Oczyszczacz powietrza z lampą UV i czujnikiem TVOC. Czy warto kupić Vestfrost VP-A1Z40WH?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

11 minut czytania

Vestfrost VP-A1Z40WH – najważniejsze cechy

Zalety
  • Sterowanie mobilne
  • Lampa UV-C LED
  • Jonizator powietrza Plasma ION
  • Czujniki kurzu oraz TVOC
  • Niewielkie zużycie prądu
Wady
  • Pobłażliwe podejście do smogu
  • W trybie automatycznym urządzenie mogłoby być cichsze

VP-A1Z40WH to środkowy model w gamie oczyszczaczy powietrza duńskiej firmy Vestfrost. Przedsiębiorstwo funkcjonujące na rynku od 25 lat, znane było dotychczas z produkcji lodówek, piekarników i chłodziarek gastronomicznych. Obecnie producent wprowadza do naszego kraju pierwsze oczyszczacze powietrza.

Vestfrost VP-A1Z40WH posiada wydajność oczyszczania na poziomie 350 m³/h. Dzięki temu urządzenie oczyści ok. 43-44 m² powierzchni. Do tego w standardzie otrzymujemy czujnik pyłów (PM2,5, PM10, PM1) oraz lotnych związków ogranicznych (LZO/TVOC). Podobnie jak w mniejszym modelu, VP-A1M30WH, także i tu znajdziemy jonizację i lampę UV-C LED o mocy 1W/cm².

Z drugiej strony oczyszczacze Vestfrost mają dość pobłażliwe podejście do zanieczyszczeń, sugerując doskonałą jakość powietrza w momencie, gdy przekroczone są dopuszczalne normy. Naturalnie przekłada się to na wolniejsze oczyszczanie w trybie automatycznym.

Cena Vestfrost VP-A1Z40WH

oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH
KUP W SKLEPIE CENEO.PL

Vestfrost VP-A1Z40WH

699 zł

Sprawdź ofertę

Jeśli zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Vestfrost to prosimy, skorzystaj z powyższego linku, by wesprzeć nasze niezależne testy

Dziękujemy ♥

Jak Vestfrost VP-A1Z40WH oczyszcza powietrze?

Producent oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH podkreśla 5-stopniowy system filtracji w swoich urządzeniachNie bądźmy jednak rozczarowani, gdy po otworzeniu urządzenia znajdziemy w środku tylko 1 okrągły filtr. Jest to cylindryczny filtr 3w1, będący ostatnio dość popularnym rozwiązaniem.

Z jednej strony zapewnia ono prostą, wygodną eksploatację, z drugiej gdy przychodzimy do wymiany – jest mniej ekonomiczne. Filtry bowiem zużywają się w różnym tempie i przykładowo nie ma potrzeby wymieniać węglowego, a jedynie samą HEPĘ. Kupując zintegrowany filtr wymieniamy tak naprawdę wszystkie. W środku oczyszczacza powietrza Vestfrost znajdziemy:

  • filtr wstępny, zaprojektowany z myślą o większych zanieczyszczeniach – sierści, włosach, kłębach kurzu,
  • filtr HEPA H13, usuwa pyły smogowe (w tym PM2,5) oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
  • filtr węglowy, który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

Oraz dodatkowo lampę UV-C LED i jonizator Plasma ION.

  • lampa UV-C LED wewnątrz urządzenia eliminuje patogeny na poziomie biologicznym, wykorzystując właściwości światła UV. Najsilniejsza dostępna długość fali (UV-C) zapewnia efektywną sterylizację drobinek, które mogły nie zostać zatrzymane przez pozostałe filtry
  • Jonizator Plasma ION uwalnia do otoczenia jony dodatnie i ujemne, dzięki czemu pomaga przywrócić równowagę jonową i rozbija część wirusów, bakterii, grzybów czy pleśni.

Co ciekawe, obydwie funkcje włącza się jednocześnie. Ikonka z napisem „ION” aktywuje zarówno działanie jonizacji, jak i lampy UV-C.

Żywotność i wymiana filtrów:

Zintegrowany filtr HEPA H13 + węgiel aktywny + wstępny – 279 zł, żywotność ok. 18 mies.

Tryb pracy i eksploatacja

Vestfrost VP-A1Z40WH pracuje w oparciu o 3 tryby pracy (automatyczny, nocny oraz manualny). W trybie manualnym mamy do wyboru aż 5 prędkości. Dzięki temu z łatwością dopasujemy intensywność oczyszczania do aktualnych potrzeb.

