Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier. Nienajlepszy wybór

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

9 minut czytania

Nawilżacz powietrza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier wyróżnia się wysoką wydajnością, co potwierdzają przeprowadzone przez nas testy. Niestety zastosowana tutaj technologia ultradźwięków oznacza konieczność używania wody destylowanej, co znacząco podnosi koszty użytkowania.

Dodatkowe problemy to możliwość negatywnego wpływu na zwierzęta domowe oraz praktycznie bezużyteczny higrostat, ponieważ emitowana mgiełka znacząco zaburza odczyt wilgotności.

Na naszą opinię wpływa również fakt, że czyszczenie wnętrza zbiornika jest dość trudne, a w przypadku nawilżacza ultradźwiękowego higiena jest szczególnie ważna.

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier w naszej opinii

Zalety
  • Wysoka wydajność
  • Mobilne sterowanie
  • Cicha praca
  • Niskie zużycie energii
Wady
  • Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi, wymuszający stosowanie wody destylowanej, co oznacza wyższe koszty użytkowania
  • Wadliwe działanie czujnika wilgotności (typowy problem w nawilżaczach ultradźwiękowych)
  • Nieodpowiednie dla właścicieli zwierząt domowych

Top 3 Nawilżacze powietrza

Ranking nawilżaczy powietrza

Cena Xiaomi Mi Smart Antibacterial 

nawilżacz powietrza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier
KUP W SKLEPIE CENEO.PL

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

249 zł

Sprawdź ofertę

Nawilżanie powietrza

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier to nawilżacz ultradźwiękowy, przekształcający wodę w drobną mgiełkę za pomocą fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Takie urządzenie wymaga stosowania wody destylowanej i może być uciążliwe dla zwierząt, które w przeciwieństwie do człowieka słyszą ultradźwięki.

Xiaomi Mi Smart Antibacterial nawilżacz

Deklarowana przez producenta wydajność wynosi 300 ml/h. Zbiornik na wodę ma pojemność 4,5 l. Oznacza to, że z pełną wydajnością urządzenie może pracować nawet 15 godzin bez potrzeby dolewania wody.

W praktyce wydajność jest jeszcze większa (około 400 ml/h) co oznaczałoby częstszą wymianę wody w przypadku ciągłej pracy w najwyższej prędkości. Jednak przy umiarkowanych problemach z wilgotnością ciągłe użytkowanie najwyższej prędkości jest zbędne, zatem wodę wystarczy dolewać raz dziennie.

Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >

Tryb pracy i eksploatacja

Wysoka wydajność, słaby czujnik wilgotności

Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi Mi Smart Antibacterial pracuje w trzech prędkościach. Dodatkowo za pośrednictwem aplikacji można skorzystać z trybu automatycznego, czyli wskazać, jaką wilgotność powietrza ma utrzymywać urządzenie.

Wybór trybu pracy w aplikacji Xiaomi Mi Home
Wybór trybu pracy w aplikacji Xiaomi Mi Home

Tutaj jednak pojawia się problem, ponieważ czujnik wilgotności działa źle. Różnice pomiędzy wskazaniami w aplikacji a pomiarem wykonanym niezależnym higrometrem wynoszą od kilku do kilkunastu procent.

Nawilżacz będzie miał zatem problem z utrzymaniem takiej wilgotności, jakiej oczekuje użytkownik.

Prawdopodobną przyczyną tej sytuacji jest fakt, że wydobywająca się z urządzenia para wodna dociera do czujnika, przez co wykrywana wilgotność jest wyższa od rzeczywistej. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych nie jest to rzadkie.

Pomiar wilgotności przez Xiaomi Mi Smart Antibacterial i niezależny czujnik
Pomiar wilgotności przez Xiaomi Mi Smart Antibacterial i niezależny czujnik

Nie można natomiast zaprzeczyć temu, że nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi jest bardzo wydajny. W ciągu godziny urządzenie może zużyć nawet 400 ml wody, a więc jeszcze więcej niż deklaruje producent.

