Ranking nawilżaczy powietrza

Nawilżacze powietrza oceniamy w dwóch kategoriach:

MOŻLIWOŚCI I OPŁACALNOŚĆ

Ranking nawilżaczy powietrza opiera się na dwóch wartościach punktowych:

1. Ocena MOŻLIWOŚCIOceniamy tu przede wszystkim, jak skutecznie dany nawilżacz powietrza jest w stanie podnieść i utrzymywać zadany poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Punktacja jest wypadkową kilku czynników, z których najważniejszymi są:

 • wydajność nawilżania – bierzemy pod uwagę wyniki uzyskane w testach przeprowadzonych w naszym laboratorium,
 • koszty użytkowania – zużycie prądu oraz wydatki związane z wymianą elementów ulegających zużyciu,
 • pojemność zbiornika na wodę,
 • obecność funkcji dodatkowych – za najbardziej przydatne uznajemy higrostat i sterowanie mobilne,
 • głośność pracy

Doceniamy nie tylko obecność danej technologii. Staramy się skupiać przede wszystkim na korzyściach, które może ona przynieść użytkownikom

2. Ocena OPŁACALNOŚĆ – to stosunek MOŻLIWOŚCI do ceny nawilżacza powietrza. Urządzenia o najkorzystniejszej relacji uznajemy za najbardziej opłacalne dla użytkowników.

Skąd pozyskujemy parametry techniczne nawilżaczy powietrza?

Dane o nawilżaczach powietrza pochodzą z naszych niezależnych testów. Zakupiliśmy najpopularniejsze na rynku nawilżacze powietrza i wykonaliśmy serię testów, aby móc porównać i uśrednić wyniki.

Zdecydowaliśmy się umieścić w rankingu dane pochodzące z naszych pomiarów, ponieważ producenci zawyżają dane o wydajności nawet o 57%.

Jak czytać składowe rankingu?

Marka i model – marka i model nawilżacza powietrza,
Zdjęcie – poglądowe zdjęcie (więcej zdjęć znajduje się w recenzji),
Cena – cena brutto nowego nawilżacza powietrza w rekomendowanym sklepie lub na Ceneo.pl,
Rodzaj nawilżacza – nawilżacz ewaporacyjny/ultradźwiękowy.

OCENA REDAKCJI
Możliwości – punkty określające możliwości urządzenia, w szczególności skuteczność nawilżania,
Opłacalność – punkty będące stosunkiem ceny do możliwości,
Pojemność zbiornika – ilość wody, którą pomieści zbiornik nawilżacza podawana w litrach,
Wydajność nawilżania – parametr decydujący o skuteczności nawilżania powietrza, podawany w mililitrach na godzinę, co oznacza ilość odparowanej wody na godzinę. Dane pochodzą z przeprowadzonych serii testów,
Ważne cechy – najważniejsze funkcje nawilżacza powietrza,
Głośność – głośność urządzenia przy najwyższej wydajności nawilżania, wyrażona w decybelach dB,
Pobór mocy – moc zużywana przy najwyższej wydajności nawilżacza, parametr podawanych w jednostce Wat,
Koszty filtrów – częstotliwość i koszty elementów wymiennych w nawilżaczach w przeliczeniu na pół roku czyli sezon użytkowania nawilżaczy powietrza.

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Na rynku dostępne są 3 rodzaje nawilżaczy powietrza: ewaporacyjny, ultradźwiękowy, parowy. My w rankingu skupiamy się głównie na nawilżaczach ewaporacyjnych, ponieważ są one najbezpieczniejsze i najzdrowsze.

Dzięki naszemu Rankingowi wybór nawilżacza może być prosty! Porównaj poszczególne nawilżacze powietrza. Sprawdź ich rzeczywiste osiągi w odniesieniu do obietnic producentów. Podejmij świadomą decyzję, rozumiejąc dobrze swoje potrzeby.

Case Studies naszych użytkowników – Jak wykorzystać Ranking Nawilżaczy do wyboru nawilżacza dla siebie?

Przedstawiamy przykłady kilku osób, które korzystając z doradztwa naszych ekspertów wybrały swój optymalny model nawilżacza.

(Aby zagwarantować anonimowość użytkowników, zmieniliśmy ich imiona)

Przypadek 1: Nawilżacz powietrza ustawiony w korytarzu, obsługujący 2 pokoje (ok. 30 m2)

❓ Pytanie od Natalii: Mam 2 pokoje (15 i 10 m2), przedzielone korytarzem (około 5m2). Czy jeśli postawię nawilżacz na korytarzu, będzie to skuteczne?

Odpowiedź: Zalecamy wybór 2 niewielkich, najprostszych,  ewaporacyjnych nawilżaczy (po jednym do każdego z pomieszczeń). Możemy wtedy mówić o większej pewności, że wilgotne powietrze zostanie faktycznie równo rozprowadzone po powierzchni obydwu pokoi. Alternatywą może być jeden nawilżacz w korytarzu, jednak musiałby być to nawilżacz o wydajności znacznie wykraczającej poza docelową, dopasowaną do metrażu.

👉 Na co zwrócić uwagę: Zalecana max. powierzchnia, wydajność nawilżania, cena

👉 Jak korzystać z Rankingu: Skorzystaj z sortowania w zakładce „Zalecana max. powierzchnia” lub w zakładce „Cena”, ustawiając nawilżacze od Najtańszych.

Przypadek 2: Nawilżacz powietrza dla alergika

❓ Pytanie od Marty: Na pokładzie 6-letni alergik. Czy nawilżacz pomoże?

Odpowiedź: Nawilżacz powietrza dla alergików to ulga dla ich układu oddechowego, podrażnionego walką z alergenami. Codziennie włoski wyściełające śluzówki nosa i gardła wykonują ogromną pracę, stanowiąc pierwszą linię obrony przed zanieczyszczeniami, wirusami, bakteriami czy czynnikami alergizującymi. Dość powiedzieć, że podczas 1 wdechu do układu oddechowego trafia zaś 75 tys. cząsteczek kurzu.

W suchym powietrzu warstwa glikanów, wyściełająca nabłonek górnych dróg oddechowych ulega wysuszeniu, tracąc swoją sprężystość i nie mogąc efektywnie filtrować szkodliwych drobnoustrojów w jamie ustnej czy nosie. Nawilżacz powietrza przyniesie ulgę w kaszlu, chrypie czy katarze. Pomoże także zapobiegać kolejnym infekcjom czy przeziębieniom.

