W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są jonizatory plazmowe i ostrzowe. Producenci coraz częściej sięgają po te pierwsze, które mają większy wpływ na stan powietrza. W tym artykule wyjaśniamy działanie i przyczyny popularności plazmowej.
Jak działa jonizacja plazmowa?
Jonizator plazmowy (nazywany czasem termemisyjnym) wyposażony jest w dwie elektrody o przeciwnych ładunkach. Na jednej z nich wytwarzane są jony ujemne tlenu (O-), natomiast na drugiej jony dodatnie wodoru (H+). Ze względu na różny ładunek jony te dążą do połączenia ze sobą, co skutkuje powstaniem tzw. hydroksyli (OH).
Hydroksyle natomiast po napotkaniu na zanieczyszczenia odbierają im wodór, w wyniku czego same stają się cząsteczkami wody (H2O), a zanieczyszczenia zostają rozbite.
? Zobacz także, jak działa jonizacja ostrzowa.
Zalety i wady jonizacji plazmowej
- Większa trwałość generowanych jonów – jony są cięższe, a dzięki temu nie rozbijają się na napotkanych przeszkodach
- Większe podobieństwo jonów do tych występujących w środowisku naturalnym
- Mniejsza ilość generowanego ozonu
- Jonizacja plazmowa to proces wolniejszy niż jonizacja ostrzowa, ponieważ ilość jonów generowanych w tym samym czasie jest niższa.
Komu jest polecana jonizacja plazmowa?
Jonizacja plazmowa polecana jest przede wszystkim alergikom. Na liście zanieczyszczeń, których usuwanie wspomagają jony, znajdują się zarodniki pleśni, pyłki roślinne i roztocza. Nie oznacza to jednak, że jonizacja w oczyszczaczu dla alergików jest niezbędna – filtr HEPA i wstępny i tak skutecznie usuwają alergeny wziewne.
Warto też podkreślić, że jonizacja plazmowa w oczyszczaczu powietrza przynosi znacznie lepsze efekty niż samodzielny jonizator.
Bezpieczeństwo jonizacji plazmowej
Jonizacja plazmowa to technologia bezpieczna dla zdrowia – zarówno ludzi, jak i zwierząt – a także dla środowiska. Ilość generowanego ozonu jest tutaj znikoma. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań do tego, żeby funkcja jonizacji w oczyszczaczu z jonizatorem plazmowym była włączona przez cały czas.
Różne nazwy jonizatora plazmowego w oczyszczaczach powietrza
W oczyszczaczach powietrza jonizacja plazmowa często występuje pod własnymi nazwami producentów. Jako przykład można wskazać:
- Plasmacluster – jonizacja plazmowa w oczyszczaczach Sharp,
- ION Plasma Air – jonizacja plazmowa w oczyszczaczach Klarta,
- PlasmaWave – jonizacja plazmowa w oczyszczaczach Winix i Ideal.
Tak naprawdę we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z tą samą technologią.
Jeżeli chcesz zakupić oczyszczacz z jonizacją, sprawdź nasz artykuł: ? Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – 5 najlepszych modeli do 1000 i 2000 zł.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o jonizację plazmową
Jonizator plazmowy generuje jony ujemne oraz dodatnie. Są to jony o dużej trwałości, podobne do tych występujących w środowisku naturalnym.
Jonizacja plazmowa w oczyszczaczu powietrza może być włączona cały czas, ponieważ nie stwarza żadnego zagrożenia.
Jonizację plazmową uznaje się za skuteczniejszą od jonizacji ostrzowej. Emitowane jony są trwalsze i tworzą hydroksyle, które skutecznie neutralizują zanieczyszczenia.