Pytanie o to, co pyli na żółto, pojawia się głównie w maju i czerwcu. To właśnie w tym czasie na maskach samochodów, kałużach i dachach dostrzegamy dużo żółtego pyłku.
Łatwo wskazać rośliny odpowiedzialne za jego obecność, a dla alergików dobra wiadomość jest taka, że nie należą one do popularnych alergenów.
Sosna
Największe ilości żółtego pyłku wytwarza sosna, która pyli od maja do czerwca. To drzewo bardzo popularne w Polsce, ale powszechność występowania nie jest jedyną przyczyną wysokiego stężenia jej pyłku w powietrzu.
Sosna wytwarza dużo ziaren, a składają się one z worków powietrznych i płaszcza woskowego, co pozwala na łatwe rozprzestrzenianie na dużych obszarach. Jednocześnie płaszcz woskowy zapobiega wydostawaniu się alergenów z wewnętrznej błony pyłku, dlatego sosna zazwyczaj nie powoduje reakcji alergicznych.
Szacuje się, że sosna zajmuje 67% powierzchni leśnej Polski. Najbardziej rozpowszechniona jest sosna pospolita, nazywana też zwyczajną. Poza nią naturalnie występują u nas limba i sosna górska (kosodrzewina), natomiast w ogrodach często spotkać można także sosnę czarną.
Pyłek sosny w medycynie naturalnej
Warto dodać, że pyłek sosnowy jest ceniony w medycynie naturalnej. Zawiera bowiem wiele witamin, składników mineralnych i aminokwasów.
Bywa polecany jako środek przeciwbólowy, wykrztuśny, wspomagający leczenie ran oraz chorób skóry. Ponadto ma obniżać poziom cholesterolu, pomagać przy zmęczeniu oraz stanowić źródło testosteronu.
Świerk
Co pyli na żółto poza sosną? Przede wszystkim inne drzewo iglaste, czyli świerk, którego okres kwitnienia pokrywa się z sosną. Oba te drzewa łączy również fakt, że bardzo rzadko powodują alergię.
W Polsce naturalnie występuje wyłącznie świerk pospolity, który charakteryzuje się prostym pniem oraz smukłą, stożkowatą koroną w odcieniu ciemnozielonym i ostro zakończonymi igłami. Dorasta do 50 cm. Jego kwiaty mają lekko czerwone zabarwienie.
Co pyli na żółto poza drzewami iglastymi?
Żółtą barwę ma pyłek wielu roślin, np. brzozy lub rzepaku. Wiele osób uważa, że to właśnie rzepak odpowiada za duże ilości pyłku w maju i czerwcu, jednak jego drobne ziarenka są trudne do zobaczenia gołym okiem i nie występują w aż tak dużej ilości.
W przypadku innych roślin sytuacja zazwyczaj wygląda podobnie. Można zatem stwierdzić, że wiele gatunków pyli na żółto, lecz jeśli chodzi o pyłek widoczny na samochodzie czy kałuży, to zazwyczaj jest to efekt kwitnienia sosny, ewentualnie świerku.
Czy oczyszczacz powietrza usunie żółty pyłek?
Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem pyłków roślinnych z powietrza. Jeśli wiosną i latem lubisz otwierać okna, co daje żółtemu pyłkowi łatwy dostęp do wnętrza domu, używanie oczyszczacza jest dobrym pomysłem.
Pozwoli to ograniczyć osiadanie pyłku na meblach i podłodze, a tym samym zapobiegnie konieczności częstszego niż zwykle sprzątania.
Ranking oczyszczaczy powietrza
Top 3 oczyszczaczeŹródła:
- Natalia Gajek, Sosna i alergia. Czy to możliwe?, strefaalergii.pl
- Sosna zwyczajna, lasy.gov.pl
- Pyłek sosnowy- lepszy niż żeń szeń, lasy.gov.pl
- Świerk pospolity, lasy.gov.pl