👉 Na co zwrócić uwagę: Rodzaj nawilżacza: ewaporacyjny, wyposażony w filtr lub dyski obrotowe, obecność higrometru i higrostatu, które ułatwią pilnowanie właściwego poziomu wilgotności

👉 Jak korzystać z Rankingu: Poszukaj modeli, które w zakładce „Funkcje” mają wpisane „higrostat”

Przypadek 3: Nawilżacz na parter domu (łącznie 70 m2)

❓ Pytanie od Jakuba: Mieszkam w domu na Podkarpaciu. Mam już nawilżacz na piętrze w sypialni. Teraz szukam urządzenia, które nawilży parter – salon otwarty na kuchnia + klatka schodowa. Łącznie ok. 70 m2. Ogrzewanie podłogowe

Odpowiedź: Ogrzewanie podłogowe istotnie wysusza powietrze w pomieszczeniach. Dlatego też warto poszukać naprawdę mocnego nawilżacza, który będzie na tyle wydajny, by przezwyciężyć niedogodności wynikające z rodzaju ogrzewania. Sprawy nie ułatwia fakt dużej powierzchni otwartej na klatkę schodową (jej wysokość to zapewne ok. 6-7 m2). W takim przypadku polecamy wybór naprawdę wydajnego nawilżacza powietrza (o wydajności m.in. 600 ml/h). Jeśli poziom wilgotności wciąż będzie niezadowalający (zwłaszcza zimą), warto dokupić drugi nawilżacz.

👉 Na co zwrócić uwagę: Zalecana max. powierzchnia, wydajność nawilżania (min. 600 ml/h), cena

👉 Jak korzystać z Rankingu: Skorzystaj z sortowania w zakładce „Zalecana max. powierzchnia” lub poszukaj urządzenia o jak najwyższej „wydajności nawilżania” (ml/h). Alternatywnie: sprawdź polecane oczyszczacze powietrza z nawilżaczem

Jeśli wciąż masz wątpliwości: Poniższe 5 kroków pomoże w odpowiedzi na pytanie: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do domu w 5 krokach?

1. Określ odpowiedni typ nawilżacza

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza

Spośród 3 rodzajów nawilżaczy: ewaporacyjnych, ultradźwiękowych i parowych, to te pierwsze zapewniają największe bezpieczeństwo. Dlatego też zachęcamy do zwrócenia na nie szczególnej uwagi.

Nawilżacz ewaporacyjny – najlepszy i najzdrowszy z nawilżaczy

Ewaporacja to naturalny proces odparowania pary wodnej z wkładu nawilżającego (zamoczonej w wodzie maty lub filtra). Umożliwia łatwe osiągnięcie wysokiej wilgotności, bez ryzyka nadmiernego zawilgocenia.


Nawilżacz ewaporacyjny to np.: Klarta Humea WiFi, Stadler Form Oskar, Philips HU4801/01, Philips HU4803/01.


Samo urządzenie charakteryzuje się prostą budową: wentylator, wymienne maty ewaporacyjne i zbiornik na wodę. Wentylator zasysa suche powietrze, które następnie przechodzi przez filtr i tam zostaje nawilżone.

W nawilżaczach ewaporacyjnych musisz regularnie wymieniać filtry: średnio co 3-6 miesiące. Dlatego w Rankingu wzięliśmy pod uwagę ceny także mat ewaporacyjnych i policzyliśmy całkowity koszt użytkowania na sezon = średnio 6 mies.

Do nawilżacza ewaporacyjnego można wlewać wodę bezpośrednio z kranu, a także wodę oczyszczoną w dzbanku filtrującym Dafi, Brita itp.

Nawilżacz ultradźwiękowy – pamiętaj o wodzie destylowanej

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza deszcz grzybek chmurka

Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (niesłyszalne dla człowieka, ale drażliwe dla niektórych zwierząt domowych), które rozbijają na mikroskopijne cząstki wodę z całą jej zwartością.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza do domu wymaga stosowania wody destylowanej. W przeciwnym razie wraz z parą wodną emituje drobne cząsteczki minerałów, chemikaliów i metali ciężkich.


Nawilżacze ultradźwiękowe to np.: nawilżacz powietrza Duka Humid, Götze & Jensen AH201kg, Eldom NU5.


Używanie wody kranowej często powoduje biały pył na powierzchniach mebli. Są to wspomniane minerały, które trafiają również do dróg oddechowych domowników.

Konieczność stosowania wody destylowanej zwiększa koszty użytkowania nawilżacza ultradźwiękowego. Koszt jednego litra wody kranowej to średnio 1 gr., natomiast za litr wody destylowanej zwykle trzeba zapłacić 1 zł lub więcej.

Nawilżacz parowy – gorąca mgiełka jak z czajnika

Nawilżacz parowy działaniem przypomina czajnik elektryczny. W środku znajdziesz grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, w wyniku czego emitowana jest gorąca para.

Do parowego nawilżacza powietrza możesz wlewać wodę prosto z kranu lub z dzbanka filtrującego. Pod tym względem eksploatacja jest więc tania, niemniej spore zużycie prądu oznacza też znaczny wzrost rachunków. Ze względu na duże wydatki na prąd i istniejące ryzyko poparzeń, nie rekomendujemy nawilżaczy parowych i nie bierzemy ich pod uwagę w Rankingu.

2. Oceń budżet na zakup i eksploatację

Kupując nawilżacz powietrza, rozważ dwa budżety:

 • na zakup nawilżacza
 • oraz koszty eksploatacji urządzenia

👉 W rankingu znajdziesz tę informację w pozycji „Koszty filtrów”.

Są to jednak urządzenia ultradźwiękowe, wymagające stosowania drogiej wody destylowanej.

Biorąc pod uwagę cenę litra wody destylowanej (ok. 1 zł/l), koszt eksploatacji nawilżacza ultradźwiękowego może sięgać 100 zł/mies.

Najbezpieczniejsze i najwygodniejsze w eksploatacji nawilżacze ewaporacyjne kosztują z reguły od 250 do 500 zł.

Jeśli nie chcesz wydać za dużo, sprawdź popularne urządzenia, które przedstawiliśmy w artykule Nawilżacze ewaporacyjne do 500 zł – najzdrowsze nawilżenie domu.

W ich przypadku jedynym kosztem eksploatacyjnym jest regularna wymiana filtrów (co 3-6 miesięcy), których koszt z reguły waha się od 50 do 100 zł.

Nawilżacze parowe dostępne są w podobnej cenie, co urządzenia ewaporacyjne. Koszt zużycia wody w ich przypadku jest również znikomy. Wysoki może być natomiast koszt energii elektrycznej, potrzebnej do pracy grzałki (doprowadzenie wody do wrzenia).

3. Oblicz potrzebną wydajność nawilżania – nawilżacz powietrza a powierzchnia

Wydajność nawilżania, wyrażana w ml/h, określa maksymalną kubaturę (objętość) pomieszczenia, którą sprzęt jest w stanie nawilżyć. Dzięki temu dopasujesz nawilżacz do swojej powierzchni.


Ważna informacja: Wydajność może być wyrażona w ml/h lub g/h. 1 l wody = ok. 1 kg. Nawilżacz o wydajności 200 ml/h i 200 g/h będzie pasował do tej samej powierzchni.


