Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH. Czy warto kupić?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

4 minuty czytania

Vestfrost VP-A1S70WH – najważniejsze cechy

Zalety
  • Sterowanie mobilne
  • Dioda UV-C LED
  • Jonizator powietrza Plasma ION
  • Czujniki kurzu oraz TVOC
  • Cicha praca
Wady
  • Pobłażliwe podejście do smogu
  • Duży pobór prądu
  • Dość drogie filtry zamienne

Vestfrost VP-A1S70WH to najdroższe urządzenie wśród oczyszczaczy duńskiej firmy. Sprzęt kosztuje 2000 złotych, dysponując sporym współczynnikiem CADR, wynoszącym 620 m³/h. W praktyce pozwala to stosować sprzęt na powierzchni ok. 78 m². Oprócz tego w standardzie znalazły się czujniki LZO oraz kurzu, a także m.in. dioda UV-C LED.

Z drugiej strony producent nie miał dotychczas żadnego doświadczenia w produkcji oczyszczaczy powietrza, zajmując się m.in. produkcją sprzętu do gastronomii. Czy warto zaufać więc firmie Vestfrost?

Cena Vestfrost VP-A1S70WH

oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH
KUP W SKLEPIE CENEO.PL

Vestfrost VP-A1S70WH

1 599 zł

Sprawdź ofertę

Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Vestfrost to prosimy, skorzystaj z powyższego linku, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Dziękujemy ♥

Jak Vestfrost VP-A1S70WH oczyszcza powietrze?

Vestfrost VP-A1S70WH filtr
Zintegrowany filtr 3w1 do oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH. Źródło: materiały producenta Vestfrost

Podobnie jak mniejsze modeli oczyszczaczy powietrza Vestfrost, VP-A1S70WH posiada 5-stopniowy system filtracji. W urządzeniu znajdziemy więc standardowy zestaw filtrów:

  • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach — sierści, włosach, kłębach kurzu,
  • filtr HEPA H13, usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
  • filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

oraz diodę UV-C LED i jonizator Plasma ION.

  • dioda UV-C LED wewnątrz urządzenia eliminuje patogeny na poziomie biologicznym, wykorzystując właściwości światła UV. Najsilniejsza dostępna długość fali (UV-C) zapewnia efektywną sterylizację drobinek, które mogły nie zostać zatrzymane przez pozostałe filtry
  • Jonizator Plasma ION uwalnia do otoczenia jony dodatnie i ujemne, dzięki czemu pomaga przywrócić równowagę jonową i rozbija część wirusów, bakterii, grzybów czy pleśni.

Żywotność i wymiana filtrów:

Zintegrowany filtr HEPA H13 + węgiel aktywny + wstępny – ok. 399 zł, żywotność ok. 18 mies.

Tryb pracy i eksploatacja

Analogicznie do mniejszego modelu, Vestfrost VP-A1S70WH pracuje również w oparciu o 3 tryby (automatyczny, nocny oraz manualny). W trybie manualnym do wyboru otrzymujemy 5 prędkości. Ułatwia to dopasowanie intensywności oczyszczania do aktualnych potrzeb.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost działa w oparciu o odczyty z 3 rodzajów czujników:

  • Laserowy czujnik kurzu – dostarcza informacji o stężeniu PM2,5, PM10 i PM1.
  • Czujnik lotnych związków organicznych – informuje użytkownika o aktualnym stężeniu formaldehydu, benzenu i innych szkodliwych lotnych związków organicznych
  • Czujnik światła – służy jedynie do przyciemnienia wyświetlacza, gdy w otoczeniu zrobi się ciemno.

Na podstawie odczytów z czujnika kurzu, wyświetlacz modelu VP-A1S70WH informuje użytkowników o aktualnym poziomie PM2,5 w otoczeniu. Niestety interpretacja poziomu zanieczyszczeń przez oczyszczacze powietrza Vestfrost pozostawia wiele do życzenia.

