Xiaomi Smart Air Purfier 4 Compact – najważniejsze cechy
Koniec roku 2022 przyniósł w Xiaomi premierę kolejnego oczyszczacza powietrza. Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact to jeden z najtańszych modeli, który ma konkurować z takimi urządzeniami jak Philips AC0830, Levoit Core 200S czy Electrolux FA31-201DG/GY.
Na starcie wygrywa podstawowymi parametrami: jest nieco tańszy, oferując nieco większą wydajność oczyszczania i więcej funkcji.
Z drugiej strony przegrywa przez beznadziejny czujnik pyłów PM2,5, który nie reaguje na naprawdę wysokie stężenia pyłów oraz bardzo słaby algorytm interpretujący jakość powietrza.
Pobłażliwy algorytm to z kolei opieszały w działaniu tryb automatyczny. który dodatkowo nie może zostać poprawiony automatyzacją w aplikacji.
Zalety
- Dobra relacja ceny do wydajności oczyszczania
- Kompaktowy charakter
- Aplikacja Xiaomi Home (niestety bez automatyzacji dot. poziomów PM2,5)
Wady
- Mocno pobłażliwy tryb automatyczny
- Bardzo słaby czujnik jakości powietrza, nie reagujący na wzrost PM2,5.
- Brak jonizacji (w większych Xiaomi już jest)
- Relatywnie głośna praca jak na niewielką moc oczyszczacza
Sprawdź ofertę w sklepie
Jeśli po przeczytaniu recenzji zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.
Dziękujemy ♥
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact – opinia eksperta
Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact polecam osobom, które szukają naprawdę taniego i prostego oczyszczacza do małych pomieszczeń, np. pokój dziecka. Maksymalny metraż, na jakim sprawdzi się urządzenie to ok. 29 m2.
Jednak z doświadczenia polecamy z reguły sprzęt do mniejszych powierzchni, np. 15-20 m2. Minusem małego Xiaomi jest również spora głośność urządzenia – 60 dB przy takiej małej mocy to zaskakująca wartość.
Maciej Kluba
Sprawdź inne niedrogie modele oczyszczaczy powietrza
Top 3 Oczyszczacze Powietrza
Ranking oczyszczaczy powietrzaOczyszczanie powietrza przez Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact
W urządzeniu znajdziemy dobrze znany, wykorzystywany w innych oczyszczaczach zintegrowany filtr 3w1. Ma on swoje plusy, jak i pewne minusy.
Z jednej strony jest to wygodne przy wymianie filtra, gdzie zamawiamy, a następnie zamieniamy tylko jeden filtr.
Z drugiej strony jest to mniej opłacalne w codziennej eksploatacji, gdyż różne filtry mogą zużywać się w różnym tempie, np. węglowy szybciej od HEPY i na odwrót.
Filtr 3w1 to w praktyce:
- Filtr wstępny – wychwytuje duże zanieczyszczenia, tj. chociażby kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
- Filtr HEPA H13 – filtr HEPA H13 odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów w formie stałej.
- Filtr węglowy – Filtr węglowy o gramaturze, który eliminuje zanieczyszczenia w formie gazowej. w tym lotne związki organiczne, m.in. benzen, aceton, formaldehyd i dym tytoniowy.
WAŻNE! Filtr w modelu Air Purifier 4 Compact nie jest tym samym, co w poprzednich modelach. Nie będziemy go więc mogli (przynajmniej na razie) tanio zastąpić.
Wymiana filtrów Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact
Cena i żywotność filtrów
Zintegrowany filtr 3w1 (żywotność 12 mies.) – 109 zł
Wydajność oczyszczania Xiaomi AP 4 Compact – 230 m³/h. Ile m² oczyści?
CADR oczyszczacza Xiaomi Mi Air Purifier 4 Compact to 230 m³/h. Jest to więc oczyszczacz do większych pomieszczeń, których powierzchnia sięga max. 28-29 m².
Ze swojej strony polecamy jednak stosować oczyszczacze na nieco mniejszych powierzchniach – oczyszczacz nie będzie wówczas zmuszony do pracy na najwyższych obrotach, co przełoży się na mniejszy hałas, jak i zużycie prądu.
Tryby pracy i eksploatacja
Nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi to dość proste urządzenie, wyposażone w ograniczoną liczbę trybów. Znajdziemy w nim tryb automatyczny, tryb sleep (nocny) oraz tryb ulubiony (♥), które możemy wybrać z poziomu panelu sterowania.
Przycisk do zmiany trybów pracy lub regulacja podświetlenia dostępne są zarówno z poziomu wyświetlacza, jak i aplikacji mobilnej.
Nieprecyzyjny czujnik i wskaźnik jakości powietrza
Xiaomi AP 4 Compact posiada jedynie kolorystyczny wskaźnik jakości powietrza,.
