Roborock Q8 Max+ w skrócie
Roborock Q8 Max+ to jeden z topowych przedstawicieli podstawowych robotów sprzątających. Urządzenie nie posiada wielofunkcyjnej stacji dokującej. Nie ma więc opcji opróżniania i wymiany wody. Mamy tylko prostą stację opróżniającą kurz o pojemności 2,5 litra.
Może natomiast pochwalić się niezłą jak na tę cenę moc ssania odkurzacza – 5500 Pa i naprawdę długi czas pracy na baterii, sięgający 4 godzin.

Podczas kilku dni testów w naszym biurze najbardziej spodobała nam się jednak podwójna gumowa szczotka główna DuoRoller.

To ona robi różnice, nie plącząc praktycznie w ogóle włosów wokół włókien. Mało zanieczyszczeń znaleźliśmy również zaplątanych wokół kółek – a więc kolejnego miejsca uciążliwego w czyszczeniu.
Szkoda jedynie, że zamiast podwójnej szczotki bocznej, mamy pojedynczą. Nie ma również mycia aktywnego za pomocą obrotowych padów mopujących. W zamian otrzymujemy tradycyjny mop w formie wibrującej ściereczki.
Cena Roborock Q8 Max+
Robot sprzątający Roborock Q8 Max Plus dostępny jest w dwóch wariantach: białym i czarnym.
Roborock Q8 Max+ (biały) – 1749 zł
Roborock Q8 Max+ (czarny) – 1699 zł
Zalety i wady robota sprzątającego Roborock Q8 Max+
Zalety
- Niezła relacja ceny do mocy ssania (5500 Pa)
- Czytelna i rozbudowana aplikacja mobilna, dostępna w języku polskim
- Możliwość stworzenia do 4 map powierzchni – przydatne w domach wielokondygnacyjnych
- Sterowanie głosowe za pomocą Asystenta Google, Siri oraz Amazon Alexa
- Dość pojemny zbiornik na kurz w odkurzaczu – 470 ml
- Bardzo dobry czas pracy na baterii – do 4 godzin
Wady
- Tylko jedna szczotka boczna
- Brak funkcji mopowania po odkurzaniu (można to obejść tworząc własną regułę w aplikacji)
- Unoszenie mopów tylko na 1 cm
- Niezbyt efektywny na dywanach
- Jedynie pasywne mycie podłóg
Nasza ocena robota Roborock Q8 Max+
Odkurzacz Roborock Q8 Max Plus polecamy głównie osobom, którym zależy przede wszystkim na odkurzaniu i szukają niedrogiego, ale wydajnego sprzętu. Z racji długiego czasu pracy na baterii i dobrej mocy ssania to ciekawa propozycja dla domów lub dużych mieszkań.
Z drugiej strony w podobnej cenie znajdziesz często sprzęty z podwójną szczotką boczną lub obrotowymi padami mopującymi. Jeżeli więc zamiast wydajności, bardziej zależy Ci na poszczególnych funkcjach, skieruj swoją uwagę na inne odkurzacze Roborock.
Najważniejsze parametry
- Moc ssania – 5500 Pa,
- Czas pracy – do 240 minut,
- Czas ładowania – 300 minut,
- Pojemność baterii – 5200 mAh,
- Nawigacja PreciSense® – czujnik LIDAR i mapowanie 3D
- Pojemność zbiornika na kurz w odkurzaczu – 470 ml,
- Pojemnosć zbiornika na kurz: 2,5 l
- filtr EPA E11

Dla kogo jest ten robot sprzątający?
- dla osób skupiających się przede wszystkim na odkurzaniu
- posiadajacych duże powierzchnie
- dla rodzin z dziećmi,
- dla właścicieli zwierząt,
- dla posiadaczy podłóg twardych
- dla fanów sterowania głosowego.
Tryby pracy i eksploatacja

Roborock Q8 Max+ oferuje 5 prędkości odkurzania do wyboru, co jest standardową liczbą w robotach chińskiego producenta. Niezmiennie, podobnie, jak w innych robotach tej marki, wrażenie robi aż 30 poziomów dozowania wody.
Szkoda, że mopowanie odbywa się jedynie za pomocą przesuwania po podłodze wilgotnej ściereczki.
Warto pochwalić natomiast samo odkurzanie, a więc najważniejszą funkcję omawianego sprzętu. Dzięki zastosowaniu podwójnej gumowej szczotki DuoRoller, urządzenie wciąga (zdaniem producenta) do 20 % włosów z podłogi. Jest też bardziej skuteczne w odkurzaniu dywanów.
Sprzątanie podłóg – Podwójna gumowa szczotka oraz jedna szczotka boczna

