Oczyszczacze powietrza Dyson

1. Oczyszczacze powietrza Dysonnasza opinia
2. Oczyszczacze powietrza Dyson – który wybrać?
3. Bliższe spojrzenie na poszczególne oczyszczacze Dyson

3.1 Oczyszczacze biurkowe
3.2. Oczyszczacze stojące
4. Ciekawe funkcje, w które obfitują oczyszczacze powietrza Dyson
4.1 Aplikacja mobilna Dyson Link
4.2 Funkcja Swing (oscylacja głowicy)
4.3. Ogrzewanie pomieszczeń
4.4. Chłodzenie w oczyszczaczach powietrza Dyson
5. Kwestionowanie współczynnika CADR – nieznana realna wydajność oczyszczania
6. Filtry w oczyszczaczach powietrza Dyson
7. Podsumowanie – Oczyszczacze powietrza Dyson– czy to opłacalny wybór?

1. Oczyszczacze powietrza Dyson – nasza opinia

Dyson pojawił się na rynku oczyszczaczy powietrza stosunkowo niedawno, sprawiając nie lada zamieszanie. Nic dziwnego, urządzenia tej firmy wyróżniają się futurystycznym designem, ilością funkcji oraz dobrą jakością materiałów.

Problemem jest natomiast realna wydajność oczyszczania modeli brytyjskiego producenta. Nie uznaje on bowiem współczynnika CADR, który jest międzynarodową, standaryzowaną miarą wydajności oczyszczaczy powietrza.

Dyson Pure Humidify+Cool z przodu

Urządzenia Dysona można pochwalić za ich multimedialny charakter. Każde z nich współpracuje z aplikacją mobilną Dyson Link. Intuicyjna w swoim charakterze, pozwala na bieżąco monitorować stan powietrza, zbierając dane na temat różnych parametrów: poziomu pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych, temperatury, wilgotności. To też wygodny sposób na przełączanie pomiędzy trybami pracy. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie jej z asystentem głosowym Amazon Alexa

Niestety największą bolączką oczyszczaczy powietrza Dyson jest ich wątpliwa wydajność oczyszczania, co opisujemy poniżej. Pomimo imponującego przepływu powietrza, szacowany współczynnik CADR urządzeń jest niski – zbyt niski w stosunku do naprawdę wysokiej cen sprzętu.

Ubolewamy również nad brakiem filtrów wstępnych, które dobrze sprawdzają się przy zatrzymywaniu większych cząstek – sierści, włosów czy kłębów kurzu. Dzięki nim wydłuża się też żywotność pozostałych filtrów.

Niektórym przeszkadzać może również brak kółek jezdnych. Zważywszy na wąski, kolumnowy charakter (oczyszczacze powietrza Dyson są jednymi z najwyższych na rynku), swobodne przemieszczanie sprzętu jest utrudnione.

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

2. Oczyszczacze powietrza Dyson – który wybrać?

Firma Dyson ma w swojej ofercie obecnie 5 oczyszczaczy powietrza. Są to modele:

Do niedawna spotkać można było jeszcze modele HP00 i TP00. Zostały one jednak wycofane przez producenta. Oprócz oczyszczacza biurkowego, urządzenia Dyson są wizualnie niemal identyczne. Warto więc przyjrzeć się bliżej i poznać najważniejsze różnice pomiędzy modelami.

3. Bliższe spojrzenie na poszczególne oczyszczacze Dyson

3.1. Oczyszczacze biurkowe

 • Dyson Pure Cool Me™ 
Oczyszczacz powietrza na biurko Dyson Pure Cool Me przód i bok

Dyson Pure Cool Me™ to niewielkie biurkowe urządzenie, które przedstawiane jest jako sprzęt 2w1 – oczyszczacz powietrza oraz wentylator. Model ten jednak jest bardziej wentylatorem, aniżeli pełnoprawnym oczyszczaczem powietrza.

