Najważniejsze cechy LIFAair LA500+
- Bardzo duża ilość aktywnego węgla gwarantująca szybkie i skuteczne oczyszczanie powietrza z brzydkich zapachów i trujących gazów
- Aplikacja mobilna
- Cicha praca
- 4 dokładne czujniki: pyłów, dwutlenku węgla, wilgotności i temperatury
- Aż 21 poziomów prędkości do wyboru
- Wysoka cena
LIFAair LA500+ w skrócie
LIFAair LA500 to model, który jest odpowiednikiem popularnego LA502. Urządzenie posiada wiecej, bo aż 3,5 kg węgla aktywnego w filtrze węglowym. Nie znajdziemy w nim zaś zeolitu. Oczyszczacz ten dostępny jest w dwóch wersjach: LA500 (bez stacji pomiarowej) oraz LA500+ (ze stacją pomiarową LAM01a).
Niezależnie od wybranej wersji, urządzenie wyróżnia się innowacyjnymi rozwiązaniami, a w porównaniu z poprzednimi modelami LIFAair, posiada również bardziej przepustowe filtry kompozytowe. LA500/LA500+ to bardzo dobra propozycja dla alergików, niestety urządzenie nie należy do najtańszych.
Cena LIFAair LA500 (2023-01-12) – niedostępny
Cena LIFAair LA500+ (2023-01-12) – niedostępny
Jak LIFAair LA500+ oczyszcza powietrze?
LIFAair LA500+ jako pierwszy model fińskiego producenta wyposażony został w filtr kompozytowy, łączący w sobie filtr wstępny, węglowy oraz HEPA. W środku znajdziemy 2 cylindryczne filtry 360°. Rozwiązanie skuteczne, a przy okazji wygodne.
Filtr 3w1 w oczyszczaczu powietrza LIFAair LA500+, źródło: materiały producenta LIFAair
Filtr 3w1 to w praktyce:
- Filtr HEPA E12 – eliminuje pyły PM2,5 i PM10, jak również alergeny, część wirusów i bakterii. W modelu LA500+ znajdziemy go aż 4,6 m².
- Filtr węglowy – z powodzeniem neutralizuje LZO, m.in. benzen czy formaldehyd, jak również pochłania nieprzyjemne zapachy. 3,5 kg węgla aktywnego to żywotność sięgająca 5 lat.
- Filtr wstępny – dodatkowa siateczka umieszczona na filtrze węglowym wychwytuje większe cząstki zanieczyszczeń, przedłużając żywotność w/w filtrów.
Szacowany koszt filtrów – ok. 300 zł/rok
Tryb pracy i eksploatacja
Oczyszczacz powietrza LIFAair LA500+ sprzedawany jest wraz ze stacją pomiarową LIFAsmart LAM01a, bez której obsługa oczyszczacza byłaby trudna. To stacja pomiarowa jest miejscem zarządzania sprzętem i dokładnym źródłem informacji o jakości powietrza, posiadając aż 4 rodzaje czujników:
- Pyłów zawieszonych – PM2,5 i PM10 – laserowy czujnik mierzący cząstki stałe zanieczyszczeń w zakresie od 0,3 µm do 10 µm
- CO2 – dość unikalny w oczyszczaczach powietrza, pokazuje aktualne stężenie dwutlenku węgla, które przekłada się na naszą wydajność, komfort snu, bóle głowy
- Wilgotności – informuje o aktualnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu
- Temperatury – wskazuje aktualną temperaturę powietrza w pomieszczeniu
Stacja pomiarowa LIFAsmart LAM01a, źródło: materiały producenta LIFAair
Sama stacja prezentuje się efektownie. Na podświetlanym wyświetlaczu prezentowane są informacje o stanie powietrza i trybie pracy oczyszczacza, a także aktualna godzina. Czujnik światła sprawia, że nocą podświetlenie zostaje przyciemnione.
Stacja łączy się z oczyszczaczem za pośrednictwem Bluetooth, co pozwala na bieżąco można śledzić jakość powietrza w smartfonie. Aplikacja jest bezpłatna i kompatybilna z systemami operacyjnymi Android i iOS.
Znajdziemy w niej wszelkie opcje sterowania sprzętem sprzętem z dowolnego miejsca na świecie. Dostępna w j. angielskim aplikacja LIFAair umożliwia:
- monitorowanie jakości powietrza – sprawdzenie stężeń PM2,5 i PM10 w µg/m3, poziomu dwutlenku węgla, wilgotności względnej oraz temperatury
- włączenie/wyłączenie oczyszczacza
- przełączanie pomiędzy trybami urządzenia
- znalezienie danych o procentowym zużyciu filtrów
- dostęp do informacji o firmie LIFAair
Sterowanie sprzętem odbywa się więc za pomocą aplikacji lub stacji pomiarowej. Sam oczyszczacz zaprojektowano w duchu minimalizmu. Dlatego też oprócz logo LIFAair i diody LED nie znajdziemy na nim żadnych elementów. Na uwagę zasługuje również bardzo przyjemny mechanizm regulacji tempa pracy poprzez gładki ruch ręka po górnej części obudowy.
