Recenzja Klarta Stor 2. Najszybszy oczyszczacz na rynku?!

Maciej Kluba

Maciej Kluba

13 minut czytania
Sprawdź ofertęPrzejdź do rankingu

Klarta Stor 2 – Nasza opinia

Zalety

  • Świetny stosunek możliwości do ceny
  • Rygorystyczny tryb automatyczny na rynku dbający realnie o czystość powietrza
  • Aplikacja mobilna z pełną automatyzacją
  • Aż 3 tryby pracy automatycznej
  • Bardzo cicha praca w trybie Sleep i Auto Sleep
  • Jonizator plazmowy generujący trwałe jony
  • Dostępny w 4 kolorach

Wady

  • Brak numerycznego wskazania pyłów PM2.5 (wszystkie szczegółowe dane znajdziemy w aplikacji)
  • Skorzystanie ze wszystkich opcji i trybów wymaga użycia aplikacji (z poziomu panelu sterowania dostępne są 4 z 6 prędkości i 1 z 3 trybów automatycznych)
  • Głośny w najszybszej prędkości, którą można wyłączyć w trybie automatycznym

Poprzedni model do większych powierzchni od Klarty – Stor zawiesił poprzeczkę naprawdę wysoko, zajmując w zależności od ceny 1 lub 2 pozycję w naszym rankingu.

Dlatego też postanowiliśmy tym bardziej gruntownie przebadać Stora 2, sprawdzając czy będzie tak dobry? I wiecie co? Jest świetny!

Jeśli zdecydujesz się na zakup Klarta Stor 2 to prosimy, skorzystaj z poniższego linka, by wesprzeć nasze niezależne testy.

KUP W SKLEPIE Klarta.pl

Klarta Stor 2

1 349 zł

Sprawdź ofertę

Zobacz naszą recenzję video Klarta Stor 2

Najważniejsza informacja brzmi: Klarta Stor 2 w trybie auto (Auto Turbo) to najszybszy oczyszczacz powietrza, jaki kiedykolwiek testowaliśmy.

Dzięki zwiększeniu maksymalnej wydajności oczyszczania (CADR) do 600 m3/h, rygorystycznym trybom auto i podwyższeniu wydajności w przejściowych prędkościach, Klarta Stor 2 w trybie auto poradził sobie najlepiej spośród testowanych przez nas urządzeń.

Urządzenie błyskawicznie poradziło sobie z naszym testem oczyszczania pokoju, zostawiając w tyle bardziej utytu konkurentów o podobnej wydajności takich jak: Philips Dual Scan AC3858/50 (620 m3/h CADR), Xiaomi Mi Air Purifier Pro H (600 m3/h CADR), Samsung AX60 (476 m3/h CADR) czy bardzo dobrze zaprogramowany Electrolux PA91-604DG (620 m3/h CADR).

Klarta Stor 2 przód recenzja
Klarta Stor 2 w naszym pomieszczeniu labowym. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Oczyszczacz oferuje niski poziom głośności. W trybie Sleep Klarta Stor 2 generuje jedynie 24 dB, będąc praktycznie niesłyszalną w dwóch najniższych prędkościach (Sleep i Sleep+).

Ustawiając oczyszczacz metr od siebie, zupełnie go nie usłyszymy. W maksymalnej prędkości urządzenie jest nieznacznie cichsze od wcześniejszej wersji (nasze pomiary 66 dB vs 68 dB). Ponoć przyczynia się do tego zmniejszenie obrotów silnika przy jednoczesnym zwiększeniu powierzchni filtra HEPA (policzyliśmy – jest więcej lamelek).

Doczekaliśmy się również aplikacji mobilnej, która możliwość własnej konfiguracji sprzętu. Nie tylko sprawdzimy poziom zanieczyszczeń czy zużycie filtrów, ale przede wszystkim w kilku krokach ustawimy własne reguły pracy oczyszczacza.

Klarta Stor 2 z filtrami HEPA i węglowym recenzja oczyszczacza
Klarta Stor 2 wraz z filtrami: tylna obudowa jest jednocześnie filtrem wstępnym, za nią mamy filtr węglowy oraz filtr  HEPA H13, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Wśród znanych marek oczyszczaczy jedynie Xiaomi oferuje dotychczas automatyzację różną dla modeli, ale reguły pracy nie oferują takiej elastyczności, jaką dostajemy w Klarta Stor 2.

