Ranking nawilżaczy powietrza

Nawilżacze powietrza oceniamy w dwóch kategoriach:

MOŻLIWOŚCI I OPŁACALNOŚĆ

Ranking nawilżaczy powietrza opiera się na dwóch wartościach punktowych:

 1. Ocena MOŻLIWOŚCI – to przede wszystkim ocena skuteczności nawilżania powietrza. Punktacja jest wypadkową wielu czynników, w głównej mierze jest to wydajność nawilżania oraz koszty eksploatacji. Pozostałe punkty zostały przyznane za m.in. pojemność zbiornika czy dodatkowe funkcje nawilżacza powietrza.
 2. Ocena OPŁACALNOŚĆ – to stosunek MOŻLIWOŚCI do ceny nawilżacza powietrza. Ta ocena pozwala wybrać nawilżacz powietrza, który będzie najbardziej opłacalny względem posiadanych możliwości.

Skąd pozyskujemy parametry techniczne nawilżaczy powietrza?

Dane o nawilżaczach powietrza pochodzą z naszych niezależnych testów. Zakupiliśmy najpopularniejsze na rynku nawilżacze powietrza i wykonaliśmy serię testów, aby móc porównać i uśrednić wyniki.

Zdecydowaliśmy się umieścić w rankingu dane pochodzące z naszych pomiarów, ponieważ producenci zawyżają dane o wydajności nawet o 57%.

Jak czytać składowe rankingu?

Marka i model – marka i model nawilżacza powietrza,
Zdjęcie – poglądowe zdjęcie (więcej zdjęć znajduje się w recenzji),
Cena – cena brutto nowego nawilżacza powietrza w rekomendowanym sklepie lub na Ceneo.pl,
Rodzaj nawilżacza – nawilżacz ewaporacyjny/ultradźwiękowy.

OCENA REDAKCJI
Możliwości – punkty określające możliwości urządzenia, w szczególności skuteczność nawilżania,
Opłacalność – punkty będące stosunkiem ceny do możliwości,
Pojemność zbiornika – ilość wody, którą pomieści zbiornik nawilżacza podawana w litrach,
Wydajność nawilżania – parametr decydujący o skuteczności nawilżania powietrza, podawany w mililitrach na godzinę, co oznacza ilość odparowanej wody na godzinę. Dane pochodzą z przeprowadzonych serii testów,
Ważne cechy – najważniejsze funkcje nawilżacza powietrza,
Głośność – głośność urządzenia przy najwyższej wydajności nawilżania, wyrażona w decybelach dB,
Pobór mocy – moc zużywana przy najwyższej wydajności nawilżacza, parametr podawanych w jednostce Wat,
Koszty filtrów – częstotliwość i koszty elementów wymiennych w nawilżaczach w przeliczeniu na pół roku czyli sezon użytkowania nawilżaczy powietrza.

Jak wykorzystać ranking do optymalnego wyboru nawilżacza powietrza?

Na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: ewaporacyjny, ultradźwiękowy, parowy. My w rankingu skupiamy się głównie na nawilżaczach ewaporacyjnych, ponieważ są one najbezpieczniejsze i najzdrowsze.

Ranking nawilżaczy ma na celu uproszczenie wyboru nawilżacza oraz porównanie rzeczywistych osiągów z obietnicami producentów.

Porównując parametry można podjąć świadomą decyzję, ale zanim to zrobimy powinniśmy dobrze określić swoje potrzeby.

Poniższe 5 kroków pomoże w odpowiedzi na pytanie: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do domu?

1. Określ odpowiedni typ nawilżacza

Na rynku dostępne są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: ewaporacyjne, ultradźwiękowe i parowe. Największe bezpieczeństwo zapewniają pierwsze z nich, dlatego zachęcamy do zwrócenia na nie szczególnej uwagi.

Nawilżacz ewaporacyjny – najlepszy i najzdrowszy z nawilżaczy

Nawilżacz ewaporacyjny działa na zasadzie naturalnego procesu jakim jest odparowanie pary wodnej z wkładu nawilżającego czyli tzw. ewaporację. Ten sposób nawilżania umożliwia osiągniecie wysokiej wilgotności, bez ryzyka nadmiernego zawilgocenia.

Przykładami nawilżaczy ewaporacyjnych to: Klarta Humea WiFi, Stadler Form Oskar, Philips HU4801/01, Philips HU4803/01.

Samo urządzenie charakteryzuje się prostą budową – wentylator, wymienne maty ewaporacyjne i zbiornik na wodę. Wentylator zasysa suche powietrze, które następnie przechodzi przez filtr i tam zostaje nawilżone.

W nawilżaczach ewaporacyjnych konieczna jest regularna wymiana filtrów, średnio co 2-3 miesiące. Z tego powodu w rankingu wzięliśmy pod uwagę ceny mat ewaporacyjnych i policzyliśmy całkowity koszt użytkowania na sezon czyli średnio 6 miesięcy.

Do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę bezpośrednio z kranu, a także wodę oczyszczoną w dzbanku filtrującym Dafi, Brita itp. 

Nawilżacz ultradźwiękowy – pamiętaj o wodzie destylowanej

Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla człowieka, ale uciążliwe dla niektórych zwierząt domowych), które rozbijają na mikroskopijne cząstki wodę z całą jej zwartością.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza do domu wymaga stosowania wody destylowanej, gdyż w przeciwnym razie wraz z parą wodną emituje drobniutkie cząsteczki minerałów, chemikaliów, a nawet metali ciężkich.

Przykłady popularnych nawilżaczy ultradźwiękowych: nawilżacz powietrza Duka Humid, Götze & Jensen AH201kg, Eldom NU5.

Używanie wody kranowej często skutkuje tym, że na powierzchniach mebli pojawia się biały pył – to właśnie wspomniane minerały, które trafiają również do dróg oddechowych domowników. 

