Testujemy.
Oceniamy.
Porównujemy.

Xiaomi AP 4 to oczyszczacz, który miał swoją premierę w 2022 roku. Producent oferuje jonizację i wydajną filtrację powietrza. „Środkowy” z 3 nowych modeli w gamie Xiaomi Air Purifier 4 oferuje wydajność oczyszczania na poziomie 400 m³/h, plasując się więc pomiędzy Xiaomi Mi Air Purifier 4 Lite, a Xiaomi Mi Air Purifier 4 Pro.
Xiaomi Air Purifier 4 możemy polecić osobom szukającym oczyszczacza do pomieszczeń 35-40 m2 (max. 50 m2). Do najważniejszych zmian, które wprowadza 4 seria oczyszczaczy Xiaomi należą m.in. jonizator powietrza oraz poprawiony algorytm oceny jakości powietrza. Z drugiej strony Air Purifier 4 wciąż odstaje od konkurencji: Samsunga, Winixa czy Klarty, które w naszym teście oczyszczania powietrza przefiltrowały powietrze w pokoju testowym szybciej.
Czy chiński oczyszczacz sprawdzi się w polskim domu? Dowiesz się tego w naszej recenzji. Zapraszamy do czytania.
Dobra relacja ceny do wydajności, wygodna aplikacja mobilna z opcją tworzenia własnych reguł pracy i dobrze działająca jonizacja (naszym zdaniem plazmowa). Na minus niewygodny uchwyt do przenoszenia urządzenia i nie do końca miarodajne czujniki. Tryb auto nie jest też do końca restrykcyjny. Przy wyższych obrotach Xiaomi jest wciąż uciążliwie głośne.
Maciej Kluba
Cena Xiaomi Smart Air Purifier 4 (2023-05-18) – 787 zł
Dziękujemy ♥
Czy warto wybrać Xiaomi AP 4? Zapraszamy do recenzji.
Xiaomi Air Purfiier 4 wykorzystuje zintegrowany filtr 3w1, na który składają się filtr wstępny, węglowy oraz HEPA H13.
Cylindryczny filtr 3w1 w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 4. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Zalety poszczególnych filtrów opisujemy poniżej:
Filtr 3w1, który znajdziemy w oczyszczaczach Xiaomi, ma swoje plusy i minusy. Z pewnością jest to wygodne rozwiązanie, gdyż zamawiamy, a następnie podmieniamy tylko jeden filtr. Z drugiej strony jest to często nieopłacalne, gdyż różne filtry zużywają się w różnym tempie, a my niepotrzebnie zastępujemy filtr, który jeszcze mógłby posłużyć.
Dodatkowo, mamy tu zastosowany jonizator ostrzowy (choć naszym zdaniem jest on plazmowy – w testach generuje również jony dodatnie). Jonizacja przyczynia się do nieco szybszego usuwania zanieczyszczeń (ok. 5% krótszy czas). Wbrew temu, co sugeruje producent – nie zapewni ono „efektu lasu”.
W przypadku modelu Air Purifier 4 Xiaomi szacuje żywotność zintegrowanego filtra 3w1 na ok. 6-12 miesięcy. Urządzenie jest wyposażone w czujnik RFID, który kontroluje jego zużycie. Użytkownik może sprawdzić szacunkowe procentowe zużycie filtra w aplikacji mobilnej oraz na wyświetlaczu (informacja procentowa).
Zintegrowany filtr 3w1 – 159 zł, żywotność 6-12 mies.
CADR oczyszczacza Xiaomi Air Purifier 4 to 400 m³/h. Producent zaleca stosować urządzenie w pomieszczeniach do 48 m². Pokrywa się to mniej więcej z naszymi wyliczeniami – uznajemy bowiem, że nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi sprawdzi się w pokojach do 50 m².
Tryb Automatyczny w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 4. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Nowy oczyszczacz powietrza Xiaomi wyposażony jest w tryb automatyczny, tryb sleep (nocny) oraz tryb ulubiony (♥) które możemy wybrać z poziomu panelu sterowania. Znajdziemy tam też 3 prędkości manualne. Oprócz tego możemy płynnie regulować poziom prędkości w aplikacji mobilnej Xiaomi Home.
