oraz sprawdzisz ranking klimatyzatorów przenośnych na bazie parametrów aktualnych ofert na sezon letni 2019.
  Continue Reading

 • oczyszczacze-z-jonizacją Jonizacja powietrza w oczyszczaczach powietrza

  Odkryte już ponad 100 lat temu jony ujemne występujące w powietrzu mają zauważalny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz zwierząt, jak również na rozwój roślin. Badania dowodzą m.in., iż jonizacja może mieć pozytywny wpływ na osoby cierpiące z powodu alergii na pleśnie, grzyby czy kurz. Czy może być ona skuteczna również w neutralizacji cząstek pyłów zawieszonych (PM1 czy PM2,5)? Jak działa jonizacja powietrza w oczyszczaczach i co warto o niej wiedzieć?

  Na czym polega jonizacja powietrza?

  Aby zrozumieć lepiej na czym polega zjawisko jonizacji, warto zacząć od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest jon. Jon jest atomem (lub grupą atomów), naładowanym dodatnio lub ujemnie, poszukującym w swoim otoczeniu cząstki o przeciwnym ładunku. Zazwyczaj atomy lub cząsteczki posiadają taką samą ilość protonów oraz elektronów, wobec czego są obojętne elektrycznie.

  Istnieją też jednak atomy, w których liczba protonów jest mniejsza od liczby elektronów. Nazywamy je jonami ujemnymi lub anionami. Jak również te, gdzie liczba protonów jest większa od liczby elektronów. One z kolei nazywane są jonami dodatnimi lub kationami. Jonizacja jest to zjawisko powstawania jonu (kationu lub anionu) z obojętnego atomu lub cząsteczki.

  W środowisku naturalnym zjonizowane powietrze występuje np. w okolicach wodospadów, w lasach czy po burzy. Charakterystyczne rześkie powietrze to efekt rozrywania cząsteczek wody, których samotne kationy wodoru i aniony tlenu krążą w powietrzu, dążąc do przyłączenia się do cząsteczki wody.

  Proces określany jako efekt Lenarda sprawia, iż podczas rozrywania się kropelek wody mniejsze z rozerwanych części zostają naładowane ujemnie, a większe dodatnio. Mniejsze kropelki dyfundują (rozprzestrzeniają się i przenikają) na większą odległość, tworząc przestrzenną przewagę ładunku ujemnego. Jak to ma się do naszego samopoczucia i zdrowia?

  Wpływ jonów na organizmy 

  O wpływie jonów na zdrowie i samopoczucie ludzi pisał już w 1936 roku prof. Dr. Ludomił Korczyński w swoim „Zarysie Klimatologji Lekarskiej” (pisownia oryginalna). W rozdziale zatytułowanym „Biodynamika jonów elektrycznych i naładowań atmosfery Siły” przeczytamy m.in., że „Bardzo wybitną różnicę można spostrzec już w torze oddechowym. Tuż po krótkim oddychaniu powietrzem, zjonizowanym ujemnie, nastaje znaczne zwolnienie ruchów oddechowych, po nieco dłuższym zjawiają się nawet krótkie pauzy oddechowe. Wprost przeciwny wpływ wywiera oddychanie powietrzem z jednostronnym dodatnim ładunkiem jonów.”

  Ponadto zaobserwował również niedostatek tlenu u osób oddychających powietrzem naładowanym jonami dodatnimi. Prof. Korczyński na kolejnych stronach poświęconych ciśnieniu tętniczemu pisze tak: „Równie wyraźny wpływ, jak na oddychanie, wywiera różnie naładowane powietrze na parcie krwi w tętnicach. Już nawet u ludzi z zupełnie prawidłowymi naczyniami i z prawidłowym krążeniem sprowadza powietrze, zjonizowane ujemnie, spadek parcia, powietrze z przeciwnym znakiem elektrycznego”. Objawy te stają się zaś „bardziej dosadne” u hipertoników.

  Obserwacje prof. Korczyńskiego można odnieść do dzisiejszych realiów. Wiele z nas prawdopodobnie zauważyło znużenie, spadek energii, złe samopoczucie czy niższą wydajność po dłuższym czasie przebywania wśród urządzeń elektronicznymi. Monitory, sprzęt AGD, drukarki, komputery, telewizory czy inne gadżety elektroniczne emitują bowiem jony dodatnie, zaburzając równowagę jonową w otoczeniu.

  Jonizator powietrza a alergia

  Jednym z często powtarzanych argumentów podawanych przez zwolenników jonizacji jest jej przydatność w zwalczaniu alergenów. Istotnie, uwalniane do otoczenia jony krążą w powietrzu, osiadając na napotkanych substancjach szkodliwych i opadając z nimi na powierzchnię ścian, podłóg czy mebli. Dzięki temu pyłki, drobnoustroje czy roztocza kurzu domowego stają się łatwiejsze do usunięcia podczas codziennego czyszczenia. Aby jednak przybliżyć bardziej skuteczność działania tego procesu, warto przytoczyć wyniki badań opublikowanych w 2012 roku na łamach Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine

  W badaniu tym wykorzystano termoemisyjny jonizator plazmowy (jaki można spotkać się w wielu sprzedawanych obecnie urządzeniach). Sprawdzono jak jonizator ten poradzi sobie z dwoma popularnymi roztoczami kurzu (Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae) )w różnych odstępach czasu (6, 16 i 24 godziny). Zbadano również jak środowisko pracy jonizatora (bezpośrednia ekspozycja na roztocza vs. roztocza ukryte w materacu) wpłynie na jego skuteczność. Badania potwierdziły spadek ilości roztoczy w otoczeniu, pokazując jednocześnie większą śmiertelność roztoczy przy dłuższym działaniu jonizatora. W przypadku D.pteronyssinus śmiertelność wynosiła ok. 38 % po 6 h działania jonizatora oraz 82 % po 24 h pracy urządzenia. Dla D.farinae wartości te wynosiły odpowiednio 13 i 70 %. Jednocześnie zaobserwowano również spadek skuteczności jonizacji w przypadku roztoczy ukrytych w materacu. Zadowalające wyniki (ok. 72 % dla D.farinae i 29% dla D.pteronyssinus) zaobserwowano dopiero po upływie 72 h. Powyższe badania potwierdzają więc, iż jonizacja neutralizuje roztocza, jednocześnie poddając nieco w wątpliwość skuteczność tej metody. Zadowalającą skuteczność jonizator przejawia bowiem wobec tych cząstek roztoczy, które unoszą się w powietrzu.

  Choć wyników powyższych badań nie można przekładać bezpośrednio na inne rodzaje alergenów (pyłki roślin czy naskórek zwierzęcy), jedna z obserwacji zdaje się być uniwersalna: jonizacja oddziałuje dobrze na cząsteczki zanieczyszczeń krążące w powietrzu. W przypadku cząsteczek ukrytych w tapicerkach, materacach czy zasłonach jej skuteczność może być niższa. Dlatego też warto mieć również urządzenie, które wymusi cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, np. oczyszczacz powietrza. W artykule “Oczyszczacz powietrza dla alergików” wyjaśniamy szerzej jak wybrać taki oczyszczacz.

  Jonizacja w oczyszczaczach powietrza

  Obecnie na rynku spotkać można wielu producentów oczyszczaczy, umieszczających jonizator w swoich urządzeniach. Do najpopularniejszych należy z pewnością Sharp, który opatentował technologię Plasmacluster. Oprócz Sharpa, jest też Winix ze swoim systemem PlasmaWave, Panasonic wykorzystujący technologię Nanoe i wielu innych producentów.

  Przykłady oczyszczaczy powietrza z jonizatorami
  (od lewej) Klarta Forste 3, Sharp KC-D40, Panasonic F-VXR50-G, Winix Tower Q
  Źródło: opracowanie własne na podst. materiałów producentów

  Czemu służy jonizacja w oczyszczaczach powietrza i jak działa?