Konieczność stosowania wody destylowanej zwiększa koszty użytkowania nawilżacza ultradźwiękowego. Koszt jednego litra wody kranowej to średnio 1 gr., natomiast za litr wody destylowanej zwykle trzeba zapłacić 1 zł lub więcej.

Nawilżacz parowy – gorąca mgiełka jak z czajnika

Nawilżacze parowe działają na podobnej zasadzie co czajniki elektryczne. Wewnątrz takiego urządzenia znajduje się grzałka, która doprowadza wodę do wrzenia, w wyniku czego emitowana jest gorąca para wodna.

Do parowego nawilżacza powietrza można wlewać wodę prosto z kranu lub z dzbanka filtrującego. Pod tym względem koszty użytkowania są niskie, ale większość tego typu nawilżaczy zużywa sporo prądu, co oznacza znaczny wzrost rachunków.

Urządzenia parowe nie będą brane pod uwagę w rankingu, ponieważ nie rekomendujemy takiego rozwiązania są wprawdzie tanie, ale stwarzają ryzyko poparzenia i znacząco zwiększają wydatki za prąd.

2. Oceń swój budżet na zakup i eksploatację

Jeśli zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza wybrać, to z pewnością powinieneś rozważyć, ile możesz przeznaczyć na jego zakup oraz jak duże koszty jesteś gotów ponosić w związku z użytkowaniem sprzętu.

W rankingu koszty filtrów wymiennych wymieniliśmy w „Kosztach filtrów” zaraz pod ceną nawilżacza powietrza.

Najtańsze nawilżacze powietrza można kupić za mniej niż 100 zł, a najdroższe modele kosztują ponad 4000 zł. Jeśli nie chcesz wydać za dużo, sprawdź popularne urządzenia, które przedstawiliśmy w artykule Nawilżacze ewaporacyjne do 500 zł – najzdrowsze nawilżenie domu.

Koszt eksploatacji to przede wszystkim wartość zużytego prądu i wydatki związane z zakupem elementów wymiennych. Na pobór energii elektrycznej należy zwrócić uwagę w szczególności w przypadku nawilżaczy parowych, które zazwyczaj potrzebują sporo prądu, a przez to generują wysokie rachunki.

Oprócz prądu nawilżacz powietrza potrzebuje wody, ale niska cena wody kranowej sprawia, że ma to niewielki wpływ na koszty użytkowania sprzętu.

Wyjątek stanowią ultradźwiękowe nawilżacze powietrza, w których ze względu bezpieczeństwa zaleca się stosowanie wody destylowanej, pozbawionej soli mineralnych oraz innych substancji obecnych w wodzie kranowej.

3. Oblicz potrzebną wydajność nawilżania

W rankingu w kolumnie „Zalecana max. pow.” przeliczyliśmy maksymalną wydajność nawilżania według przeprowadzonych testów. Nie zalecamy przekraczania max. powierzchni, gdyż wydajność nawilżacza będzie za mała.

Wydajność nawilżacza powietrza może być wyrażona w ml/h albo g/h. 1 l wody waży w przybliżeniu 1 kg, dlatego między jednostkami możemy postawić znak równości – nawilżacze o wydajności 200 ml/h i 200 g/h pasują do takich samych powierzchni.

Jaki jest optymalny stosunek między wydajnością nawilżacza ewaporacyjnego a wielkością pomieszczenia? W pokojach o standardowej wysokości na każdy 1 m² powinno przypadać 7 ml/h wydajności. Oznacza to, że w pomieszczeniu o powierzchni 22 m² potrzeba nawilżacza, którego wydajność wynosi przynajmniej 154 ml/h, a w pokoju o wielkości 34 m² będzie to 238 ml/h.

4. Zapoznaj się z funkcjami nawilżaczy

Najpopularniejsze funkcje nawilżaczy powietrza to:

Higrostat

Higrostat pozwala ustalić poziom nawilżenia, do którego uzyskania i utrzymania będzie dążyć urządzenie. Jest szczególnie przydatny w nawilżaczach parowych i ultradźwiękowych, gdyż zapobiega przewilżeniu powietrza. Modele wykorzystujące technologię ewaporacji nie stwarzają takiego ryzyka.

Timer

Timer umożliwia zaplanowanie momentu wyłączenia (a czasem również włączenia) nawilżania.

Aromaterapia (dozownik zapachów)

Niektóre nawilżacze powietrza, np. HB UH2010DWS czy Misty KC4 Aroma LED2 wyposażone są w funkcję aromaterapii. Urządzenia te pozwalają wykorzystywać olejki zapachowe. Oprócz przyjemnej woni unoszącej się w pomieszczeniu, aromaterapia może działać rozluźniająco i uspokajająco.

Pamiętajmy jednak, że aromaterapia wymaga odpowiedniego podgrzania wody. Dlatego też wiąże się ona z zakupem parowych lub ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza, których stosowania nie polecamy (ryzyko poparzenia i powstawanie chemicznego pyłu). Same elejki powinny być również certyfikowane i naturalne, tak by nie drażniły naszych dróg oddechowych.

Jonizacja

Jonizator obecny w niektórych nawilżaczach powietrza (Raven EN006 czy Blaupunkt AHS801) wytwarza jony ujemne, przywracając równowagę między nimi a jonami dodatnimi. Zjawisko jonizacji pozwala orzeźwić nieco atmosferę w pomieszczeniu, redukując senność i apatię. U niektórych osób jonizacja przyczynia się również do zmniejszenia ciśnienia tętniczego.

Błędem jest jednak przedstawianie jonizatorów jako złotych środków w walce z alergenami, bakteriami czy wirusami. Choć w określonych warunkach, skuteczność jonizacji jest imponująca (sięgająca nawet 95%), badania przytaczane często przez producentów odbywają się w małych, zamkniętych komorach, w warunkach laboratoryjnych (bez udziału człowieka, wentylacji, ze ścisle określoną liczbą zarazków).

