Xiaomi Robot Vaccum X20+ w skrócie
Przyzwoita, choć nie rewelacyjna moc ssania (6000 Pa), 2 obrotowe mopy do mycia aktywnego, wielofunkcyjna stacja dokująca, kamera + LDS do nawigacji – Xiaomi X20+ przywodzi na myśl zaawansowane technicznie modele Dreame, tylko w nieco słabszej wersji.
Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż Xiaomi to koncern, z której wywodzi się Dreame. Przepływ technologii między firmami jest zatem naturalny.
Ciężko też nie odnieść wrażenia, że odkurzacze Xiaomi (a przynajmniej roboty) są czasami celowo „kastrowane”, by nie zagrażały za bardzo odkurzaczom Dreame, które ma być jednak tą bardziej renomowaną marką w stajni chińskiego giganta.
Mamy tutaj bowiem mniejszą moc ssania – 6000 Pa, tylko 2,5 litrowy zbiornik na kurz i krótki czas pracy. Irytować może też tradycyjna szczotka z 3 paskami włosia i gumy. Niestety ma ona tendencję do splątywania włosów.
Z drugiej strony Xiaomi X20+ zadebiutował w Polsce na początku 2024 roku i pomimo upływu czasu wciąż jest całkiem konkurencyjnym sprzętem.
Głównie za sprawą bardzo dobrej ceny, która w ostatnim czasie uległa tez obniżce. Urządzenie w niektórych elektromarketach można znaleźć za 1 550 zł.

Cena Xiaomi Robot Vaccum X20+
Robot sprzątający Xiaomi X20+ dostępny jest tylko w jednym białym kolorze.
Zalety i wady robota sprzątającego Xiaomi Robot Vaccum X20+
Zalety
- 2 obrotowe mopy do aktywnego mopowania podłóg
- Funkcjonalna i łatwa w obsłudze Xiaomi Home
- Sterowanie głosowe za pomocą Asystenta Google oraz Amazon Alexa
- Dobre i szybkie mapowanie przestrzeni
- Dość niska wysokość całkowita robota (9,7 cm) umożliwia sprzątanie pod meblami na nóżkach
Wady
- Pojedyncza i niewysuwana szczotka boczna
- Zwykła szczotka główna, splątująca włosy
- Niezbyt efektywny na dywanach
- Dość krótki czas pracy – 140 minut (konkurencja często oferuje 180 czy nawet 220 minut
Nasza ocena robota Xiaomi X20+
Xiaomi Robot Vaccum X20+ to odkurzacz, który dzięki swej dobrej cenie może być często wybieranym sprzętem.
Niewiele jest robotów, które w budżecie 1500-2000 zł zapewniają 2 obrotowe pady mopujące, stację wciągającą kurz, myjącą i suszącą mopy, a do nawigacji używają lasera razem z kamerą.
Nawet jeśli moc sprzętu nie jest powalająca – 6000 Pa to niezły, choć nie oszałamiający wynik, a czas pracy jest nieprzyzwoicie krótki (140 minut), to wciąż model, który będzie wystarczył wielu osobom na co dzień.
Najważniejsze parametry
- Moc ssania – 6000 Pa,
- Czas pracy – 140 minut,
- Czas ładowania – b.d.
- Pojemność baterii – 5200 mAh,
- Nawigacja laserowa LDS
- Pojemność zbiornika na kurz w odkurzaczu – 350 ml
- Pojemność zbiornika na wodę w odkurzaczu – b.d.
- Pojemność zbiornika na kurz w stacji – 2,5 l
- Pojemność zbiornika na wodę w stacji – 4 l
- filtr EPA E11

Dla kogo jest ten robot sprzątający?
- dla osób szukających taniego, a jednak wielofunkcyjnego robota,
- dla rodzin z dziećmi,
- dla właścicieli zwierząt,
- dla posiadaczy podłóg twardych,
- dla alergików,
- dla miłośników sterowania głosowego.
Tryby pracy i eksploatacja

Xiaomi X20 Plus oferuje 5 poziomów mocy odkurzania i 3 poziomy dozowania wody, co stanowi rynkowy standard.
Każdy z tych poziomów odkurzania czy dozowania wody możemy połączyć z jednym z 4 głównych trybów pracy. Do wyboru są: samodzielne odkurzanie, samodzielne mycie, mycie i odkurzanie jednocześnie lub mycie po skończonym odkurzaniu (mający najwięcej sensu wg nas).
Sprzątanie podłóg – Zwykła, gumowa szczotka główna i jedna szczotka boczna