  W przeszłości wiele urządzeń wykorzystywało tzw. jonizację ostrzową. Jonizatory ostrzowe wytwarzają jony ujemne dzięki wyładowaniu koronowemu. Ich struktura różni się od tych wytwarzanych w przyrodzie, między innymi ze względu na obecność ozonu i tlenków azotu. Metoda ta pozwala wytworzyć bardzo dużo jonów ujemnych w krótkim czasie. Z drugiej strony jednak emitowane ją należą do tzw. jonów lekkich (patrz. w/w efekt Lenarda). Ich “żywotność” jest krótkotrwała, albowiem szybko rozładowują się na pierwszej napotkanej przeszkodzie (firanki, meble, sprzęt elektroniczny). Za minus takiego rozwiązania uznawano w przeszłości nadmiar ozonu, który powstaje przy tworzeniu anionów tlenu. Jednak współczesne jonizatory zdają się ten problem rozwiązywać, będąc bezpiecznymi dla użytkownika. Więcej na ten temat przeczytasz w akapicie “Czy jonizacja jest szkodliwa?”

  Nieco inaczej wygląda jonizacja plazmowa (inaczej termoemisyjna). Jonizatory termoemisyjne działają znacznie wolniej, generując jony ujemny dzięki elektronom tworzącym się na rozgrzanym metalu. W ten sposób powstają jony ciężkie (o niskiej energii), które wydostają się na zewnątrz przy udziale mikrocząsteczek wody, co sprawia, że są dużo trwalsze. Wytwarzane w procesie termoemisji jony podobne są do tych występujących w naturze, w szczególności nad morzem czy w lasach. W przeciwieństwie do jonów lekkich, jony ciężkie są w stanie przeniknąć do pęcherzyków płucnych albowiem nie rozbijają się przy kontakcie ze ściankami górnych dróg oddechowych.

  Metodę jonizacji termoemisyjnej wykorzystuje m.in. Sharp, który w swojej technologii Plasmacluster emituje jony ujemne tlenu i dodatnie wodoru, które dążą do połączenia się, tworząc silnie reaktywne rodniki hydroksylowe (grupa OH). Przylegając do powierzchni cząsteczek roztoczy, pleśni, grzybów czy drobnoustrojów, „wyciągają” z nich wodór potrzebny do stworzenia cząsteczki wody i rozbijają w ten sposób szkodliwe substancje.

  Jonizator powietrza czy oczyszczacz powietrza z jonizatorem?

  Jak wspomnieliśmy już wyżej, uwalniane przez jonizator jony unieszkodliwiają wiele zanieczyszczeń. Jednak ich skuteczność w warunkach codziennego użytku nie jest zbyt wysoka. O ile poradzą sobie całkiem nieźle z substancjami krążącymi w powietrzu, o tyle w przypadku zanieczyszczeń ukrytych w różnych powierzchniach, ich skuteczność wyraźnie spada. Czas pracy jonizatora potrzebny do osiągnięcia zadowalającego nas efektu jest również bardzo długi (kilkanaście do kilkudziesięciu godzin). Dlatego też w tym momencie przydaje się oczyszczacz powietrza, który wymuszając cyrkulację w pomieszczeniu, wchłania zanieczyszczenia, sprawiając iż osiadają one na filtrach.

  Jonizacja w oczyszczaczach powietrza może więc dobrze wspomagać główne metody filtracji powietrza z zanieczyszczeń (takie jak filtry HEPA czy węglowy). Poleganie jednak wyłącznie na jonizacji nie przyniesie oczekiwanych efektów, albowiem skuteczność urządzeń elektrostatycznych w oczyszczaniu nie jest zbyt duża. Jonizator np. nie jest stworzony do usuwania gazów (lotnych związków organicznych czy nieprzyjemnych zapachów). Poradzi sobie z nimi, ale koszt (pobór prądu, skutki uboczne) sprawiają, iż inne metody np. filtr węglowy są znacznie korzystniejszym wyborem.

  Dla przykładu, jonizacja plazmowa wprawdzie może pochwalić się wysoką skutecznością w neutralizacji gazów, jednak ze względu na duże koszty, metoda ta nie jest opłacalna w użytku domowym. Podobnie sprawa wygląda z jonizatorami wykorzystującymi plazmę tzw. nietermiczną, w przypadku której duży pobór prądu oraz wytwarzane produkty uboczne (aldehydy, kwasy, alkohole) przekreślają szansę na korzystanie z tej metody. W cytowanym badaniu sprawdzono też m.in. metodę w/w wyładowań koronowych. Jej skuteczność w neutralizacji toluenu i limonenu jest obiecująca (odpowiednio 74 i 81 %). W badaniu wykorzystano jednak hybrydowy reaktor koronowy, a do oksyacji w/w substancji i przekształcaniu ich w nieszkodliwe związki używano ozonu. Należy również pamiętać, iż wszystkie te badania przeprowadzano w ścisle przygotowanych warunkach laboratoryjnych. Istotne mogą być jednak ogólne wnioski z badania, które podkreślają iż wraz z rozwojem nano i biotechnologii, możemy spodziewać się doskonalszych i tańszych jonizatorów, które dostępne będą na szeroką skalę.

  Czy jonizacja jest szkodliwa? 

  Jednym z najczęstszych argumentów przeciwników jonizatorów powietrza jest efekt uboczny ich działania, jakim jest wytwarzanie się ozonu (O3). O ile urządzenia starej generacji mogły generować niebezpieczne ilości ozonu, o tyle lata badań sprawiły, iż proces ten został znacznie udoskonalony. Obecne modele jonizatorów generują znikome ilości ozonu. Producenci oczyszczaczy deklarują zaś, iz przy nieprzerwanej, 8-10 godzinnej pracy urządzenia, ilość ozonu w pomieszczeniu nie przekracza 0,05 ppm.

  Oddziaływanie ozonu na żywe organizmy:

  Szczegóły objawówWartość stężenia O3 [ppm]Wartość w przeliczeniu na mg/m3
  Dopuszczalne stężenie ozonu na stanowisku pracy przy ekspozycji 8 h0,05-0,1 ppm0,107-0,2 mg/m3
  Minimalne stężenie wywołujące podrażnienie oczu, nosa, gardła, ból głowy, skrócenie oddechuod 0,1 ppmod 0,2 mg/m3
  Ból głowy, zaburzenia oddychania, senność, ciężkie zapalenie płuc przy dłuższej ekspozycji1-10 ppm2,14- 21,4 mg/m3
  Niebiezpieczeństwo dla życia i zdrowia10 ppm21,4 mg/m3
  Śmiertelne stężenie w ciągu kilku minutpowyżej 1700 ppmpowyżej 3 638 mg/m3

  Źródło: http://www.ozonizer.pl/centrum-wiedzy/ozonatory/zasady-bezpieczenstwa/

  Historia badań nad jonizacją

  Co ciekawe, temat jonizacji i jej wpływu na zdrowie i samopoczucie jest już zgłębiany od ponad 100 lat.

