8 x oczyszczacz powietrza Dyson – Nieopłacalny na smog

Zalety

Sterowanie mobilne

Duży wybór urządzeń

Nowoczesny, designerski charakter

Łatwy i wygodny dostęp za pośrednictwem aplikacji Dyson Link.

Duża liczba czujników: wszystkie kolumnowe oczyszczacze Dyson wyposażone są w czujniki PM2,5, LZO, wilgotności i temperatury

Cicha praca

Aż 10 prędkości oczyszczania do wyboru

Wady

Wysoka cena oczyszczaczy oraz filtrów wymiennych

Niskie wydajności oczyszczania smogu czy alergenów 

Producent nie uznaje niezależnego, ustandaryzowanego współczynnika wydajności oczyszczania (CADR). Z szacunkowych wyliczeń wynika, że CADR oczyszczaczy Dyson jest niewspółmierny do ich wysokiej ceny

Optyczne czujniki pyłów nie należą do najbardziej dokładnych

Brak kółek jezdnych utrudnia przemieszczanie oczyszczacza

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

1. Oczyszczacze powietrza Dyson – nasza opinia
2. Oczyszczacze powietrza Dyson – który z 8 modeli wybrać?
3. Bliższe spojrzenie na poszczególne oczyszczacze Dyson

3.1. Oczyszczacze biurkowe
3.2. Oczyszczacze stojące
4. Ciekawe funkcje, w które obfitują oczyszczacze powietrza Dyson
4.1. Aplikacja mobilna Dyson Link
4.2. Czujniki i wskaźniki
4.3. Funkcja Swing (oscylacja głowicy)
4.4. Ogrzewanie pomieszczeń
4.5. Chłodzenie w oczyszczaczach powietrza Dyson
5. Kwestionowanie współczynnika CADR – nieznana realna wydajność oczyszczania
6. Filtry w oczyszczaczach powietrza Dyson

1. Oczyszczacze powietrza Dyson – nasza opinia:

Nieduże możliwości oczyszczania za duże pieniądze

Dyson pojawił się na rynku oczyszczaczy powietrza stosunkowo niedawno, sprawiając nie lada zamieszanie. Designerski charakter, nietuzinkowy projekt, spora ilość funkcji i dobra jakość materiałów może się podobać nie tylko członkom naszej redakcji. Sprawdziliśmy jednak, jak w praktyce urządzenia będą realizować najważniejsze zadanie – oczyszczanie powietrza.

Dyson recenzja pomiary

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jednemu z topowych modeli – Pure Humidify+Cool, który mamy u siebie w biurze. Podczas kilkudniowych testów przetestowaliśmy m.in.:

 • efektywność oczyszczania (test oczyszczania i działanie czujników)
 • możliwości aplikacji,
 • zmierzyliśmy głośność,
 • pobór prądu
 • spróbowaliśmy oszacować CADR.

Użytkując oczyszczacz Dyson, zauważyliśmy, że największym wyzwaniem jest ich realna wydajność oczyszczania. Producent nie uznaje bowiem współczynnika CADR, który jest międzynarodową, standaryzowaną miarą wydajności oczyszczaczy powietrza. Więcej o tym poniżej.

Pomimo imponującego przepływu powietrza, posiadają niski CADR – zbyt niski w stosunku do naprawdę wysokich cen sprzętu. Pod względem opłacalności (relacja ceny do oferowanych możliwości) oczyszczacze powietrza Dyson wypadają więc słabo, zajmując odległe miejsca w naszym rankingu OPŁACALNOŚCI. Jednocześnie ze względu na niski CADR stoją również bardzo nisko w naszym rankingu Możliwości, który określa potencjał oczyszczania powietrza.

Podoba nam się natomiast duża ilość czujników. Niektóre z nich radzą sobie lepiej, inne trochę gorzej, natomiast imponuje liczba mierzonych parametrów. Na plus dobre rozróżnianie poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń. Główny minus natomiast to czujnik gazu. Więcej o sensorach poniżej.

Brytyjskie oczyszczacze wyróżnia też multimedialny charakter. Każde z nich współpracuje z aplikacją mobilną Dyson Link. Intuicyjna w swoim charakterze, pozwala na bieżąco monitorować stan powietrza, zbierając dane na temat różnych parametrów: poziomu PM2,5 i PM10, LZO, temperatury oraz, wilgotności. To też wygodny sposób na przełączanie pomiędzy trybami pracy. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie jej z asystentem głosowym Amazon Alexa

Niektórym przeszkadzać może również brak kółek jezdnych. Zważywszy na wąski, kolumnowy charakter (oczyszczacze powietrza Dyson są jednymi z najwyższych na rynku), swobodne przemieszczanie sprzętu jest utrudnione.