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier pracuje cicho. Wprawdzie nawet w niskiej prędkości słyszalny jest szum, a co jakiś czas także odgłos przelewanej wody, ale osobom u umiarkowanej wrażliwości na hałasy urządzenie nie będzie przeszkadzało we śnie.

Dźwięki powiadomień mogą wybudzać, ale aplikacja pozwala na ich wyłączenie.

Budowa Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier składa się z dwóch części: pojemnika na wodę oraz podstawy z przewodem zasilającym, w której znajdują się moduł ultradźwiękowy i lampa UV.

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier po wyjściu zbiornika z podstawy
Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier po wyjściu zbiornika z podstawy

Przygotowanie urządzenia do pracy nie jest trudne, ponieważ wystarczy wyjąć pojemnik i napełnić go wodą, a potem ponownie zamontować w podstawie i włączyć urządzenie do zasilania.

W tym miejscu warto jednak zwrócić uwagę na pokrywę zbiornika, którą w nawilżaczu Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier bardzo łatwo się podnosi.

Teoretycznie zapewnia to wygodę, jednak kiedy urządzenie znajdzie się w zasięgu dziecka, może ono bez problemu włożyć rękę do zbiornika pracującego urządzenia.

Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi Mi Smart Antibacterial z pokrywą zbiornika
Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi Mi Smart Antibacterial z pokrywą zbiornika

Warto też uwzględnić ograniczenia wynikające z emisji pary wodnej. Urządzenie nie może stać blisko ściany czy mebli, ponieważ staną się one mokre.

Przy pracy w najwyższej prędkości dzieje się tak w ciągu kilku minut.

Niskie zużycie energii elektrycznej

Producent deklaruje, że pobór prądu nawilżacza Xiaomi Mi Smart Antibacterali Humidifier wynosi maksymalnie 25 W.

Pomiar-zuzycia-energii-w-najwyzszej-predkosci-w-nawilzaczu-Xiaomi-Mi-Smart-Antibacterali-Humidifier
Pomiar zużycia energii w najwyższej prędkości

Nasz test wykazał trochę wyższy wynik, ponieważ 27,4 W, ale nadal jest to niska wartość. Urządzenie można zatem uznać za energooszczędne.

Higiena pracy. Problem nawilżaczy ultradźwiękowych

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier nie ma filtra odpowiedzialnego za zatrzymywanie zanieczyszczeń.

Jego brak jest wprawdzie normą w nawilżaczach ultradźwiękowych, ale i tak warto podkreślić ten fakt. Do powietrza trafia tu zatem woda i cała jej zawartość.

Para wodna wydobywająca się z nawilżacza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier
Para wodna wydobywająca się z nawilżacza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Podobnie jak w przypadku innych nawilżaczy ultradźwiękowych podczas pracy urządzenia widzimy wydobywającą się z niego parę wodną.

Warto pamiętać o tym, że jeśli korzystamy z wody kranowej, są w niej obecne drobinki minerałów, zatem po pewnym czasie zauważymy na domowym wyposażeniu biały osad.

Jednocześnie trafia on do naszych płuc. Z tego powodu należy tu wlewać tylko wodę destylowaną.

Nawilżacz został natomiast wyposażony w lampę UV-C. Promieniowanie ultrafioletowe ma niszczyć cząsteczki bakterii i wirusów. W przypadku zastosowanej tutaj lampy skuteczność w usuwaniu bakterii obecnych w wodzie szacowana jest przez producenta na 98,8%. 

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier po wyjściu zbiornika z podstawy

Mimo to podczas użytkowania nawilżacza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier trzeba bardzo dbać o higienę. Ważne są codzienna wymiana wody i regularne oczyszczanie wnętrza nawilżacza. Producent zaleca mycie pojemnika co 3 dni.