  • Pierwsze badania dot. charakterystyki jonów w powietrzu i ich biologicznego oddziaływania na organizm ludzki pochodzą z 1931 roku, kiedy profesor Strassburger i Paweł Happel z Instytutu dla Fizykalnej Terapji i z Polikliniki Lekarskiej Uniwersytetu Frankfurckiego, zbadali grupę pacjentów cierpiących m.in. na hipertonię, nerwobóle, dychawicę, schorzenia reumatyczne, podagrę i inne. Poddając ich działaniu jonizacji zaobserwowano m.in. wzrost szybkości  tętna, zwiększenie ciśnienia krwi, ból oraz zawroty głowy w przypadku ekspozycji na jony dodatnie oraz zmniejszenie tych dolegliwości w przypadku jonów ujemnych.
  • W serii badań w latach 50-tych Albert P. Kreuger z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnił pozytywny wpływ jonów ujemnych na koncentrację, ostrość widzenia, wydolność płuc i kondycję. U roślin natomiast następował szybszy wzrost i większe plony.
  • Kolejne badania pochodzą m.in. z roku 1966, kiedy to grupa naukowców przeprowadziła serię eksperymentów z jonami ujemnymi u dzieci w wieku od 10 do 12 miesięcy. Odkryli, że astma i jej ataki były wyleczone szybciej niż przy konwencjonalnych lekach. Liczba nawrotów była również niższa.
  • W/w prof. Albert Paul Kreuger zaprezentował w  1969 roku również interesujący wpływ jonów ujemnych na produkcję neurohormonu serotoniny. Zaobserwował on, iż jony te mogą mieć działanie uspokajające i regulujące poziom serotoniny w organizmie. Jony dodatnie mogą zaś wywoływać napięcie, drażliwość oraz niepokój. Dało to podstawę do badań nt. wykorzystywania jonizacji w leczeniu depresji, jednak skutki tych badań obnażyły dość niską skuteczność takiej terapii.
  • Polskim akcentem w historii badań nad jonizacją jest obecność chociażby S. Tyczki, który odkrył, że zdrowotny wpływ wodospadów to zasługa m.in.. ekstremalnego poziomu jonów ujemnych.  Dla przykładu, koncentracja jonów ujemnych w cm3 w poszczególnych miejscach wygląda następująco:
   – wodospad: 95 000 – 450 000
   – góry, wybrzeża, lasy: 50 000 – 100 000
   – miasta: 100 – 2 000
   – biura, pomieszczenia bytowe: 40-100
  • Ponadto naukowiec z Polski zauważył również, że ogrzewanie pomieszczeń ma wpływ na deficyt jonów, co z kolei może prowadzić do podatności na choroby układu oddechowego.
  • Istotnym badaniem była próba na świnkach morskich przeprowadzona w 2014 roku przez Wydział Wirusologii Molekularnej Departamentu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej Uniwersytetu Medycznego w Linköping (Szwecja). Z opublikowanych w 2015 roku wyników badań, wynika, iż  „aktywny jonizator zapobiegł 100% (4/4) infekcji u świnek morskich. Ponadto, urządzenie efektywnie pochłaniało przenoszone drogą powietrzną kaliciwirusy, rotawirusy oraz wirusy grypy przy stopniu [recovery rates] równym 21% po 40 minutach w po objętości 19 m3.” Zjonizowane powietrze i siły elektrostatyczne powodują przyciąganie nie tylko cząsteczek kurzu czy pyłków, ale także rozprzestrzenionych drogą kropelkową wirusów.
  • Ponadto Dr Mirjam Levstik Bravničar rozwinęła temat zależności między jonizacją,  a objawami astmy i alergii. Zwiększenie stężenia jonów ujemnych może obniżyć zawartość histaminy w organizmie, zapobiegając wystąpieniu objawów lub łagodząc ich przebieg.

  Należy przy tym wspomnieć, iż pozytywny wpływ jonizacji na rozwój, samopoczucie i zdrowie był przez lata mocno dyskusyjny. Pojawiło się wiele naukowych głosów (m.in. Kröling, Reiter i Martinac), które podważały optymistyczne wnioski wysuwane przez Kreugera czy Happela. Obecnie naukowcy przychylają się do poglądów, mówiących o dobrym wpływie równowagi jonowej na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Dlatego też jonizatory zaleca się np. w pomieszczeniach z dużą ilością elektroniki, która to generuje nadmiar jonów dodatnich.

  Bibliografia:

  1. Korczyński, L. Zarys klimatologii lekarskiej. Część II. — Kraków 1936 Nakł. Pol. Tow. Balneologicznego
  2. Abidin, S.Z., Ming, H.T., Effect of a commercial air ionizer on dust mites Dermatophagoides pteronyssinus and Dermatophagoides farinae (Acari: Pyroglyphidae) in the laboratory, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609258/ 
  3. Fakty i mity na temat jonizacji powietrza, https://www.sharpdirect.pl/artykuly/fakty-mity-na-temat-jonizacji-powietrza/index.html
  4. Adeloduin, A.A., Kim, K.H., Kumar, P., Kwon, E.E., Szulejko, J.E., Air ionization as a control technology for off-gas emissions of volatile organic compounds, https://www.researchgate.net/publication/315667892_Air_ionization_as_a_control_technology_for_off-gas_emissions_of_volatile_organic_compounds
  5. Maçzyński, B., Tyczka, S., Marecki, B. et al. Effect of the presence of man on the air ion density in an office room. Int J Biometeorol 15, 11–21 (1971), https://www.researchgate.net/publication/18079379_Effect_of_the_presence_of_man_on_the_air_ion_density_in_an_office_room
  6. Hagbom, M., Nordgren, J., Nybor,n R, Hedlund, K., Wigzell, H., Svensson, L. Zjonizowane powietrze wpływa na infekcyjność wirusa grypy i zapobiega jego przenoszeniu drogą powietrzną, https://oczyszczacze.pl/download/badania_lifeair/Badania_LifeAir_Nature_Wirusy.pdf
 • Oczyszczacze powietrza do przedszkola Dobry oczyszczacz powietrza – Poznaj 10 rad ekspertów

  Jeśli czytasz ten artykuł, to nadal stoisz przed trudnym wyborem oczyszczacza powietrza do domu. Modeli dostępnych na polskim rynku jest już ponad 200. Kosztują od 250 do nawet 6000 zł. Który jest dobry? Prawie każdy, ale nie każdy wybór jest opłacalny. Po lekturze tego tekstu łatwiej zdecydujesz, który dla Ciebie jest najlepszy.
  Continue Reading

 • Oczyszczacze powietrza na Black Friday Oczyszczacze powietrza na Black Friday i Black Weeks 2019 – prześwietlamy promocje

  Od poniedziałku 25 listopada 2019 rozpoęliśmy monitoring promocji oczyszczaczy powietrza przygotowanych na Black Friday (czarny piątek) i Black Weeks (czarny tydzień). Sprawdzimy, czy promocja to faktyczny HIT czy KIT. Niestety polskie Black Friday to bardzo często próba sprzedaży w wyższej cenie lub wcześniejsza podwyższka celem chwilowej obniżki.

  Zanim kupisz oczyszczacz sprawdź FAKEfriday.org

  A zanim kupisz cokolwiek w tym tygodniu sprawdź na FAKEfriday.org, jak wyglądały ceny oczyszczaczy w ostatnich miesiącach.

  Serwis monitoruje ceny w elektromarketach umożliwiając śledzenie ich comiesięcznych zmian.


  Loga FakeFriday.org Fake Firay

  Ranking oczyszczaczy powietrza z ofert blekfrajdejowych

  Listę sortujemy według algorytmu Opłacalności policzonego dla ceny z Black Friday.

  Oryginalny ranking oczyszczaczy powietrza na 2019/2020 —>

  KLARTA STOR, CENA: 999 ZŁ,
  ZYSKUJESZ: 100 ZŁ

  Klarta Stor na Black Week

  Na co dzień: Opłacalność: 90/100, Możliwości: 67/100
  Black Weeks: Opłacalność: 99/100, Możliwości: 67/100

  Oczyszczacz Klarta Stor potaniał na Black Week o 100 zł i kosztuje 999 zł, co sprawia, że ten najbardziej opłacalny zakup według naszego rankingu Opłacalności staje się jeszcze lepszą ofertą dla wszystkich, którzy potrzebują oczyszczacza do pomieszczenia 30-60 m2. Zakup bez kodu.

  SHARP UA-HD40E-L, CENA: 1199 ZŁ, ZYSKUJESZ: 200 ZŁ

  Sharp UA-HD40E-L na Black Friday

  Na co dzień: Opłacalność: 53/100, Możliwości: 50/100
  Black Weeks: Opłacalność: 61/100, Możliwości: 50/100

  Model Sharp UA-HD40E-L to odpowiednik modelu Sharp KC-D40EUW, który jest sklasyfikowany w naszych rankingu. Przecena w sklepie Media Expert z 1399 na 1199 zł daje 200 zł oszczędności.
  Cena Black Friday wymaga wpisania kodu: ME-22-27-11B przy zakupie. Sharp UA-HD40E-L / Sharp KC-D40EUW to propozycja oczyszczacza do pomieszczeń do 27 m2 z bardzo dobrym nawilżaczem ewaporacyjnym. Minusem urządzenia jest słaba wykrywalność zanieczyszczeń smogowych.

