Oczyszczacz powietrza Dyson – Nieopłacalny na smog

Zalety

Sterowanie mobilne

Duży wybór urządzeń

Nowoczesny, designerski charakter

Łatwy i wygodny dostęp za pośrednictwem aplikacji Dyson Link.

Duża liczba czujników: wszystkie kolumnowe oczyszczacze Dyson wyposażone są w czujniki PM2,5, LZO, wilgotności i temperatury

Cicha praca

Aż 10 prędkości oczyszczania do wyboru

Wady

Wysoka cena oczyszczaczy oraz filtrów wymiennych

Niskie wydajności oczyszczania smogu czy alergenów 

Producent nie uznaje niezależnego, ustandaryzowanego współczynnika wydajności oczyszczania (CADR). Z szacunkowych wyliczeń wynika, że CADR oczyszczaczy Dyson jest niewspółmierny do ich wysokiej ceny

Optyczne czujniki pyłów nie należą do najbardziej dokładnych

Brak kółek jezdnych utrudnia przemieszczanie oczyszczacza

 Spis treści

1. Oczyszczacze powietrza Dyson – nasza opinia
2. Oczyszczacze powietrza Dyson – który z 8 modeli wybrać?
3. Bliższe spojrzenie na poszczególne oczyszczacze Dyson

3.1. Oczyszczacze biurkowe
3.2. Oczyszczacze stojące
4. Ciekawe funkcje, w które obfitują oczyszczacze powietrza Dyson
4.1. Aplikacja mobilna Dyson Link
4.2. Czujniki i wskaźniki
4.3. Funkcja Swing (oscylacja głowicy)
4.4. Ogrzewanie pomieszczeń
4.5. Chłodzenie w oczyszczaczach powietrza Dyson
5. Kwestionowanie współczynnika CADR – nieznana realna wydajność oczyszczania
6. Filtry w oczyszczaczach powietrza Dyson


1. Oczyszczacze powietrza Dyson – nasza opinia:

Nieduże możliwości oczyszczania za duże pieniądze

Dyson pojawił się na rynku oczyszczaczy powietrza stosunkowo niedawno, sprawiając nie lada zamieszanie. Designerski charakter, nietuzinkowy projekt, spora ilość funkcji i dobra jakość materiałów może się podobać nie tylko członkom naszej redakcji. Sprawdziliśmy jednak, jak w praktyce urządzenia będą realizować najważniejsze zadanie – oczyszczanie powietrza.

Dyson recenzja pomiary

Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej jednemu z topowych modeli – Pure Humidify+Cool, który mamy u siebie w biurze. Podczas kilkudniowych testów przetestowaliśmy m.in.:

 • efektywność oczyszczania (test oczyszczania i działanie czujników)
 • możliwości aplikacji,
 • zmierzyliśmy głośność,
 • pobór prądu
 • spróbowaliśmy oszacować CADR.

Użytkując oczyszczacz Dyson, zauważyliśmy, że największym wyzwaniem jest ich realna wydajność oczyszczania. Producent nie uznaje bowiem współczynnika CADR, który jest międzynarodową, standaryzowaną miarą wydajności oczyszczaczy powietrza. Więcej o tym poniżej.

Pomimo imponującego przepływu powietrza, posiadają niski CADR – zbyt niski w stosunku do naprawdę wysokich cen sprzętu. Pod względem opłacalności (relacja ceny do oferowanych możliwości) oczyszczacze powietrza Dyson wypadają więc słabo, zajmując odległe miejsca w naszym rankingu OPŁACALNOŚCI. Jednocześnie ze względu na niski CADR stoją również bardzo nisko w naszym rankingu Możliwości, który określa potencjał oczyszczania powietrza.

 

Podoba nam się natomiast duża ilość czujników. Niektóre z nich radzą sobie lepiej, inne trochę gorzej, natomiast imponuje liczba mierzonych parametrów. Na plus dobre rozróżnianie poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń. Główny minus natomiast to czujnik gazu. Więcej o sensorach poniżej.

Brytyjskie oczyszczacze wyróżnia też multimedialny charakter. Każde z nich współpracuje z aplikacją mobilną Dyson Link. Intuicyjna w swoim charakterze, pozwala na bieżąco monitorować stan powietrza, zbierając dane na temat różnych parametrów: poziomu PM2,5 i PM10, LZO, temperatury oraz, wilgotności. To też wygodny sposób na przełączanie pomiędzy trybami pracy. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie jej z asystentem głosowym Amazon Alexa

Niektórym przeszkadzać może również brak kółek jezdnych. Zważywszy na wąski, kolumnowy charakter (oczyszczacze powietrza Dyson są jednymi z najwyższych na rynku), swobodne przemieszczanie sprzętu jest utrudnione.

Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

 

2. Oczyszczacze powietrza Dyson – który z 8 modeli wybrać?

Firma Dyson ma w swojej ofercie obecnie 8 oczyszczaczy powietrza. Ciężko nam spośród nich polecić w 100% którykolwiek model. Są jednak wśród nich urządzenia, które dzięki swym unikalnym funkcjom, mogą przypaść do gustu niektórym użytkownikom.

POLECAMY:
NIE POLECAMY:

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Do niedawna spotkać można było jeszcze modele Dyson Pure Hot+Cool™ HP04 oraz Dyson Pure Cool Link TP02, jak również biurkowy oczyszczacz Dyson Pure Cool Me™. Zostały one jednak wycofany przez producenta, który teraz stawia na nowe serie (np. z czujnikiem formaldehydu oraz funkcją ogrzewania). Oprócz oczyszczacza biurkowego, urządzenia Dyson są wizualnie niemal identyczne. Warto więc przyjrzeć się bliżej i poznać najważniejsze różnice pomiędzy modelami.

 

3. Bliższe spojrzenie na poszczególne oczyszczacze Dyson

1. Dyson Pure Cool TP00™ 

Dyson pure cool link TP02 Przód

1499 zł

Najtańszy z oferowanych obecnie oczyszczaczy brytyjskiego producenta – DYSON Pure Cool TP00™ to dość prosta konstrukcja, pozbawiona niektórych funkcji, które znajdziemy w droższych modelach.

Nie uświadczymy tu Wi-Fi, aplikacji mobilnej czy sterowania głosowego. Próżno szukać też funkcji ogrzewania czy nawilżania pomieszczeń. Ograniczony jest również zakres obrotu głowicy oscylacyjnej – jedynie 70 st.

Bazując na poprzednich doświadczeniach z urządzeniami Dyson, oszacowaliśmy współczynnik CADR sprzętu na 240 m³/h, co powinno wystarczyć do oczyszczenia pomieszczeń o wielkości ok. 30 .

W urządzeniu zastosowany standardowy zestaw filtrów, jaki znamy z innych oczyszczaczy Dyson, a więc: HEPA H13, filtr węglowy oraz wstępny (w formie zintegrowanego filtru cylindrycznego). Poziom zanieczyszczeń oceniany jest na podstawie odczytów z czujników pyłów, gazów, temperatury i wilgotności.

Model Dyson Pure TP00™
Cena 1499 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h] 240
Zalecana maks. powierzchnia [m²] 30
Liczba prędkości wentylatora  10
Funkcje timer, funkcja swing, pilot do sterowania, brak Wi-Fi i aplikacji mobilnej
Głośność do 62 dB
Pobor mocy do 56 W

Sprawdź naszą recenzję, by dowiedzieć się więcej o Dyson Pure TP00

2. Dyson Pure Hot+Cool™ HP00 (oczyszczacz powietrza z funkcją ogrzewania)

Dyson HP00 przód

1949 zł

Dyson Pure Hot+Cool™ HP00 to podstawowy model oczyszczacza powietrza z funkcją ogrzewania powietrza. Grzałka pozwala na ustawienie docelowej temperatury, do której osiągnięcia urządzenie będzie dążyć, a następnie po jej osiągnięciu wyłączy nagrzewnicę. Wentylator rozprowadzi ciepłe powietrze. Nie będzie to jednak tak efektywne ogrzewanie, jak np. w przypadku klimatyzatora przenośnego z funkcją grzania.

Niewielkich rozmiarów urządzenie mierzy 22,2 x 22,2 x 65,4 cm i waży 3,97 kg. Ciężko więc mówić tu o oczyszczaczu powietrza na biurko. Jest to raczej kompaktowa propozycja zaprojektowana z myślą o tym, by zająć niewiele miejsca na podłodze.

W środku znajdziemy filtr powietrza 360° HEPA, który wprawdzie może pochwalić klasą H13, ale za to nie widzimy tu filtra węglowego. Szacowana przez nas wydajność oczyszczania wynosi ok. 120 m³/h.

Sprzęt jest oczywiście atrakcyjnym wizualnie gadżetem. Oscylacyjna głowica umożliwia obracanie jej w zakresie 70 stopni, co pozwala lepiej rozprowadzać powietrze. Możemy też wybrać rodzaj wydmuchiwanego strumienia powietrza: rozproszony lub skupiony. Co ciekawe, możemy wybierać spośród aż 10 prędkości nawiewu. Nie ma natomiast żadnego trybu automatycznego.