Vestfrost vp-a1z40wh wyświetlacz
Wybór prędkości i trybów pracy w oczyszczaczu powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Czujniki i wskaźniki

Oczyszczacz powietrza Vestfrost działa w oparciu o odczyty z 3 rodzajów czujników. Laserowy czujnik kurzu dostarcza informacji o stężeniu PM2,5, PM10 i PM1.

Czujnik lotnych związków organicznych informuje użytkownika o aktualnym stężeniu formaldehydu, benzenu i innych szkodliwych lotnych związków organicznych. Jest też czujnik światła, jednak służy on wyłącznie do przyciemnienia wyświetlacza, gdy w otoczeniu zrobi się ciemno.

Czujnik PM2,5 Vestfrost A1Z40WH i Kaiterra Laser Egg
Porównanie odczytów PM2,5 oczyszczacza Vestfrost VP-A1Z40WH i zewnętrznego sensora Kaiterra Laser Egg. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Porównanie odczytów PM2,5 oczyszczacza Vestfrost VP-A1Z40WH i zewnętrznego sensora Kaiterra Laser Egg. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Czujnik kurzu dobrze reaguje na wzrost zanieczyszczeń w otoczeniu, choć nieco zawyża odczyty. Podczas naszych testów zauważyliśmy, że przy najniższym poziomie zanieczyszczeń, urządzenie rzadko schodzi poniżej wartości 5 µg/m³. W tym samym czasie zewnętrzne czujniki (Kaiterra Laser Egg czy sensory oczyszczaczy Xiaomi) sygnalizują niemal idealne powietrze (wartości 1-2 µg/m³).

Testując sprzęt przez 3 naszych recenzentów odnotowaliśmy całkiem sprawny czujnik LZO, który dość dokładnie oddaje stężenie zanieczyszczeń.

[AKTUALIZACJA 05.01.2022] Z drugiej strony mieliśmy też problem braku reakcji ze strony oczyszczacza, gdy na panelu sterowania wyświetlany był podgląd pyłów zawieszonych. Dopiero po przełączeniu widoku na LZO, urządzenie zaczynało przyśpieszać.

I tu duże brawa dla dystrybutora oczyszczaczy Vestfrost, który zgłosił się do nas po naszej publikacji wskazując, że takie działanie jest wadliwe i oferując wymianę oprogramowanie. Usterka została sprawnie naprawiona, a urządzenie po powrocie reaguje na stężenie LZO niezależnie od wskazań czujnika PM2,5 czy informacji wyświetlanych na wyświetlaczu.

Aktualne informacje o stężeniu PM2,5, a więc o najważniejszym składniku smogu, wyświetlane są w formie liczbowej, jak i za pomocą czterokolorowego podświetlenia, odpowiadającego poziomowi zanieczyszczeń.

  • niebieski (35 µg/m³) – doskonała jakość powietrza,
  • zielony (35-75 µg/m³) – dobra jakość powietrza,
  • pomarańczowy (75-150 µg/m³) – umiarkowana jakość powietrza,
  • czerwony (powyżej 150 µg/m³) – zła jakość powietrza

Pobłażliwy tryb automatyczny

Bolączka wielu urządzeń, które często projektowane są z myślą o rynkach azjatyckich, gdzie obowiązują inne, mniej restrykcyjne limity zanieczyszczeń niż te zalecane przez WHO czy UE. PM2,5 na poziomie 35 µg/m³ to w rzeczywistości powietrze dalekie od doskonałego.Wg norm WHO maksymalny dzienny poziom PM2,5 w powietrzu to 25 µg/m³. (średnioroczny dopuszczalny poziom wynosi zaś 10µg/m³). Tu Vestfrost wprowadza użytkowników w błąd, sugerując, że wartości oscylujące wokół 75 µg/m³, a więc 300 % normy są wciąż ok.

Podczas naszych testów oczyszczacza Vestfrost w trybie auto zauważyliśmy również, że urządzenie nigdy nie używa w nim najniższej prędkości. Po pierwsze generuje to nieznacznie większy szum oraz pobór prądu – na szczęście Vestfrost VP-A1Z40WH na niskich prędkościach jest naprawdę cichym, niemal niesłyszalnym urządzeniem. Po drugie, pomimo działania na nieco wyższych obrotach oczyszczacz wciąż rzadko kiedy usuwa z otoczenia wszystkie szkodliwe cząsteczki, pozostawiając często stężenie PM2,5 na poziomie 5-10 µg/m³.

