3,8
(8)

W oczyszczaczach powietrza wykorzystywane są jonizatory plazmowe i ostrzowe. Producenci coraz częściej sięgają po te pierwsze, które mają większy wpływ na stan powietrza. W tym artykule wyjaśniamy działanie i przyczyny popularności plazmowej.

Jak działa jonizacja plazmowa?

Jonizator plazmowy (nazywany czasem termemisyjnym) wyposażony jest w dwie elektrody o przeciwnych ładunkach. Na jednej z nich wytwarzane są jony ujemne tlenu (O-), natomiast na drugiej jony dodatnie wodoru (H+). Ze względu na różny ładunek jony te dążą do połączenia ze sobą, co skutkuje powstaniem tzw. hydroksyli (OH)

Hydroksyle natomiast po napotkaniu na zanieczyszczenia odbierają im wodór, w wyniku czego same stają się cząsteczkami wody (H2O), a zanieczyszczenia zostają rozbite.

? Zobacz także, jak działa jonizacja ostrzowa.

Zalety i wady jonizacji plazmowej

Zalety
  • Większa trwałość generowanych jonów – jony są cięższe, a dzięki temu nie rozbijają się na napotkanych przeszkodach
  • Większe podobieństwo jonów do tych występujących w środowisku naturalnym
  • Mniejsza ilość generowanego ozonu
Wady
  • Jonizacja plazmowa to proces wolniejszy niż jonizacja ostrzowa, ponieważ ilość jonów generowanych w tym samym czasie jest niższa.

Komu jest polecana jonizacja plazmowa?

jonizacja-a-alergia

Jonizacja plazmowa polecana jest przede wszystkim alergikom. Na liście zanieczyszczeń, których usuwanie wspomagają jony, znajdują się zarodniki pleśni, pyłki roślinne i roztocza. Nie oznacza to jednak, że jonizacja w oczyszczaczu dla alergików jest niezbędna – filtr HEPA i wstępny i tak skutecznie usuwają alergeny wziewne.

Warto też podkreślić, że jonizacja plazmowa w oczyszczaczu powietrza przynosi znacznie lepsze efekty niż samodzielny jonizator.

Bezpieczeństwo jonizacji plazmowej

jonizacja-i-kot

Jonizacja plazmowa to technologia bezpieczna dla zdrowia – zarówno ludzi, jak i zwierząt – a także dla środowiska. Ilość generowanego ozonu jest tutaj znikoma. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań do tego, żeby funkcja jonizacji w oczyszczaczu z jonizatorem plazmowym była włączona przez cały czas.

Różne nazwy jonizatora plazmowego w oczyszczaczach powietrza

W oczyszczaczach powietrza jonizacja plazmowa często występuje pod własnymi nazwami producentów. Jako przykład można wskazać:

  • Plasmacluster – jonizacja plazmowa w oczyszczaczach Sharp,
  • ION Plasma Air – jonizacja plazmowa w oczyszczaczach Klarta,
  • PlasmaWave – jonizacja plazmowa w oczyszczaczach Winix i Ideal.

Tak naprawdę we wszystkich przypadkach mamy do czynienia z tą samą technologią.

Jeżeli chcesz zakupić oczyszczacz z jonizacją, sprawdź nasz artykuł: ? Oczyszczacz powietrza z jonizatorem – 5 najlepszych modeli do 1000 i 2000 zł.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o jonizację plazmową

Jonizator plazmowy generuje jony ujemne oraz dodatnie. Są to jony o dużej trwałości, podobne do tych występujących w środowisku naturalnym.

Jonizacja plazmowa w oczyszczaczu powietrza może być włączona cały czas, ponieważ nie stwarza żadnego zagrożenia.

Jonizację plazmową uznaje się za skuteczniejszą od jonizacji ostrzowej. Emitowane jony są trwalsze i tworzą hydroksyle, które skutecznie neutralizują zanieczyszczenia.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,8 / 5. Ilość ocen: 8

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oczyszczanie powietrza w domu

24 grudnia 2024 · 3 minuty czytania

Co pyli w styczniu? Te rośliny jako pierwsze szkodzą alergikom

5 (1) Czy styczeń to miesiąc, w którym osoby zmagające się z alergią na pyłki roślinne, mogą czuć się bezpieczne? …

17 grudnia 2024 · 4 minuty czytania

Jak działa oczyszczacz powietrza? To bardzo proste

Oczyszczacz powietrza to dla Ciebie czarna magia? Chcesz dowiedzieć się, jak działa to urządzenie? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

13 grudnia 2024 · 8 minut czytania

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Warto wiedzieć przed zimą

4,8 (6) Wilgotność powietrza w pomieszczeniach jest ważna zwłaszcza zimą. Pozwala bowiem lepiej chronić drogi oddechowe przed zakażeniami. Nawilżone powietrze …

10 grudnia 2024 · 4 minuty czytania

Co to jest higrostat? Jak działa i czy jest konieczny?

4,9 (7) Higrostat, podobnie np. jak termostat czy tempomat, to pewnego rodzaju programator, który reguluje poziom wilgotności w danym miejscu. …

5 grudnia 2024 · 7 minut czytania

Philips AC3420/10 i AC3421/13 – Wydajne nawilżacze, Wi-Fi, ale dość standardowe oczyszczacze

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.