W odróżnieniu od droższych modeli oczyszczaczy Dyson, nie znajdziemy tu też aplikacji mobilnej – jest za to dołączony pilot. Brak filtra węglowego i niska wydajność oczyszczania nie usprawiedliwiają w tym przypadku wysokiej ceny urządzenia, choć i tak jest to naszym zdaniem bardziej opłacalna propozycja aniżeli droższe oczyszczacze z funkcją ogrzewania.

Model Dyson Pure Hot+Cool™ HP00
Cena 1949 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h] 120
Zalecana maks. powierzchnia [m²] 15
Liczba prędkości wentylatora  10
Funkcje timer, pilot do sterowania, funkcja ogrzewania, brak Wi-Fi i aplikacji mobilnej
Głośność 37-63 dB
Pobor mocy do 2090 W (funkcja grzewcza)

Więcej o modelu w recenzji Dyson Pure Hot+Cool™ HP00

3. Dyson Purifier Cool™  Autoreact TP7A

Dyson Purifier Cool™ Autoreact TP7A to kolejny, być może najwydajniejszy, z oferowanych przez firmę oczyszczaczo-cyrkulatorów. Urządzenie, które jest najświeższym oczyszczaczem oferuje bowiem CADR na poziomie 243 m³/h, co pozwala na oczyszczenie powierzchni do 30 m².

Oczyszczacz powietrza Dyson Purifier Cool™ Autoreact TP7A

2299 zł

Podobnie jak inne oczyszczacze powietrza Dyson, także i TP7A imponuje ilością prędkości. Jest też funkcja swing, która pozwala na regulację głowicy oscylacyjnej w zakresie 350 stopni.

Funkcjami tymi możemy jednak sterować jedynie za pomocą pilota, gdyż w przeciwieństwie do innych modeli firmy, Dyson Purifier Cool Autoreact TP7A nie posiada modułu Wi-Fi. Jest to o tyle dziwne, że sprzęt ten kosztuje prawie 2800 zł. Jeżeli już decydować się na oczyszczacze Dyson, lepiej wybrać modele TP04 czy HP04.

Model Dyson Purifier Cool Autoreact TP7A™
Cena 2299 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h] 243
Zalecana maks. powierzchnia [m²] 30
Liczba prędkości wentylatora  10
Funkcje Funkcja cyrkulacji, timer, funkcja swing, brak Wi-Fi i aplikacji mobilnej
Głośność [dB] do 60,5 dB
Pobor mocy [W] do 40

Przeczytaj więcej w recenzji: Dyson Purifier Cool™ Autoreact TP7A

4. Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09™ (oczyszczacz powietrza z czujnikiem formaldehydu)

oczyszczacz powietrza Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09

2999 zł

Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09 to połączenie cyrkulatora z oczyszczaczem powietrza, wzbogacone dodatkowo o czujnik formaldehydu. To z pewnością ciekawa innowacja, zwłaszcza że do tej pory mieliśmy raczej dobre zdanie o czujnikach Dysona. Niestety wciąż Dyson jest bardziej cyrkulatorem, a nie oczyszczaczem, gdyż jedynie 15-20% powietrza mieszanego jest przez urządzenie filtrowane.

Estymując CADR na bazie poprzednich modeli Dysona, tu przewidujemy wydajność oczyszczania na poziomie ok. 244 m³ /h. Przy cenie sięgającej 3 tysięcy złotych to stanowczo za mało.

Model Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09
Cena 2999 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h] 244
Zalecana maks. powierzchnia [m²] 30
Liczba prędkości wentylatora  10
Funkcje Funkcja cyrkulacji, timer, funkcja swing, Wi-Fi i aplikacja mobilna, czujnik HCOH
Głośność do 61,5 dB
Pobor mocy do 40

Dowiedz się więcej o Dyson Purifier Cool Formaldehyde TP09

5. Dyson Purifier Humidify+Cool™ Autoreact PH3A (oczyszczacz powietrza z nawilżaczem)

Dyson Purifier Humidify Cool Autoreact PH3A przód

2999 zł

Dyson Purifier Humidify+Cool™ Autoreact PH3A to bardziej podstawowy wariant oczyszczacza powietrza z nawilżaczem Dyson. Urządzenie posiada te same wymiary, co bardziej funkcjonalny, ale też droższy Dyson Purifier Humidify+Cool™Formaldehyde PH04. W standardzie otrzymujemy tu m.in. lampę UV, sterylizującą 5-litrowy zbiornik na wodę. Jest też 10 poziomów prędkości, 4 czujniki: PM2.5, PM10, NO2, LZO.