W codziennym życiu, ze względu na olbrzymią ilość zmiennych, warunki te są niemal nie do odtworzenia. Wystarczy wspomnieć chociażby o odległości od jonizatora, czy wysokości na jakiej umieszczone jest urządzenie, które to mają ogromny wpływ na finalną skuteczność jonizacji.

Lampa UV

Lampa UV wytwarza światło ultrafioletowe, które niszczy cząsteczki patogenów, takich jak bakterie, wirusy czy pleśń. Moduły stosowane w oczyszczaczach, jak i nawilżaczach powietrza są jednak zbyt małe, a czas naświetlania zbyt krótki, aby mówić o jakiejkolwiek skutecznej redukcji zanieczyszczeń.

Mobilne sterowanie

Wybrane modele nawilżaczy powietrza umożliwiają zdalne sterowanie za pomocą aplikacji przeznaczonej na smartfony i inne urządzenia mobilne. Przykładem takich urządzeń jest chociażby Klarta Humea WiFi z aplikacją Smart Life – Smart Living czy nawilżacz powietrza Xiaomi czy xiaomi evaporative humidifier 2 z oprogramowaniem MiHome.

5. Zwróć uwagę na estetykę

Nawilżacza powietrza nie powinno się niczym zastawiać, dlatego kupując urządzenie trzeba liczyć się z tym, że będzie ono widoczne. Z tego powodu warto wybrać sprzęt dopasowany stylem i kolorem do pomieszczenia, w którym zostanie umieszczony. Nasz ranking nawilżaczy powietrza obejmuje urządzenia dostosowane do różnych aranżacji, co powinno ułatwić podjęcie właściwej decyzji.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Czy warto nawilżać powietrze?

Zdecydowanie! Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu mieści się przedziale 40-60%. Zbyt suche powietrze towarzyszy nam zwłaszcza zimą, w trakcie sezonu grzewczego. Latem problem ten pojawia się również w miejscach, gdzie sporo korzysta się z klimatyzacji. W niektórych klimatyzowanych biurach poziom wilgotności spada do 15-20%.

Za mała wilgotność prowadzi do przesuszenia skóry i włosów, zaczerwienienia oczu, problemów ze snem, a co gorsza zwiększa podatność na infekcje. Suche powietrze nie sprzyja zwłaszcza alergikom, a to z powodu zwiększonej ilości kurzu w powietrzu.

2. Jak zmierzyć wilgotność powietrza?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest zakup nawet najprostszego higrometru (wilgotnościomierza). Ceny takich urządzeń zaczynają się od 15 zł, a pozwalają one dokładnie ocenić aktualną wilgotność powietrza.

3. Jak nawilżać powietrze?

Nawilżać powietrze można na kilka sposobów – poprzez wieszanie ręcznika na kaloryferze, stawianie miski z wodą obok grzejnika czy korzystanie z  nawilżacza powietrza. Domowe sposoby mają swoich zwolenników, ale często wykazują niską skuteczność i powodują namnażanie bakterii.

Najlepszym sposobem na poprawę wilgotności jest zastosowanie ewaporacyjnego nawilżacza elektrycznego, który pozwala na prawidłowe i higieniczne nawilżanie.

Nie zastąpią go popularne nawilżacze na kaloryfer, czyli niewielkie pojemniki (najczęściej ceramiczne), które napełnia się wodą i wiesza na grzejniku. Ich zalety stanowią niska cena i szeroki wybór, natomiast główna wada to nieskuteczność w walce z niską wilgotnością. Sprawdziliśmy działanie takiego nawilżacza i przedstawiliśmy wnioski w artykule Nawilżacz powietrza na kaloryfer – HIT czy KIT?.

 

4. Jaki nawilżacz powietrza do domu wybrać?

Na rynku dostępne są 3 rodzaje nawilżaczy – parowy, ultradźwiękowy i  ewaporacyjny. 

Parowy nawilżacz powietrza jest coraz mniej popularny, głównie z powodu dużego poboru prądu. Jego działanie można porównać do czajnika, w środku jest grzałka, która doprowadza wodę do wrzenia. Wydostająca się mgiełka nawilża powietrze, ale też podnosi temperaturę w pomieszczeniu.

Nawilżacz ultradźwiękowy jest popularny ze względu często niską cenę, ale i różne designerskie kształty. Jego działanie polega na rozbijaniu wody na drobne cząsteczki przy pomocy ultradźwięków. Jednak można używać do niego wyłącznie wody bez minerałów np. wody destylowanej. W innym przypadku urządzenie emituje szkodliwy szary pył!

Najbardziej rekomendowany jest nawilżacz ewaporacyjny, wykorzystujący naturalny sposób nawilżania powietrza – we wnętrzu nawilżacza znajdują się wentylator i mata ewaporacyjna, która dzięki wentylatorowi oddaje wilgoć do pomieszczenia. 

Urządzenie wykorzystujące technologię ewaporacji doskonale sprawdzi się też jako nawilżacz powietrza dla dzieci. Nie stwarza ryzyka poparzenia i nie naraża najmłodszych na wdychanie białego pyłu.

5. Jakimi parametrami kierować się, wybierając dobry nawilżacz powietrza? 

 • wydajność nawilżania w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych często ten parametr jest obliczany w warunkach laboratoryjnych, które są odmienne od warunków domowych; z tego powodu przeprowadziliśmy testy popularnych nawilżaczy i umieściliśmy ich wyniki w rankingu,
 • koszty eksploatacji zwracamy uwagę na pobór prądu oraz ceny filtrów,
 • pojemność zbiornika,
 • dodatkowe funkcje.

Nawilżacz powietrza - Ranking 15 nawilżaczy powietrza 2023Nawilżacze w rankingu są posortowane według punktów Opłacalności.