Vestfrost vp-a1z40wh wyświetlacz tryb auto
W trybie automatycznym 2 poziom prędkości jest najniższym. Sygnalizują to dwie kropki nad podświetloną ikonką „SPEED”.  Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Dobra kultura pracy

Vestfrost VP-A1Z40WH jest teoretycznie dość cichym sprzętem. Producent podaje dokładne wartości głośności dla wszystkich dostępnych prędkości.

  1. Sleep – 17 dB
  2. Niski – 31 dB
  3. Średni – 38 dB
  4. Najwyższy – 43 dB
  5. Turbo – 52 dB

Sprawdziliśmy to z naszymi pomiarami – przy tle akustycznym pomieszczenia wynoszącym 38,5 dB. Uzyskane wartości były wyższe, choć tak naprawdę irytująco głośny Vestfrost stawał się jedynie w najwyższej prędkości.

Vestfrost VP-A1Z40Wh recenzja test głośności

Plus za silnik inwerterowy, dzięki któremu Vestfrost jest naprawdę energooszczędny. Pod względem poboru prądu Vestfrost VP-A1W40ZH wypada nieźle. Zdaniem producenta maksymalna moc znamionowa sprzętu wynosi 38 WW naszych pomiarach watomierzem było to jeszcze mniej, albowiem w trybie turbo urządzenie pobierało zaledwie 31 W.

Dokładne wyniki pomiarów watomierzem poniżej:

  • 1 prędkość – 5,8 W (3,8 W bez trybu ION)
  • 2 prędkość – 9,4 W (7,4 W bez trybu ION)
  • 3 prędkość – 14 W (12 W bez trybu ION)
  • 4 prędkość – 19 W (17 W bez trybu ION)
  • 5 prędkość – 31,2 W (29 W bez trybu ION)

Aplikacja mobilna Tuya Smart

Wszystkie oczyszczacze powietrza Vestfrost wyposażono w moduł WiFi, umożliwiający sterowanie urządzeniem za pośrednictwem aplikacji mobilnej Tuya Smart.

Aplikacja mobilna Tuya Smart oczyszczacz powietrza Vestfrost

Umożliwia ona między innymi przełączanie trybów pracywłączanie i wyłączanie poszczególnych funkcji (np. lampy UV-C, jonizacji), ustawienie dokładnego harmonogramu działania. Co ciekawe, jedynie w aplikacji użytkownicy mogą rozdzielić działanie diody UV-C LED i jonizacji Plasma ION. Na panelu sterowania oczyszczaczy odpowiedzialny za to bowiem jest jeden przycisk, który aktywuje obydwie funkcje jednocześnie.

Lampa UV-C LED

A skoro mowa o świetle ultrafioletowym, w oczyszczaczu Vestfrost znalazła się dioda UV-C LED o długości fali 200-280 nm i natężeniu 1 W/cm². W teorii moc ta powinna byc wystarczająca do zneutralizowania 99,9% cząsteczek wirusa, pod warunkiem, że znajdzie się w tym cm², w którym jest też dioda UV-C. Każdy cm różnicy ma tu znaczenie – wraz ze wzrostem odległości, proporcjonalnie spada też natężenie światła.

Dodatkowo, w większości urządzeń sanitacyjnych ze światłem UV wykorzystuje się fale o długości 254 nm. Jak pokazują badania, najwyższą skuteczność w dezynfekcji ma wiązka światła o długości 266 nm. Różnica 11nm to aż o 30% większa skuteczność.

Wiązki krótsze niz 254 nm wyróżnia mniejsza skuteczność w dezynfekcji zarazków (potrzeba dłuższego czasu naświetlania do osiągnięcia takiego samego efektu). Vestfrost mówi natomiast o długości fali „200-280 nm”. To ogólny zakres, który niewiele mówi o tym, ile z emitowanego światła UV ma długość 254 lub 266 nm.

Dodatkowo, aby osiągnąć najwyższą skuteczność, cząsteczki wirusa muszą znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie, aby mogły być zneutralizowane przez diodę. W przypadku powietrza przelatującego przez oczyszczacz przez ułamki sekund (szacunki SmartAirFilters mówią o ok. 0,35 sekundy), wirus może nie znaleźć się w strefie oddziaływania lampy.

Argumentem przeciwników lamp lub diod UV w oczyszczaczach jest również brudzenie się lampyktóre automatycznie obniża jej skuteczność. Na szczęście, oczyszczacz Vestfrost został przemyślanie zaprojektowany, gwarantując dostęp do diody UV, którą można w razie czego przeczyścić. Dodatkowo, została ona schowana za filtrem HEPA.

