Oczyszczacze powietrza Vestfrost – czy możemy je polecić?

Oczyszczacze powietrza Vestfrost ranking zestawienie

Zalety:

Sterowanie mobilne

Cicha praca

Czujnik LZO (w wyższych modelach)

Jonizacja plazmowa Plasma ION

Nowoczesny design

Wady: 

Nieco pobłażliwe podejście do smogu

Błędy w algorytmie 

Dioda UV-C LED będąca bardziej chwytem marketingowym


Spis treści

 1. Porównanie oczyszczaczy Vestfrost – który model wybrać?
 2. Bliższe spojrzenie na oczyszczacze Vestfrost
 3. Pozostałe cechy oczyszczaczy Vestfrost
 4. Filtry

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Oczyszczacze powietrza Vestfrost – nasza opinia

Produkująca od 1963 roku designerskie urządzenia kuchenne, marka Vestfrost znana jest bardziej miłośnikom gastronomii. Na początku 2021 Duńczycy zaprezentowali również kolekcję eleganckich oczyszczaczy powietrza: Vestfrost P-A1M30WH, Vestfrost VP-A1Z40WH oraz Vestfrost VP-A1S70WH.

W 2022 roku pojawiły się 2 urządzenia stylizowane na oczyszczacze powietrza Dyson, a więc Vestfrost VP-B1F50WH oraz Vestfrost-VP-B1H50GP. Na przełomie 2022 i 2023 roku gamę uzupełniły: Vestfrost VP-A1S40WH i Vestfrost VP-A1S60WH oraz oczyszczacze powietrza z nawilżaczem: Vestfrost VP-E2S40WH i Vestfrost VP-E2S60WH.

Oczyszczacze powietrza Vestfrost przetestowaliśmy pod kątem:

 • tempa oczyszczania powietrza (nasz autorski test oczyszczania powietrza)
 • głośności
 • poboru prądu
 • reakcji na LZO (formaldehyd, aceton, etanol)

Użytkując je na co dzień, możemy podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na ich temat.

Pozytywnie zaskoczyła nas przede wszystkim dobra relacja ceny do oferowanych parametrów, a także wygodne sterowanie mobilne. Bardzo dobrze oceniamy także działanie czujnika LZO, zarówno pod względem czułości, jak i płynności reakcji. W porównawczym teście kilku marek, gdzie sprawdzaliśmy reakcję na aceton, formaldehyd i etanol, to właśnie oczyszczacz Vestfrost oraz Dyson najlepiej wykrywały oraz reagowały na zanieczyszczenia.

Na uwagę zasługują również wykorzystane technologie oczyszczania powietrza: filtry HEPA H13, wstępne i węglowe, których pracę wspierają dioda UV-C LED oraz jonizacja powietrza Plasma ION.

oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-E2S40WH w salonie
Oczyszczacz Vestfrost w mieszkaniu

Bardziej krytyczni jesteśmy natomiast wobec przyjętego przez Vestfrost algorytmu oceny jakości powietrza. Modele marki są bowiem przystosowane do pracy w azjatyckich normach powietrza, znacznie mniej restrykcyjnych od europejskich czy zalecanych przez WHO. W konsekwencji urządzenia Vestfrost dość pobłażliwie podchodzą do przekroczonych poziomów zanieczyszczeń.

Dioda UV-C LED, choć bardzo dobra w swoim zamyśle, nie jest w stanie skutecznie filtrować otaczającego powietrza. Jest ona bowiem zbyt mała, a czas naświetlania jest zbyt krótki, by neutralizować patogeny unoszące się w otoczeniu. W oczyszczaczach Vestfrost jest ona umieszczona za filtrami HEPA, które przefiltrują ok. 99,95% zanieczyszczeń, zanim dojdą one do diody. Światło UV-C LED może więc służyć tu bardziej do sterylizacji samego filtra.

Zobacz też: Oczyszczacz powietrza z lampą UV – dlaczego nie warto?

1. Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost – który model wybrać?

W obecnej ofercie duńskiego producenta znajdziemy obecnie 3 oczyszczacze powietrza. Wszystkie z nich posiadają całkiem niezłe parametry oczyszczania, moduł WiFi oraz lampę UV-C LED.

