Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool Me. Czy kompaktowe urządzenie na biurko warto kupić?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

4 minuty czytania

Dyson Pure Cool Me – najważniejsze cechy

Zalety
  • Tryb oscillation (odpowiednik funkcji swing)
  • 10 prędkości pracy
  • Sterowanie pilotem
  • Timer z płynną regulacją czasu pracy
Wady
  • Bardziej cyrkulator powietrza, aniżeli oczyszczacz powietrza
  • Brak trybu auto
  • Głośna praca
  • Wysoka cena urządzenia

Model Dyson Pure Cool Me to oryginalna propozycja na rynku oczyszczaczy powietrza. Urządzenie przedstawiane jest jako kompaktowy oczyszczacz na biurko. Niewielkie rozmiary i awangardowy design przyciągają uwagę. Z drugiej strony brakuje np. wyświetlania informacji o poziomie zanieczyszczeń.

Sam sprzęt należy traktować bardziej jako cyrkulator z funkcją oczyszczania powietrza. Designerski Dyson dostępny jest w promocyjnej ofercie sieci sklepów Lidl, gdzie możemy nabyć go za 899 zł. Normalna cena urządzenia to ok. 1299 zł.

Cena Dyson Pure Cool Me) – obecnie niedostępny

Jak Dyson Pure Cool Me oczyszcza powietrze?

W modelu Pure Cool Me znajdziemy zintegrowany, cylindryczny filtr 2w1, na który składają się:

  • filtr HEPA H13, wykonany ze szkła borokrzemianowego, usuwa pyły oraz alergeny takie jak pleśń, pyłki i kurz z dokładnością 99,95%,
  • filtr grafitowy (węglowy), który pochłania szkodliwe gazy, m.in. benzen i formaldehyd, a także neutralizuje zapachy.

Jak widać producent zrezygnował z filtra wstępnego, co sprawia, iż na filtrze HEPA zbierać się będzie więcej kurzu. W praktyce oznacza to nie tylko częstsze czyszczenie filtra, ale również krótszą żywotność. Producent szacuje czas eksploatacji na 12 miesięcy (przy pracy 12 h/dziennie).

Wymiana filtrów:

Oczyszczacz na biurko


Filtr Zintegrowany H13/węgiel aktywny
 – cena b.d., żywotność 12 mies.

Tryb pracy i eksploatacja Dyson Pure Cool Me

Oczyszczacz powietrza Dyson Pure Cool Me to mniejszy brat urządzenia Pure Hot + Cool. Urządzenia jednak różnią się znacznie od siebie, zarówno wyglądem, jak i charakterem i przeznaczeniem sprzętu.

Tzw. „osobisty oczyszczacz„, jakim jest Dyson Pure Cool Me, koncentruje się na oczyszczaniu powietrza wyłącznie wokół miejsca przebywania użytkownika.

Rozwiązanie to, choć ciekawe w swym zamyśle, w praktyce nie stworzy skutecznej ochrony. Skupienie się wyłącznie na najbliższym otoczeniu użytkownika, może powodować ciągły napływ zanieczyszczonego powietrza z pozostałych części pokoju.

Wątpliwe są informacje dotyczących wydajności oczyszczania urządzenia Dyson (współczynnik CADR). Według informacji elektromarketów wynosi ona ok. 72 m³/h. Producent jednak nie podaje w tym przypadku dokładnych wartości.

Co więcej, na stronie Dyson.co.uk znajdziemy informacje o tym, jakoby firma kwestionowała sens badania parametru CADR.

Oczyszczacz powietrza na biurko Dyson Pure Cool Me przód i bok

W odróżnieniu od większych modeli, nie znajdziemy tu również modułu wi-fi i aplikacji mobilnej, co zważywszy na ogólny, gadżetowy charakter sprzętu może być minusem w tym przypadku.

Jest za to malutki wyświetlacz LCD, na którym urządzenie pokazuje istotne dla nas komunikaty. Niestety, brakuje w tym miejscu informacji o aktualnym poziomie zanieczyszczeń. Sterowanie Dysonem Pure Cool Me odbywa się za pomocą małego pilota, dołączonego w zestawie.

Na uwagę zasługuje aż 10 prędkości pracy. Nie ma natomiast trybu auto, który samodzielnie dopasowywałby intensywność oczyszczania do warunków otoczenia.

Czujnik światła monitoruje jego natężenie w otoczeniu, dynamicznie reagując na zmiany, rozjaśniając lub przyciemniając wspomniany ekran LCD.

Ponadto oczyszczacz powietrza Dyson wyposażony został w timer, który pozwala na ustawienie automatycznego wyłączenia urządzenia po upływie od 15 minut do 9 godzin.

Wygląd Dyson Pure Cool Me

Dyson Pure Cool Me cechuje charakterystyczny, awangardowy design. Kompaktowy gadżet idealnie zmieści się na biurku czy szafce nocnej. W odróżnieniu od większych „braci” Dysona, model Pure Cool Me ma nieco inną głowicę.

