Nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier – czy warto kupić?

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

3 minuty czytania

Nawilżacz powietrza Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier to propozycja znanej chińskiej marki, której produkty zdążyły zdobyć sporą popularność także i w Polsce.

Czy to urządzenie skutecznie rozwiązuje problem suchego powietrza, z którym borykamy się głównie zimą?

Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier w naszej opinii

ZALETY
  • Najbezpieczniejszy typ nawilżacza (ewaporacyjny)
  • Mobilne sterowanie
  • Brak wymiennych filtrów
  • Niski pobór prądu
  • Funkcja osuszania talerzy i zbiornika wody
  • Aż 4-litrowy zbiornik wody
WADY
  • Brak możliwości ustawienia żądanej wilgotności bez podłączenia do smartfona
  • W testowanym przez nas modelu po 5 miesiącach głośniej zaczął pracować napęd (silnik) napędzający pierścienie (edit: naprawione – wymagało ponownego skręcenia dysków)

Cena Xiaomi Smartmi Pure Evaporative (2023-10-02) – 449 zł (kup najtaniej na Ceneo.pl)

Top 3 Nawilżacze powietrza

Ranking nawilżaczy powietrza

Nawilżanie powietrza w Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 4L to nawilżacz ewaporacyjny. Warto zaznaczyć, że ewaporacja uznawana jest za najbardziej naturalną i najbezpieczniejszą metodę nawilżania powietrza.

Polega ona na odparowywaniu wody, co jest możliwe dzięki odpowiedniemu filtrowi lub obracającym się w wodzie dyskom. Xiaomi Smartmi Pure Evaporative wykorzystuje drugą z tych opcji i stanowi to jedną z jego zalet, gdyż talerze obrotowe w przeciwieństwie do filtrów nie muszą być wymieniane.

Deklarowana przez producenta maksymalna wydajność nawilżania Xiaomi Smartmi Pure Evaporative wynosi 240 ml/h. Jak sama nazwa wskazuje, zbiornik na wodę ma tutaj pojemność 4 l.

Tryb pracy i eksploatacja Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative oferuje trzy stopnie intensywności pracy. Dzięki higrostatowi urządzenie może działać w trybie automatycznym, w którym dąży do uzyskania i utrzymania wyznaczonego poziomu nawilżenia powietrza. Nawilżacz informuje o wilgotności, a także o aktualnej temperaturze.

O poziomie wody w zbiorniku Xiaomi Smartmi Pure Evaporative powiadamia za pośrednictwem ikon na wyświetlaczu. Jeśli poziom wody spadnie poniżej 10%, urządzenie wyłączy się.

Użytkownik może jednak uruchomić tryb Air Dry, aby w takiej sytuacji nawilżacz pracował jeszcze przez 8 godzin, w celu osuszenia zbiornika, co ułatwia zachowanie wnętrza urządzenia w czystości. Sprzęt samodzielnie przerywa pracę, jeżeli wilgotność względna osiągnie 70% .

Podobnie jak inne urządzenia marki Xiaomi przeznaczone do poprawy jakości powietrza wewnątrz budynków nawilżacz powietrza jest sterowany za pomocą aplikacji mobilnej Xiaomi Mi Home

Wygląd Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier

Nawilżacz Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 4L z innymi urządzeniami marki Xiaomi łączy również minimalistyczny design, dzięki któremu sprzęt pasuje niemal wszędzie. Wyszukanie odpowiedniej lokalizacji dla nawilżacza ułatwiają także jego niezbyt duże wymiary (24 x 24 x 36,3 cm) i niewielka waga (5,17 kg).

Parametry techniczne nawilżacza powietrza Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier

MarkaXiaomi
Model Smartmi Evaporative Humidifier
Sposób nawilżaniaewaporacyjny
Wydajność nawilżania240 ml/h
Wydajność nawilżania wg testów200 ml/h
Pojemność zbiornika na wodę
4 l
Głośność [dB]34-47
Pobór mocy [W]8
Ilość prędkości3
Waga [kg]5,17
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier?

Według przeprowadzonych przez nas testów maksymalna wydajność nawilżania Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 4L wynosi 200 ml/h, czyli jest zbliżona do tej deklarowanej przez producenta (240 ml/h).

Pojawił się nowszy model – nawilżacz powietrza Xiaomi Evaporative Humidifier 2

Ta propozycja marki Xiaomi zasługuje na uwagę, ze względu na wykorzystywaną technologię nawilżania, dobrą wydajność i obecność higrostatu. Dla wielbicieli urządzeń mobilnych zaletą będzie też możliwość sterowania nawilżaczem za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Naszym zdaniem ciekawym udogodnieniem jest też tryb Air Dry, dzięki któremu łatwiej zadbać o czystość nawilżacza.

Galeria zdjęć Xiaomi Smartmi Pure Evaporative 4L

Cena Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier

Cena Xiaomi Smartmi Pure Evaporative (2023-10-02) – 449 zł (kup najtaniej na Ceneo.pl)

Zobacz inne nawilżacze powietrza:

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 162

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

121 komentarzy

  • Dzień dobry,
    mam kawalerkę 35 m2 (bez łazienki). Praktycznie jest to jeden duży pokój. Czy ten nawilżacz sobie poradzi? Ostatecznie mogę postawić najbliżej łóżka, ale wilgotne powietrze i tak będzie wypełniać przestrzeń, więc się zastanawiam. Ze wszystkich ten mi najbardziej odpowiada (nawet nie ten nowszy model z wyświetlaczem)
    • Niestety nie da się poprawnie odpowiedzieć na to pytanie. 35 m2 wydaje się już za dużą powierzchnią, ale jeśli wentylacja jest słaba, to może wystarczyć. Niektórzy producenci podają metraż w zakresie (np. Klarta Humea podaje 22-44 m2) i to jest poprawne, bo przy dużej sile wentylacji oraz różnych innych cenach mieszkania (ilość wody dostarczana w inny sposób - ludzie, zwierzęta, gotowanie, kąpiel, pranie itd.; sposób oddychania ścian itd.) metraż jest bardzo umowną kwestią. Myślę, że warto spróbować :)
      • Dzięki. Ogólnie rozsądek podpowiada Klartę (zwłaszcza, że biorę od nich oczyszczacz), ale po prostu Smart-mi bardziej mi się podoba wizualnie ;) Oba mają podobne, wysokie rezenzje. To może co mi pomoże, to dwa kryteria - cichość pracy w nocy. Który jest w praktyce cichszy? Z tego co czytam, to oba niesłyszalne, jedynie w Smartmi może być ten problem z buczeniem. Jestem w stanie podjąć ryzyko o ile będzie łatwo rozkręcić i skręcić te talerze obrotowe. Nie chcę niczego popsuć. Druga rzecz, to śwtatełka kontrolek. Czy w obu da się zupełnie wyłączyć, żeby w nocy nie emitowały żadnego światła? (bardzo o to dbam, śpię w całkowitej ciemności ;)) W Klarcie na pewno, czytałam. A w Smartmi? No i za Klartą przemawia jednak większa wydajność. Co prawda wentylacja u mnie słaba (łazienkę mogłabym zamknąć) a w kuchni nie mam wentylacji z jakiegoś powodu (jest zaklejona, mieszkanie po innym właścicielu). Także tylko szpary w oknach, no chyba że je otworzę, ale to z kolei nie pomoże w nawilżeniu ;) Bardzo dziękuję z góry za pomoc :)
        • Humea nie jest cichsza wg specyfikacji i w rzeczywistości też nie jest. Wspomniałem o niej nie dlatego, by wskazywać jako alternatywę, choć jest dobrą, bo jest około 10-20% wydajniejsza, ale w głośniejszym trybie maksymalnym, ale dlatego, że piszą na stronie, że metraż "zależy".
          Śmiało można brać Evaporative.

          W obu można wyłączyć światełka, ale Humea tylko w nocnym, więc pod tym względem lepiej skierować się ku XEV.

          Samą wentylację proponuję zbadać (kominiarz robi to raz do roku) lub zmierzyć, bo słaba, to za dużo CO2 czy gazów "odfarbowych". Być może zaklejona w kuchni ma wymuszać szybsze suszenie łazienki - większy ciąg idzie wtedy właśnie tam, ale to już zależy od kominów wentylacyjnych.
          • Ok, to biorę Xiaomi - bardzo dziękuję :) Jak nie spełni oczekiwań, to wypróbuję Klartę. :)
          • To jeszcze raz ja, bo coś sprawdziłam. Klarta Humea według specyfikacji jest właśnie cichsza niż Xiaomi Evaporative (24 db vs 34 db). To rozumiem miałeś na myśli jednak Klartę Humea?
  • Po 10 miesiącach bezproblemowej eksploatacji pojawił się problem z nawilżaczem od Xiaomi - zauważyłem, że przecieka! Na jego spodzie są po dwóch stronach małe otworki, nie wiem - jakaś wentylacja czy coś - i tamtędy ucieka woda. Nie, że leje się ciurkiem ale gdy wczoraj odłączyłem nawilżacz i podniosłem go w celu dokonania konserwacji pod spodem stało sporo wody. Za siedziskiem (pufem) na którym stał zauważyłem na parkiecie ślad od najpewniej wsiąkniętej wody - musiało leciutko zlatywać na podłogę? I teraz - nie ma przecież innej opcji, niż dostawanie się wody na spód urządzenia jak przez to miejsce, gdzie jest (chyba?) czujnik poziomu wody. Tam na dole też są dwa małe otworki. Czy ktoś miał podobny problem?

