Poradnik czystego powietrza

W tej sekcji naszego serwisu zajmiemy się problemem smogu oraz doradzimy, jak minimalizować jego oddziaływanie na zdrowie i życie. Aby móc zwyciężyć walkę o czyste powietrze w naszych domach i otoczeniu potrzebujemy zrozumieć skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza, by móc eliminować ich powstawanie. Opiszemy najważniejsze składowe polskiego smogu i wyjaśnimy jak działają alergeny, które także skutecznie są usuwane przez oczyszczacze powietrza. Znajdziesz tu kompendium wiedzy o czystym powietrzu.

Oczyszczacz powietrza dla astmatyka – ten zadziała

Jedną z grup szczególnie podatnych na negatywny wpływ zanieczyszczonego powietrza są astmatycy. W uniknięciu zaostrzeń choroby pomoże dobry oczyszczacz. Przedstawiamy odpowiednie propozycje i wyjaśniamy, jak wybrać właściwy oczyszczacz powietrza dla astmatyka. W skrócie 5 oczyszczaczy powietrza dla astmatyka do sypialni Większość sypialni to pomieszczenia o niewielkiej lub średniej powierzchni. Oto pięć oczyszczaczy powietrza, które będą […]

Przegrzanie organizmu — objawy, przyczyny i metody leczenia hipertermii

Upalne lato to czas, kiedy trzeba chronić swój organizm przed przegrzaniem, czyli hipertermią. Dotyczy to szczególnie osób starszych, dzieci, sportowców i pracowników wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz. Aby uniknąć problemów zdrowotnych, pamiętaj o częstym piciu wody i dozowaniu czasu spędzanego na świeżym powietrzu. Ważna jest także odpowiednia cyrkulacja powietrza. 

Co pyli w lipcu? Mamy dobre i złe wieści dla alergików

W lipcu uczulające drzewa swój okres pylenia mają już za sobą, co z pewnością cieszy alergików. Niestety latem trwa kwitnienie innych gatunków roślin. Do tej grupy należą m.in. trawy i bylica, które stanowią popularne alergeny. W skrócie Pylenie traw i zbóż Trawy, do których w alergologii zalicza się zboża, to w lipcu jedna z głównych […]

Klimatyzator z funkcją grzania — to rozwiązanie ma sens!

Klimatyzatory z funkcją grzania to urządzenia wielofunkcyjne. Mogą one chłodzić powietrze w upalne dni i ogrzewają pomieszczenia jesienią, czy zimą. Stanowią one dodatkowo źródło ciepła, które może wspomagać główny system ogrzewania. Najlepiej sprawdzają się w okresach przejściowych, czyli np. przed rozpoczęciem okresu grzewczego. Dowiedz się, jak działają, ile zużywają prądu i jakie modele warto kupić!

Alergia na kurz – jak rozpoznać i radzić sobie z nią?

Alergia to stan immunologicznej nadwrażliwości osoby, która uległa ekspozycji na dany alergen. Odpowiadając nadprodukcją pewnych składników systemu
immunologicznego, jej organizm broni się. W przypadku alergii na kurz mamy do czynienia tak naprawdę z reakcją alergiczną na odchody roztoczy kurzu domowego.

Klimatyzator stojący – ranking 2024

Czy wiesz, jak działa klimatyzator stojący do domu? Sprawdź naszą ofertę i wybierz model dopasowany do Twoich wymagań. W naszym rankingu znajdziesz najlepsze klimatyzatory przenośne, które wybraliśmy na podstawie analizy ich parametrów oraz ceny. Dokładnie sprawdziliśmy opłacalność i możliwości, aby ułatwić Ci dokonanie najlepszego wyboru.

Klimatyzator przenośny z rurą – ranking 2024 roku

Szukasz odpowiedniego klimatyzatora przenośnego z rurą? Odkryj nasz ranking. Znajdziesz w nim wyselekcjonowane modele na podstawie możliwości i opłacalności. To zestawienie pomoże Ci w podjęciu najlepszej decyzji, dzięki której masz pewność satysfakcjonujących zakupów. Sprawdź więcej na naszej stronie!

Klimatyzator pokojowy do 20, 30 i 40 m². Ranking 2024

Przenośny klimatyzator pokojowy to skuteczny i uniwersalny sposób na ochronę przed upałem. Nie wiesz co wybrać z oferty na lato 2024? Przedstawiamy najbardziej opłacalne propozycje od pokojów o różnym metrażu. Spis treści: Klimatyzator pokojowy do 20 m2 Oto trzy klimatyzatory pokojowe, które wyróżniają się wysoką opłacalnością i maks. powierzchnią pracy wynoszącą co najmniej 20 m2. […]

Klimatyzator czy klimator z Allegro – co wybrać z aukcji na lato 2024

Chcesz kupić klimatyzator z Allegro albo klimatror. Wybierz klimatyzator. Wyjaśniamy dlaczego klimatyzer to zły wybór i przedstawiamy urządzenia popularne na Allegro.

Cichy klimatyzator przenośny – ranking 2024

Szukasz najcichszego klimatyzatora przenośnego? Sprawdź nasz ranking i wybierz najlepsze urządzenie do domu i mieszkania. Wytypowaliśmy najlepsze modele, które wykazują relatywnie niską głośność i dobre osiągi. Jeśli zależy Ci na cichym urządzeniu to postaw na przenośny klimatyzator na balkon lub klimatyzację typu split. Te rozwiązania pozwolą Ci uniknąć nadmiernego hałasu, bo wszystkie podzespoły znajdują się na zewnątrz. Aby dowiedzieć się więcej, przejdź do naszego rankingu.

Mały klimatyzator przenośny do pokoju. Przegląd ofert 2024

W małym pokoju często brakuje miejsca, dlatego klimatyzator przenośny do takiego wnętrza powinien być niewielki. Czy da się znaleźć dobre urządzenie o niedużych wymiarach? Sprawdziliśmy oferty i wybraliśmy kilka propozycji.

Kalendarz pylenia 2024. Aktualne informacje dla alergików

Na okres kwitnienia roślin wpływają temperatura oraz długość dnia. Każdy gatunek preferuje inne warunki, dlatego niektóre pylą jeszcze zimą, a inne dopiero latem. Przedstawiamy kalendarz pylenia roślin popularnych w Polsce, który powinni znać wszyscy alergicy.

Jak działa klimatyzator przenośny? Poznaj najważniejsze zasady

Kiedy upał na zewnątrz doskwiera, warto wybrać klimatyzator przenośny. Dowiedz się, jaka jest zasada jego działania. Wiedza zawarta w naszym artykule pozwoli Ci wybrać najlepszy sprzęt do domu, mieszkania i firmy. Jeśli zdecydujesz się na zakup klimatyzatora, koniecznie odwiedź nasz ranking i poznaj najwydajniejsze modele, dostępne na rynku.

Klimatyzator przenośny bez rury – ranking 2024

Klimatyzator przenośny bez rury to marketingowa nazwa dla klimatora (klimatyzera). Tak naprawdę to urządzenie, które nie obniża temperatury we wnętrzu. Zdecydowanie lepiej jest wybrać przenośny klimatyzator, który zapewni Ci realny komfort termiczny.

Co pyli w czerwcu? Aktualne zagrożenia dla alergika

Drzewa już nie pylą, ale trawy i inne uczulające rośliny tak. Zobacz, które gatunki mogą być przyczyną alergii.

Jak ochłodzić pokój? Klimatyzator, klimatyzer czy wiatrak?

Czym najlepiej schłodzić pokój?
Jak wiatrak, klimator i klimatyzator wpływają na temperaturę?
Jakie domowe sposoby na ochłodzenie mieszkania polecamy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co pyli w maju? Alarm dla alergików

Maj to trudny miesiąc dla osób zmagających się z alergią na pyłki. W tym czasie rozpoczyna się bowiem intensywne pylenie traw, będących popularnym i silnym alergenem.

Problemy sprawia także kilka innych gatunków roślin. Sprawdź, co pyli w maju i jak chronić swój dom przed pyłkami.

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – Ranking 2024

93% dzieci na świecie mieszka na terenach, które wymuszają oddychanie złej jakości powietrzem. 40% światowej populacji zmaga się z zanieczyszczonym powietrzem w swoich domach. Jaki oczyszczacz do pokoju dziecka? Ile kosztuje i jaką ma mieć wydajność?

Co pyli w kwietniu

Kwiecień to czas, w którym pylą przede wszystkim trawy, lecz w cieplejszych częściach częściach kraju w powietrzu mogą już pojawiać się pyłki traw. W skrócie Pylenie brzozy Jednym z najsilniejszych kwietniowych alergenów jest pyłek brzozy. To drzewo dość popularne w Polsce, zwłaszcza w lasach. Występuje u nas 7 gatunków brzozy, a najbardziej rozpowszechnione są rzoza […]

Filtry HEPA w oczyszczaczach powietrza. Klasyfikacja: H14, H13, H12, E11 i E10.

