Xiaomi Smartmi Air Purifier FJY6003EU. Wewnętrzny konkurent dla Xiaomi 3H?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

9 minut czytania

Smartmi Air Purifier FJY6003EU – najważniejsze cechy

Zalety
  • Bardzo dobra relacja ceny do wydajności oczyszczania
  • Aplikacja mobilna Mi Home z pełną automatyzacją (również na rynek europejski)
  • Logicznie działający czujnik TVOC
  • Nowoczesny, elegancki design
Wady
  • Pobłażliwy w ocenie zanieczyszczeń -> wolne oczyszczanie w trybie auto
  • Irytujący, zbyt czuły czujnik ruchu (na szczęście można wyłączyć w aplikacji)
  • Większość funkcji dostępna tylko w aplikacji

Xiaomi Smartmi Air Purifier (FJY6003EU) to kolejny z serii oczyszczaczy Smartmi. W odróżnieniu od mniejszego modelu Smartmi P1 jest od niego wyraźnie mocniejszy, oferując wydajność na poziomie 400 m³/h. W praktyce pozwala to stosować sprzęt w pomieszczeniach do powierzchni 50 m².

Istotną zmianą jest również bardziej rygorystyczna ocena jakosci powietrza. Zielony kolor (oznaczający zdrowe powietrze) wyświetlany jest do 35 ug/m3 PM2,5. Jest to wciąż zdecydowanie za dużo, jednak widać wyraźną poprawę względem starszych oczyszczacze powietrza Xiaomi.

Jeśli po przeczytaniu recenzji, zdecydujesz się na zakup oczyszczacza powietrza Xiaomi prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć nasze niezależne testy.

Cena Xiaomi Smartmi Air Purifier – 669  (link do Ceneo.pl)

Dziękujemy ♥

Smartmi Air Purifier – nasza opinia

Xiaomi Smartmi Air Purifier to ciekawy oczyszczacz powietrza o bardzo atrakcyjnej relacji ceny do wydajności. Urządzenie na świecie dostępne jest już od II poł. 2020 roku, natomiast do Polski trafiło dopiero w 2021 r.

Na plus zaskakuje przede wszystkim obecność czujnika TVOC, który wg naszych wstępnych obserwacji całkiem dobrze odzwierciedla poziom lotnych związków organicznych (pokrewne odczyty względem czujników zewnętrznych).

Kolejnym atutem jest obecność aplikacji mobilnej Mi Home. Dzięki niej możemy ustawić bardziej rygorystyczne reguły pracy oczyszczacza, gdyż ten z definicji przystosowany jest do pracy wg chińskich, znacznie łagodniejszych norm jakości powietrza.

Smartmi za średnią jakość powietrza uznaje taką, gdzie poziom PM2,5 przekracza 35 ug/m³. Złe powietrze (czerwony kolor na wyświetlaczu) to takie, gdzie poziom PM2,5 przekracza 55 ug/. Ze swojej strony uważamy to nieodpowiedzialną pobłażliwość, zwłaszcza w obliczu smogu, który mamy w Polsce. Dla porównania – najnowsze normy WHO mówią zresztą o dopuszczalnym dobowym stężeniu PM2,5 na poziomie 15 ug/.

Czy to skreśla w naszych oczach oczyszczacz Smartmi? Na szczęście nie, gdyż otrzymujemy aplikację, w której możemy to skorygować. Jest to jednak dość czasochłonne i dlatego postrzegamy tę pobłażliwość Smartmi jako minus. Kolejnym mankamentem może być dość głośna praca w wyższych prędkościach, sięgająca nawet 64 dB.

smartmi p1 i smartmi air purifier

Porównanie Smartmi P1 (kolor czarny) oraz Smartmi Air Purifier (kolor biały). Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

Oczyszczanie powietrza przez Xiaomi Smartmi Air Purifier FJY6003EU

Podobnie jak mniejszy model Smartmi oraz oczyszczacze powietrza Xiaomi, Smartmi Air Purifier FJY6003EU posiada wlot powietrza umiejscowiony z każdej z 4 stron. Dzięki temu rozwiązaniu oraz walcowatej konstrukcji, może on być umieszczany nawet bardzo blisko ściany i nie powinno to w żaden sposób zaburzyć procesu oczyszczania powietrza

Wyjęty filtr z Smartmi Air Purifier

Smartmi Air Purifier z wyjętym filtrem True HEPA 13. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

W środku oczyszczacza znajdziemy dobrze nam znany, zintegrowany filtr 3w1 w formie cylindrycznej. Łączy on filtr HEPA H13 z filtami węglowym oraz wstępnym.

Czy jest to korzystne rozwiązanie? Z jednej strony jest to wygodne przy wymianie filtra, gdzie zamawiamy, a następnie zamieniamy tylko jeden filtr. Z drugiej strony nie jest zbyt ekonomiczne w codziennej eksploatacji – różne filtry zużywają się w różnym tempie, np. węglowy szybciej od HEPY.

Zintegrowany filtr True HEPA 13 to w praktyce:

  • Filtr wstępny – jego zadanie polega na wychwytywaniu dużych zanieczyszczeń, takich jak kłęby sierści czy kurzu, tak by nie zapychały one niepotrzebnie pozostałych elementów systemu filtracyjnego.
  • Filtr HEPA H13– filtr HEPA H13 odpowiada za usuwanie cząsteczek pyłu zawieszonego, alergenów i innych szkodliwych drobnoustrojów w formie stałej. Przedrostek True HEPA to po prostu marketingowa nazwa Xiaomi.
  • Filtr węglowy – Eliminuje zanieczyszczenia w formie gazowej. w tym lotne związki organiczne, m.in. benzen, aceton, formaldehyd i dym tytoniowy.

Wymiana filtrów Smartmi Air Purifier FJY6003EU

 Smartmi Air Purifier filtr oczyszczacza ranking

Zintegrowany filtr True HEPA 13 w Smartmi Air Purifier FJY6003EU. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Producent szacuje żywotność zintegrowanego filtra 3w1 na ok. 12 miesięcy. Filtr z tego modelu pasuje również do Xiaomi Air Purifier 1, 2, 2H, 2S, 3, 3C, 3H oraz Pro

Cena nowego filtra True HEPA 13 to około 185 zł.

Cena i żywotność filtrów

Zintegrowany filtr 3w1 TrueHEPA – 185 zł, żywotność 12 mies.

Tryby pracy i eksploatacja – wrażenia z użytkowania Smartmi Air Purifier

Nowy oczyszczacz powietrza Smartmi wyposażony jest w zaledwie 3 tryby pracy:

  • Auto
  • Sleep
  • Ulubiony (♥)

W ostatnim z trybów możemy ręcznie dopasowywać moc oczyszczacza, regulując suwak. To wygodne rozwiąanie dostępne jest jednak jedynie w aplikacji mobilnej Xiaomi Home.

smartmi-air-purifier-panel-gorny

Wyświetlacz Smartmi Air Purifier ze wspomnianym trybem ulubionym. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Sterowanie – do większości funkcji potrzebna aplikacja

Smartmi Air Purifier może być sterowane z poziomu dotykowego wyświetlacza, na którym zmienimy tryby pracy i odczytamy informacje o aktualnej jakości powietrza: poziomy PM2,5 i TVOC

Więcej funkcji otrzymamy zaś w aplikacji mobilnej Mi Home. Oczyszczacz korzysta więc z tej samej aplikacji, która jest dedykowana do oczyszczaczy powietrza Xiaomi. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że w wersji PL otrzymujemy do wszystkich opcji automatyzacji.

Smartmi Air Purifier Aplikacja Mi Home

Aplikacja mobilna Mi Home dla Smartmi Air Purifier. Od lewej strony: ekran główny aplikacji. W środku: opcje ustawień. Po prawej stronie: dodane pomyślnie reguły pracy w zakładce „automatyzacji”. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Automatyzacja oczyszczacza powietrza Smartmi Air Purifier

Dla wielu najważniejsza funkcja oczyszczaczy Smartmi/Xiaomi, wynikajacą w dużej mierze z pobłażliwej oceny zanieczyszczeń. W przypadku Smartmi Air Purifier, ustawianie własnych reguł pracy nie różni się niczym od automatyzacji oczyszczaczy Xiaomi.

-> Szerzej opisaliśmy to w artykule poswięconym automatyzacji

Dzięki automatyzacji możemy m.in:

  • Ustawić harmonogram pracy – godziny włączenia i wyłączenia się sprzętu
  • Zaprogramować określone tryby pracy i/lub poziomy prędkości w zależności od godziny czy pory dnia
  • Zaprogramować bardziej restrykcyjne działanie oczyszczacza w zależności od poziomu zanieczyszczeń PM2,5.

Czujniki i wskaźniki

Duża zaleta Smartmi Air Purifier. Producent wyposażył ten model w aż 4 czujniki: PM2,5, TVOC, temperatury i wilgotności. Analizują one parametry w czasie rzeczywistym, a poszczególne dane wyświetlane są na wysokiej jakości wyświetlaczu OLED.

