Oczyszczacze powietrza Xiaomi

Oczyszczacze powietrza Xiaomi to ekonomiczne rozwiązanie z wygodnym dostępem przez aplikację Mi Home, jednak ich tryb automatyczny może być niewystarczająco restrykcyjny, a odczyty z czujników mogą być nieco zawyżone.

Zalety
  • Duży wybór oczyszczaczy
  • Niski koszt zakupu i eksploatacji
  • Łatwy i wygodny dostęp za pośrednictwem aplikacji Mi Home.
  • Niemal wszystkie oczyszczacze powietrza Xiaomi posiadają laserowy czujnik PM2,5. Co więcej, niektóre modele wyposażone są dodatkowo w czujnik temperatury i wilgotności powietrza
  • W nowszych modelach jonizator powietrza
  •  Nowoczesny design
  • Dość energooszczędna praca
Wady
  • Tryb automatyczny oczyszczaczy Xiaomi oparty jest na chińskich normach jakości powietrza, przez co urządzenia ospale reagują na zanieczyszczenia powietrza. Konieczna jest automatyzacja we własnym zakresie
  • Ustawienie automatyzacji, choć jest dość łatwe i intuicyjne dla użytkownika, wymaga tworzenia wielu reguł pracy lub częstego zaglądania do aplikacji celem regulacji działania sprzętu.
  • Odczyty z czujników PM2,5 w oczyszczaczach Xiaomi bywają nieco zawyżone (10 do nawet 20%).
  • Głośna praca przy większych prędkościach
Testowane oczyszczacze Xiaomi
Oczyszczacze powietrza Xiaomi w naszym biurze, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacze Xiaomi – nasza opinia

Oczyszczacze powietrza Xiaomi cieszą się w Polsce zainteresowaniem. Wpływ na to ma z pewnością niska cena oraz atrakcyjny, nowoczesny design, utrzymany w duchu minimalizmu. Warto jednak uważać, gdyż nie wszystkie modele są warte zakupu. Ładny wygląd i niska cena skrywają jednak kilka znaczących wad, z których największą zdaje się być tryb automatyczny.

Testy oczyszczaczy Xiaomi

Przetestowaliśmy 8 oczyszczaczy powietrza Xiaomi i 2 modele Smartmi, sprawdzając jak zachowują się podczas codziennej eksploatacji oraz jak wypadają w testach w naszym laboratorium.

Testowanie oczyszczaczy Xiaomi
Testowanie oczyszczaczy Xiaomi w naszym labie. Materiały własne

Na podstawie naszych testów i obserwacji wiemy, że główną bolączką Xiaomi pozostaje pobłażliwy algorytm oceny jakości powietrza, przez co oczyszczacze chińskiego producenta dość ospale reagują na zanieczyszczenia w pokoju. Algorytm ten wprawdzie stał się dużo bardziej restrykcyjny w najnowszych modelach: Xiaomi AP 4, AP 4 Lite i AP 4 Pro, jednak co dziwne w naszych testach oczyszczania Xiaomi AP 4 Pro wypadło gorzej od Xiaomi Pro H.

Xiaomi Air Purifier 4 Pro czas oczyszczania porównanie urządzeń
Interpretacja stężeń PM2,5 w starszych urządzeniach Xioami, źródło: materiały producenta Xiaomi

Pobłażliwe podejście do smogu w trybie auto jest dla nas o tyle istotne, iż oznacza ono w praktyce, że urządzenia w trybie auto będą dopuszczały do wysokich stężeń pyłów PM2,5 i PM10interpretując mocno zanieczyszczone powietrze jako dobre, wprowadzając w błąd użytkowników i angażując ich do ręcznej kontroli stanu powietrza. Podczas, gdy w założeniu oczyszczacz powinien być urządzeniem, które samo zadba o zdrowe powietrze wokół nas.

Dlatego też producent Xiaomi ratuje nieco sytuację, oferując w swoich urządzeniach możliwość własnej automatyzacji. Stała się ona jednak w pełni dostępna w urządzeniach Xiaomi Air Purifier 3C, 3H, 2S, Pro H4 Pro oraz Smartmi Air Purifier. To ostatnie urządzenie reprezentuje nową, poboczną serię oczyszczaczy Xiaomi Smartmi.

Więcej o samej automatyzacji przeczytasz natomiast poniżej lub w artykule Konfiguracja automatyzacji w oczyszczaczach powietrza Xiaomi.

Nowsze oczyszczacze powietrza Xiaomi wykorzystują też laserowe czujniki PM2,5, uznawane za najlepsze pod względem dokładności pomiarów. Użytkując na co dzień różne modele (od 2H, przez 3C, skończywszy na Pro), zauważyliśmy, że w AP 2H różnice w odczytach były znaczące.

Panel sterujący oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 3H.
Panel sterujący oczyszczacza powietrza Xiaomi Air Purifier 3H. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz ten wykorzystuje starszego typu czujniki na podczerwień. Dla przeciwwagi czujniki PM2,5 w modelu Pro czy 3H działają bez zarzutu, pokazując wartości zbliżone do tych z zewnętrznych sensorów.

Oprócz wymienionych wyżej mankamentów, Xiaomi ma jednak sporo zalet. Urządzenia chińskiego producenta są jednymi z najtańszych na rynku. Dodatkowo, wyposażone są w moduł WiFi, umożliwiający wygodne, zdalne sterowanie.

W przypadku posiadania więcej niż jednego sprzętu z rodziny Xiaomi, możemy je wszystkie wygodnie obsługiwać w aplikacji Mi Home. Są to również urządzenia dość energooszczędne i tanie w eksploatacji (niskie koszty filtrów).

1. Który oczyszczacz Xiaomi wybrać?

Czym różnią się poszczególne modele Xiaomi?

*By zobaczyć całą tabelę na smartfonie, przesuń palcem od prawej do lewej strony, by zobaczyć całą jej zawartość.

MODELWYDAJNOŚĆ (M³/H)POWIERZCHNIA (M2)CENA (ZŁ)*
Xiaomi Air Purifier 4 Lite36045639 zł
Xiaomi Air Purifer 440050799 zł
Xiaomi Air Purifier 4 Pro50062999 zł
Xiaomi Air Purifier 3C32040399 zł
Xiaomi Air Purifier 3H38047548 zł
Xiaomi Air Purifier 2C35043389 zł
Xiaomi Air Purifier 2S31038584 zł
Xiaomi Air Purifier PRO50062705 zł
Xiaomi Air Purifier Pro H60072968 zł
Xiaomi Air Purifier MAX10001251 999 zł

Ze swojej strony najbardziej polecamy modele Xiaomi Air Purifier 3H oraz Air Purifier Pro H. Choć urządzenia te są już stosunkowo stare, wyróżniają się lepszą relacją ceny do oferowanych możliwości aniżeli zaprezentowane na przełomie 2021 i 2022 roku – Xiaomi Air Purifier 4 Lite, Xiaomi Air Purifier 4 i Xiaomi Air Purifier 4 Pro.