Naszym zdaniem najbardziej opłacalnymi propozycjami są: średni model w gamie, a więc Vestfrost VP-A1Z40WH oraz największy Vestfrost VP-A1S70WH. Najmniejszy oczyszczacz Vestfrost jest wprawdzie tańszy, ale też nie posiada tak podstawowych rzeczy jak czujnik PM2,5, co jest już często standardem u konkurencji w tej cenie.

Oczyszczacze powietrza Vestfrost ranking zestawienie

Czym różnią się jeszcze poszczególne oczyszczacze powietrza Vestfrost? Przede wszystkim metrażem. Sprzęty te posiadają różną wydajność wydajność oczyszczania (CADR), sprawdzając się na powierzchniach od ok. 40 do nawet 80 m2. Poszczególne tryby pracy oraz funkcje będą również nieco inne w poszczególnych urządzeniach. Dlatego też najważniejsze parametry zebraliśmy w tabelach poniżej.

Parametry techniczne standardowych oczyszczaczy powietrza Vestfrost

Model
Vestfrost VP-A1M30WH
Vestfrost VP-A1Z40WH
Vestfrost VP-A1S70WH
Vestfrost VP-A1S40WH
Vestfrost VP-A1S60WH
Powierzchnia
42 m²
48 m²
80 m²
37 m²
56 m²
Wydajność oczyszczania
340 m³/h
350 m³/h
620 m³/h
295 m³/h
450 m³/h
Czujniki
Kurzu
PM2,5, LZO oraz światła
PM2,5, LZO oraz światła
PM2,5, LZO oraz światła
PM2,5, LZO oraz światła
Wskaźniki
Numeryczny oraz kolorystyczny PM2.5
Numeryczny oraz kolorystyczny: PM1, PM2.5, PM10 i LZO
Numeryczny oraz kolorystyczny: PM1, PM2.5, PM10 i LZO
Numeryczny oraz kolorystyczny: PM1, PM2.5, PM10 i LZO
Numeryczny oraz kolorystyczny: PM1, PM2.5, PM10 i LZO
Funkcje
Aplikacja mobilna, Jonizacja Plasma ION i Lampa UV, Child Lock, wskaźnik wymiany filtra
Aplikacja mobilna, Jonizacja Plasma ION i Lampa UV, Child Lock, wskaźnik wymiany filtra
Aplikacja mobilna, jonizacja Plasma ION i Lampa UV, Child Lock, wskaźnik wymiany filtra
Aplikacja mobilna, jonizacja Plasma ION i Lampa UV, Child Lock, wskaźnik wymiany filtra
Aplikacja mobilna, jonizacja Plasma ION i Lampa UV, Child Lock, wskaźnik wymiany filtra
Filtr obecny w zestawie
Wstępny, HPP i węglowy
Wstępny i zintegrowany HEPA i węglowy
Wstępny i zintegrowany HEPA i węglowy
Wstępny i zintegrowany HEPA i węglowy
Wstępny i zintegrowany HEPA i węglowy
Wymiary
35,2 x 49,4 x 22 cm
28 x 67 x 28 cm
37 x 66 x 37 cm
23 x 37,8 x 23 cm
25 x 51,3 x 25 cm
Cena*
999 zł
1399 zł
2099 zł
1299 zł
1899 zł

* Ceny urządzeń z dnia 07.08.2023

2. Bliższe spojrzenie na modele oczyszczaczy Vestfrost

Vestfrost VP-A1M30WH – Brak czujnika PM2,5, pobłażliwy tryb auto, ale za to cicha praca i niewielki pobór mocy

Vestfrost VP A1M30WH przod bok
Vestfrost VP-A1M30WH, materiały producenta Vestfrost

999 zł


Najmniejszy model oczyszczaczy powietrza Vestfrost zaprojektowany został z myślą o powierzchniach do ok. 42m2. Na tle swoich większych braci, Vestfrost VP-A1M30WH, jest nieco słabiej wyposażony. Brakuje m.in. czujnika PM2,5 oraz czujników lotnych związków organicznych i światła (które znajdziemy w wyższych modelach). W zamian otrzymujemy nieco mniej dokładny czujnik kurzu.

