Testujemy.
Oceniamy.
Porównujemy.

Klarta Stor 2 zadebiutowała 8 listopada 2021 roku. Kupiliśmy oczyszczacz w dniu premiery i jesteśmy już po testach. Poprzedni model do większych powierzchni od Klarty – Stor zawiesił poprzeczkę naprawdę wysoko, zajmując w zależności od ceny 1 lub 2 pozycję w naszym rankingu. Dlatego też postanowiliśmy tym bardziej gruntownie przebadać Stora 2, sprawdzając czy będzie tak dobry? I wiecie co? Jest świetny!
Cena Klarta Stor 2 (2023-09-08) – 1399 zł zamiast 1599 zł, sprawdź Klarta Stor 2 w sklepie Klarta.pl
Najważniejsza informacja brzmi: Klarta Stor 2 w trybie auto (Auto Turbo) to najszybszy oczyszczacz, jaki kiedykolwiek testowaliśmy. Dzięki zwiększeniu maksymalnej wydajności oczyszczania (CADR) do 600 m3/h, rygorystycznym trybom auto i podwyższeniu wydajności w przejściowych prędkościach, Klarta Stor 2 w trybie auto poradził sobie najlepiej spośród testowanych przez nas urządzeń.
Urządzenie błyskawicznie poradziło sobie z naszym testem oczyszczania pokoju, zostawiając w tyle bardziej utytu konkurentów o podobnej wydajności takich jak: Philips Dual Scan AC3858/50 (620 m3/h CADR), Xiaomi Mi Air Purifier Pro H (600 m3/h CADR), Samsung AX60 (476 m3/h CADR) czy bardzo dobrze zaprogramowany Electrolux PA91-604DG (620 m3/h CADR).
Przód oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2 Silver. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl
Oczyszczacz oferuje niski poziom głośności. W trybie Sleep Klarta Stor 2 generuje jedynie 24 dB, będąc praktycznie niesłyszalną w dwóch najniższych prędkościach (Sleep i Sleep+). Ustawiając oczyszczacz metr od siebie, zupełnie go nie usłyszymy. W maksymalnej prędkości urządzenie jest nieznacznie cichsze od wcześniejszej wersji (nasze pomiary 66 dB vs 68 dB). Ponoć przyczynia się do tego zmniejszenie obrotów silnika przy jednoczesnym zwiększeniu powierzchni filtra HEPA (policzyliśmy – jest więcej lamelek).
Doczekaliśmy się również aplikacji mobilnej, która możliwość własnej konfiguracji sprzętu. Nie tylko sprawdzimy poziom zanieczyszczeń czy zużycie filtrów, ale przede wszystkim w kilku krokach ustawimy własne reguły pracy oczyszczacza. Wśród znanych marek oczyszczaczy jedynie Xiaomi oferuje dotychczas automatyzację różną dla modeli, ale reguły pracy nie oferują takiej elastyczności, jaką dostajemy w Klarta Stor 2.
Klarta Stor 2 oferuje aż 10 trybów pracy do wyboru (w tym 7 prędkości manualnych i 3 tryby automatyczne). Wszystko to możemy dopasować do poziomu zanieczyszczeń w domu, warunków atmosferycznych na zewnątrz, pory dnia czy wybranego dnia tygodnia.
Minusem może być dla niektórych kolorystyczny wyświetlacz poziomu zanieczyszczeń (zielony, żółty, czerwony zamiast numerycznego). Dokładne dane o obecnym poziomie PM2,5 są jednak na bieżąco aktualizowane w aplikacji mobilnej Smart Living.
Klarta Stor 2 wraz z filtrami: tylna obudowa jest jednocześnie filtrem wstępnym, za nią mamy filtr węglowy oraz filtr HEPA H13, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl
Za usuwanie zanieczyszczeń w Klarta Stor odpowiadają:
Producent podaje stężenie jonów ujemnych, jakie wytwarza generator jonów:
Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 wyposażony został w 3 czujniki, monitorujące poziom pyłu zawieszonego PM2,5, temperaturę oraz wilgotność.
Informacje o stężeniach zanieczyszczeń przekazywane są do aplikacji mobilnej Smart Living, gdzie użytkownik widzi aktualny stan powietrza w domu, jak i swojej miejscowości. Oprócz tego na panelu sterowania znajdziemy trójkolorowy pierścień, znany z wcześniejszej generacji. Zmieniły się natomiast kolory, które naszym zdaniem są teraz bardziej intuicyjne.
