Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact. Smart tylko z nazwy. Warto kupić?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

8 minut czytania
Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Xiaomi Smart Air Purfier 4 Compact – najważniejsze cechy

Koniec roku 2022 przyniósł w Xiaomi premierę kolejnego oczyszczacza powietrza. Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact to jeden z najtańszych modeli, który ma konkurować z takimi urządzeniami jak Philips AC0830, Levoit Core 200S czy Electrolux FA31-201DG/GY.

Na starcie wygrywa podstawowymi parametrami: jest nieco tańszy, oferując nieco większą wydajność oczyszczania i więcej funkcji.

Z drugiej strony przegrywa przez beznadziejny czujnik pyłów PM2,5, który nie reaguje na naprawdę wysokie stężenia pyłów oraz bardzo słaby algorytm interpretujący jakość powietrza.

Pobłażliwy algorytm to z kolei opieszały w działaniu tryb automatyczny. który dodatkowo nie może zostać poprawiony automatyzacją w aplikacji.

Zalety

  • Dobra relacja ceny do wydajności oczyszczania
  • Kompaktowy charakter
  • Aplikacja Xiaomi Home (niestety bez automatyzacji dot. poziomów PM2,5)

Wady

  • Mocno pobłażliwy tryb automatyczny
  • Bardzo słaby czujnik jakości powietrza, nie reagujący na wzrost PM2,5.
  • Brak jonizacji (w większych Xiaomi już jest)
  • Relatywnie głośna praca jak na niewielką moc oczyszczacza

Sprawdź ofertę w sklepie

Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact Przod Packshot
KUP W SKLEPIE CENEO.PL

Xiaomi 4 Compact

349 zł

Sprawdź ofertę

Dziękujemy ♥

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact – opinia eksperta

Xiaomi 4 Compact góra filtr
Xiaomi 4 Compact z filtrem. Widok od góry. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact polecam osobom, które szukają naprawdę taniego i prostego oczyszczacza do małych pomieszczeń, np. pokój dziecka. Maksymalny metraż, na jakim sprawdzi się urządzenie to ok. 29 m2.

Jednak z doświadczenia polecamy z reguły sprzęt do mniejszych powierzchni, np. 15-20 m2. Minusem małego Xiaomi jest również spora głośność urządzenia – 60 dB przy takiej małej mocy to zaskakująca wartość.

Maciej Kluba

Sprawdź inne niedrogie modele oczyszczaczy powietrza

Top 3 Oczyszczacze Powietrza

Ranking oczyszczaczy powietrza

Oczyszczanie powietrza przez Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact

W urządzeniu znajdziemy dobrze znany, wykorzystywany w innych oczyszczaczach zintegrowany filtr 3w1. Ma on swoje plusy, jak i pewne minusy.

Z jednej strony jest to wygodne przy wymianie filtra, gdzie zamawiamy, a następnie zamieniamy tylko jeden filtr.

Z drugiej strony jest to mniej opłacalne w codziennej eksploatacji, gdyż różne filtry mogą zużywać się w różnym tempie, np. węglowy szybciej od HEPY i na odwrót.

Xiaomi 4 Compact z filtrem widziane od przodu
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Puriifier 4 Compact z filtrem widziany od przodu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Filtr 3w1 to w praktyce:

  • Filtr wstępny – wychwytuje duże zanieczyszczenia, tj. chociażby kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
  • Filtr HEPA H13 – filtr HEPA H13 odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów w formie stałej.
  • Filtr węglowy – Filtr węglowy o gramaturze, który  eliminuje zanieczyszczenia w formie gazowej. w tym lotne związki organiczne, m.in. benzen, aceton, formaldehyd i dym tytoniowy.

WAŻNE! Filtr w modelu Air Purifier 4 Compact nie jest tym samym, co w poprzednich modelach. Nie będziemy go więc mogli (przynajmniej na razie) tanio zastąpić.

Wymiana filtrów Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact

Odkręcana, dolna pokrywa filtra oczyszczacza. Materiały producenta Xiaomi.

Cena i żywotność filtrów

Zintegrowany filtr 3w1 (żywotność 12 mies.) – 109 zł

Wydajność oczyszczania Xiaomi AP 4 Compact – 230 m³/h. Ile m² oczyści?

CADR oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 4 Compact to 230 m³/h. Jest to więc oczyszczacz do większych pomieszczeń, których powierzchnia sięga max. 28-29 m². 

Ze swojej strony polecamy jednak stosować oczyszczacze na nieco mniejszych powierzchniach – oczyszczacz nie będzie wówczas zmuszony do pracy na najwyższych obrotach, co przełoży się na mniejszy hałas, jak i zużycie prądu.