Użytkownicy mają do dyspozycji 3 prędkości nawiewu. Oprócz tego w urządzeniu znalazł się tryb nocny oraz tryb automatyczny. Niestety, podobnie jak w pozostałych oczyszczaczach powietrza Vestfrost, w VP-A1M30WH działa on dość pobłażliwie. Vestfrost intepretuje jakość powietrza w następujący sposób:

 • niebieski (35 µg/m³) – doskonała jakość powietrza,
 • zielony (35-75 µg/m³) – dobra jakość powietrza,
 • pomarańczowy (75-150 µg/m³) – umiarkowana jakość powietrza,
 • czerwony (powyżej 150 µg/m³) – zła jakość powietrza

Na plus należy za to podkreślić 5-stopniową filtrację, na które składają zintegrowany filtr HPP, filtr wstępny i węglowy, jak również jonizator plazmowy i dioda UV-C LED. Vestfrost VP-A1M30WH jest również stosunkowo cichy i energooszczędny. Urządzenie pobiera zaledwie 38 W mocy. Maksymalna głośność oczyszczacza wynosi zaś 48 dB.

Vestfrost VP-A1Z40WH – Niewiele większa wydajność, za to czujniki PM2,5 i LZO oraz 5 prędkości w standardzie

Vestfrost VP-A1Z40WH w salonie
Vestfrost VP-A1Z40WH w salonie, materiały Ranking-oczyszczaczy.pl

1499 zł


Środkowy model w gamie oczyszczaczy Vestfrost to urządzenie zaprojektowane z myślą o powierzchni ok. 44 m2. Wydajność oczyszczania wynosi tu 350 m3/h, a więc minimalnie więcej aniżeli w najmniejszym modelu. Dlaczego zatem Vestfrost VP-A1Z40WH kosztuje 400 zł więcej?

Wyższa cena wynika między innymi z obecności 3 czujników jakości powietrza: LZO, światła oraz przede wszystkim pyłów zawieszonych PM2,5. Oprócz tego Vestfrost VP-A1Z40WH wprowadza 5 poziomów prędkości manualnej do wyboru. Poza tym użytkownicy mają do dyspozycji również tryb nocny i tryb automatyczny. Niestety, tryb auto jest w tym przypadku równie pobłażliwy:

 • niebieski (35 µg/m³) – doskonała jakość powietrza,
 • zielony (35-75 µg/m³) – dobra jakość powietrza,
 • pomarańczowy (75-150 µg/m³) umiarkowana jakość powietrza,
 • czerwony (powyżej 150 µg/m³) – zła jakość powietrza
Vestfrost vp-a1z40wh wyświetlacz tryb auto

Co ciekawe, z naszych obserwacji wyniki, że w trybie automatycznym 2 poziom prędkości jest tym najniższym. Sygnalizują to dwie kropki nad podświetloną ikonką „SPEED”. Źródło: materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl.

Inną obserwacją dot. trybu automatycznego jest to, że urządzenie rzadko kiedy całkowicie usuwa pyły zawieszone z otoczenia, pozostawiając ich stężenie w okolicach 5-10 µg/m3. W teście z kadzidłem, gdzie wyjściowym poziomem zanieczyszczeń było 0-1, oczyszczacz nieźle poradził sobie z usunięciem pyłów i gazów, ale wartość końcowa PM2,5 oscylowała wokół 9.

Aktualne odczyty znajdziemy na wyświetlaczu numerycznym, który dodatkowo podświetla się na 1 z 4 kolorów. Podobnie jak w innych modelach, w standardzie znajdziemy tu diodę UV-C LED oraz jonizację plazmową.

Vestfrost VP-A1S70WH – Pobłażliwy tryb auto, który na szczęście może być niwelowany przez dużą wydajność

Vestfrost VP-A1S70WH przód bok
Vestfrost VP-A1S70WH, materiały producenta Vestfrost

1599 zł


Współczynnik CADR na poziomie 620 m3/h to największy atut modelu VP-A1S70WH. Dzięki temu sprzęt może być stosowany nie tylko w mieszkaniach, ale też w biurach czy gabinetach usługowych. Duża wydajność pozwala też przymknąć oko na wadliwy tryb automatyczny. Gdy VP-A1S70WH stanie w mniejszym pomieszczeniu, to przy tak dużej wydajności, nawet praca w niskich prędkościach (sugerowanych przez tryb automatyczny) powinna wystarczyć do skutecznej filtracji.