Przypominamy, że należy wybierać do tego celu wyłącznie bezpieczne preparaty i dobrze je spłukiwać. Resztki chemikaliów użytych do czyszczenia będą później wdychane, a wiele z nich stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia. Potwierdzają to zdarzenia, do których doszło w Korei Południowej w 2011 r.[1]

Samo czyszczenie wnętrza urządzenia jest trochę problematyczne. Jak widać na poniższych zdjęciach, woda dociera w ciasne zakamarki, których dokładne wyczyszczenie jest trudne.

Wnętrza nawilżacza ultradźwiękowego Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Sterowanie aplikacją w Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Pozytywnie wypada funkcjonalność aplikacji. Xiaomi Mi Smart Antibacterial pozwala bowiem na tworzenie precyzyjnych harmonogramów czasu pracy.

Tworzenie harmongoramu pracy Xiaomi Mi Smart Antibacterial w aplikacji
Tworzenie harmonogramów czasu pracy w aplikacji Xiaomi Mi Home

Poza aplikacją sterowanie jest możliwe poprzez przycisk, znajdujący się w dolnej, przedniej części obudowy. Pozwala on włączenie i wyłączenie urządzenia oraz na wybór trybu pracy.

Kolejne naciśnięcia powodują przejście między niską, średnią i wysoką prędkością oraz trybem automatycznym, czyli utrzymywaniem wilgotności na poziomie 60% lub innym wybranym przez użytkownika w aplikacji (przy czym zakłócanie pracy czujnika utrudnia realizację tego zadania).

Podświetlenie pełnego koła oznacza pracę w trybie auto, a jednej z ćwiartek pracę w wybranej prędkości.

Przycisk w nawilżaczu ultradźwiękowym Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier
Przycisk wyboru trybu pracy w nawilżaczu Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

W przypadku braku wody w zbiorniku otoczka przycisku świeci się na czerwono, a urządzenie wydaje sygnał dźwiękowy i przerywa pracę.

Sygnalizacja braku wody w nawilżaczu Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier
Sygnalizacja braku wody w nawilżaczu Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Okienko w przedniej części nawilżacza pozwala na stałą kontrolę poziomu wody. Jest podświetlane, tak samo jak przycisk służący do włączania i wyboru trybu pracy. Podświetlenie można jednak wyłączyć w aplikacji oraz poprzez panel.

Bez korzystania ze smartfona należy w tym celu skorzystać z przycisku, który znajduje się z tyłu. Według instrukcji znajdziemy tutaj przycisk i wskaźnik wi-fi.

Wskaźnik i przycisk wi-fi w nawilżaczu ultradźwiękowym Xiaomi Mi Smart Antibacterial
Wskaźnik i przycisk wi-fi w nawilżaczu ultradźwiękowym Xiaomi Mi Smart Antibacterial

Co ciekawe, sterowanie aplikacją jest możliwe niezależnie od tego, czy wskaźnik się świeci, czy nie. Kilkukrotne klikanie przyciskiem nie zablokowało możliwości zdalnego sterowania. Przycisk powoduje natomiast włączenie i wyłączenie wspomnianego podświetlenia.

Aplikacja daje wprawdzie większe możliwości, ale panel zapewnia dostęp do najważniejszych funkcji.

Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi Mi Smart czy nawilżacze ewaporacyjne Xiaomi?

Nawilżacze ewaporacyjne znajdują się także w ofercie marki Xiaomi. Zdecydowanie zalecamy wybór tego typu nawilżaczy – higieniczne nawilżenie, brak mgiełki (która wygląda efektywnie, ale niesie ze sobą rozdrobniony pył kamienny, który wdychamy), a także mniejsze koszty eksploatacji.

Do ultradźwięków (z mgiełką) zalecamy dodać wodę bez minerałów czyli np. destylowaną co zwiększa końcowe koszty eksploatacji.

W Polsce do kupienia są aktualnie modele: Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier (cena 439 zł, wydajność według naszych testów 200 ml/h) i Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 (cena 599 zł, wydajność wg testów 220 ml/h).

