4,6
(9)

Klarta Stor 3 – Nasza opinia

Zalety

  • Świetny stosunek możliwości do ceny
  • Rygorystyczny tryb automatyczny na rynku dbający realnie o czystość powietrza
  • Aplikacja mobilna z pełną automatyzacją
  • 3 tryby auto: Auto Silent, Auto Normal i Auto Turbo
  • Bardzo cicha praca w trybie Sleep (i Auto Sleep)
  • Jonizator plazmowy o dużej mocy, generujący trwałe jony
  • Dostępny w 4 kolorach

Wady

  • Skorzystanie ze wszystkich opcji i trybów wymaga użycia aplikacji (z poziomu panelu sterowania dostępne są 4 z 6 prędkości i 1 z 3 trybów automatycznych)
  • Głośny w najwyższej prędkości (można z niej nie korzystać, np. używając trybu Auto Normal)

3 generacja oczyszczacza powietrza do dużych pomieszczeń Klarta Stor jest bardziej modernizacją 2 generacji.

Dodano w niej więc wyświetlacz LED ze wskaźnikiem cyfrowym oraz kolorystycznym dla pyłów PM2,5. Pojawił się też wskaźnik temp. i wilgotności.

Oprócz tego poprawiono drobne niedociągnięcia, na które zwracali uwagę użytkownicy Klarty Stor 2. Jest więc np. łatwy i szybki sposób łączenia się z aplikacją mobilną Smart Life.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie Klarta Stor 3 jest lepszy od Klarty Stor 2? I faktycznie, choć różnic nie ma zbyt wiele, jest to sprzęt dojrzalszy, któremu trudno zarzucić jakiekolwiek wady.

Jeśli zdecydujesz się na zakup Klarta Stor 3 to prosimy, skorzystaj z poniższego linku, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Klarta Stor 31399 zł zamiast 1599 zł, sprawdź Klarta Stor 3 w sklepie Klarta.pl

Klarta Stor 3 White z przodu
KUP W SKLEPIE Klarta.pl

Klarta Stor 3

1 399 zł

Sprawdź ofertę

CADR urządzenia pozostał na niezmiennie wysokim poziomie 600 m3/h. W zestawieniu z bardzo surowymi trybami auto, oczyszczacz powietrza Klarta poradził sobie z testem oczyszczania powietrza najlepiej ze wszystkich testowanych przez nas urządzeń.

Wprawdzie w trybie Turbo nieco ustąpił pierwszeństwa Electroluxowi PA91-604, który uzyskał świetny wynik 7 min 55 sek (wynik Klarty Stor 3 to 9 min 23 sek).

W trybie Auto zdeklasował jednak wszystkich rywali, osiągając średnią z 3 testów na poziomie 9 min 16 sek (dla porównania drugi Electrolux uzyskał czas 12 min 20 sek).

Analogicznie też w tyle zostały m.in. Philips AC3858/50 (CADR: 620 m³/h), Levoit Core 600 S (CADR: 697 m³/h). czy Samsung AX60 (CADR: 476 m³/h).

Oczyszczacz Klarta Stor 3 przód
Klarta Stor 3 widziana od przodu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Pomimo dużej mocy oczyszczacz potrafi być naprawdę cichy. W trybie Sleep Klarta Stor 3 wytwarza jedynie 24 dB szumu, będąc praktycznie niesłyszalną w 2 najniższych prędkościach (Silent i Silent+). Ustawiając oczyszczacz metr od siebie, zupełnie go nie usłyszymy.

Nieco gorzej jest w trybie Turbo. Tutaj już testowany oczyszczacz powietrza potrafi generować nawet 67 dB. Bezszczotkowy silnik NIDEC potrafi być cichy i nie zwracać na siebie uwagi, jednak przy pełnym CADRze wynoszącym 600 m3/h słychać po prostu duży strumień powietrza.

Podobnie jak w poprzedniej wersji, tak i tu mamy aplikację mobilną, która daje możliwość własnej konfiguracji oczyszczacza. Pozwala więc nie tylko podejrzeć aktualny poziom zanieczyszczeń czy zużycie filtrów, ale też ustawić własne automatyzacje.

Automatyzacje, czy inaczej reguły pracy, to funkcja znana również np. z oczyszczaczy Xiaomi czy Vestfrost. Klarta jednak rozwinęła te opcje najbardziej, dając sporo możliwości własnych ustawień w zależności od warunków.

Jak Klarta Stor 3 oczyszcza powietrze?

