Oczyszczacze powietrza Vestfrost – czy możemy je polecić?

Zalety:

Sterowanie mobilne

Cicha praca

Czujnik LZO (w wyższych modelach)

Jonizacja plazmowa Plasma ION

Nowoczesny design

Wady: 

Nieco pobłażliwe podejście do smogu

Błędy w algorytmie 

Dioda UV-C LED będąca bardziej chwytem marketingowym

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Oczyszczacze powietrza Vestfrost – nasza opinia

Duńska marka Vestfrost znana jest bardziej miłośnikom gastronomii. Firma od 1963 roku projektuje bowiem designerskie urządzenia kuchenne. Na początku 2021 producent zaprezentował również kolekcję eleganckich oczyszczaczy powietrza: Vestfrost P-A1M30WH, Vestfrost VP-A1Z40WH oraz Vestfrost VP-A1S70WH.

Oczyszczacze powietrza Vestfrost przetestowaliśmy pod kątem:

  • tempa oczyszczania powietrza (nasz autorski test oczyszczania powietrza)
  • głośności
  • poboru prądu

Użytkując je na co dzień, możemy podzielić się kilkoma spostrzeżeniami na ich temat.

Pozytywnie zaskoczyła nas przede wszystkim dobra relacja ceny do oferowanych parametrów, a także wygodne sterowanie mobilne. Na uwagę zasługują również wykorzystane technologie oczyszczania powietrza: filtry HEPA H13, wstępne i węglowe, których pracę wspierają dioda UV-C LED oraz jonizacja powietrza Plasma ION.

Bardziej krytyczni jesteśmy natomiast wobec przyjętego przez Vestfrost algorytmu oceny jakości powietrza. Modele marki są bowiem przystosowane do pracy w azjatyckich normach powietrza, znacznie mniej restrykcyjnych od europejskich czy zalecanych przez WHO. W konsekwencji urządzenia Vestfrost dość pobłażliwie podchodzą do przekroczonych poziomów zanieczyszczeń.

Dioda UV-C LED, choć bardzo dobra w swoim zamyśle, nie jest w stanie skutecznie filtrować otaczającego powietrza. Jest ona bowiem zbyt mała, a czas naświetlania jest zbyt krótki, by neutralizować patogeny unoszące się w otoczeniu. W oczyszczaczach Vestfrost jest ona umieszczona za filtrami HEPA, które przefiltrują ok. 99,95% zanieczyszczeń, zanim dojdą one do diody. Światło UV-C LED może więc służyć tu bardziej do sterylizacji samego filtra. Więcej o diodach piszemy w artykule: Oczyszczacz powietrza z lampą UV – dlaczego nie warto?

  1. Porównanie oczyszczaczy Vestfrost – który model wybrać?
  2. Bliższe spojrzenie na oczyszczacze Vestfrost
  3. Pozostałe cechy oczyszczaczy Vestfrost
  4. Filtry

1. Porównanie oczyszczaczy powietrza Vestfrost – który model wybrać?

Vestfrost zestawienie modeli który wybrać
Od lewej: oczyszczacz powietrza Vestfrost VP-A1M30WH, VP-A1Z40WH i VP-A1S70WH

W obecnej ofercie duńskiego producenta znajdziemy obecnie 3 oczyszczacze powietrza. Wszystkie z nich posiadają całkiem niezłe parametry oczyszczania, moduł WiFi oraz lampę UV-C LED.

Naszym zdaniem najbardziej opłacalnymi propozycjami są: średni model w gamie, a więc Vestfrost VP-A1Z40WH oraz największy Vestfrost VP-A1S70WH. Najmniejszy oczyszczacz Vestfrost jest wprawdzie tańszy, ale też nie posiada tak podstawowych rzeczy jak czujnik PM2,5, co jest już często standardem u konkurencji w tej cenie.