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

2. Oczyszczacze powietrza Dyson – który z 8 modeli wybrać?

Firma Dyson ma w swojej ofercie obecnie 8 oczyszczaczy powietrza. Ciężko nam spośród nich polecić w 100% którykolwiek model. Są jednak wśród nich urządzenia, które dzięki swym unikalnym funkcjom, mogą przypaść do gustu niektórym użytkownikom.

POLECAMY:
NIE POLECAMY:

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Do niedawna spotkać można było jeszcze model HP00. Został on jednak wycofany przez producenta. Oprócz oczyszczacza biurkowego, urządzenia Dyson są wizualnie niemal identyczne. Warto więc przyjrzeć się bliżej i poznać najważniejsze różnice pomiędzy modelami.

3. Bliższe spojrzenie na poszczególne oczyszczacze Dyson

3.1. Oczyszczacze biurkowe

Dyson Pure Cool Me™ 

Oczyszczacz powietrza na biurko Dyson Pure Cool Me przód i bok

Dyson Pure Cool Me™ to niewielki oczyszczacz na biurko, który przedstawiany jest jako sprzęt 2w1 – oczyszczacz powietrza oraz wentylator. Model ten jednak jest bardziej cyrkulatorem, aniżeli pełnoprawnym oczyszczaczem powietrza.

Wprawdzie w środku znajdziemy filtry powietrza – HEPA H13 oraz węglowy (grafitowy), jednak realna wydajność oczyszczania jest bardzo niska. Producent nie podaje wprawdzie oficjalnych wartości współczynnika CADR, jednak z szacunkowych obliczeń jest to ok. 72 m³/h. Nie ma też żadnych czujników pyłów zawieszonych (np. sensora PM2,5).

Sprzęt jest jednak bardzo atrakcyjnym wizualnie gadżetem. Oscylacyjna głowica umożliwia obracanie jej w zakresie 70 stopni, co pozwala lepiej rozprowadzać powietrze. Co ciekawe, możemy wybierać spośród aż 10 prędkości nawiewu. Nie ma natomiast żadnego trybu automatycznego.

W odróżnieniu od większych modeli oczyszczaczy Dyson, nie ma też aplikacji mobilnej – jest za to dołączony pilot. Dyson Pure Cool Me™ jest unikalnym, stylowym gadżetem. Cena urządzenia może jednak odstraszać. Dysponując takim budżetem lepiej kupić oddzielny oczyszczacz powietrza oraz wentylator.

ModelDyson Pure Cool Me™
Cena1299 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]72
Zalecana maks. powierzchnia [m²]9
Liczba prędkości wentylatora 10
Funkcjetimer, pilot do sterowania
Głośność [dB]37-63 
Pobor mocy [W]do 40

Więcej o modelu w recenzji Dyson Pure Cool Me™

3.2. Oczyszczacze stojące

Dyson Pure Cool TP00™ 

Dyson pure cool link TP02 Przód

Najtańszy z oferowanych obecnie oczyszczaczy brytyjskiego producenta – DYSON Pure Cool TP00™ to dość prosta konstrukcja, pozbawiona niektórych funkcji, które znajdziemy w droższych modelach.

Nie uświadczymy tu Wi-Fi, aplikacji mobilnej czy sterowania głosowego. Próżno szukać też funkcji ogrzewania czy nawilżania pomieszczeń. Ograniczony jest również zakres obrotu głowicy oscylacyjnej – jedynie 70 st.

Bazując na poprzednich doświadczeniach z urządzeniami Dyson, oszacowaliśmy współczynnik CADR sprzętu na 240 m³/h, co powinno wystarczyć do oczyszczenia pomieszczeń o wielkości ok. 30 .

W urządzeniu zastosowany standardowy zestaw filtrów, jaki znamy z innych oczyszczaczy Dyson, a więc: HEPA H13, filtr węglowy oraz wstępny (w formie zintegrowanego filtru cylindrycznego). Poziom zanieczyszczeń oceniany jest na podstawie odczytów z czujników pyłów, gazów, temperatury i wilgotności.