  • niebieski (do 35 µg/m³) ? – doskonała jakość powietrza,
  • zielony (35-75 µg/m³) ? – dobra jakość powietrza,
  • pomarańczowy (75-150 µg/m³) ? – umiarkowana jakość powietrza,
  • czerwony (powyżej 150 µg/m³) ? – zła jakość powietrza

Stężenie PM2,5 na poziomie 35 µg/m³ to niestety powietrze dalekie od doskonałego. Wg norm WHO maksymalny dzienny poziom PM2,5 w powietrzu to 25 µg/m³. Tu Vestfrost wprowadza użytkowników w błąd, sugerując, że wartości oscylujące wokół 75 µg/m³, a więc 300 % normy są wciąż ok.

Topowy oczyszczacz Vestfrost warto pochwalić za cicha pracę. Jedynie tryb turbo pozostawia nieco do życzenia. 56 dB jest faktycznie odczuwalne, choć przy 620 m³/h wydajności, to wciąż dobry wynik.

  1. Sleep – 17 dB
  2. Niski – 35 dB
  3. Średni – 42 dB
  4. Najwyższy – 48 dB
  5. Turbo – 56 dB

Nieco gorzej prezentuje się moc znamionowa. Duża wydajność oczyszczania przekłada się na spory pobór prądu. W modelu VP-A1S70WH wynosi on 72 W.

Wszystkie oczyszczacze powietrza Vestfrost wyposażono w moduł WiFi, umożliwiający sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji mobilnej Tuya.

W standardowym wyposażeniu oczyszczacza znalazła się między innymi funkcja Child Lock (blokada rodzicielska).

Wygląd

Vestfrost VP-A1S70WH przód bok
Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH, źródło: materiały producenta Vestfrost

Vestfrost VP-A1S70WH posiada nowoczesny design, odzwierciedlając współczesne trendy w projektowaniu oczyszczaczy. Wysoki prostopadłościan przypomina nieco z wyglądu urządzenia Xiaomi.

Zdecydowana różnica jest jednak w górnym panelu, gdzie nie znajdziemy wylotu powietrza, a jedynie panel sterowania wraz z dużym cyfrowym wyświetlaczem.

Wymiary opisywanego modelu wynoszą 37 x 66 x 37 cm. Urządzenie waży aż 12 kg.

Vestfrost-VP-A1S70WH panel sterowania
Panel sterowania w oczyszczaczu Vestfrost VP-A1S70WH, źródło: materiały producenta Vestfrost

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

MarkaVestfrost
ModelVP-A1S70WH
Cena2199 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]620
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*78
Zalecana maks. kubatura [m³]195
Głośność [dB]17-56
Pobór mocy [W]72
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów18 mies.
Waga [kg]7 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancjab.d.

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH posiada bardzo dużą wydajność oczyszczania, wynoszącą aż 620 m³/h. Sprzęt ten poradzi sobie więc dobrze z dużymi powierzchniami, sięgającymi nawet 78 m².

Do plusów należy z pewnością zaliczyć również sterowanie mobilne, jonizację, czy czujnik LZO. Z drugiej strony łagodne podejście do zanieczyszczeń podważa podstawowe założenie oczyszczacza powietrza. Uznawanie powietrza o stężeniu PM2,5 na poziomie 75 µg/m³ za dobre, jest niestety sporym nadużyciem.

Pozostałe oczyszczacze powietrza Vestfrost

Galeria zdjęć Vestfrost VP-A1S70WH

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 70

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

5 komentarzy

  • Szukam oczyszczacza do powierzchni ca 80 m2 i utknęłam moje zawężanie wyboru na dwóch modelach (powyższy i Klarta Stor 2). Do Vestfrosta bardziej przekonuje mnie bardziej zwarty wygląd i czujnik LZO (którego Klarta nie ma), no i to ze jest jednak cichszy. Jednak strasznym minusem są ustawione fabrycznie dopuszczalne limity/zakresy zanieczyszczeń. Stad moje pytania: 1. czy możliwa jest zmiana/zawężenie limitu zanieczyszczeń z poziomu aplikacji, żeby dostosować odpowiednio tryb automatyczny? 2. czy istnieje jakiś model oczyszczacza, który miałby zalety obu (Klarta 2 i Vestfrost)?
    A no i podaja Państwo tutaj jako minus duży pobór prądu, ale Klarta ma mniej więcej taki sam.
    • Dzień dobry Pani Ewo, dziękujemy za wiadomość.