POLECAMY:
NIE POLECAMY:

2. Xiaomi Air Purifier 4 Pro, 4 czy 4 Lite – który oczyszczacz nowej generacji kupić?

Wszystkie oczyszczacze powietrza Xiaomi 4 generacji wykorzystują nowszy, bardziej rygorystyczny algorytm oceny jakości powietrza, który jako dobre ocenia warunki, gdzie poziom PM2,5 nie przekracza 20 µg/m3. Modele Xiaomi Air Purifier 4 i Xiaomi Air Purifier 4 Pro posiadają również jonizator powietrza.

Xiaomi Air Purifier 4 Pro – szybki, choć wolniejszy niż się spodziewaliśmy oczyszczacz z jonizacją do dużych pokoi (do 60 m2 )

Xiaomi Air Purifier 4 Pro w naszym labie. Widok z przodu. Materiały Ranking-Oczyszczaczy.pl
Xiaomi Air Purifier 4 Pro w naszym labie. Widok z przodu. Materiały Ranking-Oczyszczaczy.pl

Debiutujący pod koniec 2021 roku Xiaomi Air Purifier 4 Pro to propozycja dla osób szukających wydajnego sprzętu do pomieszczeń o wielkości nawet 62 m². Wyposażony standardowo w jonizator powietrza oraz pojemny filtr znany z modelu Pro H, oczyszczacz ten jest odejściem od budżetowego charakteru Xiaomi. Nowy model Mi Air Purifier 4 Pro kosztuje bowiem 999 zł.

Zmienił się też sposób oceny jakości powietrza, który dalej odbiega od norm WHO czy UE, ale jednak jest już bardziej restrykcyjny w porównaniu z poprzednimi modelami. Niestety nie przekłada się to na bardziej efektywne oczyszczanie powietrza, z czym Xiaomi 4 Pro radzi sobie po prostu wolno.

Wyniki Xiaomi 4 Pro na tle innych modeli marki w naszym teście oczyszczania powietrza. Materiały Ranking-Oczyszczaczy.pl
Wyniki Xiaomi 4 Pro na tle innych modeli marki w naszym teście oczyszczania powietrza. Materiały Ranking-Oczyszczaczy.pl

ModelXiaomi Air Purifer 4 Pro
Cena1200 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]500
Zalecana maks. powierzchnia [m²]62
Liczba trybów pracy6
FunkcjeWiFi
Pełna automatyzacja
Jonizacja
Informacja o zużyciu filtrów
Głośność [dB]do 66
Pobor mocy [W]6-27
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 HEPA, wstępny + węglowy – b.d. o cenie, żywotność 6-12 mies.

Tutaj kupisz Xiaomi AP 4 PRO:

Sprawdź ofertę

*Zostaniesz przeniesiony na stronę CENEO

Xiaomi Air Purifier 4 – rozsądna propozycja z jonizacją do średniej wielkości pomieszczeń

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 wraz z wyjętym filtrem zintegrowanym.
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 4 wraz z wyjętym filtrem zintegrowanym. Materiały własne ranking-Oczyszczaczy.pl

Nieco tańszą alternatywą dla Xiaomi 4 Pro, będzie Xiaomi Air Purifier 4. Zwykła wersja oczyszczacza kosztuje bowiem ok. 800 zł. Co otrzymujemy w tej cenie? Oczyszczacz o nieco mniejszej, choć wciąż dobrej wydajności – 400 m³/h, zdolny do oczyszczenia powietrza w pomieszczeniu o wielkości do 50 m².

Jonizator powietrza w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 4
Jonizator powietrza w oczyszczaczu Xiaomi Air Purifier 4. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

W standardzie również znajdziemy tu jonizator powietrza, który z naszych obserwacji jest jonizatorem plazmowym. Nieco niższa wydajność przekłada się tu też na nieco cichszą pracę.

ModelXiaomi Air Purifer 4
Cena739 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]400
Zalecana maks. powierzchnia [m²]50
Liczba trybów pracy6
FunkcjeWiFi
Pełna automatyzacja
Jonizacja
Informacja o zużyciu filtrów
Głośność [dB]do 63
Pobor mocy [W]do 30
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 HEPA, wstępny + węglowy – b.d. o cenie, żywotność 6-12 mies.

Tutaj kupisz Xiaomi AP 4:

Sprawdź ofertę

*Zostaniesz przeniesiony na stronę CENEO

Xiaomi Air Purifier 4 Lite – brak jonizacji, wydajność mniejsza niż w 3H, poprawiony algorytm oceny jakości powietrza. Warty dopłaty?

Oczyszczanie powietrza w Xiaomi i zilustrowanie
Zilustrowane oczyszczanie powietrza przez Xiaomi AP 4 Lite. Materiały producenta Xiaomi

Xiaomi Air Purifier 4 Lite to najtańszy i najprostszy z 3 nowo zaprezentowanych modeli. Urządzenie to ma również nieco mniejszy CADR, sprawdzając się w pomieszczeniach do 45 m2 max. Nie posiada również jonizacji. Nie ma także 6, a jedynie 3 tryby pracy.

Czy oznacza to, że nie warto kupować Xiaomi 4 Lite? Jak najbardziej warto, zwłaszcza, że urządzenie kusi naprawdę niską ceną. Warto jednak mieć na uwadze pewne ograniczenia czy niedoskonałości, z którymi wiąże się użytkowanie Xiaomi Air Purifier 4 Lite.

ModelXiaomi Air Purifer 4 Lite
Cena599 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]360
Zalecana maks. powierzchnia [m²]45
Liczba trybów pracy3
FunkcjeWiFi
Pełna automatyzacja
Informacja o zużyciu filtrów
Głośność [dB]do 61
Pobor mocy [W]do 33
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 HEPA, wstępny + węglowy – b.d. o cenie, żywotność 6-12 mies.

Tutaj kupisz Xiaomi Air Purifier 4 Lite:

Sprawdź ofertę

*Zostaniesz przeniesiony na stronę CENEO

Nowa generacja oczyszczaczy Xiaomi — podsumowanie

Porównanie oczyszczaczy 4 generacji od Xiaomi

3. Starsze i tańsze oczyszczacze Xiaomi – które wybrać?

Xiaomi Air Purifier 3C – prosty, budżetowy oczyszczacz z automatyzacją, ale bez czujnika wilgotności (do ok. 40 m2)

Oczyszczacz powietrza Xiaomi AP 3C. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl
Oczyszczacz powietrza Xiaomi AP 3C. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3C to jedna z nowości w gamie chińskiego koncernu. Urządzenie zadebiutowało pod koniec 2020 roku, będąc ciekawą budżetową alternatywą dla modelu Xiaomi AP 3H.

Urządzenie wyróżnia się atrakcyjną relacją ceny do wydajności oczyszczania. 320 m3/h pozwala w praktyce stosować oczyszczacz na około 40 m2 powierzchni max.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3C w sypilani
Oczyszczacz powietrza Xiaomi 3C, materiały producenta

W praktyce zalecamy jednak nieco mniejszą powierzchnię (np. 30 m2), aby urządzenie nie pracowało czas w najwyższej prędkości. W standardzie m.in. 3 tryby pracy i laserowy czujnik znany z modelu 3H. Minus za tylko 3 tryby pracy i pobłażliwy tryb auto.

Model Xiaomi Air Purifier 3C wyposażony jest standardowo w filtr szary z HEPA H13.