Wygląd

Nawilżacz Xiaomi Mi Smart Antibacterial ma białą obudowę w kształcie walca o wymiarach 19 x 19 x 35,3 cm. Prezentuje się całkiem nieźle.

Parametry techniczne

MarkaXiaomi
ModelMi Smart Antibacterial Humidifier
Sposób nawilżaniaultradźwiękowy
Wydajność nawilżania300 ml/h
Maksymalna powierzchnia pracy42 m²
Pojemność zbiornika na wodę4,5 l
Głośność25-38 dB
Pobór mocydeklarowana do 25 W, w naszych testach do 27,4 W
Ilość stopni nawilżania3
Waga1,9 kg
Certyfikatyb.d.
Gwarancja2 lata

Czy warto kupić nawilżacz powietrza Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier?

Nawilżacz Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier ma kilka zalet. Jest wydajnym urządzeniem, a na dodatek wyposażonym w duży zbiornik na wodę, którego nie trzeba często uzupełniać. Aplikacja pozwala na wygodne sterowanie na odległość. Mimo to nie rekomendujemy jego wyboru.

Niska cena może zachęcać, ale konieczność stosowania wody destylowanej oznacza znaczny wzrost kosztów użytkowania. Lepiej zatem wydać trochę więcej jednorazowo, niż ponosić wyższe wydatki przez cały okres użytkowania nawilżacza.

Należy też pamiętać, że stosowanie wody destylowanej nie wyeliminuje potencjalnego negatywnego wpływu na zwierzęta domowe, które mogą słyszeć ultradźwięki. Ponadto podobnie jak w innych nawilżaczach ultradźwiękowych higrostat jest tutaj bezużyteczny, gdyż para wodna zaburza odczyty czujnika.

Z oferty Xiaomi znacznie lepiej wypadają nawilżacze ewaporacyjne z dyskami. Są tańsze w użytkowaniu, ponieważ nie wymagają wody destylowanej i zużywają jeszcze mniej prądu (maksymalnie 8 W, co jest wynikiem dużo niższym niż 27 W Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier).

Opinia po kilku dniach użytkowania:
Nawilżacz ultradźwiękowy Xiaomi początkowo wydaje się łatwy w obsłudze. Wlewanie wody jest tu bardzo proste, a aplikacja obiecuje wysoki komfort użytkowania. Niestety wadliwe działanie czujnika wilgotności sprawia, że poziom nawilżenia powietrza trzeba kontrolować przy pomocy zewnętrznego czujnika. Nie da się po prostu wybrać pożądanej wilgotności i zapomnieć o nawilżaczu do momentu, gdy zasygnalizuje potrzebę dolania wody. Dodatkowy problem stwarza czyszczenie wnętrza urządzenia, ponieważ do niektórych zakamarków trudno się dostać.

Katarzyna Wnuk

Podsumowując, wbrew pozorom nie jest to szczególnie opłacalny wybór i warto trochę dołożyć, aby kupić ewaporacyjny nawilżacz powietrza, który pozwoli utrzymać wyznaczoną wilgotność, a dzięki filtrowi zapewni higieniczną pracę.

Zobacz ranking nawilżaczy powietrza >

Galeria zdjęć Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

Mina Ha et all., Evaluation report on the causal association between humidifier disinfectants and lunginjury, ncbi.nlm.nih.gov

