3,7
(70)

Vestfrost VP-A1S70WH – najważniejsze cechy

Zalety
  • Sterowanie mobilne
  • Dioda UV-C LED
  • Jonizator powietrza Plasma ION
  • Czujniki kurzu oraz TVOC
  • Cicha praca
Wady
  • Pobłażliwe podejście do smogu
  • Duży pobór prądu
  • Dość drogie filtry zamienne

Vestfrost VP-A1S70WH to najdroższe urządzenie wśród oczyszczaczy duńskiej firmy. Sprzęt kosztuje 2000 złotych, dysponując sporym współczynnikiem CADR, wynoszącym 620 m³/h. W praktyce pozwala to stosować sprzęt na powierzchni ok. 78 m². Oprócz tego w standardzie znalazły się czujniki LZO oraz kurzu, a także m.in. dioda UV-C LED.

Z drugiej strony producent nie miał dotychczas żadnego doświadczenia w produkcji oczyszczaczy powietrza, zajmując się m.in. produkcją sprzętu do gastronomii. Czy warto zaufać więc firmie Vestfrost?

Cena Vestfrost VP-A1S70WH

oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH
KUP W SKLEPIE CENEO.PL

Vestfrost VP-A1S70WH

1 599 zł

Sprawdź ofertę

Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Vestfrost to prosimy, skorzystaj z powyższego linku, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Dziękujemy ♥

Jak Vestfrost VP-A1S70WH oczyszcza powietrze?

Vestfrost VP-A1S70WH filtr
Zintegrowany filtr 3w1 do oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH. Źródło: materiały producenta Vestfrost

Podobnie jak mniejsze modeli oczyszczaczy powietrza Vestfrost, VP-A1S70WH posiada 5-stopniowy system filtracji. W urządzeniu znajdziemy więc standardowy zestaw filtrów:

  • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach — sierści, włosach, kłębach kurzu,
  • filtr HEPA H13, usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
  • filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

oraz diodę UV-C LED i jonizator Plasma ION.

  • dioda UV-C LED wewnątrz urządzenia eliminuje patogeny na poziomie biologicznym, wykorzystując właściwości światła UV. Najsilniejsza dostępna długość fali (UV-C) zapewnia efektywną sterylizację drobinek, które mogły nie zostać zatrzymane przez pozostałe filtry
  • Jonizator Plasma ION uwalnia do otoczenia jony dodatnie i ujemne, dzięki czemu pomaga przywrócić równowagę jonową i rozbija część wirusów, bakterii, grzybów czy pleśni.

Żywotność i wymiana filtrów:

Zintegrowany filtr HEPA H13 + węgiel aktywny + wstępny – ok. 399 zł, żywotność ok. 18 mies.

Tryb pracy i eksploatacja

Analogicznie do mniejszego modelu, Vestfrost VP-A1S70WH pracuje również w oparciu o 3 tryby (automatyczny, nocny oraz manualny). W trybie manualnym do wyboru otrzymujemy 5 prędkości. Ułatwia to dopasowanie intensywności oczyszczania do aktualnych potrzeb.

Oczyszczacz powietrza Vestfrost działa w oparciu o odczyty z 3 rodzajów czujników:

  • Laserowy czujnik kurzu – dostarcza informacji o stężeniu PM2,5, PM10 i PM1.
  • Czujnik lotnych związków organicznych – informuje użytkownika o aktualnym stężeniu formaldehydu, benzenu i innych szkodliwych lotnych związków organicznych
  • Czujnik światła – służy jedynie do przyciemnienia wyświetlacza, gdy w otoczeniu zrobi się ciemno.

Na podstawie odczytów z czujnika kurzu, wyświetlacz modelu VP-A1S70WH informuje użytkowników o aktualnym poziomie PM2,5 w otoczeniu. Niestety interpretacja poziomu zanieczyszczeń przez oczyszczacze powietrza Vestfrost pozostawia wiele do życzenia.