Recenzowany odkurzacz automatyczny Xiaomi posiada dość standardowy zbiornik na kurz – 350 ml. To mniej niż np mniejszy model– S10+, która dysponuje pojemnikiem 450 ml, ale nie posiada stacji opróżniającej.
Tutaj stacja jest, a w niej znalazł się worek na kurz o pojemności 2,5 litra. Wszystkie więc zbierane tygodniami brudy trafiają automatycznie, bez naszego udziału, do worka na kurz w stacji.
Zdaniem Xiaomi stacja opróżniająca pozwala zapomnieć o wymianie worka nawet na 60 dni. Naszym zdaniem może być to nieco krócej, niemniej wciąż zakładamy kilka tygodni bezobsługowej pracy.
Pomimo dość budżetowej ceny, Xiaomi Robot Vaccum X20+ potrafi rozpoznawać dywany, podnosząc zainstalowane mopy obrotowe, gdy tylko je zauważy.
Gorzej wypada samo sprzątanie, bowiem szczotka główna to zwykła szczotka z 3 paskami z włosia i gumy, która ma tendencję do splątywania włosów.
Obrotowe mopy i aktywne mycie podłóg

Obrotowe mopy to rozwiązanie, po które sięga coraz większe grono producentów. Zapewnia ono po prostu lepszy docisk i skuteczniejsze odrywanie od podłóg nawet starych, zaschniętych zabrudzeń.
Na spodzie robota umieszczone 2 pady mopujące, które obracają się z prędkością 180 obr/min, co stanowi rynkowy standard.
Ważnym udogodnieniem jest automatyczne unoszenie mopów przy wykryciu miękkiego podłoża (by nie zamoczyć dywanów) oraz podczas suszenia czy wjazdu robota do bazy.
Jedyny minus to mycie i suszenie padów w chłodnej temperaturze. Ciepłe powietrze to wciąż funkcja zarezerwowana dla droższych sprzętów.
Inteligentna stacja czyszcząca

Bardzo ważny element Xiaomi Robot Vacuum X20 Plus, który ciężko znaleźć w innych sprzętach w tym budżecie cenowym. Mamy tu bowiem pełnoprawną stację opróżniająco-ładującą z dwoma 4-litrowymi zbiornikami na wodę i 2,5-litrowym workiem na kurz.
Urządzenie więc nie tylko automatycznie zasysa zebrany kurz , ale również dozuje wodę, i przemywa oraz suszy brudne mopy. Niestety robi to w chłodnej wodzie i przy udziale chłodnego powietrza, wciąż jednak warto podkreślić tę funkcję.
Niektórym użytkownikom może natomiast brakować możliwości bezpośredniego podłączenia do przyłącza wody.
Nawigacja – kamera + laser LDS

Mocny punkt opisywanego robota Xiaomi. W Robot Vaccum X20 Plus zastosowano połączenie kamery z laserowym czujnikiem LDS, co razem sprawdza się świetnie.
Wyposażony w technologię omijania przeszkód S-Cross™, robot wykonuje analizy szerokokątne, wykrywając i omijając niskie przeszkody nawet w słabym oświetleniu.
Zeskanowane obiekty pojawiają się na mapie w aplikacji Xiaomi Home. Samo tworzenie map zajmuje chwilę czasu, a Xiaomi zarówno podczas mapowania terenu, jak i późniejszego sprzątania zdaje się poruszać pewnie i logicznie.
Dzięki nawigacji LDS i kamerze, Xiaomi szybko buduje sobie bowiem układ ścieżek w domu. Późniejsza trasa sprzątania może być zoptymalizowana pod kątem wydajnego i dokładnego sprzątania.
Widok stworzonej mapy dostępny jest w 2D, jak i 3D.
Będąc w aplikacji możesz również podejrzeć obraz z kamery, co z pewnością ucieszy np. właścicieli zwierząt domowych.
Sterowanie sprzętem odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej lub asystentów głosowych – Google Assistant oraz Amazon Alexa.
Nowoczesna aplikacja mobilna