Xiaomi Mi Air Purifier 4 może być sterowany zdalnie lub tradycyjnie poprzez dotykowy wyświetlacz na urządzeniu. Ten, jak to zwykle w Xiaomi, oferuje tylko dwa przyciski. Jeden odpowiedzialny jest za włączenie/wyłączenie urządzenia, drugi zaś od zmiany trybów. Z poziomu dotykowego wyświetlacza OLED jedynie:
Aplikacja mobilna Xiaomi Home w oczyszczaczu powietrza Xiaomi Air Purifier 4. Od lewej: dodwanie urządzenia do aplikacji, ustawianie własnych reguł pracy, przegląd funkcji i ustawienie jasności ekranu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Większość funkcji dostępna jest jedynie w aplikacji mobilnej. Dlatego dla starszych czy mniej zaawansowanych technicznie użytkowników obsługa Xiaomi może być kłopotliwa. Aplikację Xiaomi można pobrać ze sklepów Google Play i Apple Store. Urządzenie ma Wi-Fi i łatwo łączy się z telefonem.
Dodawanie urządzenia do aplikacji na iPhone. Materiały własne.
W aplikacji mobilnej Xiaomi Home:
Zrzut ekranu z aplikacji mobilnej Xiaomi Home, gdzie możemy ustawić m.in. własne reguły reakcji na rosnący lub malejący poziom PM2,5. Materiały własne Ranking-Oczyszcaczy.pl
Dostępna w Polsce wersja Xiaomi Smart Air Purifier 4 EU oferuje na szczęście możliwości automatyzacji pracy oczyszczacza. Jest ona przydatna, gdyż fabrycznie Xiaomi niestety nie jest zbyt restrykcyjne względem pojawiających się zanieczyszczeń. Oprócz wygody w codziennej eksploatacji automatyzacja umożliwia przede wszystkim tworzenie indywidualnych reguł pracy, innych np. dla godzin przedpołudniowych, a innych dla godzin wieczornych czy nocnych.
Daje też możliwość stworzenia własnych, bardziej restrykcyjnych reakcji na rosnący poziom PM2,5 w pomieszczeniu – domyślnie oczyszczacze Xiaomi pozostają w tej kwestii dość pobłażliwe. Xiaomi AP 4 pozwala np. wprowadzić reguły, dzięki którym urządzenie po przekroczeniu określonego poziomu PM2,5 będzie uruchamiać określony tryb lub prędkość pracy, zmieniać jasność ekranu czy np. wyłączy się całkowicie. ->
Więcej zalet automatyzacji wraz z poradnikiem dot. konfiguracji opisaliśmy w artykule poswięconym automatyzacji Irytować może opóźniony czas uruchomienia się reguły, gdy sprzęt jest w stanie uśpienia – wówczas musimy liczyć się ze sporymi „lagami”. Nie jest to jednak odosobniony problem Xiaomi.
Sprawdzanie dokładności odczytów czujnika Xiaomi Air Purifier 4. Materiał własny.
Oczyszczacz Xiaomi Smart Air Purifier 4 wyposażony jest w czujniki PM2,5, temp. i wilgotności. Skanują one otoczenie, przekazując swoje odczyty do urządzenia oraz aplikacji mobilnej. Oprócz niej wszystkie informacje znajdziemy również na wyświetlaczu OLED.
Odczyty czujników przekładają się również na pracę trybu automatycznego, w którym oczyszczacz sam dopasowuje moc oczyszczania do warunków otoczenia. Warto przy tym wspomnieć, że ku naszemu zdziwieniu różnią się one nawzajem w stosunku do innych oczyszczaczy Xiaomi 4 generacji.
Czujniki znajdziesz z tyłu urządzenia – pod małą klapką ulokowaną nad przyciskiem zmiany jasności wyświetlacza.
Podobnie jak w przypadku starszych modeli, mamy tu też kolorystyczną interpretację jakości powietrza, gdzie kolor zielony oznacza dobre powietrze, żółty lekko zanieczyszczone, pomarańczowy umiarkowanie zanieczyszczone, a czerwony mocno zanieczyszczony.
