Co pyli na żółto? To te rośliny wytwarzają żółty pyłek

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

2 minuty czytania

Pytanie o to, co pyli na żółto, pojawia się głównie w maju i czerwcu. To właśnie w tym czasie na maskach samochodów, kałużach i dachach dostrzegamy dużo żółtego pyłku.

Łatwo wskazać rośliny odpowiedzialne za jego obecność, a dla alergików dobra wiadomość jest taka, że nie należą one do popularnych alergenów.

Sosna

Największe ilości żółtego pyłku wytwarza sosna, która pyli od maja do czerwca. To drzewo bardzo popularne w Polsce, ale powszechność występowania nie jest jedyną przyczyną wysokiego stężenia jej pyłku w powietrzu.

sosna pyli na żółto

Sosna wytwarza dużo ziaren, a składają się one z worków powietrznych i płaszcza woskowego, co pozwala na łatwe rozprzestrzenianie na dużych obszarach. Jednocześnie płaszcz woskowy zapobiega wydostawaniu się alergenów z wewnętrznej błony pyłku, dlatego sosna zazwyczaj nie powoduje reakcji alergicznych.

Szacuje się, że sosna zajmuje 67% powierzchni leśnej Polski. Najbardziej rozpowszechniona jest sosna pospolita, nazywana też zwyczajną. Poza nią naturalnie występują u nas limba i sosna górska (kosodrzewina), natomiast w ogrodach często spotkać można także sosnę czarną.

Pyłek sosny w medycynie naturalnej

Warto dodać, że pyłek sosnowy jest ceniony w medycynie naturalnej. Zawiera bowiem wiele witamin, składników mineralnych i aminokwasów.

Bywa polecany jako środek przeciwbólowy, wykrztuśny, wspomagający leczenie ran oraz chorób skóry. Ponadto ma obniżać poziom cholesterolu, pomagać przy zmęczeniu oraz stanowić źródło testosteronu.

Świerk

Co pyli na żółto poza sosną? Przede wszystkim inne drzewo iglaste, czyli świerk, którego okres kwitnienia pokrywa się z sosną. Oba te drzewa łączy również fakt, że bardzo rzadko powodują alergię.

świerk pyli na żółto

W Polsce naturalnie występuje wyłącznie świerk pospolity, który charakteryzuje się prostym pniem oraz smukłą, stożkowatą koroną w odcieniu ciemnozielonym i ostro zakończonymi igłami. Dorasta do 50 cm. Jego kwiaty mają lekko czerwone zabarwienie.

Co pyli na żółto poza drzewami iglastymi?

Żółtą barwę ma pyłek wielu roślin, np. brzozy lub rzepaku. Wiele osób uważa, że to właśnie rzepak odpowiada za duże ilości pyłku w maju i czerwcu, jednak jego drobne ziarenka są trudne do zobaczenia gołym okiem i nie występują w aż tak dużej ilości.

W przypadku innych roślin sytuacja zazwyczaj wygląda podobnie. Można zatem stwierdzić, że wiele gatunków pyli na żółto, lecz jeśli chodzi o pyłek widoczny na samochodzie czy kałuży, to zazwyczaj jest to efekt kwitnienia sosny, ewentualnie świerku.

Czy oczyszczacz powietrza usunie żółty pyłek?

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem pyłków roślinnych z powietrza. Jeśli wiosną i latem lubisz otwierać okna, co daje żółtemu pyłkowi łatwy dostęp do wnętrza domu, używanie oczyszczacza jest dobrym pomysłem.

Oczyszczacze powietrza z jonizatorem. Od lewej: Winix Zero, Xiaomi AP 4 Pro, Vestfrost VP-A1Z40WH, Klarta Forste 4, Sharp KC-G40EUW. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Oczyszczacze powietrza Winix Zero, Xiaomi AP 4 Pro, Vestfrost VP-A1Z40WH, Klarta Forste 4, Sharp KC-G40EUW, materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl

Pozwoli to ograniczyć osiadanie pyłku na meblach i podłodze, a tym samym zapobiegnie konieczności częstszego niż zwykle sprzątania.

Ranking oczyszczaczy powietrza

Top 3 oczyszczacze

Źródła:

  1. Natalia Gajek, Sosna i alergia. Czy to możliwe?, strefaalergii.pl
  2. Sosna zwyczajna, lasy.gov.pl
  3. Pyłek sosnowy- lepszy niż żeń szeń, lasy.gov.pl
  4. Świerk pospolity, lasy.gov.pl

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

28 listopada 2024 · 6 minut czytania

Alergeny wziewne – kompendium wiedzy dla alergików

Pyłki roślinne, zarodni pleśni, roztocza kurzu i zwierzęce alergeny wziewne to problem dotykający prawie połowy z nas. Warto zatem znać o nich kilka faktów.

27 listopada 2024 · 7 minut czytania

Domowy pochłaniacz zapachów – jak pozbyć się nieprzyjemnej woni z wnętrza?

Pierwszym krokiem w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów jest regularne sprzątanie i wietrzenie pomieszczeń.  Warto też zastosować osuszacz powietrza lub inne …

25 listopada 2024 · 12 minut czytania

Top 13 Roślin Pochłaniających Wilgoć – Naturalne Osuszacze do Twojego Domu?

Czy rośliny pochłaniające wilgoć stanowią faktycznie naturalny i ekologiczny sposób na poprawę mikroklimatu w naszych domach/ Z jednej strony nierzadko oczyszczają one powietrze z toksyn i zanieczyszczeń, potrafią absorbować też dużo wody z otoczenia. Z drugiej, aby rozkwitały potrzebują podlewania czy zraszania. Co jest bardziej skutecnze? Rośliny czy osuszacze powietrza?

18 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Moc ssania odkurzacza — jak ją dobrać do potrzeb? 

Bez względu na to, czy wybierasz odkurzacz pionowy, robot sprzątający, czy odkurzacz tradycyjny, kluczowa jest moc ssania.  To właśnie ona …

15 listopada 2024 · 6 minut czytania

Klasa efektywności energetycznej – wszystko, co musisz wiedzieć

Etykieta energetyczna informuje użytkowników urządzeń RTV i AGD o możliwym poborze energii stosowanych urządzeń. Mobilizuje również producentów do rozwijania technologii obniżających pobór energii elektrycznej w oferowanych sprzętach. W 2021 roku weszła w życie nowelizacja klas efektywności energetycznej zastępująca m.in. dawne klasy A+++, A++, A+ oraz A. Pojawił się nowy bardziej przejrzysty i intuicyjny podział: od A do G.. Co oznacza klasa efektywności energetycznej? Jak czytać etykiety i jakie urządzenia są nimi objęte?