Podwójna gumowa szczotka szczotka DuoRoller to największy atut opisywanego Roborocka. Pozwala ona zbierać do 20 % więcej włosów. Po kilkunastu testach w biurze byliśmy zaskoczeni małą ilość splątanych włosów.
DuoRoller jest natomiast skuteczna w przypadku dywanów i innych bardziej wymagających powierzchni. Szkoda jedynie, że mamy tu pojedynczą szczotkę boczną.
W środku robota znajdziesz zbiornik na kurz o naprawdę zaskakująco dużej pojemności 470 ml. W stacji dokującej czeka natomiast worek o pojemności 2,5 l.
W połączeniu z dużą baterią, pozwalającą na 240 minut odkurzania (na niskich obrotach), producent szacuje, że sprzęt ten sprawdzi się nawet na 300 m2.
Nakładka mopująca ze ściereczką – pasywne mycie podłóg
Minus opisywanego Roborocka Q8 Max+. Urządzenie to jedynie przesuwa po podłodze nakładkę ze ściereczką z mikrofibry. I choć możesz zdecydować o poziomie dozowania wody, trudno o efektywne starcie zaschniętych zanieczyszczeń.

Wykonaliśmy test ścierania malinowego syropu z kafli podłogowych w kuchni. Niestety urządzenie bardziej rozcierało syrop, aniżeli efektywnego go zbierało.
Sprawdzaliśmy różne ustawienia dozowania wody.
Niskie zużycie wody – Roborock potrzebował 3 przejazdów, by zetrzeć plamy i powstałe smugi.
Średnie zużycie wody – Roborock potrzebował 4 przejazdów, by zetrzeć plamy i smugi
Wysokie zużycie wody – Roborock potrzebował 3 przejazdów, by usunąć plamy i smugi

Na pochwałę zasługuje za to dość łatwy i wygodny system nakładania i zdejmowania ściereczki mopującej (za pomocą przycisków „na klik”). Po nałożeniu oraz zdjęciu nakładki urządzenie informuje nas o tym komunikatem dźwiękowym.
Standardowa stacja dokująca ze zbiornikiem na kurz
Roborock Q8 Max+ posiada jedynie standardową stację dokującą, odsysającą kurz ze zbiornika w robocie.
Urządzenie samodzielnie wraca do niej w 3 przypadkach:
- Po skończonym sprzątaniu wyznaczonego obszaru
- Po zapełnieniu zbiornika na kurz o pojemności 0,47 l.
- Gdy poziom baterii spadnie poniżej 20 %.
Zbiornik na kurz ma pojemność 2,5 litra. Wg szacunków producenta powinien on wystarczyć na 7 tygodni użytkowania, z czym w sumie się zgadzamy.
Jak przystało na stację dokującą, jest ona dość głośnym elementem. Podczas odsysania kurzu z odkurzacza, szum wyniósł prawie 79 dB.

W odkurzaczu znajdziesz również filtr EPA E11. Informację o potrzebie wymiany znajdziesz w aplikacji mobilnej.
Sterowanie i nawigacja – aplikacja i komendy głosowe

Jeden z najmocniejszych punktów Roborocka. Użytkownicy chwalą nie tylko dokładność, ale również szybkość mapowania przestrzeni.
Nasze biuro (158 m2) zostało zmapowane w 18 minut, tracąc przy tym zaledwie 4 % baterii. Wynik ten uznajemy za bardzo dobry.

Urządzenie nie rozpoznaje jednak szklanych ścian, które traktuje jako jedną przestrzeń. Widać to na przykładzie rozciągniętego niebieskiego pokoju na powyższym zrzucie ekranu. W rzeczywistości składa się on z 4 pomieszczeń. Pokój żółty to również 2 pomieszczenia.
Urządzenie wykorzystuje laserowy czujnik LIDAR. Skanuje on przestrzeń w zakresie 360 stopni. Dzięki temu jest w stanie stworzyć mapę 6 x szybciej, a następnie wyświetlać ją w 3D, co wygląda naprawdę ciekawie.
Urządzenie pozwala jednocześnie korzystać z 4 zapisanych map. Możemy więc używać robota w wielokondygnacyjnym domu. Sprzęt zapyta nas, czy chcemy skorzystać z tej opcji, już przy pierwszej konfiguracji.
Niestety robot nie ma kamery, nie ma więc możliwości podglądania na żywo sprzątanego obszaru. Zamiast tego możemy tylko obserwować poruszanie się robota po mapie w aplikacji.
Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość wybrania sposobu poruszania się. Jeśli zależy nam na szybkim odświeżeniu powierzchni, możemy wybrać tryb szybkiego sprzątania. Urządzenie może też jeździć wzdłuż spoin desek czy paneli.
Sterowanie sprzętem odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej oraz komend głosowych. Połącz swojego robota z Apple Siri, Amazon Alexa lub Google Home i wyślij go do określonego pokoju lub każ sprzątać całe mieszkanie.
Nowoczesna aplikacja mobilna Roborock

Aplikacja mobilna Roborock przypomina swoim interfejsem znane wielu osobom Xiaomi Home. Jest dość rozbudowana, a jednocześnie wciąż intuicyjna w obsłudze.
Najważniejszą funkcją jest oczywiście podgląd mapy mieszkania i możliwość bieżącego podglądania procesu sprzątania. W każdej chwili możesz też wysłać robota w określony punkt mieszkania lub sterować nim ręcznie za pomocą joysticka.
Standardowo utworzysz tu również obszary, w które urządzenie ma nie wjeżdżać, jak również ustawisz sprzątanie pokojami czy poszczególnymi strefami.