Tryby pracy i eksploatacja

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact widziany od przodu, materiały producenta Xiaomi

Nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi to dość proste urządzenie, wyposażone w ograniczoną liczbę trybów. Znajdziemy w nim tryb automatyczny, tryb sleep (nocny) oraz tryb ulubiony (♥), które możemy wybrać z poziomu panelu sterowania.

Przycisk do zmiany trybów pracy lub regulacja podświetlenia dostępne są zarówno z poziomu wyświetlacza, jak i aplikacji mobilnej.

Nieprecyzyjny czujnik i wskaźnik jakości powietrza

Xiaomi AP 4 Compact posiada jedynie kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza,.

Jest on jednak bardzo nieprecyzyjny. W teorii ma on sygnalizować jakość powietrza 4 kolorów, w praktyce jednak nawet przy bardzo wysokich stężeniach PM2,5, wskaźnik pozostawał zielony, a w aplikacja widniała inf. o „bardzo dobrej” jakości powietrza.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact opieszały czujnik, nieprecyzyjny wskaźnik jakości powietrza
Czujnik Xiaomi AP 4 Compact miał problem z wykryciem z zanieczyszczenia, przez co wskazania oczyszczacza były bardzo nieprecyzyjne. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Pełen zakres wyświetlanych kolorów wraz z ich interpretacją prezentujemy poniżej:

  • kolor zielony – dobra jakość powietrza, 1–35 μg/m³
  • żółty – średnia jakość powietrza, 36–75 μg/m³
  • pomarańczowy kiepska jakość powietrza, 76–150 μg/m³
  • czerwony – zła jakość powietrza, 150 μg/m³

Jest to o tyle dziwne, iż w pozostałych oczyszczaczach 4 generacji Xiaomi zastosowano inną, bardziej restrykcyjną ocenę jakości. W Xiaomi 4, 4 Lite czy 4 Pro już przy 21 μg/m³ kolor zmienia się na żółty.

Czerwony zaś zobaczymy, gdy tylko poziom PM2,5 przekroczy 55 μg/m³. Tutaj algorytm oceny jakości powietrza przypomina mocno ten ze starszych modeli Xiaomi.

Nie ma natomiast żadnego cyfrowego wskazania poziomu PM2,5 (nawet w aplikacji mobilnej).

Sterowanie – nie dla tradycjonalistów. Głównie aplikacja Xiaomi Home

Xiaomi 4 Compact aplikacja Xiaomi ekran główny
Zrzut ekranu z ekranu głównego aplikacji Xiaomi Home dla modelu Xiaomi Air Purifier 4 Compact. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Xiaomi Air Purifier 4 Compact posiada bardzo ograniczoną liczbę przycisków na panelu sterowania. Większość funkcji przeniesiona jest bowiem do aplikacji mobilnej.

Podobnie jak wszystkie debiutujące w ostatnich latach oczyszczacze powietrza Xiaomi, także Xiaomi 4 Compact współpracuje dobrze z Xiaomi Home.

Niestety, choć automatyzacja może wydawać się pełna, nie ma możliwości tworzenia reguł pracy w zależności od poziomu zanieczyszczeń, co zawsze było mocnym punktem innych Xiaomi.

Porównanie automatyzacji Xiaomi 4 Compact i Xiaomi Pro H
Porównanie opcji automatyzacji w oczyszczaczu powietrza Xiaomi 4 Compact (realny brak automatyzacji) i Xiaomi Pro H (duży wybór). Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

De facto więc jedyne reguły pracy, jakie możemy stworzyć dotyczą harmonogramu pracy – włączenia i wyłączenia sprzętu.

-> Więcej o „Automatyzacji” w oczyszczaczach Xiaomi napisaliśmy artykule poświęconym automatyzacji

W aplikacji mobilnej Mi Home dla Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact znajdziemy m.in. takie funkcje jak:

  • harmonogram pracy
  • własne reguły pracy w odniesieniu do pory dnia czy poziomu zanieczyszczeń
  • aktualne odczyty PM2,5
  • wybór trybów pracy
  • regulacja podświetlenia

Aby włączyć Wi-Fi i móc korzystać z aplikacji Mi Home, należy przytrzymać jednocześnie 2 przyciski – zmianę tryby pracy oraz podświetlenia przez ok. 15 sekund. Kombinacja ta aktywuje moduł Wi-Fi.

Przeciętna kultura pracy – standardowy pobór mocy i zaskakująca głośność

Xiaomi Air Purifier 4 Compact test głośności

Dość duża, jak na niewielkie gabaryty sprzętu, wydajność oczyszczania ma też niestety swój minus w postaci dużej głośności. 60 dB przy 230 m3/h to dość sporo.