Na smartfonie, kliknij w zielony plusik - rozwiniesz szczegółowe dane i zobaczysz oceny Możliwości i Opłacalności.

W rankingu nie znajdziesz nawilżaczy ultradźwiękowych (z mgiełką), bo większość z nich używanych jest tak, że szkodzą zdrowiu. Przeczytaj o wadach i zaletach 3 rodzajów nawilżaczy.
 
Marka
i Model
ZdjęcieCenaOPŁACALNOŚĆMOŻLIWOŚCIWięcej informacjiZalecana max. pow.Pojemność zbiornikaWydajność nawilżania [ml/h]FunkcjePobór mocyPoziomy głośnościKoszty filtrów
KLARTA HUMEA WIFI WHITENawilżacz powietrza KLARTA HUMEA
499 zł88/10079/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie35 m²3 lNasze testy: 250
Deklarowane max.: 300
Higrostat
Sterowanie smartfonem
Timer
Lampka nocna
6,6 W
2 W
1,2 W
0,9 W
24-55 dBWymiana filtra nawilżającego do Klarta Humea co 6 miesięcy nieustannej pracy - koszt 59 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 59 zł, Możliwość kupna dwupaku - 109 zł. Koszt roczny eksploatacji - 109 zł
PHILIPS
HU4801/01
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU4801/01
499 zł46/10052/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie29 m²2 lNasze testy: 210
Deklarowane max.: 200
Brak funkcji dodatkowych16 W≥ 26 dBWymiana filtra nawilżającego HU4102 co 3 miesiące - 49 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 98 zł, koszt roczny - 196 zł.
PHILIPS
HU4816/10
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU4816/10649 zł54/10079/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie35 m²4 lNasze testy: 245
Deklarowane max.: 300
Higrostat
Timer
27,8 W≥ 35 dBWymiana filtra nawilżającego FY2402 co 6 miesięcy nieustannej pracy - koszt 99 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 99 zł, koszt roczny - 198 zł.
PHILIPS
HU4813/10
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU4813/10681 zł40/10064/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie35 m²2 lNasze testy: 245
Deklarowane max.: 350
Higrostat
Timer
27,8 W≥ 34 dBWymiana filtra nawilżającego HU4102 co 3 miesiące - 49 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 98 zł, koszt roczny - 196 zł.
STADLER FORM
OSKAR BIAŁY
Nawilżacz powietrza STADLER FORM OSKAR biały549 zł43/10060/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie25 m²3,5 lNasze testy: 180
Deklarowane max.: 370
Higrostat
Aromaterapia
14,5 W26 -39 dB
Wymiana kasety filtracyjnej co 2-3 miesiące - 79 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 12 miesięcy - 99 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 207 zł, koszt roczny - 415 zł.
STADLER FORM
OSKAR CZARNY
Nawilżacz powietrza STADLER FORM OSKAR499 zł45/10060/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie25 m²3,5 lNasze testy: 180
Deklarowane max.: 370
Higrostat
Aromaterapia
14,5 W26 -39 dB
Wymiana kasety filtracyjnej co 2-3 miesiące - 79 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 12 miesięcy - 99 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 207 zł, koszt roczny - 415 zł.
PHILIPS
HU2718/10
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU2718/10592 zł45/10055/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie26 m²2 lNasze testy: 190
Deklarowane max.: 200
Higrostat
Timer
17 W≥ 34 dBWymiana filtra nawilżającego FY3446/30 co 6 miesięcy - 79 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 79 zł, koszt roczny - 158 zł.
PHILIPS
HU2716/10
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU2716/10547 zł47/10055/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie26 m²2 lNasze testy: 190
Deklarowane max.: 200
Higrostat
Timer
17 W≥ 34 dBWymiana filtra nawilżającego FY3446/30 co 6 miesięcy - 79 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 79 zł, koszt roczny - 158 zł.
STYLIES
HELOS
Nawilżacz powietrza STYLIES HELOS
719 zł46/10083/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie30 m²4 lNasze testy: 196
Deklarowane max.: 200
Higrostat
Aromaterapia
6 W≥ 23,5 dBWymiana filtra nawilżającego co 3 miesiące - 79 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 1 rok- 89 zł.
Koszt na sezon (6 miesięcy) - 247 zł, koszt roczny - 405 zł.
STYLIES CARINANawilżacz powietrza Stylies Carina379 zł35/10036/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie15 m²3,5 lNasze testy: 110
Deklarowane max.: 250
Brak funkcji dodatkowych10,4 W> 26 dBWymiana maty filtracyjnej co 3 miesiące - koszt 78 zł. Wymiana kostki z jonami srebra Clean Cube co 1 rok - cena 89 zł (raz na rok). Koszt na sezon (6 miesięcy) - 205 zł, koszt roczny - 410 zł.
PHILIPS
HU4803/01
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU4803/01
549 zł39/10055/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie33 m²2 lNasze testy: 230
Deklarowane max.: 220
Higrostat
Timer
27,8 W≥ 26 dBWymiana filtra nawilżającego HU4102 co 3 miesiące - 49 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 98 zł, koszt roczny - 196 zł.
STYLIES
ALAZE
Nawilżacz powietrza STYLIES ALAZE
439 zł35/10065/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie28 m²3 lNasze testy: 210
Deklarowane max.: 280
Higrostat3,5 W27-42 dBWymiana filtra nawilżającego co 3 miesiące - 79 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 1 rok- 89 zł.
Koszt na sezon (6 miesięcy) - 247 zł, koszt roczny - 405 zł.
MILLA HOME
MAH150
Nawilżacz powietrza MILLA HOME MAH150
229 zł30/10030/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie12 m²4 lNasze testy: 84
Deklarowane max.: 120
Brak funkcji dodatkowych35 W≤ 50 dBWymiana filtra nawilżającego co 2 miesiące - 44 zł.
Koszt na sezon (6 miesięcy) - 132 zł, koszt roczny - 264 zł.
STADLER FORM
OSKAR LITTLE
Nawilżacz powietrza STADLER FORM OSKAR LITTLE449 zł27/10033/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie15 m²2,5 lNasze testy: 110
Deklarowane max.: 200
Aromaterapia15 W26 -39 dB
Wymiana kasety filtracyjnej co 2-3 miesiące - 79 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 12 miesięcy - 99 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 207 zł, koszt roczny - 415 zł.
STADLER FORM
KARL
Nawilżacz powietrza STADLER FORM KARL1229 zł50/100100/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie69 m²4,7 lNasze testy: 483
Deklarowane max.: 690
Higrostat
Mobilne sterowanie
30 W≤ 59 dBWymiana kasety filtracyjnej co 2-3 miesiące - 74 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 12 miesięcy - 99 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 197 zł, koszt roczny - 395 zł.
STADLER FORM
ROBERT
Nawilżacz powietrza STADLER FORM ROBERT
2009 zł40/100100/100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie55 m²6,3 lNasze testy: 385
Deklarowane max.: 550
Higrostat
Wyświetlacz
7-30 W27-56 dBWymiana kostki co 12 miesięcy- 89 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 44 zł. Koszt roczny - 89 zł.

