Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool Me. Czy kompaktowe urządzenie na biurko warto kupić?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

4 minuty czytania

Dyson Pure Cool Me – najważniejsze cechy

Zalety
  • Tryb oscillation (odpowiednik funkcji swing)
  • 10 prędkości pracy
  • Sterowanie pilotem
  • Timer z płynną regulacją czasu pracy
Wady
  • Bardziej cyrkulator powietrza, aniżeli oczyszczacz powietrza
  • Brak trybu auto
  • Głośna praca
  • Wysoka cena urządzenia

Model Dyson Pure Cool Me to oryginalna propozycja na rynku oczyszczaczy powietrza. Urządzenie przedstawiane jest jako kompaktowy oczyszczacz na biurko. Niewielkie rozmiary i awangardowy design przyciągają uwagę. Z drugiej strony brakuje np. wyświetlania informacji o poziomie zanieczyszczeń.

Sam sprzęt należy traktować bardziej jako cyrkulator z funkcją oczyszczania powietrza. Designerski Dyson dostępny jest w promocyjnej ofercie sieci sklepów Lidl, gdzie możemy nabyć go za 899 zł. Normalna cena urządzenia to ok. 1299 zł.

Cena Dyson Pure Cool Me) – obecnie niedostępny

Jak Dyson Pure Cool Me oczyszcza powietrze?

W modelu Pure Cool Me znajdziemy zintegrowany, cylindryczny filtr 2w1, na który składają się:

  • filtr HEPA H13, wykonany ze szkła borokrzemianowego, usuwa pyły oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
  • filtr grafitowy (węglowy), który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

Jak widać producent zrezygnował z filtra wstępnego, co sprawia, iż na filtrze HEPA zbierać się będzie więcej kurzu. W praktyce oznacza to nie tylko częstsze czyszczenie filtra, ale również krótszą żywotność. Producent szacuje czas eksploatacji na 12 miesięcy (przy pracy 12 h/dziennie).

Wymiana filtrów:

Oczyszczacz na biurko


Filtr Zintegrowany H13/węgiel aktywny
 – cena b.d., żywotność 12 mies.

Tryb pracy i eksploatacja Dyson Pure Cool Me

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool Me to mniejszy brat urządzenia Pure Hot + Cool. Urządzenia jednak różnią się znacznie od siebie, zarówno wyglądem, jak i charakterem i przeznaczeniem sprzętu.

Tzw. „osobisty oczyszczacz„, jakim jest Dyson Pure Cool Me, koncentruje się na oczyszczaniu powietrza wyłącznie wokół miejsca przebywania użytkownika.

Rozwiązanie to, choć ciekawe w swym zamyśle, w praktyce nie stworzy skutecznej ochrony. Skupienie się wyłącznie na najbliższym otoczeniu użytkownika, może powodować ciągły napływ zanieczyszczonego powietrza z pozostałych części pokoju.

Wątpliwe są informacje dotyczących wydajności oczyszczania urządzenia Dyson (współczynnik CADR). Według informacji elektromarketów wynosi ona ok. 72 m³/h. Producent jednak nie podaje w tym przypadku dokładnych wartości.

Co więcej, na stronie Dyson.co.uk znajdziemy informacje o tym, jakoby firma kwestionowała sens badania parametru CADR.

Oczyszczacz powietrza na biurko Dyson Pure Cool Me przód i bok

W odróżnieniu od większych modeli, nie znajdziemy tu również modułu wi-fi i aplikacji mobilnej, co zważywszy na ogólny, gadżetowy charakter sprzętu może być minusem w tym przypadku.

Jest za to malutki wyświetlacz LCD, na którym urządzenie pokazuje istotne dla nas komunikaty. Niestety, brakuje w tym miejscu informacji o aktualnym poziomie zanieczyszczeń. Sterowanie Dysonem Pure Cool Me odbywa się za pomocą małego pilota, dołączonego w zestawie.

Na uwagę zasługuje aż 10 prędkości pracy. Nie ma natomiast trybu auto, który samodzielnie dopasowywałby intensywność oczyszczania do warunków otoczenia.

Czujnik światła monitoruje jego natężenie w otoczeniu, dynamicznie reagując na zmiany, rozjaśniając lub przyciemniając wspomniany ekran LCD.

Ponadto oczyszczacz powietrza Dyson wyposażony został w timer, który pozwala na ustawienie automatycznego wyłączenia urządzenia po upływie od 15 minut do 9 godzin.