Wprawdzie w środku znajdziemy filtry powietrza – HEPA H13 oraz węglowy (grafitowy), jednak realna wydajność oczyszczania jest bardzo niska. Producent nie podaje wprawdzie oficjalnych wartości współczynnika CADR, jednak z szacunkowych obliczeń jest to ok. 72 m3/h. Nie ma też żadnych czujników pyłów zawieszonych (np. sensora PM2,5).

Sprzęt jest jednak bardzo atrakcyjnym wizualnie gadżetem. Oscylacyjna głowica umożliwia obracanie jej w zakresie 70 stopni, co pozwala lepiej rozprowadzać powietrze. Co ciekawe, możemy wybierać spośród aż 10 prędkości nawiewu. Nie ma natomiast żadnego trybu automatycznego.

W odróżnieniu od większych modeli oczyszczaczy Dyson, nie ma też aplikacji mobilnej – jest za to dołączony pilot. Dyson Pure Cool Me™ jest unikalnym, stylowym gadżetem. Cena urządzenia może jednak odstraszać. Dysponując takim budżetem lepiej kupić oddzielny oczyszczacz powietrza oraz wentylator.

ModelDyson Pure Cool Me™
Cena1299 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]72
Zalecana maks. powierzchnia [m²]9
Liczba prędkości wentylatora 10
Funkcjetimer, pilot do sterowania
Głośność [dB]37-63 
Pobor mocy [W]do 40

3.2. Oczyszczacze stojące

 • Dyson Pure TP02™
Oczyszczacz powietrza Dyson TP04 przód

DYSON Pure Cool TP02 to najmniejszy z klasycznych, stojących oczyszczaczy powietrza brytyjskiego producenta. Urządzenie reprezentuje typową dla Dysona stylistykę, z charakterystycznym eliptycznym oczkiem zajmującym większą część urządzenia.

Modele Dyson posiadają ogromne przepływy powietrza. Ok. 80 % powietrza jest jednak sprężane i wydmuchiwane z większą siłą, nie podlegając w tym czasie filtracji. Filtry znajdują się bowiem w dolnej części sprzętu.

W przypadku TP02 są to filtr HEPA H13 oraz węglowy (grafitowy). Producent niestety zrezygnował z filtra wstępnego, który skutecznie wyłapywałby większe cząsteczki zanieczyszczeń, „odciążając” tym samym filtry umieszczone za nim. Na plus z pewnością należy wyróżnić 4 czujniki jakości powietrza.

Warto wspomnieć też o funkcji swingobrotowa głowica (w zakresie 180 stopni), która pozwala lepiej rozprowadzać powietrze oraz aplikacja mobilna z możliwością sterowania głosowego. Niestety minusem modelu, podobnie jak innych oczyszczaczy Dyson, jest wątpliwa wydajność oczyszczania.

ModelDyson Pure TP02™
Cena1699 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]120
Zalecana maks. powierzchnia [m²]15
Liczba prędkości wentylatora 10
Funkcjetimer, funkcja swing, aplikacja mobilna, sterowanie głosowe
Głośność [dB]do 62 
Pobor mocy [W]do 40
 • DYSON Pure Cool TP04™
Oczyszczacz powietrza Dyson TP04 przód

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool TP04™ to większy brat opisanego wyżej TP02. Urządzenie różni się nie tylko wielkością, ale też wydajnością. Choć, podobnie jak w innych modelach z rodziny Dyson, także i tu jest ona nieco wątpliwa. Powierzchnia filtracyjna stanowi bowiem ok. 20 % urządzenia. Dlatego szacunkowa wartość współczynnika CADR to ok. 200 m3/h.

Podobnie jak w przypadku innych modeli Dysona, TP04 warto wyróżnić za obecność aplikacji mobilnej Dyson Link. Jest też funkcja sterowania głosowego. Na plus również 4 czujniki. Podobnie jak w innych modelach, zastosowany sensor pyłów jest czujnikiem optycznym, uznawanym za mniej dokładny od czujników laserowych.