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 3 widok od tyłu filtry
Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 3 z wyjętymi filtrami. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Za usuwanie zanieczyszczeń w oczyszczaczu Klarta Stor 3 odpowiadają:

  • filtr wstępny – jest zintegrowany z filtrem HEPA, wychwytując duże zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść. Dzięki temu wydłuża też przy okazji żywotność pozostałych filtrów.
  • filtr HEPA H13 EF 99.97% (domyślnie, możliwy też tańszy wariant E11) – najważniejszy w walce ze smogiem: wychwytuje szkodliwe pyły zawieszone PM10, PM2,5 i PM1,0, a jednocześnie oczyszcza powietrze z alergenów (czyli pyłków roślinnych, kurzu, sierści i zarodników pleśni) oraz wielu bakterii i wirusów. EF to skrót od Extra Fold – filtr jest gęstszy i posiada więcej lamelek.
  • filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym formaldehyd, benzen i inne LZO. Usuwa też nieprzyjemne zapachy, np. dym papierosowy czy aromaty z kuchni.
  • Jonizator powietrza ION Plasma Air – plazmowy jonizator wspomaga proces oczyszczania powietrza z wirusów, bakterii i grzybów oraz przywraca równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi. Ten typ jonizacji znajdziemy m.in. w oczyszczaczach powietrza Sharp.

Producent szacuje max. stężenie jonów, jakie oczyszczacz jest w stanie wygenerować na 75 mln – 45 mln jonów ujemnych (anionów) i 30 mln jonów dodatnich (kationów).

W naszym teście otrzymaliśmy mniejsze wartości, choć i tak największe spośród testowanej konkurencji.

Test jonizacji w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 3. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Test jonizacji w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 3. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Filtr HEPA H13 w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 3 . Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Filtry oryginalne vs zamienniki – znacząca różnica w efektywności oczyszczania

Uwaga na tańsze zamienniki filtrów Klarta! Wprawdzie testy przeprowadziliśmy jeszcze na poprzedniej wersji modelu – Klarta Stor 2. Niemniej odkryliśmy podczas nich ciekawą rzecz.

Wymieniając filtry w naszych biurowych oczyszczaczach Klarta skorzystaliśmy z promocji na zamienniki w jednym ze sklepów internetowych. Po kilku dniach użytkowania zauważyliśmy, że oczyszczacz jakby gorzej neutralizował zapachy.

Poziom PM2,5 też spadał jakby trochę wolniej. Zaintrygowani, zamówiliśmy więc dla porównania filtry HEPA i węglowe z oficjalnego sklepu Klarta i przeprowadziliśmy test porównawczy w naszym pokoju testowym .

Klarta Forste 4 Klarta Stor 2 porównanie filtrów oryginalnych i zamienników
Wykres ilustrujący różnicę w czasach oczyszczania przy użyciu filtrów oryginalnych i zamienników. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

W tym celu tradycyjnie zadymiliśmy kadzidłami pokój testowy (14 m2), a następnie sprawdzaliśmy, jak szybko oczyszczacz zredukuje poziom PM2,5 ze 100 do 10 µg/m³ Test wykonaliśmy w 3 próbach dla filtrów oryginalnych i 3 próbach dla zamienników.

Okazało się, ze średni czas oczyszczania w przypadku zamienników był dłuższy o 2,7 minuty (ok. 2 minuty i 42 sekundy). To wynik gorszy o 33 %.

Nie mieliśmy jeszcze okazji sprawdzać zamienników dla Klarty Stor 3. Gdy tylko takowe się pojawią, z chęcią je przetestujemy.

Tryb pracy i eksploatacja

Bok oczyszczacza powietrza Klarta Stor 3. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Bok oczyszczacza powietrza Klarta Stor 3. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Klarta Stor 3 oferuje 6 poziomów prędkości (3 z poziomu panelu sterowania i 3 dodatkowe w aplikacji). Posiada też 3 bardzo przemyślane tryby pracy: Auto Sleep, Auto Normal i Auto Turbo.

Ten pierwszy jest najlepszą opcją dla osób potrzebujących ciszy. Korzystając z 3 z 6 prędkości gwarantuje wciąż bardzo przyzwoitą wydajność oczyszczania (40 % max. CADR), nie zwracając przy tym uwagi swoją pracą.