ModelXiaomi Air Purifer 3C
Cena479 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]320
Zalecana maks. powierzchnia [m²]40
Liczba trybów pracy3
FunkcjeWiFi
Pełna automatyzacja
Brak informacji o zużyciu filtrów
Brak jonizacji
Głośność [dB]30,5-61
Pobor mocy [W]29
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 – od 115 do 140 zł (w zależności od wybranego wariantu filtra), wymiana co 6 mies.

Xiaomi Air Purifier 3H – Funkcjonalny oczyszczacz powietrza z automatyzacją i czujnikami (do ok. 45 m² )

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 3H to jeden najlepszych modeli marki Xiaomi. Urządzenie kosztuje ok. 600 zł, oferując przy tym wydajność oczyszczania na poziomie 380 m3/h. Dlatego też maksymalna powierzchnia, na jaką możemy polecić oczyszczacz Xiaomi to ok. 48 m2.

Z powodzeniem sprawdzi się na 40-45 m2. Model Xiaomi Air Purifier 3H to pierwsze z urządzeń Xiaomi, w którym pojawiła się pełna automatyzacja na rynek europejski. Oprócz tego oczyszczacz wykorzystuje laserowy czujnik PM2,5.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3H, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 3H, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.

W odróżnieniu np. od 3C, model 3H posiada również dotykowy wyświetlacz OLED. Minusem niestety jest pobłażliwy tryb automatyczny oraz brak jonizacji, którą znajdziemy wśród najważniejszych konkurentów – Klarta Forste 4 czy Winix Zero, jak również w nowszych modelach Xiaomi.

Xiaomi Air Purifier 3H wyposażony jest standardowo w filtr szary z HEPA H13

ModelXiaomi Air Purifer 3H
Cena649 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]380
Zalecana maks. powierzchnia [m²]48
Liczba trybów pracy6
FunkcjeWiFi
Pełna automatyzacja
Informowanie o zużyciu filtrów
Brak jonizacji
Głośność [dB]32,1-64
Pobor mocy [W]38
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 – od 115 do 140 zł (w zależności od wybranego wariantu filtra), wymiana co 6 mies.

Xiaomi 3C czy 3H?

Opisane wyżej modele najlepiej odpowiadają na potrzeby standardowych użytkowników, będąc jednocześnie bardzo podobnymi do siebie. Dlatego też stworzyliśmy artykuł „Xiaomi 3C czy 3H? Który model wybrać?”, gdzie dokładnie wyjaśniamy różnice między tymi dwoma urządzeniami. 

Xiaomi Air Purifier 3C oraz Air Purifier 3H w salonie. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl
Xiaomi Air Purifier 3C oraz Air Purifier 3H w salonie. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

W skrócie Xiaomi 3C różni się od modelu 3H:

  • mniejszą wydajnością – model AP 3C oferuje 320 m3/h CADRu, AP 3H zaś 380 m3/h
  • mniejsza liczbą trybów pracy – 3 tryby pracy (auto, nocny i ulubiony) zamiast 6, które znamy z 3H
  • mniejszą liczbą czujników – w Xiaomi AP3 znalazł się jedynie czujnik PM2,5, AP 3H mierzy jeszcze wilgotność i temperaturę
  • wyświetlaczem bez panelu dotykowego – szybki dostęp do najbardziej podstawowych funkcji przeniesiony został na przyciski na górnej obudowie
  • dwuczęściową obudową – łatwiejszy dostęp do filtra
  • brakiem modułu RFID – urządzenie nie odczytuje informacji o stanie zużycia filtra
  • niuansami wizualnymi – W modelu 3C kabel zasilający umieszczony został w górnej połowie obudowy, w Xiaomi 3H tradycyjnie u dołu. 3C posiada wlot powietrza z każdej strony urządzenia, 3H z 3 stron.
Dwuczęściowa obudowa = łatwiejszy dostęp do filtrów i brak modułu RFID w Xiaomi AP 3C, Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl
Dwuczęściowa obudowa = łatwiejszy dostęp do filtrów i brak modułu RFID w Xiaomi AP 3C, Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Różnice w parametrach dwóch urządzeń przedstawiamy w poniższej tabeli.

Porównanie parametrów XIaomi Air Purifier 3C i Xiaomi Air Purifier 3H

XIAOMI AIR PURIFIER 3CXIAOMI AIR PURIFIER 3H
Wydajność oczyszczania (m3/h)320380
Powierzchnia (m2)4047
Tryby pracy3:

Automatyczny

Tryb sleep

Tryb ulubiony
6:

Automatyczny

Tryb sleep

Tryb ulubiony

Low speed

Medium speed

High speed
Rodzaje filtrówZintegrowany: HEPA H13 + węglowyZintegrowany: HEPA H13 + węglowy
Głośność (dB)30,5-6132,1-64
Pobór prądu (W)do 29do 38
CzujnikiPM2,5PM2,5, temperatury i wilgotności
AutomatyzacjaPełna (również w wersji EU)Pełna (również w wersji EU)
Wymiary (cm)52 x 24 x 2452 x 24 x 24

Tutaj kupisz Xiaomi Mi Air Purifier 3H:

Sprawdź ofertę

*Zostaniesz przeniesiony na stronę CENEO


Tutaj kupisz Xiaomi Mi Air Purifier 3C:

Sprawdź ofertę

*Zostaniesz przekierowany na stronę CENEO

Pozostałe oczyszczacze powietrza Xiaomi

Xiaomi PRO H – Wydajny, ale nieco głośny sprzęt z automatyzacją i sterowaniem głosowym do dużych powierzchni (ok. 60-70 m2)

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Pro H z wyjętymi filtrem. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Pro H z wyjętymi filtrem. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Xiaomi Air Purifier PRO H to udoskonalona wersja oczyszczacza Xiaomi Air Purifier PRO. Poprzednik oferował wydajność oczyszczania na poziomie 500 m3/h, co pozwalało stosować urządzenie na ok. 60 m2 powierzchni. 

Tu współczynnik CADR zwiększono do aż 600 m3/h. W praktyce oznacza to, że Xiaomi Air Purifier PRO H sprawdzi się nawet na 72 mpowierzchni.

Wygląd Xiaomi Air Purifier PRO H 
Wygląd Xiaomi Air Purifier PRO H — bok, przód i tył. Materiał producenta, opracowanie własne.

Urządzenie polecamy np. do otwartych salonów, apartamentów typu loft, biur czy sal konferencyjnych. W przypadku lokali z kilkoma pomieszczeniami, zdecydowanie rekomendujemy zakup dwóch mniejszych urządzeń – np. Xiaomi 3C, 3H czy 2S.

Wyższa wydajność i pojemniejszy filtr to nie wszystkie zalety modelu PRO H. Bowiem w wersji europejskiej urządzenie umożliwia automatyzację. W urządzeniu zastosowano niebieski filtr z HEPA H12

Tutaj możesz kupić filtr:

Sprawdź ofertę

*Zostaniesz przeniesiony na stronę CENEO

ModelXiaomi Air Purifer PRO H
Cena1469 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]600
Zalecana maks. powierzchnia [m²]72
Liczba trybów pracy6
FunkcjeWiFi
Pełna automatyzacja
Informowanie o zużyciu filtrów
Brak jonizacji
Głośność [dB]58
Pobor mocy [W]60
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 – 249 zł co 6 mies.