Z minusów rzucają się w oczy przede wszystkim: brak filtra wstępnego i mało atrakcyjna relacja ceny do wydajności oczyszczania.

ModelDyson Pure TP04™
Cena2399 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]200
Zalecana maks. powierzchnia [m²]25
Liczba prędkości wentylatora 10
Funkcjetimer, funkcja swing, aplikacja mobilna, sterowanie głosowe
Głośność [dB]57
Pobor mocy [W]do 40
 • Dyson Pure Hot+Cool HP04™
Oczyszczacz powietrza Dyson HP04 z przodu

Dyson Pure Hot+Cool HP04to dość unikalna propozycja na rynku oczyszczaczy powietrza. Urządzenie oferuje bowiem nie tylko filtrację zanieczyszczeń, ale również moduł grzewczy.

Dyson HP04 pozwala na ustawienie docelowej temperatury, do której osiągnięcia urządzenie będzie dążyć, a następnie po jej osiągnięciu wyłączy nagrzewnicę. Podmuchy ciepłego powietrza wiążą się jednak ze sporym zużyciem prądu, na co zwracają uwagę użytkownicy.

Podobnie jak w innych modelach Dyson, do wyboru mamy aż 10 prędkości pracy. Analogicznie do sterowania otrzymujemy aplikację mobilną Dyson Link oraz pilot. Jest też funkcja sterowania głosowego. Plusem jest też obrotowa głowica.

Oscylacja w zakresie aż 350 stopni robi wrażenie. Minusem niestety wątpliwa wydajność oczyszczania powietrza. Szacunkowo ok. 200 m3/h. Odstraszyć można wysoka cena zakupu (prawie 2,5 tys. zł) oraz duże koszty eksploatacji.

ModelDyson Pure Hot+Cool HP04™
Cena2599 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]200
Zalecana maks. powierzchnia [m²]25
Liczba prędkości wentylatora 10
FunkcjeFunkcja ogrzewania, timer, funkcja swing, aplikacja mobilna, sterowanie głosowe
Głośność [dB]57
Pobor mocy [W]do 40
 • Dyson Pure Humidify+Cool™
Oczyszczacz powietrza Dyson HP04 z przodu

Dyson Pure Humidify+Coolto propozycja dla osób szukających oczyszczacza powietrza z nawilżaczem Dyson. Urządzenie posiada 5-litrowy zbiornik na wodę. Jak podaje producent, pozwala on nieustannie nawilżać powietrze przez nawet 36 godzin.

Niestety wydajność nawilżania nie jest wówczas najwyższa – 138 ml/h.
W środku znajdziemy też osobny filtr ewaporacyjny z pasmami srebra. Urządzenie filtruje na bieżąco wodę z zawartych w niej zanieczyszczeń.

Dodatkowe pasma srebra oraz niewielka lampa UV zapobiegają zaś rozwojowi bakterii.

Filtr nawilżacza w oczyszczaczu powietrza Dyson Pure Humidify+Cool
Filtr ewaporacyjny z pasmami srebra do modelu Dyson Pure Humidify+Cool™, materiały własne rankingu-oczyszczaczy.pl

W kwestii pozostałych funkcji, oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Dyson nie różni się od innych modeli tej firmy. Podobnie znajdziemy tu 10 prędkości oczyszczania, które można wygodnie regulować pilotem lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.

Analogicznie pojawia się też funkcja swing – obrotowa górna głowica pozwala lepiej mieszać powietrze w pomieszczeniu.