Filtr HEPA to podstawa dobrego oczyszczacza powietrza zarówno na smog, jak i na alergię. Odgrywa on ważną rolę w procesie oczyszczania powietrza, a na jego dokładną skuteczność wpływa kilka czynników. Przedstawiamy zastosowanie technologii HEPA, klasyfikację filtrów oraz inne ważne informacje na ich temat.

Węglowodory aromatyczne (WWA) – trujący składnik smogu

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA) to związki, które występowały w środowisku naturalnym od zawsze. Jednak działalność człowieka doprowadziła do znacznego wzrostu ich stężenia. Do naszych organizmów trafiają wraz ze wdychanym tlenem oraz drogą pokarmową. W powietrzu nośnikiem tych rakotwórczych związków są pyły zawieszone, co determinuje sposób ich eliminacji. Z naszego artykułu dowiesz się: 1. Czym są […]

Oczyszczacz powietrza – czy warto kupić?

Istnieje kilka sytuacji, w których warto kupić oczyszczacz powietrza. Rozwiąż nasz krótki test i sprawdź, czy potrzebujesz tego urządzenia, czy też byłby do zbędny wydatek. Zobacz komu i w jaki sposób pomaga oczyszczacz. Szybki test: czy warto mieć oczyszczacz? Aby wiedzieć, czy potrzebujesz oczyszczacza powietrza, odpowiedz sobie na poniższe pytania: Jeżeli przynajmniej na jedno z […]

Nawilżacz powietrza dla alergików – co się sprawdzi?

W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu, w którym znajdują się m.in. zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Nawilżacze powietrza są zatem przydatne dla alergików. Najlepiej wybrać nawilżacz ewaporacyjny o dobrej wydajności, wyposażony w higrostat. W skrócie TOP 5 nawilżaczy powietrza dla alergika Klarta Humea WiFi Klarta Humea WiFi jest idealnym nawilżaczem powietrza do sypialni, […]

Oczyszczacz powietrza z wentylatorem – Czy działa? Jaki model wybrać?

Oczyszczacz powietrza z wentylatorem czy osobny oczyszczacz oraz wiatrak? A może klimatyzator przenośny? Co najlepiej schłodzi pokój, a przy okazji oczyści powietrze? Oczyszczacz powietrza z wentylatorem posiada ogromny przepływ powietrza. Nie zawsze przekłada się to jednak na szybsze oczyszczanie pomieszczenia. Wiele zależy bowiem od filtrów, trybu auto i użytych czujników.

Jonizator powietrza – czy warto?

Jonizator nie zastąpi oczyszczacza powietrza, ale może wspierać jego pracę. Pomaga w usuwaniu wielu zanieczyszczeń, w tym alergenów, dlatego bywa przydatny w łagodzeniu objawów alergii. Nie oznacza to jednak, iż w oczyszczaczu na alergię jest niezbędny. Poznaj inne zalety jonizatora oraz jego rodzaje. Spis treści Co daje jonizator powietrza? Jonizator powietrza pełni dwie funkcje: Działanie […]

Wilgotność powietrza w domu – wszystko co powinieneś wiedzieć o dobrej wilgotności powietrza

Poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu powinien być utrzymany w granicach od 40% a 60%. Zbyt niska lub zbyt wysoka wilgotność powietrza nie służy wielu elementom domowego wyposażenia, a co gorsza stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Sprawdź, jak kontrolować poziom nawilżenia i co robić, kiedy nie jest prawidłowy. W skrócie Spis treści Wilgotność względna i bezwzględna […]

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze

Rośliny doniczkowe mają pozytywny wpływ na stan powietrza. Niektóre gatunki usuwają z niego szkodliwe zanieczyszczenia, np. formaldehyd i benzen. Jednak ich możliwości w tym zakresie są mocno ograniczone, więc rośliny to nie alternatywa dla oczyszczaczy powietrza. Urządzenia wyposażone w odpowiednie technologie (HEPA i filtr węglowy) są najskuteczniejszym sposobem na usunięcie groźnego dla zdrowia smogu.

Co pyli w marcu?

Marzec to początek kalendarzowej wiosny, czyli pory roku lubianej, lecz dość uciążliwej dla alergików. W tym miesiącu kwitną drzewa i chociaż nie jest ich zbyt wiele, to są wśród nich gatunki będące silnymi alergenami. Sprawdź, co pyli w marcu i jak chronić się przed pyłkiem. W skrócie Pylenie leszczyny Leszczyna to jedna z roślin najwcześniej […]

Certyfikaty i atesty dla oczyszczaczy powietrza – o czym naprawdę świadczą i czy są niezbędne?

Certyfikaty dla wielu producentów są przeważającym argumentem świadczącym o wyższości ich sprzętu nad innymi markami. Część certyfikatów i atestów dotyczy skutecznego zwalczania alergenów, a posiadające je oczyszczacze są rekomendowane jako idealny wybór dla alergików i astmatyków. Inne świadczą o braku negatywnego wpływu na zdrowie człowieka i środowisko lub potwierdzają możliwości urządzenia. Jak wygląda proces certyfikacji i […]

Nawilżacz parowy

Nawilżacze parowe nie bez powodu nie cieszą się dużą popularnością. Co prawda mają swoje zalety, lecz mogą stanowić zagrożenie i nie są ekonomiczne. Wyjaśniamy, jak działa ten rodzaj nawilżacza oraz co jest jego mocną, a co słabą stroną. W skrócie Czy nawilżacz parowy to dobry wybór? Nawilżacz parowy nie jest najlepszy zarówno pod kątem bezpieczeństwa […]

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacz ultradźwiękowy grzybek?

  Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i portale aukcyjne zalewa fala efektownie wyglądających nawilżaczy w formie grzybka, gdzie unoszona do góry pokrywa przypomina chmurę, z której pada ultradźwiękowy deszcz. Jaki nawilżacz powietrza grzybek wybrać i czy to na pewno bezpieczny sprzęt? […]

Oczyszczacz powietrza z aplikacją mobilną

Witaj na Rankingu Oczyszczaczy! Od 2018 roku przetestowaliśmy kilkadziesiąt oczyszczaczy powietrza z aplikacją. Ocenialiśmy ich możliwości, wygodę obsługi, ale też cenę i opłacalność modelu. Poniżej znajdziesz top 5 modeli oczyszczaczy z aplikacją, które polecamy. Z artykułu dowiesz się: 6 korzyści aplikacji mobilnej w oczyszczaczach Aplikacje mobilne ułatwiają codzienne życie użytkownikom, wprowadzając sporo przydatnych udogodnień. Zakres […]

Nawilżacz ultradźwiękowy

Teoretycznie chronią przed skutkami zbyt niskiej wilgotności, w praktyce często szkodzą zdrowiu. Nawilżacze ultradźwiękowe, ponieważ o nich mowa, wymagają szczególnej uwagi, z czego wielu ich użytkowników nie zdaje sobie sprawy.

Co pyli w lutym?

Luty to miesiąc, w którym pyli niewiele roślin, ale są to gatunki należące do grupy najpopularniejszych alergenów. Dla alergików oznacza to możliwość wystąpienia reakcji uczuleniowych. Wyjaśniamy, co pyli w lutym i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. W skrócie Pylenie leszczyny Jako pierwsza pylenie rozpoczyna leszczyna. To drzewo popularne w polskich lasach, a ze względu na […]

Nawilżacz powietrza do roślin – jaki wybrać, jakiego unikać?

Suche powietrze źle wpływa na zdrowie i wygląd roślin doniczkowych, co stanowi kolejny argument przemawiający za tym, że warto dbać o prawidłową wilgotność. Najlepszym sposobem na to jest oczywiście dobry nawilżacz powietrza. Wyjaśniamy, jak wybrać urządzenie skuteczne i bezpieczne dla roślin. W skrócie TOP 5 nawilżaczy powietrza do roślin Oto lista pięciu urządzeń, które naszym […]

Nawilżacz powietrza z Biedronki – Ranking. Co warto wybrać?

  Biedronka idzie w ślady Lidla i coraz mocniej wkracza w asortyment wyposażenia domu. Na stronie Biedronka Home możemy znaleźć aż 10 różnych nawilżaczy powietrza, z czego wszystkie stanowią niestety modele ultradźwiękowe. Dlaczego niestety? I co oferują poszczególne nawilżacze z Biedronki? Nawilżacz ultradźwiękowy – jak działa? Dlaczego warto uważać? Zalety: Niska cena zakupu, design i […]

Nawilżacz powietrza na biurko – tak czy nie?

