Czym myć panele? Najważniejsze porady

Maciej Kluba

Maciej Kluba

6 minut czytania

Posiadacze paneli wiedzą, że ich regularne mycie pomaga utrzymać nie tylko czystość, ale i dobrą kondycję podłogi. Każdy ma swoje ulubione połączenia środków czyszczących i urządzeń lub akcesoriów do pielęgnacji. Czym myć panele, żeby błyszczały? Jak dbać o panele winylowe? Czy ocet do paneli podłogowych to dobre rozwiązanie? W tym artykule podpowiemy, jakich środków do mycia warto używać i jakie sprzęty mogą Ci w tym pomóc?

Czysty pokój laminowana podłoga
Czysta laminowana podłoga w pustym pokoju. Źródło: Canva.com

Jak myć panele? 3 podstawowe zasady zanim zaczniesz myc panele

1. Wyczyść je na sucho – pozbądź się kurzu i innych drobinek

Zanim sięgniesz po mopa czy odkurzacz myjący, warto odkurzyć podłogę. Staranne usunięcie wszelkich brudków, np. ziarenek piasku ochroni podłogę przed ich przesuwaniem i potencjalnym rysowaniem powierzchni paneli.

Odkurzaj panele w kierunku desek lub wzoru na okładzinie. Dzięki temu usuniesz zanieczyszczenia zalegające w miejscach łączeń i dokładnie posprzątasz całą podłogę.

2. Czyszcząc na sucho, używaj miękkich szczotek

Do czyszczenia na sucho użyj odkurzacza z miękką końcówką lub specjalnej szczotki do paneli podłogowych (może być ręczna szczotka, np. Vileda).

Unikaj nadmiernego naciskania na końcówkę odkurzacza – jej ostre brzegi mogą uszkodzić wierzchnie powłoki zabezpieczające.

3. Nie przesadź z wodą

Nie sztuką jest użyć sporej ilości wody, którą następnie rozetrzemy po podłodze. Zwłaszcza, że panele nie lubią nadmiernej ilości wody, jak i środków higienicznych, bez względu na to czy będzie to roztwór wody z octem czy gotowy płyn do podłóg ze sklepu.

Po skończonym myciu warto otworzyć okna, by przyśpieszyć suszenie lub przetrzeć podłogę suchą ściereczkę. Otwarte okna ułatwią też pozbycie się zapachu detergentów. Możesz do tego użyć również oczyszczacza powietrza, jeśli takowy posiadasz.

Czym myć panele?

Czym myć panele winylowe? Opcji jest kilka, jednak w gruncie rzeczy sprowadzają się one do 3: 

Odkurzacz myjący

Najlepsze rozwiązanie, jeśli cenisz sobie czas i wygodę. Urządzenia te łączą funkcję tradycyjnego odkurzania z myciem podłogi za pomocą wody i detergentu.

Dzięki temu nie musisz najpierw odkurzać podłogi, a następnie dopiero ją myć. Możesz wykonać to za jednym razem.

Pod pojęciem odkurzacz myjący kryją się zasadniczo 2 rodzaje urządzeń: odkurzacze samojezdne, jak i odkurzacze pionowe z funkcją mopowania.

Te pierwsze gwarantują wygodę i odpoczynek – całą pracę wykonuje za nas urządzenie, a my jedynie musimy pamiętać o wymianie wody (w modelach ze stacją opróżniającą i to nie jest koniecznością).

Te drugie zaś pozwalają dotrzeć do każdego miejsca, do którego robot jednak nie dojedzie ze względu na swoje rozmiary. Doskonale sprawdzą się więc w przypadku szczelin i wąskich zakamarków.

Roboty sprzątające z funkcją mopowania

Robot Roborock S5 Max z funkcją mopowania. Obok odwróconego urządzenia leży zbiornik na wodę wraz z nakładką mopującą. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Robot Roborock S5 Max z funkcją mopowania. Obok odwróconego urządzenia leży zbiornik na wodę wraz z nakładką mopującą. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Decydując się na robota sprzątającego, możesz wybrać 2 warianty:

  • Tańszy – urządzenie wyposażone jedynie w stację ładowania, bez możliwości opróżniania w niej zanieczyszczeń lub wymiany wody.

Mycie z reguły odbywa się metodą pasywną. Odkurzacz przejeżdżając po podłodze, przy okazji przesuwa po niej wilgotną ściereczkę.
Cena robotów mopujących bez stacji na wodę: od ok. 1000 zł

Dreame L20 Ultra ze stacja opróżniającą w wersji białej
Przykład w pełni funkcjonalnego robota sprzątającego ze stacją opróżniającą: Dreame L20 Ultra. Źródło: Materiały producenta Dreame.

  • Droższy – wyposażony w stację opróżniającą, która nie tylko zbiera kurz, ale też np. posiada pojemnik na brudną i czystą wodę. Nierzadko również z funkcją mycia i osuszania mopów. Mycie aktywne – czyli obracające się pady, które kręcą się podczas poruszania się odkurzacza, skuteczniej odrywając zaschnięte zabrudzenia.
    Cena robotów mopujących ze stacją na brudną i czystą wodę: od ok. 3000 zł.

Odkurzacz pionowy z funkcją mopowania

Odkurzacz pionowy z funkcją mycia Dreame H13 Pro
Odkurzacz pionowy z funkcją mycia Dreame H13 Pro. Materiały producenta Dreame

Odkurzacze pionowe z funkcją mycia mogą kosztować zarówno kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. Ich koszt zależy głównie od mocy ssania, ilości trybów pracy i wymiennych końcówek.