    Sprzętu kupiony u majfrendów, już napisałem do sklepu. https://uploads.disquscdn.com/images/9d213921fb9f1b3698061675488b8cd0409e5fe4ef09c00f7096465a8c9a05dd.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/1a4a3826ea12902962e3706539ec9ebf4ad72ca674fec58bb77730c8d186c2d8.jpg
      • Niestety, kopię się z majfrendami. Każą napełnić nawilżacz wodą do poziomu maks., postawić go normalnie na płask, włączyć w tryb auto i nagrać jak ta woda rzekomo wycieka. Pouczają, że nawilżacza nie należy gibać na różne strony (bo jak naleję wody, wezmę do ręki i zacznę nim ruszać na boki trochę, to jest ruch wody i wycieka dołem tak, jak opisałem). Tylko, że ta woda nie leci ciurkiem. Jak więc im tę wadę udowodnić (nie wystarczy samo zgłoszenie czy zdjęcia - musi być nagrany film,że np. nie działa coś, coś odpadło itp.).
  • Nawilżacz Xiaomi I mam od początku grudnia 2020. Cichy jest, nie ma problemu. Niestety trudno mi uzyskać 50% w pokoju ok 12m2 . Mieszkanie w bloku. okna zamknięte. Aby dobić do 50% muszę zamykać drzwi. Temp w pokoju 20-21 st w nocy przykracany grzejnik i jest ok 19 st. Rano przy uchylonych drzwiach jest 36-39%. Dziś rano po myciu i podłączeniu mam cały czas 5 diodek napełnienia wodą mimo pracy na 3 biegu od 9 do 19 . Dyski się obracają więc urządzenie pracuje . Aplikacja pokazuje 100% wody.
    • Jeśli dyski się obracają, a wody nie ubywa, to może jest problem z wiatrakiem. Czy czuć różnice w dmuchaniu przy zmianach prędkości?
      Druga opcja, to czujnik ilości wody. Ile było wody po tych 8 godzinach pracy, gdy pokazywał 100% wody?
      • Dyski się obracają , wiatrak chodzi z rożną prędkością na poszczególnych zakresach. Po10 godz ubyło ok 2,5-3 litrów wody. Sprawdziłem po zdjęciu górnej części że jest ubytek więc dolewałem aż usłyszałem brzęczyk . W nocy chodził na 2 biegu i do teraz / 11.22 / mam pięć świecących diodek i na smartfonie 100% wody.
        • No to ewidentnie czujnik poziomu wody. Chyba wypada zareklamować.
          Wcześniej spróbowałbym zrobić kilkugodzinną kąpiel całości w wodzie z kwaskiem cytrynowym. Może pechowo kamień osadził się na czujniku i zakłóca jego pracę, gdy jest woda. Można też spróbować wysuszyć tak w 100%, czyli wylać wodę i zbiornik umieścić nad kaloryferem na noc.
          Jak oba sposoby nie pomogą, to reklamowałbym.
          • Efekt czyszczenie mizerny. Nawilżacz chodził przez 12 h na 2 stopniu - jedna dioda zgasła , na smartfonie pokazuje 89% wody. Niepokoi mnie brak reakcji sprzedawcy . Wysłałem maila 12.01 i otrzymałem odpowiedź, by złożyć reklamację przez formularz , wtedy zastanowią się co zrobić dalej Wypełniłem i wysłałem natychmiast formularz. Po tygodniu / 18.01 rano / napisałem maila z zapytaniem jaki przewidują proces rozpatrzenia reklamacji . Cisza. Dziś wysłałem jeszcze jednego maila z grzeczną prośbą o odpowiedź. Chyba dobre zasady kupieckie poszły w zapomnienie.
          • To już chyba duży plus, że jest 89% a nie 100%. Znaczy, że znacznik ilości wody działa. Może po prostu powietrze jest nawilżone. Proszę brać pod uwagę fakt, że skuteczność nawilżacza Xiaomi Evaporative, jak i każdego innego nawilżacza ewaporacyjnego spada wraz ze wzrostem nawilżenia. Przy 60% ubytek wody będzie bardzo mały. Przy 30% będzie bardzo duży.
          • Wilgotność w pokoiku / 12m2 przy zamkniętych drzwiach i temp 20 st to 46% co udało mi się uzyskać , gdy drzwi są uchylone oscyluje między 36-40%. Uzupełniając wodę teraz dolałem 1,5 litra i zapaliła się 5 dioda ale sygnału max stanu nie było. Martwi minie brak odzewu od sprzedawcy - bardzo lekceważące podejście. Nie zależy mi na zwrocie, nawet wysyłka w celu naprawy nie jest dla mnie priorytetem, liczyłem na jakąś poradę . Mają doświadczenie / chyba / jakie usterki mogą wystąpić i nabywca może je łatwo usunąć bez naruszania gwarancji. Niestety , sprzedawca nie daje przykładu odpowiedniej troski o klienta.
          • Jak się nie odezwie do wieczora i nie wykaże "ekspiacji" za grzechy to podam jego nazwę. Jako że to forum jest odwiedzane przez potencjalnych nabywców, tuszę, że nie przysporzy mu to chwały.
          • Wysłałem do Homespotu maila z linkiem do naszej dyskusji. Znamy ten zespół. Mam nadzieję, że pomogę udrożnić proces.
          • Dziękuję , interwencja okazała się skuteczna . Przyszedł mail i na messengerze też ktoś był uprzejmy odpowiedzieć - > że się odezwą jutro < ???
            Z tego wniosek , że normalny klient który nie trafi na to forum i nie otrzyma pomocy to ma - kolokwialnie mówiąc - przechlapane. Nie jest to dobry obyczaj.
          • Ma zjawić się kurier i odebrać nawilżacz . Biorąc pod uwagę jak funkcjonuje kontakt z klientem, aż boję się myśleć jak będzie ten proces reklamacji przebiegał. Na razie doświadczenia niezbyt budujące.
          • Ma zjawić się kurier i odebrać nawilżacz . Biorąc pod uwagę jak funkcjonuje kontakt z klientem, aż boję się myśleć jak będzie ten proces reklamacji przebiegał. Na razie doświadczenia niezbyt budujące.
