Oczyszczacze powietrza Electrolux

Spis treści

1. Oczyszczacze Electrolux – nasza opinia
2. Czym różnią się poszczególne modele? Omówienie oczyszczaczy powietrza Electrolux
3. Oczyszczacze powietrza Electrolux serii Pure A9 – nowoczesne, ciche, wydajne, ale dość drogie i z wątpliwą jonizacją
3.1. Najważniejsze atuty serii Pure A9
3.2. Słabe strony oczyszczaczy Electrolux Pure A9
3.3. Electrolux Pure A9 – PA91-404GY/DG czy PA91-604GY/DG?
4. Oczyszczacze powietrza Electrolux EAP450 – wydajne, ale pobłażliwe i drogie w eksploatacji
4.1. Najważniejsze atuty serii EAP450
4.2. Słabe strony oczyszczaczy Electrolux EAP
4.3. Electrolux EAP150 czy EAP450?
5. Pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza Electrolux
6. Filtry w oczyszczaczach powietrza Electrolux
6.1. Oczyszczacze serii Pure A9
6.2. Oczyszczacze serii EAP
7. Podsumowanie: Oczyszczacze powietrza Electrolux – czy to opłacalny wybór?

Electrolux Pure A9 PA91-604DG od przodu

1. Oczyszczacze Electrolux – nasza opinia

Choć oferta oczyszczaczy powietrza Electrolux nie jest zbyt szeroka (na ten moment 4 modele), to urządzenia szwedzkiego producenta cieszą się uznaniem w naszym kraju. Dotyczy to głównie nowej serii oczyszczaczy powietrza Pure A9 i pochodzącej z niej modeli PA91-404DG/GY oraz PA91-604DG/GY.

Obydwa urządzenia oferowane są w dwóch wersjach kolorystycznych: jasnoszarej (GY) i grafitowej (DG). Oczyszczacze powietrza Electrolux cechował zawsze innowacyjny, przemyślany projekt. Tak jest i tym razem, choć urządzenia nie wystrzegły się wad.

Oczyszczacze powietrza Electrolux Pure A9 przykuwają uwagę nowoczesnym designem (docenionym wyróżnieniem RedDot 2020) oraz dużym współczynnikiem CADR.

Wydajność oczyszczania była zresztą zawsze mocną stroną modeli Electrolux, co potwierdają też starsze modele – EAP450 czy wycofany już z rynku EAP300. Wszystkie oczyszczacze szwedzkiego koncernu są również ciche, co z pewnością docenią użytkownicy, poszukujący sprzętu do sypialni czy gabinetu.

Z drugiej strony odstraszać może dość wysoka cena zakupu, jak i eksploatacji. Najtańszy model oczyszczacza Electrolux, czyli EAP150 – kosztuje ponad 700 zł. Jest on jednak przeznaczony do zaledwie 19 m2 powierzchni. Bardziej wydajne modele, np. PA91-404DG/GY kosztują już 1499 zł. Za największy zaś PA91-604DG/GY zapłacimy ok. 1800 złotych. 

Kolejnym dużym wydatkiem są filtry, które należy wymieniać co roku, a które kosztują (w zależności od modelu) od 300 do 500 zł. W codziennym użytkowaniu wychodzi również pobłażliwy system kolorystycznej oceny jakości powietrza oraz brak jonizacji (w urządzeniach serii Pure A9).

2. Czym różnią się poszczególne modele? Omówienie oczyszczaczy powietrza Electrolux

Obecnie na rynku dostępne są 2 serie oczyszczaczy powietrza Electrolux. Nowa, Pure A9, która zadebiutowała w 2019 roku i starsza EAP, która znika powoli z rynku.

Electrolux PA91-404GY/DG, jak i większy PA91-604DG/GY umożliwiają sterowanie mobilne, posiadają większą liczbę czujników, oferując tym samym kompleksowe informacje o stanie powietrza w otoczeniu.