Xiaomi Air Purifier 2C – nieco przestarzały pierwowzór 3C, bez automatyzacji i filtra węglowego

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2C to jeden ze starszych modeli w gamie Xiaomi. Bezsprzecznie odstaje od nowszych urządzeń. Gdy debiutował, miał być bardziej budżetową alternatywą dla modeli 2H i 2S.

Nowsze generacje sprzętów sprawiły, że 2C przestał być atrakcyjną propozycją. Zwłaszcza, że oczyszczacz ten nie posiada filtra węglowego.

Oczyszczacz powietrza marki Xiaomi
źródło: materiały producenta Xiaomi

Dzięki temu urządzenie uzyskuje nieco wyższy współczynnik CADR – 310 m3/h, jednak rezygnacja z filtra węglowego oznacza brak filtracji lotnych związków organicznych i innych szkodliwych substancji gazowych.

Ponadto Xiaomi 2C nie posiada również wyświetlacza, który jest standardem w innych modelach.

ModelXiaomi Air Purifer 2C
Cenaniedostępny
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]350
Zalecana maks. powierzchnia [m²]43
Liczba trybów pracy3
FunkcjeWiFi
Brak automatyzacji
Brak informacji o zużyciu filtrów
Brak jonizacji
Głośność [dB]30-60
Pobor mocy [W]33
Elementy wymienneZintegrowany filtr 2w1 – 129 zł co 6 mies.

Tutaj kupisz Xiaomi Mi Air Purifier 2C:

Sprawdź ofertę

*Zostaniesz przeniesiony na stronę CENEO

Xiaomi Air Purifier 2S – dawny bestseller Xiaomi z kłopotliwą automatyzacją i czujnikiem światła

Kolejny model ze starszej generacji oczyszczaczy powietrza Xiaomi. Model Air Purifier 2S ma dość dobrą wydajność oczyszczania (310 m3/h), co pozwala stosować sprzęt na powierzchni do 38 m2 max.

Xiaomi AP 2S wykorzystuje nowszy, laserowy czujnik cząstek PM2,5.

Wśród nowości pojawił się także czujnik światła, który zniknął w modelach nowej generacji – Air Purifier 3H i 3C.

Xiaomi Mi Air Purifier 2S przód
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier 2S,
źródło: materiały producenta Xiaomi

Niestety w wersji europejskiej urządzenia zabrakło możliwości własnej automatyzacji reguł pracy. Pojawiła się ona jedynie w wersji na rynek chiński. Stąd też użytkownicy z radością przyjęli wiadomość o modelu 3H, dostępnym w Europie z pełną automatyzacją.

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 2S wyposażony jest w filtr niebieski z HEPA H12

Tutaj możesz kupić filtr:

Sprawdź ofertę

*Zostaniesz przeniesiony na stronę CENEO

ModelXiaomi Air Purifer 2S
Cenaniedostępny
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]310
Zalecana maks. powierzchnia [m²]38
Liczba trybów pracy6
FunkcjeWiFi
Automatyzacja jedynie na rynek chiński
Informacja o zużyciu filtrów
Brak jonizacji
Głośność [dB]od 31 
Pobor mocy [W]1,5-31
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 – od 115 do 140 zł (w zależności od wybranego wariantu filtra), wymiana co 6 mies.

Xiaomi Air Purifier PRO – poprzednik PRO H, głośny i bez automatyzacji

Choć na rynku na dobre zagościł już model PRO H, to w wielu sklepach wciąż możemy spotkać Xiaomi Air Purifier PRO. Jest on obecnie dostępny w atrakcyjnej cenie, kosztując około 700 zł. Urządzenie oferuje wydajność oczyszczania 500 m3/h, sprawdzając się nawet na powierzchni do 60 m2.

Dobrą wiadomość jest także obecność czujnika laserowego. Plus również za czujnik temperatury i wilgotności.

Porównanie oczyszczaczy AP 2 i AP Pro
Porównanie oczyszczaczy AP 2 i AP Pro

Niestety Xiaomi Air Purifier Pro nie doczekało się nigdy automatyzacji w europejskiej wersji. Standardowo urządzenie nie pozwala więc skonfigurować własnych reguł pracy, które pomogłyby choć trochę chronić użytkowników przed smogiem.

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier PRO wyposażony jest w filtr niebieski z HEPA E12

Tutaj możesz kupić filtr:

Sprawdź ofertę

*Zostaniesz przeniesiony na stronę CENEO

ModelXiaomi Air Purifer PRO
Cena639 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]500
Zalecana maks. powierzchnia [m²]62
Liczba trybów pracy3
FunkcjeWiFi
Automatyzacja jedynie na rynek chiński
Informacja o zużyciu filtrów
Brak jonizacji
Głośność [dB]31-65
Pobor mocy [W]62
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 – od 115 do 140 zł (w zależności od wybranego wariantu filtra), wymiana co 6 mies.

Xiaomi Air Purifier MAX – olbrzymia wydajność, duże zużycie prądu i spory hałas, niestety wycofany ze sprzedaży 

xiaomi air purifier przód
Oczyszczacz powietrza Xiaomi Air Purifier Max, źródło: materiały producenta Xiaomi

Choć Xiaomi Air Purifier Max został wycofany ze sprzedaży, to jednak był na tyle ciekawym urządzeniem, że postanowiliśmy umieścić go w tym zestawieniu. Rzadko bowiem spotyka się oczyszczacze powietrza o wydajności 1000 m3/h.

Bardzo duże w swym rozmiarze model zaprojektowany został z myślą o bardzo dużych, otwartych przestrzeniach, nawet 120 m2. W standardzie znalazł się laserowy czujnik PM2,5. Duża wydajność oczyszczania wiązała się też niestety ze sporą głośnością i poborem mocy (aż 86 W). O ile te mankamenty można jednak wybaczyć, o tyle ciężko wybaczyć brak automatyzacji w europejskiej dystrybucji.

Do modelu Xiaomi Air Purifier Max przewidziany jest znany dobrze, niebieski filtr HEPA E12

Tutaj możesz kupić filtr:

Sprawdź ofertę

*Zostaniesz przeniesiony na stronę CENEO

ModelXiaomi Air Purifer MAX
Cena1999 zł (wycofany ze sprzedaży)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]1000
Zalecana maks. powierzchnia [m²]120
Liczba trybów pracyb.d.
FunkcjeWiFi
Automatyzacja jedynie na rynek chiński
Informacja o zużyciu filtrów
Brak jonizacji
Głośność [dB]34-63,5
Pobor mocy [W]do 86
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 – od 115 do 140 zł (w zależności od wybranego wariantu filtra), wymiana co 6 mies.

Xiaomi Smartmi Air Purifier 2 – z dwoma czujnikami zanieczyszczeń

Smartmi budowa oczyszczacza

Xiaomi Smartmi Air Purifier 2 to oczyszczacz powietrza, który nie jest dostępny w Polsce w oficjalnej sprzedaży, ale można go nabyć np. poprzez serwis Amazon.

Znajdziemy tutaj filtr cylindryczny, w skład którego wchodzą filtr wstępny, węglowy i HEPA H13, a więc standardowe technologie. Dodatek stanowi lampa UV, która w oczyszczaczu tak naprawdę nie daje nic.

