Nawilżacze powietrza DUKA

Nawilżacze DUKA to eleganckie i ładnie wykonane urządzenia. Niestety wszystkie są modelami ultradźwiękowymi, co wymusza stosowanie wody demineralizowanej.

W sortowaniu „Opłacalność” subiektywna opinia, wysokość prowizji oraz inne czynniki mogą mieć wpływ na pozycję urządzenia w zestawieniu. Przeczytaj więcej o parametrach określających pozycję oraz o tym, jak je dostosować. Dowiedz się więcej
Miejsce w rankingu
Nawilżacz powietrza
Zdjęcie
Cena
Opłacalność
Możliwości

1

MIEJSCE
Duka Humid
Nawilżacz ultradźwiękowy
nawilżacz powietrza Duka Humid

299 zł

51/100
37/100

2

MIEJSCE
Duka Bergvind
2
Duka Bergvind Nawilzacz Ultradźwiękowy Jasny Przod

179 zł

3/100
3/100

3

MIEJSCE
Duka Aroma
2
Duka Aroma Nawilzacz ultadźwiękowy czarny przód

229 zł

3/100
2/100

Zalety
  • Design i eleganckie wykończenie
  • Aromaterapia
  • Cicha praca
Wady
  • Tylko nawilżacze ultradźwiękowe
  • Bardzo słabe parametry nawilżania
  • Braki w specyfikacjach technicznych produktów, np. wydajności nawilżania niektórych modeli
  • Brak regulacji prędkości
  • Brak higrostatu i higrometru
  • Brak aplikacji mobilnej

Sprawdź najlepsze nawilżacze powietrza dla domu, biura, dla alergików oraz dzieci:

Porównanie nawilżaczy powietrza DUKA

Wszystkie modele nawilżaczy Duka to nawilżacze ultradźwiękowe. Ten typ nawilżacza, choć tani w zakupie, okazuje się drogi i niewygodny w eksploatacji.

Rozbijane za pomocą ultradźwięków cząsteczki wody uwalniają zawarte w nich minerały, co emituje charakterystyczny biały był, który osiada na meblach i w drogach oddechowych. Nie tylko podrażnia on układ oddechowy, ale też irytuje – osad i mokre plamy trzeba regularnie ścierać.

Najlepszym rozwiązaniem jest woda demineralizowana (bez minerałów). Niestety zarówna woda z kranu, jak i z dzbanka z filtrami będzie przyczyniać się do generowania sporych ilości pyłu.

Koszt wody demineralizowanej jest jednak wysoki – Jej koszt jest jednak wysoki, ok. 1 zł / 1 litr. Dla porównania, 1 litr wody kranowej kosztuje ok. 1 gr.

Porównanie nawilżaczy powietrza DUKA

DUKA Bergvindefektownie wygląda, ale nie jonizuje

Przód nawilżacza ultradźwiękowego DUKA Bergvind. Materiały producenta DUKA
Przód nawilżacza ultradźwiękowego DUKA Bergvind. Materiały producenta DUKA

Elementem, który rzuca się w oczy jako pierwszy, gdy patrzymy na DUKA Bergvind, jest górna połowa nawilżacza, wypełniona kryształami soli. To celowy zabieg, odwołujący się do działania lampy solnej.

Ta, po podgrzaniu soli (podłączenie urządzenia do prądu), ma za zadanie jonizować ujemnie powietrze. Niestety naszym zdaniem jest to zabieg bardziej estetyczny, gdyż DUKA nigdzie w swoich materiałach dot. modelu nie pisze o jonizacji.

Sceptyczna wobec konceptu jonizacji przez lampki solne jest też zagraniczna literatura. Ze względu na zbyt niską moc takich urządzeń, stężenie jonów jest tak niskie, że ciężko cokolwiek zmierzyć.

Niestety producent nie podaje praktycznie żadnych parametrów technicznych sprzętu. Nie znajdziemy ani inf. dotyczących wydajności nawilżania, ani też np. pojemności zbiornika czy głośności. Nie mieliśmy jeszcze okazji własnoręcznie testować sprzętu, dlatego też na ten moment nie znamy danych.

Ilustracja części nawilżacza powietrza DUKA
Ilustracja przedstawiająca poszczególne elementy nawilżacza powietrza Duka Bergvind. Materiały producenta Duka.

Zaletą opisywanego nawilżacza powietrza DUKA jest możliwość wlewania olejków eterycznych. Pamiętaj jedynie, by do aromaterapii kupować olejki naturalne, pochodzące z certyfikowanych źródeł.