Starsze urządzenia odstają technicznie od nowej serii, co widać przede wszystkim w kulturze pracy. O ile głośność jest niewiele większa, o tyle zużycie prądu jest nieporównywalnie większe. 

Model EAP450 jest jednym z najbardziej energochłonnych na rynku, pobierając w trybie turbo aż 110 W. Mają również mniej czujników, działając w oparciu o odczytu z czujnika zapachu, który nie jest najlepszym sensorem w przypadku smogu.

Więcej różnic pomiędzy seriami i poszczególnymi modelami w tabeli poniżej.

Najważniejsze parametry poszczególnych modeli oczyszczaczy powietrza Electrolux.

*Ceny z dnia 04.03.2021 r.
** Dostępny jedynie w wybranych sklepach.

3. Oczyszczacze powietrza Electrolux serii Pure A9 – nowoczesne, ciche, wydajne, ale dość drogie i z wątpliwą jonizacją

Oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-404
Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure A9 wraz z aplikacją mobilną Electrolux Wellbeing, materialy producenta Electrolux

Oczyszczacze powietrza Electrolux Pure A9 to w praktyce 2 sprzęty, z których każdy oferowany jest w 2 wariantach kolorystycznych. Łącznie do wyboru mamy więc 4 urządzenia.
Oczyszczacze powietrza z serii Electrolux Pure A9 z podziałem na kolory.

Uwaga, w sprzedaży znaleźć można również modele Electrolux PA91-405GY oraz Electrolux PA91-605GY. Choć z zewnątrz nie różnią się niczym od szarych wersji oczyszczaczy, w środku znajdziemy filtr HEPA H13. Oczyszczacze oznaczone numerami “405” i “605”  sprzedawane są przez sieć sklepów Media Expert.

3.1 Najważniejsze atuty serii Pure A9

Electrolux PA91-604DG
Widok na oczyszczacz Electrolux PA91-604DG od góry. Ustawienie trybu manualnego.

Tryb automatyczny bazujący na stężeniu pyłu PM2,5

Wentylatory oczyszczaczy powietrza Electrolux PA91-404DG/PA91-404GY oraz Electrolux PA91-604DG/PA91-604GY Electrolux Pure A9 PA91-604GY/PA91-604DG mogą pracować w kilku prędkościach. 

Intensywność oczyszczania możemy regulować ręcznie, delikatnie przesuwając ręką po górnym panelu urządzenia lub ustawić tryb auto.

W trybie automatycznym oczyszczacz samodzielnie steruje tempem filtracji, dopasowując je do stanu powietrza w pomieszczeniu. W oczyszczaczu znalazł się czujnik pyłu zawieszonego PM2,5

Sensor połączony jest z kolorystycznym wskaźnikiem jakości powietrza. W zależności od stężenia pyłu zawieszonego świeci się o na jeden z sześciu kolorów:

 • kolor zielony – bardzo dobra jakość powietrza, poziom PM2,5 do 12 µg/m³
 • kolor żółty – jakość powietrza dobra, poziom PM2,5 od 13 do 35 µg/m³
 • kolor pomarańczowy – jakość powietrza słaba, PM2,5 od 36 do 55 µg/m³
 • kolor czerwony – jakość powietrza bardzo słaba, PM2,5 od 56 do 150 µg/m³ 
 • kolor purpurowy – jakość powietrza zła, PM2,5 od 151 do 250 µg/m³ 
 • kolor kasztanowy – jakość powietrza bardzo zła, PM2,5 powyżej 250 µg/m³

Praca trybu automatycznego w oczyszczaczach Electrolux Pure A9 oparta jest na odczytach z z 5 czujników.

Dobre czujniki zanieczyszczeń

Sensor PM2,5 jest kluczowy do właściwej oceny poziomu smogu, jak i alergenów w okolicy. Plusem urządzeń Electrolux jest też obecność czujnika lotnych związków organicznych. Przydatne mogą być również informacje o temperaturze czy wilgotności w mieszkaniu. 

