Oczyszczacze powietrza Klarta

Oczyszczacze powietrza Klarta wyróżniają się świetną relacją ceny do wydajności, możliwości oraz dobrym trybem auto.

 

Niezwykle rygorystyczne 3 tryby automatyczne, inspirowane najnowszymi normami WHO

Bardzo atrakcyjna relacja ceny do oferowanych możliwości

WiFi Full Automation – sterowanie mobilne i aplikacja dająca ogromne możliwości własnych ustawień

Jonizacja plazmowa ION Plasma Air

Laserowe czujniki jakości powietrza – 3 x IQ Sensor

Cicha praca (za wyjątkiem najwyższych prędkości)

Wady

Klarta Stor 2 nie posiada cyfrowego wyświetlacza (jedynie kolorystyczny)

Niektóre prędkości i tryby pracy dostępne jedynie w aplikacji Smart Life – Smart Living

Oczyszczacze powietrza Klarta – Nasza opinia

Oczyszczacze powietrza Klarta od lat wyróżniają się świetną relacją ceny do oferowanych możliwości, przede wszystkim wydajności oraz trybu automatycznego. Dlatego też nieprzypadkowo oczyszczacze polskiego producenta znajdują się w czołówce naszego rankingu oczyszczaczy powietrza. Jednym z głównych kryteriów naszego algorytmu jest bowiem opłacalność.

Tu Klarta wypada bardzo dobrze, oferując wydajne urządzenia w relatywnie niskich cenach. Klarta Forste 4 to inteligentny oczyszczacz typu smart o wydajności 300 m3/h i cenie ok. 900 zł. Klarta Stor 2 zaś oferuje ogromny CADR na poziomie 600 m3/h w cenie ok. 1400 zł. Na wysoką końcową ocenę składa się również jeden z najbardziej restrykcyjnych algorytmów oceny powietrza i trybów automatycznych (inspirowane normami WHO).

Obydwa oferowane obecnie oczyszczacze Klarty wyposażone są w technologię jonizacji plazmowej ION Plasma Air. Obydwa posiadają również funkcję tzw. WiFi Full Automation, czyli moduł Wi-Fi i aplikację mobilną, która pozwala użytkownikom tworzyć własne, rozbudowane reguły pracy.

Ostatnią z zalet jest również szeroka gama kolorów do wyboru: jako jedna z nielicznych firm na rynku Klarta oferuje swoje oczyszczacze w 4 (Klarta Stor 2) i 5 wariantach kolorystycznych (Klarta Forste 4).

A wady? Brak cyfrowego wyświetlacza w Klarcie Stor 2 oraz dostępność niektórych funkcji oczyszczaczy jedynie z poziomu aplikacji mobilnej (np. pełny zakres prędkości czy trybów automatycznych).

Porównanie oczyszczaczy powietrza Klarta – który model wybrać?

W ofercie polskiego producenta znajdują się jedynie 2 oczyszczacze powietrza. Każdy z nich jednak wyróżnia się w swoim segmencie, a podział pod względem ceny i funkcjonalności jest klarowny i logiczny: Klarta Forste 4 to oczyszczacz o wydajności 300 m3/h, przeznaczony do pomieszczeń do ok. 37 m2. Sprawdzi się więc świetnie w sypialniach, gabinetach, pokojach dzieci czy mniejszych salonach.

Klarta Stor 2 to nie tylko większy, ale i mocniejszy sprzęt, którego wydajność sięga 600 m3/h. Polecany jest więc do dużych, otwartych pomieszczeń, typu loftowy apartament, salon z kuchnią czy przestrzeń biurowa o wielkości do 75 m2. Nie znaczy to jednak, że nie poradzi sobie w małej sypialni. Wręcz przeciwnie – dzięki ogromnej mocy przefiltruje takie pomieszczenie w zaledwie parę minut.

Odmienny wygląd i zgoła inna wydajność to jedynie najbardziej widoczne różnice. Wszystkie najważniejsze parametry zebraliśmy w tabeli poniżej.


Tabela porównawcza

Marka i model Klarta Forste 4 Klarta Stor 2
Cena 859 zł 1349 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza 300 m³/h 600 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia* 37,5 m² 75 m²
Zalecana maks. kubatura 93,75 m³ 181,25 m³
Głośność 20-59 dB  24-66 dB
Ekran Cyfrowy wyświetlacz Kolorystyczny wyświetlacz

Oba modele mają filtr HEPA (H13), wstępny i węglowy. Mają takie same funkcje, można sterować nimi zdalnie za pomocą aplikacji, ale Klarta Forste 4 ma dodatkowo pilot. Oba modele dobrze sprawdzą się przy alergii.