Przewagą Klartowego trybu Auto Sleep może być fakt, że wykorzystuje on prędkość od 1 do 3. Tryby Sleep we wszystkich innych markach korzystają jedynie z 1 prędkości, oferując moc na poziomie 20-25 % mocy maksymalnej. Tutaj otrzymujemy zakres ok. 40% mocy.

Tryb Auto Normal to z kolei naturalny balans pomiędzy wydajnością, a komfortem akustycznym – Klarta Stor 3 korzysta wówczas z 5 z 6 prędkości (75 % max. CADR).

Ostatni tryb, a więc Auto Turbo to klasyczny tryb automatyczny, gdzie sprzęt korzysta ze wszystkich prędkości (100% CADR) aktywując również Tryb Turbo, gdy poziom PM2,5 jest naprawdę wysoki.

Czujniki i wskaźniki – 3 x IQ Sensor i czytelne przedstawienie parametrów

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 3 wyposażony został w czujnik 3 x IQ Sensor. Ten potrójny sensor mierzy poziom pyłu zawieszonego PM2,5, temperaturę oraz wilgotność.

Odczyty z czujników pokazywane są od razu na wyświetlaczu w formie liczbowej oraz kolorowego wskaźnika, który sugeruje z jakim powietrzem mamy do czynienia. W praktyce wygląda to tak:

Zielony – dobra jakość powietrza (PM2,5 na poziomie 0-14 µg/m³)

Pomarańczowy – średnia jakość powietrza (PM2,5 na poziomie 15-28 µg/m³)

Czerwony – zła jakość powietrza (PM2,5 > 29 µg/m³)

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 3. Zbliżenie na wyświetlacz Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Panel sterowania i wyświetlacz oczyszczacza powietrza Klarta Stor 3. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Informacje dot. jakości powietrza są również oczywiście dostępne w aplikacji mobilnej Smart Living. Tam też użytkownik może zobaczyć aktualny poziom PM2,5 nie tylko u siebie w domu, ale także w swojej miejscowości.

Bezkompromisowa automatyka

Wartości progowe dla poszczególnych prędkości są jak na Klarte przystało, bardzo rygorystyczne.

Klarta znana jest z tego, że ochronę zdrowia traktuje serio. Dlatego też Klarta Stor 3 posiada rygorystyczny algorytm sterującą pracą trybów Automatycznych.

Jako „wspaniałe” oczyszczacz uznaje powietrze, gdzie poziom PM2,5 nie przekracza 7 µg/m³! Złe zaś zaczyna się już od 29 µg PM2,5/m³.

Dokładną zależność prędkości od stężeń PM2,5 znajdziemy poniżej (na podstawie informacji producenta).

Stężenie PM2.5Ocena jakości powietrzaKolor wskaźnika
0 – 7 µg/m³WspaniałaZielony
8 – 14 µg/m³DobraZielony
15 – 21 µg/m³ŚredniaPomarańczowy
22 – 28 µg/m³ŚredniaPomarańczowy
29 – 35 µg/m³ZłaCzerwony
> 35 µg/m³ZłaCzerwony

Na tle innych popularnych producentów, widać różnicę w podejściu do oczyszczania powietrza. Poniżej wartości progowe, powyżej których modele oczyszczaczy wskazują złą jakość powietrza (czerwony kolor).

XIAOMI > 150 µg/m³
SAMSUNG ->75 µg/m³
PHILIPS > 56/80 µg/m³
KLARTA > 29 µg/m³
LIFAAIR >12 µg/m³

CADR = 600 m³/h – imponująca wydajność oczyszczania

Klarta Stor 3 wyróżnia się pod względem oferowanej wydajności oczyszczania. Plus dla producenta za otwarte komunikowanie wydajności oczyszczania dla poszczególnych poziomów prędkości.

Tryby pracyWydajność oczyszczania
1 prędkość (Silent)CADR dla PM2.5 ~ 160 m³/h*
2 prędkość (Silent+)CADR dla PM2.5 ~ 200 m³/h*
3 prędkość (Slow)CADR dla PM2.5 ~ 240 m³/h*
4 prędkość (Slow+)CADR dla PM2.5 ~ 300 m³/h
5 prędkość (Fast)CADR dla PM2.5 ~ 450 m³/h*
6 prędkość (Turbo)CADR dla PM2.5 ~ 600 m³/h*

Z powyższej tabelki widzimy więc dość wyraźną różnicą między CADRem dla 2 czy 3 prędkości, a tym dostępnym dla 5 poziomu prędkości. Wszystko w celu zapewnienia komfortu akustycznego podczas korzystania np. z Auto Sleep.