  SHARP KC-D50EUW, CENA: 1798 zł, ZYSKUJESZ: 101 ZŁ

  Na co dzień: Opłacalność: 44/100, Możliwości: 57/100
  Black Weeks: Opłacalność: 47/100, Możliwości: 57/100

  Goszczący w naszym rankingu Sharp KC-D50EUW został przeceniony w sklepie OleOle.pl. Jego promocyjna cena wynosi 1798 zł. I jest to kwota o 101 zł od najtańszej oferty sprzed miesiąca. Urządzenie to jest ciekawą propozycja 2w1 (oczyszczacz z nawilżaczem), posiadając dobre technologie filtracyjne oraz nawilżacz ewaporacyjny o dużej mocy. Minusem jest jednak brak czujnika PM2,5.

  STADLER FORM ROGER LITTLE, CENA: 899 zł,
  ZYSKUJESZ: 100 ZŁ

  Na co dzień: Opłacalność: 36/100, Możliwości: 24/100
  Black Weeks: Opłacalność: 40/100, Możliwości: 24/100

  Z okazji Black Weeks mniejsza wersja oczyszczacza powietrza Stadler Form Roger dostępna jest o 100 zł taniej. Promocję można znaleźć w sieci sklepów Avans, Electro.pl oraz Media Expert. Oczyszczacz ten sprawdzi się w pomieszczeniach do 30 m².

  LIFAAIR LA333 + LAM05, CENA: 3150ZŁ, ZYSKUJESZ: 349 ZŁ

  Na co dzień: Opłacalność: 23/100, Możliwości: 56/100
  Black Weeks: Opłacalność: 26/100, Możliwości: 56/100

  Zamawiając oczyszczacze LIFAair LA333 wraz ze stacją pomiarową LAMO5 w dniach 25-30 XI 2019r. klienci mogą liczyć na 10% rabat w sieci sklepów Homespot. Dzięki temu urządzenia te kosztować będą jedynie 3150 zł zamiast regularnej kwoty 3499 zł. Urządzenia firmy LIFAair należą do najbardziej restrykcyjnych oczyszczaczy dostępnych na rynku, działających według rygorystycznych amerykańskich norm jakości powietrza. Dołączona do zestawu stacja pomiarowa jest w stanie skutecznie odczytywać poziom CO2, PM2.5., TVOC, jak i temperatury.

  LIFAAIR LA503 + LAM05, CENA: 4050 ZŁ, ZYSKUJESZ 449 ZŁ

  Na co dzień: Opłacalność: 23/100, Możliwości: 71/100
  Black Weeks: Opłacalność: 26/100, Możliwości: 71/100

  Kolejny model LIFAair został objęty promocją. Zamawiając oczyszczacz LA503 wraz ze stacją pomiarową LAMO5 w dniach 25-30 XI 2019r. klienci mogą liczyć na 10% rabat w sieci sklepów Homespot. Dzięki temu urządzenia te kosztować będą jedynie 4050 zł zamiast regularnej kwoty 4499 zł. Urządzenia firmy LIFAair należą do najbardziej restrykcyjnych oczyszczaczy dostępnych na rynku, działających według rygorystycznych amerykańskich norm jakości powietrza.

  LAS PURIFIERS – ULTRA 15A, CENA: 1 447 ZŁ, ZYSKUJESZ: 550 ZŁ

  Link do oferty promocyjnej na stronie Wondershop.pl


  OFERTY NIEAKTUALNE, WYPRZEDANE I PRZETERMINOWANE

  XIAOMI MI AIR PURIFIER 2S, CENA: 439 ZŁ, ZYSKUJESZ: 144 ZŁ

  Na co dzień: Opłacalność: 81/100, Możliwości: 30/100
  Black Weeks: Opłacalność: 100/100, Możliwości: 30/100

  Być może jedna z najbardziej atrakcyjnych promocji z okazji Black Weeks. Popularny oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S został przeceniony przez jeden ze sklepów na Allegro o 144 zł – z 583 zł na 439 zł. Bez wątpienia obecna oferta skusi niejednego fana chińskiego producenta. • smog w polsce, dym z komina Benzopiren – składnik smogu, co warto wiedzieć?

  Nazywany często „cichym zabójcą” benzopiren jest jednym z najgroźniejszych składników smogu. Jego niewidoczne gołym okiem cząsteczki powstają podczas niecałkowitego spalania węglowodorów. Benzopiren występuje w otaczającym nas powietrzu, wnika do gleby, a dzięki płaskiej strukturze jest w stanie ulokować się pomiędzy poszczególnymi zasadami azotowymi naszego DNA, prowadząc do zaburzeń w jego replikacji, a w dalszej kolejności możliwych zmian nowotworowych. Czym dokładnie jest benzopiren, skąd bierze się w powietrzu, jakie niesie ze sobą skutki zdrowotne i jak się przed nim bronić?

  Co to jest benzopiren?

  Występujące w powietrzu pod dwiema postaciami, benzopireny to związki chemiczne należące do grupy węglowodorów aromatycznych. Co to oznacza? Nazwę „węglowodory aromatyczne” stworzono, aby objąć nią wszystkie węglowodory (związki chemiczne składające się wyłącznie z wodoru i węgla) o charakterystycznej pierścieniowej budowie. Inaczej mówimy więc o nich  „węglowodory pierścieniowe”.

  Wzór strukturalny benzenu

  źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Benzene_Structural_diagram.svg

  Najprostszym węglowodorem pierścieniowym (aromatycznym) jest benzen, mający budowę pojedynczego pierścienia. Pięć połączonych ze sobą pierścieni benzenu tworzy benzopiren. Z racji posiadania kilku pierścieni, benzopiren należy do grupy wielopierścieniowych  węglowodorów aromatycznych (WWA).

  różnica w budowie benzo(a)pirenu i benzo(e)pirenu

  (źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Benzo(a)pyrene_numbered.png)

  W zależności od miejsca przyłączenia 5-go pierścienia benzenowego, możemy wyróżnić benzo(a)piren (pojedynczy benzen dołączony przy wiązaniu a) lub benzo(e)piren (pojedynczy benzen przyłączony przy wiązaniu e).

  Uwaga: Należący do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) benzopiren błędnie zaliczany jest często do grupy lotnych związków organicznych (LZO). Pojedyncza cząsteczka benzenu ma postać cieczy, natomiast benzopireny są już cząsteczkami stałymi. 

  W konsekwencji, w oczyszczaczach powietrza za usuwanie benzoapirenu odpowiedzialny jest filtr HEPA, nie filtr węglowy.

  Benzopiren – śmiertelny wróg

  Nazywany często „cichym zabójcą”, benzopiren nie bez powodu doczekał się takiego przydomku.

  Benzopiren wpływ na zdrowie

  • uszkodzenie wątroby i nadnerczy,
  • uczucie zmęczenia, bólu głowy, utraty łaknienia,
  • depresja,
  • spłycenie oddechu ,
  • podrażnienia skórne,
  • osłabienie układu odpornościowego i krwionośnego,
  • problemy z płodnością,
  • nowotwory.

  Działanie benzopirenu jest niezauważalne oraz powolne. Najgroźniejszymi skutkami długotrwałej ekspozycji na ten związek są nowotwory. Międzynarodowa agencja badań nad rakiem (IARC) już w 1987 roku nazwała benzopiren głównym czynnikiem kancerogennym. Czas pomiędzy pierwszym kontaktem z tą groźna substancją, a powstawaniem zmian nowotworowych datuje się przeciętnie na 15 lat [1]. Nowotwory są jednak tylko jednym z możliwych powikłań.

  Benzopiren uszkadza również wątrobę, nadnercza, osłabia układ odpornościowy, krwionośny. Może prowadzić do poważnych problemów z płodnością. Jak pokazują również badania naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, szkodliwość benzopirenu mogą odczuwać także niemowlęta.

  Ekspozycja na wysokie stężenia substancji w okresie płodowym często skutkuje później chorobami górnych i dolnych dróg oddechowych u małych dzieci, jak również niższym ilorazem inteligencji u starszych. Ponadto obecność benzopirenu w naszym organizmie przyczynia się do zmęczenia, bólu głowy, utraty łaknienia, depresji, nerwowości, spłycenia oddechu czy podrażnień skórnych.