          • Zaoferowałem Homespotowi, że możemy zrobić analizę tego urządzenia. Mamy na stanie swojego XEV, a dzisiaj wjechał XEV 2, który co do zasady jest podobny. Będziemy mogli go porównać w działaniu z tymi dwoma. Czekam na odpowiedź :)
          • Liczę , że wszystko nabierze tempa. pokładam w Panu nadzieję. Czy wskaźnik poziomu wody Pan też usprawni, bo nadal jest źle. Pokazuje mi po 10 godz pracy na 3 biegu ciągłe 100% .powinno być 2 diody a jest 5.. Zależy mi by sprzęt szybko wrócił do mnie w 100% sprawny
          • Zaproponowałem jedynie porównanie z naszym Xiaomi Evaporative i Xiaomi Evaporative 2. Jeśli sklep się zgodzi, to postaramy się szybko określić, czy działa poprawnie. Niestety nie posiadamy podzespołów na wymianę.
          • Chciał bym by zostały szybko naprawione elementy bezdyskusyjnie działające wadliwie- wskaźnik poziomu wody oraz higrometr. Jak pojedzie do was sprawdzi Pan tylko wydolność urządzenia . Mam nadzieję , że serwis też to potrafi sprawdzić .
          • Ok , ale czy państwo naprawicie wskaźnik wody oraz mocno przekłamujący higrometr. Zrobiłem płukanie w tym tunelu, kominie - w dolnej części jest szparka, tamtędy wpływa woda i utrzymuje poziom taki jak w głównej komorze - ale rezultat mierny. Higrometr jak by przekłamywał o 5 % to bym nie kruszył kopii.Czy jesteście w stanie to naprawić bez utraty gwarancji.
          • Homespot z Warszawy. Próbowałem jeszcze przez czat się jakoś porozumieć.Prośba o odpowiedź na problemy poruszone w mailu - bez odzewu.
          • Swoją drogą , od 8 grudnia jak mam ten nawilżacz pracuje non stop, co tydzień myty i traktowany delikatnym odkamieniaczem i już by się zakamienił czujni. Strasznie szybko. Domyślam się że ten czujnik jest w dolnej części , tam jest w jednym miejscu na dole szparka przez którą dostaje się woda . Może tam napsikać odkamieniacz i potem wypłukać? Tam jest coś takiego jak pływak przesuwający się po jakiejś miarce?
  • dzień dobry
    ja mam ten sam problem z hałasem - na najniższym poziomie stałe buczenie -dźwięk jest męczący i wcale nie taki cichy, mi przeszkadza -niestety nie da się przy tym spać, trzeba wyłączyć urządzenie na noc a a myślałam że będzie prawie niesłyszalny (jak np oczyszczacz klatra , który bezdźwięcznie pracuje w nocy na w trybie cichym )
    na drugim poziomie to już nie można normalnie działać w pomieszczeniu z urządzeniem istotnie podnosi poziom hałasu i przeszkadza
    -czy macie podobne spostrzeżenia?
    -czy ktoś z użytkowników włącza nawilżacz na noc i ma jakieś spostrzeżenia?
    -czy nawilżacz klarty albo inny jest cichszy?
    pozdrawiam Joanna
    • Dzień dobry, my mieliśmy podobny problem z naszym nawilżaczem Xiaomi Evaporative co było spowodowane najprawdopodobniej złym spasowaniem talerzy obrotowych. Proszę spróbować poprawić talerze, może to właśnie jest problemem.
      Klarta rzeczywiście na najniższym biegu cicha, niesłyszalna.
    • U mnie pracuje całą noc, na trybie minimum jest całkowicie niesłyszalny, na trybie drugim jest słyszalny, ale wciąż na tyle cichy ze bez problemu można przy nim spać. Dopiero tryb 3 jest głośny.
  • Witam, zastanawia mnie jak wygląda kwestia hałasu u innych użytkowników. Na poziomie 1 poza prawie niesłyszalnym szumem słyszę jednostajne buczenie. Na 2 zaczynam słyszeć taki niejednostajny dźwięk, jakby trzeszczenie, a na 3 ten dźwięk jest dość głośny. To normalne? Szczerze mówiąc spodziewałam się raczej szumu bez takich dodatków.
    • Hej, często ten problem pojawia się w nawilżaczach powietrza Xiaomi Evaporative przy źle skręconych talerzach. Możesz spróbować je rozkręcić i skręcić. Jeśli nie pomoże to pewnie to przyjrzyj się budowie urządzenia, bo może być to naturalny dźwięk pracy tych dysków. Inną opcją jest jeszcze buczenie silnika.
  • Dzień dobry, czy jest już możliwość dodania urządzenia w aplikacji pozostając przy regionie EUR? Posiadam również odkurzacz xiaomi przez co obawiam się problemów w związku z koniecznością zmiany regionu w trakcie użytkowania
    • Dzień dobry, jeśli jedno urządzenie będziemy mieli na jednym regionie, to kolejne powinniśmy mieć na tym samym. W innym wypadku aplikacja nie obsłuży 2 urządzeń na raz.
  • Witam :) zastanawiam się pomiędzy Xiaomi Pure Evaporative, a KLARTA HUMEA wifi, oba modele są teraz w podobnej cenie. Który lepiej się sprawdzi do standardowego pokoju ok. 14m2?
  • Czy jest jakiś czas po pierwszych uruchomieniu nawilżacza na kalibrację urządzenia? Pytam bo zakupiłem go ze względu na suche powietrze a po uruchomieniu cały czas wskazuje > 60% Pozatym proste reguły jak: "Jeżeli": powyżej 60% to "zakończ": wyłącz, nie działa mimo że jest 65%
    • Dzień dobry, nawilżacze nie wymagają kalibracji. Późna reakcja na reguły lub jej brak to wynik braku odpowiedzi z serwera.