Klarta Stor 2 oferuje aż 10 trybów pracy do wyboru (w tym 7 prędkości manualnych i 3 tryby automatyczne). Wszystko to możemy dopasować do poziomu zanieczyszczeń w domu, warunków atmosferycznych na zewnątrz, pory dnia czy wybranego dnia tygodnia.

Minusem może być dla niektórych kolorystyczny wyświetlacz poziomu zanieczyszczeń (zielony, żółty, czerwony zamiast numerycznego). Dokładne dane o obecnym poziomie PM2,5 są jednak na bieżąco aktualizowane w aplikacji mobilnej Smart Living.

Oczyszczanie powietrza

Za usuwanie zanieczyszczeń w Klarta Stor odpowiadają:

  • filtr wstępny – jest zintegrowany z filtrem HEPA i wychwytuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz czy sierść, tym samym wydłużając przy okazji  żywotność pozostałych filtrów,
  • filtr HEPA H13 EF 99.97% (E11 pozostanie również dostępny w sprzedaży) – najważniejszy w walce ze smogiem: wychwytuje szkodliwe pyły zawieszone PM10, PM2,5 i PM1,0, a jednocześnie oczyszcza powietrze z alergenów (czyli pyłków roślinnych, kurzu, sierści i zarodników pleśni) oraz wielu bakterii i wirusów. Nowy filtr H13 otrzymał oznaczenie EF, oznaczający dodatkowe lamelki, podnoszące szybkość oczyszczania,
  • filtr węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym formaldehyd, benzen i inne LZO, jak również neutralizuje nieprzyjemne zapachy,
  • Jonizator powietrza ION Plasma Air – plazmowy jonizator wspomaga proces oczyszczania powietrza z wirusów, bakterii i grzybów oraz przywraca równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi. Ten typ jonizacji znajdziemy m.in. w oczyszczaczach powietrza Sharp.

Producent podaje stężenie jonów ujemnych, jakie wytwarza generator jonów:

  • Koncentracja jonów ujemnych (aniony): 45 milionów / cm3 (w odległości 5 cm)
  • Koncentracja jonów dodatnich (kationy): 30 milionów / cm3 (w odległości 5 cm)

Żywotność i cena filtrów wymiennych

Filtr HEPA H13 w oczyszczaczu powietrza Klarta Stor 2. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Filtry oryginalne vs zamienniki – znacząca różnica w efektywności oczyszczania

Uwaga na tańsze zamienniki filtrów Klarta! Ostatnio, nieco przypadkiem, odkryliśmy ciekawą rzecz. Kupując po roku użytkowania filtry do stojących w naszym biurze Klart, skorzystaliśmy z niższej ceny w jednym ze sklepów internetowych. Po kilku dniach użytkowania zauważyliśmy, że oczyszczacz nieco dłużej oczyszcza zapachy.

Poziom PM2,5 też spadał jakby nieco wolniej. Zaintrygowani, zamówiliśmy też dla porównania filtry HEPA i węglowe z oficjalnego sklepu Klarta i przeprowadziliśmy w naszym labie test porównawczy.

Klarta Forste 4 Klarta Stor 2 porównanie filtrów oryginalnych i zamienników
Wykres ilustrujący różnicę w czasach oczyszczania przy użyciu filtrów oryginalnych i zamienników. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

W tym celu tradycyjnie zadymiliśmy kadzidlami pokój testowy (14 m2), a następnie sprawdzaliśmy, jak szybko oczyszczacz zredukuje poziom PM2,5 ze 100 do 10 µg/m³ Test wykonaliśmy w 3 próbach dla filtrów oryginalnych i 3 próbach dla zamienników.

Okazało się, ze średni czas oczyszczania w przypadku zamienników był dłuższy o 2,7 minuty (ok. 2 minuty i 42 sekundy). To o 33% gorszy wynik!

Tryb pracy i eksploatacja

Czujniki i wskaźniki

Oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2 wyposażony został w 3 czujniki, monitorujące poziom pyłu zawieszonego PM2,5, temperaturę oraz wilgotność.