Nawilżacze powietrza na biurku mogą działać bardzo dobrze lub nie spełniać swojej funkcji i stwarzać zagrożenia. Wszystko zależy bowiem od tego, jakie urządzenie wybierzemy i w jaki sposób będziemy z niego korzystać. W skrócie Czy stawianie nawilżacza na biurku jest bezpieczne? Producenci nawilżaczy często zalecają, aby ich urządzenia nie stały obok sprzętu elektrycznego (a więc […]

Oczyszczacz powietrza do 1000 zł – Ranking tanich oczyszczaczy

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem, z nawilżaczem, a może z Wi-Fi i aplikacją do sterowania? Budżet 1000 zł pozwala już wybierać spośród kilku naprawdę ciekawych propozycji. Czym się kierować przy zakupie? Na co zwrócić uwagę, żeby nie przepłacić? I przede wszystkim: jaki oczyszczacz powietrza do 1000 zł kupić? Top 5 oczyszczaczy powietrza do 1000 zł Koreański […]

Jak odkamienić nawilżacz powietrza – instrukcja krok po kroku

Do nawilżacza ewaporacyjnego zaleca się wlewać wodę kranową. Jest ona tania i łatwo dostępna, lecz zawiera związki wapnia i magnezu, które tworzą kamień wodny. Osad kamienny gromadzi się głównie na filtrze ewaporacyjnym, którego zadaniem jest m.in. zatrzymywanie obecnych w wodzie zanieczyszczeń. Na szczęście usunięcie kamienia z nawilżacza nie jest trudnym zadaniem. W skrócie Odkamienianie nawilżacza […]

Oczyszczacz powietrza na biurko – czy to dobry pomysł?

Niewielkie rozmiary, mobilność i oryginalny design. Z drugiej strony znikoma wydajność oczyszczania, czasem też brak jednego z głównych filtrów powietrza i dużo modeli od niesprawdzonych producentów, kopiujących jedynie chińskie gadżety. Wszystko to sprawia, że oczyszczacz powietrza na biurko niestety nie jest najlepszym pomysłem, chyba że naprawdę bardzo zależy nam na kompaktowym rozmiarze i lubimy czuć […]

Oczyszczacze i nawilżacze powietrza na Black Friday i Black Weeks 2023 – prześwietlamy promocje

Od poniedziałku 6 listopada 2023 rozpoczęliśmy monitoring promocji oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza przygotowanych na Black Friday (czarny piątek) i Black Weeks (czarny tydzień). Postanowiliśmy co tydzień śledzić ceny popularnych oczyszczaczy i nawilżaczy, aby móc stworzyć listę aktualnych i prawdziwych promocji. Niestety bowiem polskie Black Friday to czasami również próby sprzedaży towaru po wyższych cenach lub wcześniejsza podwyżka celem następnej, chwilowej obniżki.

Oczyszczacze powietrza do piwnicy – dobry pomysł czy zbędny wydatek?

Oczyszczacze powietrza najczęściej kupowane są do sypialni, salonu czy pokoju dziecięcego. Jednak można je stosować także w innych pomieszczeniach. Czy oczyszczacz powietrza będzie przydatny w piwnicy? W pewnych sytuacjach tak, natomiast w innych lepiej zastosować inne urządzenie.

Oczyszczacz powietrza do 500 zł – TOP 5 modeli

Czy istnieje naprawdę dobry oczyszczacz powietrza do 500 zł? Niestety nie. Nie oznacza to jednak, że dysponując takim budżetem, nie można kupić urządzenia, które zapewni ochronę przed szkodliwymi zanieczyszczeniami. Wybierając tani oczyszczacz, trzeba liczyć się np. z niższym komfortem obsługi, lecz lepiej mieć nieidealny sprzęt niż żaden. Spis treści: TOP 5 – parametry Xiaomi Air […]

Osuszanie pomieszczenia po zalaniu. Te metody cię uratują

W przypadku zalania domu lub mieszkania ważne jest szybkie podjęcie odpowiednich działań, aby zapobiec dalszym stratom i problemom, wynikającym np. z rozwoju pleśni. Część prac można wykonać samodzielnie, natomiast inne zadania lepiej powierzyć specjalistom. Wyjaśniamy zasady postępowania krok po kroku. W skrócie Pierwsze kroki po zalaniu Wyłącznie sieci elektrycznej i gazowej Na początku należy zadbać […]

Nawilżacz do twarzy nie zastąpi nawilżacza powietrza

Nawilżacz do twarzy może wydawać się odpowiednią propozycją dla osób, które mają w domu zbyt suche powietrze i wiedzą, że negatywnie wpływa ono na skórę. Jednak zadanie tego urządzenia jest inne. Przy problemach z niską wilgotnością należy zatem wybrać nawilżacz powietrza. W skrócie Co daje nawilżacz do twarzy? Nawilżacz do twarzy czyli rozpylacz mgiełki to […]

Oczyszczacz powietrza z lampą UV – dlaczego nie warto?

Oczyszczacze powietrza z lampami UV przedstawiane są często jako urządzenia stworzone do eliminowania wirusów i drobnoustrojów w domowym zaciszu. W dobie pandemii SARS CoV-2 zrobiło się o nich szczególnie głośno. Czy stosowanie światła UV w małych, przenośnych urządzeniach, jak oczyszczacze powietrza, ma sens? W ponizszym artykule wyjaśniamy jak działa swiatło UV, przyglądamy się dostępnym oczyszczaczom […]

Dobry oczyszczacz powietrza – Poznaj 10 rad ekspertów

Jeśli czytasz ten artykuł, to nadal stoisz przed trudnym wyborem oczyszczacza powietrza do domu. Modeli dostępnych na polskim rynku jest już ponad 200. Kosztują od 250 do nawet 6000 zł. Który jest dobry? Wiele z nich, jednak nie każdy wybór jest opłacalny. Po lekturze tego tekstu łatwiej zdecydujesz, który dla Ciebie jest najlepszy.

Jak powstają kwaśne deszcze? Przyczyny i skutki

Kwaśne deszcze są to opady atmosferyczne o kwaśnym odczynie pH (poniżej 5,6), w których krople wody zmieszały się ze szkodliwym gazami, dwu i trójtlenkiem siarki, tlenkiem azotu czy dwutlenkiem węgla. Opady kwaśnych deszczy przyczyniają się m.in. do erozji gleb oraz zakwaszania jezior i wód, co nierzadko ma zgubny skutek dla ekosystemów wokół nich zbudowanych. Co powoduje kwaśne deszcze? Kiedy padają kwaśne deszcze? Gdzie jest ich najwięcej?

Nawilżacz powietrza do 300 zł – jaki wybrać? Porównujemy 7 modeli

Znalezienie dobrego nawilżacza powietrza w cenie do 300 złotych jest bardzo trudne. Za taką kwotę można wprawdzie kupić tanie nawilżacze ewaporacyjne, ale nieliczne i z istotnymi wadami. Większość urządzeń mieszczących się w budżecie to nawilżacze ultradźwiękowe – nie polecamy ich wyboru.

Maski antysmogowe – które modele warto kupić?

Jeszcze kilka lat temu widok maski antysmogowej na ulicy nie był zbyt popularny. Pandemia koronawirusa COVID-19 trochę to zmieniła. Maski antysmogowe możemy znaleźć dziś w ofercie sklepów internetowych, jak i dużych sieci handlowych: Decathlon czy Media Expert. Na ile są one skuteczne? Czym kierować się przy wyborze maski? Które modele warte są polecenia?

Oczyszczacz powietrza na szyję – to nie działa

Oczyszczacz powietrza na szyję, nazywany także osobistym oczyszczaczem powietrza, to urządzenie o bardzo małych wymiarach, przypominające medalion. W praktyce to bardziej gadżet niż oczyszczacz. Nie zaszkodzi, ale też nie pomoże.

Oczyszczacze powietrza do przedszkoli. 13 modeli wartych uwagi

Oczyszczacze powietrza pojawiają się w coraz większej liczbie przedszkoli, żłobków i szkół. Na rynku brakuje urządzeń zaprojektowanych specjalnie z myślą o takich placówkach, dlatego wybór odpowiedniego oczyszczacza sprawia duże trudności. Jeżeli chcesz podjąć właściwą decyzję i zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Nawilżacz powietrza a zwierzęta. Czy nawilżacz może szkodzić?

Wielu użytkowników szukających nawilżaczy powietrza obawia się, jak mogą one wpłynąć na zachowanie i samopoczucie zwierząt domowych. Na rynku wyróżniamy nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz parowe. Żaden z nich nie jest szkodliwy dla pupili, choć niektóre mogą faktycznie irytować. Które nawilżacz jest zatem najbardziej przyjazny zwierzętom?

Czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz?

Wbrew powszechnej opinii kurz to nie tylko złuszczony naskórek, sierść czy odchody roztoczy, ale dziesiątki różnych substancji działających drażniąco na nasz układ oddechowy i odpornościowy. W szczególności narażone na niego są dzieci oraz alergicy. Jakie są sposoby na pozbycie się kurzu z mieszkania?