      Niemniej, jeśli nawilżacz wskazuje powyżej 60%, a reguła miała mu nakazywać wyłączenie przy tej wartości to de facto, nawilżacz powinien być wyłączony. Warto wspomnieć, że nawilżacz Xiaomi jak i pozostałe ewaporacyjne, potrafią zawyżać wartość 0-10 p.p., wiec wilgotność w pomieszczeniu może być niższa niż ta widoczna w aplikacji.

      Jaka wersja oprogramowania aplikacji i wybrany region pracy? Brak odpowiedzi to też kwestia wersji nawilżacza - CN czy EU co może mieć znaczenie w przypadku czasu odpowiedzi serwer - aplikacja.
  • Witam, mam poważne rozterki. W podobnych pieniądzach mogę kupić tego Xiaomi lub Philips HU4813/10. Który według Państwa będzie lepszym wyborem?
    • Nawilżacz Xiaomi Evaporative będzie lepszym wyborem, bo nie ma filtrów, ma większy zbiornik i ma apkę, która może powiedzieć np., że woda się skończyła :)
    • Wśród nawilżaczy ewaporacyjnych trudno znaleźć sensowne do polecenia rozwiązanie z miejscem na olejki. Sugeruję rozdzielić te funkcje, czyli kupić jakiś kominek do olejków.
  • Dzień dobry,
    jeszcze nie posiadamy kolejnej wersji nawilżacza powietrza Xiaomi. Jak zakupimy, to z pewnością zaktualizujemy informacje :)
    • Producenci nawilżaczy ewaporacyjnych nie zalecają dodawania olejków zapachowych. Niemniej nawilżacz Xiaomi nie ma filtra, a koła obrotowe, więc w razie dodania olejku można je zawsze umyć, ale to działanie na własną rękę :)
  • Jeśli akceptuje Pan dłuższą wysyłkę i ewentualne problemy z gwarancją, to zakup na Ali jest lepszy. To zdecydowanie Pana decyzja. Ja wszystko kupuje na polskie FV, bo łatwiej reklamować.
  • W naszej ocenie: https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/ nawilżacz Xiaomi Evaporative jest lepszym wyborem niż nawilżacze Philipsa (wyższa ocena Opłacalności oraz lepsza ocena możliwości). Obecnie można go kupić w cenie około 500 zł, więc jest bardzo dobrze wyceniony.

    Co do jonizacji, to nie ma ona większego znaczenia w przypadku alergii. No chyba, że mówimy o alergii na grzyby czy pleśnie. Jonizacja nie likwiduje alergenów roślinnych i zwierzęcych. Przeciwdziała im po prostu filtr HEPA.

    Ten nawilżacz Xiaomi pracuje cicho, ma spory zbiornik i co najważniejsze nie wymaga wymiany filtrów.
  • Marcin Szotmiller

    5 maja 2020 at 10:13

    Mam problem z automatyzacją. Możecie pokazać jak uwqs wyglądają reguły na włączanie przy jakiejś wilgotności? I wyłączanie przy wyższej?
    • Cześć,
      wrzucam screeny przykładowej automatyzacji, którą zrobiłam u nas. Powyżej 40% włącz nawilżacz powietrza Xiaomi i przełącz na 1 tryb pracy, a powyżej 60% wyłącz.

      Niestety, reguły załączają się bardzo wolno, nawet do kilku godzin. U nas włączenie nawilżacza trwało /- 4 godziny, więc czas reakcji prawdopodobnie spowodowany komunikacją z serwerem.

      Zrobiłam kolejną próbę i ustawiłam inną automatyzację - powyżej 50% wyłącz nawilżacz Xiaomi. Jak urządzenie dowilżyło pomieszczenie do 50%, nawilżacz wyłączył się niemal od razu.
      Nie ma na to złotej rady, niemniej warto ustawić reguły.

      https://uploads.disquscdn.com/images/6eed9ce25dcf45360022f3d425ddde7e7fbfd125b0a38f2f4deeedda69fc0301.jpg https://uploads.disquscdn.com/images/5c412c6cbaf4749ebcc56d4d6c6254d6358047b2c9451fb69eda81063cddf9a0.jpg
      • Marcin Szotmiller

        7 maja 2020 at 14:30

        Chyba wiem gdzie tkwi problem. Nawilżacz kiedy jest wyłączony źle odczytuje wilgotność powietrza. Dopiero po manualnym włączeniu nawilżacza ten prawidłowo odczytuje wilgotność i wznawia prace wg automatyzacji.
        • Dzięki za informację, sprawdzę to jeszcze. Niemniej miałoby to sens, bo tak jak pisałam, ustawiłam regułę z wyłączaniem nawilżacza po przekroczeniu 50% i zadziałało bez lagów.
          • Marcin Szotmiller

            8 maja 2020 at 10:20

            Dokładnie. Wyłączanie u mnie te działa bez zarzutu. Ale odczyt wilgotności po wyłączeniu jest bledny.
            Przykład sprzed 15 minut. Nawilżacz wyłączył się przy 50% a w tej chwili odczytuje 56%. Odświeżenie niczego nie zmienia.
            Niestety nie mogę dodać zdjecia
    • Używamy już go kilka miesięcy i jeszcze jako takich wad nie znaleźliśmy. Z pewnością ma trochę niższą wydajność maksymalną od Philipsa czy Klarty (wydajności podajemy w rankingu: https://ranking-oczyszczaczy.pl/nawilzacze-powietrza/ ), więc w malutkich sypialniach różnic nie ma. To co może przyjść z czasem, to awarie mechanizmu sterującego kręgami. Często w urządzeniach 2w1 zaczynają głośniej chodzić, ale nie widzimy jeszcze żadnego defektu. Czasami pracuje falowo, ale trudno mi określić przyczynę i to raczej kwestia jednostkowa. Zawyża też trochę więcej odczyty wilgotności w porównaniu do innych testowanych nawilżaczy.
      • Rozumiem również, że w Xaomi można korzystać ze zwykłej kranowej wody, a nie destylowanej jak w nawilżaczach ultradźwiękowych?
        Zastanawia mnie dlaczego jedynie Xaomi zastosowało bezfiltowe rozwiązanie, które może być bardzo atrakcyjne dla klienta i czy jest to zdrowe rozwiązanie pozbawione takich wad zdrowotnych jak nawilżacze ultradźwiękowe?
        • Tak. Do wszystkich ewaporacyjnych można lać wodę kranową. Ja polecam ją wcześniej przepuścić przez filtr odkamieniający typu Brita. W ten sposób zawsze mniej kamienia zostanie na dyskach/filtrze.