Ostatnim z czujników jest czujnik światła, dzięki któremu urządzenie w trybie auto dostosowuje stopień podświetlenia do warunków otoczenia.

Lista czujników Electrolux Pure A9:

 1. pyłu zawieszonego PM2,5,
 2. lotnych związków organicznych (LZO, TVOC),
 3. temperatury,
 4. wilgotności,
 5. światła

Sterowanie mobilne

Jakość powietrza w aplikacji Electrolux Wellbeing
Poziom PM10, TVOC i wilgotności w wygodnym poglądzie, w aplikacji Electrolux Wellbeing, materiały własne

Nowe oczyszczacze powietrza Electrolux wyróżniają się nowoczesnym, minimalistycznym designem i interaktywną obsługą.

Sterowanie urządzeniami odbywa się w oparciu o aplikację Electrolux Wellbeing (zastąpiła ona starą aplikację Electrolux Pure A9). Pozwala ona m.in. na:

 • regulację intensywności oczyszczania
 • zmianę trybu pracy
 • włączenie/wyłączenie blokady rodzicielskiej
 • monitorowanie poziomu PM2,5 wewnątrz i na zewnątrz
 • monitorowanie poziomu VOC (LZO) wewnątrz i na zewnątrz
 • monitorowanie poziomu temperatury
 • monitorowanie poziomu wilgotności
 • sprawdzenie stopnia zużycia filtra (%)
Tryby pracy w aplikacji Electrolux Wellbeing
Regulacja trybów pracy w aplikacji Electrolux Wellbeing, materiały wlasne

Design i jakość wykonania

Nowe oczyszczacze powietrza Electrolux przyciągają uwagę swoim wyglądem. Kolumnowa, pięciokątna bryła oraz minimalistyczny design nadają konstrukcji nowoczesny, elegancki charakter. Atutem serii Pure A9 jest jednak nie tylko wygląd modeli, ale też sposób wykonania oczyszczaczy. 

Producent maksymalnie ograniczył wykorzystanie plastiku, zastępując go metalem, dzianiną oraz drewnem. Pojawiły się również skórzane uchwyty, zdecydowanie ułatwiające przenoszenie sprzętu. Nowoczesny projekt doceniony został wyróżnieniem RedDot 2020.

3.2 Słabe strony oczyszczaczy Electrolux Pure A9

Pobłażliwy system oceny kolorystycznej

Dobre czujniki oraz tryb automatyczny to nie wszystko. W codziennej eksploatacji oczyszczaczy Electrolux Pure A9 zauważyliśmy dość łagodną interpretację odczytów z czujnika

Urządzenie pozostaje na niskich obrotach nawet przy przekroczeniu norm. Na szczęście duży współczynnik CADR ratuje sytuację, gdyż urządzenie nawet w niskich prędkościach jest dość wydajne.

Jonizacja, której nie ma?

Zagadkową jest kwestia jonizacji w oczyszczaczach powietrza Electrolux Pure A9. W aplikacji mobilnej znajdziemy m.in. możliwość włączenia i wyłączenia jonizacji. Jest o tym również informacja w instrukcji obsługi.

Tymczasem, uruchomienie jonizacji nie powoduje żadnych efektów ze względu na brak jonizatora.

Przeprowadzony przez nas pomiar jonów licznikiem AlphaLab oraz pomiar poboru mocy nie wskazują na jakiekolwiek działanie jonizatora. Przedstawiciele polskiego oddziału firmy Electrolux również nie potwierdzają informacji o obecności jonizacji.

