1
MIEJSCE899 zł
2
MIEJSCE1 299 zł
3
MIEJSCE2 099 zł
4
MIEJSCE1 119 zł
5
MIEJSCE699 zł
Porównanie produktów
Pozytywny wpływ jonów na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz zwierząt, ale także na rozwój roślin odkryto już ponad 100 lat temu. Wpływają one też na szybkość usuwania zanieczyszczeń z powietrza.
✔️ Oczyszczacze powietrza z jonizacją są w stanie szybciej pozbyć się z powietrza krążących cząstek stałych zanieczyszczeń.
Nasze testy jonizacji w oczyszczaczach pokazały nam, iż różnice nie są duże (ok. 4-5% = 1-2 minuty szybciej w zależności od modelu). Powtarzają się jednak w przypadku modeli wielu marek.
✔️ Jonizacja w oczyszczaczu sprawdzi się w przypadku zarodników pleśni czy grzybów, bardzo dobrze poradzi sobie z neutralizacją zapachów.
Niezbyt skuteczna jest natomiast w starciu roztoczami. Ich usunięcie z koca czy materaca jest w ogóle dość trudne. Lepiej się sprawdzi się w tym celu odkurzacz.
✔️ Współczesny jonizator jest też w pełni bezpieczną technologią. Musi on spełniać wyśrubowane normy emisji ozonu, generując co najwyżej śladowe jego ilości.
Jaki oczyszczacz powietrza z jonizacją wybrać – Ranking TOP 10
Szukając nieco tańszych oczyszczaczy powietrza z jonizatorem zwróć uwagę na: oczyszczacze powietrza Klarta (technologia ION Plasma Air), oczyszczacze Winix (Plasmawave), czy oczyszczacze powietrza Sharp (Plasmacluster).
W budżecie od 1000 do 2000 zł znajdziesz już sporo oczyszczaczy powietrza z jonizacją i nawilżaczem.
1. Klarta Forste 4 – oczyszczacz z jonizatorem plazmowym
max. powierzchnia: 37 m²
cena: 899 zł
- Jonizator plazmowy ION Plasma Air
- 3 tryby automatyczne
- Wi-Fi i aplikacja mobilna
- restrykcyjny tryb automatyczny
- laserowy czujnik pyłów i wyświetlacz pyłów PM2.5
→ Oczyszczacz powietrza Klarta Forste 4 – recenzja, opinie
Oczyszczacz powietrza o bardzo atrakcyjnej cenie i koszcie eksploatacji, z jonizacją plazmową ION Plasma Air i sprawdzonymi technologiami oczyszczania – filtr HEPA, węglowy.
Ten model z pewnością można polecić do miejscowości z dużym smogiem, gdyż laserowy czujnik pyłów PM2,5 szybko wykrywa zanieczyszczenia i przyspiesza pracę.
Dodatkowo 3 rygorystyczne tryby auto ułatwiają codzienną obsługę, sprawiając, że urządzenie w zasadzie oczyszcza powietrze bez angażowania w to użytkowników. Sprawdzi się dla alergików i nie tylko.
2. Klarta Stor 2
Klarta Stor 2
max. powierzchnia: 75 m²
cena: 1 299 zł
- Jonizator plazmowy ION Plasma Air
- 3 tryby automatyczne
- Wi-Fi i aplikacja mobilna
- restrykcyjny tryb automatyczny
→ Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 – recenzja, opinie
Duża wydajność, restrykcyjne podejście do smogu. Podobnie jak wcześniej wspomniany, mniejszy model oczyszczacza Klarta, ten oczyszczacz posiada czujnik pyłów PM2.5 i dzięki dużej wydajności oczyszczania można go polecać do dużych pomieszczeń.
Oczyszczacz z dobrym trybem automatycznym, tak jak ten, można polecać palaczom, osobom z zasmogowanych miejscowości, alergikom.
3. Vestfrost VP-A1Z40WH
Vestfrost VP-A1Z40WH
max. powierzchnia: 43 m²
cena: 699 zł
- Jonizator plazmowy Plasma ION
- Całkiem restrykcyjny tryb auto
- Sensor TVOC i kurzu
- Wyświetlacz prezentujący odczyty z PM1, PM2,5 i PM10
→ Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH – recenzja, opinie
Duński Vestfrost posiada w swojej ofercie aż 7 oczyszczaczy powietrza z jonizacją plazmową.
Atutem prezentowanego modelu jest 5 poziomów prędkości, dość restrykcyjny tryb auto oraz czujnik TVOC (LZO). Na wyświetlaczu prezentowane są odczyty stężenia PM1, PM2,5, PM10 lub właśnie wspomnianych lotnych związków organicznych.
W standardzie jest też dioda UV-C, choć jej działanie nie wpływa na efektywność oczyszczania. Minusem dość wysoka cena jak na oferowaną wydajność oczyszczania.