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,6 / 5. Ilość ocen: 20

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

7 komentarzy

  • Mam pytanie po podłączeniu urządzenia do prądu działało, gdy po chwili wyłączyłam urządzenie nie jestem w stanie go ponownie uruchomić, czy wiedzą państwo dlaczego tak jest?
  • Witam. Mam założony filtr który daje mi wodę po odwróconej osmozie (nie muszę kupowac destylowanej wody). Czy w takiej sytuacji dobrym wyjściem bedzie zakup nawilzacza ultradzwiekowego? Czy przy takiej wodzie będzie powstawał nalot na dnie urządzenia? (Czystość tej wody po o.o. jest super ponieważ nie odkamienialam czajnika już 5 lat i w środku jest jak nowy). Zwierząt nie posiadam więc ultradźwięki nie będą ty istotne.
  • Chciałabym się dowiedzieć dlaczego producent w instrukcji i opisie twierdzi, że używanie wody z kranu jest bezpieczne w przypadku tego nawilżacza?
    Jestem teraz zawiedziona bo późno znalazłam Państwa stronę, a opinie były jak najlepsze o tym nawilżaczu.
    Załączam fragment z instrukcji, że kranówką też można napełniać.
    • Konrad Uroda-Darłak

      20 marca 2022 at 14:30

      Bo można - polecam doczytać całą instrukcję, a nie tylko wybrane fragmenty. Producent wyraźnie zaznacza, że w przypadku użycia wody kranowej może osadzać się kamień i wtedy należy odpowiednio przeczyścić całe urządzenie.
    • Wielu producentów nie uwzględnia szkodliwości wody kranowej w użytkowaniu w nawilżaczach ultradźwiękowych. To nawet standard, chociaż obecność filtrów odkamieniających pokazuje, że świadomość problemu istnieje. Oczywiście filtry odwapniające mogą być częściej ukierunkowane na ochronę membrany rozbijającej wodę na drobne kropelki.
      Badań nad szkodliwością używania kranówki w ultradźwiękach jest też, jak na lekarstwo. Dlatego również Xiaomi mógł pominąć ten aspekt. Większość ekspertów w Polsce poleca ewaporacyjne nawilżacze, jako te zdrowsze nie produkujące pyłów. Xiaomi ma takie 2 modele w ofercie i cieszą się one ogromną popularnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje nawilżaczy powietrza

10 września 2024 · 4 minuty czytania

Stadler Form Ben – nawilżacz powietrza jak kominek ultradźwiękowy

Blaupunkt AHS701 to ciekawy nawilżacz powietrza z oczyszczaczem. Wyposażony w filtr HEPA mógłby być ciekawą alternatywą dla modeli 2w1. Niestety wapienny pył sprawia, że urządzenie jest dość niemiarodajne i uciążliwe w eksploatacji.

9 września 2024 · 4 minuty czytania

Blaupunkt AHS701 – ciekawy, choć ultradźwiękowy nawilżacz powietrza z filtrem HEPA

Blaupunkt AHS701 to ciekawy nawilżacz powietrza z oczyszczaczem. Wyposażony w filtr HEPA mógłby być ciekawą alternatywą dla modeli 2w1. Niestety wapienny pył sprawia, że urządzenie jest dość niemiarodajne i uciążliwe w eksploatacji.

15 sierpnia 2024 · 10 minut czytania

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte Duo 400 – wygodne rozwiązanie za niewielkie pieniądze

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem to dość rzadko spotykane rozwiązaniem na polskim rynku. Dlatego też cieszy pojawienie się marki Clofte, która wchodzi na rynek z bardzo rozsądnie wycenionym modelem. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą mieć dwóch osobnych sprzętów, a zależy im na przyzwoitej wydajności nawilżania.

8 lutego 2024 · 7 minut czytania

Jak grzyby po deszczu? Czy warto kupić nawilżacze ultradźwiękowe z Temu, Allegro?

Widzisz nawilżacz powietrza „grzybek” i zastanawiasz się, co to jest i czy faktycznie działa? Od pewnego czasu media społecznościowe i …

12 stycznia 2024 · 5 minut czytania

Nawilżacz powietrza z Biedronki – ultradźwiękowy Blaupunkt AHA501. Warto kupić?

Nawilżacz powietrza Blaupunkt AHA501 w eksperckim rankingu nawilżaczy powietrza. Dobra relacja ceny do wydajności nawilżania. Czy warto?