ModelDyson Pure TP00™
Cena1599 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]240
Zalecana maks. powierzchnia [m²]30
Liczba prędkości wentylatora 10
Funkcjetimer, funkcja swing, pilot do sterowania
Głośność [dB]do 62 
Pobor mocy [W]do 56

Sprawdź naszą recenzję, by dowiedzieć się więcej o Dyson Pure TP00

Dyson Pure Cool Link TP02™ 

Dyson pure cool link TP02 Przód

DYSON Pure Cool Link TP02 to najmniejszy z klasycznych, stojących oczyszczaczy powietrza brytyjskiego producenta. Urządzenie reprezentuje typową dla Dysona stylistykę, z charakterystycznym eliptycznym oczkiem zajmującym większą część urządzenia.

Modele Dyson posiadają ogromne przepływy powietrza. Ok. 80 % powietrza jest jednak sprężane i wydmuchiwane z większą siłą, nie podlegając w tym czasie filtracji. Filtry znajdują się bowiem w dolnej części sprzętu.

W przypadku TP02 są to filtr HEPA H13 oraz węglowy (grafitowy). Są one połączone oraz powleczone drobniutką siateczką, mającą za zadanie wychwytywać większe cząstki zanieczyszczeń: kurz czy sierść. Na plus z pewnością należy wyróżnić 4 czujniki jakości powietrza.

Warto wspomnieć też o funkcji swingobrotowa głowica (w zakresie 180 stopni), która pozwala lepiej rozprowadzać powietrze oraz aplikacja mobilna z możliwością sterowania głosowego. Niestety minusem modelu, podobnie jak innych oczyszczaczy Dyson, jest wątpliwa wydajność oczyszczania.

ModelDyson Pure Cool Link TP02™
Cena1599 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]120
Zalecana maks. powierzchnia [m²]15
Liczba prędkości wentylatora 10
Funkcjetimer, funkcja swing, aplikacja mobilna, sterowanie głosowe
Głośność [dB]do 62 
Pobor mocy [W]do 40

Dowiedz się więcej z recenzji Dyson Pure Cool Link TP02

DYSON Pure Cool TP04™

Oczyszczacz powietrza Dyson TP04 przód

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool TP04™ to większy brat opisanego wyżej TP02. Urządzenie różni się nie tylko wielkością, ale też wydajnością. Choć, podobnie jak w innych modelach z rodziny Dyson, także i tu jest ona nieco wątpliwa. Powierzchnia filtracyjna stanowi bowiem ok. 20 % urządzenia. Dlatego szacunkowa wartość współczynnika CADR to ok. 200 m3/h.

Podobnie jak w przypadku innych modeli Dysona, TP04 warto wyróżnić za obecność aplikacji mobilnej Dyson Link. Jest też funkcja sterowania głosowego. Na plus również 4 czujniki. Podobnie jak w innych modelach, zastosowany sensor pyłów jest czujnikiem optycznym, uznawanym za mniej dokładny od czujników laserowych.

Z minusów rzucają się w oczy przede wszystkim: mało atrakcyjna relacja ceny do wydajności oczyszczania.

ModelDyson Pure Cool TP04™
Cena2599 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]200
Zalecana maks. powierzchnia [m²]25
Liczba prędkości wentylatora 10
Funkcjetimer, funkcja swing, aplikacja mobilna, sterowanie głosowe
Głośność [dB]57
Pobor mocy [W]do 40

Po więcej informacji zajrzyj do recenzji Dyson Pure Cool TP04™

Dyson Pure Cool Hot+Cool HP04 

Oczyszczacz powietrza Dyson HP04 z przodu

Dyson Pure Hot+Cool HP04to dość unikalna propozycja na rynku oczyszczaczy powietrza. Urządzenie oferuje bowiem nie tylko filtrację zanieczyszczeń, ale również moduł grzewczy.

Dyson HP04 pozwala na ustawienie docelowej temperatury, do której osiągnięcia urządzenie będzie dążyć, a następnie po jej osiągnięciu wyłączy nagrzewnicę. Podmuchy ciepłego powietrza wiążą się jednak ze sporym zużyciem prądu, na co zwracają uwagę użytkownicy.

Podobnie jak w innych modelach Dyson, do wyboru mamy aż 10 prędkości pracy. Analogicznie do sterowania otrzymujemy aplikację mobilną Dyson Link oraz pilot. Jest też funkcja sterowania głosowego. Plusem jest też obrotowa głowica.