4. Winix Zero Compact
Winix Zero Compact
max. powierzchnia: 31 m²
cena: 629 zł
- Jonizator plazmowy Plasmawave
- Tryb auto
- Tylko czujnik kurzu
- Brak wyświetlacza numerycznego
→ Oczyszczacz powietrza Winix Zero Compact – recenzja, opinie
Kolejna z propozycji koncernu Winix to mały oczyszczacz powietrza z jonizatorem. Model Zero Compact to urządzenie o wydajności oczyszczania 250 m3/h i technologii jonizacji Plasmawave.
Minusem jest brak wyświetlacza numerycznego i dedykowanego sensora pyłów PM2,5 (zamiast niego mamy zastosowany jedynie czujnik kurzu).
Plusem obecność trybu auto, który w oczyszczaczach powietrza Winix sprawuje się całkiem dobrze.
5. Winix Zero
Winix Zero
max. powierzchnia: 48 m²
cena: 799 zł
- Jonizator plazmowy Plasmawave
- Dość restrykcyjny tryb automatyczny
- Niezbyt dokładny czujnik Smart Sensor
→ Oczyszczacz powietrza Winix Zero – recenzja, opinie
Oczyszczacz powietrza o bardzo dobrej relacji ceny do wydajności oczyszczania. Pomimo niskiej kwoty zakupu i tanich filtrów wymiennych,
Winix Zero jest jednak już leciwą konstrukcją, po której widać piętno czasu. Zastosowany czujnik pyłów odstaje nieco od konkurencji w dokładności odczytów. Urządzenie zużywa również dość dużo prądu.
Irytuje również czasem czujnik światła, który destabilizuje pracę trybu auto. Niemniej jednak ten wciąż jest całkiem restrykcyjny, a oczyszczacz powietrza Winix prosty w użyciu i godny polecenia.
6. Winix Zero Pro
Winix Zero Pro
max. powierzchnia: 58 m²
cena: 1 119 zł
- Jonizator plazmowy Plasmawave
- Dość duży pobór prądu
- Całkiem restrykcyjny tryb auto
- Sensor TVOC i pyłów
→ Oczyszczacz powietrza Winix Zero Pro – recenzja, opinie
Większy brat Winixa Zero to oczyszczacz powietrza z jonizacją o dość dużej wydajności oczyszczania – 470 m3/h. Ciekawym elementem jest zastosowany tutaj czujnik TVOC.
Podobnie jak w mniejszym modelu, także i tu znajdziemy czujnik światła, który również oceniamy na minus – destabilizuje on bowiem pracę całkiem dobrze zaprogramowanego trybu auto.
Wadą leciwej konstrukcji Winixa Zero Pro jest duży pobór prądu – w naszych testach sięgnął on 71 W.
7. Sharp UA-HD50E-L
Sharp UA-HD50E-L
max. powierzchnia: 38 m²
cena: 1 799 zł
- Jonizator plazmowy Plasmacluster
- Duży zbiornik na wodę
- Dobra wydajność nawilżania
- Dość pobłażliwy tryb auto
→ Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD50E-L – recenzja, opinie
Sharp UA-HD50E-L to oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Technologia ewaporacji i wysoka wydajność nawilżania sprawiają, że bardzo dobrze radzi sobie z przesuszonym powietrzem na powierzchni do 38 m².
Jako oczyszczacz wypada nieco słabiej. Ma wprawdzie odpowiednie technologie i niezłą wydajność, jednak tryb auto działa tutaj dość słabo. Głównie za sprawą pobłażliwego algorytmu i słabego czujnika kurzu, który nie reaguje zbyt dobrze na smog i inne mniejsze cząsteczki.
8. Sharp KC-D40EUW
Sharp KC-D40EUW
max. powierzchnia: 26 m²
cena: 1 599 zł
- Jonizator plazmowy Plasmacluster
- Nawilżacz powietrza o wydajności 400 ml/h, niewielka wydajność oczyszczania
- Cicha i energooszczędna praca
- Brak czujnika pyłów PM2,5
- Pobłażliwy tryb auto
→ Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW – recenzja, opinie
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW z technologią jonizacji Plasmacluster, urządzenie 2w1 (z wydajnym nawilżaczem powietrza).
Oczyszczacz z jonizacją Sharp KC-D40 sprawdzi się w domu, w którym jest alergik lub jest problem z niską wilgotnością powietrza.
Model posiada wydajny nawilżacz powietrza o wydajności 400 ml/h, co pozwala na ok. 6h nieustannej pracy. Zbiornik nawilżacza mieści 2,5 litry wody.
Sharp KC-D40EUW posiada czujnik kurzu, który bardzo powolnie reaguje na smog. Jeśli mieszkasz na Śląsku, to ten oczyszczacz będzie wolniej oczyszczał powietrze niż modele z czujnikiem pyłu PM2,5 (głównego składnika smogu).