W rankingu w kolumnie „Zalecana max. pow.” przeliczyliśmy maksymalną wydajność nawilżania według przeprowadzonych testów. Nie zalecamy przekraczania max. powierzchni, gdyż wydajność nawilżacza będzie za mała.

Jaki jest optymalny stosunek wydajności do metrażu pomieszczenia?

 • 1 m² = 7 ml/h wydajności (w pokojach o standardowej wysokości)

Przykładowo: W pomieszczeniu o powierzchni 22 m² potrzeba nawilżacza, którego wydajność wynosi przynajmniej 154 ml/h, a w pokoju o wielkości 34 m² będzie to 238 ml/h.

4. Sprawdź funkcje i parametry – na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem?

Wiesz już jak ważna jest wydajność nawilżania. Jakie jeszcze parametry warto sprawdzić przed zakupem?

 • Głośność

Klimatyzator domowy, pomiar głośności

Nawilżacze ultradźwiękowe pracują praktycznie bezgłośnie. Nawilżacze ewaporacyjne są równie ciche, generując od 20 do 50 dB, w zależności od trybu pracy.

 • Cena zakupu i koszt eksploatacji

Nawilżacze ultradźwiękowe: Cena – od 50 zł. Droga eksploatacja – do 100 zł/mies.

Ponadto kiepskie wykonanie (nieprecyzyjne pomiary wilgotności, brak podstawowych funkcji).

Nawilżacze ewaporacyjne: Cena – od 250 do 500 zł. Eksploatacja – ok. 50 zł-100 zł na 6 mies.

Najbezpieczniejsze i najbardziej ekonomiczne w eksploatacji.

Jakie funkcje możesz mieć w swoim nawilżaczu powietrza?

 • Higrostat (najważniejsza)

Higrostat pozwala ustalić poziom nawilżenia, do którego uzyskania i utrzymania będzie dążyć urządzenie. Jest szczególnie przydatny w nawilżaczach parowych i ultradźwiękowych, gdyż zapobiega przewilżeniu powietrza. Modele wykorzystujące technologię ewaporacji nie stwarzają takiego ryzyka.

 • Regulacja intensywności nawilżania (prędkości)

Pozwala ręcznie ustawić wyższą prędkość, np. gdy chcesz szybko nawilżyć pomieszczenie lub ustawić wolne i ciche obroty na noc.

 • Mobilne sterowanie

Klarta Humea Black White aplikacja

Wi-Fi znajdziesz dzisiaj w wielu nawilżaczach powietrza. Przykładem takich urządzeń jest chociażby Klarta Humea WiFi z aplikacją Smart Life – Smart Living czy nawilżacz powietrza Xiaomi czy Xiaomi Evaporative Humidifier 2 z oprogramowaniem MiHome.

 • Timer

Pozwala zaplanować moment wyłączenia (a czasem również włączenia) nawilżania.

 • Aromaterapia (dozownik zapachów)

Nieco zbyteczna funkcja. Niektóre modele, np. HB UH2010DWS czy Stylies Alaze, wyposażone są w dozownik olejków. Nie tylko roztaczają one przyjemną woń, ale też pomagają się zrelaksować i uspokoić.

Wymagają jednak odpowiedniego podgrzania wody, co wiąże się z koniecznością zakupu nawilżacza parowego lub ultradźwiękowego (ryzyko poparzeń i tworzenie chemicznego pyłu). Olejki powinny być również naturalne i pochodzić z certyfikowanego źródła.

 • Jonizacja

Możesz się bez niej obejść. Znajdziesz ją głównie w modelach ultradźwiękowych (Raven EN006 czy Blaupunkt AHS801) oraz nawilżaczu ewaporacyjnym Webber. Wytwarzane jony ujemne przywracają równowagę jonową, co u niektórych użytkowników redukuje senność i apatię. Może też przyczyniać się do zmniejszenia ciśnienia tętniczego.

Jonizator nie jest jednak złotym środkiem w walce z alergenami, bakteriami czy wirusami. Choć w określonych warunkach skuteczność jonizacji bywa imponująca (nawet do 95%), badania przytaczane przez producentów odbywają się często małych, zamkniętych komorach, w warunkach laboratoryjnych.

 • Lampa UV

Kolejny opcjonalny element. Lampa UV wytwarza światło ultrafioletowe, które niszczy cząsteczki patogenów: bakterii, wirusów czy pleśni. Ma sens, jeśli skierowana jest do wnętrza zbiornika na wodę, gdzie zapobiega rozwojowi bakterii. Cząstek w okolicznym powietrzu nie jest w stanie zneutralizować.

.

5. Zwróć uwagę na estetykę

Pamiętaj o tym, że nawilżacz powietrza nie powinien być niczym zastawiony. Będzie on więc dość wyeksponowany. Na szczęście na rynku nie brakuje nawilżaczy w różnych kolorach i kształtach, a z pomocą naszego rankingu nawilżaczy dopasujesz urządzenie w sam raz do swojej aranżacji.

 

zwiń tekst

Nawilżacz powietrza – Ranking 17 nawilżaczy powietrza 2024

Nawilżacze w rankingu są posortowane według punktów Opłacalności.

W rankingu nie znajdziesz nawilżaczy ultradźwiękowych (z mgiełką), bo większość z nich używanych jest tak, że szkodzą zdrowiu. Przeczytaj o wadach i zaletach 3 rodzajów nawilżaczy.
 