Największymi atutami LIFAair LA500+ są jednak duża wydajność i świetna praca trybu automatycznego, a więc to co powinno cechować każdy oczyszczacz powietrza. To one w połączeniu stoją za sukcesem i rozpoznawalnością marki.
Współczynnik CADR modelu LA500+ wynosi 450 m³/h. Tryb automatyczny podchodzi bardzo restrykcyjnie do tematu zanieczyszczeń, uznając za niedopuszczalne powietrze, gdzie poziom PM2,5 przekracza 12 µg/m.
LIFAair LA500+ jest również niezwykle cichym sprzętem. W trybie nocnym (Night) urządzenie generuje jedynie 20 dB. W najgłośniejszym trybie Turbo jest to zaledwie 52 dB, co jest naprawdę przyzwoitym rezultatem zważywszy na imponującą wydajność. Wszystko dzięki zastosowaniu nowoczesnego, bezszczotkowego silnika NIDEC.
Wygląd
Cylindryczna obudowa w formie walca towarzyszy urządzeniom LIFAair od dłuższego czasu. Podobną drogę obrał ostatnio Philips z modelami Dual Scan oraz Electrolux. Oczyszczacz należy do dość wysokich. 80 cm to często wysokość biurka czy blatu. Wymiary LIFAair LA500+ to: 80 x 30 x 30 cm. Spora ilość materiału filtracyjnego przekłada się odpowiednio na wagę urządzenia: 14,65 kg.
Parametry techniczne oczyszczacza powietrza LIFAair LA500+
Marka | LIFAair |
Model | LA500/LA500+ |
Cena | 2499/3499 zł |
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h] | 450 (pyły), 240 (gazy) |
Zalecana maks. powierzchnia [m²]* | 56 |
Zalecana maks. kubatura [m³] | 140 |
Głośność [dB] | 20-52 |
Pobór mocy [W] | do 60 |
Liczba prędkości wentylatora | 20 |
Filtr wstępny | tak |
Filtr HEPA | E12 |
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA | 99,5% |
Filtr węglowy | tak |
Żywotność filtrów | filtr HEPA – 2 lata, filtr węglowy – 5 lat |
Waga [kg] | 14,65 |
Gwarancja | 4 lata |
* Przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.
Okiem eksperta:
LIFAair LA500+ posiada wszystkie cechy wymarzonego oczyszczacza powietrza. Wydajność, innowacyjność, cicha praca i bardzo nowoczesny design to jedynie kilka najważniejszych zalet
Niestety urządzenia LIFAair mają jeden minus, jakim jest wysoka cena. Model LA500+ jest nieco tańszy od LA502, nie oferując czujnika lotnych związków organicznych w stacji pomiarowej czy zeolitu w filtrze węglowym. Pozostając w temacie filtrów, te również nie należą do najtańszych. Wierzę jednak, że model LA500+ znajdzie wielu fanów, szczególnie wśród osób zafascynowanych jakością powietrza, które lubią mieć wszystko pod kontrolą.
Maciej Kluba
2 komentarzy
Lukasz
8 sierpnia 2021 at 16:03
1. Czy oczyszczacz nada się dla alergikow i byłby dobrym wyborem z dokupieniem osobno nawilżacza?
2. Czy w podobnym przedziale cenowym (do 3tys) znajdę urządzenie 3w1 które spełni moje powyższe oczekiwania?
Dziękuje za pomoc.
Dominika Kahl
12 sierpnia 2021 at 10:48
odpowiem po kolei na pytania:
1. Każdy oczyszczacz z filtrem HEPA nada się dla alergika. Takich jest zdecydowana większość na rynku, podobnie jak ten - LIFAair LA500.
Co do nawilżacza, to najlepiej określić potrzebę w sezonie grzewczym, teraz w Polsce jest ciepło i w wielu przypadkach nie trzeba dowilżać powietrza. Zimną wiele domostw ma problem z suchym powietrzem i warto iśc w kierunku nawilżacza :) Szczególnie jeśli jesteś alergikiem, to nawilżacz zrobi więcej dobrego niż jonizacja (jeśli jest sucho, śluzówka w nosie jest wysuszona, nie pełni swojej funkcji i nie filtruje dobrze powietrza). Jeśli nawilżacz, to tylko ewaporacyjny (bez mgiełki).
Co do jonizacji - jonizacja jest polecana alergikom, ale trzeba pamiętać, że ma funkcję wspierającą. Nasz Redaktor Maciej jako alergik testował jonizację - użytkował oczyszczacz z filtrami bez jonizacji, oczyszczacz bez filtrów z włączoną jonizacją oraz oczyszczacz filtr jonizacją. Nie zaobserwował znacznej różnicy - podobne efekty dawał sam oczyszczacz z filtrami jak i wersja z filtrami i włączoną jonizacją.
2. Do 3 tys jest dużo urządzeń :) JEśli zostajesz przy samym oczyszczaczu bez jonizacji i nawilżacza, to ilość modeli jest duża - odsyłam na ranking (https://ranking-oczyszczaczy.pl/) tylko trzeba pamiętać, żeby dobrać metraż do POKOJU docelowego (nie mieszkania).
Jeśli oczyszczacz z wbudowanym nawilżaczem - to rozwiązanie ma minusy. Przedstawiam to w artykule: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/