Na uwagę zasługują natomiast dwa czujniki zanieczyszczeń: pyłów PM2,5 i LZO. Dodatkowo urządzenie mierzy temperaturę i wilgotność powietrza.

Dobrze prezentuje się też wydajność, która wynosi 380 m³/h. Nie zabrakło tutaj sterowania aplikacją i automatyzacji.

ModelXiaomi Smartmi Air Purifier 2
CenaNiedostępny w Polsce (923 zł według cen zagranicznych)
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]380
Zalecana maks. powierzchnia [m²]47
Liczba trybów pracy3
FunkcjeWiFi
Automatyzacja
Informacja o zużyciu filtrów
Brak jonizacji
Lampa UV
Głośność [dB]30-64
Pobor mocy [W]do 40
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 – wymiana co 6-12 miesięcy, brak danych o cenie

4. A może Smartmi?

Smartmi Air Purifier FYJ6003EU – przyzwoita wydajność, czujnik TVOC, ale pobłażliwe podejście do zanieczyszczeń i większość funkcji dostępna tylko w aplikacji

Smartmi Air Purifier FYJ6003EU z wyjętym filtrem
Smartmi Air Purifier FYJ6003EU z wyjętym filtrem. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz powietrza Smartmi Air Purifier wyróżnia się nie tylko okrągłą, walcowatą bryłą. Nowocześnie wyglądająca konstrukcja to również dobra relacja ceny do możliwości – CADR 400 m³/h w cenie niespełna 600 zł. Do tego debiutujący w urządzeniach Xiaomi czujnik LZO/TVOC, który sprawuje się całkiem nieźle. Co istotne, tania jest również eksploatacja – do Smartmi AP Smartmi Air Purifier FYJ6003EU pasują bowiem te same filtry, co do modeli Xiaomi 2S, 2H, 3C, 3H czy Xiaomi Pro.

Minusem wspomnianego modelu jest powielanie bolączki starszych oczyszczaczy Xiaomi – pobłażliwej oceny jakości powietrza. W konsekwencji otrzymujemy urządzenie, które w trybie automatycznym filtruje zanieczyszczenia pyłowe dość wolno. W trybie ulubionym, na max. obrotach, oczyszczacz staje się dość głośny.

ModelXiaomi Smartmi Air Purifier
Cena669 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]400
Zalecana maks. powierzchnia [m²]50
Liczba trybów pracy6
FunkcjeWiFi
Pełna automatyzacja
Czujnik TVOC
Informacja o zużyciu filtrów
Brak jonizacji
Głośnośćdo 64 dB
Pobor mocydo 40 W
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 TrueHEPA – 196 zł, żywotność 12 mies. (Sprawdź ofertę: ?link do Ceneo.pl)

Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 – elegancki, kompaktowy i niedrogi oczyszczacz bez automatyzacji i z niewielką wydajnością

Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 to tańsza alternatywa dla Xiaomi Smartmi Air Purifier czy chociażby Xiaomi Air Purifier 3H. Kosztujący 479 zł sprzęt jest jednak od nich odczuwalnie słabszy. Wydajność oczyszczacza pozwala na użytkowanie urządzenia na powierzchni około 31 m². Ponadto, Smartmi P1 nie generuje niemal żadnego strumienia powietrza w 2 słabszych prędkościach, gwarantując przyzwoitą efektywność jedynie w najwyższym trybie pracy.

Ważną różnicą w przypadku tego modelu jest również brak możliwości automatyzacji reguł pracy. W aplikacji mobilnej Smartmi Link otrzymujemy jedynie możliwości regulacji:

  • Trybu manualnego z możliwością dokładnego ustawienia prędkości nawiewu za pomocą suwaka
  • Harmonogramu pozwalającego ustawić zakres czasu pracy w odniesieniu do poszczególnych godzin czy dni
  • Trybu nocnego
  • Informacji o zużyciu filtra
Xiaomi Smartmi Air Purifier P1 – przód
Xiaomi Smartmi Air Purifier P1. Materiały własne
ModelXiaomi Smartmi Air Purifier P1
Cena479 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]250
Zalecana maks. powierzchnia [m²]31
Liczba trybów pracy3
FunkcjeWiFi
Aplikacja SmartMi Link bez automatyzacji
Informacja o zużyciu filtrów
Brak jonizacji
2 wersje kolorystycznes do wyboru
Głośnośćdo 60 dB
Pobor mocydo 27 W
Elementy wymienneZintegrowany filtr 3w1 TrueHEPA, wstępny + węglowy – od ok. 149 zł, żywotność 6-12 mies.

5. Automatyzacja oczyszczaczy powietrza Xiaomi – wybawienie czy bolączka?

Automatyzacja oczyszczaczy powietrza Xiaomi ma na celu poprawę wydajności oczyszczania. W starszych modelach standardowo zaprojektowany tryb automatyczny działał niezbyt restrykcyjnie, uruchamiając wyższą moc oczyszczacza dopiero przy wysokich stężeniach pyłu PM2,5. W nowszych jest już lepiej, choć wciąż nie idealnie.

Jak działa automatyzacja w oczyszczaczach powietrza Xiaomi?

W aplikacji Mi Home użytkownicy uzyskują dostęp do pełni informacji na temat pracy swojego oczyszczacza, jak również jakości powietrza w pomieszczeniu, w którym znajduje się urządzenie. W podstawowych modelach, takich jak np. AP 3C, informacje o jakości powietrza będą ograniczały się do stężenia PM2,5. W przypadku Xiaomi AP 3H (widocznego na obrazku wyżej) wyświetlane są również informacje o temperaturze i wilgotności powietrza.

aplikacja mobilna dla oczyszczaczy Xiaomi
Aplikacja mobilna Xiaomi Mi Home na przykładzie Xiaomi Air Purifier 3H, źródło: ranking-oczyszczaczy.pl

Sama automatyzacja polega na ustalaniu własnych reguł pracy, które zaprogramują nasz oczyszczacz do pracy w określonych warunkach. Reguły te polegają na dodawaniu warunków – jeśli stężenie pyłu PM2,5 jest większe/mniejsze to oczyszczacz powietrza powinien wykonać wskazaną akcję.

Akcje te mogą dotyczyć zmniejszenia lub zwiększenia intensywności oczyszczania, włączenia lub wyłączenia określonego trybu pracy, jak i zmiany podświetlenia wyświetlacza (w urządzeniach, które mają regulowane podświetlenie) czy całkowitego wyłączenia się urządzenia.

Liczba akcji może nieco różnić się w zależności od urządzeń. Przykładowo, w modelu 3C dochodzi opcja powiadomień dźwiękowych. Konfigurowanie reguł pracy wyjaśniamy krok po kroku w dedykowanym materiale wideo.

Automatyzacja w oczyszczaczach Xiaomi przedstawiana jest często jako rozwiązanie problemu z pobłażliwym trybem auto. Tymczasem tak nie jest.

Ponieważ jakość powietrza w pomieszczeniu może się zmieniać dynamicznie, konieczne może być zaprogramowanie wielu reguł lub częste wizyty w aplikacji celem korekty ustawień. 