W praktyce interpretacja jakości powietrza w nowych oczyszczaczach Xiaomi wygląda tak:
Na tle oczyszczaczy powietrza LIFAair, Winix czy Klarta, Xiaomi wypada tutaj dalej dość pobłażliwie. Łagodny jest też stosunek chińskiego koncernu do zalecanych przez WHO norm jakości powietrza. Te mówią wyraźnie o:
Pobłażliwy stosunek do pogarszającej się jakości powietrza widać chociażby w naszym teście oczyszczania powietrza. Sprawdzamy w nim, jak szybko dany oczyszczacz przefiltrował powietrze w naszym pokoju testowym (14 m2).
Na powyższym wykresie ujęliśmy czas oczyszczania naszego pomieszczenia testowego przez poszczególne oczyszczacze ze średniej półki. Zestawiliśmy to z wydajnością oczyszczania (CADR) oraz ceną testowanych popularnych modeli.
Czas, podobnie jak i oczywiście cena urządzenia, powinny być jak najniższe. CADR natomiast odwrotnie – im wyższy, tym lepiej. Spośród oczyszczaczy z tzw. „średniej półki”, najlepszy okazał się Levoit Core 400S, dysponujący taką samą wydajnością jak Xiaomi Air Purifier 4. Tuż za nim znalazły się Klarta Forste 4 (o nieco mniejszej wydajności – 300 m3/h) oraz właśnie opisywane Xiaomi Air Purifier 4.
Widać poprawę w konstrukcji oczyszczaczy powietrza Xiaomi. Air Purifier 4 uzyskało lepszy wynik niż np. Xiaomi Air Purifier 3H. Jest też szybsze niż konkurencyjny Philips czy Vestfrost. Z drugiej strony wciąż przegrywa z mniej wydajną, lecz lepiej zaprogramowaną Klartą oraz co ciekawe, Levoitem, który na naszym rynku cieszy się znacznie mniejszą popularnością niż Xiaomi.
Niektórzy użytkownicy skarżą się jednak na irytujący dźwięk piszczących cewek. Na szczęście problem ten nie występuje zbyt często.
Xiaomi Air Purifier 4 z przodu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Xiaomi Air Purifier 4 kontynuuje design swoich starszych braci. Jest również bardzo podobny do modelu Xiaomi AP 4 Lite i AP 4 Pro, różniąc się jednak nieco gabarytami. Urządzenie jest stosunkowo kompaktowe. Xiaomi 4 waży 5,6 kg i mierzy 25 x 25 x 55,5 cm. Ustawiając sprzęt w pokoju, pamiętajmy, że producent zaleca, by znalazł się on min. 20 cm od ściany.
Dzięki łatwo zdejmowalnej górnej klapie oczyszczacza Xiaomi, możemy wyczyścić okolice wentylatora.
Panel górny Xiaomi Air Purifier 4 z klapką, pod którą ukryto śrubę do demontażu panelu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Marka | Xiaomi |
Model | Smart Air Purifier 4 |
Cena | 787 zł |
Maks. CADR lub przepływ powietrza | 400 m³/h |
Zalecana maks. powierzchnia* | 50 m² |
Zalecana maks. kubatura | 125 m³ |
Głośność | 32,1 dB – 63 dB |
Pobór mocy | 30 W |
Liczba prędkości wentylatora | 3 |
Filtr wstępny | tak |
Filtr HEPA | tak |
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA | H13 – 99,95 % |
Filtr węglowy | tak |
Żywotność filtrów | ok. 12 miesięcy |
Waga | 5,6 kg |
Certyfikaty | b.d. |
Gwarancja | 2 lata |
* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.
Tak, choć należy mieć świadomość jego wad:
Z drugiej strony w przypadku Xiaomi Air Purifier 4 otrzymujemy też kilka przydatnych udogodnień, m.in.:
Wybierając Xiaomi Air Purifier 4 pamiętajmy, że mamy do czynienia z oczyszczaczem, który stosunkowo łagodnie podchodzi do oceny stężenia zanieczyszczeń pyłowych. Na szczęście nowe urządzenia są w tej kwestii bardziej rygorystyczne i za dobre powietrze uznają takie, gdzie poziom PM2,5 nie przekracza 35 ug/m3. Dalej jest to jednak aż 233% dziennej normy WHO.
