Odkurzacz do małego mieszkania. Tak wybierzesz najlepszy

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

3 minuty czytania

Dobry odkurzacz do małego mieszkania będzie trochę inny niż odkurzacz odpowiedni do piętrowego domu. Ważne jest, aby wyróżniał się skutecznością, a jednocześnie zapewniał komfortowe użytkowanie, czyli m.in. nie był zbyt duży. Oto kilka wskazówek, które pomogą w wyborze dobrego urządzenia.

Cechy dobrego odkurzacza do małego mieszkania

Odkurzacz do niewielkiego mieszkania powinien być:

  • Mały i lekki – jest to ważne nie tylko ze względu na wygodę podczas sprzątania, ale i na łatwość przechowywania. Małe mieszkanie to mało miejsca, więc ważne jest jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni, czyli m.in. wybieranie sprzętów o możliwie niewielkich gabarytach. Z tego powodu odkurzacz pionowy będzie lepszym wyborem niż odkurzacz tradycyjny.
  • Cichy – głośność pracy wpływa na komfort osoby sprzątającej oraz innych domowników. W małym mieszkaniu głośny odkurzacz będzie słyszalny wszędzie, co może sprawiać problemy np. w przypadku chęci posprzątania w czasie, gdy ktoś inny śpi. Niestety nie ma bardzo cichych a przy tym skutecznych odkurzaczy, ale można znaleźć urządzenia generujące około 75 dB.
  • Skuteczny – tutaj w wyborze pomogą: klasa skuteczności odkurzania oraz moc ssania. Ta pierwsza jest prezentowana w skali od A do G. A oznacza tutaj najwyższą klasę, natomiast G najniższą. Moc ssania powinna wynosić 20000 Pa lub więcej.
  • Mieć w zestawie odpowiednie końcówki – dostosowane do warunków panujących w mieszkaniu oraz do indywidualnych preferencji. Np. dla posiadaczy zwierząt, którzy mają na podłogach dywany i wykładziny, bardzo przydatna będzie elektroszczotka. Ponadto zazwyczaj pomocna bywa szczotka szczelinowa.
  • Wyposażony w pożądane funkcje dodatkowe – tutaj również należy kierować się własnymi potrzebami. Przydatnymi funkcjami może być np. mopowanie, wskaźnik zapełnienia zbiornika lub worka czy podświetlenie szczotki.

Odkurzacz pionowy

Odkurzanie podłogi

Odkurzacz pionowy lepiej sprawdzi się w małym mieszkaniu niż odkurzacz tradycyjny, ponieważ zajmuje mniej miejsca, jest lżejszy i bardziej poręczny. Co prawda odkurzacze tradycyjne mają swoje zalety, ale w tym przypadku nie są one szczególnie istotne.

Odkurzacz pionowy zazwyczaj jest bezprzewodowy, dlatego zapewnia komfortową pracę, lecz po rozładowaniu akumulatora trzeba zrobić przerwę w sprzątaniu na naładowanie go. Jednak odkurzenie małego mieszkania nie trwa zbyt długo, więc nie jest to problem.

Zaletę stanowi natomiast brak kabla podczas odkurzania. Nie będzie on zatem zaczepiał się o różne przedmioty obecne w mieszkaniu.

Odkurzacz z funkcją mycia

Propozycją zasługującą na uwagę są odkurzacze z funkcją mycia. Dzięki nim można zrezygnować z posiadania mopa i wiadra na wodę, czyli dodatkowo zaoszczędzić miejsce w mieszkaniu. Oczywiście ograniczenie ilości przedmiotów to nie jedyna zaleta takiego urządzenia.

Odkurzacz myjący ma dodatkowy zbiornik (oprócz tego na zanieczyszczenia), do którego wlewa się wodę. Dzięki temu można odkurzyć podłogę, a także ją umyć.

Robot sprzątający – tak czy nie?

Robot sprzątający

Zamiast zwykłego odkurzacza do małego mieszkania można kupić robot sprzątający. Jednak warto dobrze rozważyć ten krok. Teoretycznie takie urządzenie zapewnia największy komfort, ponieważ sprząta samo, dając więcej wolnego czasu. W praktyce nie wszędzie sprawdza się równie dobrze.

Duża ilość przedmiotów utrudniających swobodne przemieszczanie się urządzenia może sprawić, że będzie ono ciągle wracało w te same miejsca, natomiast do innych nie zdoła dotrzeć. W małych mieszkaniach ten problem występuje najczęściej.

Mała ilość wolnej przestrzeni, duże zagęszczenie przedmiotów a nawet kable uniemożliwiają czerpanie pełnych korzyści z posiadania robota sprzątającego.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

18 października 2024 · 7 minut czytania

Dwutlenek siarki (SO2) – konserwant w przemyśle, ale i trujący składnik smogu

Z jednej strony siarka to jeden z najbardziej uniwersalnych pierwiastków, Z drugiej strony tlenki siarki emitowane do atmosfery mogą stać niebezpiecznym elementem smogu. Podrażniają drogi oddechowe, inicjują zmiany nowotworowe, korozję materiałów budowlanych i przyczyniają się do powstawania kwaśnych deszczy. Jak się chronić?

16 października 2024 · 6 minut czytania

Pył zawieszony PM2,5 – co to jest? Jaki ma wpływ na zdrowie?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jaki jest ich wpływ na zdrowie? I jak się chronić?

15 października 2024 · 3 minuty czytania

Elektryczny pochłaniacz wilgoci do domu – praktyczny przewodnik, który pomoże Ci w wyborze urządzenia

Najlepszy pochłaniacz wilgoci do domu to osuszacz kondensacyjny. Jest to sprzęt, który pozwoli Ci pozbyć się nadmiaru wody z powietrza …

14 października 2024 · 4 minuty czytania

Zaparowane okna po nocy – czy to zły znak?

Zaparowane okna po nocy to częsty widok. Czy należy się nim przejmować, czy stanowi normalne, nieszkodliwe zjawisko? To zależy. Wyjaśniamy, …

14 października 2024 · 6 minut czytania

Pył zawieszony PM10 – co to jest? Skąd się bierze? Jaki ma wpływ na zdrowie?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jaki jest ich wpływ na zdrowie? I jak się chronić?