Zielony – dobra jakość powietrza (PM2,5 na poziomie 0-14 µg/m³)
Pomarańczowy – średnia jakość powietrza (PM2,5 na poziomie 15-28 µg/m³)
Czerwony – zła jakość powietrza (PM2,5 > 29 µg/m³)
Wskaźnik jakości powietrza w formie trójkolorowego pierścienia i panel sterowania oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2 Silver, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl
Jedną z największych innowacji w oczyszczaczu Klarta Stor 2 są aż 3 tryby automatyczne (nazwane 3 x Auto Select Mode). Zaletą oczyszczaczy Klarta jest od zawsze surowy tryb auto, zaprojektowany tak by urządzenie mogło pracować w pełni samodzielnie, gwarantując czyste powietrze niezależnie od warunków. Użytkownik Klarty dostawał najwięcej zdrowia, ale też musiał obcować z wyższymi głośnościami, co było uciążliwe zwłaszcza w nocy.
Teraz producent rozwiązuje ten problem, oferując 3 tryby pracy automatycznej: Auto Turbo (100% CADR), Auto Normal (75% CADR) i Auto Sleep (40% CADR). Możemy więc wybrać sobie swój ulubiony lub skonfigurować w aplikacji tak, by tryby zmieniały się względem pory dnia.
Przykładowo może wyglądać to tak -> W dzień, gdy w domu jest duży harmider, wybieramy Auto Turbo, który wykorzystuje wszystkie prędkości oczyszczania. Wieczorem, kiedy zaczynamy odpoczywać możemy włączyć tryb Auto Normal, który jest ponad 2-krotnie cichszy od Auto Turbo, ale oferuje 75% mocy oczyszczającej. Na noc zaś, gdy chcemy aby oczyszczacz był cichy, wybieramy tryb Auto Sleep, w którym Stor 2 wykorzystuje tylko 3 niższe prędkości.
Oczywiście godzimy się wtedy na kompromis – z jednej strony cichsza praca -> z drugiej niższa wydajność oczyszczania. Co jednak istotne, oczyszczacz Klarty wciąż zapewnia CADR na poziomie 240 m³/h, generując przy tym hałas na poziomie jedynie 36 dB(A). Przewagą Klartowego Auto Sleep może być też fakt, że wykorzystuje on 3 prędkości oczyszczania. Dla porównania, w innych oczyszczaczach tryb sleep to 1, najniższa prędkość, co gwarntuje moc na poziomie ok. 20-25% maksymalnej. Stor 2 oferuje zaś aż 40%.
Genialne i aż żal, że inni producenci tego jeszcze nie stosują.
Sam tryb automatyczny zaprojektowano naprawdę z nastawieniem na zdrowie. Jako „wspaniałe” oczyszczacz uznaje powietrze, gdzie poziom PM2,5 nie przekracza 7 µg/m³! Złe zaś zaczyna się już od 29 µg PM2,5/m³.
Porównując to z innymi popularnymi markami, Klarta podchodzi do ochrony zdrowia bardzo odpowiedzialnie, Wartości progowe, w których oczyszczacze sygnalizują złą jakość powietrza (czerwony kolor).
XIAOMI > 150 µg/m³
SAMSUNG ->75 µg/m³
PHILIPS > 56/80 µg/m³
KLARTA > 29 µg/m³
LIFAAIR >12 µg/m³
Dokładną zależność prędkości od stężeń PM2,5 znajdziemy poniżej (na podstawie informacji producenta).
Stężenie PM2.5 | Ocena jakości powietrza | Kolor wskaźnika |
0 – 7 µg/m³ | Wspaniała | Zielony |
8 – 14 µg/m³ | Dobra | Zielony |
15 – 21 µg/m³ | Średnia | Pomarańczowy |
22 – 28 µg/m³ | Średnia | Pomarańczowy |
29 – 35 µg/m³ | Zła | Czerwony |
> 35 µg/m³ | Zła | Czerwony |
Klarta Stor 2 wyróżnia się pod względem oferowanej wydajności oczyszczania. Co rzadkie, producent otwarcie komunikuje współczynnik CADR dla wszystkich dostępnych prędkości.