Dlatego też przydają się własne reguły pracy, co z kolei oczywiście wymaga czasu potrzebnego na konfigurację, a następnie bieżącą kontrolę stanu powietrza. Niestety nowa generacja urządzeń Xiaomi jest też odczuwalnie droższa. Za model Air Purifier 4 musimy zapłacić min. 800 zł. To niemal 1,5 x więcej niż wydamy na Xiaomi Air Purifier 3H. Jednak, jeżeli zależy Ci na jonizacji, masz średnią powierzchnię pomieszczenia mieszkalnego (max 50m2) – możesz rozważyć zakup tego modelu.
Xiaomi 4 to nowa generacja, w której poprawiono tryb automatyczny, wydajność oczyszczania, jednocześnie dodając jonizator powietrza (w 2 z 3 modeli). Czy nowa generacja jest lepsza? Porównując te urządzenia, można stwierdzić, że tak.
Pod względem parametrów, Xiaomi Air Purifer 4 i Xiaomi Air Purfier 3H to niemal bliźniacze urządzenia. AP 4 wypada jednak zauważalnie lepiej w naszych testach oczyszczania. Dlatego naszym zdaniem warto dopłacić. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Xiaomi nieco ulepszyło algorytm oceny jakości powietrza. Kolor zielony, oznaczający bardzo dobrą jakość powietrza mamy teraz od 0 do 20 µg/m3 PM2,5, Z drugiej strony tryb automatyczny pozostał tak samo pobłażliwy, przyśpieszając dopiero po przekroczeniu 20 µg/m3.
Na plus nieco większy CADR (400 vs 380 m3/h) oraz obecność jonizacji. Nieco mniejszy jest także pobór prądu i głośność, co może cieszyć. Choć wciąż oczyszczacze Xiaomi pozostają jednymi z głośniejszych w swojej klasie. Zdarza się również piszczenie cewek zasilacza.
Poziom hałasu w oczyszczaczach Xiaomi generacji 4 prezentujemy poniżej.
Najbardziej opłacalnym urządzeniem z tej serii jest właśnie Xiaomi AP 4, ponieważ jest wydajny, ma wiele trybów pracy oraz nadaje się do małych, jak i średnich powierzchni, jest także nieco tańszy od wersji Pro. Jednak jeżeli masz dużą powierzchnię (od 50-62 m2), lepiej dopłacić do Xiaomi Air Purifier 4 Pro
Xiaomi Air Purifier 4 Lite zalecany jest do małych powierzchni, idealnie sprawdzi się np. w kawalerkach. Nie posiada jednak jonizacji, nie ma dotykowego wyświetlacza i oferuje niewiele trybów pracy. Zachęcamy również do odwiedzenia naszego rankingu oczyszczaczy, który pomoże w ostatecznym wyborze Twojego urządzenia.
Na rynku oczyszczaczy Xiaomi są dostępne dwie wersje urządzeń — na rynek chiński i europejski. Na rynek europejski pojawiają się oczyszczacze z oznaczeniem EU lub GL, natomiast na rynek chiński CN. Mając numer seryjny oczyszczacza, możesz sprawdzić jego wersje — ostatnie końcówki numeru to jego oznaczenie.
Oznaczenie EU/GL odpowiada za model europejski. Zazwyczaj w polskiej dystrybucji są oczyszczacze z oznaczeniem GL. Wersja CN jest tańsza, ale bardziej problematyczna do konfiguracji. Jeśli kupujemy wersję EU, posiadając jednocześnie rodzinę urządzeń CN, jak i odwrotnie, wybierając wersję CN, podczas gdy pozostałe Xiaomi mamy z dystrybucji EU, przygotujmy się na problemy z podłączeniem do sieci i konfiguracją sprzętu.
Maksymalny polecany metraż pokoju to 50 m² (400 m³/h CADR). W praktyce zalecamy nieco mniejsze powierzchnie, np. 35-40 m², tak by zostawić pewien zapas mocy. Urządzenie będzie mogło wówczas korzystać z niższych prędkości, co zmniejszy hałas.
Tak, oczyszczacz powinien chodzić cały czas — wtedy powietrze jest cały czas filtrowane i czyste.
Xiaomi Air Purifier nie zużywa dużo prądu, tylko 30 W. Koszt działania urządzenia wynosi ok. 9-10 zł miesięcznie.