Ostatnio zmodyfikowana: 13 listopada 2023 4:39 pm

Nawilżacz powietrza – podstawy

Zobacz jak wybrać nawilżacz powietrza w 5 krokach

1. Nawilżacz powietrza zadba o cerę i drogi oddechowe

Dobry nawilżacz powietrza to najskuteczniejsze dostępne obecnie rozwiązanie, które pozwala szybko podnieść wilgotność pomieszczeń i kontrolować jej poziom. Urządzenia te polecamy szczególnie osobom zmagającym się na co dzień ze zbyt suchym środowiskiem w mieszkaniu. Za optymalną dla człowieka wilgotność przyjmuje się wartości od 40 do 60 %.

Zbyt suche środowisko łatwo rozpoznać obserwując rośliny domowe, które są dość wdzięcznym wskaźnikiem wilgotności otoczenia. Wilgotność gleby nie musi przekładać się na wilgotność otoczenia. Gdy to jest zbyt suche, liście zaczynają brązowieć i opadać.

Jeżeli cierpisz z powodu nawracającej chrypy lub suchego kaszlu, zapadasz często na infekcje górnych dróg oddechowych, przyczyna może leżeć również w zbyt suchym otoczeniu.

Nawilżacz powietrza warto kupić jeśli:

 • Cierpisz z powodu częstych infekcji górnych dróg oddechowych
 • Obserwujesz u siebie dolegliwości skórne
 • Mieszkasz na obszarze o wysokim stężeniu smogu
 • Jesteś alergikiem
 • Roślinność domowa traci swój blask

 

2.  Jaki nawilżacz wybrać – rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku wyróżniamy obecnie 3 rodzaje nawilżaczy powietrza:

Sposób działania nawilżacza powietrza uzależniony jest od wykorzystywanej przez niego technologii.

 

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Urządzenie wykorzystuje naturalną metodę ewaporacji, czyli parowania na chłodno. W tym celu nawilżacz zasysa suche powietrze za pomocą wentylatora, by następnie przepuścić je przez zanurzoną w wodzie matę ewaporacyjną lub dyski obracające się w wodzie.

Powietrze zostaje w ten sposób nawilżone, po czym jest z powrotem wydmuchiwane poza urządzenie w formie niewidocznej gołym okiem, chłodnej mgiełki. 

Mata ewaporacyjna stanowi element wymienny. Wymienia się ją z reguły co 3 lub 6 miesięcy, a koszt wymiany nie jest duży – ok. kilkudziesięciu złotych. Dyski nie podlegają wymianie, ale należy regularnie je oczyszczać.

Wybór Rankingu Oczyszczaczy: Rekomendujemy wybór nawilżaczy ewaporacyjnych, gdyż ewaporacja to najbardziej naturalna i bezpieczna technologia nawilżania powietrza.

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy wyposażony jest w moduł emitujący fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają wodę na mikroskopijne cząsteczki wyrzucane na zewnątrz zbiornika. Para wodna jest zimna. Na skutek działania fal ultradźwiękowych, rozbijane są jednak nie tylko cząsteczki wody, ale również minerałów i innych związków chemicznych zawartych w wodzie.

Kamień z wody trafia do powietrza w postaci szkodliwego białego pyłu, groźnego dla wdychającego go domowników, w szczególności dzieci.

UWAGA: Jeżeli decydujesz się na ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, dolewaj wody destylowanej. Badania o szkodliwości nawilżaczy ultradźwiękowych przygotowaliśmy tutaj: Porównanie nawilżaczy i badania o nawilżaczach ultradźwiękowych

Konieczność zakupu wody destylowanej zwiększa też koszty użytkowania nawilżacza nawet o ponad 100 zł miesięcznie (dokładna kwota uzależniona jest od ilości zużytej wody).

 

Nawilżacz parowy

Nawilżacz parowy działa na podobnej zasadzie co czajnik elektryczny. Jest wyposażony w specjalną komorę oraz umieszczoną wewnątrz niej grzałkę, która na bieżąco podgrzewa wodę napływającą ze zbiornika głównego, doprowadzając ją do wrzenia. Urządzenie emituje zatem ciepłą parę wodną. Jest to najstarsza i najprostsza metoda nawilżania. Niestety nie jest też pozbawiona wad, wiążąc się z ryzykiem poparzeń oraz sporym poborem prądu.

Więcej o rodzajach nawilżaczy powietrza przeczytasz w artykule: nawilżacz ewaporacyjny, ultradźwiękowy – wady i zalety.

3. Jaki nawilżacz powietrza warto wybrać?

Dobry nawilżacz powietrza powinien być wydajny i niedrogi, a jednocześnie cichy, odporny na zanieczyszczenia, prosty w obsłudze i bezpieczny w eksploatacji. Jego obecność powinna być nie zauważalna, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci czy zwierząt. Zważywszy na powyższe czynniki, nawilżacz ewaporacyjny zdaje się być najlepszym rozwiązaniem

4. Na co zwrócić uwagę kupując nawilżacz powietrza?

 • Wydajność nawilżania – wyrażana w m3/h, pozwala oszacować powierzchnię, na jakiej sprawdzi się dane urządzenie
 • Głośność – nawilżacze ultradźwiękowe pracują praktycznie bezgłośnie. Nawilżacze ewaporacyjnie są również bardzo ciche, generując od 20 do 50 dB, w zależności od trybu pracy.
 • Cena zakupu i koszt eksploatacji – najtańsze nawilżacze powietrza dostępne są nawet za 50 zł. Są to jednak urządzenia ultradźwiękowe, wymagające stosowania drogiej wody destylowanej. Urządzenia te są często kiepsko wykonane, co przekłada się na niską precyzję pomiarów wilgotności i brak podstawowych funkcji. Najbezpieczniejsze i najwygodniejsze w eksploatacji nawilżacze ewaporacyjne kosztują z reguły od 250 do 500 zł.
 • Zakres funkcji – Najważniejszym elementem każdego nawilżacza powinien być higrostat, czyli regulator wilgotności, pozwalający ustawić docelowy poziom nawilżenia. Regulacja intensywności pracy jest również istotnym elementem, zwłaszcza jeśli np. dysponujemy urządzeniem o dużej wydajności, które przenieśliśmy do malutkiego pomieszczenia.

Dodatkowe funkcje nawilżaczy powietrza to:

 • Timer – umożliwia zaprogramowanie momentu wyłączenia się nawilżacza
 • Aplikacja mobilna – gromadzi dane o pracy nawilżaczy i poziomie wilgotności urządzenia. Pozwala wygodnie kontrolować z dowolnego miejsca w domu
 • Regulacja intensywności oświetlenia – Pozwala używać nawilżacza powietrza jako lampki nocnej, co sprawdza się świetnie np.
 • Aromaterapia (w nawilżaczach ultradźwiękowych) Aromaterapia ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jeżeli decydujemy się na aromaterapia, bądźmy ostrożni w doborze olejków, korzystając jedynie z naturalnych, certyfikowanych produktów.
 • Jonizator (w nawilżaczach ultradźwiękowych) – w nawilżaczach ultradźwiękowych) – Generując jony ujemne (aniony), jonizator powietrza pomaga przywrócić równowagę jonowa w otoczeniu (zaburzoną szczególnie w pomieszczeniach z duża ilością elektroniki). Jonizacja pomaga również neutralizować zanieczyszczenia. Jony przylegają bowiem do cząstek zanieczyszczeń, chcąc wydobyć z nich ładunek dodatni. Przez to cząsteczki te stają się cięższe i mniej ruchome, będąc łatwiejszymi do wychwycenia przez np. oczyszczacz powietrza. Ze względu na niewielkie rozmiary i moc jonizatorów w nawilżaczach czy oczyszczaczach, skuteczność ich działania jest relatywnie niska.

5. Nawilżacz powietrza – eksploatacja

Dostajemy od użytkowników dużo pytań dotyczących codziennej eksploatacji nawilżaczy. Jak czyścić nawilżacz powietrza, jak często wymieniać filtry to tylko niektóre z nich. Konserwacja nawilżacza powietrza zależy od typu urządzenia. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o regularnej wymianie wody i przemyciu urządzenia.

Nawilżacze powietrzaNawilżacze ewaporacyjne od środka: Philips HU4803/01,Klarta Humea iStadler Form Oskar)

W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych – Należy po każdym użyciu pozbywać się resztek wody z urządzenia oraz przemyć filtr pod bieżącą wodą. Co 1-2 dni warto wymyć zbiornik przy użyciu ciepłej wody. W przypadku tworzenia się osadu na filtrze, zalać element roztworem wody z octem spirytusowym lub kwaskiem cytrynowym i pozostawić na kilkanaście minut. Regularna wymiana filtrów zalecana jest (mat ewaporacyjnych) co 3-6 miesięcy w zależności od modelu.

W nawilżaczach ultradźwiękowych – należy pozbywać się resztek wody z urządzenia po każdym użyciu. Podobnie warto co 1-2 dni wymyć zbiornik ciepłą wodę.

UWAGA! W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych stanowczo odradza się stosowanie detergentów.

Osad na podstawie czy zaworze, należy zalać roztworem z octem spirytusowym lub kwaskiem cytrynowym i pozostawić na kilkanaście minut. W urządzeniach z filtrem (wkładem odwapniającym), regularna wymiana wkładów zalecana co 3-6 miesięcy w zależności od modelu.

W nawilżaczach parowych – Podobnie jak w czajniku elektrycznym – okresowe odkamienianie. Nawilżacze te nie posiadają żadnych filtrów.

6. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy warto?

Na rynku istnieje też pewna grupa urządzeń nazywanych potocznie 2w1. Charakteryzują się one wysoką wydajnością nawilżania, która wynika ze sporej mocy urządzenia oraz imponujących zbiorników na wodę. Niestety w parze z nią nie idzie wydajność oczyszczania.

Oczyszczacze powietrza 2w1 firmy SharpOczyszczacze powietrza z nawilżaczem: Sharp Kc-D40EUW 

Dlatego też z własnego doświadczenia polecamy zakup dwóch osobnych urządzeń – oczyszczacza oraz nawilżacza powietrza. Jest to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale też gwarantujące lepszą wydajność i kontrolę nad jakością powietrza.