Oscylacja w zakresie aż 350 stopni robi wrażenie. Minusem niestety wątpliwa wydajność oczyszczania powietrza. Szacunkowo ok. 200 m3/h. Odstraszyć można wysoka cena zakupu (prawie 2,5 tys. zł) oraz duże koszty eksploatacji.

ModelDyson Pure Hot+Cool HP04™
Cena2799 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]200
Zalecana maks. powierzchnia [m²]25
Liczba prędkości wentylatora 10
FunkcjeFunkcja ogrzewania, timer, funkcja swing, aplikacja mobilna, sterowanie głosowe
Głośność [dB]57
Pobor mocy [W]do 40

Przeczytaj więcej w recenzji Dyson Pure Hot+Cool TP04

Dyson Purifier Cool™  Autoreact TP7A

Dyson Purifier Cool™ Autoreact TP7A to kolejny, być może najwydajniejszy, z oferowanych przez firmę oczyszczaczo-cyrkulatorów. Urządzenie, które jest najświeższym oczyszczaczem oferuje bowiem CADR na poziomie 243 m³/h, co pozwala na oczyszczenie powierzchni do 30 m².

Oczyszczacz powietrza Dyson Purifier Cool™ Autoreact TP7A

Podobnie jak inne oczyszczacze powietrza Dyson, także i TP7A imponuje ilością prędkości. Jest też funkcja swing, która pozwala na regulację głowicy oscylacyjnej w zakresie 350 stopni.

Funkcjami tymi możemy jednak sterować jedynie za pomocą pilota, gdyż w przeciwieństwie do innych modeli firmy, Dyson Purifier Cool Autoreact TP7A nie posiada modułu Wi-Fi. Jest to o tyle dziwne, że sprzęt ten kosztuje prawie 2800 zł. Jeżeli już decydować się na oczyszczacze Dyson, lepiej wybrać modele TP04 czy HP04.

ModelDyson Purifier Cool Autoreact TP7A™
Cena2799 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]243
Zalecana maks. powierzchnia [m²]30
Liczba prędkości wentylatora 10
FunkcjeFunkcja cyrkulacji, timer, funkcja swing, brak Wi-Fi i aplikacji mobilnej
Głośność [dB]b.d.
Pobor mocy [W]do 40

Przeczytaj więcej w recenzji: Dyson Purifier Cool Autoreact TP7A

Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09™ 

Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 to połączenie cyrkulatora z oczyszczaczem powietrza, wzbogacone dodatkowo o czujnik formaldehydu. To z pewnością ciekawa innowacja, zwłaszcza że do tej pory mieliśmy raczej dobre zdanie o czujnikach Dysona. Niestety wciąż Dyson jest bardziej cyrkulatorem, a nie oczyszczaczem, gdyż jedynie 15-20% powietrza mieszanego jest przez urządzenie filtrowane.

Estymując CADR na bazie poprzednich modeli Dysona, tu przewidujemy wydajność oczyszczania na poziomie ok. 244 m³ /h. Przy cenie sięgającej 3 tysięcy złotych to stanowczo za mało.

ModelDyson Purifier Cool Formaldehyde TP09
Cena2998 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]244
Zalecana maks. powierzchnia [m²]30
Liczba prędkości wentylatora 10
FunkcjeFunkcja cyrkulacji, timer, funkcja swing, Wi-Fi i aplikacja mobilna
Głośność [dB]b.d.
Pobor mocy [W]do 40

Dowiedz się więcej o Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09

Dyson Pure Humidify+Cool™ 

Dyson Pure Humidify+Cool z przodu
Dyson Pure Humidify+Cool PH01 w salonie, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Dyson Pure Humidify+Cool to propozycja dla osób szukających oczyszczacza powietrza z nawilżaczem Dyson. Urządzenie posiada 5-litrowy zbiornik na wodę. Jak podaje producent, pozwala on nieustannie nawilżać powietrze przez nawet 36 godzin.

Niestety wydajność nawilżania nie jest wówczas najwyższa – 138 ml/h.
W środku znajdziemy też osobny filtr ewaporacyjny z pasmami srebra. Urządzenie filtruje na bieżąco wodę z zawartych w niej zanieczyszczeń.