Użytkownicy zwracają również uwagę na fakt, że urządzenie reaguje na zmiany stężeń zanieczyszczeń z pewnym opóźnieniem, uruchamiając przypisane reguły czasem nawet kilka czy kilkanaście minut później. Opóźnienie pojawia się również w kwestii wyświetlania aktualnego stężenia PM2,5 (choć tu trwa ono zazwyczaj kilka sekund).

Przeczytaj więcej o automatyzacji oczyszczaczy powietrza Xiaomi.

6. Pozostałe funkcje oczyszczaczy Xiaomi, na które warto zwrócić uwagę

Oprócz opisywanej już automatyzacji w oczyszczaczach powietrza Xiaomi, znajdziemy w nich również: 

  • Timer – aplikacja mobilna Mi Home umożliwia ustawienie docelowego czasu pracy danego sprzętu. Może być on zależny od pory dnia czy np. stopnia zanieczyszczenia powietrza.
  • Wskaźnik zużycia filtra – dzięki zastosowaniu modułu RFID, oczyszczacze powietrza Xiaomi są w stanie odczytać przybliżony stopień zużycia filtrów. Opcja ta jest niedostępna w modelu Air Purifier 3C, który to nie ma doprowadzonego prądu do podstawy, w której znajduje się filtr.

7. Oczyszczacz powietrza dla alergików Xiaomi. Czy to dobry wybór?

W oczyszczaczach powietrza Xiaomi znajdują się dwa rodzaje filtrów zatrzymujących alergeny: filtr HEPA oraz filtr wstępny. Filtr HEPA wychwytuje pyłki roślinne, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni i sierść. Znaczna część sierści i kurzu zatrzymywana jest jednak już przez filtr wstępny.

Pod względem zastosowanych technologii oczyszczacze powietrza Xiaomi są dobrze przystosowane do usuwania alergenów. Mogą zatem przynieść ulgę w alergii.

8. Rodzaje filtrów do oczyszczaczy Xiaomi

Xiaomi, podobnie jak np. Electrolux, oferuje różne warianty filtrów do swoich oczyszczaczy. Różnią się one nie tylko kolorem, ale także konstrukcją i klasą filtracji. Filtry do oczyszczaczy powietrza Xiaomi prezentują się następująco:

  • niebieski (Xiaomi Blue) – filtr niebieski oferowany jest w modelach AP 3H, AP 2S, AP Pro i AP Max. Podstawowy filtr z HEPA E12. Cena: 99 zł ?(link do Ceneo.pl)
  • zielony (Xiaomi Green) – filtr zielony HEPA E11 zawierający kilkakrotnie większą ilość węgla aktywnego (330 zamiast 35 g), zapewniający najlepszą ochronę przed lotnymi związkami organicznymi. Cena: 124 zł ?(link do Ceneo.pl)
  • fioletowy (Xiaomi Purple) – filtr fioletowy HEPA E11 ze specjalną powłoką antybakteryjną, opracowaną na bazie soli organicznych (Organic Metal Salts Anti-Virus and Antimicrobial Technology), najskuteczniejszy w usuwaniu patogenów. Cena: 133 zł ?(link do Ceneo.pl)
  • szary – filtr szary domyślnie sprzedawany jest w Xiaomi AP 3C oraz Pro H. W środku filtr HEPA klasy H13 zamiast E12, obecnej w pozostałych wersjach filtra. Cena: 135 zł ?
filtry do oczyszczaczy Xiaomi

Na szczęście do większości modeli pasują te same filtry (wyjątkiem są modele Air Purifier Pro H i 2C). 

Kupując oczyszczacze powietrza Xiaomi, znajdziemy w nich fabrycznie standardowy filtr 3w1, zawierający w praktyce:

  • filtr wstępny – w postaci drobnej siatki, która zatrzymuje duże zanieczyszczenia,
  • filtr HEPA E12 lub H13 – zatrzymujący pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny wziewne, bakterie i wirusy,
  • węglowy – odpowiedzialny za pochłanianie zanieczyszczeń gazowych i neutralizację brzydkich zapachów.

Model Xiaomi AP 2C nie posiada filtra węglowego. Wykorzystuje on filtr typu 2w1, łączący filtr wstępny i HEPA E12.

Jaki filtr Xiaomi wybrać?

Jeżeli zależy Ci głównie na usuwaniu pyłów zawieszonych i alergenów, filtr niebieski będzie bardzo dobrym wyborem.

Podobnie filtr szary, który różni się od niebieskiego jedynie klasą filtra HEPA (H13 zamiast E12) W praktyce HEPA H13 oferuje niewiele wyższą dokładność filtracji, ograniczając przy tym nieznacznie wydajność oczyszczania.

Filtry do oczyszczaczy powietrza Xiaomi, zdjęcie: materiały producenta
Filtry do oczyszczaczy powietrza Xiaomi, zdjęcie: materiały producenta

Bardzo ciekawy jest również filtr zielony. Oferując najwięcej węgla aktywnego, zapewni bardzo dobrą ochronę przed zanieczyszczeniami gazowymi.

Odradzamy stosowanie filtra fioletowego, gdyż w rzeczywistości nie zapewnia on lepszej ochrony przed wirusami i bakteriami niż pozostałe filtry.

Oczyszczacze Xiaomi – co ile wymiana filtra?

Marka Xiaomi sugeruje wymianę filtrów w swoich oczyszczaczach co 3-6 miesięcy. Informacja o zużyciu filtrów pojawia się w aplikacji Mi Home, jak również na wyświetlaczach niektórych oczyszczaczy. Warto wziąć te zalecenia pod uwagę, pamiętając jednocześnie, że rzeczywiste tempo zużycia filtrów może być różne w zależności od następujących czynników:

  • Jakość powietrza – stopień zanieczyszczenia powietrza stanowi najważniejszy czynnik zużycia filtrów. Co więcej, smog, spaliny czy palenie papierosów sprawiają, że wymiana filtra jest konieczna szybciej aniżeli w miejscach, gdzie tych zanieczyszczeń jest mniej.

    Porównując niepalących mieszkańców Gdańska i Rybnika, gdzie średnioroczne stężenie pyłów PM2,5 wynosi odpowiednio ok. 10 ug/m³ i 40 ug/m³, zauważamy że, filtry w mieszkaniach w Rybniku mogą zużyć się 4 razy szybciej.
Zakurzony filtr w oczyszczaczu powietrza Xiaomi
Zakurzony filtr w oczyszczaczu powietrza Xiaomi. Materiał własny
  • Powierzchni pomieszczenia – w większym pomieszczeniu, przez które na co dzień przepływa więcej powietrza, filtr może zużyć się szybciej. 
  • Częstotliwość używania oczyszczacza –  Czas pracy urządzenia także ma wpływ na tempo zużycia filtra. Niemniej jednak zalecamy używać oczyszczacza powietrza przez 24/7, gdyż taki sposób korzystania ze sprzętu gwarantuje w pełni skuteczną ochronę przed smogiem.

Podsumowując, u niektórych użytkowników Xiaomi filtr może zużyć się po miesiącu, u innych zaś po roku. Dlatego też czasami, pomimo informacji o konieczności wymiany filtra, może okazać się, że filtr może być z powodzeniem dalej stosowany.