Więcej o oczyszczaczach powietrza z nawilżaczem przeczytasz w artykule: „Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem 2w1 czy zestaw

7. Jaką wodę nalewać do nawilżacza powietrza?

W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych i parowych absolutnie wystarczy bieżąca woda z kranu. Jest ona najlepszym wyborem, ponieważ jest zdatna do picia i pozbawiona mikroorganizmów. Wszelkie związki chemiczne, np. minerały czy zanieczyszczenia, które może nieść ze sobą, zostają odfiltrowane na matach ewaporacyjnych (lub obrotowych dyskach, jak np. w przypadku nawilżacza Xiaomi).

Dlatego też uważamy, iż nie ma potrzeby kupowania wody demineralizowanej, która powinna być zarezerwowana raczej do nawilżaczy ultradźwiękowych. Te, o ile nie wyposażone są w filtr odwapniający/demineralizujący, będą generować biały osad, powstały wskutek rozbijania związków chemicznych zawartych w wodzie.                

8. Jak testujemy nawilżacze powietrza na rankingu?

Nasz ranking nawilżaczy powstał m.in. w oparciu o samodzielne testy porównawcze, w których sprawdzamy realną wydajność nawilżania urządzeń i porównujemy nawilżacze między sobą. Na początku każdego testu sprawdzamy warunki panujące w pomieszczeniu, mierząc poziom wilgotności oraz temperaturę powietrza. Każdy test wykonujemy w możliwie identycznych warunkach.

Na podłodze obok siebie ustawiamy kilka nawilżaczy (np. 3, 4 lub 5). Każdy z nich ma już wcześniej namoczony filtr. Wszystkie urządzenia napełniamy maksymalną ilością wody wskazaną przez producenta. Po upływie równej godziny nawilżacze zamieniamy miejscami, tak by każdy z nich pracował przez taki sam okres czasu w tych samych miejscach.

Jak testujemy nawilżacze powietrza na rankingu nawilżaczyPomiary głośności i poboru prądu dla nawilżacza Philips HU4801/10, źródło: materiały ranking-oczyszczaczy.pl

Na koniec testu mierzymy ile wody ubyło z poszczególnych urządzeń, przelewając pozostałą wodę do dzbanków z miarką. Na tej podstawie jesteśmy w stanie zmierzyć uśrednioną wydajność nawilżania dla wybranego trybu pracy w ciągu godziny. W międzyczasie dokonujemy też pomiarów głośności i poboru prądu.

Test przeprowadzamy przy mikro-rozszczelnionym oknie, by nawilżone powietrze „uciekało z pokoju”. Dodatkowo, włączamy oczyszczacz powietrza, który miesza powietrze w pomieszczeniu, tak by stworzyć możliwie analogiczne warunki pracy wszystkim urządzeniom.

Testy powtarzamy w kilku próbach w celu uzyskania miarodajnych wyników. Badania takie zawsze obarczone są ryzykiem błędu, który może rzutować na ostateczne pomiary. Granicę błędu szacujemy na ok. 10%.

9. Nawilżanie domowymi sposobami – za i przeciw

Nawilżacz powietrza na grzejniku

Nawilżacz umieszczony na grzejniku, źródło: depositphotos.com

Znane od pokoleń domowe sposoby nawilżania to przede wszystkim:

 • Ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryferze
 • Rozwieszanie prania przed snem
 • Uchylone drzwi do łazienki po kąpieli

ZA: Wszystkie opisane wyżej metody przynoszą odczuwalną ulgę, wprowadzając przyjemne orzeźwienie

PRZECIW: Nawilżanie odbywa się w sposób niekontrolowany, a efekt jest krótkotrwały

 

11. Nawilżacz powietrza a powierzchnia – jak dobrać swój nawilżacz?

Dobór nawilżacza powierzchni do powierzchni nie jest sprawą prostą. Parametrem, który ma za zadanie to ułatwić jest wydajność nawilżania. Wyrażana w m3/h, określa maksymalną kubaturę (objętość) pomieszczenia, którą sprzęt jest w stanie nawilżyć.

Może się jednak okazać, iż dwa pomieszczenia o identycznym kształcie i metrażu mają różne zapotrzebowanie na wodę. Czynnikiem wpływającym na wilgotność może być np. stan stolarki okiennej czy rodzaj wentylacji w mieszkaniu.

12. Nawilżacz powietrza pomoże alergikom

Niska wilgotność powietrza zwiększa podatność na wchłanianie cząstek kurzu, dymu papierosowego, toksycznych substancji (np. formaldehydu), alergenów czy wirusów. W suchym środowisku dochodzi bowiem do wysuszenia śluzówek gardła i nosa, a zawarta w nich warstwa glikanów nie jest w stanie spełniać swojej naturalnej funkcji ochronnej.

Alergicy przebywający w suchym otoczeniu mogą częściej chorować na przeziębienia czy choroby górnych dróg oddechowych

 

 

.

 

Elementy nawilżacza powietrza

Ikona filtra

Zbiornik na wodę

To pojemnik do którego wlewana jest woda do pracy nawilżacza. Urządzenia wyposażone w duże zbiorniki wymagają rzadszego uzupełniania, co pozytywnie wpływ na komfort użytkowania sprzętu. Z drugiej strony większa pojemność oznacza większe wymiary, dlatego w małych pomieszczeniach warto zastanowić się nad nawilżaczem z mniejszym pojemnikiem.

Niektóre urządzenia mają okienko, przez które można kontrolować poziom wody wewnątrz zbiornika i/albo informują o jego opróżnieniu, a więc o konieczności dolania wody.