Czym różnią się jeszcze poszczególne oczyszczacze powietrza Vestfrost? Przede wszystkim metrażem. Sprzęty te posiadają różną wydajność wydajność oczyszczania (CADR), sprawdzając się na powierzchniach od ok. 40 do nawet 80 m2. Poszczególne tryby pracy oraz funkcje będą również nieco inne w poszczególnych urządzeniach. Dlatego też najważniejsze parametry zebraliśmy w tabeli poniżej.

Parametry techniczne oczyszczaczy powietrza Vestfrost

* Ceny urządzeń z dnia 24.02.2022

2. Bliższe spojrzenie na modele oczyszczaczy Vestfrost

Vestfrost VP-A1M30WH – Brak czujnika PM2,5, pobłażliwy tryb auto, ale za to cicha praca i niewielki pobór mocy

Vestfrost VP A1M30WH przod bok
Vestfrost VP-A1M30WH, materiały producenta Vestfrost

Najmniejszy model oczyszczaczy powietrza Vestfrost zaprojektowany został z myślą o powierzchniach do ok. 42m2. Na tle swoich większych braci, Vestfrost VP-A1M30WH, jest nieco słabiej wyposażony. Brakuje m.in. czujnika PM2,5 oraz czujników lotnych związków organicznych i światła (które znajdziemy w wyższych modelach). W zamian otrzymujemy nieco mniej dokładny czujnik kurzu.

Użytkownicy mają do dyspozycji 3 prędkości nawiewu. Oprócz tego w urządzeniu znalazł się tryb nocny oraz tryb automatyczny. Niestety, podobnie jak w pozostałych oczyszczaczach powietrza Vestfrost, w VP-A1M30WH działa on dość pobłażliwie. Vestfrost intepretuje jakość powietrza w następujący sposób:

  • niebieski (35 µg/m³) – doskonała jakość powietrza,
  • zielony (35-75 µg/m³) – dobra jakość powietrza,
  • pomarańczowy (75-150 µg/m³) – umiarkowana jakość powietrza,
  • czerwony (powyżej 150 µg/m³) – zła jakość powietrza

Na plus należy za to podkreślić 5-stopniową filtrację, na które składają zintegrowany filtr HPP, filtr wstępny i węglowy, jak również jonizator plazmowy i dioda UV-C LED. Vestfrost VP-A1M30WH jest również stosunkowo cichy i energooszczędny. Urządzenie pobiera zaledwie 38 W mocy. Maksymalna głośność oczyszczacza wynosi zaś 48 dB.

Vestfrost VP-A1Z40WH – Niewiele większa wydajność, za to czujniki PM2,5 i LZO oraz 5 prędkości w standardzie

Vestfrost vp-a1z40wh przód salon
Vestfrost VP-A1Z40WH w salonie, materiały Ranking-oczyszczaczy.pl

Środkowy model w gamie oczyszczaczy Vestfrost to urządzenie zaprojektowane z myślą o powierzchni ok. 44 m2. Wydajność oczyszczania wynosi tu 350 m3/h, a więc minimalnie więcej aniżeli w najmniejszym modelu. Dlaczego zatem Vestfrost VP-A1Z40WH kosztuje 400 zł więcej?

Wyższa cena wynika między innymi z obecności 3 czujników jakości powietrza: LZO, światła oraz przede wszystkim pyłów zawieszonych PM2,5. Oprócz tego Vestfrost VP-A1Z40WH wprowadza 5 poziomów prędkości manualnej do wyboru. Poza tym użytkownicy mają do dyspozycji również tryb nocny i tryb automatyczny. Niestety, tryb auto jest w tym przypadku równie pobłażliwy:

  • niebieski (35 µg/m³) – doskonała jakość powietrza,
  • zielony (35-75 µg/m³) – dobra jakość powietrza,
  • pomarańczowy (75-150 µg/m³) umiarkowana jakość powietrza,
  • czerwony (powyżej 150 µg/m³) – zła jakość powietrza
Vestfrost vp-a1z40wh wyświetlacz tryb auto

Co ciekawe, z naszych obserwacji wyniki, że w trybie automatycznym 2 poziom prędkości jest tym najniższym. Sygnalizują to dwie kropki nad podświetloną ikonką „SPEED”. Źródło: materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl.

