Oczyszczacz powietrza TCL TKJ400F. Czy warto go kupić?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

4 minuty czytania

TCL TKJ400F – najważniejsze cechy

Zalety
  • Jonizator
  • Korzystna relacja wydajności oczyszczania do ceny urządzenia
Wady
  • Nawilżanie ultradźwiękowe
  • Niemiarodajne odczyty czujników

TCL TKJ400F w skrócie

Oczyszczacz powietrza TCL TKJ400F występuje obecnie w kilku marketach RTV i AGD. Spotkać go mozna też w ofercie operatorów sieci telefonów komórkowych. Urządzenie kusi niską ceną, przyzwoitą wydajnością oczyszczania (400 m³/h) oraz jonizacją. Sprzęt może być stosowany na powierzchniach do 50 m². Sprawdzi się więc w większych salonach czy sypialniach.

Niestety sprzęt został zaprojektowany w nieprzemyślany sposób. Czujniki odpowiadające za mierzenie poziomu zanieczyszczeń oraz wilgotności są okłamywane przez ultradźwiękową mgiełkę tworzącą się w trakcie pracy nawilżacza.

Sama technologia ultradźwięków również nie należy do najbezpieczniejszych. Korzystając z opcji nawilżania, należy pamiętać o stosowaniu wody destylowanej. W przeciwnym razie będziemy nieustannie narażeni na biały pył, osadzający się na meblach i drażniący naszą skórę i śluzówki.j cenie. Czy na pewno warto zdecydować się na zakup tego urządzenia?

Cena TCL TKJ400F 799 zł (link do Ceneo.pl)

Jak TCL TKJ 400F oczyszcza powietrze?

(źródło: materiały producenta)

Oczyszczacz powietrza marki TCL wyposażony jest w standardowy zestaw 3 filtrów. Znajdziemy w nim:

  • Filtr HEPA H12 – średniej klasy filtr HEPA, filtrujący ok. 99% zanieczyszczeń w formie stałej (pyły zawieszone, pyłki roślin, drobnoustroje). Filtr ten w zupełności wystarcza do użytku domowego
  • Filtr węglowy – odpowiedzialny za usuwanie szkodliwych gazów i nieprzyjemnych zapachów, m.in. lotnych związków organicznych czy dymu papiersowego
  • Filtr wstępny – zatrzymujący duże cząstki zanieczyszczeń – kurz, sierść zwierząt czy włosy. Filtr ten pozwala wydłużyć nieco żywotność pozostałych dwóch.

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Komplet filtrów do modelu TCL TKJ400F (żywotność do 12 mies.) – ok. 159 zł. Producent określa maksymalny czas korzystania z filtrów na 12 miesięcy. W przypadku intensywnego sezonu smogowego, zaleca jednak wymianę raz na pół roku.

Tryby pracy i wrażenia z użytkowania

Urządzenie wyposażone jest w tryb automatyczny, dopasowujący intensywność pracy oczyszczacza do warunków panujących w otoczeniu. Swoje odczyty opiera o czujnik pyłów zawieszonych PM2,5. Oprócz niego w modelu znalazł się również czujnik światła, dopasowujący intensywność emitowanego światła do otoczenia.

TKJ400F pozwala wybierać spomiędzy 5 prędkości pracy wentylatora. W urządzeniu znalazł się też tryb nocny, w którym to urządzenie pracuje wolniej, emituje mniej światła i jest cichsze, generując jedynie ok. 25 dB.

Przedni panel urządzenia z charakterystycznym kołowym wyświetlaczem LED informuje o aktualnym stanie powietrza w pomieszczeniu, podświetlając się na jeden z 4 kolorów, gdzie:

  • niebieski – oznacza doskonałe powietrze
  • zielony – dobre
  • żółty – średnie
  • czerwony – złe
Wskaźnik zanieczyszczeń TCL TKJ400F

(źródło: materiały producenta)

Niestety nie możemy pochwalić mechanizmu odpowiadającego za interpretację odczytów. Dlaczego? Podczas korzystania z nawilżacza, mgiełka generowana na skutek rozbijania cząsteczek wody przez ultradźwięki zakłamuje odczyty nawilżacza, ale przede wszystkim zaburza pracę oczyszczacza.