9. Sharp FP-J30EUA
Sharp FP-J30EUA
max. powierzchnia: 22 m²
cena: 699 zł
- Jonizator plazmowy Plasmacluster
- Cicha praca
- Brak trybu auto
- Brak jakichkolwiek czujników zanieczyszczeń
→ Oczyszczacz powietrza Sharp FP-J30EUA – recenzja, opinie
Malutki oczyszczacz powietrza z jonizacją Sharp FP-J30EU dostępny jest w 3 wersjach kolorystycznych: białej z zielonym, różowym i czarnym wykończeniem.
Oprócz tego nie znajdziemy w nim jednak zbyt wielu atutów. Urządzenie jest przede wszystkim bardzo słabe – wydajność oczyszczania sięga tu zaledwie 180 m3/h.
Nie mamy również ani trybu auto, ani tez jakichkolwiek czujników, więc monitorowanie jakości powietrza i reagowanie na zmiany pozostaje wyłącznie po stronie użytkownika.
10. Vestfrost VP-E2S40WH
Vestfrost VP-E2S40WH
max. powierzchnia: 37 m²
cena: 1 999 zł
- Jonizator plazmowy Plasma ION
- Nawilżacz powietrza o wydajności 240 ml/h, niska wydajność oczyszczania
- Całkiem restrykcyjny tryb auto
- Sensor TVOC i kurzu
- Wyświetlacz prezentujący odczyty z PM1, PM2,5 i PM10
→ Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-E2S40WH – recenzja, opinie
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i jonizacją Vestfrost VP-E2S40WH to mniejszy z dwóch wprowadzonych w 2023 roku urządzeń tego typu duńskiego producenta.
Największą zaletą modelu jest jego modułowa konstrukcja – sprzęt składa się z 3 części, które mogą służyć jako osobny oczyszczacz powietrza, nawilżacz powietrza lub oczyszczacz z nawilżaczem.
I to właśnie uniwersalność konstrukcji broni dość wysokiej ceny oczyszczacza powietrza Vestfrost, gdyż zarówno wydajność oczyszczania, jak i wydajność nawilżania są niewielkie.
Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza z jonizatorem?
Jonizacja w oczyszczaczach powietrza można traktować jako dodatek do klasycznych filtrów.
W modelach wykorzystujących technologię HEPA (większość modeli oczyszczaczy na rynku), to w zasadzie filtr HEPA usuwa alergeny roślinne, zwierzęce, wirusy, bakterie czy smog.
Jonizacja przyczynia się do szybszego usuwania alergenów, głównie zarodników grzybów i pleśni.
Jeśli jesteś alergikiem lub masz astmę, jonizacja może Ci pomóc neutralizować unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia, głównie zarodniki grzybów i pleśni.
Gorzej radzi sobie z usuwaniem roztoczy czy pyłków roślin, choć jej obecność i tak będzie wartością dodaną względem urządzeń bez jonizacji.
Warto zadbać o prawidłową wilgotność powietrza, ponieważ zbyt niska wilgotność będzie nasilała objawy alergii.
Jonizator powietrza wspomaga oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń pyłowych
Reagując z unoszącymi się w powietrzu cząsteczkami pyłów, jony bipolarne destabilizują ich strukturę molekularną, prowadząc do opadania zanieczyszczeń na powierzchnie ścian, mebli czy podłóg.
Nie oznacza to więc, że jonizacja usunie zanieczyszczenia, ale na pewno skutecznie unieruchomi część z nich na okolicznych płaskich powierzchniach.
Dzięki czemu będę one łatwiejsze do usunięcia za pomocą ściereczek czy odkurzaczy.
Nasz test jonizacji w oczyszczaczach – ok. 4-5% szybsze usuwanie pyłów PM2,5
W naszym pokoju testowym (14 m2) również pokusiliśmy się o testy oczyszczaczy powietrza z jonizatorem, gdzie sprawdzaliśmy szybkość oczyszczania powietrza z włączoną jonizacją, jak i bez niej.
Na warsztat wzięliśmy 2 popularne modele: Klarta Forste 4 i Sharp KC-D50EUW.
Przy wsparciu jonizacji plazmowej zarówno Klarta Forste 4, jak i Sharp KC-D50EUW przywróciły akceptowalną jakość powietrza w pomieszczeniu nieco szybciej.
Choć, tak jak pisaliśmy na początku, 3,9% i 4,7% to nie są spektakularne różnice.
Podobne wnioski zaobserwowaliśmy obserwując np. oczyszczacze Vestfrost czy Winix.
Szybko, choć niezbyt ekonomicznie usunie również szkodliwe gazy i nieprzyjemne zapachy
Jonizacja powietrza pomaga szybciej pozbyć się drażniących nas na co dzień zapachów – np. zapachu potu czy skisłego prania.
Ze względu na generowane koszty (pobór prądu, skutki uboczne) nie jest ona jednak powszechnie wykorzystywana na co dzień.