Podobnie jak w przypadku pozostałych oczyszczaczy Vestfrost, tak i tu znajdziemy 5-stopniowy system filtracji powietrza, oparty na pracy zintegrowanego filtra HEPA, węglowego i wstępnego, wraz z jonizacją oraz lampą UV-C do sterylizacji. Analogicznie mamy też 5 poziomów prędkości oraz 3 czujniki jakości powietrza.

Pomimo imponującej wydajności, Vestfrost VP-A1S70WH cechuje się dość cichą pracą. W trybie nocnym urządzenie generuje jedynie 17 dB. W trybie turbo jest to 56 dB. Niestety gorzej wypada pobór mocy72 dB to stosunkowo dużo. Bezpośredni konkurenci wypadają pod tym względem znacznie lepiej.

Electrolux PA91-604DG/GYCADR: 620 m3/h, pobór mocy: 50 W,

LIFAair LA500V – CADR: 620 m3/h, pobór mocy: 60 W

Vestfrost VP-A1S40WH (model z 2023 roku) – Kompaktowy, ale z gorszą relacją ceny do możliwości

Vestfrost VP-A1s40WH przód oczyszczacza uchwyt
Vestfrost VP-A1S40WH, materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

1169 zł


Vestfrost VP-A1S40WH to nowy model w gamie producenta. Oczyszczacz ma być odpowiedzią na potrzeby użytkowników, którzy poszukują prostego, kompaktowego urządzenia. Podobnie jak w przypadku pozostałych oczyszczaczy Vestfrost, tak i tu znajdziemy 5-stopniowy system filtracji powietrza, oparty na pracy zintegrowanego filtra HEPA, węglowego i wstępnego, wraz z jonizacją oraz lampą UV-C do sterylizacji.

W porównaniu jednak do najmniejszego i najtańszego dotychczas Vestfrosta VP-A1M30WH, tutaj do dyspozycji otrzymujemy 5 poziomów prędkości oraz 3 czujniki jakości powietrza, czyli zestaw znany z większych i mocniejszych modeli. Z drugiej strony jest on droższy od podstawowego modelu o 200-300 zł, oferując CADR mniejszy o 40 m3/h. Czy warto wybrać ten model? Naszym zdaniem nie.

Vestfrost VP-A1S60WH (model z 2023 roku) – dobra klasa średnia do ok. 50-55 m²

Przód i bok oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1S60WH
Vestfrost VP-A1S60WH, materiały producenta Vestfrost

1709 zł


Większa wersja opisywanego wyżej modelu, a więc Vestfrost VP-A1S60WH, plasuje się pomiędzy modelem VP-A1Z40WH, a topowym VP-A1S70WH. Wydajność oczyszczania urządzenia wynosi bowiem 450 m3/h. Pod względem funkcji nie różni się on od topowego modelu: jest wszechstronna i rozbudowana aplikacja mobilna, wydajny jonizator Plasma ION, jest też imponująco dobrze działający czujnik TVOC. Ze względu na mniejszy CADR jest natomiast nieco tańszy – 1899 zł zamiast 2099 zł.

Zarówno Vestfrost VP-A1S60WH, jak i mniejszy VP-A1S40WH, posiadają sprytną konstrukcję, która pozwala na łączenie sprzętów z nawilżaczem ewaporacyjnym. Otrzymujemy wtedy oczyszczacze powietrza 2w1, które opisujemy poniżej.

Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Vestfrost

Model
Vestfrost VP-E2S40WH
Vestfrost VP-E2S60WH
Powierzchnia
37 m² (20 m² z nawilżaczem)
56 m² (30 m² z nawilżaczem)
Wydajność oczyszczania
295 m³/h (160 m³/h z nawilżaczem)
415 m³/h (250 m³/h z nawilżaczem)
Wydajność nawilżania
240 ml/h
300 ml/h
Czujniki
kurzu, TVOC, wilgotności, temperatury
kurzu, TVOC, wilgotności, temperatury
Wskaźniki
Numeryczny oraz kolorystyczny: PM1, PM2.5, PM10 i LZO
Numeryczny oraz kolorystyczny: PM1, PM2.5, PM10 i LZO
Funkcje
aplikacja mobilna, jonizacja Plasma ION i lampa UV, aromaterapia, Child Lock, wskaźnik wymiany filtra
aplikacja mobilna, jonizacja Plasma ION i lampa UV, aromaterapia, Child Lock, wskaźnik wymiany filtra
Filtr obecny w zestawie
wstępny i zintegrowany węglowy z HEPA pokryte powłoką antybakteryjną, filtr ewaporacyjny
wstępny i zintegrowany węglowy z HEPA pokryte powłoką antybakteryjną, filtr ewaporacyjny
Wymiary
25 x 25 x 58,8 cm
25 x 25 x 77,3 cm
Cena*
1999 zł
2799 zł