  • niebieski (do 35 µg/m³) ? – doskonała jakość powietrza,
  • zielony (35-75 µg/m³) ? – dobra jakość powietrza,
  • pomarańczowy (75-150 µg/m³) ? – umiarkowana jakość powietrza,
  • czerwony (powyżej 150 µg/m³) ? – zła jakość powietrza

Stężenie PM2,5 na poziomie 35 µg/m³ to niestety powietrze dalekie od doskonałego. Wg norm WHO maksymalny dzienny poziom PM2,5 w powietrzu to 25 µg/m³. Tu Vestfrost wprowadza użytkowników w błąd, sugerując, że wartości oscylujące wokół 75 µg/m³, a więc 300 % normy są wciąż ok.

Topowy oczyszczacz Vestfrost warto pochwalić za cicha pracę. Jedynie tryb turbo pozostawia nieco do życzenia. 56 dB jest faktycznie odczuwalne, choć przy 620 m³/h wydajności, to wciąż dobry wynik.

  1. Sleep – 17 dB
  2. Niski – 35 dB
  3. Średni – 42 dB
  4. Najwyższy – 48 dB
  5. Turbo – 56 dB

Nieco gorzej prezentuje się moc znamionowa. Duża wydajność oczyszczania przekłada się na spory pobór prądu. W modelu VP-A1S70WH wynosi on 72 W.

Wszystkie oczyszczacze powietrza Vestfrost wyposażono w moduł WiFi, umożliwiający sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji mobilnej Tuya.

W standardowym wyposażeniu oczyszczacza znalazła się między innymi funkcja Child Lock (blokada rodzicielska).

Wygląd

Vestfrost VP-A1S70WH przód bok
Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH, źródło: materiały producenta Vestfrost

Vestfrost VP-A1S70WH posiada nowoczesny design, odzwierciedlając współczesne trendy w projektowaniu oczyszczaczy. Wysoki prostopadłościan przypomina nieco z wyglądu urządzenia Xiaomi.

Zdecydowana różnica jest jednak w górnym panelu, gdzie nie znajdziemy wylotu powietrza, a jedynie panel sterowania wraz z dużym cyfrowym wyświetlaczem.

Wymiary opisywanego modelu wynoszą 37 x 66 x 37 cm. Urządzenie waży aż 12 kg.

Vestfrost-VP-A1S70WH panel sterowania
Panel sterowania w oczyszczaczu Vestfrost VP-A1S70WH, źródło: materiały producenta Vestfrost

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S70WH

MarkaVestfrost
ModelVP-A1S70WH
Cena2199 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]620
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*78
Zalecana maks. kubatura [m³]195
Głośność [dB]17-56
Pobór mocy [W]72
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów18 mies.
Waga [kg]7 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancjab.d.

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1S70WH posiada bardzo dużą wydajność oczyszczania, wynoszącą aż 620 m³/h. Sprzęt ten poradzi sobie więc dobrze z dużymi powierzchniami, sięgającymi nawet 78 m².

Do plusów należy z pewnością zaliczyć również sterowanie mobilne, jonizację, czy czujnik LZO. Z drugiej strony łagodne podejście do zanieczyszczeń podważa podstawowe założenie oczyszczacza powietrza. Uznawanie powietrza o stężeniu PM2,5 na poziomie 75 µg/m³ za dobre, jest niestety sporym nadużyciem.

Pozostałe oczyszczacze powietrza Vestfrost

Galeria zdjęć Vestfrost VP-A1S70WH

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 70

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

5 komentarzy

  • Szukam oczyszczacza do powierzchni ca 80 m2 i utknęłam moje zawężanie wyboru na dwóch modelach (powyższy i Klarta Stor 2). Do Vestfrosta bardziej przekonuje mnie bardziej zwarty wygląd i czujnik LZO (którego Klarta nie ma), no i to ze jest jednak cichszy. Jednak strasznym minusem są ustawione fabrycznie dopuszczalne limity/zakresy zanieczyszczeń. Stad moje pytania: 1. czy możliwa jest zmiana/zawężenie limitu zanieczyszczeń z poziomu aplikacji, żeby dostosować odpowiednio tryb automatyczny? 2. czy istnieje jakiś model oczyszczacza, który miałby zalety obu (Klarta 2 i Vestfrost)?
    A no i podaja Państwo tutaj jako minus duży pobór prądu, ale Klarta ma mniej więcej taki sam.
    • Dzień dobry Pani Ewo, dziękujemy za wiadomość.


      1. Tak, Vestfrost korzysta z tej samej aplikacji, co Klarta - Dlatego też ustawienie własnych reguł i zawężenie tych wartości progowych zanieczyszczeń powinno być możliwe. Piszę "powinno", gdyż tego modelu akurat nie testowałem i na 100% nie jestem pewien czy zareaguje na te zmiany tak samo jak Klarta, więc nie dam sobie ręki uciąć ;) Ale z drugiej strony nie widzę powodu, dlaczego miałoby to nie zadziałać :)


      2. Odnośnie cichej pracy - Vestfrost w ogólnym rozrachunku pracuje na nieco niższych zakresach dB - więc przy maksymalnej mocy będzie nieco cichszy. W codziennym użytkowaniu będą jednak praktycznie tak samo ciche. Klarta ma więcej poziomów prędkości, a ta najgłośniejsza praca uruchamiana jest jedynie w trybie Turbo (z doświadczenia - są to bardzo krótkie okresy czasu - z reguły kilka minut).
      Przez większość dnia obstawiam, że i jeden i drugi model pracowałyby na 1-2 prędkości - gdzie oba będą ledwo słyszalne :)

      Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - piszę o Pani o poszukiwaniu oczyszczacza do 80 m2 - więc jak obstawiam jeden sprzęt do całego mieszkania? Czy jeden oczyszczacz do pomieszczenia o wielkości 80 m2? Jeżeli szuka Pani do całego mieszkania, to zdecydowanie polecam bardziej co najmniej 2 (może 3) oczyszczacze. Jedno urządzenie postawione w salonie nie będzie w stanie przefiltrować skutecznie sypialni czy pokoju do pracy w drugim końcu domu/mieszkania. Przepraszam, bo być może Pani to wie, ale wolałem po prostu uprzedzić :)


      Pozdrawiam serdecznie,
      Maciej Kluba
      • Dzień dobry i dziękuję za szybka odpowiedz. Dużo mi się już wyjaśniło :)
        Jeżeli chodzi o powierzchnie, to mamy jedna dużą otwarta przestrzeń: salon kuchnia jadalnia i to właśnie ca 80 m2. Mamy jeszcze dwie sypialnie, ale za nie się zabiorę w drugiej kolejności :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

10 stycznia 2025 · 6 minut czytania

Oczyszczacz Philips Pure Protect serii 4200 (AC4220/12). Wydajny i nieduży

Philips Pure Protect serii 4200 to wydajny sprzęt, ale czy poza tym ma inne zalety? Sprawdziliśmy i wyjaśniamy, czy warto go kupić.

19 grudnia 2024 · 6 minut czytania

Daikin MC30YV– mały oczyszczacz z elektrostatycznym filtrem HEPA i niewielką wydajnością

Daikin MC30YV łączy dwie technologie filtracji, zapewniając przy okazji długą żywotność filtrów. Czy najmniejszy model japońskiego producenta jest również wydajny?

19 grudnia 2024 · 6 minut czytania

Electrolux Pure 900. Oczyszczacz z zagadkowym nawilżaczem

Electrolux Pure 900 to oczyszczacz z funkcją nawilżania. Pierwsze zadanie powinien wypełniać bardzo dobrze. A drugie?

11 grudnia 2024 · 13 minut czytania

Recenzja Klarta Stor 3. Szybki, bezkompromisowy, bardziej czytelny

Klarta Stor 3 zawiesił poprzeczkę naprawdę wysoko, piastując w zależności od ceny, 1 lub 2 pozycję w naszym rankingu. Zobacz dlaczego warto wybrać ten model.

5 grudnia 2024 · 7 minut czytania

Philips AC3420/10 i AC3421/13 – Wydajne nawilżacze, Wi-Fi, ale dość standardowe oczyszczacze

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.