3.3. Electrolux Pure A9 – PA91-404GY/DG czy PA91-604GY/DG?

Tabela porównawcza najważniejszych parametrów obydwu modeli

4. Oczyszczacze powietrza Electrolux EAP450 – wydajne, ale pobłażliwe i drogie w eksploatacji

https://ranking-oczyszczaczy.pl/wp-content/uploads/2017/12/Electrolux-450-1.png

Oczyszczacze powietrza Electrolux z serii EAP goszczą na polskim rynku już od 2016 roku. W skład serii wchodzą modele EAP150, EAP300 oraz EAP450.

Im wyższy numer urządzenia, tym wyższa wydajność sprzętu. Od momentu wprowadzenia na rynek urządzeń Pure A9, starsze oczyszczacze zaczęły powoli znikać ze sklepów. I tak modele EAP150 i EAP450 dostępne są jedynie w wybranych sklepach, a EAP300 zniknął z rynku całkowicie.

4.1 Najważniejsze atuty serii EAP450

Wydajność oczyszczania

Modele oczyszczaczy Electrolux EAP300 i EAP450 to urządzenia o przyzwoitej wydajności oczyszczania, wynoszącej odpowiednio 336 i 494 m³/h. Urządzenia te sprawdzą się na odpowiednio ok. 40 m2 i 60 m2 powierzchni. Od reszty odstaje nieco najmniejszy model – EAP150, oferujący jedynie 153 m3/h wydajności, co pozwala użytkować sprzętu na jedynie kilkunastu metrach kwadratowych.

4.2. Słabe strony oczyszczaczy Electrolux EAP

Wadliwy tryb automatyczny

Bolączką starszych oczyszczaczy Electrolux był tryb automatyczny słabo reagujący na zanieczyszczenie powietrza. Według informacji zawartych w instrukcji obsługi urządzenia wykorzystują w trybie auto czujniki zapachów.

Niestety, kontrola zapachu nie wystarczy do tego, aby oczyszczacz dobrze wykrywał smog. Nasze obserwacje z codziennej eksploatacji znajdują potwierdzenie w opiniach użytkowników, którzy również punktują słabe działanie trybu auto.

Duży pobór mocy

Nieco przestarzały charakter serii EAP znajduje odzwierciedlenie również w niskiej kulturze pracy. Urządzenia te są przede wszystkim energochłonne. Pracując w najwyższej prędkości model EAP300 pobiera 60 W, model EAP450 aż 110 W. Jest to dość kiepski wynik, zwłaszcza jeśli przyjrzymy się nowszym sprzętom o podobnej wydajności np.:

4.3 Electrolux EAP150 czy EAP450? 

Tabela porównawcza najważniejszych parametrów obydwu dostępnych modeli

Model oczyszczaczaElectrolux EAP150Electrolux EAP450
Wydajność oczyszczania (m3/h)153494
Powierzchnia (m2)1977,5
Tryby pracyBrak trybu auto, 4 prędkości manualne: szybka, średnia, wolna i sleepTryb auto oraz 3 prędkości manualne: szybka, średnia i wolna
Rodzaje filtrówWęglowy, H13Wstępny, węglowy, H13
Głośność (dB)17-4927-60
Pobór prądu (W)do 29 do 110
CzujnikiCzujnik zapachu Czujnik zapachu, światła
Wymiary41 x 30 x 53 cm65 x 48 x 28.5 cm
CenaOd 719 złOd 1299 zł

5.  Pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza Electrolux

 • Jonizacja Plasmawave

Technologia jonizacji PlasmaWave obecna jest w starszych modelach. Nazwa Plasmawave skrywa jonizację plazmową, w wyniku której do powietrza uwalniane są jony ujemne tlenu (-O2) oraz dodatnie jony wodoru (H+).

Jony te przyczepiają się do powierzchni popularnych zanieczyszczeń: wirusów, bakterii czy alergenów, po czym usuwają z ich struktury wodór, tym samym neutralizując je.

W nowszych modelach, jak pisaliśmy wyżej, jonizacja nie pojawia się, pomimo sygnalizowania jej w aplikacji.