      1. Tak, Vestfrost korzysta z tej samej aplikacji, co Klarta - Dlatego też ustawienie własnych reguł i zawężenie tych wartości progowych zanieczyszczeń powinno być możliwe. Piszę "powinno", gdyż tego modelu akurat nie testowałem i na 100% nie jestem pewien czy zareaguje na te zmiany tak samo jak Klarta, więc nie dam sobie ręki uciąć ;) Ale z drugiej strony nie widzę powodu, dlaczego miałoby to nie zadziałać :)


      2. Odnośnie cichej pracy - Vestfrost w ogólnym rozrachunku pracuje na nieco niższych zakresach dB - więc przy maksymalnej mocy będzie nieco cichszy. W codziennym użytkowaniu będą jednak praktycznie tak samo ciche. Klarta ma więcej poziomów prędkości, a ta najgłośniejsza praca uruchamiana jest jedynie w trybie Turbo (z doświadczenia - są to bardzo krótkie okresy czasu - z reguły kilka minut).
      Przez większość dnia obstawiam, że i jeden i drugi model pracowałyby na 1-2 prędkości - gdzie oba będą ledwo słyszalne :)

      Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - piszę o Pani o poszukiwaniu oczyszczacza do 80 m2 - więc jak obstawiam jeden sprzęt do całego mieszkania? Czy jeden oczyszczacz do pomieszczenia o wielkości 80 m2? Jeżeli szuka Pani do całego mieszkania, to zdecydowanie polecam bardziej co najmniej 2 (może 3) oczyszczacze. Jedno urządzenie postawione w salonie nie będzie w stanie przefiltrować skutecznie sypialni czy pokoju do pracy w drugim końcu domu/mieszkania. Przepraszam, bo być może Pani to wie, ale wolałem po prostu uprzedzić :)


      Pozdrawiam serdecznie,
      Maciej Kluba
      • Dzień dobry i dziękuję za szybka odpowiedz. Dużo mi się już wyjaśniło :)
        Jeżeli chodzi o powierzchnie, to mamy jedna dużą otwarta przestrzeń: salon kuchnia jadalnia i to właśnie ca 80 m2. Mamy jeszcze dwie sypialnie, ale za nie się zabiorę w drugiej kolejności :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

20 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Winix T800 – wydajny oczyszczacz powietrza z wi-fi

Czy zakup oczyszczacza powietrza Winix T800 to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszej recenzji.

15 października 2024 · 6 minut czytania

Philips AC3220/10 – mocny oczyszczacz do średnich i dużych pomieszczeń

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.

14 października 2024 · 5 minut czytania

Oczyszczacz powietrza Philips AC0921/14 i AC0951/13 – ciekawa alternatywa do małych pomieszczeń

Dwa kompaktowe oczyszczacze powietrza Philips, które zaprojektowano z myślą o pokojach do 30 m2. Tańszy kusi niską ceną, ale nie ma filtra węglowego ani aplikacji mobilnej, Droższy natomiast nie posiada żadnych braków, jednak ceną przewyższa lepszą, bardziej wydajną konkurencję.

19 września 2024 · 11 minut czytania

Recenzja Air Essence Eco Plasma ESP Light Graphene – czy warto kupić elektrostatyczny oczyszczacz?

Elektrostatyczny oczyszczacz powietrza Air Essence Eco Plasma Light Graphene ma jedną ogromną zaletę - brak kosztów filtrów wymiennych. Pod innymi względami wypada jednak przeciętnie. Stosunek wydajności do ceny, reakcja i działanie czujników, głośność podczas oczyszczania - to wszystko mogłoby być lepsze.

15 sierpnia 2024 · 10 minut czytania

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte Duo 400 – wygodne rozwiązanie za niewielkie pieniądze

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem to dość rzadko spotykane rozwiązaniem na polskim rynku. Dlatego też cieszy pojawienie się marki Clofte, która wchodzi na rynek z bardzo rozsądnie wycenionym modelem. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą mieć dwóch osobnych sprzętów, a zależy im na przyzwoitej wydajności nawilżania.