Z drugiej strony są to wciąż na tyle duże przepływy powietrza, że tempo filtracji jest naprawdę szybkie (spokojnie wystarczy w standardowych pomieszczeniach).

Wygodne sterowanie – panel sterowania + aplikacja Smart Life

Panel główny, wybór prędkości oczyszczania oraz ustawienia własnych reguł pracy (automatyzacja)
w aplikacji Smart Living.

Klarta Stor 3 może być sterowana zarówno z poziomu aplikacji mobilnej Smart Living , jak i panelu sterowania na urządzeniu.

To spora zmiana względem pierwszej generacji, gdzie do dyspozycji mieliśmy jedynie panel. Wszystkie najważniejsze opcje są teraz dostępne również z poziomu telefonu czy tabletu (w systemie Android oraz iOS).

Co więcej, to aplikacja mobilna daje możliwość pełnego decydowania o prędkości oczyszczania.

Znajdziemy w niej bowiem 6 poziomów (na panelu sterowania 3). Umożliwia ona również włączenie trybów Auto Normal i Auto Sleep.

To jednak nie wszystko, gdyż największą zaletą nowego Stora jest pełna automatyzacja i ustalanie własnych reguł pracy. Za pomocą kilku kliknięć możemy zdefiniować własne zasady oczyszczania, np.

  • Gdy poziom PM2,5 > 20 µg/m³ -> włącz tryb turbo w godz. 8.15-22.20
  • Od poniedziałku do piątku w godzinach 22-6 -> korzystaj z 2 prędkości

Test głośności i poboru prądu Klarta Stor – standardowo jak na tę moc

Przetestowaliśmy również pobór prądu oraz głośność oczyszczacza Klarty. Sprzęt ten używa japońskiego, bezszczotkowego silnika NIDEC.

Dzięki temu jest on cichy na kilku pierwszych prędkościach. Głośno zaczyna robić się dopiero od 5 i 6 poziomu.

W teście watomierzem Klarta Stor uzyskała wartości adekwatne do posiadanej mocy – niespełna 9 W na 1 prędkości (tryb Silent) i aż 69,7 W podczas używania trybu Turbo.

Poniżej zużycia prędkości dostępnych z panelu sterowania. W aplikacji są pomiędzy nimi prędkości pośrednie.

Pobór prądu oczyszczacza powietrza Klarta Stor 3. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Pobór prądu oczyszczacza powietrza Klarta Stor 3. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

W naszym teście głośności Klarta Stor 3 uzyskała wyniki bardzo podobne do tych podawanych przez producenta (66 dB vs 67 dB w naszym teście).

Natomiast w trybie Silent i Silent+ urządzenie jest praktycznie niesłyszalne. Nie byliśmy w stanie zmierzyć najniższych wartości, gdyż tło akustyczne w naszym laboratorium wynosi ok 38,5 dB.

Byliśmy natomiast pod wrażeniem cichej pracy w 4 prędkości (2 poziom na panelu sterowania), a więc Slow+.

46 dB przy 300 m3/h CADRu to naprawdę bardzo dobry wynik, który dowodzi, że czasem lepiej jest wziąć mocniejszy oczyszczacz nawet do małego pomieszczenia. Dla porównania oczyszczacze o maksymalnym CADRze równym 300 m3/h generują przy maksymalnej wydajności hałas na poziomie 55-60 dB.

Test głośności w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 3. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Test głośności w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 3. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Znikoma głośność i niski pobór prądu na 1 prędkości (Silent) przy jednocześnie przyzwoitej wydajności – 160 m³/h, sprawiają, że Klarta Stor 3 może być dobrym wyborem również do mniejszych pomieszczeń, np. sypialni.

Tryb Turbo wiąże się z niedogodnościami w postaci większego szumu i zużycia prądu. Na szczęście jest on używany rzadko i jedynie przez krótki okres czasu.

Pozostałe funkcje

Oczyszczacz informuje również o konieczności wymiany filtrów, których żywotność producent ocenia do 24 miesięcy. Oczywiście realny czas użytkowania będzie też zależny od warunków w powietrzu i intensywności korzystania ze sprzętu.

Komplet filtrów HEPA + został dość uczciwie wyceniony. Koszt od 239 do 299 zł to całkiem atrakcyjna oferta, zważywszy na duży CADR sprzętu – 600 m³/h.