Dopasuj do pokoju:Nawilżacz powietrzaZdjęcieCenaOPŁACALNOŚĆMOŻLIWOŚCIWięcej informacjiMaks. powierzchnia
Funkcje i wyposażenieWydajność nawilżaniaPojemność zbiornikaPobór mocyPoziomy głośnościKoszty filtrów
KLARTA HUMEA GRANDENawilżacz powietrza KLARTA HUMEA GRANDE
79996100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie80Higrostat
Sterowanie smartfonem
Timer
Lampka nocna
Nasze testy: 600
Deklarowane max.: 650
4 lod 2,4 W do 8,1W22-55,5 dBWymiana filtra nawilżającego do Klarta Humea Grande co 6 miesięcy nieustannej pracy - koszt 79 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 79 zł. Koszt roczny - 158 zł.
KLARTA HUMEA WIFINawilżacz powietrza KLARTA HUMEA WIFI
4698680Sprawdź ofertęRecenzja i opinie35Higrostat
Sterowanie smartfonem
Timer
Lampka nocna
Nasze testy: 250
Deklarowane max.: 300
3 lod 0,9 W do 6,6 W24-55 dBWymiana filtra nawilżającego do Klarta Humea co 6 miesięcy nieustannej pracy - koszt 59 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 59 zł, Możliwość kupna dwupaku - 109 zł. Koszt roczny eksploatacji - 109 zł
PHILIPS
HU4816/10
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU4816/106495479Sprawdź ofertęRecenzja i opinie35Higrostat
Timer
Nasze testy: 245
Deklarowane max.: 300
4 l27,8 W≥ 35 dBWymiana filtra nawilżającego FY2402 co 6 miesięcy nieustannej pracy - koszt 99 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 99 zł, koszt roczny - 198 zł.
STADLER FORM
KARL
Nawilżacz powietrza STADLER FORM KARL122950100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie69 Higrostat
Mobilne sterowanie
Nasze testy: 483
Deklarowane max.: 690
4,7 l30 W≤ 59 dBWymiana kasety filtracyjnej co 2-3 miesiące - 74 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 12 miesięcy - 99 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 197 zł, koszt roczny - 395 zł.
STADLER FORM
OSKAR CZARNY
Nawilżacz powietrza STADLER FORM OSKAR4994763Sprawdź ofertęRecenzja i opinie25 Higrostat
Aromaterapia
Nasze testy: 180
Deklarowane max.: 370
3,5 l14,5 W26 -39 dB
Wymiana kasety filtracyjnej co 2-3 miesiące - 79 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 12 miesięcy - 99 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 207 zł, koszt roczny - 415 zł.
PHILIPS
HU2716/10
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU2716/105474755Sprawdź ofertęRecenzja i opinie26 Higrostat
Timer
Nasze testy: 190
Deklarowane max.: 200
2 l17 W≥ 34 dBWymiana filtra nawilżającego FY3446/30 co 6 miesięcy - 79 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 79 zł, koszt roczny - 158 zł.
PHILIPS
HU4801/01
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU4801/01
4994652Sprawdź ofertęRecenzja i opinie29 Brak funkcji dodatkowychNasze testy: 210
Deklarowane max.: 200
2 l16 W≥ 26 dBWymiana filtra nawilżającego HU4102 co 3 miesiące - 49 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 98 zł, koszt roczny - 196 zł.
STYLIES
HELOS
Nawilżacz powietrza STYLIES HELOS
7194683Sprawdź ofertęRecenzja i opinie30 Higrostat
Aromaterapia
Nasze testy: 196
Deklarowane max.: 200
4 l6 W≥ 23,5 dBWymiana filtra nawilżającego co 3 miesiące - 79 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 1 rok- 89 zł.
Koszt na sezon (6 miesięcy) - 247 zł, koszt roczny - 405 zł.
STADLER FORM
OSKAR BIAŁY
Nawilżacz powietrza STADLER FORM OSKAR biały5494563Sprawdź ofertęRecenzja i opinie25 Higrostat
Aromaterapia
Nasze testy: 180
Deklarowane max.: 370
3,5 l14,5 W26 -39 dB
Wymiana kasety filtracyjnej co 2-3 miesiące - 79 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 12 miesięcy - 99 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 207 zł, koszt roczny - 415 zł.
PHILIPS
HU2718/10
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU2718/105924555Sprawdź ofertęRecenzja i opinie26 Higrostat
Timer
Nasze testy: 190
Deklarowane max.: 200
2 l17 W≥ 34 dBWymiana filtra nawilżającego FY3446/30 co 6 miesięcy - 79 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 79 zł, koszt roczny - 158 zł.
PHILIPS
HU4813/10
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU4813/106814064Sprawdź ofertęRecenzja i opinie35 Higrostat
Timer
Nasze testy: 245
Deklarowane max.: 350
2 l27,8 W≥ 34 dBWymiana filtra nawilżającego HU4102 co 3 miesiące - 49 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 98 zł, koszt roczny - 196 zł.
STADLER FORM
ROBERT
Nawilżacz powietrza STADLER FORM ROBERT
200940100Sprawdź ofertęRecenzja i opinie55 Higrostat
Wyświetlacz
Nasze testy: 385
Deklarowane max.: 550
6,3 l7-30 W27-56 dBWymiana kostki co 12 miesięcy- 89 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 44 zł. Koszt roczny - 89 zł.
PHILIPS
HU4803/01
Nawilżacz powietrza PHILIPS HU4803/01
5493955Sprawdź ofertęRecenzja i opinie33 Higrostat
Timer
Nasze testy: 230
Deklarowane max.: 220
2 l27,8 W≥ 26 dBWymiana filtra nawilżającego HU4102 co 3 miesiące - 49 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 98 zł, koszt roczny - 196 zł.
STYLIES CARINANawilżacz powietrza Stylies Carina3793536Sprawdź ofertęRecenzja i opinie15 Brak funkcji dodatkowychNasze testy: 110
Deklarowane max.: 250
3,5 l10,4 W> 26 dBWymiana maty filtracyjnej co 3 miesiące - koszt 78 zł. Wymiana kostki z jonami srebra Clean Cube co 1 rok - cena 89 zł (raz na rok). Koszt na sezon (6 miesięcy) - 205 zł, koszt roczny - 410 zł.
STYLIES
ALAZE
Nawilżacz powietrza STYLIES ALAZE
4393565Sprawdź ofertęRecenzja i opinie28 HigrostatNasze testy: 210
Deklarowane max.: 280
3 l3,5 W27-42 dBWymiana filtra nawilżającego co 3 miesiące - 79 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 1 rok- 89 zł.
Koszt na sezon (6 miesięcy) - 247 zł, koszt roczny - 405 zł.
MILLA HOME
MAH150
Nawilżacz powietrza MILLA HOME MAH150
2293030Sprawdź ofertęRecenzja i opinie12 Brak funkcji dodatkowychNasze testy: 84
Deklarowane max.: 120
4 l35 W≤ 50 dBWymiana filtra nawilżającego co 2 miesiące - 44 zł.
Koszt na sezon (6 miesięcy) - 132 zł, koszt roczny - 264 zł.
STADLER FORM
OSKAR LITTLE
Nawilżacz powietrza STADLER FORM OSKAR LITTLE4492936Sprawdź ofertęRecenzja i opinie15 AromaterapiaNasze testy: 110
Deklarowane max.: 200
2,5 l15 W26 -39 dB
Wymiana kasety filtracyjnej co 2-3 miesiące - 79 zł. Wymiana kostki z jonami srebra co 12 miesięcy - 99 zł. Koszt na sezon (6 miesięcy) - 207 zł, koszt roczny - 415 zł.
Ranking nawilżaczy powietrza jest posortowany według stosunku Możliwości do ceny, który nazywamy Opłacalnością.