          Na rynku jest więcej urządzeń tego typu. To rozwiązanie niekoniecznie może być najfajniejsze, bo ilość dysków do umycia lub/i odkamieniania może zniechęcać. Łatwiej jest wymienić co sezon filtr.

          Co ciekawe testując go jeszcze nie odkamienialiśmy dysków, bo wydaje się, że nie jest to potrzebne. To kwestia ich powierzchni czynnej - kamień ma się gdzie osadzać i nie widać go na pierwszy rzut oka.
          • Wydaje mi się że przy stosowaniu wody po filtrze Brita to w ogóle nie ma co mówić o występowaniu kamienia w wodzie=>czajniki z użyciem takiej wody
          • Łukasz Rajzer

            4 maja 2020 at 08:38

            Dużo zależy od regularności wymiany filtra w takim dzbanku. Do tego dochodzi kwestia płukania, do której używa się zazwyczaj zwykłej wody. W takim bezciśnieniowym użytkowaniu kamień na filtrach zawsze się pojawi, ale to wielokrotnie wolniej niż w przypadku stosowania wody kranowej.
    • Ranking-oczyszczaczy.pl

      17 lutego 2020 at 10:32

      Dzień dobry,
      dyski zrobione są z trwałego plastiku i z tego powodu nie podlegają zużyciu. Wystarczy je ściągnąć min. raz na dwa tygodnie przepłukać.

      https://uploads.disquscdn.com/images/8c082e7bde16b1d115583b984d184c983c41fb551f29a6d5d3cd34829cc4120a.jpg
  • SzanujeZdrowie.pl

    7 lutego 2020 at 06:03

    Zauważyłem, ze w przeciwieństwie do oczyszczacza tutaj nie ustawimy automatyzacji np włącz, jeśli wilgotność spadnie poniżej 50%, ponieważ gdy urządzenie jest wyłączone to tej wilgotności nie mierzy w aplikacji. Wiec aby ustawić taka scenę, trzeba się zaopatrzyć w osobny czujnik i bramkę. Potwierdzacie, ze tak jest?
    • Ranking-oczyszczaczy.pl

      5 lutego 2020 at 17:09

      Cześć,
      niestety dla nawilżacza Xiaomi nadal nie ma obsługi w języku polskim, ale rozwiązaniem jest przełączenie aplikacji na język angielski. Wtedy wszystkie urządzenia podłączone do aplikacji (w tym np. oczyszczacze powietrza) również będą w tym języku.
  • Konrad Skowroński

    30 stycznia 2020 at 08:06

    A ja mam pytanie, która opcja jest bardziej opłacalna/wydajna: opisywany wyżej nawilażacz Xiomi Smatmi Pure oczyszczacz Xiomi Mi Air 2S, czy 2 w 1 - Sharp KC-F32EUW ? Koszt zakupu podobny, eksploatacji chyba również, natomiast interesuje mnie realna skuteczność.
      • Konrad Skowroński

        30 stycznia 2020 at 09:42

        Sypialnia 12m2 - zanieczysczenia, pod oknem ulica, suchośc powietrza, dziecko w sypialni rodzice, nie ma czym oddychać. Zamiennie z salonem - 25m2, utrzymanie ok. 50% wilgotości (akustyczne instrumenty muzyczne).
      • Konrad Skowroński

        30 stycznia 2020 at 11:20

        Sypialnia 12m2 z oknem na ruchliwą ulicę, rodzice dziecko, sucho, nie ma czym oddychać. 2 zastosowanie - salon 25m2 z instrumnetami akustycznymi wymagającymi 55% wilgotności.
        • XAP 2S w wersji CN, by móc podnieść tempo reakcji Xiaomi Evaporative Humidifier będą lepszym wyborem, bo we wskazanym Sharpie auto dla zapylenia działa słabo i zmienić tego nie można.

          Taki zestaw powinien poradzić sobie także w salonie, ale skuteczność nawilżenia 25 m2 zależeć będzie od specyficznych warunków mieszkaniowych.
          • Konrad Skowroński

            30 stycznia 2020 at 12:14

            Dziękuję. Tylko nie znam wersji CN, czy chodzi tu o największy oczyszczacz Xiaomi Air Purifier MAX ?
        • Xiaomi oficjalnie nie mówi o takiej funkcji, więc zakładam, że ne przewidzieli takiego działania.Olejki mogą wchodzić z elementami obudowy/dyskow lub czujnika ilości wody, dlatego nie stosowałbym olejków w tym nawilżaczu, jak w żadnym innym, w którym producent nie pisze wprost o takiej możliwości.
      • Spotkałem się z informacją, że nawilżacz Xiaomi pełni w jakimś stopniu funkcję oczyszczania powietrza. Czy badał Pan tą funkcję? Pewnie zależy to od konstrukcji , tzn. gdy strumień powietrza jest zasysany w taki sposób że uderza o powierzchnię zgromadzonej w zbiorniku wody to na jej powierzchni mogą osadzać się zanieczyszczenia. Jak to się sprawdza w praktyce?
  • Czy warto zapłacić trochę więcej i kupić ten model czy kupić trochę tańszą Klarta humea? W xiaomi przy zakupie płacimy więcej ale nie musimy wymieniać filtrów co pół roku. Jak to jest z czyszczeniem tych dysków?
    • Używamy w biurze nawilżacz ewaporacyjny Xiaomi od około miesiąca. Działa poprawnie. Dysków jeszcze nie czyścilimy. Ich duża powierzchnia sprawia, że kamień ma się gdzie osadzać. W przypadku nawilżacz Humea kamień łatwiej zauważyć na górnej części filtrów. Szczerze nie wiem, jakie będzie miało skutki długoterminowe. Próbujemy używać sprzęt, tak jakby to robił przeciętny użytkownik :)

      Sam nawilżacz Xiaomi jest z pewnością cichszy niż Klarty. 3 i 4 tryb Klarty jest głośniejszy niż 3-ci Xiaomi. Klarta w 4-tym trybie będzie mocniejsza.

