5
(2)

Smog powstaje w wyniku połączenia wysokiej emisji zanieczyszczeń oraz odpowiednich warunków atmosferycznych. Dokładny przebieg tego procesu uzależniony jest od rodzaju smogu, a tych wyróżniamy dwa. Wyjaśniamy, jak powstaje smog londyński i fotochemiczny.

W skrócie

  • Głównie źródła zanieczyszczeń tworzących smog to ogrzewanie domów, przemysł, transport i rolnictwo.
  • Smogowi kwaśnemu (z którym mamy do czynienia w Polsce w sezonie jesienno-zimowym) sprzyjają wyż baryczny, brak wiatru i mgła.
  • Do rozwoju smogu fotochemicznego przyczyniają się wysoka temperatura i promieniowanie UV.

Jak powstaje smog londyński

Smog londyński (klasyczny, kwaśny, siarkowy) powstaje wtedy, gdy połączone zostaną dwa czynniki. Pierwszy z nich to wysoka emisja zanieczyszczeń. Główne składniki tego rodzaju smogu to:

  • pyły zawieszone,
  • tlenki siarki,
  • tlenki węgla,
  • tlenki azotu,
  • benzo(a)piren.

Głównym źródłem pyłów zawieszonych, tlenków siarki i węgla oraz benzo(a)pirenu są domowe piece i kotły grzewcze. W przypadku tlenków azotu dominujące źródło to transport, a szczególnie samochody osobowe.

Powstawanie smogu londyńskiego

W Polsce sezon grzewczy trwa od października do kwietnia, natomiast najchłodniejsze miesiące, a więc wymagające najsilniejszego ogrzewania, to styczeń, grudzień i luty.

Jednak w tych okresach zdarzają się dni z lepszą, jak i z gorszą jakością powietrza. Jest to spowodowane tym, że drugim warunkiem powstania smogu londyńskiego jest odpowiednia sytuacja atmosferyczna.

W skrócie: musi dojść do sytuacji, w której zanieczyszczenia nie mogą swobodnie odpłynąć. Dzieje się tak podczas braku ruchów powietrza. Poziome ruchy zostają zablokowane w przypadku ukształtowania uformowania antycyklonu (wyżu barycznego).

Mgła nad ulicą

Wyż baryczny jest zasilany masami powietrza z wyższych warstw atmosfery. Tłumią one ruchy konwekcyjne i sprawiają, że zanieczyszczone powietrze nie może odpłynąć z przygruntowej warstwy atmosfery.

Pionowe ruchy powietrza w postaci wiatru również pomagają w odpływie zanieczyszczeń. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym smogowi jest zatem bezwietrzna pogoda. W takie dni dobry oczyszczacz powietrza jest szczególnie przydatny.

Ponadto sprzymierzeńcem smogu jest wysoka wilgotność powietrza. Zawarte w nim zanieczyszczenia łączą się bowiem z kropelkami wody tworzącymi mgłę.

Jak powstaje smog fotochemiczny

Pierwszym warunkiem powstania smogu fotochemicznego (kalifornijskiego, Los Angeles, białego) jest emisja takich zanieczyszczeń jak:

  • tlenki azotu,
  • tlenki węgla,
  • węglowodory.

W Polsce głównym źródłem tych pierwszych jest transport, który odpowiada za emisję 35,45% tlenków azotu. Drugie miejsce zajmuje przemysł energetyczny (20,95%), natomiast trzecie rolnictwo (12,09%).

Powstawanie smogu fotochemicznego

Transport stanowi też główne źródło dwutlenku węgla, przy czym największy udział w jego emisji mają samochody osobowe. W 2019 r. wygenerowały one 60,6% CO2 pochodzącego z transportu.

Pod względem emisji węglowodorów pierwsze miejsce zajmuje ogrzewanie budynków. Jednak to właśnie pozostałe źródła tych zanieczyszczeń mają szczególne znaczenie dla powstania smogu fotochemicznego. Ogrzewanie domów nie ma bowiem miejsca w sezonie letnim.

Smog fotochemiczny stanowi problem w ciepłe dni, ponieważ drugim warunkiem jego rozwoju jest wysoka temperatura, najlepiej w połączeniu z wilgotnością poniżej 70%.

Jak powstaje smog

Na skutek promieniowania UV wspomniane zanieczyszczenia ulegają reakcjom fotochemicznym i chemicznym. W ich wyniku powstają silnie drażniące i reaktywne związki, takie jak:

  • ozon (O3), który tworzy się na skutek uwolnienia z tlenków atomu tlenu, a następnie jego połączenia z tlenem cząsteczkowym (O2).
  • nadtlenek wodoru,
  • formaldehyd,
  • acetalaldehyd,
  • azotan nadtlenku acetylu (PAN, C2H3NO5).

Źródła

  1. Jakub Bartyzel, Październikowy smog to wina wyżu, samochodów i obwarzanka, smoglab.pl
  2. Emisje CO2 z samochodów: fakty i liczby (infografiki), europarl.europa.eu
  3. Zanieczyszczenie powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi na stacjach tła miejskiego w 2022 roku, powietrze.gios.gov.pl
  4. Smog kwaśny, czyli smog typu londyńskiego, airly.org
  5. Anna Florek, Jakie są przyczyny i mechanizm powstawania smogu fotochemicznego (typu Los Angeles)?, zpe.gov.pl
  6. Photochemical Smog, sciencedirect.com

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

31 marca 2025 · 4 minuty czytania

Temperatura w pracy – normy prawne i wpływ na pracowników 

5 (1) Za niska lub za wysoka temperatura negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka. W miejscu pracy musi być …

14 marca 2025 · 7 minut czytania

Filtracja powietrza – szybkie i skuteczne usuwanie zanieczyszczeń

4,5 (2) Filtracja powietrza to najskuteczniejsza metoda usuwania z niego szkodliwych zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych, lotnych związków organicznych i …

4 marca 2025 · 7 minut czytania

Czy wilgotne powietrze jest zdrowe?

4,7 (18) Z jednej strony wiele osób narzeka zimą na skrajnie niską wilgotność powietrza w swoich mieszkaniach czy biurach. Z …

25 lutego 2025 · 4 minuty czytania

Odkurzacz pionowy Miele czy Dyson? Porównujemy

Odkurzacze pionowe Miele i Dyson łączy m.in. wyposażenie dodatkowe. Która marka wypada lepiej pod tym i innymi względami? Sprawdziliśmy.

11 lutego 2025 · 10 minut czytania

Hizero czy Dyson? Który sprzęt wybrać do czyszczenia podłóg

4,8 (6) Wybór sprzętu do czyszczenia podłóg to trudne zadanie. Zwłaszcza jak weźmiemy pod lupę dwie wiodące marki, czyli Hizero …