Wskazania poszczególnych parametrów wyświetlane są na wyświetlaczu LCD z przodu oczyszczacza. Warto jednak zwrócić uwagę na najważniejszy aspekt tego urządzenia – a więc nawilżacz. Zbiornik na wodę jest łatwo wyjmowalny, a jego sprytny kształt pozwala na wygodne nalewanie wody z kranu.

W odróżnieniu od drugiego z oczyszczaczy z nawilżaczem Dyson (PH04), Dyson Purifier Humidify+Cool™ Autoreact PH3A nie ma dedykowanego czujnika formaldehydu ani modułu Wi-Fi. Sterowanie odbywa się więc za pomocą przycisków na panelu (ograniczona liczba) albo pilota (dostęp do wszystkich funkcji).

Minusem jest niestety dość wysoka cena, jednak Dyson Purifier Humidifer+Cool™ Autoreact PH3A jest wciąż bardziej atrakcyjnym przykładem oczyszczacza powietrza z nawilżaczem Dyson.

Model Dyson Purifier Humidifer+Cool™ Autoreact PH3A
Cena 2999 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h] 252
Zalecana maks. powierzchnia [m²] 31,5
Liczba prędkości wentylatora  10
Funkcje timer, funkcja swing, lampa UV-C, nawilżacz ewaporacyjny
Głośność 36-60,5 dB
Pobor mocy do 45 W

Po więcej informacji zajrzyj do recenzji Dyson Purifier Humidifer+Cool™ Autoreact PH3A

6. Dyson Purifier Humidify+Cool™Formaldehyde PH04 (oczyszczacz powietrza z nawilżaczem i czujnikiem formaldehydu)

Dyson Purifier Humidify+Cool Formaldehyde PH04

3469 zł

Dyson Purifier Humidify+Cool™ Formaldehyde PH04 to droższy wersja oczyszczacza powietrza z nawilzaczem brytjskiego producenta. Oprócz wszystkich funkcji znanych z tańszego modelu – tu mamy dodatkowo dedykowany czujnik formaldehydu i filtr fotokatalityczny. Jest też Wi-Fi oraz aplikacja mobilna MyDyson, która jest jedną z najlepszych apek do oczyszczaczy na obecnym rynku.

Pozwala ona m.in. na: naprawdę szczegółową analizę aktualnych poziomów PM2,5, PM10, LZO, NO2 i HCOH (formaldehyd). Oferuje wykresy z uwzględnieniem danych z poprzednich dni. Pozwala przełączać tryby pracy, sterować oscylacją głowicy oczyszczacza, regulować prędkość, kierunek przepływu powietrza itd. Jest też dobrym źródłem wiedzy dla kogoś, kto zaczyna swoją przygodę z oczyszczaczami – wszystko jest tu jasne i zrozumiale wytłumaczone.

Czy obecność aplikacji i czujnika formaldehydu jest warto dopłaty 400 zł? Naszym zdaniem nie. Jeżeli jednak szukacie wielofunkcyjnego sprzętu, mającego praktycznie wszystko, co można spotkać dzisiaj w oczyszczaczach i dysponujecie kwotą ok. 3,5 tys. zł, czemu nie?

Model Dyson Purifier Humidify+Cool™Formaldehyde PH04
Cena 3469 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h] 252
Zalecana maks. powierzchnia [m²] 31,5
Liczba prędkości wentylatora  10
Funkcje timer, funkcja swing, lampa UV-C, Wi-Fi, aplikacja mobilna, czujnik HCOH
Głośność 36-60,5 dB
Pobor mocy do 45 W

Po więcej informacji zajrzyj do recenzji Dyson Purifier Humidify+Cool™Formaldehyde PH04

7. Dyson Purifier Hot+Cool™ Formaldehyde HP09 (oczyszczacz z funkcją ogrzewania i czujnikiem formaldehydu)

Dyson Purifier Hot Cool Formaldehyde HP09

3799 zł

Ok. 3800 zł za oczyszczacz powietrza to bardzo dużo. Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09 jest najdroższym z gamy brytyjskiej firmy. W zamian zapewnia m.in. funkcję ogrzewania, Wi-Fi i aplikację mobilną oraz najnowszy, wzmocniony filtr 360° HEPA+Carbon wraz z filtrem katalitycznym. Czy warto wydać tyle, biorąc pod uwagę, że najtańsze Dysony kosztują połowę tej sumy?

To zależy czego oczekujemy. Wybierając Dysona Purifier Hot+Cool Formaldehyde HP09 otrzymujemy urządzenie prawie, że kompletne (brakuje jedynie nawilżacza).

Dużej liczby funkcji i udogodnień nie będziemy jednak nawet wykorzystywać na co dzień, a obecność Wi-Fi nie jest warta dopłaty kilkuset lub tysiąca złotych.