Informacje o stężeniach zanieczyszczeń przekazywane są do aplikacji mobilnej Smart Living, gdzie użytkownik widzi aktualny stan powietrza w domu, jak i swojej miejscowości.

Oprócz tego na panelu sterowania znajdziemy trójkolorowy pierścień, znany z wcześniejszej generacji. Zmieniły się natomiast kolory, które naszym zdaniem są teraz bardziej intuicyjne.

Zielony – dobra jakość powietrza (PM2,5 na poziomie 0-14 µg/m³)

Pomarańczowy – średnia jakość powietrza (PM2,5 na poziomie 15-28 µg/m³)

Czerwony – zła jakość powietrza (PM2,5 > 29 µg/m³)

Panel sterowania Klarta Stor 2
Wskaźnik jakości powietrza w formie trójkolorowego pierścienia i panel sterowania oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2 Silver, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

3 tryby automatyczne – bezkompromisowe dla smogu, wygodne dla użytkownika

Jedną z największych innowacji w oczyszczaczu Klarta Stor 2 są aż 3 tryby automatyczne (nazwane 3 x Auto Select Mode).

Zaletą oczyszczaczy Klarta jest od zawsze surowy tryb auto, zaprojektowany tak by urządzenie mogło pracować w pełni samodzielnie, gwarantując czyste powietrze niezależnie od warunków. Użytkownik Klarty dostawał najwięcej zdrowia, ale też musiał obcować z wyższymi głośnościami, co było uciążliwe zwłaszcza w nocy.

Teraz producent rozwiązuje ten problem, oferując 3 tryby pracy automatycznej: Auto Turbo (100% CADR), Auto Normal (75% CADR) i Auto Sleep (40% CADR). Możemy więc wybrać sobie swój ulubiony lub skonfigurować w aplikacji tak, by tryby zmieniały się względem pory dnia.

Przykładowo może wyglądać to tak -> W dzień, gdy w domu jest duży harmider, wybieramy Auto Turbo, który wykorzystuje wszystkie prędkości oczyszczania.

Wieczorem, kiedy zaczynamy odpoczywać możemy włączyć tryb Auto Normal, który jest ponad 2-krotnie cichszy od Auto Turbo, ale oferuje 75% mocy oczyszczającej. Na noc zaś, gdy chcemy aby oczyszczacz był cichy, wybieramy tryb Auto Sleep, w którym Stor 2 wykorzystuje tylko 3 niższe prędkości.

Oczywiście godzimy się wtedy na kompromis – z jednej strony cichsza praca -> z drugiej niższa wydajność oczyszczania. Co jednak istotne, oczyszczacz Klarty wciąż zapewnia CADR na poziomie 240 m³/h, generując przy tym hałas na poziomie jedynie 36 dB(A).

Przewagą Klartowego Auto Sleep może być też fakt, że wykorzystuje on 3 prędkości oczyszczania. Dla porównania, w innych oczyszczaczach tryb sleep to 1, najniższa prędkość, co gwarntuje moc na poziomie ok. 20-25% maksymalnej. Stor 2 oferuje zaś aż 40%.

Genialne i aż żal, że inni producenci tego jeszcze nie stosują.

Wartości progowe dla poszczególnych prędkości są jak zawsze restrykcyjne

Sam tryb automatyczny zaprojektowano naprawdę z nastawieniem na zdrowie. Jako „wspaniałe” oczyszczacz uznaje powietrze, gdzie poziom PM2,5 nie przekracza 7 µg/m³! Złe zaś zaczyna się już od 29 µg PM2,5/m³.

Porównując to z innymi popularnymi markami, Klarta podchodzi do ochrony zdrowia bardzo odpowiedzialnie, Wartości progowe, w których oczyszczacze sygnalizują złą jakość powietrza (czerwony kolor).

XIAOMI > 150 µg/m³
SAMSUNG ->75 µg/m³
PHILIPS > 56/80 µg/m³
KLARTA > 29 µg/m³
LIFAAIR >12 µg/m³

Dokładną zależność prędkości od stężeń PM2,5 znajdziemy poniżej (na podstawie informacji producenta).