Dużym plusem aplikacji w robotach jest możliwość tworzenia własnych harmonogramów sprzątania, co pozwala zautomatyzować ten proces. To duża wygoda, zwłaszcza jeśli na co dzień mamy sporo spraw na głowie.
Najważniejsze funkcji aplikacji Roborock:
- Tworzenie i edycja mapy mieszkania
- Wybór trybu pracy czy poziomu dozowania wody
- Własne automatyzacje (harmonogram pracy)
- Podejrzenie poziomu naładowania sprzętu
- Integracja z asystentami głosowymi
- Hello Rocky – asystent głosowy Roborock, który nie wymaga obecności WiFi
- Wybór języka aplikacji
- Wskazówki dot. konserwacji sprzętu
Hello Rocky – innowacyjny system komend głosowych

Roborock Q8 Max Plus wyposażony jest też w ciekawy system komend głosowych, który nie wymaga połączenia Wi-Fi – Hello Rocky. Aby korzystać w pełni z jego możliwości polecamy stworzyć najpierw mapę mieszkania.
Warto przy tym zaznaczyć, że sam system komend jest bardzo prosty i ograniczony do kilku podstawowych poleceń, tzn. „mop„, „clean” (oraz poziom intensywności lub pomieszczenie, które ma być wysprzątane).
Asystent Hello Rocky dostępny w 8 językach, w tym angielskim, francuskim, niemieckim czy chińskim. Brakuje więc języka polskiego. Wciąż jednak jest to ciekawa funkcja, która może być alternatywą dla Amazon Alexa i Google Home Assistant.
Ubogi zestaw czujników
Roborock Q8 Max+ posiada bardzo standardowy zestaw czujników. Znajdziesz w nim:
- identyfikacji dywanu– w razie potrzeby unosi podstawę odkurzacza
- przeszkód – pozwala (teoretycznie) sprawnie omijać przeszkody
Dobra kultura pracy
Roborock Q8Max+ charakteryzuje się niezłą kulturą pracy. Urządzenie podczas ładowania pobiera ok. 60 W prądu. Jest też całkiem ciche, przynajmniej w niższych trybach. Do mniej więcej 3 prędkości jesteśmy w stanie nawet rozmawiać ze zrozumieniem.
Irytująco głośno robi się dopiero przy najwyższej prędkości. Ciężko wówczas o jakąkolwiek rozmowę. Poniżej nasz test głośności odkurzania w poszczególnych trybach pracy.

Wygląd Roborock Q8 Max+
Roborock Q8 Max+ dostępny jest w dwóch wersjach kolorystycznych: białej oraz czarnej. Cenowo różnią się one niewiele (50 zł na korzyść czarnego modelu). Stałą cechą dla obydwu wariantów są czarne elementy obecne na stacji dokującej.
Najbardziej interesującym parametrem są z pewnością wymiary,
- Wymiary robota odkurzającego: 35 x 35 x 9,65 cm, Waga: 3,6 kg
- Wymiary wielofunkcyjnej stacji dokującej: 30,5 x 44 cm x 44,8 cm. Waga: b.d.









Co znajdziesz w opakowaniu?
Tradycyjnie już dla marki, Roborock nie rozpieszcza pod względem oferowanych akcesoriów. Wszystkie bowiem występują pojedynczo, nie ma mowy o zapasowych szczotkach czy padach mopujących.
- Robot sprzątający Roborock Q8 Max+
- Stację dokującą (z funkcją opróżniania kurzu
- 2,5 l worek na kurz
- Podwójna gumowa szczotka DuoRoller
- Osłonę szczotki
- Kabel zasilający stację
- 1 zmywalny filtr EPA E11
- Nakładkę mopującą
- Szczotkę boczną
- Instrukcję obsługi
Czy warto kupić Roborock Q8 Max+?
Jeśli nie potrzebujesz stacji wymieniającej wodę, a robot sprzątający ma Ci służyć głównie do odkurzania, trudno o bardziej flagową propozycję. To jeden z najdroższych i najlepiej wyposażonych prostych odkurzaczy samojezdnych.
Trochę szkoda, że nie zdecydowano się na zastosowanie dwóch szczotek bocznych. Mamy natomiast rzadko spotykaną podwójną szczotkę główną DuoRoller.
Źródła:
- Dane techniczne i materiały promocyjne producenta Roborock. pl.roborock.com