Filtr nawilżacza w oczyszczaczu powietrza Dyson Pure Humidify+Cool
Filtr ewaporacyjny z pasmami srebra do modelu Dyson Pure Humidify+Cool™, materiały własne rankingu-oczyszczaczy.pl

Dodatkowe pasma srebra oraz niewielka lampa UV mają zapobiegać rozwojowi bakterii w elementach stałych konstrukcji – w zbiorniku oraz na filtrach. I o ile jeszcze może ona sprawdzić się w dezynfekcji nawilżacza, o tyle nie ma szans, by skutecznie oczyściła przechodzące powietrze, mając z nim styczność zaledwie przez kilka sekund.

W kwestii pozostałych funkcji, oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Dyson nie różni się od innych modeli tej firmy. Pojawia się więc funkcja swing – obrotowa górna głowica pozwala lepiej mieszać powietrze w pomieszczeniu. Podobnie znajdziemy tu 10 prędkości oczyszczania, które można wygodnie regulować pilotem lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej Dyson Link.

Co zaskakujące, nie ma natomiast możliwości tradycyjnego wciskania przycisków na urządzeniu. Dlatego też bez pilota i/lub aplikacji mobilnej nie zdziałamy zbyt wiele.

Dołączany w zestawie pilot oferuje wszystkie najważniejsze funkcje. Chcąc mieć dostęp do większej ilości opcji, producent odsyła do aplikacji Dyson Link.

Aplikację tę możemy pochwalić m.in. za intuicyjną obsługę, rozbudowane informacje i statystyki dot. jakości powietrza wewnątrz i na zewnątrz, dokładne instrukcje eksploatacji poszczególnych elementów i wyjaśnienia jak Dyson interpretuje poszczególne substancje w powietrzu.

Mocno brakuje natomiast funkcji automatyzacji i ustawiania własnych reguły pracy, które umożliwiłyby poprawę działania trybu automatycznego. Urządzenia Dyson uznają za dobre powietrze, w którym stężenie PM2,5 dochodzi do 35 μg/m³, podczas gdy normy zalecane przez UE i WHO mówią o 25 μg/m³ w ujęciu dziennym i 10 μg/m³ w średniorocznym.

To jednak nie koniec wad, albowiem Dysonowi Pure Humidify+Cool™, podobnie jak innym modelom marki zwyczajnie brakuje wydajności. Nie oznacza to, że są one słabymi oczyszczaczami, a jedynie, że zostały zaprojektowane raczej do małych pomieszczeń.

W naszym teście efektywności oczyszczania, w którym badamy, jak szybko dane urządzenie oczyści nasze pomieszczenie laboratoryjne (14 m²), Dyson Pure Humidify+Cool PH01 uzyskał czas na poziomie 28 minut na najwyższej prędkości.

Dyson Pure Humidify+Cool test oczyszczania powietrza współczynnik CADR

Wynik ten jest podobny do urządzeń o CADRze równym 170-180 m³/h. Dlatego też naszym zdaniem oczyszczacz z nawilżaczem Dyson efektywnie przefiltruje powietrze w pomieszczeniu o wielkości do 22,5 m² max.

ModelDyson Pure Humidify+Cool™ (Dyson Pure Humidify+Cool PH01)
Cena3199 zł (obecnie nidedostęny)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]ok. 170-180 (w testach)
Zalecana maks. powierzchnia [m²]ok. 22,5
Liczba prędkości wentylatora 10
FunkcjeNawilżanie powietrza, timer, funkcja swing, aplikacja mobilna, sterowanie głosowe
Głośność [dB]46
Pobor mocy [W]do 40

Przeczytaj więcej o modelu w recenzji Dyson Pure Humidify+Cool™

4. Ciekawe funkcje, w które obfitują oczyszczacze powietrza Dyson

Aplikacja mobilna Dyson Link recenzja
Aplikacja mobilna Dyson Link przejrzyście przedstawia aktualne informacje dot. poziomu zanieczyszczeń, temperatury czy wilgotności. Pozwala także na wybór trybu pracy, higrostatu, rodzaju oscylacji czy timera. Jest również źródłem inf. nt. żywotności filtra czy wszelkich awarii oczyszczacza.