Klarta Forste 4 – uniwersalny oczyszczacz do średniej wielkości pomieszczeń (do ok. 37 m2)

Klarta Forste 4 podczas testów w labie

Wraz z początkiem 2022 roku, Klarta zaprezentowała najnowszą, 4-tą już generację swojego bestsellera

Producent w nowym modelu wprowadził:

 • jeszcze bardziej radykalny tryb automatyczny
 • nowe prędkości i tryby pracy, w tym 3 tryby automatyczne (3 x Auto Select Mode)
 • jonizację plazmową ION Plasma Air
 • nowe czujniki laserowe 3 x IQ Sensor
 • moduł Wi-Fi wraz z rozbudowaną aplikacją mobilną Smart Life-Smart Living.


Marka Klarta
Model Forste 4
Cena 859 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza 300 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia* 37,5 m²
Zalecana maks. kubatura 93,75 m³

Bardzo dobra relacja ceny do możliwości

Klarta Forste 4 to inteligentny oczyszczaczy klasy średniej. Urządzenie łączy sporą funkcjonalność z przyzwoitą wydajnością oczyszczania – ok. 300 m3/h. Cena oscylująca wokół 900 zł to dobra oferta, zwłaszcza że urządzenie w codziennej eksploatacji jest praktycznie bezobsługowe.

3 x Auto Select Mode – automatyczna praca oczyszczacza

Dlaczego? Wszystko dzięki sprytnie zaprojektowanym 3 trybom automatycznym, które restrykcyjnie podchodzą do filtracji wszelkich zanieczyszczeń w otoczeniu. Klarta od dawna miała jeden z najbardziej bezkompromisowych algorytmów oceny jakości powietrza, dzięki czemu oczyszczacze szybko reagowały na rosnący poziom pyłów w pomieszczeniu.

W nowym modelu producent udoskonalił jeszcze ten algorytm, dzięki czemu Klarta Forste 4 zmienia prędkość już przy 6µg/m3. Powietrze, w którym poziom PM2,5 przekracza 30 µg/m3, oczyszczacz uznaje już za niedopuszczalne.

HEPA H13 99,97% i ION Plasma Air

Klarta Forste z filtrami

Udoskonalono również sam system filtracji powietrza. Za monitorowanie poziomu zanieczyszczeń odpowiadają laserowe czujniki 3 x IQ Sensor, sprawdzające stężenie pyłów PM2,5, temperaturę i wilgotność. Za usuwanie szkodliwych cząstek odpowiedzialny jest zaś system 3 filtrów, z nowym filtrem HEPA H13 99,97% oraz jonizacją plazmową ION Plasma Air.

Klarta Stor 2 – mocny oczyszczacz smart do pomieszczeń o powierzchni nawet 75 m2

Klarta Stor 2 w kolorze srebrnym w labie

Kolejna z nowości warszawskiej firmy – Klarta Stor 2, pojawiła się pod koniec 2021 roku. Poprzednia wersja sprzętu wyróżniała się ogromną wydajnością w bardzo konkurencyjnej cenie. Zakres funkcji był jednak dość podstawowy. Nowa generacja oczyszczacza powietrza Klarta wprowadza kilka istotnych innowacji:

 • jeszcze bardziej radykalny tryb automatyczny
 • zwiększona wydajność (600 m3/h) przy jednoczesnym obniżeniu poziomu głośności (od 24 dB w trybie cichym)
 • nowe prędkości i tryby pracy, w tym 3 tryby automatyczne (3 x Auto Select Mode)
 • jonizację plazmową ION Plasma Air
 • nowe czujniki laserowe 3 x IQ Sensor
 • moduł Wi-Fi wraz z rozbudowaną aplikacją mobilną Smart Life-Smart Living.

 


Marka Klarta
Model Stor 2
Cena 1349 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza 600 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia* 75 m²
Zalecana maks. kubatura 181,25 m³

Wydajny, a jednocześnie cichy oczyszczacz

Największą zaletą modelu Klarta Stor 2 jest olbrzymia wydajność oczyszczania – 600 m3/h, dzięki czemu urządzenie szybko błyskawicznie małe i średnie pomieszczenia. Wysoka głośność nie oznacza jednak, że musimy być skazani na hałas. Owszem, Stor 2 jest głośny przy wydajności 600 m3/h, jednak z reguły trwa to jedynie chwilę, po której oczyszczacz Klarty przywraca niskie stężenie zanieczyszczeń.

Dodatkowo, testując urządzenie przez kilka dni w biurze, zauważyliśmy, że w pierwszych dwóch trybach sprzęt jest w zasadzie niesłyszalny z odległości metra (sprawdzi się np. w sypialni).

3 x Auto Select Mode i 6 prędkości manualnych

Klarta Stor 2 aplikacja ranking oczyszczaczy

Kolejnym czynnikiem wpływającym na komfort eksploatacji jest duża ilość trybów automatycznych i poziomów prędkości, z których oczyszczacz korzysta. Dzięki temu urządzenie przez większość czasu pracuje na niższych, jednak wciąż wystarczająco wydajnych obrotach, gwarantując np. w 4 prędkości CADR na poziomie 300 m3/h i głośność ok. 48 dB.