Stężenie PM2.5Ocena jakości powietrzaKolor wskaźnika
0 – 7 µg/m³WspaniałaZielony
8 – 14 µg/m³DobraZielony
15 – 21 µg/m³ŚredniaPomarańczowy
22 – 28 µg/m³ŚredniaPomarańczowy
29 – 35 µg/m³ZłaCzerwony
> 35 µg/m³ZłaCzerwony

CADR Klarta Stor 2- imponująca wydajność oczyszczania

Klarta Stor 2 wyróżnia się pod względem oferowanej wydajności oczyszczania. Co rzadkie, producent otwarcie komunikuje współczynnik CADR dla wszystkich dostępnych prędkości.

Tryby pracyWydajność oczyszczania
SilentCADR dla PM2.5 ~ 160 m³/h*
Silent+CADR dla PM2.5 ~ 200 m³/h*
SlowCADR dla PM2.5 ~ 240 m³/h*
Slow+CADR dla PM2.5 ~ 300 m³/h
FastCADR dla PM2.5 ~ 450 m³/h*
TurboCADR dla PM2.5 ~ 600 m³/h*

Dodatkowo niższe prędkości (1-3), zaprojektowane z myślą o trybie Auto Sleep, oferują mniejszy CADR wyraźnie niż ten dostępny np. w 5-6 prędkości.

Z drugiej strony są to wciąż na tyle duże przepływy powietrza, że tempo filtracji jest naprawdę szybkie (spokojnie wystarczy w standardowych pomieszczeniach). Widać to doskonale w naszym teście oczyszczania powietrza, o którym piszemy poniżej.

Klarta Stor 2 – najszybszy oczyszczacz w teście oczyszczania powietrza

Klarta Stor 2 – test w naszym labie

Jako pierwsi w Polsce mieliśmy okazję sprawdzić jak Klarta Stor 2 radzi sobie z oczyszczaniem powietrza. Przeprowadziliśmy więc nasz laboratoryjny test. Metodologia jak zawsze niezmienna: zadymiamy pomieszczenie o wielkości 14 m2 za pomocą kadzidła do wysokich stężeń pyłu PM2,5. Następnie liczymy czas zejścia z poziomu 100 µg/m³ PM2,5 do 10 µg/m³ PM2,5.

 

Im mniejszy czas osiągnięty w laboratorium, tym lepsza skuteczność oczyszczania powietrza. Warunki dla każdego oczyszczacza pozostają niezmienne. Klarta Stor wypadła w naszym teście najszybciej ze wszystkich testowanych przez nas oczyszczaczy. Średnią dla 3 testów Klarta Stor 2 jest wynik 9 min 4 sek w trybie turbo i 10 min 26 sek w trybie auto.

 

Klarta Stor 2 test oczyszczania powietrza.

Zdaniem eksperta

Wyniki osiągnięte przez Klartę Stor 2 naprawdę bardzo dobre. Jest ona pierwszym urządzeniem, które tak mocno zbliżyło się do granicy 10 minut w trybie auto – do tej pory najlepiej wypadał pod tym względem Electrolux PA91-604DG/GY oraz Klarta Stor 1 (obydwa oczyszczaczały pomieszczenie w nieco ponad 12 minut). 9 minut w trybie turbo to wynik w pełni adekwatny do posiadanej wydajności.

 

Oto jak Klarta Stor 2 wypada na tle innych popularnych oczyszczaczy o dużej wydajności:


Klarta Stor 2 test oczyszczania porównanie

Wygodne sterowanie – aplikacja Smart Living + panel

Klarta Stor 2 aplikacja ranking oczyszczaczy

Panel główny, wybór prędkości oczyszczania oraz ustawienia własnych reguł pracy (automatyzacja)
w aplikacji Smart Living.

Klarta Stor 2 może być sterowana zarówno z poziomu aplikacji mobilnej Smart Living , jak i panelu sterowania na urządzeniu.

To spora zmiana względem pierwszej generacji, gdzie do dyspozycji mieliśmy jedynie panel. Wszystkie najważniejsze opcje są teraz dostępne również z poziomu telefonu czy tabletu (w systemie Android oraz iOS).