Aplikacja Xiaomi Home jest całkiem rozbudowana, a zarazem intuicyjna. To ona stanowi tez całe centrum zarządzania robotem. Tutaj bowiem znajdziesz możliwość:
- tworzenia i edycji map pomieszczeń,
- wyboru trybu pracy i mocy odkurzania
- tworzenia własnych automatyzacji (harmonogram pracy)
- sprawdzenia poziomu baterii odkurzacza
- integracji z asystentami głosowymi Amazon Alexa i Google Home
- wyboru języka aplikacji
Najważniejszą funkcją zdaje się być oczywiście podgląd i edycja mapy mieszkania. To w tym miejscu decydujesz o sprzątaniu mieszkania, bądź poszczególnych jego pokoi czy stref.
Wygodną opcją dla niektórych może być harmonogram pracy, co jest wygodną opcją, zwłaszcza gdy chcesz posprzątać mieszkanie będąc w pracy. W każdej chwili możesz zajrzeć do aplikacji, by zobaczyć, gdzie robot aktualnie się znajduje i co jeszcze zostało mu do posprzątania.
Fani sterowania głosowego będą zadowoleni z możliwości połączenia Xiaomi X20+ z Amazon Alexa i Google Home Assistant. Nie mamy tu niestety dedykowanego asystenta głosowego, jak np. Hello Rocky w Roborocku.
Niezły zestaw czujników
Xiaomi Robot Vaccum X20+ posiada w swym wyposażeniu kilka przydatnych czujników: czujniki z kilkoma mniej oczywistymi, np. czujnikiem ciśnienia powietrza lub uniesienia koła napędowego.
- krawędzi – służy do utrzymania stałej odległości od ściany w zakresie 0–1,5 cm
- uskoku podłoża – w razie potrzeby unosi podstawę odkurzacza
- odległości – szacuje odległość od otaczających obiektów,
- uniesienia koła napędowego – wykrywa uniesienia koła napędowego, dostosowując jego prędkość, gdy jest ono podniesione
- przeszkód – zdolny do wykrywania przeszkód w zakresie 20–600 mm. Choć nie ze wszystkimi radzi sobie jednakowo dobrze
- Ultradźwiękowy – wykrywając dywan, zostanie zwiększona moc ssania lub podniesiona ścierka mopa ( zależności od wybranego trybu sprzątania)
- ciśnienia powietrza – Wykrywa ciśnienie w kanale do zbierania kurzu, alarmując w razie wykrycia zablokowania kanału
Wygląd Xiaomi Robot Vaccum X20+

Elegancki, minimalistyczny i kompaktowy. Xiaomi X20+ to dobra propozycja dla osób, które szukają niższego robota – 9,7 cm to wysokość, która pozwala jeszcze wjeżdżać pod większość mebli na nóżkach.
Pełne wymiary robota to wymiary: 35 x 35 x 9,7 cm.
Stacja dokująca robota również prezentuje się nowocześnie i funkcjonalnie. Jej wymiary to 34 x 42,7 x 58,6 cm, a obudowa utrzymana jest w tym samym białym kolorze co robot, tworząc spójną całość.
Model Xiaomi X20+ dostępny jest tylko w jednym białym kolorze. Jeśli szukasz czarnego robota sprzątającego, sprawdź dość podobnego Xiaomi X20 Max.










Co znajdziesz w opakowaniu?
Szkoda, że Xiaomi, podobnie jak Roborock, nie inwestuje bardziej w akcesoria zapasowe. Zestaw, który otrzymujemy po zakupie jest dość ubogi.
- Xiaomi Robot Vaccum X20+
- Stację dokująco-opróżniającą z workiem na kurz, zbiornikiem na czystą wodę i zbiornikiem na brudną wodę
- Szczotkę główną wraz z pokrywą x 1 (zainstalowaną fabrycznie)
- Pojemnik na kurz w odkurzaczu x 1
- Pady mopujące x2 (zainstalowane fabrycznie)
- Szczotkę boczną x1
- Czyścik x 1
- Instrukcję obsługi x 1
- Zestaw kabli zasilających x 1
Czy warto kupić Xiaomi Robot Vaccum X20+?
Xiaomi Robot Vaccum X20 to jedna z tańszych propozycji na rynku robotów sprzątających z wielofunkcyjną stacją opróżniająco-ładującą.
Urządzenie ma w standardzie 2 obrotowe pady mopujące, które zapewniają bardziej efektywne mopowanie podłóg.
Robot wyróżnia się również dobrą nawigacją, co jest zasługą m.in. połączenia lasera LDS i kamery (system S-Cross™), co pozwala na sprawne omijanie przeszkód. Miłośnicy kotów i psów będą mogli dodatkowe podglądać, co robią ich pupile (pamiętając oczywiście, że będzie to widok z poziomu podłogi).
Z drugiej strony brakować może niektórych funkcji, znanych z droższych modeli, np. wysuwanych padów mopujących, szczotki bocznej po każdej ze stron urządzenia czy pokonywania przeszkód o większej wysokości niż standardowe 2 cm.
Dla nieco mniej wymagających użytkowników, Xiaomi X20+ będzie bardzo dobrą propozycją. Osoby szukające bardziej zaawansowanych sprzętów zapraszamy do naszego rankingu robotów sprzątających.
Źródła
- Dane techniczne i materiały promocyjne producenta Xiaomi. www.mi.com/pl