ModelDyson Pure Humidify+Cool™
Cena3199 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]b.d.
Zalecana maks. powierzchnia [m²]b.d.
Liczba prędkości wentylatora 10
FunkcjeNawilżanie powietrza, timer, funkcja swing, aplikacja mobilna, sterowanie głosowe
Głośność [dB]46
Pobor mocy [W]do 40

4. Ciekawe funkcje, w które obfitują oczyszczacze powietrza Dyson

Aplikacja mobilna do oczyszczaczy powietrza dyson
Aplikacja mobilna Dyson Link, w tle oczyszczacz powietrza Dyson, materiały producenta Dyson

Aplikacja mobilna Dyson Link to multimedialne centrum oczyszczaczy powietrza Dyson, zbierająca informacja o aktualnym poziomie zanieczyszczeń. Dowiemy się z niej o aktualnym poziomie:

 • PM2,5
 • PM10
 • VOC (LZO)
 • NO2 
 • Temperatury
 • Wilgotności

Dane te zbierane są w formie dostęp do raportów dotyczących jakości powietrza, pozycji oscylatora, czy okresu żywotności filtra. Tak kompleksowe podejście robi wrażenie. Oprócz tego aplikacja oferuje np. opcję ustawienia godzin pracy, wybór trybu pracy czy 1 z 10 prędkości oczyszczania.

Dyson Link aplikacja do sterowania oczyszczaczem
Ustawienia godzin pracy w aplikacji mobilnej Dyson Link, materiały producenta Dyson

4.2 Funkcja Swing (oscylacja głowicy)

Cechą wspólną oczyszczaczy powietrza Dyson jest funkcja swing. W każdym z modeli znajdziemy obrotową głowicę, pomagającą równomiernie rozprowadzać i mieszać powietrze w pomieszczeniu. Różny może być jedynie zakres ruchu (w największych modelach jest to aż 350˚.

4.3. Ogrzewanie pomieszczeń

Model Dyson Hot+Cool HP04 wyposażony jest w nagrzewnicę, generującą ciepłe powietrze. Urządzenie pozwala na ustalenie docelowej temperatury, do której osiągnięcia oczyszczacz będzie dążyć. Nie udało nam się niestety dotrzeć do informacji dot. mocy grzewczej czy wydajności ogrzewania sprzętu.

4.4. Chłodzenie w oczyszczaczach powietrza Dyson

Oczyszczacze powietrza Dyson istotnie przynoszą ulgę w upalne dni. Nie mają one jednak w sobie nic z klimatyzatorów przenośnych.

Urządzenia te działają na zasadzie wentylatora, sprężając powietrze z pomieszczenia i wypuszczając je z drugiej strony z większą siłą. Strumień powietrza chłodzi nasze ciało, jednak realna wartość temperatury w otoczeniu pozostaje taka sama

5. Kwestionowanie współczynnika CADR – nieznana realna wydajność oczyszczania

Oczyszczacze powietrza Dyson filtrują powietrze całkiem cicho, nie zużywając przy tym zatrważających ilości prądu. Jaka jest jednak realna wydajność oczyszczania tych urządzeń?

Ciężko to stwierdzić, gdyż producent konsekwentnie kwestionuje sens współczynnika CADR, twierdząc, ze nie uwzględnia on zróżnicowanych wartości dla różnej wielkości cząsteczek.

Jest to nieprawda, gdyż współczynnik CADR, wg standardów AHAM (w USA) oraz GB-18801 (w Chinach), uwzględnia wartości mikronów dla cząstek dymu tytoniowego, roztoczy oraz pyłków. Potwierdza to m.in. portal Smart Air, przytaczając konkretne dane.

Wentylator z oczyszczaczem powietrza Dyson TP02 obudowa

Drugim z argumentów producenta jest fakt, że CADR nie mierzy skuteczności oczyszczania. Jest to po części prawda, gdyż CADR nie służy do określania skuteczności oczyszczania filtrów (ile % zanieczyszczonych cząstek zostaje na filtrze). To określają normy EN1822.

CADR pozwala jednak oszacować, o ile zmniejszy się stężenie pyłów i innych cząstek stałych w pomieszczeniu w określonym czasie.

W odpowiedzi na informacje pojawiające się na stronie Smart Air, Dyson wyjaśnia, iż oczyszczacze powietrza Dyson projektowane są tak, aby dobrze radzić sobie w realnych warunkach – w domach poszczególnych użytkowników. W ostatecznym rozrachunku ma to większe znaczenie aniżeli testy laboratoryjne.