Co ciekawe, Duka Bergvind miał też swoje poprzednie wcielenie. Obecny model to nowa konstrukcja, różniąca się kształtem i designem od poprzedniej. Wcześniejsza wersja przypominała charakterystyczną kroplę, nawiązując bardziej do designu modelu Aroma.

Starsza wersja nawilzacza DUKA Bergvind
Starsza wersja modelu Duka Bergvind. Z przodu widzimy prosty panel sterowania (wł/wył. i regulację podświetlenia). Materiały producenta Duka.

Nazwa modeluDUKA Bergvind 
Rodzaj nawilżaczaultradźwiękowy
Maksymalna wydajnośćb.d.
Pojemność zbiornika na wodęb.d.
Liczba prędkościbrak
FunkcjeAromaterapia
Minimalna głośnośćb.d.
Moc5 W
Wymiary10 x 16,5 cm
Cena179 zł

Zobacz najlepsze nawilżacze powietrza w naszym eksperckim rankingu. Sprawdź, który model będzie idealny dla Ciebie:

DUKA Aroma – kropla w morzu potrzeb. 3 kolory, mała wydajność, ale plus za jonizację.

Duka Aroma 3 kolory zestawienia
Duka Aroma w 3 kolorach: białym, czarnym i brązowym.

Nawilżacz powietrza DUKA Aroma dostępnych jest w 3 wersjach kolorystycznych:

  • białej,
  • czarnej,
  • drewnianej

Naszym zdaniem to właśnie ta ostatnia prezentuje się najładniej. Szkoda, że nie jest ona natomiast obecnie dostępna (stan na sierpień 2024).

Duka Aroma nawilzacz ultradźwiękowy na stoliku kawowym
DUKA Aroma w wersji brązowej na stoliku kawowym. Materiały producenta DUKA.

DUKA Aroma w wersji brązowej na stoliku kawowym. Materiały producenta DUKA.

W przypadku modelu Aroma producent podaje już dane techniczne dot. nawilżacza. Pod względem wydajności nawilżania, jak i pojemności zbiornika urządzenie wypada bardzo słabo. 30 ml/h to znikoma wartość, która efektywnie nawilży najwyżej 4 m2.

Zbiornik na wodę mieszący zaledwie 200 ml to również kuriozalnie niska wartość – nawilżacze ewaporacyjne oferują tu min. 2 litry

W kwestii zalet warto podkreślić natomiast możliwość aromaterapii. Producent deklaruje również obecność jonizacji ostrzowej.

Nazwa modeluDUKA Aroma
Rodzaj nawilżaczaultradźwiękowy
Maksymalna wydajność30 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę200 ml
Liczba prędkościbrak
FunkcjeAromaterapia, jonizacja
Minimalna głośnośćDo 32 dB
MocDo 12 W
Wymiary13 x 17,7 cm
Cena229 zł

Popularne modele, które zostały wycofane ze sprzedaży

Duka Humid

trzy nawilżacze powietrza DUKA HUMID
3 wersje kolorystyczne nawilżacza powietrza DUKA Humid. Materiały producenta DUKA.

Duka Humid to obecnie niedostępny, a jeszcze do niedawna dość popularny model nawilżacza powietrza. Charakteryzujący się smukłą, wysoką bryłą, przypominająca klepsydrę, wyróżnia się designem, będąc naszym też zdaniem najciekawszym z nawilżaczy DUKA.

Wszystko dlatego, że w przeciwieństwie do innych modeli marki, Humid oferuje przyzwoitą wydajność nawilżania (350 ml/h), wygodne sterowanie za pośrednictwem pilota czy dość elementarną, ale ważną funkcję, jaką jest regulacja prędkości nawilżania (4 poziomy do wyboru).

Pilot nawilżacza ultradźwiękowego DUKA Humid. Materiały producenta DUKA.
Pilot nawilżacza ultradźwiękowego DUKA Humid. Materiały producenta DUKA.

Pojawia się również możliwość stosowania olejków eterycznych do aromaterapii. Nie rekompensuje to natomiast braku higrometru i higrostatu, timera czy innych funkcji.

Nie ma też przede wszystkim filtra ewaporacyjnego. Humid to kolejny model ultradźwiękowy. Trzeba się zatem przygotować na obecność wapiennego pyłu.