Dlatego też, jeśli budżet pozwala, warto dopłacić do większych i mocniejszych modeli, np. Klarta Forste 4 czy Philips AC2887/10, które taką wydajność oferować będą w nieco niższych (a co za tym idzie cichszych) prędkościach niż Turbo.

Xiaomi Air Purifier 4 Compact Pobór prądu zestawienie

Pobór mocy jest stosunkowo niewielki. W zależności od wybranej przez nas prędkości oscyluje między 2, a 27 W.

Jakkolwiek nie zawsze droższy oczyszczacz = lepszy oczyszczacz, o tyle pod względem kultury pracy warto czasem dopłacić.

Wygląd Xiaomi Air Purifier 4 Compact – standardowy kompakt

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact widziany od przodu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact widziany od przodu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Pod względem wyglądu nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi niczym szczególnym się nie wyróżnia. Xiaomi po prostu skopiowało to, co już sprawdziło się w Europie (np. Philips AC0830, Electrolux Flow A3.

Stąd bryła w kształcie walca skrywającą w środku cylindryczny filtr i stąd też górny panel, zarezerwowany na wyświetlacz.

Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact widok od góry
Xiaomi Smart Air 4 Compact – oczyszczacz widziany od przodu i od góry. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

A na nim przyciski wł./wył., regulacja podświetlenia oraz zmiana trybu pracy. Tutaj też znajduje się wskaźnik kolorystyczny (pasek), sugerujący aktualną jakość powietrza w pomieszczeniu.

Małe wymiary sprawiają, że może być użytkowany jako oczyszczacz powietrza na biurko. Sprzęt waży jedynie 2,2 kg i mierzy 22 x 22 x 35 cm. Drażnić może jedynie brak uchwytu. Xiaomi zaleca też, by nie stawiać oczyszczacza w odległości mniejszej niż 20 cm od najbliższych mebli lub ścian.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact

MarkaXiaomi
ModelSmart Air Purifier 4 Compact
Cena379 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza230 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*29 m²
Zalecana maks. kubatura73,5 m³
Głośność60 dB
Pobór mocy2-27 W
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13 – 99,95 %
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówok. 12 miesięcy
Waga [kg]2,2 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact?

Jeśli poszukujemy małego i prostego oczyszczacza do małych powierzchni odpowiedź brzmi: TAK. Należy jednak przymknąć oko na niektóre wady i być gotowym na kompromisy.

Z jednej strony mamy bowiem niską cenę. Z drugiej oczyszczacz ten bardzo słabo wykrywa zanieczyszczenia w formie pyłków.

Brakuje też możliwości tworzenia własnych reguł pracy, co zawsze stanowiło ważny atut Xiaomi. Automatyzacja jest, ale w zasadzie ogranicza się do reguł dot. włączenia i wyłączenia sprzętu.

Niektórym użytkownikom może przeszkadzać też brak cyfrowego wskaźnika poziomu PM2,5. Jest kolorowa linia, której daleko jednak do dokładnych wskazań.

I choć są na rynku małe oczyszczacze, które mogą pochwalić się lepszą automatyką (np. Winix Zero Compact), to Xiaomi AP 4 Compact wygrywa z nimi ceną. Ciężko znaleźć drugi tak tani model.

Galeria zdjęć Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact

Szukasz oczyszczaczy Xiaomi o większej wydajności? Sprawdź pozostałe modele

FAQ – najczęstsze pytania o Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact

Maksymalny polecany metraż pokoju to 29 m² (230 m³/h CADR). W praktyce zalecamy nieco mniejsze powierzchnie, np. do 20 m², tak by zostawić pewien zapas mocy. Urządzenie będzie mogło wówczas korzystać z niższych prędkości, co zmniejszy hałas.

Tak, oczyszczacz współpracuje z aplikacją mobilną Mi Home. Jej użyteczność jest jednak mocno ograniczona.

Z racji kompaktowego charakteru Xiaomi 4 Compact charakteryzuje się też niskim poborem prądu. Urządzenie zużywa od 2 do 27 W (w zależności od wybranej prędkości).

Według zapewnień producenta, cylindryczny filtr 3w1 wystarcza na około 12 miesięcy pracy. O konieczności wymiany po przepracowaniu określonej ilości godzin, powiadomi też sam oczyszczacz, pokazując migającą kreskę na wyświetlaczu.