Aplikacja mobilna Dyson Link to multimedialne centrum oczyszczaczy powietrza Dyson. Dzięki niej:

 • sprawdzimy aktualne poziomy PM2,5, PM10, VOC (LZO), NO2, temperatury i wilgotności
 • ustawimy tryb pracy oraz prędkość oczyszczania
 • zaprogramujemy timer (harmonogram pracy)
 • zobaczymy rozbudowane statystyki dot. jakości powietrza na przestrzeni czasu
 • znajdziemy dokładne wyjaśnienia dot. analizowanych parametrów oraz instrukcje dot. eksploatacji urządzenia
 • ustawimy powiadomienia w wygodny dla siebie sposób
Wyjaśnienie interpretacji poziomów zanieczyszczeń Dyson Link aplikacja
Interpretacja poszczególnych parametrów zanieczyszczeń przez oczyszczacze powietrza Dyson

Niektóre modele Dyson nie posiadają Wi-Fi. Czasami zamiast nich pojawia się pilot do zdalnego sterowania (w zależności od modelu). W modelu Dyson Pure Humidify+Cool mamy do czynienia zarówno z Wi-Fi i aplikacją mobilną, jak i poręcznym pilotem.

Pilot do oczyszczaczy powietrza Dyson
Pilot do zdalnego sterowania oczyszczaczem Dyson. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

4.2. Czujniki i wskaźniki

Za wyjątkiem biurkowego oczyszczacza powietrza DYSON Pure Cool Me™, który ma tylko sensor światła, wszystkie modele wyposażono w kilka czujników jakości powietrza, które regulują pracę trybu automatycznego. Sensory, które znajdziemy w Dysonach to:

 1. Czujnik pyłów
 2. Czujnik zapachów
 3. Czujnik temperatury
 4. Czujnik wilgotności

Z naszych obserwacji:

Na plus działanie czujnika pyłów oraz temperatury. Ich odczyty pokrywają się najczęściej z odczytami z zewnętrznych sensorów. Urządzenie zaskoczyło nas również pozytywnie rozróżnianie poszczególnych frakcji zanieczyszczeń, co zauważyliśmy przy okazji odczytów NO2 (dwutlenek azotu).

Minus musimy postawić niestety przy czujniku wilgotności. W modelu Pure Humidify+Cool PH01 zawyżał on wyraźnie odczyty w stosunku do zewnętrznych higrometrów Uni-t UT333 -> Gdy podczas testu osuszania w pomieszczeniu mieliśmy ok. 74-75% wilgotności (potwierdzone czujnikami 3 urządzeń), Dyson wskazywał ok. 82%.

Choć pozytywnym zaskoczeniem było dla nas wykrywanie NO2 napływającego z zewnątrz po otwarciu okien, gorzej urządzenie radziło sobie z wykrywaniem lotnych związków organicznych (LZO/TVOC). Dlatego też czujnik zapachów wzbudza w nas mieszane uczucia.

4.3. Funkcja Swing (oscylacja głowicy)

Cechą wspólną oczyszczaczy powietrza Dyson jest funkcja swing. W każdym z modeli znajdziemy obrotową głowicę, pomagającą równomiernie rozprowadzać i mieszać powietrze w pomieszczeniu. Różny może być jedynie zakres ruchu (w największych modelach jest to aż 350˚.

Rozprowadzanie powietrza w oczyszczaczu Dyson Pure Humidify+Cool

Różne opcje przepływu powietrza. Materiały promocyjne Dyson.

4.4. Ogrzewanie pomieszczeń

Model Dyson Hot+Cool HP04 wyposażony jest w nagrzewnicę, generującą ciepłe powietrze. Urządzenie pozwala na ustalenie docelowej temperatury, do której osiągnięcia oczyszczacz będzie dążyć. Nie udało nam się niestety dotrzeć do informacji dot. mocy grzewczej czy wydajności ogrzewania sprzętu.

4.5. Chłodzenie w oczyszczaczach powietrza Dyson

Oczyszczacze powietrza Dyson istotnie przynoszą ulgę w upalne dni. Nie mają one jednak w sobie nic z klimatyzatorów przenośnych.

Urządzenia te działają na zasadzie zmultiplikowanej cyrkulacji, sprężając powietrze z pomieszczenia i wypuszczając je z drugiej strony z większą siłą. Strumień powietrza chłodzi nasze ciało, jednak realna wartość temperatury w otoczeniu pozostaje taka sama.

5. Kwestionowanie współczynnika CADR – nieznana realna wydajność oczyszczania

Oczyszczacze powietrza Dyson filtrują powietrze całkiem cicho, nie zużywając przy tym zatrważających ilości prądu. Jaka jest jednak realna wydajność oczyszczania tych urządzeń?