 • Blokada rodzicielska

Tzw. funkcja „Child Lock” dostępna jest w oczyszczaczach powietrza z poziomu aplikacji mobilnej lub przycisku na panelu sterowania (w zależności od serii).

6. Filtry w oczyszczaczach powietrza Electrolux

6.1 Oczyszczacze serii Pure A9

Nowy i stary filtr do Electrolux PA91-605DY
Oczyszczacz powietrza Electrolux PA91-604GY wraz z filtrami w naszym laboratorium, materiały własne

Oczyszczacze powietrza Electrolux PA91-404 oraz PA91-604 wykorzystują zintegrowane filtry cylindryczne, na które składają się:

 • filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia, np. kłęby kurzu, sierść, włosy
 • filtr HEPA klasy E12 (w wersji PA91-404 i 604) lub H13 w wersji PA91-405 i 605), który skutecznie zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni oraz bakterie i wirusy 
 • filtr węglowy, odpowiedzialnego za oczyszczanie powietrza ze szkodliwych gazów, a także za usuwanie brzydkich zapachów.
 • Powłoka antybakteryjna, neutralizująca enzymy bakteryjne na poziomie komórkowym. Jest w stanie zatrzymać do 99,9% bakterii występujących w domu, zapobiegając ich dalszemu rozwojowi.

Co istotne, zużyty filtr można zastąpić takim samym albo innym, ponieważ Electrolux oferuje aż 5 wersji filtra.

Uniwersalny
filtr wstępny + filtr HEPA E12 + węgiel aktywny
Antyalergiczny
filtr wstępny + filtr HEPA E11
Antyzapachowy
filtr wstępny + filtr HEPA E12 + filtr węglowy z większą ilością węgla
Antysmogowy
filtr wstępny + filtr HEPA H13 + filtr węglowy
Antybakteryjny i antywirusowy
filtr wstępny + filtr HEPA klasy H13 + filtr węglowy + środek przeciwbakteryjny.

Niestety koszt wymiany filtra, w zależności od wybranego wariantu, to min. 400 zł. To bardzo wysoka cena, zważywszy na to, że filtry do nowych modeli Electroluxa należy wymieniać co rok.

6.2 Oczyszczacze serii EAP

Oczyszczacze Electrolux EAP – tak samo jak Electrolux Pure A9 – wykorzystują filtry wstępne, HEPA (H13) oraz węglowy. Starsze modele posiadają jednak 3 osobne filtry. Są one równie skuteczne w usuwaniu smogu, alergenów, LZO, dymu papierosowego, bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń. W zależności od modelu, dostępne są następujące filtry:

ModelElectrolux EAP150Electrolux EAP300Electrolux EAP450
Nazwa filtrabrak filtra wstępnego, filtr HEPA Electrolux EF113 + filtr węglowy Electrolux EF117filtr wstępny + filtr HEPA Electrolux EF114 + filtr węglowy Electrolux EF118Electrolux EF116 (kaseta z zestawem filtrów – wstępny + HEPA + węglowy)

Pod względem kosztów eksploatacji starsze urządzenia Electroluxa nie prezentują się najlepiej. Ma to związek zarówno z cenami filtrów, jak i z wysokim zużyciem energii.

7. Podsumowanie: Oczyszczacze powietrza Electrolux – czy to opłacalny wybór?

Zalety:

 Duża wydajność oczyszczania

Czujniki PM2,5 oraz lotnych związków organicznych (LZO/VOC)

Łatwa i wygodna obsługa za pośrednictwem aplikacji Electrolux Wellbeing

Kompleksowe źródło informacji o stanie powietrza w mieszkaniu

Cicha i energooszczędna praca (nie dotyczy starszych modeli, które pobierają dużą prądu)

Innowacyjny design i atrakcyjny wygląd

Wady: 

Wysoki koszt zakupu i eksploatacji urządzeń

Niedziałająca jonizacja Plasmawave

Opieszały tryb auto