Na plus możemy wyróżnić ciekawie skonstruowany, wytrzymały i pojemny filtr. Dużym plusem jest również obecność aplikacji mobilnej. Czujnik formaldehydu działa także bez zarzutów.

Wciąż jednak nie usprawiedliwia to ceny, która naszym zdaniem jest zdecydowanie zbyt wysoka. Zwłaszcza, jeśli zestawimy to z estymowanym CADRem urządzenia. Duży może być też pobór prądu, gdyż grzałka generuje do 2250 W.

Model Dyson Purifier Hot+Cool™ Formaldehyde HP09
Cena 3799 zł (link do Ceneo.pl)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h] 208
Zalecana maks. powierzchnia [m²] 26
Liczba prędkości wentylatora  10
Funkcje timer, funkcja swing, Wi-Fi, aplikacja mobilna, czujnik HCOH, funkcja ogrzewania
Głośność 62 dB
Pobor mocy do 40 W

Sprawdź recenzję i przeczytaj więcej o Dyson Purifier Hot+Cool™ Formaldehyde HP09

8. Dyson Pure Humidify+Cool™ (oczyszczacz powietrza z nawilżaczem)

Dyson Pure Humidify+Cool z przodu
Dyson Pure Humidify+Cool PH01 w salonie, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Dyson Pure Humidify+Cool to propozycja dla osób szukających oczyszczacza powietrza z nawilżaczem Dyson. Urządzenie posiada 5-litrowy zbiornik na wodę. Jak podaje producent, pozwala on nieustannie nawilżać powietrze przez nawet 36 godzin.

Niestety wydajność nawilżania nie jest wówczas najwyższa – 138 ml/h.
W środku znajdziemy też osobny filtr ewaporacyjny z pasmami srebra. Urządzenie filtruje na bieżąco wodę z zawartych w niej zanieczyszczeń.

Filtr nawilżacza w oczyszczaczu powietrza Dyson Pure Humidify+Cool
Filtr ewaporacyjny z pasmami srebra do modelu Dyson Pure Humidify+Cool™, materiały własne rankingu-oczyszczaczy.pl

Dodatkowe pasma srebra oraz niewielka lampa UV mają zapobiegać rozwojowi bakterii w elementach stałych konstrukcji – w zbiorniku oraz na filtrach. I o ile jeszcze może ona sprawdzić się w dezynfekcji nawilżacza, o tyle nie ma szans, by skutecznie oczyściła przechodzące powietrze, mając z nim styczność zaledwie przez kilka sekund.

W kwestii pozostałych funkcji, oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Dyson nie różni się od innych modeli tej firmy. Pojawia się więc funkcja swing – obrotowa górna głowica pozwala lepiej mieszać powietrze w pomieszczeniu. Podobnie znajdziemy tu 10 prędkości oczyszczania, które można wygodnie regulować pilotem lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej Dyson Link.

Co zaskakujące, nie ma natomiast możliwości tradycyjnego wciskania przycisków na urządzeniu. Dlatego też bez pilota i/lub aplikacji mobilnej nie zdziałamy zbyt wiele.

Dołączany w zestawie pilot oferuje wszystkie najważniejsze funkcje. Chcąc mieć dostęp do większej ilości opcji, producent odsyła do aplikacji Dyson Link.

Aplikację tę możemy pochwalić m.in. za intuicyjną obsługę, rozbudowane informacje i statystyki dot. jakości powietrza wewnątrz i na zewnątrz, dokładne instrukcje eksploatacji poszczególnych elementów i wyjaśnienia jak Dyson interpretuje poszczególne substancje w powietrzu.

Mocno brakuje natomiast funkcji automatyzacji i ustawiania własnych reguły pracy, które umożliwiłyby poprawę działania trybu automatycznego. Urządzenia Dyson uznają za dobre powietrze, w którym stężenie PM2,5 dochodzi do 35 μg/m³, podczas gdy normy zalecane przez UE i WHO mówią o 25 μg/m³ w ujęciu dziennym i 10 μg/m³ w średniorocznym.

To jednak nie koniec wad, albowiem Dysonowi Pure Humidify+Cool™, podobnie jak innym modelom marki zwyczajnie brakuje wydajności. Nie oznacza to, że są one słabymi oczyszczaczami, a jedynie, że zostały zaprojektowane raczej do małych pomieszczeń.

W naszym teście efektywności oczyszczania, w którym badamy, jak szybko dane urządzenie oczyści nasze pomieszczenie laboratoryjne (14 m²), Dyson Pure Humidify+Cool PH01 uzyskał czas na poziomie 28 minut na najwyższej prędkości.