We simply don’t engineer purifiers to perform well at this test [CADR] as we don’t believe it to be useful for consumers, but rather we choose to develop machines that perform well in real homes, in a test that more accurately demonstrates real-world performance

dyson.com

Nie sposób nam się z tym nie zgodzić. I trzymamy kciuki, żeby produkty Dyson faktycznie dawały dużo radości swoim nabywcom.

Podawane przez nas wartości współczynnika CADR (wydajności oczyszczania) są szacowane. Producent podaje wartości przepływów powietrza dla swoich urządzeń (w l/h). Te są naprawdę imponujące.

Należy jednak pamiętać, iż tylko ok. 10-20% powietrza przechodzi przez filtry, a reszta jedynie jest sprężana i wydmuchiwana z większą siłą do pomieszczenia. W ten sposób można oszacować domniemaną, bardzo przybliżoną wydajność filtracji.

6. Filtry w oczyszczaczach powietrza Dyson

Otwarty oczyszczacz powietrza Dyson Pure Humidify+Cool wraz z filtrami
Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Humidify + Cool od środka, materiały własne rankingu-oczyszczaczy.pl

Filtry wymienne do urządzeń Dyson nie należą do najtańszych.

+ Dobrą wiadomością jest fakt, iż są one zintegrowane (HEPA + węglowy) – nie ma więc potrzeby kupowania osobnych filtrów.

+ Na plus również wskaźniki zużycia filtrów, które pozwalają użytkownikowi wygodnie sprawdzić, na ile dany filtr pozostaje sprawny. Wskaźniki te znajdziemy na wyświetlaczu oczyszczacza lub w aplikacji mobilnej.

– Minusem jest niewątpliwie brak filtra wstępnego, który przyczynia się do większego zużycia zintegrowanego filtra HEPA i węglowego

– Ten musi być wymieniany co 6 mies. – jego koszt to z reguły ok. 200 zł. W przybliżeniu roczny koszt eksploatacji to 400 zł.

Poniższa tabela prezentuje zestawienie modeli wraz z przewidzianymi do nich filtrami.

Nazwa modeluRodzaj filtraCena i żywotność
Dyson Pure Cool Me™Filtr 360° HEPA299 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Pure Cool™ Link TP02Filtr 360° HEPA EVO do modeli TP00/TP02299 zł, żywotność 6 mies. 
Dyson Pure Cool™ Link TP04Filtry 360° HEPA i 360° Węgiel Aktywny299 zł, żywotność 6 mies.
Dyson Pure Hot+Cool™  HP04Filtry 360° HEPA i 360° Węgiel Aktywny299 zł, żywotność 6 mies.
Dyson Pure Humidify + Cool ™Filtr HEPA + Węglowy PH01299 zł, żywotność 6 mies.

7. Podsumowanie – Oczyszczacze powietrza Dyson – czy to opłacalny wybór?

Zalety

Duży wybór urządzeń

Nowoczesny, designerski charakter

Łatwy i wygodny dostęp za pośrednictwem aplikacji Dyson Link.

Duża liczba czujników: wszystkie kolumnowe oczyszczacze Dyson wyposażone są w czujniki PM2,5, LZO, wilgotności i temperatury

 Cicha praca

 Aż 10 prędkości oczyszczania do wyboru

Wady

x Wysoka cena oczyszczaczy oraz filtrów wymiennych

x Producent nie uznaje niezależnego, ustandaryzowanego współczynnika wydajności oczyszczania (CADR). Z szacunkowych wyliczeń wynika, że CADR oczyszczaczy Dyson jest niewspółmierny do ich wysokiej ceny.

x Optyczne czujniki pyłów nie należą do najbardziej dokładnych

x Brak kółek jezdnych utrudnia przemieszczanie oczyszczacza

ranking oczyszczaczy powietrza