Tryby pracy | Wydajność oczyszczania |
Silent | CADR dla PM2.5 ~ 160 m³/h* |
Silent+ | CADR dla PM2.5 ~ 200 m³/h* |
Slow | CADR dla PM2.5 ~ 240 m³/h* |
Slow+ | CADR dla PM2.5 ~ 300 m³/h |
Fast | CADR dla PM2.5 ~ 450 m³/h* |
Turbo | CADR dla PM2.5 ~ 600 m³/h* |
Dodatkowo niższe prędkości (1-3), zaprojektowane z myślą o trybie Auto Sleep, oferują mniejszy CADR wyraźnie niż ten dostępny np. w 5-6 prędkości. Z drugiej strony są to wciąż na tyle duże przepływy powietrza, że tempo filtracji jest naprawdę szybkie (spokojnie wystarczy w standardowych pomieszczeniach). Widać to doskonale w naszym teście oczyszczania powietrza, o którym piszemy poniżej.
Klarta Stor 2 – test w naszym labie |
Jako pierwsi w Polsce mieliśmy okazję sprawdzić jak Klarta Stor 2 radzi sobie z oczyszczaniem powietrza. Przeprowadziliśmy więc nasz laboratoryjny test. Metodologia jak zawsze niezmienna: zadymiamy pomieszczenie o wielkości 14 m2 za pomocą kadzidła do wysokich stężeń pyłu PM2,5. Następnie liczymy czas zejścia z poziomu 100 µg/m³ PM2,5 do 10 µg/m³ PM2,5.
Im mniejszy czas osiągnięty w laboratorium, tym lepsza skuteczność oczyszczania powietrza. Warunki dla każdego oczyszczacza pozostają niezmienne. Klarta Stor wypadła w naszym teście najszybciej ze wszystkich testowanych przez nas oczyszczaczy. Średnią dla 3 testów Klarta Stor 2 jest wynik 9 min 4 sek w trybie turbo i 10 min 26 sek w trybie auto. |
Zdaniem eksperta |
Wyniki osiągnięte przez Klartę Stor 2 są naprawdę bardzo dobre. Jest ona pierwszym urządzeniem, które tak mocno zbliżyło się do granicy 10 minut w trybie auto – do tej pory najlepiej wypadał pod tym względem Electrolux PA91-604DG/GY oraz Klarta Stor 1 (obydwa oczyszczaczały pomieszczenie w nieco ponad 12 minut). 9 minut w trybie turbo to wynik w pełni adekwatny do posiadanej wydajności.
Oto jak Klarta Stor 2 wypada na tle innych popularnych oczyszczaczy o dużej wydajności: ![]() |
Panel główny, wybór prędkości oczyszczania oraz ustawienia własnych reguł pracy (automatyzacja)
w aplikacji Smart Living.
Klarta Stor 2 może być sterowana zarówno z poziomu aplikacji mobilnej Smart Living , jak i panelu sterowania na urządzeniu. To spora zmiana względem pierwszej generacji, gdzie do dyspozycji mieliśmy jedynie panel. Wszystkie najważniejsze opcje są teraz dostępne również z poziomu telefonu czy tabletu (w systemie Android oraz iOS).
Co więcej, to aplikacja mobilna daje możliwość pełnego decydowania o prędkości oczyszczania. Znajdziemy w niej bowiem 6 poziomów (na panelu sterowania 3). Umożliwia ona również włączenie trybów Auto Normal i Auto Sleep.
To jednak nie wszystko, gdyż największą zaletą nowego Stora jest pełna automatyzacja i ustalanie własnych reguł pracy. Za pomocą kilku kliknięć możemy zdefiniować własne zasady oczyszczania, np.
Przetestowaliśmy również pobór prądu oraz głośność oczyszczacza Klarty. Sprzęt ten używa japońskiego, bezszczotkowego silnika NIDEC. W teście watomierzem Klarta Stor uzyskała wartości adekwatne do posiadanej mocy. Na uwagę zasługuje niewielki pobór prądu w niższych prędkościach. Minus za przeciętne zużycie prądu w najwyższej prędkości, z drugiej strony 600 m³/h CADRu a to zdaje się usprawiedliwiać ten rezultat.
Poniżej zużycia prędkości dostępnych z panelu sterowania. W aplikacji są pomiędzy nimi prędkości pośrednie.
W naszym teście głośności Klarta Stor 2 uzyskała wyniki bardzo podobne do tych podawanych przez producenta. W trybie Silent i Silent+ urządzenie jest praktycznie niesłyszalne. Nie byliśmy w stanie zmierzyć najniższych wartości, gdyż tło akustyczne w naszym laboratorium wynosi ok 38,5 dB. Organoleptycznie możemy jednak potwierdzić cichą pracę – stojąc w odległości metra od oczyszczacza w zasadzie nie słychać dźwięku urządzenia.
