Filtr węglowy – dlaczego jest potrzebny w oczyszczaczu powietrza?

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

2 minuty czytania

Filtr węglowy to jedna z najpopularniejszych technologii wykorzystywanych w oczyszczaczach powietrza. Zazwyczaj jest stosowany razem z filtrem HEPA, ponieważ uzupełniają one nawzajem swoje działanie. Rola filtra węglowego jest bardzo ważna, dlatego nie powinno go zabraknąć w żadnym oczyszczaczu powietrza na smog.

Co usuwa filtr węglowy?

W oczyszczaczu powietrza filtr węglowy ma za zadanie przede wszystkim zatrzymywać zanieczyszczenia gazowe. Bardzo dobrze radzi on sobie z:

  • lotnymi związkami organicznymi, w tym formaldehydem, benzenem i ksylenami,
  • wieloma składnikami dymu papierosowego,
  • brzydkimi zapachami, np. pochodzącymi ze smażenia albo zepsutej żywności.
Ikonografika prezetnująca co usuwa filtr węglowy

Budowa i właściwości filtra węglowego

Filtr węglowy zbudowany jest z węgla aktywnego, powstającego głównie węgla pierwiastka. Substancje organiczne o bardzo dużej zawartości węgla zostają poddane procesowi odbywającemu się bez dostępu tlenu. Powstały w ten sposób węgiel zostaje później aktywowany poprzez oddziaływanie wysokim ciśnieniem i gazem.

Węgiel aktywny ma porowatą strukturę, co skutkuje bardzo dobrą relacją między powierzchnią a masą.

węgiel aktywny
Węgiel aktywny

Sposób działania filtra węglowego

Działanie filtra węglowego polega na adsorpcji, czyli wiązaniu cząsteczek na powierzchni materiału absorbującego. Adsorpcja zachodzi najłatwiej pomiędzy cząsteczkami, które zawierają węgiel, dlatego filtr węglowy wykazuje najwyższą skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń organicznych, a więc właśnie tych majacych w sobie węgiel.

Z powodu mechanizmu działania filtr węglowy często występuje w formie przypominającej plaster miodu. Takie rozmieszczenie granulek sprawia, że powietrze ma z nimi swobodny kontakt na dużej powierzchni.

Czym różnią się od siebie filtry węglowe w oczyszczaczach?

W przeciwieństwie do technologii HEPA w przypadku filtrów węglowych nie ma klasyfikacji, która pozwoliłaby określić skuteczność filtra zastosowanego w konkretnym urządzeniu. Można jednak przyjąć zasadę, że im więcej węgla, tym lepszy filtr, ponieważ będzie w stanie dłużej spełniać swoją funkcję.

W oczyszczaczach powietrza filtry węglowe mogą występować w dwóch formach:

  • jako filtry niezależne,
  • jako element filtra zintegrowanego, najczęściej z filtrem HEPA.
Filtr węglowy oddzielny i zintegrowany z HEPA
Zestawienie filtra węglowego oddzielonego od filtra HEPA i zintegrowanego z filtrem HEPA

Co ile wymieniać filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza?

Filtr węglowy podlega wymianie. To, jak długo będzie spełniał swoją funkcję, zależy w znacznym stopniu od jego pojemności, lecz nie tylko. Taki sam filtr może posłużyć jednej osobie krócej, a innej dłużej, ponieważ na jego żywotność wpływa:

  • stopień zanieczyszczenia powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza – im więcej zanieczyszczeń, tym szybciej filtr się zużyje,
  • wielkość oczyszczanego pomieszczenia – duże pomieszczenie to więcej powietrza do przefiltrowania, a więc i więcej zanieczyszczeń niż w mniejszym pokoju,
  • częstotliwość korzystania z urządzenia.

Czy filtr węglowy należy myć?

Zazwyczaj nie należy myć filtra węglowego znajdującego się oczyszczaczu powietrza, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jego uszkodzenia. Jednym z nielicznych wyjątków jest seria oczyszczaczy Sharp KC-A, w których producent zastosował zmywalny filtr węglowy.

Inne zastosowania filtra węglowego

Ze względu na swoje właściwości węgiel aktywny wykorzystywany jest także:

  • do uzdatniania wody pitnej,
  • w akwarystyce,
  • w kosmetyce,
  • w okapach kuchennych,
  • w samochodach, jako filtr kabinowy,
  • w suplementach diety.

Zobacz także: Oczyszczacz powietrza a czad

Pozostałe filtry w oczyszczaczach

Podsumowanie: pytania i odpowiedzi

Filtr węglowy usuwa zanieczyszczenia gazowe oraz neutralizuje brzydkie zapachy.

Żywotność filtra węglowego zależy od pojemności filtra, częstotliwości używania oczyszczacza, stopnia zanieczyszczenia powietrza i powierzchni pomieszczenia. Nie można zatem jednoznacznie określić jego żywotności.

Filtr węglowy to jeden z najważniejszych elementów oczyszczacza powietrza na smog. W oczyszczaczu powietrza na alergię nie jest potrzebny.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

13 września 2024 · 13 minut czytania

Smog bez tajemnic

Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza, w której mogą znajdować się szczególnie pyły zawieszone, tlenki azotu i siarki, ozon. Sama nazwa …

10 września 2024 · 4 minuty czytania

Jak czyścić filtr HEPA? Trzeba wymieniać czy można myć?

Jak dbać o filtr HEPA? Co ile miesięcy należy go wymieniać? A może wystarczy go umyć? Niestety produkcja zmywalnego filtra HEPA jest bardzo droga, dlatego nie spotkasz ich w oczyszczaczach powietrza, gdyż podniosłoby to ich cenę do nieopłacalnych wartości.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Lekki odkurzacz dla seniora – co wybrać?

Lekki bezprzewodowy odkurzacz pionowy dla seniora? To możliwe! Oprócz oczywistego kryterium, jakim jest waga, zwróć uwagę również na czas pracy na akumulatorze, moc silnika czy podświetlenie szczotki.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Wybór jest oczywisty

Rekomendowany przez nas wybór to nawilżacz ewaporacyjny. Zapewnia większe bezpieczeństwo od nawilżacza ultradźwiękowego. Ponadto nie wymaga stosowania wody destylowanej, a …

20 sierpnia 2024 · 4 minuty czytania

Elektroszczotka w odkurzaczu pionowym — czy warto ją wybrać?

Elektroszczotka to popularny element wyposażenia odkurzacza. Posiada ją zarówno odkurzacz pionowy, jak i odkurzacz klasyczny. W tej końcówce wałek jest …