Vestfrost VP-E2S40WH (model z 2023 roku) – mały oczyszczacz powietrza z nawilżaczem do max. 20 m²

Przód i bok oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-E2S40WH
Vestfrost VP-E2S40WH, materiały producenta Vestfrost

1799 zł


Vestfrost VP-E2S40WH, czyli połączony model VP-A1S40WH i VP-H2I20WH. Model ten jest 1 z 2 oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem 2w1 w gamie duńskiego producenta. Duży plus dla marki Vestfrost za zastosowanie nawilżacza ewaporacyjnego. Jeszcze większy za koncept urządzenia, które możemy łączyć i rozdzielać, używając sprzętu jako oczyszczacz 2w1 lub osobny oczyszczacz i nawilżacz.

Minus jednak za jego niewielką wydajność – zaledwie 240 ml/h i jedynie 2-litrowy zbiornik na wodę. Co ciekawe, nominalna wydajność oczyszczania – 295 m3/h, po połączeniu oczyszczacza z nawilżaczem spada. I to do dość wstydliwego poziomu – 160 m3/h (spadek o prawie połowę!)

Vestfrost VP-E2S60WH (model z 2023 roku) – średniej wielkości oczyszczacz powietrza z nawilżaczem do max. 30 m²

Panel sterowania Vestfrost VP-E2S60Wh przód i bok
Vestfrost VP-E2S60WH, materiały producenta Vestfrost

2519 zł


Większy i droższy oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Vestfrost, czyli VP-E2S60WH, na papierze posiada przyzwoite parametry oczyszczania i nawilżania. CADR równy 415 m3/h i wydajność nawilżania 300 ml/h to mniej więcej rynkowa średnia. Znowu jednak parametry te mają zastosowanie, gdy korzystamy z urządzenia jako z 2 osobnych sprzętów. W momencie połączenia oczyszczacza z nawilżaczem, CADR spada do niewielkich 250 m3/h, co jest wartością wystarczającą do ok. 30 m².

Podobne wartości oczyszczania reprezentują Coway Hue&Healing czy Sharp KC-G40. Urządzenia te sa jednak o kilkaset złotych tańsze. Oczywiście atutem Vestfrosta są też dobre czujniki, niezły jonizator oraz bardzo funkcjonalna aplikacja mobilna, pozwalająca tworzyć własne reguły pracy. Czy jednak to wystarczy?

Oczyszczacze powietrza Vestrost z funkcją wentylacji

Model
Vestfrost VP-B1-F50WH
Vestfrost VP-B1-H50GP
Powierzchnia
b.d.
b.d.
Wydajność oczyszczania
b.d.
b.d.
Czujniki
wilgotności, temperatury
wilgotności, temperatury
Wskaźniki
wilgotności, temperatury, oscylacji, wymiany filtrów
wilgotności, temperatury, oscylacji, wymiany filtrów
Funkcje
aplikacja mobilna, jonizacja Plasma ION i lampa UV, Child Lock, wskaźnik wymiany filtra
aplikacja mobilna, jonizacja Plasma ION i lampa UV, Child Lock, wskaźnik wymiany filtra
Filtr obecny w zestawie
wstępny i zintegrowany węglowy z HEPA pokryte powłoką antybakteryjną
wstępny i zintegrowany węglowy z HEPA pokryte powłoką antybakteryjną
Wymiary
23 x 80 x 23,5 cm
28 x 70 x 28 cm
Cena*
1599 zł
1999 zł

Vestfrost VP-B1F50WH (model z 2022 roku) – wentylator + oczyszczacz

Vestfrost VP-B1F50WH przód oczyszczacza
Vestfrost VP-B1F50WH, materiały producenta Vestfrost

1599 zł


Oczyszczacz powietrza z wentylatorem to typ urządzeń, który powoli coraz częściej pojawia się na sklepowych półkach. Urządzenia te mają za zadania nie tylko oczyszczać, ale również wprowadzać przyjemne orzeźwienie, generując mocny strumień powietrza owiewający nas. W założeniu większy przepływ = bardziej efektywna cyrkulacja = szybsze oczyszczanie pomieszczeń. W praktyce nie zawsze jednak to wychodzi.