Pierwsza rzecz zdarza się niestety dość często w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych. Generując wilgotną mgiełkę, urządzenia mają tendencję do oszukiwania swoich czujników i wyświetlania wilgotności o 10-15% większej niż w rzeczywistości.

Alarmujący i niedopuszczalny jest jednak fakt wpływania na pracę oczyszczacza. Cząsteczki magnezu czy żelaza, ulatniające się wskutek rozbicia wody, unoszą się w pobliżu sensorów zanieczyszczeń. Oczyszczacz interpretuje je jako zagrożenia, których należy pozbyć się jak najszybciej. Dlatego tez wyświetlacz momentalnie robi się czerwony, a sprzęt zaczyna uciążliwie głośno pracować.

Po zużyciu całej wody w nawilżaczu, urządzenie informuje użytkownika o potrzebie uzupełnienia zbiornika. Innym ważnym wskaźnikiem jest również informacja o konieczności wymiany filtrów w oczyszczaczu.

Wygląd TCL TKJ400F

TCL TKJ400F wyróznia się schludnym, zgrabnym designem. Niestety w bliższym kontakcie dostrzeżemy sporą ilość „tanich” plastików. Panel dotykowy umieszczony na górnej ścianie obudowy jest ergonomiczny i zapewnia wygodne korzystanie.

TCL TKJ400F gorny panel

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza TCL TKJ400F

MarkaTCL
Model TKJ400F
Cena999 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]400
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*50
Zalecana maks. kubatura [m³]125
Głośność [dB]>25
Pobór mocy [W]do 70
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępny
tak
Filtr HEPAH12
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,5%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówb.d.
Waga [kg]8,3
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

W oczyszczaczu powietrza TCL TKJ400F podoba mi się przyzwoita wydajność oczyszczania. 400 m³/h sprawia, że sprzęt szybko przefiltruje powietrze w standardowym salonie czy sypialni.

Niestety nie mogę powiedzieć nic dobrego o nawilżaczu. W momencie jego uruchomienia zaczynają się schody. Ultradźwiękowy charakter w połączeniu ze złym rozmieszczeniem czujników (błąd po stronie projektantów), sprawia że urządzenie staje się niewiarygodne, głośne i nieskuteczne.

Maciej Kluba

Galeria zdjęć TCL TKJ400F

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 36

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

20 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Winix T800 – wydajny oczyszczacz powietrza z wi-fi

Czy zakup oczyszczacza powietrza Winix T800 to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszej recenzji.

15 października 2024 · 6 minut czytania

Philips AC3220/10 – mocny oczyszczacz do średnich i dużych pomieszczeń

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.

14 października 2024 · 5 minut czytania

Oczyszczacz powietrza Philips AC0921/14 i AC0951/13 – ciekawa alternatywa do małych pomieszczeń

Dwa kompaktowe oczyszczacze powietrza Philips, które zaprojektowano z myślą o pokojach do 30 m2. Tańszy kusi niską ceną, ale nie ma filtra węglowego ani aplikacji mobilnej, Droższy natomiast nie posiada żadnych braków, jednak ceną przewyższa lepszą, bardziej wydajną konkurencję.

19 września 2024 · 11 minut czytania

Recenzja Air Essence Eco Plasma ESP Light Graphene – czy warto kupić elektrostatyczny oczyszczacz?

Elektrostatyczny oczyszczacz powietrza Air Essence Eco Plasma Light Graphene ma jedną ogromną zaletę - brak kosztów filtrów wymiennych. Pod innymi względami wypada jednak przeciętnie. Stosunek wydajności do ceny, reakcja i działanie czujników, głośność podczas oczyszczania - to wszystko mogłoby być lepsze.

15 sierpnia 2024 · 10 minut czytania

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte Duo 400 – wygodne rozwiązanie za niewielkie pieniądze

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem to dość rzadko spotykane rozwiązaniem na polskim rynku. Dlatego też cieszy pojawienie się marki Clofte, która wchodzi na rynek z bardzo rozsądnie wycenionym modelem. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą mieć dwóch osobnych sprzętów, a zależy im na przyzwoitej wydajności nawilżania.