Jest on jednak bardzo nieprecyzyjny. W teorii ma on sygnalizować jakość powietrza 4 kolorów, w praktyce jednak nawet przy bardzo wysokich stężeniach PM2,5, wskaźnik pozostawał zielony, a w aplikacja widniała inf. o „bardzo dobrej” jakości powietrza.
Pełen zakres wyświetlanych kolorów wraz z ich interpretacją prezentujemy poniżej:
- kolor zielony – dobra jakość powietrza, 1–35 μg/m³
- żółty – średnia jakość powietrza, 36–75 μg/m³
- pomarańczowy – kiepska jakość powietrza, 76–150 μg/m³
- czerwony – zła jakość powietrza, 150 μg/m³
Jest to o tyle dziwne, iż w pozostałych oczyszczaczach 4 generacji Xiaomi zastosowano inną, bardziej restrykcyjną ocenę jakości. W Xiaomi 4, 4 Lite czy 4 Pro już przy 21 μg/m³ kolor zmienia się na żółty.
Czerwony zaś zobaczymy, gdy tylko poziom PM2,5 przekroczy 55 μg/m³. Tutaj algorytm oceny jakości powietrza przypomina mocno ten ze starszych modeli Xiaomi.
Nie ma natomiast żadnego cyfrowego wskazania poziomu PM2,5 (nawet w aplikacji mobilnej).
Sterowanie – nie dla tradycjonalistów. Głównie aplikacja Xiaomi Home
Xiaomi Air Purifier 4 Compact posiada bardzo ograniczoną liczbę przycisków na panelu sterowania. Większość funkcji przeniesiona jest bowiem do aplikacji mobilnej.
Podobnie jak wszystkie debiutujące w ostatnich latach oczyszczacze powietrza Xiaomi, także Xiaomi 4 Compact współpracuje dobrze z Xiaomi Home.
Niestety, choć automatyzacja może wydawać się pełna, nie ma możliwości tworzenia reguł pracy w zależności od poziomu zanieczyszczeń, co zawsze było mocnym punktem innych Xiaomi.
De facto więc jedyne reguły pracy, jakie możemy stworzyć dotyczą harmonogramu pracy – włączenia i wyłączenia sprzętu.
-> Więcej o „Automatyzacji” w oczyszczaczach Xiaomi napisaliśmy w artykule poświęconym automatyzacji
W aplikacji mobilnej Mi Home dla Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact znajdziemy m.in. takie funkcje jak:
- harmonogram pracy
- własne reguły pracy w odniesieniu do pory dnia czy poziomu zanieczyszczeń
- aktualne odczyty PM2,5
- wybór trybów pracy
- regulacja podświetlenia
Aby włączyć Wi-Fi i móc korzystać z aplikacji Mi Home, należy przytrzymać jednocześnie 2 przyciski – zmianę tryby pracy oraz podświetlenia przez ok. 15 sekund. Kombinacja ta aktywuje moduł Wi-Fi.
Przeciętna kultura pracy – standardowy pobór mocy i zaskakująca głośność
Dość duża, jak na niewielkie gabaryty sprzętu, wydajność oczyszczania ma też niestety swój minus w postaci dużej głośności. 60 dB przy 230 m3/h to dość sporo.
Dlatego też, jeśli budżet pozwala, warto dopłacić do większych i mocniejszych modeli, np. Klarta Forste 4 czy Philips AC2887/10, które taką wydajność oferować będą w nieco niższych (a co za tym idzie cichszych) prędkościach niż Turbo.
Pobór mocy jest stosunkowo niewielki. W zależności od wybranej przez nas prędkości oscyluje między 2, a 27 W.
Jakkolwiek nie zawsze droższy oczyszczacz = lepszy oczyszczacz, o tyle pod względem kultury pracy warto czasem dopłacić.
Wygląd Xiaomi Air Purifier 4 Compact – standardowy kompakt
Pod względem wyglądu nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi niczym szczególnym się nie wyróżnia. Xiaomi po prostu skopiowało to, co już sprawdziło się w Europie (np. Philips AC0830, Electrolux Flow A3.
Stąd bryła w kształcie walca skrywającą w środku cylindryczny filtr i stąd też górny panel, zarezerwowany na wyświetlacz.
A na nim przyciski wł./wył., regulacja podświetlenia oraz zmiana trybu pracy. Tutaj też znajduje się wskaźnik kolorystyczny (pasek), sugerujący aktualną jakość powietrza w pomieszczeniu.
Małe wymiary sprawiają, że może być użytkowany jako oczyszczacz powietrza na biurko. Sprzęt waży jedynie 2,2 kg i mierzy 22 x 22 x 35 cm. Drażnić może jedynie brak uchwytu. Xiaomi zaleca też, by nie stawiać oczyszczacza w odległości mniejszej niż 20 cm od najbliższych mebli lub ścian.
Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact
Marka | Xiaomi |
Model | Smart Air Purifier 4 Compact |
Cena | 379 zł |
Maks. CADR lub przepływ powietrza | 230 m³/h |
Zalecana maks. powierzchnia* | 29 m² |
Zalecana maks. kubatura | 73,5 m³ |
Głośność | 60 dB |
Pobór mocy | 2-27 W |
Liczba prędkości wentylatora | 3 |
Filtr wstępny | tak |
Filtr HEPA | tak |
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA | H13 – 99,95 % |
Filtr węglowy | tak |
Żywotność filtrów | ok. 12 miesięcy |
Waga [kg] | 2,2 kg |
Certyfikaty | b.d. |
Gwarancja | 2 lata |
* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h
Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact?
Jeśli poszukujemy małego i prostego oczyszczacza do małych powierzchni odpowiedź brzmi: TAK. Należy jednak przymknąć oko na niektóre wady i być gotowym na kompromisy.
Z jednej strony mamy bowiem niską cenę. Z drugiej oczyszczacz ten bardzo słabo wykrywa zanieczyszczenia w formie pyłków.
Brakuje też możliwości tworzenia własnych reguł pracy, co zawsze stanowiło ważny atut Xiaomi. Automatyzacja jest, ale w zasadzie ogranicza się do reguł dot. włączenia i wyłączenia sprzętu.
Niektórym użytkownikom może przeszkadzać też brak cyfrowego wskaźnika poziomu PM2,5. Jest kolorowa linia, której daleko jednak do dokładnych wskazań.
I choć są na rynku małe oczyszczacze, które mogą pochwalić się lepszą automatyką (np. Winix Zero Compact), to Xiaomi AP 4 Compact wygrywa z nimi ceną. Ciężko znaleźć drugi tak tani model.
Galeria zdjęć Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact
Szukasz oczyszczaczy Xiaomi o większej wydajności? Sprawdź pozostałe modele
Xiaomi 4 Compact
Xiaomi Smart Air Purifier Elite
Xiaomi Air Purifier Pro H
Xiaomi Air Purifier 4 Lite
Xiaomi Air Purifier 3C
Xiaomi Smartmi Air Purifier P1
Xiaomi Smartmi Air Purifier FJY6003EU
Xiaomi Air Purifier 2H
Xiaomi Air Purifier 3H
Xiaomi Air Purifier 4
Xiaomi Air Purifier 4 Pro
FAQ – najczęstsze pytania o Xiaomi Smart Air Purifier 4 Compact
Maksymalny polecany metraż pokoju to 29 m² (230 m³/h CADR). W praktyce zalecamy nieco mniejsze powierzchnie, np. do 20 m², tak by zostawić pewien zapas mocy. Urządzenie będzie mogło wówczas korzystać z niższych prędkości, co zmniejszy hałas.
Tak, oczyszczacz współpracuje z aplikacją mobilną Mi Home. Jej użyteczność jest jednak mocno ograniczona.
Z racji kompaktowego charakteru Xiaomi 4 Compact charakteryzuje się też niskim poborem prądu. Urządzenie zużywa od 2 do 27 W (w zależności od wybranej prędkości).
Według zapewnień producenta, cylindryczny filtr 3w1 wystarcza na około 12 miesięcy pracy. O konieczności wymiany po przepracowaniu określonej ilości godzin, powiadomi też sam oczyszczacz, pokazując migającą kreskę na wyświetlaczu.
Oprócz owalnej budowy, cylindrycznego filtra 3w1 i kompaktowych rozmiarów, urządzenia mają też podobną wydajność (230 m3/h w Xiaomi vs 250 m3/h w Winixie. Przewagą Xiaomi jest aplikacja mobilna. Dużą przewagą Winixa jest jednak jego bardziej restrykcyjny algorytm oceny jakości powietrza i surowy tryb automatyczny. Oczyszczacz powietrza Winix standardowo posiada też jonizację plazmową.
7 komentarzy
h.
20 listopada 2024 at 11:09
Maciej Kluba
20 listopada 2024 at 11:55
Anna
18 listopada 2024 at 19:42
Agaa
12 czerwca 2024 at 11:46
Maciej Kluba
14 czerwca 2024 at 12:12
Konkretne, ścisłe wymagania 🙂 Z takich naprawdę małych urządzeń – niewiele jest godnych uwagi. Jest Winix Zero Compact i Electrolux FA31-201, ale one ważą już około 3 kg. Najbliżej tego 2,2 kg jest Philips AC0830 (lub AC0650), który waży 2,4 kg.
Xiaomi będzie najwolniej oczyszczać z nich wszystkich, bo ma najłagodniej zaprojektowany algorytm, ale będzie jednak bezkonkurencyjnie najtańsze 😉
Odpowiedz
Luks Luksig
22 września 2023 at 06:33
Dominika Kahl
20 listopada 2024 at 11:15
jeśli są takie kiepskie warunki i dochodzi do Ciebie zapach spalenizny, to proponowałabym większy model oczyszczacza, bo ten Xiaomi Compact do sypialni jest ok, ale, żeby coś więcej podziałać to już nie + sam filtr ma mniejszą powierzchnię.