  Przyczyny występowania benzopirenu w powietrzu w Polsce

  • „niska emisja”,
  • przemysł,
  • energetyka,
  • spaliny samochodowe.

  Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli „główną przyczyną niedostatecznej jakości powietrza w Polsce jest emisja pyłów zawieszonych i B(a)P z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób. Jest to tzw. niska emisja”[2]. To ona właśnie jest głównym czynnikiem odpowiadającym za obecność benzoapirenu w Polsce (ok. 87% B(a)P pochodzi z niskiej emisji). Z tego powodu, stężenie benzopirenu w powietrzu jest jednym z parametrów oceny jakości powietrza.

  Czym jest niska emisja? Są to wszystkie piece i kotły grzewcze, których kominy ulokowane są na wysokości mniejszej niż 40 m. Zła kondycja polskiego powietrza spowodowana jest złym stanem technicznym, przestarzałymi konstrukcjami i niskiej jakości paliwami opałowymi. W dalszej części dokumentu NIK-u przeczytamy, że „zanieczyszczenia gromadzą się wokół miejsca powstawania, a są to najczęściej obszary o zwartej zabudowie mieszkaniowej.”[3]  Pozostałe główne źródła emisji beznopirenu to przemysł i energetyka.

  Diagram przedstawiający źródła Benzoapirenu w Polsce

  Warto także pamiętać iż, benzopiren występuje też w spalinach samochodowych oraz dymie papierosowym. Dlatego też często poziom B(a)P w powietrzu porównuje się do ilości wypalonych papierosów.

  Poziom benzopirenu w Polsce

  Patrząc na poziom benzopirenu w pozostałych krajach Europy, widzimy z jak poważnym problemem mamy do czynienia w Polsce.

  mapa europy przedstawiająca stężenie benzopirenem w poszczególnych krajach

  Wyniki pomiarów poziomu benzopirenu są bezlitosne. Wskazują one, iż Polska 40-krotnie przekracza dopuszczalną przez WHO normę emisji benzopirenu. Ze wszystkich składników smogu, to właśnie benzoapiren jest substancją, której poziom najczęściej przekraczamy. Stężenie zalecane przez Unię Europejską i prawo krajowe to 1 ng/m3. Poziom zalecany przez WHO to 0,12 ng/m3.

  Tymczasem według raportu NIK-u z 2018 roku, polskie stacje pomiarowe w 2016 roku odnotowywały takie średnie wartości jak: 17,8 ng/m3 w Opocznie czy 17,7 ng/m3 w Nowej Rudzie. Nieco lepiej sytuacja wygląda w północno-wschodniej Polsce, jednak Białystok ze stężeniem 1,1 ng/m3 czy Biała Podlaska (3 ng/m3) są niewielkim pocieszeniem. Poziom B(a)P zawsze zwiększa się wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Rekordowy pod tym względem okazał się być styczeń 2017 roku, gdy w Pszczynie odnotowano poziom 90 ng/m3!

  mapa najbardziej zanieczyszczonych benzopirenem miast w Polsce

  Jak bronić się przed benzoapirenem?

  W sezonie grzewczym warto monitorować na bieżąco jakość powietrza w okolicy. Można to robić na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub za pomocą dedykowanej aplikacji. Kiedy jakość powietrza za oknem jest zła, unikajmy wietrzenia pomieszczeń. Ponieważ jednak w domu znajdziemy około 30% zanieczyszczeń z zewnątrz, należy rozważyć również zakup oczyszczacza powietrza, wyposażonego w filtr HEPA.

  Benzoapiren jest usuwany przez filtr HEPA, nie filtr węgowy. Wykonany z polipropylenu lub politereftalanu etylenu (PET) filtr ten jest w stanie skutecznie zatrzymać od 95 do ponad 99% zanieczyszczeń, wliczając w to benzoapiren i szkodliwe pyły zawieszone (PM1, PM2,5 i PM10). Z reguły filtr HEPA oferowany jest razem z filtrem węglowym, który z kolei wyłapie węglowodory aromatyczne mające postać gazową, np. benzen, wchłonie nieprzyjemne zapachy, dym papierosowy, lotne związki organiczne w tym powszechnie występujący formaldehyd.


  [1] Materiały prasowe organizatorów akcji „Tworzymy atmosferę”

  [2] https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/ochrona-srodowiska/dbaj-o-zdrowie-nie-oddychaj.html

  [3] https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/ochrona-srodowiska/dbaj-o-zdrowie-nie-oddychaj.html

  [4] https://www.nik.gov.pl/plik/id,17789,vp,20393.pdf

 • Klimatyzator przenośny w pokoju przy ścianie Klimatyzator czy klimator z Castoramy – co wybrać z oferty 2019

  Zdaniem meteorologów w najbliższych latach przyjdzie nam coraz częściej zmierzyć się z falą upałów, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić. Spośród urządzeń chłodzących powietrze wewnątrz budynków najwyższą skuteczność zapewniają klimatyzatory. Sprzedaje je m.in. Castorama, która w swojej ofercie ma również klimatyzery powietrza. Sprawdźmy, które urządzenia tej sieci zasługują na uwagę.

  Klimatyzator przenośny czy klimator?

  Przed zapoznaniem się z dostępnymi urządzeniami warto zrozumieć różnice między klimatyzatorem a klimatyzerem powietrza, nazywanym także klimatorem.

  Klimatyzator przenośny wykorzystuje ten sam mechanizm co klimatyzacja stacjonarna, tak więc jest wyposażony w wymienniki ciepła (skraplacz i parownik), sprężarkę i zawór rozprężny. Do prawidłowej pracy potrzebuje czynnika chłodniczego, czyli związku chemicznego lub mieszaniny kilku związków, który pozwala na odbiór ciepła w parowniku i oddanie go w skraplaczu.

  W klimatyzerze (klimatorze) główny czynnik chłodzący stanowi zimna woda (niekiedy w formie lodu), której parowanie prowadzi do obniżenia temperatury powietrza.

  Efektywność klimatyzatora przenośnego jest znacznie wyższa niż klimatora, jednak ten drugi wygrywa z wentylatorami. Klimatyzery są za to tańsze, dlatego warto je kupić, jeśli nie dysponuje się sumą niezbędną do zakupu klimatyzatora. Ich zaletę stanowi również brak rury – którą w przypadku klimatyzatora pokojowego trzeba wyprowadzić na zewnątrz – oraz niższe zużycie energii. W dużych i mocno nagrzewających się pomieszczeniach klimatory mogą jednak być zbyt słabe. Należy ich unikać również w miejscach narażonych na wilgoć, gdyż podczas pracy podnoszą wilgotność powietrza.

  Klimatyzatory przenośne z Castoramy

  1. Klimatyzator przenośny Blyss 12 kBTU z grzaniem

  Klimatyzator przenośny z Castoramy Blyss 12 kBTU na białym tle.

  Najwydajniejszym urządzeniem dostępnym w Castoramie jest obecnie Klimatyzator pokojowy Blyss 12 kBTU z grzaniem (WAP-07EC35H), który oferuje moc chłodzącą 3,5 kW. Jego moc grzewcza jest sporo niższa, ponieważ wynosi 1,3 kW. Producent nie informuje o maksymalnym przepływie powietrza. Deklarowana powierzchnia pracy to od 20 do 26 m², choć taka moc mogłaby wystarczyć również w większym pokoju.

  Klimatyzatorem przenośny Blyss 12 kBTU można sterować za pośrednictwem pilota. Zalety sprzętu stanowią także tryb wentylacji i osuszania oraz timer, ekologiczny czynnik chłodniczy R290 oraz dobra klasa energetyczna (A).

  ModelKlimatyzator przenośny Blyss 12 kBTU
  Cena1298 zł (Castorama)
  Moc chłodnicza/grzewcza (kW)3,5/1,3
  Przepływ powietrza (m³/h)b.d.**
  Rodzaj czynnika chłodzącegoR290
  Klasa energetycznaA
  Głośność (dB)65

  2. Klimatyzator przenośny Blyss 8 kBTU

  Klimatyzator przenośny z Castoramy Blyss 8 KBTUKlimatyzator przenośny Blyss 8 kBTU to urządzenie przeznaczone do mniejszych lub słabo nagrzewających się pomieszczeń, gdyż jego moc chłodnicza wynosi 2,29 kW. Przepływ powietrza nie został podany. W urządzeniu znajdziemy czynnik chłodniczy R290.

