Filtr węglowy to jedna z najpopularniejszych technologii wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza. Zazwyczaj jest stosowany razem z filtrem HEPA, ponieważ uzupełniają one nawzajem swoje działanie. Rola filtra węglowego jest bardzo ważna, dlatego nie powinno go zabraknąć w żadnym oczyszczaczu powietrza na smog.
Co usuwa filtr węglowy?
W oczyszczaczu powietrza filtr węglowy ma za zadanie przede wszystkim zatrzymywać zanieczyszczenia gazowe. Bardzo dobrze radzi on sobie z:
- lotnymi związkami organicznymi, w tym formaldehydem, benzenem i ksylenami,
- wieloma składnikami dymu papierosowego,
- brzydkimi zapachami, np. pochodzącymi ze smażenia albo zepsutej żywności.
Budowa i właściwości filtra węglowego
Filtr węglowy zbudowany jest z węgla aktywnego, powstającego głównie węgla pierwiastka. Substancje organiczne o bardzo dużej zawartości węgla zostają poddane procesowi odbywającemu się bez dostępu tlenu. Powstały w ten sposób węgiel zostaje później aktywowany poprzez oddziaływanie wysokim ciśnieniem i gazem.
Węgiel aktywny ma porowatą strukturę, co skutkuje bardzo dobrą relacją między powierzchnią a masą.
Sposób działania filtra węglowego
Działanie filtra węglowego polega na adsorpcji, czyli wiązaniu cząsteczek na powierzchni materiału absorbującego. Adsorpcja zachodzi najłatwiej pomiędzy cząsteczkami, które zawierają węgiel, dlatego filtr węglowy wykazuje najwyższą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń organicznych, a więc właśnie tych majacych w sobie węgiel.
Z powodu mechanizmu działania filtr węglowy często występuje w formie przypominającej plaster miodu. Takie rozmieszczenie granulek sprawia, że powietrze ma z nimi swobodny kontakt na dużej powierzchni.
Czym różnią się od siebie filtry węglowe w oczyszczaczach?
W przeciwieństwie do technologii HEPA w przypadku filtrów węglowych nie ma klasyfikacji, która pozwoliłaby określić skuteczność filtra zastosowanego w konkretnym urządzeniu. Można jednak przyjąć zasadę, że im więcej węgla, tym lepszy filtr, ponieważ będzie w stanie dłużej spełniać swoją funkcję.
W oczyszczaczach powietrza filtry węglowe mogą występować w dwóch formach:
- jako filtry niezależne,
- jako element filtra zintegrowanego, najczęściej z filtrem HEPA.
Co ile wymieniać filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza?
Filtr węglowy podlega wymianie. To, jak długo będzie spełniał swoją funkcję, zależy w znacznym stopniu od jego pojemności, lecz nie tylko. Taki sam filtr może posłużyć jednej osobie krócej, a innej dłużej, ponieważ na jego żywotność wpływa:
- stopień zanieczyszczenia powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza – im więcej zanieczyszczeń, tym szybciej filtr się zużyje,
- wielkość oczyszczanego pomieszczenia – duże pomieszczenie to więcej powietrza do przefiltrowania, a więc i więcej zanieczyszczeń niż w mniejszym pokoju,
- częstotliwość korzystania z urządzenia.
Czy filtr węglowy należy myć?
Zazwyczaj nie należy myć filtra węglowego znajdującego się oczyszczaczu powietrza, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jego uszkodzenia. Jednym z nielicznych wyjątków jest seria oczyszczaczy Sharp KC-A, w których producent zastosował zmywalny filtr węglowy.
Inne zastosowania filtra węglowego
Ze względu na swoje właściwości węgiel aktywny wykorzystywany jest także:
- do uzdatniania wody pitnej,
- w akwarystyce,
- w kosmetyce,
- w okapach kuchennych,
- w samochodach, jako filtr kabinowy,
- w suplementach diety.
Zobacz także: Oczyszczacz powietrza a czad
Pozostałe filtry w oczyszczaczach
Podsumowanie: pytania i odpowiedzi
Filtr węglowy usuwa zanieczyszczenia gazowe oraz neutralizuje brzydkie zapachy.
Żywotność filtra węglowego zależy od pojemności filtra, częstotliwości używania oczyszczacza, stopnia zanieczyszczenia powietrza i powierzchni pomieszczenia. Nie można zatem jednoznacznie określić jego żywotności.
Filtr węglowy to jeden z najważniejszych elementów oczyszczacza powietrza na smog. W oczyszczaczu powietrza na alergię nie jest potrzebny.