Smartmi Air Purifier z przodu z czujnikiem QingPing

Pomiar PM2,5 przez Smartmi Air Purifier i czujnik jakości powietrza QingPing. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Odczyty poziomu PM2,5 dostępne są na panelu wyświetlacza, jak również w aplikacji mobilnej. Podobnie zresztą jak odczyty stężeń lotnych związków organicznych (TVOC). O ile wstępne nasze obserwacje potwierdzają dość dobrą reakcję czujnika TVOC, o tyle przy PM2,5 zauważyliśmy pewne rozbieżności podawane przez Smartmi względem pozostałych oczyszczaczy Xiaomi czy zewnętrznych czujników (QingPing i Kaiterra Laser Egg).

Jest też czujnik ruchu/gestów. Gdy przejdziemy ręką nad panelem górnym urządzenia, możemy w ten sposób zmienić prędkość/tryb pracy. Udogodnienie to jednak bywa irytujące, gdyż jest stanowczo zbyt czułe. Każdy, nawet delikatny ruch ręką/przedmiotem nad oczyszczaczem skutkuje zmianami. Na szczęście opcję tę możemy łatwo wyłączyć w aplikacji mobilnej.

Wydajność oczyszczania Smartmi Air Purifier – czyli m² oczyści?

Współczynnik CADR w oczyszczaczu Smartmi Air Purifier wynosi 400 m³/h max. W praktyce oznacza to, że urządzenie może być stosowane w pomieszczeniach nawet do 50 m².  Pamiętajmy jednak, że dotyczy to najwyższej prędkości, przy której oczyszczacz jest głośny.

Dlatego też w praktyce zalecamy zawsze nieco mniejszy metraż, np. 40 m², aby oczyszczacz nie musiał pracować zbyt często na najwyższych obrotach.

Sprawdziliśmy również tzw. histerezę oczyszczacza Smartmi, a więc jak urządzenie reaguje na poszczególne stężenia PM2,5 w pomieszczeniu. W tym celu zadymiliśmy nasze laboratorium kadzidłem, obserwując jak zmieniają się wskazania kolorystyczne na wyświetlaczu oraz jak zmieniają się poziomy prędkości w trybie auto. Zmierzyliśmy również anemometrem prędkość wydmuchiwanego strumienia powietrza, aby oszacować przybliżony CADR w poszczególnych prędkościach.

  • >150 PM2,5 – kolor czerwony, CADR = 400 m³/h(V=4,01 m/s)
  • 55-150 PM2,5 – kolor czerwony, CADR = ok. 300 m³/h (V=3,01 m/s)
  • 40-55 PM2,5 – kolor pomarańczowy, CADR = 244 m³/h (V=2,45 m/s)
  • 35-40 PM2,5 – kolor pomarańczowy, CADR= 227 m³/h (V=2,28 m/s)
  • 20-35 PM2,5 – cichy, kolor zielony, CADR= 126 m³/h (V=1,27 m/s)
  • <20 PM2,5 – bardzo cichy, kolor zielony, CADR = 107 m³/h (V=1,08 m/s)

Na dniach przeanalizujemy również wyniki naszych testów laboratoryjnych, by przedstawić Wam, jak szybko Xiaomi Smartmi oczyszcza w trybach auto oraz turbo.

Kultura pracy Smartmi Air Purifier – poprawnie, ale bez rewelacji

Zmierzyliśmy już natomiast pobór prądu i głośność nowego oczyszczacza powietrza Smartmi. W teście watomierzem model ten uzyskał 3,5 W w trybie nocnym (Sleep) oraz 37 W w trybie ulubionym (przy maksymalnej wydajności).

Zmierzyliśmy też hałas emitowany przez Smartmi. W teście głośności oczyszczacz wypadł nieco gorzej, generując do 64 dB przy 400 m³/h. Na tle konkurencji jest to więc średni wynik – nieco głośniej niż np. Electrolux czy Sharp, ale ciszej niż np. Winix. Analogiczne odczyty podaje również producent, więc Xiaomi Smartmi zasługuje na duży plus.

Test poboru mocy Smartmi Air Purifier
Smartmi Air Purifier test głośności
Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

Wygląd Smartmi Air Purifier FJY6003EU

Smartmi-Air-Purifier-FJY6003EU

Z wyglądu Smartmi Air Purifier FJY6003EU jest połączeniem Smartmi Air Purifier P1 (okrągła forma i zlokalizowany u góry wyświetlacz) oraz oczyszczaczy Xiaomi (biała obudowa, wlot 360 stopni, cylindryczny filtr). Minimalistyczna konstrukcja prezentuje się nowocześnie i elegancko.

Bryła oczyszczacza jest dość zgrabna i foremna, gdyż urządzenie mierzy 26 x 26 x 52 cm. Sprzęt waży przy tym 5,2 kg.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Xiaomi Smartmi Air Purifier FJY6003EU

MarkaXiaomi Smartmi
Model Air Purifier FJY6003EU
Cena669  
Maks. CADR lub przepływ powietrza400 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*50 m²
Zalecana maks. kubatura125 m³
Głośność
do 64 dB (tyle samo dB w testach)
Pobór mocy
do 40 W (do 37 W w testach)
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępny tak
Filtr HEPA tak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPAH13 – 99,95 %
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówok. 12 miesięcy
Waga [kg]5,2
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Smartmi Air Purifier FJY6003EU?

Naszym zdaniem tak. Relacja ceny do oferowanej wydajności jest w tym przypadku naprawdę korzystna, Oczywiście należy się liczyć się z tym, że mamy do czynienia z dość budżetowym urządzeniem, pozbawionym większej ilości funkcji (np. brak możliwości regulacji prędkosci z poziomu urządzenia, brak jonizacji), dość głośnym przy najwyższych obrotach.

Z drugiej strony podobać się może nowoczesny, minimalistyczny design. Zaletą są też stosunkowo tanie filtry zamienne oraz aplikacja mobilna Xiaomi Home. Skonfigurowanie jej tak, by oczyścić zaczął bardziej restrykcyjnie podchodzić do zanieczyszczeń zajmuje sporo czasu, ale naprawdę warto to zrobić

Pozostałe recenzje Xiaomi

Galeria zdjęć Smartmi Air Purifier FJY6003EU

FAQ – najczęstsze pytania o Smartmi Air Purifier FJY6003EU

Maksymalny zalecany metraż pokoju to 50 m² (400 m³/h CADR). W praktyce polecamy nieco mniejszy metraż, np. 40 m², tak by zostawić pewien zapas mocy i urządzenie oczyszczało też pomieszczenie na wolniejszych obrotach.

Smartmi Air Purifier posiada jeden, trzywarstwowy filtr cylindryczny, który należy wymieniać co ok. 12 miesięcy. Koszt takiego filtra to obecnie ok. 185 zł.

Tak, oczyszczacz współpracuje z aplikacją mobilną Mi Home, która umożliwia tworzenie własnych reguł pracy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 82

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

3 komentarzy

  • Witam.
    Skoro te węglowe filtry pasują do innych oczyszczaczy, to czy można w tym urządzeniu używać filtrów np. od 3H? Chodzi mi o to czy ten cały RIFID w Xiaomi nie zablokuje rządzenia jeśli wsadzimy tam tani szary filtr.
  • Świetna recenzja i bardzo fajne urządzenie - sam właśnie zostałem jego posiadaczem.
    Jedna uwaga - naklejka nad tylną klapką zasłania czujnik TVOC. (takie 4 dziurki w obudowie). Jest to nawet wyszczególnione w instrukcji urządzenia. Dziurka na lewo od klapki jest do czujnika wilgotności i temperatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

20 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Winix T800 – wydajny oczyszczacz powietrza z wi-fi

Czy zakup oczyszczacza powietrza Winix T800 to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszej recenzji.

15 października 2024 · 6 minut czytania

Philips AC3220/10 – mocny oczyszczacz do średnich i dużych pomieszczeń

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.

14 października 2024 · 5 minut czytania

Oczyszczacz powietrza Philips AC0921/14 i AC0951/13 – ciekawa alternatywa do małych pomieszczeń

Dwa kompaktowe oczyszczacze powietrza Philips, które zaprojektowano z myślą o pokojach do 30 m2. Tańszy kusi niską ceną, ale nie ma filtra węglowego ani aplikacji mobilnej, Droższy natomiast nie posiada żadnych braków, jednak ceną przewyższa lepszą, bardziej wydajną konkurencję.

19 września 2024 · 11 minut czytania

Recenzja Air Essence Eco Plasma ESP Light Graphene – czy warto kupić elektrostatyczny oczyszczacz?

Elektrostatyczny oczyszczacz powietrza Air Essence Eco Plasma Light Graphene ma jedną ogromną zaletę - brak kosztów filtrów wymiennych. Pod innymi względami wypada jednak przeciętnie. Stosunek wydajności do ceny, reakcja i działanie czujników, głośność podczas oczyszczania - to wszystko mogłoby być lepsze.

15 sierpnia 2024 · 10 minut czytania

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte Duo 400 – wygodne rozwiązanie za niewielkie pieniądze

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem to dość rzadko spotykane rozwiązaniem na polskim rynku. Dlatego też cieszy pojawienie się marki Clofte, która wchodzi na rynek z bardzo rozsądnie wycenionym modelem. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą mieć dwóch osobnych sprzętów, a zależy im na przyzwoitej wydajności nawilżania.