Nawilżacz powietrza – podstawy

Zobacz jak wybrać nawilżacz powietrza w 5 krokach

1. Zadbaj o cerę, chroń drogi oddechowe – dlaczego warto nawilżać powietrze?

Wybierz nawilżacz powietrza jeśli:

 • Cierpisz z powodu częstych infekcji górnych dróg oddechowych
 • Obserwujesz u siebie dolegliwości skórne
 • Mieszkasz na obszarze o wysokim stężeniu smogu
 • Jesteś alergikiem
 • Roślinność domowa traci swój blask

Dobry nawilżacz powietrza szybko i skutecznie podniesie poziom wilgotności w pomieszczeniu i umożliwi kontrolę nad stanem nawilżenia. Tego typu urządzenia polecamy zwłaszcza osobom zmagającym się na co dzień ze zbyt suchym środowiskiem w mieszkaniu.

Za optymalną dla człowieka wilgotność przyjmuje się wartości od 40 do 60 %.

Zbyt suche środowisko możesz łatwo rozpoznać, obserwując np. rośliny domowe. Jeśli zauważysz brązowe liście, które opadają, wilgotność otoczenia najprawdopodobniej jest zbyt niska. Co ważne, wilgotność gleby nie musi się przekładać się na wilgotność otoczenia.

Ponadto, jeżeli cierpisz z powodu nawracającej chrypy lub suchego kaszlu, zapadasz często na infekcje górnych dróg oddechowych, przyczyna może leżeć również w zbyt suchym otoczeniu.

Dodatkowo, cząsteczki wody sklejając unoszące się zanieczyszczenia, pomagają również zredukować poziom pyłów smogowych, kurzu czy alergenów w mieszkaniu.

2. Jaki nawilżacz wybrać? Rodzaje nawilżaczy powietrza

Na rynku znajdziesz obecnie 3 rodzaje nawilżaczy powietrza:

Sposób działania nawilżacza powietrza uzależniony jest od wykorzystywanej przez niego technologii.

Nawilżacz ewaporacyjny: Klucz do zdrowego i komfortowego domu

Czym jest nawilżacz ewaporacyjny i jak działa?

Na tle innych, nawilżacz ewaporacyjny wyróżnia się prostotą i efektywności. Nawilżanie ewaporacyjne polega na przepuszczaniu powietrza przez specjalny filtr nasączony wodą.

Filtr ten z reguły zanurzony jest w zbiorniku, lub oblewany wodą przez pompkę wychodzącą ze zbiornika. Woda paruje, a powietrze wchłania wilgoć, co prowadzi do zwiększenia wilgotności w pomieszczeniu.

Klarta Humea Grande otwarta filtr ewaporacyjny

Otwarty nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande z wyjętym filtrem ewaporacyjnym. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Czy nawilżacz ewaporacyjny jest bezpieczny?

Pod względem higieny, nawilżacz ewaporacyjny jest uważany za jedną z najbezpieczniejszych opcji. Higieniczne nawilżanie wynika z faktu, że woda paruje naturalnie, nie wprowadzając do powietrza żadnych sztucznych substancji.

Ponadto, filtr ewaporacyjny może zatrzymywać zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyłki czy bakterie, co przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniu.

Pamiętaj jednak, aby regularnie czyścić i wymieniać filtr. Pozwoli to utrzymać wysoką jakość nawilżania oraz uniknąć rozwoju pleśni czy bakterii w urządzeniu.

Wybór nawilżacza powietrza: na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru nawilżacza ewaporacyjnego, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kryteriów, tj:

 • wydajność nawilżacza – przekłada się na powierzchnię, która może zostać efektywnie nawilżone
 • głośność – poziom hałasu podawany jest w decybelach (dB). Im niższa wartość, tym cichsze urządzenie. Z reguły nawilżacze (zarówno ultradźwiękowe, jak i ewaporacyjne) są bardzo ciche. Wiele posiada też tryb nocny. Dlatego z powodzeniem możesz używać ich w sypialni czy pokoju dziecka.
 • obecność ważnych funkcji (w szczególności higrostatu). Higrostat umożliwia automatyczne utrzymanie żądanej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Higrometr z kolei pokazuje aktualny poziom wilgotności. Zwróć uwagę ponadto na możliwość zdalnego sterowania przez aplikację mobilną czy obecność blokady rodzicielskiej.
 • pojemność zbiornika na wodę – im większy, tym rzadziej będziesz musiał uzupełniać wodę. Warto więc wybrać model ze zbiornikiem min. 2-3-litrowym.
 • koszt filtrów i ew. innych elementów wymiennych – zwróć uwagę na koszt, częstotliwość wymiany i dostępność elementów

Tani nawilżacz ewaporacyjny: Czy warto inwestować w tańsze modele?

Tani nawilżacz ewaporacyjny nie musi wcale oznaczać gorszego urządzenia. Często jednak w praktyce okazuje się, że sprzęt nie zapewnia obiecywanej wydajności oczyszczania. Niejednokrotnie pojawia się też problem z dostępnością filtrów wymiennych.

Dlatego też przed zakupem polecamy poczytać recenzje nawilżaczy powietrza stworzone przez naszych ekspertów i porównać wybrany sprzęt z innymi modelami.

 

Nawilżacz ultradźwiękowy

Nawilżacz ultradźwiękowy posiada moduł emitujący fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które rozbijają wodę na mikroskopijne cząsteczk.

Są one wyrzucane na zewnątrz zbiornika w postaci zimnej pary. Na skutek działania fal ultradźwiękowych rozbijane są jednak nie tylko cząsteczki wody, ale również minerałów i innych związków chemicznych zawartych w wodzie.

Kamień z wody trafia do powietrza w postaci szkodliwego białego pyłu, groźnego dla wdychającego go domowników, w szczególności dzieci.

UWAGA: Jeżeli decydujesz się na ultradźwiękowy nawilżacz powietrza, dolewaj wody destylowanej. Badania o szkodliwości nawilżaczy ultradźwiękowych przygotowaliśmy tutaj: Porównanie nawilżaczy i badania o nawilżaczach ultradźwiękowych

Konieczność zakupu wody destylowanej zwiększa też koszty użytkowania nawilżacza nawet o ponad 100 zł miesięcznie (dokładna kwota uzależniona jest od ilości zużytej wody).

 

Nawilżacz parowy

Nawilżacz parowy działa na podobnej zasadzie co czajnik elektryczny. Jest wyposażony w specjalną komorę oraz umieszczoną wewnątrz niej grzałkę. Grzałka na bieżąco podgrzewa wodę napływającą ze zbiornika głównego, doprowadzając ją do wrzenia.

Urządzenie emituje zatem ciepłą parę wodną. Jest to najstarsza i najprostsza metoda nawilżania. Niestety nie jest też pozbawiona wad, wiążąc się z ryzykiem poparzeń oraz sporym poborem prądu.

Więcej o rodzajach nawilżaczy powietrza przeczytasz w artykule: nawilżacz ewaporacyjny, ultradźwiękowy – wady i zalety.