Dyson Pure Humidify+Cool test oczyszczania powietrza współczynnik CADR

Wynik ten jest podobny do urządzeń o CADRze równym 170-180 m³/h. Dlatego też naszym zdaniem oczyszczacz z nawilżaczem Dyson efektywnie przefiltruje powietrze w pomieszczeniu o wielkości do 22,5 m² max.

Model Dyson Pure Humidify+Cool™ (Dyson Pure Humidify+Cool PH01)
Cena 3199 zł (obecnie niedostępny)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h] ok. 170-180 (w testach)
Zalecana maks. powierzchnia [m²] ok. 22,5
Liczba prędkości wentylatora  10
Funkcje Nawilżanie powietrza, timer, funkcja swing, aplikacja mobilna, sterowanie głosowe
Głośność [dB] 46
Pobor mocy [W] do 40

Przeczytaj więcej o modelu w recenzji Dyson Pure Humidify+Cool™

4. Ciekawe funkcje, w które obfitują oczyszczacze powietrza Dyson

Aplikacja mobilna Dyson Link recenzja
Aplikacja mobilna MyDyson przejrzyście przedstawia aktualne informacje dot. poziomu zanieczyszczeń, temperatury czy wilgotności. Pozwala także na wybór trybu pracy, higrostatu, rodzaju oscylacji czy timera. Jest również źródłem inf. nt. żywotności filtra czy wszelkich awarii oczyszczacza.

Aplikacja mobilna MyDyson to multimedialne centrum oczyszczaczy powietrza Dyson. Dzięki niej:

 • sprawdzimy aktualne poziomy PM2,5, PM10, VOC (LZO), NO2, temperatury i wilgotności
 • ustawimy tryb pracy oraz prędkość oczyszczania
 • zaprogramujemy timer (harmonogram pracy)
 • zobaczymy rozbudowane statystyki dot. jakości powietrza na przestrzeni czasu
 • znajdziemy dokładne wyjaśnienia dot. analizowanych parametrów oraz instrukcje dot. eksploatacji urządzenia
 • ustawimy powiadomienia w wygodny dla siebie sposób
Wyjaśnienie interpretacji poziomów zanieczyszczeń Dyson Link aplikacja
Interpretacja poszczególnych parametrów zanieczyszczeń przez oczyszczacze powietrza Dyson

Niektóre modele Dyson nie posiadają Wi-Fi. Czasami zamiast nich pojawia się pilot do zdalnego sterowania (w zależności od modelu). W modelu Dyson Pure Humidify+Cool mamy do czynienia zarówno z Wi-Fi i aplikacją mobilną, jak i poręcznym pilotem.

Pilot do oczyszczaczy powietrza Dyson
Pilot do zdalnego sterowania oczyszczaczem Dyson. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

4.2. Czujniki i wskaźniki

Za wyjątkiem biurkowego oczyszczacza powietrza DYSON Pure Cool Me™, który ma tylko sensor światła, wszystkie modele wyposażono w kilka czujników jakości powietrza, które regulują pracę trybu automatycznego. Sensory, które znajdziemy w Dysonach to:

 1. Czujnik pyłów
 2. Czujnik zapachów
 3. Czujnik temperatury
 4. Czujnik wilgotności

Z naszych obserwacji:

Na plus działanie czujnika pyłów oraz temperatury. Ich odczyty pokrywają się najczęściej z odczytami z zewnętrznych sensorów. Urządzenie zaskoczyło nas również pozytywnie rozróżnianie poszczególnych frakcji zanieczyszczeń, co zauważyliśmy przy okazji odczytów NO2 (dwutlenek azotu).

Minus musimy postawić niestety przy czujniku wilgotności. W modelu Pure Humidify+Cool PH01 zawyżał on wyraźnie odczyty w stosunku do zewnętrznych higrometrów Uni-t UT333 -> Gdy podczas testu osuszania w pomieszczeniu mieliśmy ok. 74-75% wilgotności (potwierdzone czujnikami 3 urządzeń), Dyson wskazywał ok. 82%.

Choć pozytywnym zaskoczeniem było dla nas wykrywanie NO2 napływającego z zewnątrz po otwarciu okien, gorzej urządzenie radziło sobie z wykrywaniem lotnych związków organicznych (LZO/TVOC). Dlatego też czujnik zapachów wzbudza w nas mieszane uczucia.

4.3. Funkcja Swing (oscylacja głowicy)

Cechą wspólną oczyszczaczy powietrza Dyson jest funkcja swing. W każdym z modeli znajdziemy obrotową głowicę, pomagającą równomiernie rozprowadzać i mieszać powietrze w pomieszczeniu. Różny może być jedynie zakres ruchu (w największych modelach jest to aż 350˚.