  Klimatyzator pracuje w dwóch prędkościach. Został wyposażony w timer oraz w pilot pozwalający na sterowanie na odległość. Nie zabrakło w nim funkcji wentylacji i osuszania powietrza. 

  ModelKlimatyzator przenośny Blyss 8 kBTU
  Cena798 zł (Castorama)
  Moc chłodnicza2,29
  Przepływ powietrza (m³/h)b.d.**
  Rodzaj czynnika chłodzącegoR290
  Klasa energetycznaA
  Głośność (dB)62

  3. Klimatyzator przenośny Blyss 9 KBTU

  Klimatyzator przenośny z Castoramy Blyss 9 kBTU na białym tle.

  Nieco wyższą moc chłodniczą – 2,6 kW –  ma Klimatyzator przenośny Blyss 9 KBTU. Niestety, także i dla tego modelu firma Castorama nie podaje maksymalnego przepływu powietrza. Sprzęt pracuje w trzech prędkościach. Wykorzystuje czynnik chłodniczy R290.

  W urządzeniu nie zabrakło funkcji osuszania i wentylacji oraz timera. Sterowanie jest możliwe pilotem, co korzystnie wpływa na komfort użytkowania. Klimatyzator przenośny Blyss 9 KBTU uzyskał klasę energetyczną A.

  ModelKlimatyzator przenośny Blyss 9 KBTU
  Cena998 zł (Castorama)
  Moc chłodnicza2,6
  Przepływ powietrza (m³/h)b.d.**
  Rodzaj czynnika chłodzącegoR290
  Klasa energetycznaA
  Głośność (dB)65

   

  Klimatyzery z Castoramy

  W związku z wyczerpaniem zapasów w aktualnej ofercie Castoramy (stan z dnia 4 marca 2020 r.) klimatory są niedostępne.

  ** Firma Castorama nie udzieliła odpowiedzi na przesłane w tej kwestii zapytanie.

  Czytaj także:

   

   

 • zewnętrzny czujnik smogu Airly Zewnętrzne czujniki jakości powietrza – czyli jak monitorować smog?

  Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dysponuje siecią prawie 200 stacji pomiarowych, które na bieżąco kontrolują stężenie najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza. Nie są to jednak jedyne urządzenia, które pozwalają na monitorowania smogu. W Polsce działa bowiem kilka sieci sensorów,

  Airly

  Logo sieci Airly

  Airly to spółka założona przez absolwentów krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, powstała z przekształcenia projektu społecznego, zapoczątkowanego w czasach studenckich twórców.

  Głównym elementem oferty Airly jest czujnik laserowy mierzący poziom:
  – pyłu PM2,5,
  – PM10,
  – wilgotność,
  – temperaturę,
  – ciśnienie powietrza

  Wyniki pomiarów trafiają na specjalną platformę, gdzie zostają skalibrowane i opublikowane, a zgromadzone w ten sposób dane są ogólnodostępne i można się z nimi zapoznać m.in. na stronie airly.eu/map/pl lub w aplikacji na urządzenia mobilne.

  Początkowo firma Airly była nastawiona na współpracę wyłącznie z instytucjami (głównie z samorządami terytorialnymi), natomiast sprzedaż dla klientów indywidualnych wystartowała dopiero w 2018 r. Koszt zakupu jednego czujnika to wydatek rzędu 1800 zł (przy większej ilości cena ustalana jest indywidualnie), lecz trzeba liczyć się także z opłatą abonamentową, która wynosi około 45 zł miesięcznie.

  Nie oznacza to jednak, że każdy, kto jest gotów na taką inwestycję, ma możliwość kupna i użytkowania sensora. Jak czytamy na stronie internetowej spółki, w okolicy, w której ma zostać umieszczony czujnik smogu, musi już działać sieć Airly. Według producentów spowodowane jest to troską o rzetelność wyników, ponieważ różnice między stężeniem zanieczyszczeń w punktach oddalonych o kilkaset metrów bywają wysokie. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup od razu większej ilości sensorów, np. w porozumieniu mieszkańcami różnych części miasta.

  Mapa czystości powietrza Airly
  Mapa czystości powietrza Airly, stan z dnia 19.12.2019 r.

  Looko2

  Logo sieci LookO2

  Sieć LookO2, której pomysłodawcą i właścicielem jest firma ZAS, obejmuje obecnie ponad 600 czujników jakości powietrza. Marka ma w swojej ofercie jeden wewnętrzny miernik smogu oraz kilka czujników zewnętrznych, których ceny wynoszą od 639 do 1950 zł.

  Czujnik LookO2 mierzy:

  • poziom pyłów PM1, PM2,5 i PM10,
  • w zależności od modelu sensora także HCHO (formaldehyd) oraz temperaturę i wilgotność powietrza.

  Klient otrzymuje każdego dnia dobowy raport, pozwalający na wnikliwą analizę danych. Każdy zainteresowany może sprawdzić wyniki pomiarów na stronie
  www.looko2.com/heatmap.php albo poprzez aplikację.

  LookO2 nie pobiera opłat abonamentowych. Korzystanie z platformy gromadzącej dane jest bezpłatne, natomiast użytkownik ma możliwość wykupienia dodatkowych usług, np. dostępu do dedykowanego serwera albo czyszczeniu miernika i aktualizacji oprogramowania. LookO2 wprowadziła system wykrywający nieprawidłowe działanie sensorów smogu (spowodowane np. zalaniem wodą), który zapobiega przesyłaniu do sieci błędnych danych o stanie powietrza.


  Mapa czystości powietrza Look02, stan z dnia 19.12.2019 r.

  Luftdaten

  Logo sieci Luftdaten

  Luftdaten to projekt obywatelski, zainicjowany w 2015 r. w niemieckim Stuttgardzie. Początkowo sieć czujników miała charakter lokalny, ale z upływem czasu zmieniła się w sieć ogólnokrajową, a potem rozprzestrzeniła także poza granicami Niemiec. W maju 2019 r. Luftdaten była już obecna w 70 krajach, w tym w Polsce, gdzie liczba jej czujników wyniosła wówczas 340. Największą siecią Luftdaten dysponują Niemcy, w których działa aż 5150 sensorów. Na kolejnych miejscach znajdują się Belga (870 mierników), Bułgaria (790) i Holandia (340).

  Celem projektu jest samodzielna kontrola jakości powietrza przy wykorzystaniu czujnika smogu, zbudowanego własnoręcznie z kompletnego zestawu montażowego.

  Proponowany przez twórców Luftdaten sensor laserowy SDS 011 umożliwia monitorowanie:

  • stężenia pyłu PM2,5 i PM10,
  • temperatury,
  • wilgotności powietrza.

  Cena promocyjna czujnika dla członków sieci to 160 zł (standardowa wynosi 200 zł). Z zestawem dostępna jest precyzyjna instrukcja montażowa czujnika. Co więcej, w Polsce odbywają się warsztaty z budowy mierników smogu, organizowane przez grupę Koduj dla Polski.

  Projekt Luftdaten w założeniu miał zapewnić alternatywę dla drogich urządzeń pomiarowych przy zapewnieniu jak największej dokładności pomiaru. Luftdaten jawnie mówi o różnicach między wynikami rekomendowanych sensorów a profesjonalnymi metodami pomiarowymi. Z przeprowadzonych testów wynika, że czujnik zaniża wartość PM2,5, głównie dla stężeń poniżej 20 mg/m3. Wraz ze wzrostem poziomu PM2,5 różnica wskazań maleje. Z odczytami sensorów smogu można zapoznać się na stronie luftdaten.info/pl/dom.


  Mapa czystości powietrza Luftdaten, stan z dnia 19.12.2019 r.