      Czy warto dopłacić 400 zł? W sumie bardzo trudno odpowiedzieć mi na to pytanie. Osobiście użytkuję obecnie Humea w ok. 45 m2 studio w Sopocie, które odwiedzam na kilka dni w miesiącu. Mieszkanie dobrze wentylowane (nieszczelne okna), wymagające sporego ogrzewania (nie przekraczam temp. 20 stopni). Urządzenie wystarcza, by utrzymać 50% w trybach 2 i 3, ale wcześniej muszę użyć 4-ki, by szybko podbić z wilgotności około 35%. Mi ten oczyszczacz wystarcza.
      Oczywiście będą pokoje 25-metrowe, w których te nawilżacze będą miały problem z zachowaniem dobrej wilgotności.

      Do Xiaomi dołożyłbym, gdyby potrzebował zaopiekować się wilgotnością u rodziców w domu i przez WIFi kontrolowałbym, co słychać w pokoju i kiedy kończy się woda. Tu warto dodać, że w naszym modelu nawilżacz Xiaomi w aplikacji pokazuje trochę więcej niż urządzenia, które testowaliśmy razem (Philips, Klarta). Odczyt z nawilżacza Xiaomi potrafi być nawet o 7-10 p.p. wyższy niż odczyt w oczyszczaczach Xiaomi (te pokazują całkiem poprawnie).
      • Czyli jeżeli piszesz, że dociąga Ci do 50% wilgotności to w rzeczywistości masz 40-kilka?
        Dlaczego w mniejszym pomieszczeniu będzie miał mniejszą skuteczność?
        Mam pokój 18m, za mocno nasłoneczniony a przez to gorący, bez klimy latem ani rusz. Okna są duże, szerokie i maja miejsca gdzie wlatuje trochę powietrza gdzieś pomiędzy ale nie ma tragedii.
        No i teraz zimą jest tragicznie suche powietrze. Stacja pogodowa co prawda zawieszona na szafie przy oknie więc bezpośrednio na słońcu, no ale nawet teraz w nocy pokazuje wilgotność 24-28%. Czasem dochodzi do 35.
        No i szukam jakiegoś urządzenia na to. Skóra na dłoniach jak papier, oczy szczypią, rośliny doniczkowe też mają ciężko w takim środowisku.
        • Dużo zależy od umiejscowienia, ale trochę tak to działa. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych rozbieżności wynoszą często nawet 30 p.p. W nawilżaczach ewaporacyjnych te "przekłamania" dochodzą do 10 p.p. W obu wypadkach nawilżacz mierzy powietrze, które jest przy czujniku, więc naturalnie przy urządzeniu jest wilgotniej.
          Dlatego duże znaczenie ma umiejscowienie - czym "luźniej" wokół nawilżacza, tym pomiar jest bardziej prawidłowy.

          Sposobem na to jest ustawienie wyższych oczekiwań. Na Xiaomi można ustawić np. 50 lub 60%. Na Klarcie można ustawiać co 5% i tam np. w sypialni mam użyte 60% jako docelowe, a w salonie 55%.

          Ten Xiaomi Evaporative Humidifier powinien się sprawdzić. Myślę, że takim wymogiem powinno być dla Ciebie min. 200 ml/h, choć dużo zależy od tego ile realnie powietrza "przelatuje" Ci przez pokój.

          Przy mocno popuszczonej mikrowentylacji nawilżacze zawsze mają dużo więcej roboty, więc lepiej jest intensywnie i krótko wietrzyć jeśli nie dają rady.
          • Rozumiem, że xiaomi jest cichszy od klarty? Mieszkanie jest ciche a ja wyczulony na hałasy czy szumy.
            Zastanawiam się nad 2w1 Sharpa czy Panasonica, bo to są jak czytam super wydajne nawilżacze, zniechęca mnie jednak to, że sporo trzeba przy nich robić, czyścić i wymieniać filtry, które są drogie i w naszych warunkach drogie w eksploatacji.
      • Łukasz Rajzer nigdzie nie potrafię znaleźć - w jaki sposób pracuje Xiaomi, bez podłączania do wifi / smartfona itd.
        Stara się utrzymać np. 50% wilgotności? Czy jak? Chcę kupić ten model, ale nie mam możliwości podłączenia go pod wifi - ale nie wiem czy ma sens zakup, jeżeli bez wifi nawilżacz xiaomi nie spełniał by swojej roli...
        Jak on działa bez wifi?
        • To odpowiem tak:
          bez aplikacji
          - na panelu nawilżacza można wybrać tryb pracy (są 3 prędkości tryb automatyczny)
          - na panelu jest wskaźnik ilości wody
          Bez apki nawilżacz powietrza będzie spełniał swoją funkcję. Można włączyć tryb automatyczny i nawilżacz będzie dążył do osiągnięcia 50% wilgotności.

          Z aplikacją:
          - aplikacja pozwala na kontrolowanie aktualnego % wilgotności w pomieszczeniu. Ta informacja jest widoczna tylko w aplikacji.
          - można zautomatyzować nawilżacz powietrza - dodanie własnych warunków pracy, ale to opcjonalne.