Vestfrost VP-B1F50WH jest bardziej wentylatorem z funkcją oczyszczania, aniżeli oczyszczaczem powietrza. Brakuje mu bowiem kilku podstawowych elementów: czujnika zanieczyszczeń, trybu automatycznego i informacji o wydajności oczyszczania. Sytuację ratują nieco filtry, w tym HEPA H13 pokryta powłoką antybakteryjną oraz jonizator plazmowy i dioda UV-C LED. Wciąż jednak lepszym zakupem zdaje się być normalny oczyszczacz powietrza Vestfrost + jakikolwiek osobny wiatrak dostępny na rynku.

Vestfrost VP-B1H50GP (model z 2022 roku) – wentylator z oczyszczaczem i funkcją ogrzewania

Vestfrost VP-B1H50GP przód oczyszczacza
Vestfrost VP-B1H50GP materiały producenta Vestfrost

1999 zł

Kolejny z oczyszczaczy powietrza z wentylatorem, a więc Vestfrost VP-B1H50GP. Urządzenie oprócz czarnego koloru, wyróżnia się jednak również funkcją ogrzewania. Wbudowana grzałka pozwala rozprowadzać ciepłe powietrze po pomieszczeniu. Nie jest to jednak tani sposób ogrzewania, gdyż wiąże się ze sporym zużyciem prądu (2000 W).

Wśród oczyszczaczy powietrza z ogrzewaniem Vestfrost VP-B1H50GP jest całkiem atrakcyjną propozycją, pozwalającą za ok. 2 tys. zł cieszyć się zdalnie sterowanym o dobrej klasy filtrach i jonizacji plazmowej. Wciąż jednak na tle tradycyjnych oczyszczaczy powietrza – modele takie prezentują się bardzo drogo i naszym zdaniem nie są warte swojej ceny.

3. Pozostałe cechy oczyszczaczy powietrza Vestfrost

3.1. Sterowanie mobilne

Aplikacja Tuya Smart Vesfrost poziom zanieczyszczeń
Aplikacja Tuya Smart dla oczyszczacza powietrza Vestfrost, panel główny i poziom zanieczyszczeń, źródło: materiały własne

Inteligentne oczyszczacze powietrza Vestfrost wyposażono w łącze Wi-Fi, dzięki czemu mogą być one sterowane zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej Smart Life.

Aplikację tę znamy z oczyszczaczy powietrza Klarta i możemy powiedzieć o niej wiele dobrego. Umożliwia ona między innymi przełączanie między trybami pracy, włączanie lub wyłączanie poszczególnych funkcji czy zaprogramowanie czasu pracy (np. na okres naszej nieobecności w domu).

Oprócz przydatnego harmonogramu, możemy też wprowadzić własne reguły automatyzacji – czyli tego jak oczyszczacz będzie reagował na określone stężenia PM2,5 w otoczeniu. Jest to przydatna opcja zważywszy na dość pobłażliwą ocenę zanieczyszczeń w oczyszczaczach Vestfrost.

Przykładowe zasady pracy, które możemy ustawić

 • Stężenie PM2,5 powyżej 10 µg/m3 -> uruchamiaj 3 prędkość oczyszczania
 • Stężenie PM2,5 poniżej 5 µg/m3 -> uruchamiaj tryb nocny
 • W dni robocze od 8.00 do 16.00 -> uruchamiaj tryb Auto
 • Po 22.00 -> uruchamiaj tryb nocny

Aplikacja Tuya Smart dla oczyszczacza powietrza Vestfrost, panel ustawień, źródło: materiały własne

Co ciekawe, jedynie w aplikacji możemy rozdzielić działanie lampy UV-C i jonizacji Plasma ION. Na panelu sterowania odpowiedzialny za to jest jeden przycisk, który jednocześnie uruchamia obydwie funkcje.

3.2. Jonizacja plazmowa Plasma ION

Jeden z mocniejszych punktów oczyszczaczy powietrza Vestfrost. Plasma ION to wydajny jonizator, który w naszym teście stężenia jonów generował nawet 9,4 mln jonów (+) i 10,9 mln jonów (-). To bardzo dobry wynik, bardzo porównywalny do tego, co prezentuje np. Klarta Forste 4 i zauważalnie wyższy niż oczyszczacze powietrza Sharp z serii np. KC-D czy KC-G.