Inne metody, np. filtr węglowy są znacznie korzystniejszym wyborem.
Potwierdzono to w badaniu z 2017 roku, analizującym działanie jonizacji w kontekście emisji lotnych związków organicznych.
Jej skuteczność w neutralizacji toluenu i limonenu okazała się być wysoka. Naukowcy sprawdzili również skuteczność w/w metody wyładowań koronowych.
W przypadku neutralizacji toluenu i limonenu była ona obiecująca (odpowiednio 74 i 81 %).
W badaniu wykorzystano jednak hybrydowy reaktor koronowy, a do oksydacji w/w substancji i przekształcaniu ich w nieszkodliwe związki używano ozonu.
Należy również pamiętać, iż wszystkie te badania przeprowadzano w ściśle przygotowanych warunkach laboratoryjnych.
A co z jonizatorami powietrza?
Na rynku (szczególnie na portalach aukcyjnych i w sklepach internetowych) można spotkać wiele niewielkich rozmiarów „kostkowych” jonizatorów powietrza.
Jony uwalniane przez jonizator powietrza są w stanie unieszkodliwić wiele zanieczyszczeń. Jednak skuteczność samego jonizatora powietrza w warunkach codziennego użytku nie jest zbyt wysoka.
O ile samodzielne jonizatory poradzą sobie całkiem nieźle z substancjami krążącymi w powietrzu, o tyle w przypadku zanieczyszczeń ukrytych w różnych powierzchniach, ich skuteczność wyraźnie spada.
Czas pracy jonizatora potrzebny do osiągnięcia zadowalającego nas efektu jest również bardzo długi (kilkanaście do kilkudziesięciu godzin).
Oczyszczacz powietrza z jonizatorem czy jonizator powietrza?
Dlatego też w tym momencie przydaje się oczyszczacz powietrza, który wymusi cyrkulacje powietrza w pomieszczeniu. Ta potrafi oderwać zanieczyszczenia, które osiadły już na powierzchniach, kierując je w stronę urządzenia i oczyszczając pokój.
Skuteczność jonizacji jest też nieporównywalnie większa w przypadku cyrkulacji niż bez niej. Widać to szczególnie dobrze na przykładzie badań skuteczności jonizacji w neutralizacji cząstek aerozoli.
Jonizacja w oczyszczaczach powietrza może więc dobrze wspomagać główne metody filtracji powietrza z zanieczyszczeń. Poleganie jednak wyłącznie na jonizacji nie przyniesie oczekiwanych efektów, albowiem skuteczność urządzeń elektrostatycznych w oczyszczaniu nie jest zbyt duża.
Największą wartość ma tutaj odpowiednia cyrkulacja powietrza oraz właściwy zestaw filtrów (HEPA oraz węglowy).
Na czym polega jonizacja powietrza?
Aby zrozumieć lepiej na czym polega zjawisko jonizacji, warto zacząć od wyjaśnienia czym tak naprawdę jest jon.
Jon jest atomem (lub grupą atomów), naładowanym dodatnio lub ujemnie, poszukującym w swoim otoczeniu cząstki o przeciwnym ładunku.
Zazwyczaj atomy lub cząsteczki posiadają taką samą ilość protonów oraz elektronów, wobec czego są obojętne elektrycznie.
Istnieją też jednak atomy, w których liczba protonów jest mniejsza od liczby elektronów.
Nazywamy je jonami ujemnymi lub anionami. Jak również te, gdzie liczba protonów jest większa od liczby elektronów. One z kolei nazywane są jonami dodatnimi lub kationami.
Jonizacja jest to zjawisko powstawania jonu (kationu lub anionu) z obojętnego atomu lub cząsteczki.
Jonizacja powietrza w środowisku naturalnym
W środowisku naturalnym zjonizowane powietrze występuje np. w okolicach wodospadów, w lasach czy po burzy.
Charakterystyczne rześkie powietrze to efekt rozrywania cząsteczek wody, których samotne kationy wodoru i aniony tlenu krążą w powietrzu, dążąc do przyłączenia się do cząsteczki wody.
Koncentracja jonów ujemnych w cm3 w poszczególnych miejscach wygląda następująco:
– wodospad: 95 000 – 450 000
– góry, wybrzeża, lasy: 50 000 – 100 000
– miasta: 100 – 2 000
– biura, pomieszczenia bytowe: 40-100
Proces określany jako efekt Lenarda sprawia, iż podczas rozrywania się kropelek wody mniejsze z rozerwanych części zostają naładowane ujemnie, a większe dodatnio.
Mniejsze kropelki dyfundują (rozprzestrzeniają się i przenikają) na większą odległość, tworząc przestrzenną przewagę ładunku ujemnego. Jak to ma się do naszego samopoczucia i zdrowia?
Jak działa jonizacja w oczyszczaczach powietrza?
Możemy wyróżnić 2 rodzaje jonizacji w oczyszczaczach powietrza:
- jonizacja plazmową
- jonizacja ostrzowa
Jonizacja plazmowa (inaczej termoemisyjna) wykorzystywana jest przez znane marki oczyszczaczy powietrza np. Sharp, Klarta, Ideal, Winix, Panasonic.
Polega ona na emisji jonów ujemnych tlenu i dodatnich wodoru, które dążąc do połączenia się, tworzą silnie reaktywne rodniki hydroksylowe (grupa OH).
Przylegając do powierzchni cząsteczek roztoczy, pleśni, grzybów czy drobnoustrojów, „wyciągają” z nich wodór potrzebny do stworzenia cząsteczki wody i rozbijają w ten sposób szkodliwe substancje.
Jonizatory plazmowe (termoemisyjne) działają znacznie wolniej, generując jony ujemne dzięki elektronom tworzącym się na rozgrzanym metalu.
W ten sposób powstają jony ciężkie (o niskiej energii), które wydostają się na zewnątrz przy udziale mikrocząsteczek wody, co sprawia, że są dużo trwalsze.
Wytwarzane w procesie termoemisji jony podobne są do tych, występujących w naturze, w szczególności nad morzem czy w lasach.
W przeciwieństwie do jonów lekkich, jony ciężkie są w stanie przeniknąć do pęcherzyków płucnych albowiem nie rozbijają się przy kontakcie ze ściankami górnych dróg oddechowych.
Wiele urządzeń na rynku również wykorzystuje tzw. jonizację ostrzową. Jonizatory ostrzowe wytwarzają jony ujemne dzięki wyładowaniu koronowemu.
Ich struktura różni się od tych wytwarzanych w przyrodzie, między innymi ze względu na niewielką obecność ozonu i tlenków azotu.
Metoda ta pozwala wytworzyć bardzo dużo jonów ujemnych w krótkim czasie. Z drugiej strony jednak emitowane jony należą do tzw. jonów lekkich (patrz. w/w efekt Lenarda).
Ich “żywotność” jest krótkotrwała, albowiem szybko rozładowują się na pierwszej napotkanej przeszkodzie (firanki, meble, sprzęt elektroniczny).
Czy jonizacja w oczyszczaczach powietrza jest zdrowa?
Tak, korzystanie z jonizacji zarówno ostrzowej jak i plazmowej w oczyszczaczach powietrza jest w pełni bezpieczne dla użytkownika.
O jonizacji często mówi się w kontekście wytwarzania dużej ilości szkodliwego ozonu. Współczesne oczyszczacze z jonizacją plazmową czy ostrzową generują niewielką, pomijalną ilość ozonu.
Najpopularniejsze modele oczyszczaczy powietrza z jonizatorem posiadają certyfikaty i badania dowodzące brak negatywnego wpływu na zdrowie.
Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – jak pomaga alergikom?
Jednym z często powtarzanych argumentów podawanych przez zwolenników jonizacji jest jej przydatność w zwalczaniu alergenów.
Istotnie, uwalniane do otoczenia jony krążą w powietrzu, osiadając na napotkanych substancjach szkodliwych i opadając z nimi na powierzchnię ścian, podłóg czy mebli.
Dzięki temu pyłki, drobnoustroje czy roztocza kurzu domowego stają się łatwiejsze do usunięcia podczas codziennego czyszczenia.
Aby jednak przybliżyć bardziej skuteczność działania tego procesu, warto przytoczyć wyniki badań opublikowanych w 2012 roku na łamach Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine
W badaniu tym wykorzystano termoemisyjny jonizator plazmowy (jaki można spotkać się w wielu sprzedawanych obecnie urządzeniach).
Sprawdzono jak jonizator ten poradzi sobie z dwoma popularnymi roztoczami kurzu (Dermatophagoides pteronyssinus i Dermatophagoides farinae) w różnych odstępach czasu (6, 16 i 24 godziny).
Zbadano również jak środowisko pracy jonizatora (bezpośrednia ekspozycja na roztocza vs. roztocza ukryte w materacu) wpłynie na jego skuteczność.
Badania potwierdziły spadek ilości roztoczy w otoczeniu, pokazując jednocześnie większą śmiertelność roztoczy przy dłuższym działaniu jonizatora. W przypadku D.pteronyssinus śmiertelność wynosiła ok. 38 % po 6 h działania jonizatora oraz 82 % po 24 h pracy urządzenia. Dla D.farinae wartości te wynosiły odpowiednio 13 i 70 %.
Jednocześnie zaobserwowano również spadek skuteczności jonizacji w przypadku roztoczy ukrytych w materacu.