Wybierając z panelu sterowania 2 prędkość (Tryb Silent+) możemy spodziewać się hałasu na poziomie zaledwie 47 dB. Urządzenie staje się dość głośne dopiero w trybie turbo – 66 dB. Jest to jednak zrozumiałe zważywszy na dużą wydajność.
Oczyszczacz informuje również o konieczności wymiany filtrów, których żywotność producent ocenia do 24 miesięcy. Kosztują one od 239 do 299 zł (za komplet HEPA + węgiel), co jest całkiem atrakcyjną ofertę, zważywszy na duży CADR sprzętu – 600 m³/h.
Tył oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2 Silver z uchwytem do przenoszenia w górnej części. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl
Klarta przywiązuje dużą wagę do estetyki swoich urządzeń. Nie inaczej jest w przypadku Klarty Stor, którą cechują stylowe kształty i dostępność czterech wersji kolorystycznych oczyszczacza: czarnej, białej, złotej i srebrnej. Do testów wybraliśmy wersję Klarty Stor 2 Silver. Srebrny kolor prezentuje się bardzo dobrze, pasując do jasnych i ciemniejszych wnętrz.
Niezmienny pozostaje kolor panelu sterowania, również jest srebrny. Znajdziemy na nim ułożony w szeregu zestaw funkcji.
Podobnie jak w pierwszej wersji, górny panel sterowania zaprojektowano przejrzyście, a przyciski są czytelne. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl
Sprzęt ma dość standardowe wymiary jak na oczyszczacz tej klasy: 74,5 x 50 x 30 cm, ważąc przy tym 9 kg. Przemieszczanie sprzętu ułatwia jednak wygodny uchwyt, który znajdziemy na tylnej ścianie urządzenia.
Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2
Marka | Klarta |
Model | Stor 2 |
Cena | 1399 zł |
Maks. CADR lub przepływ powietrza | 600 m³/h |
Zalecana maks. powierzchnia* | 75 m² |
Zalecana maks. kubatura | 181,25 m³ |
Głośność | 24-66 dB |
Pobór mocy | 5 – 66 W |
Liczba prędkości wentylatora | 6 |
Filtr wstępny | tak |
Filtr HEPA | H13 |
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA | ≥ 99,95% |
Filtr węglowy | tak |
Żywotność filtrów | 24 miesiące |
Waga | 9 kg |
Certyfikaty | CE, ROHS, CEE, TUV, PZH |
Gwarancja | 3 lata |
* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.
Klarta Stor 2 w trybie auto to bezapelacyjnie najszybszy oczyszczacz spośród przetestowanych przez nas urządzeń. Śmiało możemy powiedzieć, że jest to dziś jeden z najszybszych oczyszczaczy dostępnych w Polsce. Dedykowany do dużych metraży, poradzi sobie według nas nawet na 75 m2 powierzchni. Tak duża wydajność w połączeniu ze świetną aplikacją mobilną, cichą pracą, jonizacją plazmową i rygorystycznym trybem auto sprawiają, że Stor 2 ląduje na 2 miejscu w naszym w rankingu Opłacalności.
Klarta stosuje przy tym sprawdzone technologie filtracyjne, które gwarantują wysoką skuteczność w powstrzymywaniu smogu czy alergenów. Dodatkowo – nowy model otrzymał w standardzie filtr HEPA H13 oraz nowy jonizator plazmowy (Plasma ION Air). Ceny filtrów wymiennych również są przystępne – ok. 250-300 zł (w zależności od wybranego wariantu).
Podsumowując, jeśli szukacie oczyszczacza powietrza do większych przestrzeni, dużych otwartych salonów, loftów, biur, sal szkolnych, Klarta Stor 2 będzie idealnym wyborem. Co więcej, dzięki zróżnicowaniu poziomów prędkości, urządzenie szybko i cicho oczyści powietrze również w mniejszych pomieszczeniach i w zasadzie oczyszczacz świetnie nadaje się do każdej sypialni. Daje relatywnie duże moce przy niskim poziomie natężenia dźwięku. Dłuższa powinna być wówczas także żywotność filtrów.
Cena Klarta Stor 2 (2023-09-08) – 1399 zł zamiast 1599 zł, sprawdź Klarta Stor 2 w sklepie Klarta.pl