Nazwa modeluDUKA Humid
Rodzaj nawilżaczaultradźwiękowy
Maksymalna wydajność300-350 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę2,8 l
Liczba prędkości4
FunkcjeAromaterapia
Minimalna głośnośćb.d.
MocDo 23 W
Wymiary18,5 x 80 cm
Cena299 zł

Technologia ultradźwięków – główna wady nawilżaczy DUKA 

Wszystkie nawilżacze powietrza DUKA  wykorzystują technologię ultradźwięków. Ultradźwięki rozbijają na mikroskopijną mgiełkę wodę i całą jej zawartość – głównie związki wapnia i magnezu.

W przypadku wody kranowej pierwszym przejawem takiego działania jest biały pył, osadzający się na meblach. To rozdrobniony na malutkie cząsteczki kamień.

Z jednej strony można by pomyśleć, że to dobrze, że w formie mgiełki do otoczenia trafiają związki mineralne. Z drugiej jednak strony forma mikroskopijnego pyłu po dłuższym czasie podrażnia drogi oddechowe i spojówki, powodując ból i pieczenie oczu oraz nieprzyjemne drapanie w gardle.

Mgiełka może zawierać także bakterie, metale ciężkie i chemikalia ze środków wykorzystywanych do mycia urządzenia. Należy więc być ostrożnym z używaniem detergentów i przede wszystkim dokładnie płukać zbiorniczek po każdym myciu.

Z powyższych właśnie względów rekomendujemy wybór nawilżaczy ewaporacyjnych, które będą bezpieczniejszym i łatwiejszym w eksploatacji wyborem.

Funkcje nawilżaczy DUKA

Jonizacja (ostrzowa)

Pisaliśmy już o lampie solnej w modelu Bergvind, której wpływ na jakość powietrza oceniamy jako znikomy. Warto więc poświęcić nieco więcej uwagi samej jonizacji powietrza.

W modelu DUKA Aroma zastosowano jonizator ostrzowy. Generuje ona jedynie jony ujemne, co samo w sobie nie jest wadą, gdyż w otaczającym nas powietrzu cierpimy na nadmiar jonów dodatnich. Pomaga więc osiągnąć korzystną z punktu widzenia naszego samopoczucia równowagę jonową.

Niestety jonizacja monopolarna tworzy jony nietrwałe, o bardzo krótkiej żywotności, które giną w otoczeniu w ciągu kilku pierwszych sekund. Dlatego też w większości nie zdążą one nawet dotrzeć do użytkownika.

Aromaterapia

Nawilżanie w urządzeniach DUKA można połączyć z aromaterapią. Z uwagi na technologię ultradźwięków, zalecamy szczególną ostrożność w doborze olejków (wybór jedynie tych sprawdzonych, naturalnych preparatów).

Wygodne podłączenie do źródła energii

DUKA Bergvind ładowanie kabel USB-C
Wtyczka USB typu C do podłączenia nawilżacza DUKA Humid. Materiały producenta DUKA

Wtyczką, którą otrzymujemy wraz z modelem Bergvind jest zwykły kabel USB-C. To wygodne rozwiązanie, pozwalające uniknąć w przyszłości potencjalnego zamieszania z ładowarkami.

Antypoślizgowe nóżki

Ostatnią rzeczą, którą warto wyróżnić są antypoślizgowe nóżki, które pomagają utrzymać stabilność urządzeń i chronią nieco przed przewróceniem.

Podsumowanie – Czy warto kupić nawilżacze powietrza DUKA?

Urządzeniom DUKA nie sposób odmówić wdzięku i elegancji. Design to jednak nie wszystko. A pod względem nawilżania wypadają bardzo słabo – wydajność nawilżania jest tutaj naprawdę niska, a możliwość kontroli procesu nawilżania niewielka.

Żadne z urządzeń nie posiada higrostatu ani higrometru. Tylko wycofany obecnie model HUMID miał możliwość regulacji prędkości nawilżania. Niekontrolowany proces nawilżania może prowadzić do nieprzyjemnych w skutkach konsekwencji.

Więcej o tym przeczytasz w artykule: Wilgotność powietrza w domu – wszystko co powinieneś wiedzieć o dobrej wilgotności powietrza

Źródła:

1. Dane techniczne i materiały producenta DUKA. Duka.com

2. Ferreira, M. Do Himalayan Salt Lamps Really Work? (z ang. „czy lampy z solą himalajską naprawdę działają?”). Blog Healthline. 03.2019. www.healthline.com/. Dostęp do strony internetowej: 09.08.2024.

3. Autor nieznany. The Truth about Salt Crystal Lamps (z ang. „Prawda o lampach z kryształami soli”). Blog Negative Ion Center. www.negativeionsinformation.org. Dostęp do strony internetowej: 09.08.2024

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,4 / 5. Ilość ocen: 5

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *