Jakość powietrza. To warto o niej widzieć

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

3 minuty czytania

Ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz zwierząt, a także na całe środowisko. Co tak naprawdę kryje się pod tym określeniem?

Wyjaśniamy, czym jest jakość powietrza, w jaki sposób się ją monitoruje oraz jak wygląda w Polsce.

Co oznacza jakość powietrza?

Na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, możemy znaleźć informację, że określenie jakość powietrza:

„dotyczy składu chemicznego powietrza na wysokości około 2 m n.p.g, a zwłaszcza zawartości w powietrzu szkodliwych dla zdrowia ludzkiego lub roślin związków chemicznych”. 

Jakość powietrza mówi zatem o jego czystości w dolnych warstwach atmosfery, ze szczególnym uwzględnieniem obecności zanieczyszczeń, które mają wpływ na zdrowie organizmów żywych.

W szerszym znaczeniu hasło jakość powietrza można odnieść do wszystkich parametrów powietrza, które wpływają na człowieka i resztę środowiska. Należałoby tu zatem uwzględnić także wilgotność oraz temperaturę.

Jednak w tym artykule skupiamy się na najpopularniejszym znaczeniu terminu, czyli na jego czystości.

Monitorowanie jakości powietrza

W Polsce za monitorowanie jakości powietrza odpowiadają Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz podległe mu jednostki wojewódzkie. Na terenie kraju znajduje się obecnie 279 stacji pomiarowych. Z wynikami pomiarów można zapoznać się na stronie internetowej: powietrze.gios.gov.pl

Ponadto działają pozarządowe systemy monitoringu i prognozy jakości powietrza, z których najbardziej popularne jest obecnie Airly.

Osoby zainteresowane szybkim dostępem do informacji o stanie powietrza oraz otrzymywaniem alertów w przypadku wysokich stężeń zanieczyszczeń mają do wyboru sporo aplikacji mobilnych. Jako przykład można wskazać takie nazwy jak:

  • Jakość Powietrza w Polsce (aplikacja GIOŚ),
  • Airly,
  • Kanarek,
  • IQAir AirVisual,
  • Smog Polska.

Jakość powietrza można kontrolować również samodzielnie. Pozwalają na to wewnętrzne i zewnętrzne czujniki. Te pierwsze często są wbudowane w niektóre urządzenia. Dobry oczyszczacz powietrza ma przynajmniej jeden miernik zanieczyszczeń, natomiast w nawilżaczu nie powinno zabraknąć wilgotnościomierza.

Jakość powietrza w skali AQI

AQI to skrót od słów Air Quality Index, co w tłumaczeniu na język polski oznacza wskaźnik jakości powietrza. Służy do informowania o czystości powietrza w obrazowy, zrozumiały dla społeczeństwa sposób.

Skala AQI jest wykorzystywana w różnych krajach, jednak nie bazuje na międzynarodowej normie. Oznacza to, że w poszczególnych państwach zasady oceny jakości powietrza są różne. Najbardziej popularne są normy amerykańska i chińska, z których pierwsze jest dużo bardziej restrykcyjna.

Ponadto różnicę między krajowymi AQI stanowi rodzaj zanieczyszczeń uwzględnianych w ocenie jakości powietrza. Amerykańska EPA bierze pod uwagę stężenie:

  • pyłów zawieszonych,
  • dwutlenku azotu,
  • tlenku węgla,
  • dwutlenku siarki,
  • ozonu (na poziomie gruntu).

Podobnie wygląda sytuacja w Polsce. W Indiach natomiast mają znaczenie również amoniak i ołów.

Polski indeks jakości powietrza prezentuje się tak:

Indeks jakości powietrza

Zalecenia WHO względem jakości powietrza

Jakość powietrza to zagadnienie, którym zajmuje się m.in. Światowa Organizacja Zdrowia. WHO opracowała normy dla najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, które nie powinny być przekraczane. Aktualne zalecenia pochodzą z 2021 i wyglądają tak:

Rodzaj zanieczyszczeniaPrzedział czasowyAktualna norma
PM2,5Średnia roczna    5 µg/m3
Średnia dobowa25 µg/m3
PM10Średnia roczna            15 µg/m3
Średnia dobowa50 µg/m3
NO2Średnia roczna    10 µg/m3
O3
Średnia dla 8 godzin100 µg/m3
SOŚrednia dobowa40 µg/m3
COŚrednia dobowa4 µg/m3

Jakość powietrza w Polsce – dobra czy zła

Już od lat mówi się o tym, że jakość powietrza w Polsce na tle Europy wygląda źle. Zimą dochodzi do przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń. Ich głównym źródłem są domowe piece grzewcze, chociaż w przypadku tlenku azotu największą emisją charakteryzuje się transport.

Dobra wiadomość jest taka, że według raportu opracowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce za rok 2023 sytuacja ulega poprawie. Jakość powietrza w tym roku była bowiem lepsza niż w roku 2022.

Źródła:

  1. Co to jest indeks jakości powietrza i jak go analizować?, airly.org.pl
  2. About National Air Quality Index, cpcb.nic.in
  3. Strona play.google.com
  4. Strona GIOŚ, gios.gov.pl

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

18 października 2024 · 7 minut czytania

Dwutlenek siarki (SO2) – konserwant w przemyśle, ale i trujący składnik smogu

Z jednej strony siarka to jeden z najbardziej uniwersalnych pierwiastków, Z drugiej strony tlenki siarki emitowane do atmosfery mogą stać niebezpiecznym elementem smogu. Podrażniają drogi oddechowe, inicjują zmiany nowotworowe, korozję materiałów budowlanych i przyczyniają się do powstawania kwaśnych deszczy. Jak się chronić?

16 października 2024 · 6 minut czytania

Pył zawieszony PM2,5 – co to jest? Jaki ma wpływ na zdrowie?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jaki jest ich wpływ na zdrowie? I jak się chronić?

15 października 2024 · 3 minuty czytania

Elektryczny pochłaniacz wilgoci do domu – praktyczny przewodnik, który pomoże Ci w wyborze urządzenia

Najlepszy pochłaniacz wilgoci do domu to osuszacz kondensacyjny. Jest to sprzęt, który pozwoli Ci pozbyć się nadmiaru wody z powietrza …

14 października 2024 · 4 minuty czytania

Zaparowane okna po nocy – czy to zły znak?

Zaparowane okna po nocy to częsty widok. Czy należy się nim przejmować, czy stanowi normalne, nieszkodliwe zjawisko? To zależy. Wyjaśniamy, …

14 października 2024 · 6 minut czytania

Pył zawieszony PM10 – co to jest? Skąd się bierze? Jaki ma wpływ na zdrowie?

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jaki jest ich wpływ na zdrowie? I jak się chronić?