Inną obserwacją dot. trybu automatycznego jest to, że urządzenie rzadko kiedy całkowicie usuwa pyły zawieszone z otoczenia, pozostawiając ich stężenie w okolicach 5-10 µg/m3. W teście z kadzidłem, gdzie wyjściowym poziomem zanieczyszczeń było 0-1, oczyszczacz nieźle poradził sobie z usunięciem pyłów i gazów, ale wartość końcowa PM2,5 oscylowała wokół 9.

Aktualne odczyty znajdziemy na wyświetlaczu numerycznym, który dodatkowo podświetla się na 1 z 4 kolorów. Podobnie jak w innych modelach, w standardzie znajdziemy tu diodę UV-C LED oraz jonizację plazmową.

Vestfrost VP-A1S70WH – Pobłażliwy tryb auto, który na szczęście może być niwelowany przez dużą wydajność

Vestfrost VP-A1S70WH przód bok
Vestfrost VP-A1S70WH, materiały producenta Vestfrost

Współczynnik CADR na poziomie 620 m3/h to największy atut modelu VP-A1S70WH. Dzięki temu sprzęt może być stosowany nie tylko w mieszkaniach, ale też w biurach czy gabinetach usługowych. Duża wydajność pozwala też przymknąć oko na wadliwy tryb automatyczny. Gdy VP-A1S70WH stanie w mniejszym pomieszczeniu, to przy tak dużej wydajności, nawet praca w niskich prędkościach (sugerowanych przez tryb automatyczny) powinna wystarczyć do skutecznej filtracji.

Podobnie jak w przypadku pozostałych oczyszczaczy Vestfrost, tak i tu znajdziemy 5-stopniowy system filtracji powietrza, oparty na pracy zintegrowanego filtra HEPA, węglowego i wstępnego, wraz z jonizacją oraz lampą UV-C do sterylizacji. Analogicznie mamy też 5 poziomów prędkości oraz 3 czujniki jakości powietrza.

Pomimo imponującej wydajności, Vestfrost VP-A1S70WH cechuje się dość cichą pracą. W trybie nocnym urządzenie generuje jedynie 17 dB. W trybie turbo jest to 56 dB. Niestety gorzej wypada pobór mocy72 dB to stosunkowo dużo. Bezpośredni konkurenci wypadają pod tym względem znacznie lepiej.

Electrolux PA91-604DG/GYCADR: 620 m3/h, pobór mocy: 50 W,

LIFAair LA500V – CADR: 620 m3/h, pobór mocy: 60 W

3. Pozostałe cechy oczyszczaczy powietrza Vestfrost

3.1. Sterowanie mobilne

Aplikacja Tuya Smart Vesfrost poziom zanieczyszczeń
Aplikacja Tuya Smart dla oczyszczacza powietrza Vestfrost, panel główny i poziom zanieczyszczeń, źródło: materiały własne

Inteligentne oczyszczacze powietrza Vestfrost wyposażono w łącze Wi-Fi, dzięki czemu mogą być one sterowane zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej Smart Life.

Aplikację tę znamy z oczyszczaczy powietrza Klarta i możemy powiedzieć o niej wiele dobrego. Umożliwia ona między innymi przełączanie między trybami pracy, włączanie lub wyłączanie poszczególnych funkcji czy zaprogramowanie czasu pracy (np. na okres naszej nieobecności w domu).

Oprócz przydatnego harmonogramu, możemy też wprowadzić własne reguły automatyzacji – czyli tego jak oczyszczacz będzie reagował na określone stężenia PM2,5 w otoczeniu. Jest to przydatna opcja zważywszy na dość pobłażliwą ocenę zanieczyszczeń w oczyszczaczach Vestfrost.