Oprócz owalnej budowy, cylindrycznego filtra 3w1 i kompaktowych rozmiarów, urządzenia mają też podobną wydajność (230 m3/h w Xiaomi vs 250 m3/h w Winixie. Przewagą Xiaomi jest aplikacja mobilna. Dużą przewagą Winixa jest jednak jego bardziej restrykcyjny algorytm oceny jakości powietrza i surowy tryb automatyczny. Oczyszczacz powietrza Winix standardowo posiada też jonizację plazmową.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 94

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

7 komentarzy

    • Jeśli jest naprawdę tanio, to można pomyśleć. Natomiast szczerze polecałbym dopłacić do nieco większego Xiaomi AP 4 Lite https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/xiaomi-air-purifier-4-lite/ albo Xiaomi AP 4 https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/xiaomi-air-purifier-4/ - obydwa mają większy CADR - szybciej oczyści 25 m2, które nie jest już małą powierzchnią, obydwa też posiadają lepszy algorytm sterujący trybem automatycznym.
  • Do pokoju dziecięcego/sypialni 10m2 lepszy ten winix zero compact, czy Xiaomi smart air 4 compact? Duży oczyszczacz już jest, ale do tak małej powierzchni nie nadaje się, gdy ktoś przebywa w pokoju. Alergia, kurz, miejskie powietrze.
    • Dzień dobry,

      Konkretne, ścisłe wymagania 🙂 Z takich naprawdę małych urządzeń – niewiele jest godnych uwagi. Jest Winix Zero Compact i Electrolux FA31-201, ale one ważą już około 3 kg. Najbliżej tego 2,2 kg jest Philips AC0830 (lub AC0650), który waży 2,4 kg.
      Xiaomi będzie najwolniej oczyszczać z nich wszystkich, bo ma najłagodniej zaprojektowany algorytm, ale będzie jednak bezkonkurencyjnie najtańsze 😉
      Odpowiedz
  • Używam od zeszłego roku, kupiony w listopadzie na mi home w promocji z 800 na 499. Filtr daje radę. Miałem sytuację, że naszło do pokoju powietrze z dymem. Czuć było palony plastik zmieszany z palonym węglem (ogólnie dym z drewna, węgla aż tak nie przeszkadza, ale spalone cnc czy guma lub tzw plastik to jest niezły smród). Włączyłem oczyszczacz i po paru minutach w pokoju dobre powietrze. Filtr wymieniałem w Sierpniu (chociaż apka informowała, że pozostało około 100 dni) Nie wiem z czego wynikało lekko śmierdzące powietrze, trudno powiedzieć czym śmierdziało. W pokoju w domu wilgotność około 60%.
    • Cześć,
      jeśli są takie kiepskie warunki i dochodzi do Ciebie zapach spalenizny, to proponowałabym większy model oczyszczacza, bo ten Xiaomi Compact do sypialni jest ok, ale, żeby coś więcej podziałać to już nie + sam filtr ma mniejszą powierzchnię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

20 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Winix T800 – wydajny oczyszczacz powietrza z wi-fi

Czy zakup oczyszczacza powietrza Winix T800 to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszej recenzji.

15 października 2024 · 6 minut czytania

Philips AC3220/10 – mocny oczyszczacz do średnich i dużych pomieszczeń

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.

14 października 2024 · 5 minut czytania

Oczyszczacz powietrza Philips AC0921/14 i AC0951/13 – ciekawa alternatywa do małych pomieszczeń

Dwa kompaktowe oczyszczacze powietrza Philips, które zaprojektowano z myślą o pokojach do 30 m2. Tańszy kusi niską ceną, ale nie ma filtra węglowego ani aplikacji mobilnej, Droższy natomiast nie posiada żadnych braków, jednak ceną przewyższa lepszą, bardziej wydajną konkurencję.

19 września 2024 · 11 minut czytania

Recenzja Air Essence Eco Plasma ESP Light Graphene – czy warto kupić elektrostatyczny oczyszczacz?

Elektrostatyczny oczyszczacz powietrza Air Essence Eco Plasma Light Graphene ma jedną ogromną zaletę - brak kosztów filtrów wymiennych. Pod innymi względami wypada jednak przeciętnie. Stosunek wydajności do ceny, reakcja i działanie czujników, głośność podczas oczyszczania - to wszystko mogłoby być lepsze.

15 sierpnia 2024 · 10 minut czytania

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte Duo 400 – wygodne rozwiązanie za niewielkie pieniądze

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem to dość rzadko spotykane rozwiązaniem na polskim rynku. Dlatego też cieszy pojawienie się marki Clofte, która wchodzi na rynek z bardzo rozsądnie wycenionym modelem. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą mieć dwóch osobnych sprzętów, a zależy im na przyzwoitej wydajności nawilżania.