Dyfuzor powietrza. Działanie i rodzaje

Dyfuzor powietrza to najlepszy sposób na pełne wykorzystanie właściwości olejków eterycznych. W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów takich urządzeń, które różnią się nie tylko sposobem działania, ale i skutecznością.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer – HIT czy KIT?

Nawilżacze na kaloryfer można znaleźć w każdym supermarkecie, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy wielu Polaków odczuwa skutki przesuszenia powietrza na własnej skórze. Mogłoby się wydawać, że stanowią one idealny sposób na szybkie i tanie podniesienie poziomu nawilżenia. Jednak czy na pewno są w stanie zapewnić satysfakcjonujące rezultaty, a tym samym konkurować z elektrycznymi nawilżaczami powietrza?

Formaldehyd (HCOH) – trujący mieszkaniec domów i składnik smogu

Z tego artykułu dowiesz się co to jest formaldehyd, gdzie występuje i skąd bierze się w środowisku? Przedstawiamy toksyczny wpływ substancji na nasze zdrowie i wyjaśniamy jak pozbyć się go z mieszkania.

Benzopiren – składnik smogu, co warto wiedzieć?

Nazywany często „cichym zabójcą” benzopiren jest jednym z najgroźniejszych składników smogu. Niewidoczne gołym okiem cząsteczki powstają podczas niecałkowitego spalania węglowodorów.
Z poniższego artykułu dowiesz się czym dokładnie jest benzopiren, skąd bierze się w powietrzu, jaki ma wpływ na nasze zdrowie i jak się przed nim bronić?

Bój się nawilżaczy powietrza z Allegro! Te z mgiełką szkodzą!

Nawilżacze ultradźwiękowe (z tzw. mgiełką) cieszą się dużym zainteresowaniem, ze względu na szeroki wybór i atrakcyjne ceny wielu urządzeń, nawet w okolicach 40 zł. Niestety, sposób ich działania sprawia, że stwarzają zagrożenie dla zdrowia, są uciążliwe dla zwierząt, a także szkodzą urządzeniom elektronicznym i meblom.

Zewnętrzne czujniki jakości powietrza – czyli jak monitorować smog?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dysponuje siecią prawie 200 stacji pomiarowych, które na bieżąco kontrolują stężenie najgroźniejszych zanieczyszczeń powietrza. Nie są to jednak jedyne urządzenia, które pozwalają na monitorowania smogu. W Polsce działa bowiem kilka sieci sensorów. Spis treści Airly Looko2 Luftdaten SmogTok Syngeos Liczy się nie tylko jakość, ale też montaż czujnika Airly Airly to […]

Co to są normy AQI – Air Quality Index w czujnikach jakości powietrza i jak je czytać?

AQI, czyli Air Quality Index to popularny wskaźnik oceny jakości powietrza, który możemy kojarzyć m.in. z informacji agencji rządowych, interaktywnych tablic ulicznych, aplikacji mobilnych dot. smogu czy wreszcie wyświetlaczy czujników i oczyszczaczy powietrza. Czym właściwie jest AQI? Jak interpretować jego wartości i jaka jest korelacja między AQI, a PM2,5? Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.: […]

Co to jest CADR i jakie ma znaczenie w oczyszczaczach?

Współczynnik CADR, podawany w m3/h, to jeden z podstawowych parametrów każdego oczyszczacza powietrza. W praktyce informuje on o wydajności oczyszczania danego urządzenia. Dlaczego warto zwracać szczególną uwagę na CADR i jak go interpretować? CADR – co to jest? Tajemniczo brzmiący CADR, to skrót od angielskiego Clean Air Delivery Rate, czyli wskaźnika czystości dostarczonego powietrza albo […]

Nawilżacz powietrza dla dzieci – ranking

Niska wilgotność powietrza może być przyczyną złego samopoczucia, kaszlu, chrypy, podrażnionej śluzówki, bólu głowy, zapalenia spojówek czy zmęczenia. Utrzymywanie prawidłowego poziomu nawilżenia wydaje się szczególnie istotne w przypadku dzieci, których układ oddechowy i odpornościowy nie są jeszcze tak rozwinięte. Z pomocą przychodzą nawilżacze powietrza, których oferta zwiększa się z roku na rok. Jaki jest najlepszy […]

Nawilżacz ewaporacyjny, parowy i ultradźwiękowy. Ranking i opinie

Najważniejsze informacje: ✅ Najbezpieczniejszym rodzajem nawilżaczy powietrza są nawilżacze ewaporacyjne – Dlatego też są one opisane szerzej jako pierwsze w naszym artykule. Zobacz też Ranking TOP 15 nawilżaczy powietrza. ❌ Stosowanie nawilżacza ultradźwiękowego obarczone jest ryzykiem problemów zdrowotnych. ❌ Niebezpieczne są też wychodzące już z użytku nawilżacze parowe. ✅ Mimo wyższej początkowej ceny, nawilżacze ewaporacyjne […]

Oczyszczacz z osuszaczem powietrza – lista modeli, warto kupić?

Oczyszczacze powietrza mają za zadanie zapewnić zdrowe powietrze – filtrują je z pyłów smogowych, alergenów czy bakterii, dodatkowo niekiedy również nawilżając. Czy mogą natomiast osuszać powietrze? Tutaj pojawiają się schody. Nie ma bowiem oczyszczaczy powietrza, które przy okazji pełniłyby rolę osuszacza. Są natomiast osuszacze z oczyszczaczem powietrza. I takie urządzenia możemy jak najbardziej polecić. Co […]

Oczyszczacz powietrza dla alergików – jaki wybrać?

Odpowiedni oczyszczacz powietrza może skutecznie zapobiegać ekspozycji na alergeny wziewne, a tym samym zapewnić ulgę alergikom. Podstawę dobrego oczyszczacza na alergię stanowi filtr HEPA, lecz podczas wyboru urządzenia należy uwzględnić także kilka innych parametrów, a szczególnie wydajność. W skrócie ᐅ Spis treści Poradnik wideo „Oczyszczacz powietrza dla alergików” Większość problemów związanych z alergią rozwiązuje popularny filtr HEPA, który […]

12 sprytnych sposobów jak pozbyć się kurzu

Pytanie jak pozbyć się kurzu w domu jest jednym z najczęściej zadawanych sobie przez wielu alergików, jak i osoby, które dosyć mają ciągłego sprzątania. Niestety jak dotąd nie wymyślono jednego, uniwersalnego rozwiązania na pozbycie się kurzu w mieszkaniu. Istnieją jednak sposoby, które mogą istotnie zmniejszyć jego ilość w naszym otoczeniu. Do jednych z nich należą […]

Nawilżacz powietrza dla astmatyka

Nieprawidłowa wilgotność powietrza negatywnie wpływa na układ oddechowy, a u astmatyków może sprzyjać nasileniu objawów choroby. Osobom zmagającym się z astmą doradzamy wybór nawilżaczy ewaporacyjnych, które są bezpieczniejsze od popularnych nawilżaczy ultradźwiękowych. Jednocześnie przypominamy o tym, że higiena takiego urządzenia jest bardzo ważna. 3 TOP nawilżacze powietrza dla astmatyków Marka i model Parametry Cena Klarta […]

Oczyszczacz powietrza do sypialni – Ranking 5 cichych modeli

Oddychanie kiepskiej jakości powietrzem pogarsza istotnie jakość naszego snu. Jak donoszą naukowcy z University of Washington, wdychanie powietrza o wysokim stężeniu NO2 zwiększa prawdopodobieństwo złego snu o 60 %, zaś narażenie na PM2,5 o 50 %. Na rynku oferowanych jest obecnie wiele modeli, które reklamowane są jako „oczyszczacze powietrza do sypialni”. Jedne z nich stawiają […]

Oczyszczacz powietrza do 40 m² – ekspercki ranking

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza należy uwzględnić m.in. powierzchnię pomieszczenia, w którym ma pracować urządzenie. W tym artykule prezentujemy kilka bardzo dobrych propozycji skierowanych do osób, które poszukują oczyszczacza powietrza do 40 m², a więc np. do salonu, dużej sypialni czy biura. Wyróżniają się one odpowiednią wydajnością, a jednocześnie mają inne zalety, które wpływają na skuteczność […]

Farba antysmogowa – warto czy nie?

Farby raczej nie kojarzą się z produktami ekologicznymi, a wręcz przeciwnie. W ich składzie nie brakuje np. lotnych związków organicznych, które nie są obojętne dla zdrowia. Jednak w ostatnich latach na rynku pojawiły się farby antysmogowe. Sprawdzamy, na czym polega ich działanie i czy rzeczywiście mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Jak działa farba […]

Pyły zawieszone PM2.5 i PM10. Normy jakości powietrza w Polsce, WHO i UE w 2024 roku.