Rozprowadzanie powietrza w oczyszczaczu Dyson Pure Humidify+Cool

Różne opcje przepływu powietrza. Materiały promocyjne Dyson.

4.4. Ogrzewanie pomieszczeń

Model Dyson Hot+Cool HP04 wyposażony jest w nagrzewnicę, generującą ciepłe powietrze. Urządzenie pozwala na ustalenie docelowej temperatury, do której osiągnięcia oczyszczacz będzie dążyć. Nie udało nam się niestety dotrzeć do informacji dot. mocy grzewczej czy wydajności ogrzewania sprzętu.

 

4.5. Chłodzenie w oczyszczaczach powietrza Dyson

Oczyszczacze powietrza Dyson istotnie przynoszą ulgę w upalne dni. Nie mają one jednak w sobie nic z klimatyzatorów przenośnych.

Urządzenia te działają na zasadzie zmultiplikowanej cyrkulacji, sprężając powietrze z pomieszczenia i wypuszczając je z drugiej strony z większą siłą. Strumień powietrza chłodzi nasze ciało, jednak realna wartość temperatury w otoczeniu pozostaje taka sama.

5. Kwestionowanie współczynnika CADR – nieznana realna wydajność oczyszczania

Oczyszczacze powietrza Dyson filtrują powietrze całkiem cicho, nie zużywając przy tym zatrważających ilości prądu. Jaka jest jednak realna wydajność oczyszczania tych urządzeń?

Ciężko to stwierdzić, gdyż producent konsekwentnie kwestionuje sens współczynnika CADR, twierdząc, ze nie uwzględnia on zróżnicowanych wartości dla różnej wielkości cząsteczek.

Jest to nieprawda, gdyż współczynnik CADR, wg standardów AHAM (w USA) oraz GB-18801 (w Chinach), uwzględnia wartości mikronów dla cząstek dymu tytoniowego, roztoczy oraz pyłków. Potwierdza to m.in. portal Smart Air, przytaczając konkretne dane.

Wentylator z oczyszczaczem powietrza Dyson TP02 obudowa

Drugim z argumentów producenta jest fakt, że CADR nie mierzy skuteczności oczyszczania. Jest to po części prawda, gdyż CADR nie służy do określania skuteczności oczyszczania filtrów (ile % zanieczyszczonych cząstek zostaje na filtrze). To określają normy EN 1822 (link do normy na Generalfilter.com).

CADR pozwala jednak oszacować, o ile zmniejszy się stężenie pyłów i innych cząstek stałych w pomieszczeniu w określonym czasie.

W odpowiedzi na informacje pojawiające się na stronie Smart Air, Dyson wyjaśnia, iż oczyszczacze powietrza Dyson projektowane są tak, aby dobrze radzić sobie w realnych warunkach – w domach poszczególnych użytkowników. W ostatecznym rozrachunku ma to większe znaczenie aniżeli testy laboratoryjne.

We simply don’t engineer purifiers to perform well at this test [CADR] as we don’t believe it to be useful for consumers, but rather we choose to develop machines that perform well in real homes, in a test that more accurately demonstrates real-world performance

dyson.com

Nie sposób nam się z tym nie zgodzić. I trzymamy kciuki, żeby produkty Dyson faktycznie dawały dużo radości swoim nabywcom.

Podawane przez nas wartości współczynnika CADR (wydajności oczyszczania) są szacowane. Producent podaje wartości przepływów powietrza dla swoich urządzeń (w l/h). Te są naprawdę imponujące.

Należy jednak pamiętać, iż tylko ok. 10-20% powietrza przechodzi przez filtry, a reszta jedynie jest sprężana i wydmuchiwana z większą siłą do pomieszczenia. W ten sposób można oszacować domniemaną, bardzo przybliżoną wydajność filtracji.

6. Filtry w oczyszczaczach powietrza Dyson

Otwarty oczyszczacz powietrza Dyson Pure Humidify+Cool wraz z filtrami
Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Humidify + Cool od środka, materiały własne rankingu-oczyszczaczy.pl

Filtry wymienne do urządzeń Dyson nie należą do najtańszych.

+ Dobrą wiadomością jest fakt, iż są one zintegrowane (HEPA + węglowy) – nie ma więc potrzeby kupowania osobnych filtrów.

+ Na plus również wskaźniki zużycia filtrów, które pozwalają użytkownikowi wygodnie sprawdzić, na ile dany filtr pozostaje sprawny. Wskaźniki te znajdziemy na wyświetlaczu oczyszczacza lub w aplikacji mobilnej.