Zadowalające wyniki (ok. 72 % dla D.farinae i 29% dla D.pteronyssinus) zaobserwowano dopiero po upływie 72 h. Powyższe badania potwierdzają więc, iż jonizacja neutralizuje roztocza, jednocześnie poddając nieco w wątpliwość skuteczność tej metody. Zadowalającą skuteczność jonizator przejawia bowiem wobec tych cząstek roztoczy, które unoszą się w powietrzu.
Choć wyników powyższych badań nie można przekładać bezpośrednio na inne rodzaje alergenów (pyłki roślin czy naskórek zwierzęcy), jedna z obserwacji zdaje się być uniwersalna: jonizacja oddziałuje dobrze na cząsteczki zanieczyszczeń krążące w powietrzu.
W przypadku cząsteczek ukrytych w tapicerkach, materacach czy zasłonach jej skuteczność może być niższa.
Dlatego też warto mieć również urządzenie, które wymusi cyrkulację powietrza w pomieszczeniu, np. oczyszczacz powietrza.
W artykule “Oczyszczacz powietrza dla alergików” wyjaśniamy szerzej jak wybrać taki oczyszczacz.
Czy jonizacja powietrza jest szkodliwa?
Jak już wcześniej pisaliśmy: jonizacja powietrza jest zdrowa i w pełni bezpieczna dla naszego organizmu. Skąd więc biorą się co jakiś czas głosy mówiące o szkodliwym działaniu jonizatorów powietrza?
Jest to pokłosie głośnej sprawy jednego z pierwszych komercyjnych jonizatorów w Stanach Zjednoczonych (produkcji Sharper Image).
Sprawa ta do dziś rzuca cień na rynek jonizatorów, będąc pożywką dla wielu przeciwników jonizacji. O co chodzi?
Sharper Image to firma zajmująca się dostarczaniem rozwiązań biurowych. Pod koniec lat 90-tych przedsiębiorstwo zaprezentowało również swój oczyszczacz powietrza z jonizatorem.
Szybko jednak odkryto, że produkt niedoświadczonego producenta jest niedopracowany. Jako efekt uboczny jonizator powietrza generował bowiem ozon w nieakceptowalnych stężeniach.
Doprowadziło to do wielu procesów przeciwko firmie Sharper Image i wycofaniu urządzenia z rynku. Od tamtego czasu jonizatory powietrza budzą wiele obaw wśród sceptyków tej technologii.
Prawda jest taka, że w przeciągu ostatnich 20 lat wykonano szereg badań, które pozwoliły znacznie udoskonalić proces jonizacji.
Obecne modele jonizatorów generują znikome ilości ozonu. Producenci oczyszczaczy powietrza z jonizatorem deklarują zaś, iż przy nieprzerwanej, 8-10 godzinnej pracy urządzenia, ilość ozonu w pomieszczeniu nie przekracza 0,05 ppm.
Oddziaływanie ozonu na żywe organizmy:
Szczegóły objawów | Wartość stężenia O3 [ppm] | Wartość w przeliczeniu na mg/m3 |
Dopuszczalne stężenie ozonu na stanowisku pracy przy ekspozycji 8 h | 0,05-0,1 ppm | 0,107-0,2 mg/m3 |
Minimalne stężenie wywołujące podrażnienie oczu, nosa, gardła, ból głowy, skrócenie oddechu | od 0,1 ppm | od 0,2 mg/m3 |
Ból głowy, zaburzenia oddychania, senność, ciężkie zapalenie płuc przy dłuższej ekspozycji | 1-10 ppm | 2,14- 21,4 mg/m3 |
Niebiezpieczeństwo dla życia i zdrowia | 10 ppm | 21,4 mg/m3 |
Śmiertelne stężenie w ciągu kilku minut | powyżej 1700 ppm | powyżej 3 638 mg/m3 |
Źródło: ozonizer.pl
Zobacz także: Oczyszczacz czy ozonator?
Wpływ jonów na organizmy
O wpływie jonów na zdrowie i samopoczucie ludzi pisał już w 1936 roku prof. Dr. Ludomił Korczyński w swoim „Zarysie Klimatologji Lekarskiej” (pisownia oryginalna).
W rozdziale zatytułowanym „Biodynamika jonów elektrycznych i naładowań atmosfery Siły” przeczytamy m.in., że „Bardzo wybitną różnicę można spostrzec już w torze oddechowym.
Tuż po krótkim oddychaniu powietrzem, zjonizowanym ujemnie, nastaje znaczne zwolnienie ruchów oddechowych, po nieco dłuższym zjawiają się nawet krótkie pauzy oddechowe.
Wprost przeciwny wpływ wywiera oddychanie powietrzem z jednostronnym dodatnim ładunkiem jonów.”
Ponadto zaobserwował również niedostatek tlenu u osób oddychających powietrzem naładowanym jonami dodatnimi. Prof. Korczyński na kolejnych stronach poświęconych ciśnieniu tętniczemu pisze tak:
„Równie wyraźny wpływ, jak na oddychanie, wywiera różnie naładowane powietrze na parcie krwi w tętnicach. Już nawet u ludzi z zupełnie prawidłowymi naczyniami i z prawidłowym krążeniem sprowadza powietrze, zjonizowane ujemnie, spadek parcia, powietrze z przeciwnym znakiem elektrycznego”.