  W połowie 2021 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe rekomendowane normy dot. jakości powietrza. 24 kwietnia 2024 Parlament Europejski przegłosował aktualizację dyrektywę AAQD, zgłoszoną przez Komisję Europejską jeszcze w 2022. Ona również zakłada zaostrzenie norm (choć łagodniej niż sugeruje to WHO), co ma wymiernie przełożyć się na spadek liczby przedwczesnych zgonów. Co dokładnie […]

Syndrom chorego budynku  – objawy, przyczyny i skutki

Kiedy zachoruje jeden z domowników, choruje cała rodzina. Podobnie niestety dzieje się, kiedy choruje budynek. Jak to możliwe, że budynek choruje? Syndrom lub zespół chorego budynku to stan lub zespół dolegliwości odczuwanych w związku z przebywaniem w danym miejscu (mieszkaniu lub zakładzie pracy). Termin ten został pierwszy raz wprowadzony przez WHO w 1983 roku, które […]

Przyczyny zanieczyszczeń powietrza

Czystość powietrza ma istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Warto poznać źródła obecnych w nim zanieczyszczeń, aby w miarę możliwości ograniczać swój kontakt z czynnikami chorobotwórczymi. W tym artykule wyjaśniamy, co oraz w jak znacznym stopniu wpływa na stopień zanieczyszczenia powietrza. Spis treści: Naturalne przyczyny zanieczyszczenia powietrza Źródła zanieczyszczeń obecnych w powietrzu można podzielić […]

Smog fotochemiczny. Skład, powstawanie, skutki

Smog fotochemiczny bywa nazywany także smogiem typu Los Angeles, białym oraz jasnym (chociaż zwykle ma brązowy odcień). Nie jest to rodzaj smogu, który dominuje w Polsce, ale nie oznacza to, iż problem ten wcale nas nie dotyczy. Spis treści Jak powstaje smog fotochemiczny Smog fotochemiczny występuje przede wszystkim w dużych miastach, w okresie letnim. Do […]

Smog typu londyńskiego. Skład, powstawanie, skutki

Smog londyński, nazywany także kwaśnym i klasycznym, to ten rodzaj smogu, z którym zmagamy się w Polsce w sezonie grzewczym. Jest on spowodowany głównie niską emisją, ale na jego kumulowanie się w powietrzu wpływają też warunki atmosferyczne. Wśród skutków ekspozycji na kwaśny smog znajdują się m.in. choroby nowotworowe. Spis treści Skąd ta nazwa, czyli wielki […]

Suche powietrze w pokoju

O tym, że powietrze jest zbyt suche, mówimy wtedy, gdy wilgotność względna jest niższa niż 40%. To problem występujący głównie w sezonie grzewczym, lecz nie tylko. Przesuszone powietrze źle wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego dbanie o jego optymalne nawilżenie jest ważne. Spis treści Jak nawilżyć powietrze w pokoju Pierwsze skutki zdrowotne suchego powietrza […]

Ozonator powietrza. Co daje i jak go używać?

Ozonator powietrza to urządzenie przeznaczone do dezynfekcji poprzez użycie dużych dawek ozonu (O3). Nie jest to alternatywa dla oczyszczacza powietrza, ponieważ ozonowanie nie usuwa np. pyłów zawieszonych. Ponadto podczas korzystania z ozonatora trzeba zachować ostrożność, gdyż stężenie potrzebne do wyeliminowania wirusów czy zarodników pleśni znacznie przekracza poziom bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Spis treści Domowy […]

Smog elektromagnetyczny – poważne zagrożenie czy teoria spiskowa?

Elektrosmog to pojęcie wzbudzające wiele wątpliwości. Niektórzy widzą w nim źródło chorób, inni teorię spiskową. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest smog elektromagnetyczny i prezentujemy opinie naukowców na temat jego szkodliwości. Wyjaśniamy też, jak się przed nim chronić. Spis treści Co to jest elektrosmog? Smog elektromagnetyczny – czyli elektrosmog – to promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) o […]

Jakie są najbardziej zanieczyszczone miasta w Polsce?

12 spośród 20 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy znajduje się w Polsce. W zestawieniu Europejskiej Agencji Powietrza znajdziemy 375 europejskich miast, sklasyfikowanych pod względem jakości powietrza. Najczystsze z nich są w Portugalii, Szwecji i Finlandii. Najbrudniejszym powietrzem oddychają mieszkańcy Slovenskiego Brodu w Chorwacji. Zaraz potem mamy całą listę polskich miast, z Nowym Sączem, Piotrkowem Trybunalskim, Łomżą […]

Co wybrać: oczyszczacz czy nawilżacz? Różnice, porady, opinie

Osoby zainteresowane poprawą jakości powietrza w swoich domach czasem zastanawiają się, co lepiej wybrać – oczyszczacz czy nawilżacz powietrza. Niestety nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ urządzenia te pełnią inne funkcje i jedno nie zastąpi drugiego. Oczyszczacz warto kupić szczególnie w przypadku problemów ze smogiem lub przy alergii wziewnej, natomiast nawilżacz przyda się tam, […]

Co wybrać: oczyszczacz czy ozonator? Różnice, porady, opinie

Oczyszczacz powietrza czy ozonator? Obydwa urządzenia pomagają pozbyć się uciążliwych zapachów i szkodliwych gazów. Oczyszczacze dodatkowo zatrzymują m.in. pyły smogowe, alergeny, bakterie i wirusy, choć niektórzy producenci ozonatorów również zapewniają o skutecznej neutralizacji ostatnich dwóch rodzajów drobnoustrojów. Podstawową różnicą jest jednak fakt, iż o ile oczyszczacz powietrza może filtrować powietrze podczas naszego pobytu w danym […]

Oczyszczacz czy osuszacz powietrza? Różnice, porady, opinie

Choć mają podobnie brzmiące nazwy i podobny cel – utrzymanie zdrowego powietrza w pomieszczeniu, oczyszczacz i osuszacz powietrza to w rzeczywistości dwa zupełnie różne urządzenia. Celem oczyszczacza powietrza jest usuwanie szkodliwych substancji, gromadzących się w powietrzu w naszej sypialni czy salonie. Osuszacz natomiast przede wszystkim pomaga pozbyć się nadmiaru wilgoci z powietrza, ścian czy podłóg. […]

Oczyszczacz powietrza a grzyby i pleśnie: co warto wiedzieć?

Oczyszczacz zatrzymuje zarodniki grzybów pleśniowych unoszące się w powietrzu. Nie usuwa wykwitów pleśni powstałych na przykład na ścianie i nie eliminuje przyczyny ich rozwoju. Stanowi zatem pomoc w ochronie przed grzybami i pleśniami, ale nie powinien być traktowany jako jedyna metoda walki z nimi. W tym artykule wyjaśnimy, od czego zależy skuteczność oczyszczacza w usuwaniu […]

Oczyszczacz powietrza a związki chemiczne: co warto wiedzieć?

W powietrzu, którym oddychamy, mogą być obecne różne związki chemiczne. Nie wszystkie stanowią zagrożenie, ale niektóre powodują pogorszenie samopoczucia i sprzyjają rozwojowi wielu chorób. Oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym i HEPA bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem niebezpiecznych związków chemicznych, zarówno organicznych, jak i nieorganicznych. Spis treści Oczyszczacz powietrza a związki organiczne Związki organiczne to […]

Klimatyzator do domu i mieszkania – jaki wybrać?

Sprawdź, jakie wady i zalety ma klimatyzator do domu i mieszkania oraz czym jeszcze kierować się, gdy wybierasz urządzenie chłodzące.

Nawilżanie powietrza przy ogrzewaniu podłogowym

Czy ogrzewanie zmniejsza wilgotność powietrza? Czy od ogrzewania podłogowego jest suche powietrze? Czy wilgotne powietrze trudniej ogrzać? To jedne z najczęściej pojawiających się pytań w kontekście ogrzewania podłogowego. Amatorzy tego rodzaju ogrzewania chwalą sobie niskie koszty uzyskania energii cieplnej, zwłaszcza, jeśli ogrzewanie podłogowe połączone jest z pompą ciepłą lub rekuperacją. A jak wpływa to, o […]

Czy oczyszczacz powietrza ma sens? W czym pomaga?

Oczyszczacz powietrza może mieć duży wpływ na nasze zdrowie oraz komfort życia. To urządzenie, które chroni przed wieloma chorobami oraz zaostrzeniem już istniejących schorzeń, a także sprzyja zachowaniu czystości w domu. Jeśli nadal wahasz się z zakupem oczyszczacza, to sprawdź, co możesz dzięki niemu zyskać. Ograniczenie kontaktu z czynnikami rakotwórczymi Wiele zanieczyszczeń obecnych w powietrzu […]

Najnowsze trendy w oczyszczaczach powietrza

Na rynku dostępnych jest wiele oczyszczaczy powietrza, a każdego roku do sprzedaży trafiają nowe produkty. Duża konkurencja zmusza producentów do udoskonalania swoich urządzeń, w celu jak najlepszego dostosowania ich do potrzeb współczesnego użytkownika. W tym artykule przedstawimy aktualne trendy w branży oczyszczaczowej, kształtowane w znacznej mierze przez oczekiwania konsumentów. Spis treści Rozbudowana aplikacja ze sterowaniem […]

Czym jest jonizacja Plasmacluster? Co daje jonizacja w oczyszczaczu powietrza?