– Zintegrowane filtry HEPA + węglowe muszą być wymieniane co 12 mies.* – jego koszt to z reguły ok. 300 zł.

12 miesięcy* to szacunkowa żywotność przy eksploatacji oczyszczaczy przez 12 godzin dziennie

Poniższa tabela prezentuje zestawienie modeli wraz z przewidzianymi do nich filtrami.

Nazwa modelu Rodzaj filtra Cena i żywotność
Dyson Pure Cool Me™ Filtr 360° HEPA (link do Ceneo.pl) 299 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Pure Cool TP00 Filtr 360° HEPA (link do Dyson.pl) 229 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Pure Hot+Cool HP00™ Filtr 360° HEPA (link do Dyson.pl) 229 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Pure Cool™ Link TP02 Filtr 360° HEPA EVO do modeli TP00/TP02 (link do Ceneo.pl) 279 zł, żywotność 12 mies. 
Dyson Pure Cool™ Link TP04 Filtry 360° HEPA i 360° Węgiel Aktywny (link do Ceneo.pl) 299 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Pure Hot+Cool™  HP04 Filtry 360° HEPA + Węgiel Aktywny (link do Ceneo.pl) 299 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Purifier Cool Autoreact™  TP7A Filtr 360° HEPA+Carbon (link do Dyson.pl) 399 zł, żywotność 12 mies.
Dyson Pure Humidify + Cool ™ Filtr HEPA + Węglowy PH01 (link do Ceneo.pl) 299 zł, żywotność 12 mies.
ranking oczyszczaczy powietrza

 

Opinie

 • Wasiwski

  Jeśli oczyszczacze powietrza dyson są tak dobre jak ich odkurzacze to jest zdecydowanie porządny sprzęt! Dla mnie jednak cena zaporowa, celuję w kwotę niższą przynajmniej o połowę

  Odpowiedz
  • Łukasz Rajzer

   Niestety w naszej ocenie to bardzo drogie urządzenia. Metraże podawane „na pudełkach” dotyczą funkcji wiatraka, a nie oczyszczania. Możliwości oczyszczające lub/i nawilżające są znacznie mniejsze. Testy największego modelu oczyszczacza Dyson pokazały, że tempo oczyszczania jest znacznie mniejsze niż urządzenia, które zajmuje u nas 1 miejsce w rankingu opłacalności i kosztuje 4 razy mniej.Dlatego na polski smog polecam wybrać coś zupełnie innego.

   Odpowiedz
   • Rekrut0

    Mam możliwości kupienia praktycznie nowej TP07 za 1600zl. U znajomego jak obserwowałem to oczyszczacz wskazywał zanieczyszczenie PM 2.5 i PM 10 na poziomie około 8 ug/m3 i w trybie auto juz włączył nawiew na 1 stopień. Wiec wydaje mi się że dosyć czule jest(możliwe że poprawili to w aktualizacjach).
    Za taką cenę przy max pomieszczeniu 25m3 warto? Warto pamiętać że tutaj w testach jest podana wydajność CADR ale przy tak wysokim zanieczyszczeniu. Nikt w normalnych warunkach nie ma zbytnio tak zanieszczyszczone powietrze w mkeszkaniu, a wtedy sam oczyszczacz tez nie musi dlugo pracować. Stąd moje pytanie

    Odpowiedz
    • Łukasz Rajzer

     Maks. CADR jest jeden i jest to maksymalna moc oczyszczająca wyrażana w metrach sześciennych na godzinę. Z powodu jej niskiej wartości na tle rynku i wysokiej ceny oczyszczacza, znajduje się on na ostatnich miejscach w rankingu. Należy mieć świadomość, że przy niższym zanieczyszczeniu oczyszczacz będzie generował znacznie mniejsze przepływy powietrza przez filtr. Można szacować, że dla najniższych prędkości będzie to około 1/3, czyli w przypadku oczyszczacza Dyson TP07 będzie to około 80 m3/h. Jeżeli porównamy ten wynik z innymi oczyszczaczami na rynku w tej cenie,to Dyson wypada słabo.
     W mojej opinii nawet cena 1600 zł to dość dużo za oczyszczacz o tak niskiej wydajności. Szybciej z zanieczyszczeniami będzie radził sobie np. oczyszczacz Klarta Forste 4 pasujący do 25 m2, który kosztuje dzisiaj 899 zł i zajmuje znacznie mniej miejsca.

     Odpowiedz
     • Rekrut0

      Super. Dziękuję za odpowiedź 🙂
      Chyba faktycznie przy tej cenie nie ma sensu, no chyba ze komuś zależy na „kosmicznym” wyglądzie 😀

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Każdy komentarz przechodzi moderację przed publikacją.