3. Jak testujemy nawilżacze powietrza na rankingu?

Nasz ranking nawilżaczy powstał m.in. w oparciu o samodzielne testy porównawcze, w których sprawdzamy realną wydajność nawilżania urządzeń i porównujemy nawilżacze między sobą.

Każdy test wykonujemy w możliwie identycznych warunkach (poziom wilgotności i temp.)

 • Sprawdzamy realną wydajność nawilżania urządzeń
 • Porównujemy funkcje i łatwość obsługi poszczególnych nawilżaczy
 • Mierzymy ich głośność i pobór prądu

Na podłodze obok siebie ustawiamy kilka nawilżaczy (np. 3, 4 lub 5). Każdy z nich ma już wcześniej namoczony filtr. Wszystkie urządzenia napełniamy maksymalną ilością wody wskazaną przez producenta.

Po upływie równej godziny nawilżacze zamieniamy miejscami, tak by każdy z nich pracował przez taki sam okres czasu w tych samych miejscach.

Jak testujemy nawilżacze powietrza na rankingu nawilżaczyPomiary głośności i poboru prądu dla nawilżacza Philips HU4801/01, źródło: materiały ranking-oczyszczaczy.pl

Na koniec testu mierzymy ile wody ubyło z poszczególnych urządzeń, Porównujemy wyniki urządzeń, a test powtarzamy kilkukrotnie w celu uzyskania możliwie najbardziej obiektywnych prób.

Test przeprowadzamy przy mikro-rozszczelnionym oknie, by nawilżone powietrze „uciekało z pokoju”. Dodatkowo, włączamy oczyszczacz powietrza, który miesza powietrze w pomieszczeniu, tak by stworzyć możliwie analogiczne warunki pracy wszystkim urządzeniom.

Testy powtarzamy w kilku próbach w celu uzyskania miarodajnych wyników. Badania takie zawsze obarczone są ryzykiem błędu, który może rzutować na ostateczne pomiary. Granicę błędu szacujemy na ok. 10%.

4. Nawilżacz powietrza – eksploatacja

Dostajemy od użytkowników dużo pytań dotyczących codziennej eksploatacji nawilżaczy ewaporacyjnych, jak i ultradźwiękowych czy parowych. Jak czyścić nawilżacz powietrza, jak często wymieniać filtry to tylko niektóre z nich.

Konserwacja nawilżacza powietrza zależy od typu urządzenia. Właściwa eksploatacja nawilżacza jest kluczowa dla utrzymania jego wydajności i długowieczności.

Poniżej znajdziesz zagadnienia dot. ustawienia nawilżaczy, konserwacji filtra czy utrzymywania czystego zbiornika na wodę.

Ustawienie nawilżacza powietrza

Ustawienie nawilżacza powietrza ma istotne znaczenie dla efektywności nawilżania oraz komfortu użytkowania. Umieść nawilżacz na stabilnej, równej powierzchni, z dala od źródeł ciepła i bezpośredniego światła słonecznego.

Unikaj ustawiania urządzenia w pobliżu mebli czy ścian, które mogą być narażone na wilgoć. Monitoruj wilgotność w pomieszczeniu, aby uniknąć przesuszenia lub przewilżenia powietrza.

Konserwacja filtra i zbiornika na wodę

Nawilzacze ewaporacyjne od srodkaNawilżacze ewaporacyjne od środka: Philips HU4803/01,Klarta Humea i Stadler Form Oskar)

W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych:

 • Po każdym użyciu pozbywaj się resztek wody z urządzenia oraz przemyj filtr pod bieżącą wodą.
 • Co 1-2 dni przemyj zbiornik przy użyciu ciepłej wody.
 • W przypadku tworzenia się osadu na filtrze, zalać element roztworem wody z octem spirytusowym lub kwaskiem cytrynowym i pozostawić na kilkanaście minut.

Osad kamienia na filtrze ewaporacyjnym

 • Wymieniaj filtr (lub matę ewaporacyjną) co 3-6 miesięcy w zależności od modelu. Używaj oryginalnych elementów wymiennych. Filtr od producenta nawilżacza pozwoli Ci uniknąć problemów z komaptybilnością i jakością.
 • Zapasowe filtry przechowuj w suchym i chłodnym miejscu, aby uniknąć ich uszkodzenia.

W nawilżaczach ultradźwiękowych:

 • Pozbywaj się resztek wody z urządzenia po każdym użyciu.
 • Podobnie jak ewaporacyjnych, co 1-2 dni wymyj zbiornik ciepłą wodę.

UWAGA! W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych stanowczo odradza się stosowanie detergentów.

 • Jeśli zauważysz osad na podstawie czy zaworze, zalej go roztworem z octem spirytusowym lub kwaskiem cytrynowym i pozostaw na kilkanaście minut.
 • W modelach z filtrem (wkładem odwapniającym), wymień go co 3-6 miesięcy w zależności od nawilżacza.

W nawilżaczach parowych:

 • Podobnie jak w czajniku elektrycznym – pamiętaj o okresowym odkamienianiu. Nawilżacze te nie posiadają żadnych filtrów.

5. Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Czy warto?

Na rynku istnieje też pewna grupa urządzeń nazywanych potocznie 2w1. Charakteryzują się one wysoką wydajnością nawilżania, która wynika ze sporej mocy urządzenia oraz imponujących zbiorników na wodę. Niestety w parze z nią nie idzie wydajność oczyszczania.

Oczyszczacze powietrza 2w1 firmy SharpOczyszczacze powietrza z nawilżaczem: Sharp KC-D40EUW 

Dlatego też z własnego doświadczenia polecamy zakup dwóch osobnych urządzeń – oczyszczacza oraz nawilżacza powietrza. Jest to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale też gwarantujące lepszą wydajność i kontrolę nad jakością powietrza.

Więcej o oczyszczaczach powietrza z nawilżaczem przeczytasz w artykule: „Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem 2w1 czy zestaw„.

6. Nawilżanie domowymi sposobami – za i przeciw

Nawilżacz powietrza na grzejniku

Nawilżacz umieszczony na grzejniku, źródło: depositphotos.com

Znane od pokoleń domowe sposoby nawilżania to przede wszystkim:

 • Ceramiczny nawilżacz powietrza na kaloryferze
 • Rozwieszanie prania przed snem
 • Uchylone drzwi do łazienki po kąpieli

ZA: Wszystkie opisane wyżej metody przynoszą odczuwalną ulgę, wprowadzając przyjemne orzeźwienie

PRZECIW: Nawilżanie odbywa się w sposób niekontrolowany, a efekt jest krótkotrwały

Wybór Rankingu Oczyszczaczy: Rekomendujemy wybór nawilżaczy ewaporacyjnych, gdyż ewaporacja to najbardziej naturalna i bezpieczna technologia nawilżania powietrza.