Opatentowana w latach 2000’ przez firmę Sharp technologia jonizacji plazmowej w oczyszczaczach powietrza dała impuls do inwestycji w tę technologię przez innych producentów. Obecnie z jonizacji plazmowej korzystają Panasonic (Nanoe), Vestfrost (Plasma ION), Klarta (ION Plasma Air) czy Winix (Plasmawave). Co to są jony Plasmacluster? Co daje jonizacja w oczyszczaczu powietrza? Czy Plasmacluster jest bezpieczne? […]

Oczyszczacz powietrza – co ile wymieniać filtry?

Mogłoby się wydawać, że filtry w oczyszczaczu należy wymienić zawsze wtedy, gdy minie okres przydatności przewidziany przez producenta albo włączy się wskaźnik informujący o ich zużyciu. Jednak w rzeczywistości wymiana może być konieczna wcześniej albo z filtrów można korzystać dłużej. Wyjaśniamy, co wpływa na tempo zużywania filtrów i jak rozpoznać, że ich żywotność dobiegła końca. […]

Popularni producenci oczyszczaczy powietrza – lista, charakterystyka

W Polsce dostępne są oczyszczacze powietrza wielu marek, ale niektóre z nich zdobyły szczególną popularność. W tym artykule prezentujemy producentów urządzeń cieszących się największym zainteresowaniem oraz przedstawiamy zalety i wady oferowanego przez nich sprzętu. Marki uszeregowaliśmy w kolejności alfabetycznej. Spis treści Oczyszczacze powietrza Coway Południowokoreańska firma Coway swoje pierwsze oczyszczacze wprowadziła na polski rynek w […]

Oczyszczacz powietrza a czad

Bezbarwny, bezwonny, a przy tym silnie trujący czad jest związkiem nieco lżejszym od powietrza. Dlatego też łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. W naszym układzie oddechowym czad (tlenek węgla) może wiązać się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ. Niedotlenienie mózgu i naczyń krwionośnych prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, niewydolności wieńcowej, […]

Nawilżacze powietrza do dużych powierzchni

Na rynku urządzeń nawilżających dominują kompaktowe nawilżacze powietrza do małych i średnich pomieszczeń. O ile łatwo jest dobrać nawilżacz powietrza do sypialni, który nawilży nawet 30-40 m2 pomieszczenia, o tyle problem robi się, gdy chcemy podnieść wilgotność w biurze, magazynie, sali wykładowej czy konferencyjnej. Jaki nawilżacz do dużych pomieszczeń wybrać? Czy są w ogóle nawilżacze […]

Jak oczyścić powietrze w domu? 20 skutecznych sposobów na poprawę jakości powietrza

Jakość powietrza w domu i biurze ma wpływ na zdrowie, samopoczucie i wydajność podczas pracy. Warto więc o nią dbać, uwzględniając przy tym wszystkie istotne parametry powietrza. Z tego artykułu dowiesz się, jak oczyścić powietrze w domu. 1. Stosowanie oczyszczaczy powietrza Jednym z najważniejszych parametrów jakościowych powietrza jest jego czystość. Powietrze wewnątrz budynków bywa zanieczyszczone […]

Co usuwają oczyszczacze powietrza?

Dobry oczyszczacz powietrza jest w stanie skutecznie usuwać różne rodzaje zanieczyszczeń. Zapewnia ochronę zarówno przed smogiem, który szkodzi każdemu z nas, jak i przed alergenami, które są szkodliwe głównie dla alergików. Na tym jednak jego możliwości się nie kończą. Smog, czyli pyły zawieszone i nie tylko Głównym zadaniem oczyszczacza powietrza zazwyczaj jest ochrona przed smogiem, […]

Klimatyzator czy klimator z Castoramy – co wybrać (AKTUALIZACJA 2024)

Sieć sklepów Castorama ma w swej ofercie kilka klimatyzatorów przenośnych o różnej wydajności. Znalazły się w niej również klimatyzery powietrza. Co najbardziej opłaca się kupić?

Najważniejsze funkcje i parametry, na które zwrócić uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza to zakup na lata, dlatego wybór konkretnego urządzenia powinien być dobrze przemyślany. Przedstawiamy 14 parametrów i funkcji, które warto poznać, żeby ułatwić sobie znalezienie oczyszczacza skutecznego i dobrze dostosowanego do indywidualnych potrzeb. Spis treści 1. CADR lub przepływ powietrza, czyli wydajność Wydajność oczyszczania wskazuje na to, w jak dużym pomieszczeniu sprawdzi się konkretne […]

Wentylator domowy LEPSZY od klimatyzatora bez rury

Wentylator domowy to tani sposób na lekką ochłodę w upalny dzień. W sklepach można znaleźć także inne niedrogie urządzenia przeznaczone do obniżania temperatury powietrza – klimatyzery ewaporacyjne, nazywane także klimatorami. Czy stanowią one silną konkurencję dla wentylatorów? Nie, ponieważ wiatrak wypada lepiej od klimatyzera (klimatyzatora bez rury) prawie pod każdym względem. Spis treści Jak działa […]

Klimator (klimatyzer ewaporacyjny) – Ranking 2024

Klimatyzer nie zapewnia ochrony przed upałem! Wpływ takiego urządzenia na temperaturę jest tak naprawdę żaden.   Odczuwalne efekty są tutaj takie same jak w przypadku znacznie tańszych od klimatorów wiatraków. Dodatkowo klimatyzer stale podnosi wilgotność, więc może doprowadzić do rozwoju pleśni.   Przetestowaliśmy dwa klimatory oraz, dla porównania, jeden klimatyzator przenośny. Sprawdź poniżej wyniki naszego […]

20 mierników jakości powietrza – czujniki smogu: PM2,5, PM10, VOC

Domowy czujnik jakości powietrza umożliwia szybki pomiar poziomu zanieczyszczeń we własnym domu. Najprostsze mierniki wskazują stężenie głównego składnika smogu, czyli pyłu PM2,5, a bardziej zaawansowane prezentują też np. poziom LZO czy innych frakcji pyłu zawieszonego. Poznaj dostępne czujniki i wybierz ten najlepiej dostosowany do własnych potrzeb. W skrócie Spis treści Ranking domowych czujników jakości powietrzaMierniki […]

Lotne związki organiczne (LZO, VOC, TVOC). Dlaczego są uznawane za szkodliwe?

Zanieczyszczenia powietrza to nie tylko szkodliwe pyły zawieszone i spaliny, wydobywające się z kominów czy rur wydechowych. Równie groźne dla organizmu, jak i środowiska mogą być tzw. lotne związki organiczne. Niebezpieczeństwo w tym przypadku wynika również z małej świadomości dot. powszechnego wykorzystywania szkodliwych substancji, m.in. w: Czym dokładnie są lotne związki organiczne (LZO) i dlaczego […]

Jak wybrać oczyszczacz powietrza — krok po kroku

Wybór oczyszczacza powietrza nie musi być trudny, ani czasochłonny. Zobacz, jak w kilku krokach wyselekcjonować urządzenia odpowiadające własnym potrzebom, a następnie wybrać spośród nich najkorzystniejszą propozycję. 1. Określenie liczby potrzebnych oczyszczaczy powietrza Jeden oczyszczacz utrzymuje dobrą jakość powietrza w jednym pokoju – tym, w którym pracuje. Pomiędzy pomieszczeniami nie dochodzi do tak intensywnej wymiany powietrza, […]

Oczyszczacze powietrza do samochodu – 9 popularnych modeli

Badania przeprowadzone w Londynie wykazały, że dzieci dowożone do szkoły samochodem wdychają znacznie więcej szkodliwych substancji niż rówieśnicy docierający do niej pieszo lub na rowerze. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak samo dzieje się w innych dużych miastach, np. w Warszawie. Dobrą informacją jest to, że zanieczyszczenia obecne w aucie można usunąć za pomocą samochodowego oczyszczacza powietrza, […]

Nawilżacze ewaporacyjne do 500 zł – najzdrowsze nawilżenie domu!