Górną część urządzenia stanowi charakterystyczna kopuła, umożliwiająca dopasowanie kąta strumienia powietrza oraz oscylację żaluzji w promieniu 70 stopni.

Oczyszczacz Dyson Pure Cool Me jest też najlżejszym tego typu urządzeniem na rynku, ważąc ok. 2,8 kg. Wymiary sprzętu to: 40,1 x 25,4 x 24,7 cm.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Dyson Pure Cool Me

MarkaDyson
ModelPure Cool Me
Cena1699 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]72
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*9
Zalecana maks. kubatura [m³]27
Głośność [dB]43-59
Pobór mocy [W]do 40
Liczba prędkości wentylatora10
Filtr wstępnynie
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówdo 12 miesięcy
Waga [kg]2,8
CertyfikatyPTPA
Gwarancja2 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Dyson Pure Cool Me to ciekawe urządzenie. Zarówno koncept, jak i wykonanie sprzętu przykuwa uwagę. Podoba nam się np. funkcja oscylacji, obracająca maszynę w płaszczyźnie 70 stopni, gwarantując dokładniejsze rozprowadzanie chłodnego powietrza.

Sprzęt jest również stosunkowo cichy, generując od 37 do 63 dB.

Niestety, niewielkich rozmiarów filtr i delikatny silnik przekładają się też na mniejszą wydajność oczyszczania.

Urządzenie można traktować bardziej jako cyrkulator z funkcją oczyszczania, aniżeli pełnoprawny oczyszczacz powietrza.

Galeria zdjęć DYSON Pure Cool Me

Recenzje oczyszczaczy powietrza Dyson

DYSON Pure Cool Me™ (biurkowy) – (recenzowany) przeznaczony do maks. metrażu 9 m2 , Cena 1699 zł

DYSON Pure Cool TP02™ – powierzchnia maksymalna 15 m2, Cena: 1699 zł

DYSON Pure Cool TP04 ™ –  metraż 25 m2Cena: 2399 zł

Dyson Pure Hot+Cool HP04™ (model z funkcją ogrzewania) – metraż 25 m2Cena: 2499 zł

Dyson Pure Humidify+Cool™ (z nawilżaczem powietrza) – metraż brak danych, Cena: 3199 zł

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 70

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

2 komentarzy

  • Zastanawia mnie, czy oczyszczacz byłby w stanie ochłodzić kawalerkę o powierzchni niespełna 30m^2 w upalne dni. Czy jest jakiś przelicznik, który pozwala ocenić do jakiej powierzchni pomieszczenia nadaje się to urządzenie?
    • Dyson Pure Cool Me nie jest klimatyzatorem. To wiatrak z funkcją oczyszczania. Żaden wiatrak nie ochładza pomieszczeń. Chłodzi ciało dzięki sile chłodzącej wiatru.
      Do chłodzenia służą klimatyzatory (albo ścienne typu split albo przenośne).

      Szczerze nie rozumiemy koncepcji urządzeń Dysona, ale z pewnością są pięknymi wiatrakami oczyszczającymi przy okazji powietrze. Niestety funkcja oczyszczania w większości modeli jest relatywnie słaba i zakup oddzielnie wiatraka i oczyszczacza będzie bardziej opłacalnym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

20 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Winix T800 – wydajny oczyszczacz powietrza z wi-fi

Czy zakup oczyszczacza powietrza Winix T800 to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszej recenzji.

15 października 2024 · 6 minut czytania

Philips AC3220/10 – mocny oczyszczacz do średnich i dużych pomieszczeń

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.

14 października 2024 · 5 minut czytania

Oczyszczacz powietrza Philips AC0921/14 i AC0951/13 – ciekawa alternatywa do małych pomieszczeń

Dwa kompaktowe oczyszczacze powietrza Philips, które zaprojektowano z myślą o pokojach do 30 m2. Tańszy kusi niską ceną, ale nie ma filtra węglowego ani aplikacji mobilnej, Droższy natomiast nie posiada żadnych braków, jednak ceną przewyższa lepszą, bardziej wydajną konkurencję.

19 września 2024 · 11 minut czytania

Recenzja Air Essence Eco Plasma ESP Light Graphene – czy warto kupić elektrostatyczny oczyszczacz?

Elektrostatyczny oczyszczacz powietrza Air Essence Eco Plasma Light Graphene ma jedną ogromną zaletę - brak kosztów filtrów wymiennych. Pod innymi względami wypada jednak przeciętnie. Stosunek wydajności do ceny, reakcja i działanie czujników, głośność podczas oczyszczania - to wszystko mogłoby być lepsze.

15 sierpnia 2024 · 10 minut czytania

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte Duo 400 – wygodne rozwiązanie za niewielkie pieniądze

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem to dość rzadko spotykane rozwiązaniem na polskim rynku. Dlatego też cieszy pojawienie się marki Clofte, która wchodzi na rynek z bardzo rozsądnie wycenionym modelem. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą mieć dwóch osobnych sprzętów, a zależy im na przyzwoitej wydajności nawilżania.