Umieszczenie diody UV za filtrem HEPA w połączeniu z jej krótkim czasem naświetlania sugeruje, iż może ona pełnić funkcję bardziej sterylizacji filtra, aniżeli powietrza w pomieszczeniu. Zdaniem członków SmartAirFilters takie działanie lamp UV w oczyszczaczach jest bardziej prawdopodobne. Należy natomiast wziąć pod uwagę harmonijkową strukturę filtra HEPA. To, że światło UV-C dotrze do jego wierzchni partii, nie gwarantuje dostępu do dolnych części.

Dodatkowe funkcje

Oprócz wyżej wymienionych funkcji, w oczyszczaczu znalazła się też blokada rodzicielska (Child Lock), która ochroni sprzęt przed ciekawymi otaczającego świata dziećmi.

Wygląd

Vestfrost vp-a1z40wh przód salon
Oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH z przodu. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Vestfrost VP-A1Z40WH przykuwa uwagę oryginalnym designem. Smukła, kolumnowa bryła przypomina swym charakterem klepsydrę. Okrągły górny panel składa się z umiejscowionego centralnie wyświetlacza, który otoczony jest przez wylot powietrza.

Kolumnowy charakter sprzętu widoczny jest również w wymiarach oczyszczacza: 28 x 67 x 28 cm. Prezentowany Vestfrost waży ok. 7 kg.

Vestfrost vp-a1z40wh tył salon
Tył oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH

MarkaVestfrost
ModelVP-A1Z40WH
Cena1499 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]350
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*43,75
Zalecana maks. kubatura [m³]109,375
Głośność [dB]17-52 (do 65 w testach)
Pobór mocy [W]5,8- 38 (5,8-31,2 w testach)
Liczba prędkości wentylatora5
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrów18 mies.
Waga [kg]7 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancjab.d.

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

W relacji ceny do wydajności Vestfrost VP-A1Z40WH wygląda nieźle, choć nie rewelacyjnie, oferując jedynie 350 m³/h CADRu w cenie 1399 zł. Wydajność oczyszczania jest więc zaledwie o 10 m³/h większa aniżeli w najmniejszym Vestfroście. Z czego bierze się więc odczuwalnie wyższa cena?

Między innymi z faktu, ze urządzenie posiada czujnik lotnych związków organicznych (TVOC). W standardzie mamy również więcej, bo aż 5 prędkości.

Choć na papierze Vestfrost VP-A1Z40WH prezentuje się bardzo przyzwoicie, nie jest też oczywiście pozbawiony błędów. Urządzenie podświetla się na zielonogdy stężenie PM2,5 dochodzi do 75 µg/m³, wprowadzając w błąd domowników. Tryb automatyczny również działa zbyt łagodnie. Co więcej, pracując w nim oczyszczacz praktycznie nigdy nie osiągał poziomu PM2,5 poniżej 5 µg/m³.


Sprawdź cenę oczyszczacza powietrza Vestfrost

oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH
KUP W SKLEPIE CENEO.PL

Vestfrost VP-A1Z40WH

699 zł

Sprawdź ofertę

Pozostałe oczyszczacze powietrza Vestfrost

Galeria zdjęć Vestfrost VP-A1Z40WH

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,9 / 5. Ilość ocen: 86

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

11 komentarzy

  • Jarosław Kamiński

    18 stycznia 2024 at 04:58

    Czy czujnik światła w tym modelu na pewno powoduje tylko ściemnianie się wyświetlacza przy słabym świetle? Wg recenzji(https://wybierzoczyszczacz.pl/oczyszczacze-powietrza/vestfrost/vp-a1z40wh/) i strony producenta https://vesthome.pl/ czujnik ten steruje prędkością oczyszczacza co dla mnie go dyskwalifikuje bo w porze zimowej/jesiennej będzie często chodził na najniższej prędkości.
    • Przyznam szczerze, że ja nie zaobserwowałem takiego działania - regulacji prędkości w zależności od natężenia światła. Niestety nie ma mnie dzisiaj w biurze, żebym mógł to na 100% potwierdzić, niemniej poszukałem w instrukcji obsługi, sprawdziłem też zagraniczne źródła i nie znalazłem tam informacji o wpływie czujnika światła na tryb auto.


      Co do strony Vesthome.pl - jest też druga strona: Vestfrosthome.eu.pl i to ona pod względem merytoryki wydaje się być tą bardziej oficjalną :) Tam również nie ma informacji o takowym działaniu.
    • Wracam z adnotacją :) przed chwilą ponownie to sprawdziłem i jasność/poziom światła w pokoju w żaden sposób nie wpływa na działanie trybu auto.