Ewaporacja to najbezpieczniejsza metoda nawilżania powietrza. Dobry nawilżacz ewaporacyjny można kupić w cenie do 500 zł.  Nawilżacze ultradźwiękowe dostępne są nawet za mniej niż 200 zł, ale tych urządzeń nie można uznać za w pełni bezpieczne. Do nawilżacza ultradźwiękowego należy wlewać wodę destylowaną (ceny od 1 zł za 1 litr), natomiast ewaporacja pozwala na używanie […]

Klimatyzator przenośny – Ranking 2024 – TOP 15 klimatyzatorów

Nasz ekspercki ranking klimatyzatorów przenośnych uwzględnia tylko jeden typ klimatyzatorów: ✅ klimatyzatory przenośne monoblok (z rurą) – TOP 15 klimatyzatorów. Nasz ranking nie zawiera: ❌ klimatyzatorów typu split (wymagających specjalistycznego montażu) – zapraszamy na ranking klimatyzatorów typu split w serwisie Nachłodno.pl (kliknij), ❌ klimatyzerów / klimatorów („klimatyzatorów bez rury”), czyli wentylatorów ewaporacyjne za 50-600 zł, […]

Pyły zawieszone – wszystko o pyłach PM2,5 i PM10

Pył zawieszony to główny składnik smogu, a zarazem jedno z najgroźniejszych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się,  jak powstaje i z czego złożony jest pył zawieszony, kiedy jego poziom należy uznać za niebezpieczny oraz jakie skutki może mieć oddychanie skażonym nim powietrzem. Spis treści: Czym są pyły zawieszone? Pył zawieszony, czyli […]

Oczyszczacz powietrza z funkcją chłodzenia i grzania – warto?

Czy oczyszczacz powietrza obniża temperaturę? A może potrafi też ją podnosić? Ile prądu zużywa oczyszczacz powietrza, który wyposażony jest w grzałkę? I czy takie urządzenia mogą zastąpić klimatyzator przenośny? Odpowiadamy na wszystkie te pytania, podpowiadamy, który model wybrać i czy w ogóle warto je mieć.

Oczyszczacz powietrza – wpływ na zdrowie

Stosowanie oczyszczacza ma jeden nadrzędny cel – chronić nasze zdrowie poprzez usuwanie chorobotwórczych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Korzyści zdrowotne wynikające z użytkowania oczyszczacza powietrza są dość liczne, o czym można się przekonać, czytając poniższy artykuł.

Koszty eksploatacji oczyszczaczy powietrza

Koszty eksploatacji oczyszczacza powietrza są ważne, ponieważ trzeba je ponosić przez cały okres użytkowania oczyszczacza. Wyjaśniamy, od czego zależą, a więc na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru oczyszczacza, aby korzystanie z niego nie było zbyt drogie. Oczyszczacze powietrza bez funkcji nawilżania W przypadku oczyszczacza powietrza bez funkcji nawilżania na koszty użytkowania składają się: Koszty […]

Najważniejsze korzyści użytkowania oczyszczacza powietrza

Oczyszczacze powietrza stają się coraz popularniejsze w domach, lecz także w urzędach, placówkach edukacyjnych, gabinetach lekarskich i innych miejscach, z których na co dzień korzystamy. Stosowanie tych urządzeń pozwala bowiem wyeliminować z powietrza różne rodzaje zanieczyszczeń i przyczynić się do ograniczenia ryzyka wystąpienia wielu schorzeń. Zobacz, dlaczego warto korzystać z oczyszczacza powietrza. Ochrona przed smogiem […]

Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza? Porady i wskazówki

Oczyszczacze powietrza nie są urządzeniami skomplikowanymi w obsłudze. Istnieje jednak kilka zasad ich użytkowania, które powinien znać każdy posiadacz takiego sprzetu. Wyjaśniamy, jak korzystać z oczyszczacza powietrza, żeby dobrze spełniał swoje zadanie i służył przez lata.

Czujniki w oczyszczaczach powietrza – rodzaje, działanie

Sensor PM2,5, PM10, kurzu, gazu, TVOC, alergenów, wilgotności, temperatury, a nawet światła czy czadu. Czujników w oczyszczaczach powietrza może być bardzo dużo. Czy im więcej, tym lepiej? A może wystarczy jeden? Do czego służą poszczególne czujniki i które z nich są najważniejsze?

Jaki rodzaj oczyszczacza wybrać? Przedstawiamy zalety i wady każdego z nich

Oczyszczacz powietrza z jonizacją, oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, a może z lampą UV? Czy oczyszczacz powietrza do biura będzie dobrym oczyszczaczem na smog? I czy do domu kupić taki sam oczyszczacz, jaki widzieliśmy w przedszkolu? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym kompendium wiedzy o rodzajach oczyszczaczy powietrza. Zapraszamy do lektury.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

Kupując oczyszczacz powietrza powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, że sprzęt ten wybieramy z myślą o danym pomieszczeniu, a nie całym mieszkaniu. Uświadamiając sobie to zrozumiemy, że plan postawienia oczyszczacza w przedpokoju czy na środku salonu to kiepski pomysł. Gdzie w takim razie ustawić oczyszczacz powietrza? I w jakich przypadkach możemy kupić 1 oczyszczacz do sypialni i pokoju dziennego?

Tryb automatyczny w oczyszczaczach – co to jest, jak działa?

Oczyszczacz powietrza to jedno z urządzeń, które domyślnie powinno pracować samo, nie angażując przy tym zbytnio właścicieli. Aby było to możliwe, oczyszczacz musi być jednak wyposażony w odpowiedni program sterujący, który będzie samodzielnie regulował prędkość pracy oczyszczacza (intensywność oczyszczania) w zależności od stopnia zanieczyszczenia pomieszczenia, pory dnia czy poziomu wilgotności (oczyszczacze z nawilżaczem). Program ten nazywa się trybem automatycznym. A dzisiaj wyjaśnimy, na czym polega tryb auto.

Wskaźnik jakości powietrza  – co to jest, jak działa?

Wskaźniki jakości powietrza stanowią integralny element każdego liczącego się oczyszczacza powietrza. Dostarczają użytkownikom informacji o aktualnym stanie powietrza w najbliższym otoczeniu. W zależności od modelu urządzenia, czynią to za pomocą cyfr, kolorów lub innych komunikatów, które producent danego sprzętu uzna za użyteczne. Jak działają wskaźniki jakości powietrza? Czy znajdują się one w każdym oczyszczaczu? I […]

Oczyszczacz powietrza a alergia na pyłki: co warto wiedzieć?

Szacuje się, że około 12 milionów Polaków cierpi z powodu alergii wziewnych. Komfort życia tych osób spada zawsze w sezonie pylenia. Na szczęście niedawne badania z Korei dowodzą, że oczyszczacze powietrza w warunkach domowych pomagają zredukować stężenia pyłów o ponad 53%, przyczyniając się do poprawy samopoczucia alergików i mniejszego zapotrzebowania na farmakoterapię. Co jeszcze warto […]

Filtr wodny. Czy ma sens w oczyszczaczu powietrza?

Czy nawilżacz powietrza może być jednocześnie oczyszczaczem, jeśli nie ma filtra HEPA i węglowego? Zdaniem niektórych producentów tak, ponieważ wykorzystuje filtrację wodną. Niestety, jej wpływ na czystość powietrza jest tak znikomy, że nazywanie takiego urządzenia oczyszczaczem uznać można za nadużycie. Woda jako filtr powietrza. Jak działa? Działanie tak zwanego filtra wodnego jest bardzo proste. Wykorzystujący […]

Jonizacja powietrza – sposób na zdrowie czy zwykła ściema?

Przypisywanie jonizacji rewelacyjnego wpływu na nasze zdrowie jest pewną przesadą. Jednak z wielu badań, obserwacji użytkowników jonizatora oraz naszych własnych wynika, że jonizacja pozytywnie oddziałuje na nasze samopoczucie i czystość powietrza. Spis treści: Jonizacja powietrza – co to jest? Jonizacja to proces emisji jonów – ujemnych i dodatnich w przypadku jonizacji plazmowej oraz wyłącznie ujemnych […]

Jonizacja plazmowa. Lepsza niż ostrzowa?

W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są jonizatory plazmowe i ostrzowe. Producenci coraz częściej sięgają po te pierwsze, które mają większy wpływ na stan powietrza. W tym artykule wyjaśniamy działanie i przyczyny popularności plazmowej. Jak działa jonizacja plazmowa? Jonizator plazmowy (nazywany czasem termemisyjnym) wyposażony jest w dwie elektrody o przeciwnych ładunkach. Na jednej z nich wytwarzane są jony […]

Jonizacja ostrzowa. Zalety i wady

W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są jonizatory ostrzowe oraz plazmowe. Te pierwsze tracą na popularności, natomiast drugie zyskują. Mimo to nadal dostępnych jest wiele urządzeń z jonizacją ostrzową, dlatego warto wiedzieć, czym charakteryzuje się ta technologia. Jak działa jonizacja ostrzowa Jonizator ostrzowy generuje wyłącznie jony ujemne. Są one wytwarzana na skutek przepływu prądu o wysokim napięciu. […]

Filtry w oczyszczaczach powietrza dla alergików  – które wybrać?