Prof. Korczyński
Objawy te stają się zaś „bardziej dosadne” u hiper toników.
Obserwacje prof. Korczyńskiego można odnieść do dzisiejszych realiów. Wiele z nas prawdopodobnie zauważyło znużenie, spadek energii, złe samopoczucie czy niższą wydajność po dłuższym czasie przebywania wśród urządzeń elektronicznymi.
Monitory, sprzęt AGD, drukarki, komputery, telewizory czy inne gadżety elektroniczne emitują bowiem jony dodatnie, zaburzając równowagę jonową w otoczeniu.
Historia badań nad jonizacją
Co ciekawe, temat jonizacji i jej wpływu na zdrowie i samopoczucie jest już zgłębiany od ponad 100 lat.
- Pierwsze badania dot. charakterystyki jonów w powietrzu i ich biologicznego oddziaływania na organizm ludzki pochodzą z 1931 roku, kiedy profesor Strassburger i Paweł Happel z Instytutu dla Fizykalnej Terapji i z Polikliniki Lekarskiej Uniwersytetu Frankfurckiego, zbadali grupę pacjentów cierpiących m.in. na hipertonię, nerwobóle, dychawicę, schorzenia reumatyczne, podagrę i inne.
Poddając ich działaniu jonizacji zaobserwowano m.in. wzrost szybkości tętna, zwiększenie ciśnienia krwi, ból oraz zawroty głowy w przypadku ekspozycji na jony dodatnie oraz zmniejszenie tych dolegliwości w przypadku jonów ujemnych. - W serii badań w latach 50-tych Albert P. Kreuger z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnił pozytywny wpływ jonów ujemnych na koncentrację, ostrość widzenia, wydolność płuc i kondycję. U roślin natomiast następował szybszy wzrost i większe plony.
- Kolejne badania pochodzą m.in. z roku 1966, kiedy to grupa naukowców przeprowadziła serię eksperymentów z jonami ujemnymi u dzieci w wieku od 10 do 12 miesięcy. Odkryli, że astma i jej ataki były wyleczone szybciej niż przy konwencjonalnych lekach. Liczba nawrotów była również niższa.
- W/w prof. Albert Paul Kreuger zaprezentował w 1969 roku również interesujący wpływ jonów ujemnych na produkcję neurohormonu serotoniny. Zaobserwował on, iż jony te mogą mieć działanie uspokajające i regulujące poziom serotoniny w organizmie.
Jony dodatnie mogą zaś wywoływać napięcie, drażliwość oraz niepokój. Dało to podstawę do badań nt. wykorzystywania jonizacji w leczeniu depresji, jednak skutki tych badań obnażyły dość niską skuteczność takiej terapii. - Polskim akcentem w historii badań nad jonizacją jest obecność chociażby S. Tyczki, który odkrył, że zdrowotny wpływ wodospadów to zasługa m.in.. ekstremalnego poziomu jonów ujemnych.
Ponadto naukowiec z Polski zauważył również, że ogrzewanie pomieszczeń ma wpływ na deficyt jonów, co z kolei może prowadzić do podatności na choroby układu oddechowego. - Istotnym badaniem była próba na świnkach morskich przeprowadzona w 2014 roku przez Wydział Wirusologii Molekularnej Departamentu Medycyny Klinicznej i Eksperymentalnej Uniwersytetu Medycznego w Linköping (Szwecja).
Z opublikowanych w 2015 roku wyników badań, wynika, iż „aktywny jonizator zapobiegł 100% (4/4) infekcji u świnek morskich. Ponadto, urządzenie efektywnie pochłaniało przenoszone drogą powietrzną kaliciwirusy, rotawirusy oraz wirusy grypy przy stopniu [recovery rates] równym 21% po 40 minutach w po objętości 19 m3.”
Zjonizowane powietrze i siły elektrostatyczne powodują przyciąganie nie tylko cząsteczek kurzu czy pyłków, ale także rozprzestrzenionych drogą kropelkową wirusów. - Ponadto Dr Mirjam Levstik Bravničar rozwinęła temat zależności między jonizacją, a objawami astmy i alergii. Zwiększenie stężenia jonów ujemnych może obniżyć zawartość histaminy w organizmie, zapobiegając wystąpieniu objawów lub łagodząc ich przebieg.
Należy przy tym wspomnieć, iż pozytywny wpływ jonizacji na rozwój, samopoczucie i zdrowie był przez lata mocno dyskusyjny.
Pojawiło się wiele naukowych głosów (m.in. Kröling, Reiter i Martinac), które podważały optymistyczne wnioski wysuwane przez Kreugera czy Happela.