  SmogTok

  Logo sieci SmogTok

  SmogTok to projekt zainicjowany w lutym 2018 r. w warszawskiej dzielnicy Wawer, gdzie dominuje zabudowa jednorodzinna z domami ogrzewanymi głównie węglem. Obecnie sieć obejmuje 150 czujników zewnętrznych i 40 wewnętrznych, zlokalizowanych nie tylko w Warszawie, ale i w wielu innych miastach Polski.

  SmogTok sprzedaje swoje czujniki za pośrednictwem serwisu Allegro. Ich cena wynosi obecnie 333 zł i jest to jedyny niezbędny wydatek, ponieważ firma nie pobiera opłat abonamentowych.

  Czujnik SmogTok mierzy:

  • poziom pyłów PM,5 i PM10,
  • temperaturę,
  • wilgotność powietrza.

  Wykorzystuje sensor laserowy, a do prawidłowej pracy potrzebuje dostępu do sieci WiFi oraz zasilania poprzez ładowarkę telefonicznym z wejściem mini USB.

  Podobnie jak w przypadku innych mierników tego typu konieczne jest zapewnienie urządzeniu ochrony przed opadami i bezpośrednim kontaktem z promieniowaniem słonecznym. Jeśli planowane miejsce montażu nie spełnia tego warunku, SmogTok proponuje dołączenie do czujnika smogu osłony radiacyjnej pasywnej Drumik, której koszt wynosi 150 zł. W wykrywaniu ewentualnych zakłóceń pracy sensora pomaga weryfikacja historii wskazań. Wyniki pomiarów prezentowane są na stronie smogtok.com/mapa i w aplikacji mobilnej.

  Mapa czystości powietrza Smogtok
  Mapa czystości powietrza SmogTok, stan z dnia 19.12.2019 r.

  Syngeos

  Logo sieci Syngeos

  Syngeos to firma z siedzibą w Katowicach, która oferuje certyfikowaną stację pomiarową.

  Stacja pomiarowa monitoruje:

  • stężenie pyłów zawieszonych PM2,5, PM10,
  • opcjonalnie także innych zanieczyszczeń, takich jak tlenek węgla, dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i benzen.

  Wyniki udostępniane są za poprzez aplikację Syngeos – Nasze Powietrze oraz na stronie
  panel.syngeos.pl/sensor/pm2_5 . Komunikacja odbywa się za pośrednictwem sieci LoRaWAN.

  Koszt zakupu czujnika Syngeos to kwota około 1830 złotych. Podobnie jak w przypadku Airly do tej sumy trzeba doliczyć comiesięczną opłatę abonamentową, która wynosi 74 zł. Użytkownik uzyskuje dostęp do platformy zawierającej raporty oraz wizualizację zgromadzonych i przeanalizowanych danych.

  Mapa czystości powietrza Syngeos

  Mapa czystości powietrza Syngeos, stan z dnia 19.12.2019 r.

  Liczy się nie tylko jakość, ale też montaż czujnika

  Jakość zakupionego czujnika smogu to nie jedyny czynnik decydujący o precyzji pomiaru, ponieważ istotną rolę odgrywa także jego prawidłowy montaż, o czym często przypominają sprzedawcy sensorów. Ważne jest, aby sensor pyły zawieszonego nie był narażony na bezpośredni kontakt z promieniowaniem słonecznym oraz miał zapewnioną ochronę przed opadami atmosferycznymi.

  Kilka wskazówek w tej kwestii można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dn. 17 grudnia 2008 w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu, który nie odnosi się wprawdzie do czujników smogu montowanych w celach prywatnych, ale dostarcza wiedzy na temat właściwych zasad przeprowadzania pomiarów. W dokumencie tym uwzględnione zostały między innymi takie kwestie jak swobodny przepływ powietrza i lokalizacja miernika na wysokości od 1,5 do 4 m powyżej poziomu gruntu.


  Omówione tutaj czujniki zostały przystosowane do pracy na zewnątrz i zaprojektowane z myślą o stałym montażu. Jeśli jesteś zainteresowany przenośnymi sensorami przeznaczonymi do wykorzystania głównie wewnątrz pomieszczeń, zapraszamy do lektury artykułu 15 mierników jakości powietrza – czujniki smogu: PM2.5, PM10, VOC.

   

 • Przenośny klimatyzator powietrza z rurą Klimatyzator czy klimator z Allegro – co wybrać z aukcji na lato 2019

  W drugim tygodniu czerwca temperatury w Polsce były wyższe niż w miastach Europy Zachodniej takich jak Barcelona i Lizbona czy też na greckiej wyspie Rodos. Zdaniem synoptyków to nie jedyna fala upałów tego lata. Wszyscy szukają sposobu na ochłodę, co powoduje duże zainteresowanie klimatyzatorami powietrza. Wiele takich urządzeń znajdziemy w popularnym serwisie Allegro. Oto kilka klimatyzatorów przenośnych i klimatyzerów, które zasługują na szczególną uwagę.

  Spis treści

  1. Co wybrać na Allegro.pl – klimatyzator czy klimatyzer. Jakie są różnice?

  2. Które urządzenie lepiej sprawdzi się domu?
  3. Przegląd oferty klimatyzatorów domowych z Allegro 2019
  4. Przegląd klimatyzerów (klimatorów) z Allegro 2019

   

  Klimatyzatory domowe a klimatyzery

  Klimatyzery nazywane też klimatorami (a niezbyt poprawnie – klimatyzatorami bez rury i klimatyzatorami wodnymi) sprzedawcy często zaliczają do klimatyzatorów przenośnych, którymi takie urządzenia w rzeczywistości nie są.

  Działanie klimatyzatorów domowych opiera się na wspólnej pracy wymienników ciepła (czyli skraplacza i parownika), sprężarki, zaworu rozprężnego oraz wentylatora, który wymusza obieg powietrza wokół wspominanych wymienników. Istotną rolę odgrywa także czynnik roboczy, dzięki któremu dochodzi do odbioru ciepła w parowniku i oddania go w skraplaczu. Najpopularniejszy obecnie czynnik chłodniczy to R410A, a najbezpieczniejszy dla środowiska – R290.

  W klimatyzerach głównym czynnikiem chłodniczym jest woda lub lód. Urządzenia te nie dorównują skutecznością klimatyzatorom, lecz przewyższają pod tym względem wentylatory.

  Ich zaletę stanowi brak rury odprowadzającej ciepłe powietrze, natomiast wadę podnoszenie wilgotności powietrza.

  Więcej informacji jak wybrać klimatyzator przenośny w naszym artykule.

  Który wybrać do domu – klimatyzator domowy czy klimatzer?

  Klimatory są tańsze od klimatyzatorów powietrza, tak więc warto o nich pomyśleć, gdy dysponujemy niewielkim budżetem. Sprawdzą się one również tam, gdzie nie ma odpowiednich warunków do montażu klimatyzatora przenośnego. Niestety są również mało skuteczne w większych pomieszczeniach, ponieważ nie zachodzi wymiana powietrza, a jedynie mieszanie go i niewielkie schładzanie.

  Jeśli mamy do dyspozycji kwotę pozwalającą na zakup klimatyzatora i nic nie stoi na przeszkodzie do zamontowania go, to zakup klimatyzera jest błędem. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń o wysokich zyskach ciepła, gdzie efektywność klimatora prawdopodobnie będzie zbyt niska, a także pomieszczeń narażonych na wilgoć.

   

  Przegląd klimatyzatorów domowych z Allegro

  1. Inventor Chilly
  2. Kaisai KPPD-12HRN29
  3. Eberg Zibu Z26HD
  4. Vaco Arrifana VAC0909W

  Przegląd klimatyzerów z Allegro.pl:
  5. Adler AD 7906
  6. Ravanson KR-7010

  Inventor Chilly

  Klimatyzator przenośny Inventor Chily, widoczny od przodu.

  źródło: materiały producenta


  Klimatyzator przenośny Inventor Chilly to urządzenie greckiej marki Inventor. Jego moc chłodnicza wynosi 2,64 kW, natomiast przepływ powietrza 295 m³/h. Sprzęt wyróżnia się atrakcyjną ceną oraz wykorzystywaniem ekologicznego czynnika chłodniczego R290. Pracuje w trzech prędkościach, a oprócz trybu chłodzenia oferuje możliwość wentylacji i osuszania powietrza. Znajdziemy w nim również funkcję swing, programator czasowy, funkcję samoodparowywania kondensatu oraz autodiagnozy. W zaprogramowanym tryb Sleep  klimatyzator działa ciszej, delikatnie regulując temperaturę.