Według danych opublikowanych w 2021 roku, ok. 12 mln Polaków cierpi z powodu alergii wziewnych, z czego 8 mln doświadcza częstego nieżytu nosa, zaś 4 miliony zmagają się z poważniejszą astmą. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że łagodzić przebieg alergii mogą oczyszczacze powietrza. Cieszy też rosnąca świadomość i zaufanie użytkowników do tych urządzeń. Jakiego rodzaju […]

Filtr węglowy – dlaczego jest potrzebny w oczyszczaczu powietrza?

Filtr węglowy to jedna z najpopularniejszych technologii wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza. Zazwyczaj jest stosowany razem z filtrem HEPA, ponieważ uzupełniają one nawzajem swoje działanie. Rola filtra węglowego jest bardzo ważna, dlatego nie powinno go zabraknąć w żadnym oczyszczaczu powietrza na smog. Co usuwa filtr węglowy? W oczyszczaczu powietrza filtr węglowy ma za zadanie przede wszystkim zatrzymywać […]

Filtr katalityczny w oczyszczaczu powietrza. Czy ma sens?

Filtr katalityczny w przeciwieństwie do węglowego czy HEPA spotykany jest w oczyszczaczach powietrza niezbyt często. Jest on wprawdzie skuteczny, ale jego działanie pokrywa się z działaniem popularniejszych technologii oczyszczania powietrza. Wyjaśniamy, jakie zanieczyszczenia usuwa filtr katalityczny i w jaki sposób to robi. Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr katalityczny? Filtr katalityczny – a precyzyjniej zimno katalityczny – […]

Filtr elektrostatyczny – zasada działania

Filtr elektrostatyczny nie jest szczególnie popularną technologią w oczyszczaczach powietrza, ale na polskim rynku można spotkać wykorzystujące go urządzenia. W tym krótkim artykule wyjaśniamy, jakie zanieczyszczenia usuwa filtr elektrostatyczny oraz w jaki sposób to robi. Jakie zanieczyszczenia usuwa filtr elektrostatyczny? Filtr elektrostatyczny umożliwia usuwanie z powietrza cząsteczek stałych i kropli cieczy. Technologia ta wykazuje skuteczność w […]

Technologie oczyszczania powietrza. Sprawdź, jakich potrzebujesz

Najpopularniejszy zestaw filtrów w oczyszczaczu obejmuje filtr wstępny, węglowy i HEPA. Takie połączenie charakteryzuje się wysoką skutecznością w usuwaniu różnych rodzajów zanieczyszczeń, ale wiele urządzeń wykorzystuje też dodatkowe technologie oczyszczania. Wyjaśniamy, jak działają filtry i inne technologie, które można znaleźć w oczyszczaczach powietrza. Filtr wstępny Filtr wstępny ma postać drobnej siateczki. Jego zadanie polega na zatrzymywaniu […]

6 błędów użytkowników oczyszczaczy powietrza!

Jak prawidłowo używać oczyszczacza powietrza, tak by starczał nam na jak najdłużej? Okazuje się, że nie wystarczy jedynie pamiętać o wyłączeniu urządzenia przed wyciągnięciem wtyczki z gniazdka. Regularne czyszczenie filtra wstępnego, okresowe przetarcie laserowych czujników czy odpowiednie ustawienie wpływają nie tylko na żywotność poszczególnych elementów, ale też na zapewnianą jakość powietrza w pomieszczeniu. A, ta […]

Zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do groźniejszego przebiegu pandemii Covid-19

Wyludnione ulice chińskich miast uświadomiły wielu osobom, że pandemia koronawirusa miała też swój pozytywny efekt w postaci redukcji zanieczyszczeń i poprawy jakości oddychania. Analizując wpływ jakości powietrza na śmiertelność z powodu chorób układu krążenia czy oddechowego, naukowcy potwierdzają że wzrost stężenia PM2,5 o jedną jednostkę zwiększa ryzyko śmierci z powodu Covid-19 o 15%. Jak smog […]

Zdrowe powietrze tańsze niż myślisz. 8 groszy za dzień

8 groszy – tak niedużo kosztuje dziennie utrzymanie czystego powietrza w średniej wielkości pomieszczeniu. W związku z rosnącymi kosztami prądu oraz grożącemu nam kryzysowi energetycznemu, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej, ile prądu zużywają najpopularniejsze modele oczyszczaczy powietrza. Realna analiza kosztów i ocena parametrów konkretnych urządzeń pokazuje, że naprawdę nie ma się czego obawiać. Nawet mocny oczyszczacz […]

Jaki oczyszczacz powietrza do biura?

Z badań amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że pracodawcy, którzy zadbali o jakość powietrza w swoich miejscach pracy, zauważyli o 11% wyższą wydajność pracowników. Marka Sharp w swoich badaniach mówi o nawet 20% wzroście wydajności. Jak jest naprawdę? Dlaczego oczyszczacze powietrza powinny na stałe zagościć w biurach i miejscach pracy? Jakie oczyszczacze do biura warto […]

Opinia lekarzy – oczyszczacze i nawilżacze powietrza vs alergia

Filtracja powietrza jest często zalecana jako element przeciwdziałania objawom alergicznym u osób z przewlekłymi alergiami i chorobami układu oddechowego. W opublikowanym w 2020 roku artykule „Does air filtration work for cat allergen exposure?” autorzy zwracają uwagę, że stosowanie urządzeń z filtrami HEPA zmniejszyło stężenie alergenu białka kociego w powietrzu, powodując poprawę wczesnej i późnej reakcji […]

Klimatyzator z funkcją oczyszczania – czy warto? Co wybrać?

Na rynku coraz więcej jest klimatyzatorów z funkcją oczyszczania powietrza – zarówno przenośnych, jak i split. Czy warto je kupić? Jaki model kupić?

Oczyszczacze powietrza dla palaczy – ranking

O tym, że palenie szkodzi, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Dym papierosowy to mieszanina niemal 5000 różnych substancji, z których 250 ma działanie toksyczne, a co najmniej 69 przyczynia się do nowotworów płuc i piersi. Narażone na nie są nie tylko osoby palące papierosy, ale również bierni palacze, często najbliższa rodzina czy dzieci. Najlepszym […]

Xiaomi 3C czy 3H? Który model wybrać?

Niedawna premiera oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 3C wzbudziła ogromne zainteresowanie i wywołała niemałą konsternację, nawet wśród zagorzałych fanów marki. Urządzenie z pozoru wygląda niemal identycznie jak popularne bardzo modele Xiaomi Air Purifier 3H i 2S. Czym więc różni się od swoich starszych braci i dlaczego jest od nich tańsze? Spis treści 1. Skoro nie […]

Nawilżacz powietrza z jonizatorem – warto?

Uwalniając jony ujemne (aniony), jonizatory przywracają równowagę jonową w otoczeniu. Równowaga ta poprawia naszą koncentrację, samopoczucie, jak również obniża ciśnienie tętnicze. Nawilżanie powietrza pomaga zaś utrzymać piękną skórę i zdrowy, odporny układ oddechowy. Odpowiednia wilgotność przekłada się bowiem na kondycję śluzówek gardłą i nosa, które stanowią naturalne mechanizmy obronne przed przeziębieniami czy alergią. Nawilżacz powietrza […]

Konfiguracja automatyzacji w oczyszczaczach powietrza Xiaomi

Oczyszczacze powietrza Xiaomi to w pełni inteligentne urządzenia, pozwalające na zdalną obsługę. W artykule przedstawiam w jaki sposób predefiniować reguły pracy oczyszczacza, aby lepiej osiągnąć jak najlepszą wydajność urządzenia przy zachowaniu komfortowej pracy. Automatyzacja oczyszczaczy powietrza Xiaomi Automatyzacja oczyszczaczy powietrza Xiaomi ma na celu poprawę wydajności oczyszczania. Standardowo zaprogramowany tryb automatyczny, uruchamia pełną moc oczyszczacza […]

Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – 10 najlepszych modeli

Oczyszczacze powietrza z jonizacją są w stanie szybciej pozbyć się z powietrza krążących cząstek stałych zanieczyszczeń. Pomaga usuwać zarodniki pleśni czy grzybów, neutralizuje też zapachy. Jak działa jonizacja powietrza w oczyszczaczach i czy warto kupić oczyszczacz z jonizatorem?

Przyczyny smogu w Polsce – kto zanieczyszcza nasze powietrze

Smog w Polsce przyczynia się rocznie do około 43 tysięcy zgonów. Główny powód wysokiego stężenia zanieczyszczeń stanowi niska emisja, wynikająca przede wszystkim ze sposobu ogrzewania budynków. Poznaj inne przyczyny smogu w Polsce, aby wiedzieć, jak możesz przyczynić się do poprawy jakości powietrza w swojej okolicy. Spis treści: 1. Przyczyny smogu w Polsce W Polsce zazwyczaj […]