Wygląd Dyson Pure Cool Me

Dyson Pure Cool Me cechuje charakterystyczny, awangardowy design. Kompaktowy gadżet idealnie zmieści się na biurku czy szafce nocnej. W odróżnieniu od większych „braci” Dysona, model Pure Cool Me ma nieco inną głowicę.

Górną część urządzenia stanowi charakterystyczna kopuła, umożliwiająca dopasowanie kąta strumienia powietrza oraz oscylację żaluzji w promieniu 70 stopni.

Oczyszczacz Dyson Pure Cool Me jest też najlżejszym tego typu urządzeniem na rynku, ważąc ok. 2,8 kg. Wymiary sprzętu to: 40,1 x 25,4 x 24,7 cm.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Dyson Pure Cool Me

MarkaDyson
ModelPure Cool Me
Cena1699 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]72
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*9
Zalecana maks. kubatura [m³]27
Głośność [dB]43-59
Pobór mocy [W]do 40
Liczba prędkości wentylatora10
Filtr wstępnynie
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 12 miesięcy
Waga [kg]2,8
CertyfikatyPTPA
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Dyson Pure Cool Me to ciekawe urządzenie. Zarówno koncept, jak i wykonanie sprzętu przykuwa uwagę. Podoba nam się np. funkcja oscylacji, obracająca maszynę w płaszczyźnie 70 stopni, gwarantując dokładniejsze rozprowadzanie chłodnego powietrza.

Sprzęt jest również stosunkowo cichy, generując od 37 do 63 dB.

Niestety, niewielkich rozmiarów filtr i delikatny silnik przekładają się też na mniejszą wydajność oczyszczania.

Urządzenie można traktować bardziej jako cyrkulator z funkcją oczyszczania, aniżeli pełnoprawny oczyszczacz powietrza.

Galeria zdjęć DYSON Pure Cool Me

Recenzje oczyszczaczy powietrza Dyson

DYSON Pure Cool Me™ (biurkowy) – (recenzowany) przeznaczony do maks. metrażu 9 m2 , Cena 1699 zł

DYSON Pure Cool TP02™ – powierzchnia maksymalna 15 m2, Cena: 1699 zł

DYSON Pure Cool TP04 ™ –  metraż 25 m2Cena: 2399 zł

Dyson Pure Hot+Cool HP04™ (model z funkcją ogrzewania) – metraż 25 m2Cena: 2499 zł

Dyson Pure Humidify+Cool™ (z nawilżaczem powietrza) – metraż brak danych, Cena: 3199 zł

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 70

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

2 komentarzy

  • Zastanawia mnie, czy oczyszczacz byłby w stanie ochłodzić kawalerkę o powierzchni niespełna 30m^2 w upalne dni. Czy jest jakiś przelicznik, który pozwala ocenić do jakiej powierzchni pomieszczenia nadaje się to urządzenie?
    • Dyson Pure Cool Me nie jest klimatyzatorem. To wiatrak z funkcją oczyszczania. Żaden wiatrak nie ochładza pomieszczeń. Chłodzi ciało dzięki sile chłodzącej wiatru.
      Do chłodzenia służą klimatyzatory (albo ścienne typu split albo przenośne).

      Szczerze nie rozumiemy koncepcji urządzeń Dysona, ale z pewnością są pięknymi wiatrakami oczyszczającymi przy okazji powietrze. Niestety funkcja oczyszczania w większości modeli jest relatywnie słaba i zakup oddzielnie wiatraka i oczyszczacza będzie bardziej opłacalnym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

5 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure 500. Stylowy oczyszczacz w wersji mini. Dobry do małego pokoju?

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure 500 z cylindrycznym, zintegrowanym filtrem powietrza i wydajnością 215 m³/h to propozycja do mniejszych pomieszczeń. Urządzenie można pochwalić za Wi-Fi oraz cichą pracę. Relacja ceny do parametrów mogłaby być jednak korzystniejsza.

3 czerwca 2024 · 4 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza IKEA UPPATVIND / DAJLIEN – Oczyszczacz na biurko czy zabawka? Warto kupić?

Niewielki rozmiar, niewielka cena i niewielka wydajność - kompaktowe oczyszczacze biurkowe IKEA to propozycja dla osób, które szukają przede wszystkim taniego sposobu na nieco czystsze powietrze w swoim najbliższym otoczeniu. Propozycje IKEI są jednak pozbawione wielu ważnych elementów.

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika. Tak naprawdę jedyną istotną modernizacją względem wersji UA-KIN40 jest pojawienie się modułu WiFi. Sterowanie mobilne to wygoda, która została przez producenta wyceniona na kilkaset złotych. Czy warto?

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz powietrza Xiaomi – model Air Purifier Elite to …