9. Oczyszczacz i nawilżacz powietrza Xiaomi. Czy to dobry zestaw?

Xiaomi Air Purifier 3H i Xiaomi Evaporative Humidifier 4
Xiaomi Air Purifier 3H i Xiaomi Evaporative Humidifier 4L. Grafika własna na podstawie materiałów producenta Xiaomi

W ofercie firmy Xiaomi poza oczyszczaczami powietrza znajdują się między innymi nawilżacze. Pozwala to na skompletowanie zestawu sterowanego poprzez jedną aplikację. Aktualna oferta Xiaomi obejmuje trzy nawilżacze:

Nawilżacze ewaporacyjne Xiaomi bardzo dobre propozycje, natomiast nawilżacza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier nie rekomendujemy, ponieważ nawilżacze ultradźwiękowe mogą być szkodliwe dla zdrowia. Ultradźwiękowy nawilżacz wymaga używania wody destylowanej, a to znacząco wpływa na koszty użytkowania urządzenia.

Nawilżacze Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier i Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 mogą skutecznie i bezpiecznie rozwiązywać problem zbyt niskiej wilgotności powietrza. Oczyszczacze Xiaomi są natomiast dobrze przystosowane do usuwania zanieczyszczeń pod względem wykorzystywanych filtrów, ale w trybie auto wypadają słabo. Zakup takiego zestawu warto zatem dokładnie rozważyć, analizując przy tym swoje oczekiwania i posiadany budżet.

Zobacz także: Popularni producenci oczyszczaczy powietrza – lista, charakterystyka

ranking oczyszczaczy powietrza

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Xiaomi Air Purifier 3C – do 40 m2, wydajność 320 m3/h
Xiaomi Air Purifier 3H – do 47 m2, wydajność 380 m3/h
Xiaomi Air Purifier Pro H – do 72 m2, wydajność 600 m3/h

Więcej o oczyszczaczach Xiaomi i ich automatyzacji dowiesz się z artykułu

Tryb automatyczny oczyszczaczy Xiaomi oparty jest na chińskich normach jakości powietrza, przez co urządzenia ospale reagują na zanieczyszczenia powietrza. Konieczna jest automatyzacja we własnym zakresie

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

21 komentarzy

  • Dlaczego urządzenia xiaomi nie są listowane w głównym rankingu, na głównej stronie? Czy to zasługa tych chińskich regulacji?
    • Między innymi 😉 Ale też jeszcze polityka (naszym zdaniem) dość dumpingowych cen przez lata. Plus też bardzo małe marże – w zasadzie ich brak. Funkcjonujemy w modelu, w którym odsyłamy często ruch do różnych sklepów (lub do Ceneo). W przypadku Xiaomi nie udało nam się osiągnąć żadnego porozumienia, stąd nie ma ich w rankingu. Są natomiast dość szeroko i dokładnie przez nas recenzowane.

      Pozdrawiam
  • Da się jeszcze gdzieś dorwać oczyszczacze 3c lub 3h czy już raczej nie ma na co liczyć i pozostają 4-ki?
    W sklepach brak na magazynie, a jak już na jakiejś stronie internetowej (mniej znane sklepy lub allegro) się znajdzie to cena jest zaporowa…
    • Dzień dobry,

      Obstawiam, że zostają raczej Allegro i niektóre sklepy internetowe, ew. może stacjonarnie w oddziałach ME czy Euro w jakichś mniejszych miastach. 3C i 3H faktycznie wychodzą powoli ze sprzedaży.

      Niemniej nie jest to zła wiadomość: 4 Lite w cenie 589 zł to naprawdę dobra oferta za taki sprzęt. Urządzenie jest bardzo porównywalne do 3H z tą przewagą, że ma istotnie lepszy algorytm już na starcie 🙂 Air Purifier 4 za około 720-750 zł to też dobry wybór, bo dochodzi jonizacja plazmowa.

      Jedyne, co moim zdaniem mogłoby przemawiać w tym momencie za 3C i 3H to tańsze filtry. Ale oprócz tego, wybrałbym 4 lub 4 Lite, ew. Klartę czy Samsunga.

      Pozdrawiam
  • czy kupując wersję 3h, będzie ona działać z regionem Chiny? które modele oczyszczaczy powietrza xiaomi, kupowane obecnie w internecie w polskich sklepach, działają z regionem Chiny? ta informacja nie jest umieszczana przy produkcie, a ja mam wszystkie urządzenia xiaomi działające na ustawieniach regionu Chiny. nie wiem np., która wersja CE zadziała z regionem Chiny itp
    • Dzień dobry,

      Przepraszamy za zwłokę w odpowiedzi. Sami własnoręcznie moderujemy i zarządzamy sekcją komentarzy, a podczas ostatnich tygodni dostajemy ich naprawdę dużo i niektóre nam po prostu umykają, za co przepraszamy.

      Najlepiej w takiej sytuacji jest skontaktować się ze sprzedawcą i zapytać o oferowaną wersję urządzenia (z jakiej dystrybucji pochodzi). Można np. zapytać o numer SKU (z reguły na kartonie). Te z oznaczeniem EU albo GL oznaczają Europę, CN to Chiny 🙂
  • Witam.

    zakupiłem oczyszczacz powietrza- Xiaomi Smart Air Purifier 4 Pro

    po uruchomieniu do okolo 6-7 h godzin dzialania bylo czyste zdrowe powietrze”takie czyste jak jest mroz na dworze,takie rzeskie” a potem od tego czasu zaczelo pachniec slodkim zapachem,gdy wyciagne filtr czuc wlasnie ten zapach z poczatku uzytkowania a jak wsadze znowu to wtedy znow jest slodki zapach-czy to jakis wadliwy filtr czy o co tutaj moze chodzic?kiedy zaczelem „obwachiwac” filtr dalo sie wyczuc ten zapach.W calej sieci jest malo informacji na tego typu rzeczy jedyne co znalazłem to dwie odp:

    1.

    Dziwny słodki zapach powstaje w wyniku rozkładu formaldehydu m.in. do kwasu mrówkowego i stąd ten charakterystyczny zapach.
    Jeśli oczyszczacz powietrza pochłania dużą ilość zanieczyszczeń gazowych, filtr węglowy szybciej się zużywa niż standardowo, tak jak założył producent.

    Przykład: np. użytkując oczyszczacz powietrza w trakcie remontu, podczas którego malujemy, lakierujemy itd., filtr węglowy, a dokładniej zawarty w nim węgiel aktywny będzie szybciej się zużywał i wydzielał słodki zapach. Podobnie w środowisku wilgotnym.

    W takiej sytuacji, jeśli węgiel aktywny w filtrze węglowym się zużyje i wydziela zapach, nie pozostaje nic innego niż wymiana filtra na nowy, ponieważ ten już nie pełni swojej funkcji(inne forum oczyszczaczy ,ale watek jakies 2 lata temu-zero odp)

    2.info z oficj. strony electroluxa-Kiedy filtr węglowy jest nasycony, może wydzielać zapach, co oznacza, że nadszedł czas, aby wymienić filtr. Jeśli produkt jest używany w środowisku o wysokiej wilgotności, nastąpi to szybciej.

    z tych odp.wyglada jakby filtr weglowy byl juz do wymiany,a pochodzil max 4 dni.Nie mamy az tak bardzo zlej jakosci powietrza bo pomiar max pokazywal 032.