7. Nawilżacz ewaporacyjny a wilgotność powietrza: jak to działa?

Wskazania higrometru; nawilżacz powietrza HU2718/10

Wskazania higrometru w nawilżaczu Philips HU2718/10 i zewnętrznym mierniku wilgotności. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Wilgotność powietrza ma kluczowe znaczenie dla komfortu i zdrowia mieszkańców. Dzięki nawilżaczowi ewaporacyjnemu, wyposażonemu w higrometr i higrostat, możesz łatwo wpływać na poziom nawilżenia.

Jaki jest związek między nawilżaczem a wilgotnością powietrza i jakie konsekwencje może nieść ze sobą brak higrostatu w urządzeniu?

Poziom nawilżenia powietrza: Jak nawilżacz wpływa na wilgotność w pomieszczeniu?

 • Redukcja suchego powietrza, co zmniejsza ryzyko podrażnień dróg oddechowych i alergii,

 • zapobieganie wysychaniu błon śluzowych, co może prowadzić do infekcji,

 • ochrona drewnianych mebli i podłóg przed pękaniem i odkształcaniem spowodowanym niską wilgotnością powietrza,

 •  poprawa warunków dla roślin – odpowiednia wilgotność potrzebna do prawidłowego wzrostu

8. Higrometr i higrostat: Jak kontrolować wilgotność powietrza?

Higrometr służy do mierzenia wilgotności. Higrostat natomiast pozwala na automatyczne utrzymanie żądanej wilgotności powietrza. Oto kilka wskazówek dotyczących korzystania z tych urządzeń:

 • zainstaluj higrometr w pomieszczeniu, aby monitorować bieżącą wilgotność powietrza,

 • ustaw higrostat nawilżacza na żądaną wartość wilgotności, aby urządzenie automatycznie włączało się i wyłączało w odpowiednich momentach,

 • korzystaj z higrostatów mierzących wilgotność z wbudowanym higrometrem, aby mieć pewność, że urządzenie działa poprawnie.

Jakie są konsekwencje braku higrostatu?

Brak higrostatu w nawilżaczu może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu wilgotności powietrza. Niesie to ze sobą ryzyka dla zdrowia mieszkańców oraz stanu mebli i roślin.

 • ryzyko przekroczenia optymalnej wilgotności powietrza = ryzyko rozwoju pleśni i roztoczy,

 • konieczność ręcznego włączania i wyłączania nawilżacza = dodatkowa uciążliwość dla użytkownika

9. Nawilżacz powietrza pomoże alergikom

Niska wilgotność powietrza zwiększa podatność na wchłanianie cząstek kurzu, dymu papierosowego, toksycznych substancji (np. formaldehydu), alergenów czy wirusów.

W suchym środowisku dochodzi bowiem do wysuszenia śluzówek gardła i nosa, a zawarta w nich warstwa glikanów nie jest w stanie spełniać swojej naturalnej funkcji ochronnej.

Alergicy przebywający w suchym otoczeniu mogą częściej chorować na przeziębienia czy choroby górnych dróg oddechowych.

Podsumowanie: Ranking nawilżaczy ewaporacyjnych – opinie, recenzje, testy

Ranking nawilżaczy ewaporacyjnych może pomóc w wyborze odpowiedniego modelu, który spełni Twoje oczekiwania. Wybierając urządzenie dla siebie zwróć uwagę na:

 • rekomendacje ekspertów,
 • parametry techniczne,

 • opinie użytkowników
 • markę i jakość wykonania.

Producenci nawilżaczy powietrza

 1. Klarta
 2. Philips
 3. Stylies
 4. Stadler Form
 5. Milla Home
 6. HB
 7. Webber
 8. Venta
 9. Xiaomi
 10. LIFAair
 11. Götze & Jensen
 12. Setti+
 13. Duka
 14. Eldom
 15. Łucznik
 16. Metrox

FAQ – najczęściej zadawane pytania

1. Czy warto nawilżać powietrze?

Zdecydowanie! Prawidłowa wilgotność w pomieszczeniu mieści się przedziale 40-60%. Zbyt suche powietrze towarzyszy nam zwłaszcza zimą, w trakcie sezonu grzewczego.

Latem problem ten pojawia się również w miejscach, gdzie sporo korzysta się z klimatyzacji. W niektórych klimatyzowanych biurach poziom wilgotności spada do 15-20%.

Za mała wilgotność prowadzi do przesuszenia skóry i włosów, zaczerwienienia oczu, problemów ze snem, a co gorsza zwiększa podatność na infekcje. Suche powietrze nie sprzyja zwłaszcza alergikom, a to z powodu zwiększonej ilości kurzu w powietrzu.

2. Jak zmierzyć wilgotność powietrza?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest zakup nawet najprostszego higrometru (wilgotnościomierza). Ceny takich urządzeń zaczynają się od 15 zł, a pozwalają one dokładnie ocenić aktualną wilgotność powietrza.

3. Jak nawilżać powietrze?

Nawilżać powietrze można na kilka sposobów – poprzez wieszanie ręcznika na kaloryferze, stawianie miski z wodą obok grzejnika czy korzystanie z  nawilżacza powietrza.

Domowe sposoby mają swoich zwolenników, ale często wykazują niską skuteczność i powodują namnażanie bakterii.

Najlepszym sposobem na poprawę wilgotności jest zastosowanie ewaporacyjnego nawilżacza elektrycznego, który pozwala na prawidłowe i higieniczne nawilżanie.

Nie zastąpią go popularne nawilżacze na kaloryfer, czyli niewielkie pojemniki (najczęściej ceramiczne), które napełnia się wodą i wiesza na grzejniku. Ich zalety stanowią niska cena i szeroki wybór, natomiast główna wada to nieskuteczność w walce z niską wilgotnością.

Sprawdziliśmy działanie takiego nawilżacza i przedstawiliśmy wnioski w artykule Nawilżacz powietrza na kaloryfer – HIT czy KIT?.

 

4. Jaki nawilżacz powietrza do domu wybrać?

Na rynku dostępne są 3 rodzaje nawilżaczy – parowy, ultradźwiękowy i  ewaporacyjny

Parowy nawilżacz powietrza – mała popularność ze względu na duży pobór prądu. Działaniem przypomina czajnik. Grzałka doprowadza wodę do wrzenia. Wydostająca się mgiełka nawilża otoczenie, ale też podnosi temp.

Nawilżacz ultradźwiękowy – popularny ze względu na niską cenę, jak i niepowtarzalny design. Ultradźwięki rozbijają cząsteczki wody na drobną mgiełkę.

Warto jednak używać do niego wyłącznie wody bez minerałów np. wody destylowanej. W przeciwnym razie emituje szkodliwy wapienny pył!

Nawilżacz ewaporacyjny – najbezpieczniejszy rodzaj nawilżacza, wykorzystuje naturalną metodę parowania na chłodno. W nawilżaczu znajdują się wentylator i mata ewaporacyjna, która dzięki wentylatorowi oddaje wilgoć do pomieszczenia.

Sprawdzi się jako nawilżacz powietrza dla dzieci. Nie stwarza ryzyka poparzenia i nie naraża najmłodszych na wdychanie białego pyłu.

5. Jaką wodę nalewać do nawilżacza powietrza?

W przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych i parowych absolutnie wystarczy bieżąca woda z kranu. Jest ona najlepszym wyborem, ponieważ jest zdatna do picia i pozbawiona mikroorganizmów.

Wszelkie związki chemiczne, np. minerały czy zanieczyszczenia, które może nieść ze sobą, zostają odfiltrowane na matach ewaporacyjnych (lub obrotowych dyskach, jak w nawilżaczach Xiaomi).

Dlatego też uważamy, iż nie ma potrzeby kupowania wody demineralizowanej, która powinna być zarezerwowana raczej do nawilżaczy ultradźwiękowych.

Te, o ile nie wyposażone są w filtr odwapniający/demineralizujący, będą generować biały osad, powstały wskutek rozbijania związków chemicznych zawartych w wodzie.  

6. Jakimi parametrami kierować się, wybierając dobry nawilżacz powietrza? 

 • wydajność nawilżania – w przypadku nawilżaczy ewaporacyjnych często ten parametr jest obliczany w warunkach laboratoryjnych, które są odmienne od warunków domowych; z tego powodu przeprowadziliśmy testy popularnych nawilżaczy i umieściliśmy ich wyniki w rankingu,
 • koszty eksploatacji – zwracamy uwagę na pobór prądu oraz ceny filtrów,
 • pojemność zbiornika,
 • dodatkowe funkcje.

Elementy nawilżacza powietrza

Ikona filtra

Zbiornik na wodę

To pojemnik do którego wlewana jest woda do pracy nawilżacza. Urządzenia wyposażone w duże zbiorniki wymagają rzadszego uzupełniania, co pozytywnie wpływ na komfort użytkowania sprzętu.

Z drugiej strony większa pojemność oznacza większe wymiary, dlatego w małych pomieszczeniach warto zastanowić się nad nawilżaczem z mniejszym pojemnikiem.

Niektóre urządzenia mają okienko, przez które można kontrolować poziom wody wewnątrz zbiornika i/albo informują o jego opróżnieniu, a więc o konieczności dolania wody.

Wentylator ikona

Wentylator i obudowa

Obudowy nawilżaczy powietrza wykonywane są z tworzyw sztucznych. Jakość wykorzystanego materiału ma wpływ na solidność obudowy, a tym samym na żywotność sprzętu i jego wygląd po kilku latach użytkowania.

Na rynku dominują nawilżacze powietrza produkowane w jednym kolorze, ale niektóre firmy mają w swojej ofercie urządzenia dostępne w kilku wersjach kolorystycznych.

Wentylator w nawilżaczach ewaporacyjnych odgrywa kluczową rolę, ponieważ jego prędkość rzutuje na skuteczność nawilżania powietrza.

ikona jonizatora

Higrostat

To obecny nie we wszystkich modelach nawilżaczy regulator wilgotności. Wyposażone w niego urządzenia umożliwiają wybór jednego z kilku poziomów nawilżenia, do których osiągnięcia i utrzymania będzie dążyć sprzęt.

ikona joustick

Panel sterowania

Nawilżacze powietrza zazwyczaj są sterowane za pomocą panelu znajdującego się w obudowie urządzenia. Rzadziej możliwe jest kontrolowanie ich pracy pilotem lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej. W niektórych modelach panel sterowania jest podświetlany.

Ikona obudowa

Filtr odkamieniający

Wymienny filtr, znajdujący się w części urządzeń, którego zadaniem jest oczyszczanie wody z wapnia, a w rezultacie zapobieganie odkładaniu się kamienia. Jego żywotność uzależniona jest od konkretnego modelu nawilżacza.

ikona joustick

Opinie, recenzje, testy
ewaporacyjnych nawilżaczy powietrza

Nawilżacz powietrza BEAUTITEC: Beautitec SZK-A420/Blaupunkt AHE601
Nawilżacz powietrza HB: HB AW1015DW
Nawilżacz powietrza LIFAair: LIFAair LAH302
Nawilżacz powietrza KLARTA: Klarta Humea WiFi 
Nawilżacz powietrza PHILIPS: Philips HU4706/11, Philips HU4801/01, Philips HU4803/01, Philips HU4813/10 , Philips HU4816/10, Philips HU5931/10, Philips HU4811/10, Philips HU2716/10/ HU2718/10, Philips HU3916/10/ HU3918/10, Philips HU4811/10
Nawilżacz powietrza STADLER FORM: Stadler Form Anton, Stadler Form Oskar, Stadler Form Oskar Little, Stadler Form George
Nawilżacz powietrza STYLIES: Stylies Carina, Stylies Orion, Stylies Helos, Stylies Alaze 
Nawilżacz powietrza VENTA: Venta LW-15
Nawilżacz powietrza WEBBER: Webber HH10001, Webber HH3002
Nawilżacz powietrza XIAOMI: Xiaomi Smart Mi 3.5L, Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 4L, Xiaomi SmartMi Pure Evaporative 2, Xiaomi MiJia Pure Smart Humidifier Pro

Opinie, recenzje, testy
ultradźwiękowych nawilżaczy powietrza

Nawilżacz powietrza ARIASANA: Ariasana
Nawilżacz powietrza Beautitec: Beautitec SZK-A500
Nawilżacz powietrza Blaupunkt: BLAUPUNKT AHS801 
Nawilżacz powietrza Eldom: Eldom NU5, Eldom NU9
Nawilżacz powietrza DUKA: Duka Humid
Nawilżacz powietrza H20: Nawilżacz powietrza H2O Humidifier
Nawilżacz powietrza HB: HB UH2005DP, HB UH02010DWS, HB UH2021DBL, HB UH2060DB, HB UH2045DW
Nawilżacz powietrza Götze & Jensen: Götze & Jensen AH201KGGötze & Jensen AH800S 
Nawilżacz powietrza Metrox: Metrox ME-1684
Nawilżacz powietrza Milla: Milla Home MAH600, Milla Home AH050E
Nawilżacz powietrza Misty: Misty KC4 Aroma LED 2
Nawilżacz powietrza Raven: Raven EN002, Raven EN006
Nawilżacz powietrza Łucznik:
Łucznik RH2018
Nawilżacz powietrza Setti+: Setti+ Smart AH900
Nawilżacz powietrza Xiaomi: Xioami Mi Smart Antibacterial 
Nawilżacze powietrza z Biedronki: Nawilżacz powietrza Hoffen z Biedronki
Nawilżacze powietrza z Allegro: Nawilżacz powietrza z Allegro Hanks Air