Decydując się na taki zakup warto również zwrócić uwagę, czy dany odkurzacz posiada funkcję samooczyszczenia w stacji dokującej oraz czy można w nim używać detergentów – a jeśli tak, to jakich.

Cena odkurzaczy pionowych z funkcją mycia: Od 200 do nawet 4000 zł

Mopy i ściereczki

Mop w domu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Mop w domu. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Tradycyjny mop ręczny cieszy się wciąż dużą popularnością, zwłaszcza wśród bardziej tradycyjnych użytkowników lub osób, które chcą na szybko sprzątnąć dane miejsce.

Jeśli używasz mopa ręcznego, pamiętaj by po zanurzeniu w wodzie z środkiem czyszczącym, dokładnie odcisnąć jej nadmiar. To bardzo ważne nie tylko w kontekście podłóg drewnianych, ale również winylowych. 

Zacznij od jednego końca pomieszczenia i systematycznie przechodź w stronę przeciwległego końca.

Mopowanie podłogi ściereczka
Ściereczka mopa. Źródło: Canva.com

Staraj się nie zostawiać nadmiaru wody na podłodze, szczególnie na powierzchniach drewnianych lub laminowanych. Suchą ściereczką lub czystym mopem „na sucho” natychmiast wycieraj mokre obszary, aby uniknąć uszkodzeń

Myjki parowe – nie przez wszystkich polecane

Myjki parowe budzą najwięcej wątpliwości. Nie wszyscy producenci paneli zalecają używanie myjek parowych do czyszczenia swoich produktów. Ich zdaniem wskutek wysokiej temperatury może ich zdaniem dojść do odkształceń i deformacji paneli.

Dysza myjki parowej. Źródło: Canva.com
Dysza myjki parowej. Źródło: Canva.com

Inni dopuszczają korzystanie z myjek parowych, ostrzegając przed zbyt wysoką temperaturą. Dlatego też warto ustawić niską moc i pamiętać, by nie trzymać parownicy zbyt długo w jednym miejscu, zwłaszcza przy łączeniach paneli.

Zaletą myjek parowych przede wszystkim brak konieczności stosowania jakichkolwiek środków czyszczących. Wystarczy czysta woda pod dużym ciśnieniem, co jest ekologiczne i bezpieczne dla alergików.

Środki do mycia paneli

Czy panele winylowe można myć octem?

Szklanka z octem
Szklanka z octem. Źródło: Canva.com

Jak najbardziej. Najlepiej sprawdzi się roztwór szklanki octu na 5 l letniej lub ciepłej wody – proporcje oczywiście można zmniejszyć analogicznie do posiadanego pojemnika. Ocet bardzo dobrze nabłyszcza i dezynfekuje podłogę.

Jego minusem jest oczywiście dość nieprzyjemny, intensywny zapach. Można go jednak zneutralizować np. za pomocą kilku kropel olejki eterycznego z eukaliptusa czy rumianku.

Płyn do mycia naczyń – tani i prosty sposób

Płyn do mycia naczyń
Płyn do mycia naczyń. Źródło: Canva.com

Nie potrzebujesz specjalnych płynów do podłóg. Wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń, którego używasz na co dzień. 

Wlej do pojemnika ciepłą wodę i dolej do niego trochę płynu do naczyń – aż zobaczysz, że tworzy się piana. Poczekaj 15-20 minut, aż mieszanka ostygnie lub nawet zrobi się zimna. 

Ciepła woda szybciej odparowuje, co sprzyja tworzeniu się smug i zacieków. W ten sposób zmniejszysz ryzyko wystąpienia problemu.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

18 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Moc ssania odkurzacza — jak ją dobrać do potrzeb? 

Bez względu na to, czy wybierasz odkurzacz pionowy, robot sprzątający, czy odkurzacz tradycyjny, kluczowa jest moc ssania.  To właśnie ona …

15 listopada 2024 · 6 minut czytania

Klasa efektywności energetycznej – wszystko, co musisz wiedzieć

Etykieta energetyczna informuje użytkowników urządzeń RTV i AGD o możliwym poborze energii stosowanych urządzeń. Mobilizuje również producentów do rozwijania technologii obniżających pobór energii elektrycznej w oferowanych sprzętach. W 2021 roku weszła w życie nowelizacja klas efektywności energetycznej zastępująca m.in. dawne klasy A+++, A++, A+ oraz A. Pojawił się nowy bardziej przejrzysty i intuicyjny podział: od A do G.. Co oznacza klasa efektywności energetycznej? Jak czytać etykiety i jakie urządzenia są nimi objęte?

14 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Pylenie brzozy – praktyczne informacje dla alergików

Pylenie brzozy to trudny czas dla alergików, ponieważ pyłek tego drzewa jest jednym z najczęstszych alergenów wziewnych. Wykazuje on silne …

11 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Woda z osuszacza powietrza – do czego można ją wykorzystać?

Osuszacze powietrza pomagają w usunięciu wilgoci, zarodników pleśni, czy grzybów. Jednak co zrobić z wodą, która zbiera się w zbiorniku …

8 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Tani dobry odkurzacz bezprzewodowy – czy taki w ogóle istnieje? Analizujemy oferty w sklepach

Odkurzacze na akumulator to wygodne urządzenia, które pomogą Ci zadbać o porządek.  Dotyczy to zarówno lekkich modeli pionowych, jak i …