Ciężko to stwierdzić, gdyż producent konsekwentnie kwestionuje sens współczynnika CADR, twierdząc, ze nie uwzględnia on zróżnicowanych wartości dla różnej wielkości cząsteczek.

Jest to nieprawda, gdyż współczynnik CADR, wg standardów AHAM (w USA) oraz GB-18801 (w Chinach), uwzględnia wartości mikronów dla cząstek dymu tytoniowego, roztoczy oraz pyłków. Potwierdza to m.in. portal Smart Air, przytaczając konkretne dane.

Wentylator z oczyszczaczem powietrza Dyson TP02 obudowa

Drugim z argumentów producenta jest fakt, że CADR nie mierzy skuteczności oczyszczania. Jest to po części prawda, gdyż CADR nie służy do określania skuteczności oczyszczania filtrów (ile % zanieczyszczonych cząstek zostaje na filtrze). To określają normy EN 1822 (link do normy na Generalfilter.com).

CADR pozwala jednak oszacować, o ile zmniejszy się stężenie pyłów i innych cząstek stałych w pomieszczeniu w określonym czasie.

W odpowiedzi na informacje pojawiające się na stronie Smart Air, Dyson wyjaśnia, iż oczyszczacze powietrza Dyson projektowane są tak, aby dobrze radzić sobie w realnych warunkach – w domach poszczególnych użytkowników. W ostatecznym rozrachunku ma to większe znaczenie aniżeli testy laboratoryjne.

We simply don’t engineer purifiers to perform well at this test [CADR] as we don’t believe it to be useful for consumers, but rather we choose to develop machines that perform well in real homes, in a test that more accurately demonstrates real-world performance

dyson.com

Nie sposób nam się z tym nie zgodzić. I trzymamy kciuki, żeby produkty Dyson faktycznie dawały dużo radości swoim nabywcom.

Podawane przez nas wartości współczynnika CADR (wydajności oczyszczania) są szacowane. Producent podaje wartości przepływów powietrza dla swoich urządzeń (w l/h). Te są naprawdę imponujące.

Należy jednak pamiętać, iż tylko ok. 10-20% powietrza przechodzi przez filtry, a reszta jedynie jest sprężana i wydmuchiwana z większą siłą do pomieszczenia. W ten sposób można oszacować domniemaną, bardzo przybliżoną wydajność filtracji.

6. Filtry w oczyszczaczach powietrza Dyson

Otwarty oczyszczacz powietrza Dyson Pure Humidify+Cool wraz z filtrami
Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Humidify + Cool od środka, materiały własne rankingu-oczyszczaczy.pl

Filtry wymienne do urządzeń Dyson nie należą do najtańszych.

+ Dobrą wiadomością jest fakt, iż są one zintegrowane (HEPA + węglowy) – nie ma więc potrzeby kupowania osobnych filtrów.

+ Na plus również wskaźniki zużycia filtrów, które pozwalają użytkownikowi wygodnie sprawdzić, na ile dany filtr pozostaje sprawny. Wskaźniki te znajdziemy na wyświetlaczu oczyszczacza lub w aplikacji mobilnej.

– Zintegrowane filtry HEPA + węglowe muszą być wymieniane co 12 mies.* – jego koszt to z reguły ok. 300 zł.

12 miesięcy* to szacunkowa żywotność przy eksploatacji oczyszczaczy przez 12 godzin dziennie

Poniższa tabela prezentuje zestawienie modeli wraz z przewidzianymi do nich filtrami.

Nazwa modeluRodzaj filtraCena i żywotność
Dyson Pure Cool Me™Filtr 360° HEPA (link do Ceneo.pl)299 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Pure Cool™ Link TP02Filtr 360° HEPA EVO do modeli TP00/TP02 (link do Ceneo.pl)299 zł, żywotność 12 mies. 
Dyson Pure Cool™ Link TP04Filtry 360° HEPA i 360° Węgiel Aktywny (link do Ceneo.pl)299 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Pure Hot+Cool™  HP04Filtry 360° HEPA + Węgiel Aktywny (link do Ceneo.pl)299 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Purifier Cool Autoreact™  TP7A Filtr 360° HEPA+Carbon (link do Dyson.pl)399 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Pure Humidify + Cool ™Filtr HEPA + Węglowy PH01 (link do Ceneo.pl)299 zł, żywotność 12 mies.
ranking oczyszczaczy powietrza