      Zadymiając pokój uzyskałem wartości bliskie 130 PM2,5 - sprawdziłem jak Vestfrost będzie zachowywał się przy jasnym i ciemnym pomieszczeniu (ze spuszczonymi całkowicie roletami zewnętrznymi) - nie ma różnicy. Obroty były zależne jedynie od stężenia PM2,5.

      https://uploads.disquscdn.com/images/1317eb48746d2dc8c656164c7600f334ec7caf1b006be07c5897ce8baf21715f.jpg tu zdjęcie potwierdzające - 71 PM2,5 - tryb auto i 3 prędkość.
  • Czy problem: zaniżanie norm czystości powietrza, to duży problem? Nie ma aktualizacji oprogramowania na to? Czy sugerując się wskazaniami czujników na aplikacji mobilnej można oczyścić powietrze do PM2,5 poniżej 5 µg/m³ poprzez manualne ustawienia?
    • Zdecydowanie wszystkie oczyszczacze Vestfrost mogą oczyszczać powietrze do przysłowiowego "zera" nawet pracując na najwolniejszej prędkości. Skuteczność będzie zależała od ilości zanieczyszczeń, które docierają do pomieszczenia.

      Vestfrost VP-A1Z40WH ma możliwość ustawienia własnej automatyzacji, więc można dostosować działanie trybu automatycznego do indywidualnych potrzeb pokoju. Można oczywiście jeszcze regulować pracą ręcznie.
      Co do aktualizacji oprogramowania, to nie mamy takiej informacji. Jak się pojawi, to zaktualizujemy informacje.
  • Witam, chciałem zapytać o te normy, czy możliwe jest że producent wypuścił może jakieś uaktualnienie systemu aby to poprawić? A może nie jest to wielki problem? Na wyświetlaczu można zobaczyć stężenie i zbijać je trybem manualnym?
  • https://uploads.disquscdn.com/images/0a7f6ec51b0a6fd94cdaec32bb4f7cb98ceee1b0ac879e55d791e435f227ade8.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/a608368d36d051295332b9bcc9dbcad0c6408495b0deaa71984cf00132cce9d4.jpg Dzień dobry,




    Tak, dysponujemy licznikiem jonów firmy AlphaLab (naprawde dokładny miernik) i zmierzyliśmy ilość jonów generowanych przez Vestfrost. Faktycznie posiada on jonizator plazmowy, generujący zarówno jony dodatnie, jak i ujemne w sporych ilościach (niewiele mniejszych od Klarty Stor 2, która ma naprawdę wydajny ten jonizator).
    Poniżej załączam zdjęcia :)

    Pozdrawiam,
    Maciej Kluba
  • czy można w jakiś sposób sprawdzić wydajność jonizatora? Producent podaje tylko rodzaj - plasma ION, a czy to w ogóle działa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

20 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Winix T800 – wydajny oczyszczacz powietrza z wi-fi

Czy zakup oczyszczacza powietrza Winix T800 to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszej recenzji.

15 października 2024 · 6 minut czytania

Philips AC3220/10 – mocny oczyszczacz do średnich i dużych pomieszczeń

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.

14 października 2024 · 5 minut czytania

Oczyszczacz powietrza Philips AC0921/14 i AC0951/13 – ciekawa alternatywa do małych pomieszczeń

Dwa kompaktowe oczyszczacze powietrza Philips, które zaprojektowano z myślą o pokojach do 30 m2. Tańszy kusi niską ceną, ale nie ma filtra węglowego ani aplikacji mobilnej, Droższy natomiast nie posiada żadnych braków, jednak ceną przewyższa lepszą, bardziej wydajną konkurencję.

19 września 2024 · 11 minut czytania

Recenzja Air Essence Eco Plasma ESP Light Graphene – czy warto kupić elektrostatyczny oczyszczacz?

Elektrostatyczny oczyszczacz powietrza Air Essence Eco Plasma Light Graphene ma jedną ogromną zaletę - brak kosztów filtrów wymiennych. Pod innymi względami wypada jednak przeciętnie. Stosunek wydajności do ceny, reakcja i działanie czujników, głośność podczas oczyszczania - to wszystko mogłoby być lepsze.

15 sierpnia 2024 · 10 minut czytania

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte Duo 400 – wygodne rozwiązanie za niewielkie pieniądze

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem to dość rzadko spotykane rozwiązaniem na polskim rynku. Dlatego też cieszy pojawienie się marki Clofte, która wchodzi na rynek z bardzo rozsądnie wycenionym modelem. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą mieć dwóch osobnych sprzętów, a zależy im na przyzwoitej wydajności nawilżania.