Użytkownicy mogą również skorzystać z predefiniowanych trybów automatycznych (Auto Sleep, Auto Normal i Auto Turbo), które to szczególnie polecamy. Wówczas oczyszczacz samodzielnie dopasowuje intensywność oczyszczania do panujących warunków, a dzięki 3 trybom do wyboru, sami dopasujemy poziom najbardziej odpowiadający nam pod względem komfortu akustycznego.

Pozostałe cechy oczyszczaczy powietrza Klarta

WiFi Full Automation i wygodna obsługa

Aplikacja do Klarta

Dzięki obecności modułu Wi-Fi oraz aplikacji mobilnej Smart Life – Smart Living oczyszczacze powietrza Klarty dołączyły do grupy urządzeń smart. Zarówno Klarta Forste 4, jak i Klarta Stor 2 mogą być sterowane tradycyjnie z poziomu panelu oraz zdalnie – z telefonu czy tabletu z systemem iOS i Android. Aplikacja pozwala też tworzyć własne reguły pracy, co jest bardzo wygodne, zwłaszcza gdy jesteśmy dość zajęci lub przebywamy poza domem.

reguły pracy w aplikacji Klarta

Aplikacja mobilna Smart Life pozwala na rozbudowaną automatyzację. Dzięki temu możemy zaprogramować własne reguły pracy oczyszczaczy Klarta, które np. będą uruchamiały określone tryby pracy lub funkcje w zależności od warunków otoczenia (stężenia PM2,5, temperatury, wilgotności).

Wielofunkcyjny harmonogram pozwala na włączanie i wyłączanie się sprzętów o określonej porze lub np. w momencie wyjścia lub wejścia do domu (odczytywanie lokalizacji telefonu). Przy okazji sterowania warto wspomnieć również o pilocie, który znajduje się w standardowym zestawie Klarty Forste 4.

Jonizacja plazmowa ION Plasma Air

Nową generację oczyszczaczy powietrza Klarta wyposażono w jonizator plazmowy ION Plasma Air. Wydajny generator jonów generuje aż 45 milionów jonów ujemnych i 30 milionów jonów dodatnich na cm3..

Sama technologia nie jest niczym unikalnym. Z podobnych rozwiązań korzystają chociażby Sharp, Panasonic czy Winix. Ułatwia ona neutralizację bakterii i wirusów w otoczeniu, zwiększając nieco efektywność oczyszczania powietrza.

Filtry wymienne i koszty eksploatacji oczyszczaczy powietrza Klarta

Co ile należy wymieniać filtry w oczyszczaczach powietrza Klarta i jak drogie są one w eksploatacji? Zarówno Klarta Forste 4, jak i Klarta Stor 2 korzystają ze sprawdzonego zestawu 3 filtrów: wstępnego, węglowego i HEPA H13 99,97% (lub E11), które dostajemy osobno. Filtr wstępny jest niewymienny (najlepiej przetrzeć go wilgotną ściereczką). Filtr HEPA oraz węglowy podlegają zaś wymianie.

Opcja osobnych filtrów, choć być może nieco mniej wygodna, jest z naszego punktu widzenia bardziej praktyczna i ekonomiczna. Z doświadczenia widzimy bowiem, że filtry zużywają się w różnym tempie, w zależności od tego, z jakim rodzajem zanieczyszczeń mamy najwięcej do czynienia.

Dokładne ceny oraz żywotność filtrów wymiennych znajdziemy w tabeli poniżej.

Klarta Forste 4    
Komplet filtrów Klarta Forste 4 – HEPA E11 i węglowy Żywotność do 12 mies. 139 zł (kup najtaniej na Klarta.pl) Roczny koszt eksploatacji: ok. 139 zł
Komplet filtrów Klarta Forste 4 – HEPA H13 EF 99,97% i węglowy Żywotność do 12 mies. 59 zł (kup najtaniej na Klarta.pl)Roczny koszt eksploatacji: ok. 159 zł
Klarta Stor 2    
Komplet filtrów Klarta Stor 2 HEPA E11 i węglowy Żywotność do 24 mies. 239 zł (kup najtaniej na Klarta.pl) Roczny koszt eksploatacji: ok. 120 zł
Komplet filtrów Klarta Stor 2 HEPA H13 99.97% i węglowy Żywotność do 24 mies. 269 zł (kup najtaniej na Klarta.pl) Roczny koszt eksploatacji: ok. 135 zł
Komplet filtrów Klarta Stor 2 HEPA H13 EF 99.97% i węglowy Żywotność do 24 mies. 299 zł (kup najtaniej na Klarta.pl) Roczny koszt eksploatacji: ok. 150 zł

Zobacz także: Popularni producenci oczyszczaczy powietrza – lista, charakterystyka

Opinie

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Każdy komentarz przechodzi moderację przed publikacją.