  W razie potrzeby przestawienia urządzenia w inne miejsce, pomogą w tym wbudowane kółka. Klimatyzatorem pokojowym Inventor Chilly można sterować poprzez panel dotykowy albo pilotem z wyświetlaczem LED. Sprzęt uzyskał klasę energetyczną A.

   

  Marka i model Inventor Chilly
  Cena1249 zł (Allegro.pl)
  Moc chłodnicza2,64
  Przepływ powietrza  (m³/h)295
  Rodzaj czynnika chłodzącegoR290
  Pobór mocy (W)1000
  Zakres temperatur (°C)b.d.
  Głośność (dB)63

   

  KAISAI klimatyzator przenośny KPPD-12HRN29

  przenosny-klimatyzator-KPPD-12HRN29

  źródło: materiały producenta

  Klimatyzator Kaisai KPPD-12HRN29 to urządzenie umożliwiające chłodzenie oraz ogrzewanie powietrza. Wyróżnia go wysoka moc chłodząca (3,5 kW), połączona z dobrą wydajnością grzewczą (2,9 kW) oraz znakomitą prędkością chłodzenia, sięgającą 420 m³/h. Klimatyzator pracuje w trzech prędkościach (w najniższej i średniej przepływ powietrza wynosi odpowiednio 370 i 355 m³/h. 

  Urządzenie ma wbudowany timer, funkcję autorestartu oraz kółka ułatwiające transport, a w zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania. Producent zastosował tu czynnik chłodniczy R290. Kaisai KPPD-12HRN29 w trybie chłodzenia i grzania uzyskał klasę A+.

  Marka i modelKaisai KPPD-12HRN29
  Cena1890 zł (Allegro.pl)
  Moc chłodnicza/grzewcza (kW)chłodzenie 3,5, grzanie 2,9
  Przepływ powietrza  (m³/h)420
  Rodzaj czynnika chłodzącegoR290*
  Pobór mocy (W)1350, 1130
  Zakres temperatur (°C)17-30
  Głośność (dB)54,5

  *Według niektórych sprzedawców jest to czynnik R32.

  Eberg Zibu Z26HD/ Eberg Zibu 2,63 kW

  Klimatyzator przenośny Eberg Zibu

  źródło: materiały producenta

   

  Kolejnym popularnym klimatyzatorem z allegro jest Eberg Zibu Z26HD. To urządzenie o mocy chłodniczej 2,63 kW oraz o przepływie powietrza sięgającym 290 m³/h. W trybie chłodzenia sprzęt działa w trzech prędkościach. Oprócz tego oferuje tryby wentylacji i osuszania. W klimatyzatorze Eberg znajdziemy funkcję swing i programator czasowy, jak również kółka ułatwiające przestawienie urządzenie w inne miejsce.

  Sterowanie tym sprzętem możliwe jest poprzez panel oraz za pośrednictwem pilota. Klimatyzator uzyskał klasę energetyczną A.

  Marka i modelEberg Zibu Z26HD
  Cena1599 zł (Allegro.pl)
  Moc chłodnicza/grzewcza (kW)2,63
  Przepływ powietrza  (m³/h)290
  Rodzaj czynnika chłodzącegoR290
  Pobór mocy (W)1000
  Zakres temperatur (°C)18-32
  Głośność (dB)do 65 dB

   

  Vaco Arrifana VAC0909W

  Klimatyzator przenośny Vaco Arrifana

  źródło: materiały producenta

  Sympatycy urządzeń sterowanych poprzez WiFi powinni zwrócić uwagę na klimatyzator przenośny Vaco Arrifana VAC0909W. To sprzęt, który potrafi zarówno chłodzić, jak i ogrzewać powietrze. Za pośrednictwem aplikacji polecenia można wydawać mu nawet głosowo. Moc chłodnicza klimatyzatora wynosi 2,5 kW, a grzewcza 2,3 kW, natomiast maksymalny przepływ powietrza to 280 m³/h. Producent zastosował tutaj ekologiczny czynnik chłodniczy R290, a także zadbał o komfort użytkownika poprzez wyposażenie urządzenia w podświetlany wyświetlacz, funkcję swing, 24-godzinny timer, pilot, kółka transportowe i funkcję autodiagnozy. Vaco Arrifana 0909W uzyskał klasę energetyczną A/A+.

  Marka i modelVaco Arrifana VAC0909W
  Cena1999 zł (Allegro.pl)
  Moc chłodnicza/grzewcza (kW)chłodzenie 2,5, grzanie 2,3
  Przepływ powietrza  (m³/h)280
  Rodzaj czynnika chłodzącegoR290
  Pobór mocy (W)840, 780
  Zakres temperatur (°C)18-32, 13-27
  Głośność (dB)26, 32, 44

   

  Przegląd oferty Allegro – klimatyzery (klimatorów)

  Adler AD 7906

  Klimator przenośny Adler AD 7906
   
  źródło: materiały producenta
   
  Klimatyzer Adler AD 7906 oferuje trzy prędkości pracy, a w najwyższej z nich przepływ powietrza sięga 500 m³/h. Zbiornik na wodę ma pojemność 4 l. W zestawie dołączone zostały dwa specjalne wkłady chłodzące. Urządzenie ma funkcję swing, po wybraniu której poruszają się pionowe lamelki.

  Klimatyzator wodny Adler AD 7906 nie ma pilota, dlatego można sterować wyłącznie poprzez panel, który znajduje się w górnej części obudowy.

  Marka i modelAdler AD 7906
  Cena499 zł (Allegro.pl)
  Przepływ powietrza  (m³/h)500
  Zużycie wodyb.d.
  Pobór mocy (W)60
  Głośność (dB)b.d.

  Ravanson KR-7010

  Klimator Ravanson KR 7010

  źródło: materiały producenta

  Klimator Ravanson KR-7010 to urządzenie przystosowane do pracy w trzech trybach. W najwyższym z nich uzyskuje przepływ powietrza na poziomie 220 m³/h. Zbiornik na wodę ma pojemność 8 l i może być napełniany zarówno zimną wodą, jak i lodem. W zestawie producent dołączył dwa specjalne wkłady chłodzące.

  Klimatyzer Ravanson KR-7010 oferuje oscylację poziomą i pionową. Znajdziemy w nim również timer, wskaźnik poziomu wody oraz kółka ułatwiające relokację. Sterowanie możliwe jest pilotem oraz poprzez panel z wyświetlaczem LED. 

   
  Marka i modelRavanson KR-7010
  Cena499 zł (Allegro.pl)
  Przepływ powietrza  (m³/h)220
  Zużycie wody500 ml/h
  Pobór mocy (W)60
  Głośność (dB)52

  Sencor SFN 9011SL

   

  Klimatyzer Sencor SFN 9011S, widok od przodu

  źródło: materiały producenta

  Sencor SFN 9011SL to połączenie klimatyzera powietrza i wiatraka. Sprzęt pracuje w trzech prędkościach, a w najwyższej z nich jego przepływ powietrza sięga 13,3 m³/min. Zbiornik na wodę ma pojemność 5,5 l. W urządzeniu znajdziemy też wyświetlacz LED z niebieskim podświetleniem, timer, wskaźnik poziomu wody i kółka ułatwiające zmianę lokalizacji.

  Klimatyzator Sencor SFN 9011SL został wyposażony w pilot, ale można nim sterować także przy pomocy przycisków umieszczonych w górnej części obudowy. 

  Marka i modelSencor SFN 9011SL
  Cena479 zł (Allegro.pl)
  Przepływ powietrza  (m³/h)799,8*
  Zużycie wodyb.d.
  Pobór mocy (W)110
  Głośność (dB)66

  *Producent podaje przepływ na minutę, który ma wynosić 13,3 m³/min.

  Klimatyzator przenośny z Castoramy? Zapraszamy do naszego artykułu.