Przykładowe zasady pracy, które możemy ustawić

  • Stęzenie PM2,5 powyżej 10 µg/m3 -> uruchamiaj 3 prędkość oczyszczania
  • Stęzenie PM2,5 poniżej 5 µg/m3 -> uruchamiaj tryb nocny
  • W dni robocze od 8.00 do 16.00 -> uruchamiaj tryb Auto
  • Po 22.00 -> uruchamiaj tryb nocny

Aplikacja Tuya Smart dla oczyszczacza powietrza Vestfrost, panel ustawień, źródło: materiały własne

Co ciekawe, jedynie w aplikacji możemy rozdzielić działanie lampy UV-C i jonizacji Plasma ION. Na panelu sterowania odpowiedzialny za to jest jeden przycisk, który jednocześnie uruchamia obydwie funkcje.

3.2. Jonizacja plazmowa Plasma ION

Jonizator plazmowy uwalnia do otoczenia jony naładowanie dodatnio i ujemnie. Elektrony te pomagają zneutralizować alergeny, m.in. zarodniki pleśni i grzybów, jak również bakterie i wirusy. Jednocześnie obniża się elektryczność statyczna – główna przyczyna osiadania kurzu na przedmiotach i nasilania się reakcji alergicznych.

3.3. Dioda UV-C LED

Dioda UV-C LED jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech oczyszczaczy Vestfrost. Producent deklaruje aż 300-krotnie szybsze działanie oraz blisko 4-krotnie dłuższy czas w porównaniu do konwencjonalnych lamp UV. Wszystko w celu zapewnienia skutecznej sterylizacji powietrza.

Diody te wykorzystują fale o długości fali 200-280 nm i natężeniu 1 W/cm². W teorii moc ta powinna byc wystarczająca do zneutralizowania 99,9% cząsteczek wirusa, pod warunkiem, że znajdzie się w tym samym cm², w którym jest też dioda UV-C. Każdy cm różnicy ma tu znaczenie – wraz ze wzrostem odległości, proporcjonalnie spada też natężenie światła.

Dodatkowo Vestfrost podaje jedynie zakres zróżnicowanej długości fal – od 200 do 280 nm. W większości urządzeń do sterylizacji wykorzystuje się fale o długości 254 nm. Badania dowodzą, iż te o długośći 266 nm są jeszcze skuteczniejsze (o ok. 30%). Nie mamy dokładnej informacji ile z emitowanych fal ma długość 254 lub 266 nm.

Ważnym czynnikiem jest również czas naświetlania oraz odległość cząstek wirusów od źródła światła. Dlatego też podsumowując uważamy, że diody UV-C oczyszczaczach powietrza służą bardziej do sterylizacji zanieczyszczeń, które już znalazły się na filtrach, aniżeli tych, które unoszą się wokół w powietrzu.

3.4. Czytelny wyświetlacz?

Wyświetlacz Vestfrost A1Z40WH

Podświetlenie wyświetlacza Vestfrost A1Z40WH wygląda efektownie, zwłaszcza w nocy, ale może irytować liczba przycisków i świecących się ikonek. Na plus możliwość zmiany wyświetlanych odczytów (PM1, PM2,5 i PM10).

4. Filtry

W oczyszczaczach powietrza Vestfrost znajdziemy standardowy rodzaj filtrów, a więc połączenie filtra HEPA H13, węglowego oraz wstępnego. W najmniejszym modelu, VP-A1M30WH, ma on formę 3 warstw filtrów, połączonych w jedną kasetkę. W większych oczyszczaczach Vestfrost filtry mają formę cylindryczną.

Hoover H-Purifier 700 filtry
Filtr cylindryczny do oczyszczacza powietrza Vestfrost VP-A1Z40WH,
źródło: materiały producenta Vestfrost

Więcej różnic i podobieństw w tabelce poniżej.