Obecnie naukowcy przychylają się do poglądów, mówiących o dobrym wpływie równowagi jonowej na funkcjonowanie organizmu ludzkiego.
Dlatego też jonizatory powietrza zaleca się np. w pomieszczeniach z dużą ilością elektroniki, która to generuje nadmiar jonów dodatnich.
Autor: Maciej Kluba
Bibliografia:
- Korczyński, L. Zarys klimatologii lekarskiej. Część II. — Kraków 1936 Nakł. Pol. Tow. Balneologicznego
- Abidin, S.Z., Ming, H.T., Effect of a commercial air ionizer on dust mites Dermatophagoides pteronyssinus and Dermatophagoides farinae (Acari: Pyroglyphidae) in the laboratory, ncbi.nlm.nih.gov/
- Fakty i mity na temat jonizacji powietrza, sharpdirect.pl/
- Shiue, A., Hu, S.C., Tu, M.L., Particles Removal by Negative ionic Air Purifier in Cleanroom, aaqr.org
- Adeloduin, A.A., Kim, K.H., Kumar, P., Kwon, E.E., Szulejko, J.E., Air ionization as a control technology for off-gas emissions of volatile organic compounds, researchgate.net
- Maçzyński, B., Tyczka, S., Marecki, B. et al. Effect of the presence of man on the air ion density in an office room. Int J Biometeorol 15, 11–21 (1971), researchgate.net
- Hagbom, M., Nordgren, J., Nybor,n R, Hedlund, K., Wigzell, H., Svensson, L. Zjonizowane powietrze wpływa na infekcyjność wirusa grypy i zapobiega jego przenoszeniu drogą powietrzną, badania
7 komentarzy
Ollena
18 listopada 2024 at 11:03
Pozdrawiam
Maciej Kluba
18 listopada 2024 at 11:58
Nie przychodzą nam do głowy żadne potencjalne przeciwwskazania. Nic, co mogłoby jakkolwiek dziecku zaszkodzić. Więc jak najbardziej polecamy :) Zwłaszcza np. Klarta czy Winix, lub Sharp, gdy mówimy np. o oczyszczaczach z jonizacją i również nawilżaniem. A czy mówimy o POChP czy jakiejś innej chorobie płuc?
Pozdrawiam serdecznie,
Maciej Kluba
Mar13
11 października 2022 at 04:46
Ze strony https://www.toshiba-lifestyle.com/pl/air-purifiers/Oczyszczacze-powietrza-24m2/caf-x33xpl
wynika, że najtańszym wyborem oczyszczacza powietrza z plazmowym jonizatorem jest Toschiba CAF-X33XPL (bliźniak Gorenje OptiAir 203M) lub Toschiba CAF-X50XPL . Czy ma Pan jakieś informacje co do wydajności tych jonizatorów/ich jakości w porównaniu do omawianych tańszych urządzeń ? Czy do małego pomieszczenia ok.14m2 to byłby dobry wybór?
Maciej Kluba
12 października 2022 at 06:14
Dzięki za ten komentarz :) Niestety Toshiba nie ma jonizacji plazmowej, a jedynie ostrzową (ujemną), o czym sami piszą w instrukcjach do swoich sprzętów. Na podesłanej stronie głównej Toshiby są dwie wykluczające się informacje - technologia plazmowa, a potem jonizacja ujemna ;) Plazmowa = jony ujemnie i dodatnie.
Tym bardziej dzięki, bo możemy zwrócić przy okazji Toshibie uwagę z prośbą o poprawienie lub doprecyzowanie informacji.
Do małego pomieszczenia - taka Toshiba jak najbardziej. Ze swojej strony polecam jeszcze np. Samsunga AX40 albo Smartmi P1 :)
Pozdrawiam
Ana Kulczycka
10 września 2022 at 20:27
Maciej Kluba
12 września 2022 at 05:21
1. (tańszy) - zrobić taki test oczyszczania powietrza, jaki przeprowadzamy sami. Czyli zadymić czymś pokój (kadzidło, papieros) do określonego poziomu PM2,5, np. 50 czy 100 i sprawdzić jak szybko Pani Sharp będzie oczyszczał pomieszczenie na najwyższej prędkości - z jonizacją włączoną i bez. Z jonizacją powinno być szybciej :)
2. (droższy) - kupić albo wypożyczyć od kogoś miernik jonów. Na Aliexpressie można znaleźć takie za niespełna 300 zł.
Duszne powietrze, które Pani opisuje, wynika moim zdaniem z jednoczesnego nawilżania powietrza i/lub słabej wentylacji (problem wielu mieszkań w budynkach wielorodzinnych) :) Czasami warto spróbować np. mikrowentylacji w oknach (niektóre mają takie pokrętła schowane w ramie, którymi możemy regulować szczelność stolarki okiennej)
Ana Kulczycka
19 września 2022 at 06:27