    Prosze o pomoc .Dziekuje
    • Dzień dobry,

      Widzę, że zrobił Pan już dość pogłębiony research 🙂 I wszystko, co Pan pisze jest prawdą. Tylko, że właśnie tak, jak słusznie zauważono, za słodki zapach odpowiedzialny jest głownie rozkład formaldehydu. Tylko normalnie taki zapach pojawia się z reguły po kilku miesiącach (chyba, że mieszkamy w warsztacie lakierniczym 🙂 Słusznie też zauważył Electrolux, że wpływ może mieć wilgotność – choc ona też musiałaby być naprawdę niecodzienne wysoka. Z ciekawości – orientuje się Pan może ile % wilgotności macie?

      Ostatnie co mi przychodzi do głowy – to, że plastik z filtrów „wonieje”, bo być może partia była czymś zanieczyszczona. Ja bym napisał do Xiaomi Polska lub Xiaomi Global (swoją drogą globalny oddział Xiaomi zdaje się odpisywać szybciej i bardziej skrupulatnie)

      Powodzenia! W razie wątpliwości, proszę pisać 🙂 Pozdrawiam
  • Po co komu automatyzacja w oczyszczaczu? Ja do swojego xiaomi nawet juz nie mam aplikacji zainstalowanej i nie mam pojecia jak sie z nim polaczyc. Chodzi 24/7 w trybie predkosci 1 i powietrze jest ciagle czyste. Nie rozumiem idei automatyzacji. Na 1 biegu jest tak cichy ze mozna bez problemu przy nim spac, a jednoczesnie jak pracuje tak w sposob ciagly to daje rade oczyscic cale powietrze w pomieszczeniu. Co da automatyzacja? Ze zwolni predkosc po to zeby wzroslo zanieczyszczenie, po to zeby pozniej wejsc na wysoki i glosny bieg, oczyscic i znowu zwolnic tak by wzroslo zanieczyszczenie? Bez sensu. A moze ktos chce miec czyste powietrze w pokoju tylko w okreslonych godzinach? Ja chce miec caly czas.

    Nie bardzo tez rozumiem idee czestej wymiany filtrow. Przeciez zuzyty filtr nie zacznie nagle przepuszczac zanieczyszczen tylko co najwyzej bedzie pozatykany i bedzie gorzej przepuszczal powietrze = zmniejszy sie wydajnosc.
  • Skąd info o tym, że 4 Lite ma jonizator? Nigdzie indziej takiej informacji nie mogę znaleźć, a to kluczowa funkcja. Wiem, że zwykła 4 i wersja Pro mają, ale przy Lite Xiaomi się tym nie chwali.
    • Racja, informacja o jonizacji w 4 Lite była błędna – wynikała ze skąpych informacji prasowych dostępnych przy premierze sprzętu, gdzie różne źródła różnie te kwestię jonizacji komunikowały.

      Obecnie, gdy mamy przetestowane już u nas wszystkie Xiaomi 4 generacji, widzimy że 4 Lite nie ma jonizatora 🙂 Dzięki za czujność
  • Używam od prawie 3 lat modelu 2s, niestety zauważyłem, że po odpaleniu go parę tygodni temu pierwszy raz w tym sezonie, coś się stało z czujnikiem – niezależnie od warunków cały czas pokazuje natężenie 002. Ani resetowanie urządzenia, ani przeczyszczenie czujnika ani wymiana filtra na nowy nie pomogły niestety. W związku z tym na trybie auto urządzenie cały czas pracuje na minimalnych obrotach, więc mam obawy, że nie spełnia swojej roli :/
    • Cześć, sprawdzałeś może czy czujnik reaguje np. zadymiając obok niego? Jeśli zadymisz i oczyszczacz nie zareaguje, to niestety ciężko będzie tu coś zaradzić. Zdarza się tak, że wewnątrz otworu z czujnikiem zbierają się zanieczyszczenia i warto przedmuchać sprężonym powietrzem – to już zrobiłeś i nie pomogło to ustawić na wyższy tryb favorite i jeśli masz czujnik zewnętrzny to sprawdzać jak wygląda stan powietrza.
      • Czujniki po czasie mogą się popsuć. Jest duża szansa, że do oczyszczacz powietrza Xiaomi znajdziesz czujnik na podmianę. Możesz to też zlecić serwisowi zewnętrznemu, ale samodzielna wymiana nie powinna robić problemów. Koszt sensora PM2.5 do tego Xiaomi to koło 100 zł. Instrukcja wymiany np. tutaj: https://revanmj.pl/2020/10/wymiana-halasujacego-czujnika-zanieczyszczen-w-xiaomi-air-purifier-2s/
  • Mam drobny problem z tą marką, oczyszczacze powietrza xiaomi wychodzą bardzo tanio w porównaniu do innych producentów. Wydajność 40m2 za 399zł? Wydaje się to zbyt piękne aby było prawdziwe. Pewnie filtry trzeba często wymieniać i tanie nie są
    • Patrząc na aspekty techniczne, to zdecydowanie bardzo dobrze wycenione produkty. Xiaomi zgodnie z polityką firmy dobrze wycenia wszystkie swoje linie w przeróżnych kategoriach. Oczyszczacze powietrza Xiaomi są tanie i dobre. Filtry też należy uznać za tanie. Żywotność liczona przez urządzenie jest raczej zaniżona dla polskich warunków. Większość filtrów może być używana nawet 2-3 razy dłużej bez dużych spadków wydajności. Testowaliśmy już różnie zużyte filtry w naszym labie.

      Minusem urządzeń są normy chińskie sterujące trybami automatycznymi, co nie pozwala w takich trybach wykorzystać w pełni potencjału urządzenia, a użytkownika wystawia na większy, niż mogłoby zapewnić urządzenie, smog. Wiele modeli oczyszczaczy Xiaomi ma jednak możliwość częściowej lub pełnej automatyzacji pozwalające niwelować ten aspekt.

      PS Wydajności maksymalne lepiej sprawdzą się w kwestiach alergicznych lub przy lekkim smogu. W większości polskich miast dobrze wybierać urządzenie z zapasem. Dzięki temu będzie mogło pracować ciszej, rzadziej wchodząc na wysokie obroty.
  • – „Ustawienie automatyzacji, choć jest dość łatwe i intuicyjne dla użytkownika” – i już… Nie trzeba wcale zaglądać do aplikacji. Po to ustawiasz automatykę, żeby nie bawić się aplikacją.
    – „Odczyty z czujników PM2,5 w oczyszczaczach Xiaomi bywają nieco zawyżone” – nie wiem, nie mam jak sprawdzić, ale jeśli tak jest, wystarczy wziąć poprawkę w trakcie ustawiania automatyki…
    • Cześć, dzięki za komentarz 🙂
      – trzeba zaglądać do aplikacji. Niestety tak jak piszemy, sama automatyzacja nie jest doskonała i nie ma recepty na odpowiednie ustawienie reguł.

      Zaglądanie i kontrola (przynajmniej na początku) wysoce wskazana. W filmiku pokazaliśmy naszym zdaniem optymalne reguły, ale nie u każdego się sprawdzą. Jeśli bedzie inny metraż, to oczyszczacz będzie zupełnie się inaczej zachowywał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *