Oczyszczacz usuwa z powietrza smog, alergeny i inne szkodliwe zanieczyszczenia. Czy wiesz, w jaki sposób to robi? Wyjaśniamy, jak działa oczyszczacz powietrza, co wpływa na jego pracę oraz jakie zanieczyszczenia eliminuje.
Budowa oczyszczacza powietrza
Aby zrozumieć mechanizm działania oczyszczacza powietrza, trzeba zapoznać się z jego budową. Najważniejsze elementy tego urządzenia to:
- Silnik z wentylatorem – wymusza obieg powietrza, czyli powoduje pobieranie zanieczyszczonego powietrza z pomieszczenia, przepływ przez filtry, a po oczyszczeniu odprowadzenie z powrotem na zewnątrz. Rodzaj silnika wpływa na wydajność, głośność pracy i zużucie energii elektrycznej.
- Filtry – wychwytują zanieczyszczenia obecne w przepływającym przez nie powietrzu. Rodzaj filtrów decyduje zatem o tym, co usuwa dany oczyszczacz i z jaką skutecznością. Filtr HEPA usuwa pyły zawieszone, alergeny, bakterie i wirusy, filtr węglowy szkodliwe gazy i brzydkie zapachy, a filtr wstępny duże zanieczyszczenia.
- Wloty i wyloty powietrza – te pierwsze umożliwiają pobór brudnego powietrza, natomiast poprzez drugie już oczyszczone powietrze wraca do otoczenia.
Oznacza to, że wentylator wymusza pobór powietrza przez otwory wylotowe, po czym trafia ono na filtry, na których pozostają zanieczyszczenia, natomiast samo oczyszczone powietrze wypływa na zewnątrz otworami wylotowymi.
Oczywiście, przestawiony tutaj schemat obejmuje wyłącznie podstawowe części oczyszczacza i prezentuje działanie urządzenia w dużym uproszczeniu.
Czujnik zanieczyszczeń a działanie oczyszczacza
Na sposób działania urządzenia wpływa również obecność czujnika zanieczyszczeń i trybu automatycznego. W oczyszczaczu dostępne są zwykle przynajmniej trzy prędkości. Prędkość oznacza tempo oczyszczania powietrza, zatem im jest wyższa, tym szybciej usuwane są zanieczyszczenia. Jednak zwiększenie tempa filtracji oznacza także wzrost głośności i zużycia prądu.
Jeśli urządzenie ma tryb automatyczny, to wbudowany czujnik na bieżąco monitoruje stężenie zanieczyszczeń. Następnie oczyszczacz sam dostosowuje prędkość filtracji do aktualnego stanu powietrza.
Zobacz także: Tryb automatyczny w oczyszczaczach – co to jest, jak działa?
Jak działa oczyszczacz powietrza z jonizatorem?
Filtry to podstawowe technologie oczyszczania powietrza, ale wiele urządzeń ma jeszcze inne. Popularny jest szczególnie jonizator. Jak wiadomo, nie jest on filtrem, więc nie działa na zasadzie wychwytywania przepływających przez niego zanieczyszczeń. Oto, jak wpływa on na działanie oczyszczacza.
Jonizator generuje jony. Zazwyczaj ujemne i dodatnie, jeśli mamy do czynienia z jonizacją plazmową, a rzadziej tylko ujemne, jeśli urządzenie ma coraz rzadziej spotykany jonizator ostrzowy. Jony te są generowane do pomieszczenia i łączą się w nim z cząsteczkami zanieczyszczeń.
W ten sposób unieszkodliwiają je i powodują opadanie na powierzchnie lub (przy odpowiednio silnej cyrkulacji) wciągnięcie przez oczyszczacz.
Zobacz także: Oczyszczacz powietrza z jonizatorem
Jak działa oczyszczacz powietrza z nawilżaczem?
Na rynku można znaleźć urządzenia, które łączą funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza. Jeśli chodzi o oczyszczanie, to ich sposób działania nie różni się od mechanizmu wykorzystywanego przez urządzenia bez nawilżacza.
Różnica polega na obecności dodatkowych elementów, które umożliwiają zwiększanie wilgotności powietrza. W przypadku urządzeń z nawilżaczem ewaporacyjnym to głównie mata ewaporacyjna i zbiornik na wodę. Powietrze po oczyszczeniu przepływa przez mokrą matę, więc wraca do pomieszczenia oczyszczone i nawilżone.
Oczyszczacze z nawilżaczami ultradźwiękowymi zamiast maty mają moduł ultradźwiękowy. Generuje on fale dźwiękowe o niskiej częstotliwości, które rozbijają wodę na mikroskopijną mgiełkę, trafiającą do otoczenia.
Zobacz także: Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem 2w1 Ranking 2024
Sterowanie oczyszczaczem powietrza
W zależności od urządzenia sterowanie może być możliwe poprzez:
- panel dotykowy (przyciski na obudowie),
- pilota,
- aplikację mobilną.
Niektórymi oczyszczaczami można sterować na wszystkie trzy sposoby.
Największą wygodę zapewniają oczyszczacze z wi-fi, których pracę można kontrolować poprzez aplikację mobilną. Pozwala to na sterowanie ustawieniami z dowolnego miejsca, a czasami daje dostęp do dodatkowych funkcji, np. tworzenia reguł pracy.
Co usuwa oczyszczacz powietrza?
Wyjaśniliśmy już, jak działa oczyszczacz powietrza, więc na koniec warto przypomnieć, jakie są tego efekty. Oczyszczacz powietrza wyposażony w podstawowy zestaw filtrów (wstępny, HEPA, węglowy) usuwa z powietrza:
- smog, czyli m.in. pyły zawieszone,
- alergeny wziewne, do których zaliczają się pyłki roślinne, zarodniki pleśni, roztocza kurzu i alergeny zwierzęce przenoszone m.in. na sierści,
- lotne związki organiczne, a więc np. formaldehyd,
- dym papierosowy,
- wirusy i bakterie,
- brzydkie zapachy, których źródłem mogą być np. rozkładające się resztki pokarmowe albo obróbka żywności,
- kurz.
Szukasz dobrego oczyszczacza powietrza? Oto najlepsze propozycje:
Ranking oczyszczaczy powietrza
Top 3 oczyszczacze