Jonizator plazmowy uwalnia do otoczenia jony naładowanie dodatnio i ujemnie. Elektrony te pomagają zneutralizować alergeny, m.in. zarodniki pleśni i grzybów, jak również bakterie i wirusy. Jednocześnie obniża się elektryczność statyczna – główna przyczyna osiadania kurzu na przedmiotach i nasilania się reakcji alergicznych.

3.3. Dioda UV-C LED

Dioda UV-C LED jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech oczyszczaczy Vestfrost. Producent deklaruje aż 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas w porównaniu do konwencjonalnych lamp UV. Wszystko w celu zapewnienia skutecznej sterylizacji powietrza.

Diody te wykorzystują fale o długości fali 200-280 nm i natężeniu 1 W/cm². W teorii moc ta powinna byc wystarczająca do zneutralizowania 99,9% cząsteczek wirusa, pod warunkiem, że znajdzie się w tym samym cm², w którym jest też dioda UV-C. Każdy cm różnicy ma tu znaczenie – wraz ze wzrostem odległości, proporcjonalnie spada też natężenie światła.

Dodatkowo Vestfrost podaje jedynie zakres zróżnicowanej długości fal – od 200 do 280 nm. W większości urządzeń do sterylizacji wykorzystuje się fale o długości 254 nm. Badania dowodzą, iż te o długości 266 nm są jeszcze skuteczniejsze (o ok. 30%). Nie mamy dokładnej informacji ile z emitowanych fal ma długość 254 lub 266 nm.

Ważnym czynnikiem jest również czas naświetlania oraz odległość cząstek wirusów od źródła światła. Dlatego też podsumowując uważamy, że diody UV-C oczyszczaczach powietrza służą bardziej do sterylizacji zanieczyszczeń, które już znalazły się na filtrach, aniżeli tych, które unoszą się wokół w powietrzu.

3.4. Czytelny wyświetlacz?

Wyświetlacz Vestfrost A1Z40WH

Podświetlenie wyświetlacza Vestfrost A1Z40WH wygląda efektownie, zwłaszcza w nocy, ale może irytować liczba przycisków i świecących się ikonek. Na plus możliwość zmiany wyświetlanych odczytów (PM1, PM2,5 i PM10).

4. Filtry

Oczyszczacze powietrza Vestfrost zawierają standardowy rodzaj filtrów, a więc połączenie filtra HEPA H13, węglowego oraz wstępnego. W najmniejszym modelu, VP-A1M30WH, ma on formę 3 warstw filtrów, połączonych w jedną kasetkę. W większych oczyszczaczach Vestfrost filtry mają formę cylindryczną.

Hoover H-Purifier 700 filtry
Filtr cylindryczny do oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH,
źródło: materiały producenta Vestfrost

Więcej różnic i podobieństw w tabelce poniżej.

ranking oczyszczaczy powietrza

FAQ – najczęściej zadawane pytania o oczyszczacze powietrza Vestfrost

Czy warto kupić oczyszczacze Vestfrost?

Oczyszczacze Vestfrost mają dobrą relację ceny do oferowanych parametrów, a także wygodne sterowanie mobilne. Jednak algorytm oceny jakości powietrza jest w tych oczyszczaczach pobłażliwy i nie jest dostosowany do restrykcji zalecanych przez WHO, dlatego nie polecamy tych oczyszczaczy.

Czy oczyszczacze powietrza naprawdę działają?

Tak, Potwierdzają to zarówno nasze testy usuwania pyłów zawieszonych (PM2,5), jak i testy przeprowadzane na wirusach grypy H1N1, zarodnikach pleśni i grzybów czy np. cząsteczkach roztoczy.

Czy wystarczy jeden oczyszczacz na całe mieszkanie?

Nawet najmocniejszy oczyszczacz powietrza Vestfrost, a więc model VP-A1S70WH, który w teorii może oczyścić ponad 75 m2, w praktyce nie oczyści powietrza dwa pokoje dalej, Ściany, zaułki, korytarze to czynniki, które bardzo utrudniają przepływ powietrza,

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Każdy komentarz przechodzi moderację przed publikacją.