Wygląd

Klarta Stor 3, podobnie jak poprzednie generacje, oferowana jest w 4 wersjach kolorystycznych. Do wyboru otrzymujemy następujące warianty: biały, czarny, srebrny i złoty.

Do testów kupiliśmy wersję Klarty Stor 3 Black. Czarny kolor prezentuje się bardzo dobrze, pasując do nowoczesnych wnętrz, np. o loftowym charakterze.

Niezmiennie panel sterowania pozostał srebrny. To tu znajdziesz większość funkcji ułożonych w szeregu.

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 3. Zbliżenie na wyświetlacz Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Panel sterowania i wyświetlacz oczyszczacza powietrza Klarta Stor 3. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Dużą zaletą jest też uchwyt obecny na tylnej obudowie oczyszczacza, który ułatwia przemieszczanie sprzętu.

Przy takiej wydajności oczyszczacz powietrza Klarta będzie zapewne częstym wyborem w domach jednorodzinnych. Uchwyt przydaje się przy przenoszeniu urządzenia z parteru na piętro.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Klarta Stor 3

MarkaKlarta
Model Stor 3
Cena1399 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza600 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*75 m²
Zalecana maks. kubatura181,25 m³
Głośność
24-66 dB
Pobór mocy
8,8 – 69,7 W
Liczba prędkości wentylatora6
Filtr wstępny tak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowy tak
Żywotność filtrów24 miesiące
Waga 9 kg
CertyfikatyCE, ROHS, CEE, TUV, PZH
Gwarancja3 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Klarta Stor 3? Nasza opinia

Klarta Stor 3 w trybie auto to niekwestionowanie najszybszy oczyszczacz spośród wszystkich przetestowanych przez nas urządzeń.

Co ciekawe, model ten w trybie auto osiągnął nawet nieznacznie lepszy wynik niż w Trybie Turbo. Śmiało możemy powiedzieć, że jest to dziś jeden z najszybszych oczyszczaczy dostępnych w Polsce.

Oczyszczacz powietrza Klarta da sobie radę w dużych pomieszczeniach o metrażu sięgającym nawet 75 m² powierzchni.

Tak duża wydajność w połączeniu z innymi parametrami – tj. np. jonizacją plazmową, restrykcyjnym trybem Auto, aplikacją mobilną czy wzmocnionymi filtrami HEPA, sprawiają, że Klarta Stor 3 wylądowała na 2 miejscu w naszym w rankingu Opłacalności.

Ceny filtrów wymiennych również są przystępne – ok. 250-300 zł (w zależności od wybranego wariantu).

Jest to też naszym zdaniem najlepszy oczyszczacz do dużych przestrzeni: otwartych, salonów, loftów, biur czy placówek oświaty.

Co więcej, dzięki dużej liczbie prędkości do wyboru, urządzenie może też gwarantować komfortową i wydajną pracę w mniejszych pomieszczeniach, również np. w sypialni. Będzie on wówczas odpowiednio cichy. Mniej intensywna praca oznacza też z reguły dłuższą żywotność filtrów.

Cena Klarta Stor 3 1399 zł zamiast 1599 zł, sprawdź Klarta Stor 3 w sklepie Klarta.pl

Galeria zdjęć Klarta Stor 3

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,6 / 5. Ilość ocen: 9

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,6 / 5. Ilość ocen: 9

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

19 grudnia 2024 · 6 minut czytania

Daikin MC30YV– mały oczyszczacz z elektrostatycznym filtrem HEPA i niewielką wydajnością

Daikin MC30YV łączy dwie technologie filtracji, zapewniając przy okazji długą żywotność filtrów. Czy najmniejszy model japońskiego producenta jest również wydajny?

19 grudnia 2024 · 6 minut czytania

Electrolux Pure 900. Oczyszczacz z zagadkowym nawilżaczem

Electrolux Pure 900 to oczyszczacz z funkcją nawilżania. Pierwsze zadanie powinien wypełniać bardzo dobrze. A drugie?

5 grudnia 2024 · 7 minut czytania

Philips AC3420/10 i AC3421/13 – Wydajne nawilżacze, Wi-Fi, ale dość standardowe oczyszczacze

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.

3 grudnia 2024 · 3 minuty czytania

Winix A330 – recenzja małego i taniego oczyszczacza powietrza

Czy zakup oczyszczacza powietrza Winix T800 to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszej recenzji.

20 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Winix T800 – wydajny oczyszczacz powietrza z wi-fi

Czy zakup oczyszczacza powietrza Winix T800 to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszej recenzji.