Wentylator ikona

Wentylator i obudowa

Obudowy nawilżaczy powietrza wykonywane są z tworzyw sztucznych. Jakość wykorzystanego materiału ma wpływ na solidność obudowy, a tym samym na żywotność sprzętu i jego wygląd po kilku latach użytkowania.

Na rynku dominują nawilżacze powietrza produkowane w jednym kolorze, ale niektóre firmy mają w swojej ofercie urządzenia dostępne w kilku wersjach kolorystycznych.

Wentylator w nawilżaczach ewaporacyjnych odgrywa kluczową rolę, ponieważ jego prędkość rzutuje na skuteczność nawilżania powietrza.

ikona jonizatora

Higrostat

To obecny nie we wszystkich modelach nawilżaczy regulator wilgotności. Wyposażone w niego urządzenia umożliwiają wybór jednego z kilku poziomów nawilżenia, do których osiągnięcia i utrzymania będzie dążyć sprzęt.

ikona joustick

Panel sterowania

Nawilżacze powietrza zazwyczaj są sterowane za pomocą panelu znajdującego się w obudowie urządzenia. Rzadziej możliwe jest kontrolowanie ich pracy pilotem lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W niektórych modelach panel sterowania jest podświetlany.

Ikona obudowa

Filtr odkamieniający

Wymienny filtr, znajdujący się w części urządzeń, którego zadaniem jest oczyszczanie wody z wapnia, a w rezultacie zapobieganie odkładaniu się kamienia. Jego żywotność uzależniona jest od konkretnego modelu nawilżacza.

ikona joustick

Opinie, recenzje, testy
ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza

Nawilżacz powietrza BEAUTITEC: Beautitec SZK-A420/Blaupunkt AHE601
Nawilżacz powietrza HB: HB AW1015DW
Nawilżacz powietrza H20: Nawilżacz powietrza H2O Humidifier
Nawilżacz powietrza LIFAair: LIFAair LAH302
Nawilżacz powietrza KLARTA: Klarta Humea WiFi 
Nawilżacz powietrza PHILIPS: Philips HU4706/11, Philips HU4801/01, Philips HU4803/01, Philips HU4813/10 , Philips HU4816/10, Philips HU5931/10, Philips HU4811/10, Philips HU2716/10/ HU2718/10, Philips HU3916/10/ HU3918/10, Philips HU4811/10
Nawilżacz powietrza STADLER FORM: Stadler Form Anton, Stadler Form Oskar, Stadler Form Oskar Little, Stadler Form George
Nawilżacz powietrza STYLIES: Stylies Carina, Stylies Orion, Stylies Helos, Stylies Alaze 
Nawilżacz powietrza VENTA: Venta LW-15
Nawilżacz powietrza WEBBER: Webber HH10001, Webber HH3002
Nawilżacz powietrza XIAOMI: Xiaomi Smart Mi 3.5L, Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 4L, Xiaomi SmartMi Pure Evaporative 2, Xiaomi MiJia Pure Smart Humidifier Pro

Opinie, recenzje, testy
ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza

Nawilżacz powietrza ARIASANA: Ariasana
Nawilżacz powietrza Beautitec: Beautitec SZK-A500
Nawilżacz powietrza Blaupunkt: BLAUPUNKT AHS801 
Nawilżacz powietrza Eldom: Eldom NU5, Eldom NU9
Nawilżacz powietrza DUKA: Duka Humid
Nawilżacz powietrza HB: HB UH2005DP, HB UH02010DWS, HB UH2021DBL, HB UH2060DB, HB UH2045DW
Nawilżacz powietrza Götze & Jensen: Götze & Jensen AH201KGGötze & Jensen AH800S 
Nawilżacz powietrza Metrox: Metrox ME-1684
Nawilżacz powietrza Milla: Milla Home MAH600, Milla Home AH050E
Nawilżacz powietrza Misty: Misty KC4 Aroma LED 2
Nawilżacz powietrza Raven: Raven EN002, Raven EN006
Nawilżacz powietrza Łucznik:
Łucznik RH2018
Nawilżacz powietrza Setti+: Setti+ Smart AH900
Nawilżacz powietrza Xiaomi: Xioami Mi Smart Antibacterial 
Nawilżacze powietrza z Biedronki: Nawilżacz powietrza Hoffen z Biedronki
Nawilżacze powietrza z Allegro: Nawilżacz powietrza z Allegro Hanks Air

 

 

Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Najzdrowszym i najbezpieczniejszym jest nawilżacz ewaporacyjny. Dlatego tylko takie modele znajdują się w rankingu nawilżaczy.

Czy warto kupić nawilżacz z mgiełką (ultradźwiękowy)?

Choć nawilżacz z mgiełką to jeden z najpopularniejszych rodzajów nawilżaczy, to nieprawidłowe użytkowanie szkodzi! Emituje się szary pył, który dostaje się do płuc. Najzdrowszym nawilżaczem jest nawilżacz ewaporacyjny wykorzystujący naturalną i zdrową technologię nawilżania.

Jak działa nawilżacz powietrza?

Sposób działania zależy od wykorzystywanej technologii.
Nawilżacz ewaporacyjny do nawilżania wykorzystuje filtr, który dzięki wiatrakowi paruje i oddaje delikatną mgiełkę do powietrza. Technologia jest skuteczna i zdrowa!
Nawilżacz ultradźwiękowy (z mgiełką) – nawilżacz powietrza używa ultradźwięków i rozbija cząsteczki wody. Nawilżacz nie zalecany dla właścicieli zwierząt domowych, gdyż wysoka częstotliwość ultradźwięków drażni pupile domowe. Należy używać tylko wody destylowanej.

Jak często wymieniać filtr w nawilżaczu powietrza?

Zależnie od modelu nawilżacza powietrza – w rankingu należy kliknąć w „Koszty filtrów”, gdzie będzie informacja o kosztach eksploatacji na pół roku ciągłego użytkowania.