          Bez aplikacji nawilżacz będzie dział, aplikacja nam daje dodatkowe informacje (jak np. aktualna wilgotność) czy sterowanie na odległość.
  • I pewnie wiecej nie podniesie. Na wyjsciu ma 53 % sprawdzane czujka aqara, ten wbudowany podaje 55 % wiec podobnie. U mnie po 3 h z 36 do 41 %, czujnik lezy 2 m od urzadzenia. nastawy na full, pow. 30 m2 z tym, ze drzwi otwarte od sypialni. Slabo to widze.
  • I pewnie wiecej nie podniesie. Na wyjsciu ma 53 % sprawdzane czujka aqara, ten wbudowany podaje 55 % wiec podobnie. U mnie po 3 h z 36 do 41 %, czujnik lezy 2 m od urzadzenia. nastawy na full, pow. 30 m2 z tym, ze drzwi otwarte od sypialni. Slabo to widze.
    • Musisz przełączyć się na server Mainland China i wybrać z listy. Połączyć się i potem wpisac haslo do twojego WiFi. Niestety aplikacja odkurzacza Xiaomi nie dziala na tym serwerze. To jest niefajne.
      Narazie po 2 dniach nie jestem z niego specjalnie zadowolony. Podniósł mi wilgotność z 35% na 45% i tyle. Woda wyparowała(chyba 8 litrów w ciagu 2 dni) także ta woda poszła w powietrze, ale być moze dzieje się to zbyt wolno, zeby podnieść wilgotność(lub mam za duża wymianę powietrza w mieszkaniu [70m2]). Oczyszczacz ktory jest 10 metrow od nawilzacza pokazuje nadal 35%.
      Kolejna sprawa cięzko dostac się do wiatraka ktory nawiewa powietrze do srodka i go wyczyscic(byc moze to jest latwe ale ja nie widzilaem tego w intrukcji i nie ma oczywistych srubek czy zatrzaskow). Widzialem opinie na sieci ze po roku moze to smierdzieć.

      Daj znać jak u Ciebie z poziomem nawilżenia.
      • Update:
        Nawilżacz działa sprawnie. W pomiesczeniu 20m2 (zamkniete drzwi, okna) podniósł z 35% na 65% w kilka godzin.
        W pomieszczeniu o ktorym pisałem wyżej jest zbyt duza wymiana powietrza (okazalo się to po sprawdzeniu przez kominiarza).

        Generalnie polecam ten nawilzacz, ale te 60m2 z opisu urzadzenia to chyba na wyrost. Na poziomie 3 (najwyzszym ) jest dość słyszalny. Na 1 .też lekko słyszalny, da się spać przy tym.
    • Musisz przełączyć się na server Mainland China i wybrać z listy. Połączyć się i potem wpisac haslo do twojego WiFi. Niestety aplikacja odkurzacza Xiaomi nie dziala na tym serwerze. To jest niefajne.
      Narazie po 2 dniach nie jestem z niego specjalnie zadowolony. Podniósł mi wilgotność z 35% na 45% i tyle. Woda wyparowała(chyba 8 litrów w ciagu 2 dni) także ta woda poszła w powietrze, ale być moze dzieje się to zbyt wolno, zeby podnieść wilgotność(lub mam za duża wymianę powietrza w mieszkaniu [70m2]). Oczyszczacz ktory jest 10 metrow od nawilzacza pokazuje nadal 35%.
      Kolejna sprawa cięzko dostac się do wiatraka ktory nawiewa powietrze do srodka i go wyczyscic(byc moze to jest latwe ale ja nie widzilaem tego w intrukcji i nie ma oczywistych srubek czy zatrzaskow). Widzialem opinie na sieci ze po roku moze to smierdzieć.

      Daj znać jak u Ciebie z poziomem nawilżenia.
      • Update:
        Nawilżacz działa sprawnie. W pomiesczeniu 20m2 (zamkniete drzwi, okna) podniósł z 35% na 65% w kilka godzin.
        W pomieszczeniu o ktorym pisałem wyżej jest zbyt duza wymiana powietrza (okazalo się to po sprawdzeniu przez kominiarza).

        Generalnie polecam ten nawilzacz, ale te 60m2 z opisu urzadzenia to chyba na wyrost. Na poziomie 3 (najwyzszym ) jest dość słyszalny. Na 1 .też lekko słyszalny, da się spać przy tym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

10 września 2024 · 4 minuty czytania

Nawilżacz powietrza jak kominek – ultradźwiękowy Stadler Form Ben. Warto kupić?

Blaupunkt AHS701 to ciekawy nawilżacz powietrza z oczyszczaczem. Wyposażony w filtr HEPA mógłby być ciekawą alternatywą dla modeli 2w1. Niestety wapienny pył sprawia, że urządzenie jest dość niemiarodajne i uciążliwe w eksploatacji.

9 września 2024 · 4 minuty czytania

Blaupunkt AHS701 – ciekawy, choć ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z filtrem HEPA

Blaupunkt AHS701 to ciekawy nawilżacz powietrza z oczyszczaczem. Wyposażony w filtr HEPA mógłby być ciekawą alternatywą dla modeli 2w1. Niestety wapienny pył sprawia, że urządzenie jest dość niemiarodajne i uciążliwe w eksploatacji.

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHA501 w eksperckim rankingu nawilżaczy powietrza. Dobra relacja ceny do wydajności nawilżania. Czy warto?

22 grudnia 2023 · 9 minut czytania

Nawilżacz ewaporacyjny Klarta Humea Grande – większy, wydajniejszy, bardziej opłacalny

Klarta Humea Grande W naszej opinii Decydując się na zakup nawilżacza powietrza Klarta prosimy, skorzystaj z linków partnerskich, by wesprzeć …