Co więcej, to aplikacja mobilna daje możliwość pełnego decydowania o prędkości oczyszczania.

Znajdziemy w niej bowiem 6 poziomów (na panelu sterowania 3). Umożliwia ona również włączenie trybów Auto Normal i Auto Sleep.

To jednak nie wszystko, gdyż największą zaletą nowego Stora jest pełna automatyzacja i ustalanie własnych reguł pracy. Za pomocą kilku kliknięć możemy zdefiniować własne zasady oczyszczania, np.

  • Gdy poziom PM2,5 > 20 µg/m³ -> włącz tryb turbo w godz. 8.15-22.20
  • Od poniedziałku do piątku w godzinach 22-6 -> korzystaj z 2 prędkości

Test głośności i poboru prądu Klarta Stor – adekwatnie do mocy sprzętu

Przetestowaliśmy również pobór prądu oraz głośność oczyszczacza Klarty. Sprzęt ten używa japońskiego, bezszczotkowego silnika NIDEC.

W teście watomierzem Klarta Stor uzyskała wartości adekwatne do posiadanej mocy.

Na uwagę zasługuje niewielki pobór prądu w niższych prędkościach.  Minus za przeciętne zużycie prądu w najwyższej prędkości, z drugiej strony 600 m³/h CADRu a to zdaje się usprawiedliwiać ten rezultat.

Poniżej zużycia prędkości dostępnych z panelu sterowania. W aplikacji są pomiędzy nimi prędkości pośrednie.

W naszym teście głośności Klarta Stor 2 uzyskała wyniki bardzo podobne do tych podawanych przez producenta. Natomiast w trybie Silent i Silent+ urządzenie jest praktycznie niesłyszalne. Nie byliśmy w stanie zmierzyć najniższych wartości, gdyż tło akustyczne w naszym laboratorium wynosi ok 38,5 dB.

Organoleptycznie możemy jednak potwierdzić cichą pracę – stojąc w odległości metra od oczyszczacza w zasadzie nie słychać dźwięku urządzenia.

Wybierając z panelu sterowania 2 prędkość (Tryb Silent+) możemy spodziewać się hałasu na poziomie zaledwie 47 dB. Urządzenie staje się dość głośne dopiero w trybie turbo – 66 dB. Jest to jednak zrozumiałe zważywszy na dużą wydajność.

Pozostałe funkcje

Oczyszczacz informuje również o konieczności wymiany filtrów, których żywotność producent ocenia do 24 miesięcy. Kosztują one od 239 do 299 zł (za komplet HEPA + węgiel), co jest całkiem atrakcyjną ofertę, zważywszy na duży CADR sprzętu – 600 m³/h.

Wygląd

Klarta Stor 2 tył recenzja oczyszcacza

Tył oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2 Silver z uchwytem do przenoszenia w górnej części. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Klarta przywiązuje dużą wagę do estetyki swoich urządzeń. Nie inaczej jest w przypadku Klarty Stor, którą cechują stylowe kształty i dostępność czterech wersji kolorystycznych oczyszczacza: czarnej, białej, złotej i srebrnej.

Do testów wybraliśmy wersję Klarty Stor 2 Silver. Srebrny kolor prezentuje się bardzo dobrze, pasując do jasnych i ciemniejszych wnętrz.

Niezmienny pozostaje kolor panelu sterowania, również jest srebrny. Znajdziemy na nim ułożony w szeregu zestaw funkcji.

Klarta stor panel z góry

Podobnie jak w pierwszej wersji, górny panel sterowania zaprojektowano przejrzyście, a przyciski są czytelne. Materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Sprzęt ma dość standardowe wymiary jak na oczyszczacz tej klasy: 74,5 x 50 x 30 cm, ważąc przy tym 9 kg. Przemieszczanie sprzętu ułatwia jednak wygodny uchwyt, który znajdziemy na tylnej ścianie urządzenia.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Klarta Stor 2

MarkaKlarta
Model Stor 2
Cena1299 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza600 m³/h
Zalecana maks. powierzchnia*75 m²
Zalecana maks. kubatura181,25 m³
Głośność
24-66 dB
Pobór mocy
5 – 66 W
Liczba prędkości wentylatora6
Filtr wstępny tak
Filtr HEPAH13
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA≥ 99,95%
Filtr węglowy tak
Żywotność filtrów24 miesiące
Waga 9 kg
CertyfikatyCE, ROHS, CEE, TUV, PZH
Gwarancja3 lata

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza Klarta Stor 2? Nasza opinia

Klarta Stor 2 w trybie auto to bezapelacyjnie najszybszy oczyszczacz spośród przetestowanych przez nas urządzeń.

Śmiało możemy powiedzieć, że jest to dziś jeden z najszybszych oczyszczaczy dostępnych w Polsce.

Dedykowany do dużych metraży, poradzi sobie według nas nawet na 75 m2 powierzchni. Tak duża wydajność w połączeniu ze świetną aplikacją mobilną, cichą pracą, jonizacją plazmową i rygorystycznym trybem auto sprawiają, że Stor 2 ląduje na 2 miejscu w naszym w rankingu Opłacalności.

Klarta stosuje przy tym sprawdzone technologie filtracyjne, które gwarantują wysoką skuteczność w powstrzymywaniu smogu czy alergenów.

Dodatkowo – nowy model otrzymał w standardzie filtr HEPA H13 oraz nowy jonizator plazmowy (Plasma ION Air).

Ceny filtrów wymiennych również są przystępne – ok. 250-300 zł (w zależności od wybranego wariantu).

Podsumowując, jeśli szukacie oczyszczacza powietrza do większych przestrzeni, dużych otwartych salonów, loftów, biur, sal szkolnych, Klarta Stor 2 będzie idealnym wyborem.

Co więcej, dzięki zróżnicowaniu poziomów prędkości, urządzenie szybko i cicho oczyści powietrze również w mniejszych pomieszczeniach i w zasadzie oczyszczacz świetnie nadaje się do każdej sypialni.

Daje relatywnie duże moce przy niskim poziomie natężenia dźwięku. Dłuższa powinna być wówczas także żywotność filtrów.

KUP W SKLEPIE Klarta.pl

Klarta Stor 2

1 349 zł

Sprawdź ofertę

Galeria zdjęć Klarta Stor 2

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,5 / 5. Ilość ocen: 1592

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

64 komentarzy

    • To prawda, jest dość duży, chociaż dzięki temu może pomieścić mocny, wydajny silnik. Dla porównania np. Samsung AX90 o niewiele większej wydajności jest jeszcze sporo wyższy https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/samsung-ax90r7080wd/.
      Pozdrawiam serdecznie,
      Maciej Kluba
  • Od dwóch tygodni zastanawiam się na zakupem oczyszczacza do domu. Powierzchnia otwarta tzn. salon+kuchnia+korytarz to około 60 m2 (całość na parterze to 115 m2). Początkowo miał być to tylko oczyszczacz właśnie Klarta Stor 2 lub Bluair 7047i. (cena ma drugorzędne znaczenie). Ale trafiłem też na oczyszczacze z nawilżaczem typu Sharpua-kil80e-w czy też ua-kcp100e. Zastanawiamy się nad jednym z tych czterech urządzeń. Nie wiem czy warto zainwestować w oczyszczacz z nawilżaczem? Kil80 nie ma apki, ale ma lepszej wydajności nawilżacz od kcp100. Kusi mnie Bluair. Proszę o doradztwo, który z tych czterech modeli będzie najlepszym/najrozsądniejszym zakupem, a może jeszcze coś innego zaproponujecie. Proszę o pomoc. Dziękuje.
    • Dzień dobry,

      Ciekawy przypadek. Hm, odnośnie nawilżania to wszystko zależy od tego jaka jest obecnie wilgotność. A na to wpływ ma np. a) typ ogrzewania (podłogówka czy tradycyjne kaloryfery, czy jest rekuperacja np.) b) termoizolacja (czy jest szczelnie czy raczej jest przewiew) c) wiek i rodzaj budynku. Jeśli wilgotność w kluczowym dla Państwa obszarze byłaby w okolicach 40, 40 paru procent, to wziąłbym nawilżacz. Tym bardziej, że zimą to spadnie bardziej. Więc wówczas decydowałbym się na Sharpa KCP100.

      Jeżeli natomiast wilgotność nie stanowi problemu to chyba jednak nie dopłacałbym do Blueaira i pozostał przy Klarcie. Blueair jest bezapelacyjnie cichszy i posiada czujnik LZO z fajnym wskaźnikiem. Czy jest to warte 2 x większej kwoty w porównaniu ze Storem? Jak dla mnie nie. Ew. poszukałbym wersji z Outletu lub może na Amazonie z zagranicy - wtedy może byłoby bardziej konkurencyjnie. Pod względem działania - czas reakcji czujników na poszczególne substancje, działanie trybu automatycznego, wydajność oczyszczania - to bardzo podobne sprzęty.
  • Dzień dobry proszę o doradzenie jaki oczyszczacz wybrać. Mam syna strasznego alergika praktycznie na wszystko. Okres wiosenny i letni jest bardzo ciężki i chciałabym mu jakoś pomóc. Mamy na dole około 140 m przestrzeni otwartej tj salon, kuchnia,korytarz. Na górze są sypialnie syn ma około 25 m. Dziękuję za pomoc
    • Dzień dobry,

      140 m2 to naprawdę dużo, więc może być ciężko z jednym sprzętem na całą taką powierzchnię, zwłaszcza, gdy jeszcze obok jest kuchnia ;)

      Żeby tez nie wpędzać Państwa w koszty - zacząłbym od 2 urządzeń: jednego na stałe do pokoju syna - może być właśnie Stor 2 albo mniejsza i tańsza Klarta Forste 4.

      Na dół umieściłbym zaś drugi oczyszczacz na stałe - i tu Klarta Stor 2 albo Electrolux PA91-604 czy Toshiba X116XPL - generalnie coś naprawdę mocnego. Każdy z nich jest na mniejszą powierzchnię, ale i tak na pewno jakość powietrza zrobi się lepsza (nie ma na rynku urządzeń, które w pojedynkę poradzą sobie z 140 metrami niestety).

      Taki zakup 2 oczyszczaczy to wydatek ok. 2000 zł łącznie (jedynie wariant z Electroluxem będzie droższy). Poobserwowałbym najpierw, czy te wprowadzone do domu oczyszczacze coś zmieniły w samopoczuciu syna. Poczekałbym i popatrzył kilka miesięcy. Jeśli widzielibyście Państwo poprawę - dokupił jeszcze jeden oczyszczacz na dół.

      A dopytam jeszcze - jaki rodzaj ogrzewania Państwo macie? Jest tez może klimatyzacja albo rekuperacja z filtrami? :)
    • Wracam z jeszcze jedną propozycją na dół domu - Blueair ma w swojej ofercie takie kolosy do stu kilkudziesięciu metrów - kosztują jednak nawet do 9 tys. zł. Najtańszy jest Blueair Classic 680 - za 3 tys. zł do ok. 120 m2.
  • Dzień Dobry,

    potrzebuję porady. Jestem na początku swojej przygody z oczyszczaczami powietrza i poszukuję sprzętu, który ma jak najwięcej funkcji. Pomieszczenie, w którym ma znaleźć się oczyszczacz to sypialnia przy czym ma ona kilka istotnych charakterystyk. Jest to oddzielone pomieszczenie (ok. 20m²) na antresoli, bez otwieranego okna. Mieszkanie jest spore i dobrze wietrzone, przeciąg powietrza przyzwoity natomiast problemem pozostaje wznoszące się ciepłe powietrze. Na antresoli, gdzie nie ma otwieranych okien (są tylko kanały wyciągowe) powietrze bywa trochę statyczne i potrzebuje czasem nieco asysty, aby osiągnąć optymalne właściwości. Dlatego poza cyrkulatorem powietrza przydałby się porządny oczyszczacz. Dobrze więc gdyby miał on jak najwięcej funkcji (przede wszystkim filtr HEPA i wbudowany nawilżacz). Wybór jest bardzo duży a moja wiedza w tym zakresie skromna, stąd prośba o poradę.
    Pozdrawiam,
    Juliusz
    • Dzień dobry,

      Po pierwsze przepraszam za zwłokę w odpowiedzi. Rozumiem i wydaje mi się, że taki Stor 2 byłby odpowiedni na Pana potrzeby. Dysponuje wydajnym silnikiem, dzięki czemu potrafi całkiem mocno dmuchać, zapewniając szybką wymianę powietrza w pomieszczeniu (może spokojnie przejąć rolę cyrkulatora). Jedyny minus to brak nawilżacza.

      Więc tu sprawdzą się dwie opcje:
      1. kupno osobnego nawilżacza, np. Klarta Humea Grande (najmocniejszy nawilżacz w średniej półce cenowej) czy np. Xiaomi Evaporative Humidifier 3 (niższy koszt, niższa wydajność, ale też dyski zamiast filtrów, które można myć, a nie trzeba ich wymieniać).
      2. Wybór któregoś oczyszczaczy z nawilżaczem, chociażby Philips AC3737. Polecam też nasz artykuł na ten temat:
      https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/oczyszczacz-powietrza-z-nawilzaczem/

      Pozdrawiam
  • Dzień dobry,

    Również mam mały dylemat pomiędzy Forstem a Storem. Mieszkanie ~50m2 w Poznaniu, które ma duży salon z aneksem kuchennym i korytarzem. Pomiędzy korytarzem, salonem i kuchnią nie ma żadnych drzwi, więc łącznie powierzchnia otwarta to będzie około 35m2. Większość dnia oczyszczacz będzie stał właśnie w salonie, natomiast na noc planuję przenosić do niewielkiej sypialni ~10m2.
    Skłaniam się raczej ku Stor, ponieważ mniejszym wysiłkiem wyczyści powietrze w salonie, co pozytywnie wpłynie na rachunki prądu, a i w sypialni minimalnym wysiłkiem zapewni czyste powietrze. Do tego jest future-proof, na wypadek przyszłej przeprowadzki do czegoś większego.
    Forste z kolei jest jednak pół tysiąca tańszy, a technicznie powinien dać sobie radę nawet z dużym otwartym łącznie korytarzem, salonem i kuchnią, choć spodziewam się wtedy większego zużycia prądu i hałasu.

    Czy warto dopłacić jednorazowo do Stora na rzecz wydajniejszego oczyszczania, niższych rachunków i zabezpieczenia na przyszłość w przypadku przeprowadzki do większego mieszkania?
    • Dzień dobry,


      Tak jak Pan pisze - Stor 2 jest lepszym wyborem pod względem ew. przyszłościowych inwestycji. Nawet jeżeli ta przeprowadzka miałaby mieć miejsce dopiero za kilka lat. Oczyszczacz to urządzenie, które (na szczęście) kupuje się na lata. Sam używam w swoim mieszkaniu między innymi 5-letniej Klarty Forste 2 ;)

      Pomimo, że to mocniejszy i wydajniejszy oczyszczacz niż Forste, to tak jak Pan pisze - to co Forste robiłaby np. na 3 prędkości, Stor będzie robił na 1 ;) Więc będzie przy tym bardzo cichy i energooszczędny.


      Jedyny mankament to większe gabaryty. Jeżeli jednak nie przeszkadza to Państwu, to osobiście brałbym Stora w Pana sytuacji.


      Pozdrawiam
  • Dzień dobry,

    Potrzebuje porady. Szukam oczyszczacza, który pomoże mi w walce z dymem papierosowym. W jednym pokoju (około 24m2) przebywa osobnik palący. Do pokoju niepalącego (10m2) dym przedostaje się korytarzem (3m2). Zastanawiam się nad możliwością postawienia w korytarzu zapory w postaci stor 2, licząc, że skutecznie zatrzyma napływ dymu do pokoju niepalącego, a przy okazji oczyści chociaż częściowo pozostałe pomieszczenia (mieszkanie około 58m2). Drugim scenariuszem jest postawienie forste 4 w jednym pokoju tylko nie do końca wiem w którym.

    Będę wdzięczny za każdą sugestie

    Pozdrawiam
    Dawid
    • Dzień dobry,


      Każdy rozwiązanie ma swoje plusy. W przypadku Forste 4 w pokoju osoby niepalającej - jest duża szansa, że nie będzie ona odczuwać tego dymu papierosowego, w korytarzu, w kuchni czy innych pozostałych pomieszczeniach będzie on odczuwalny. W przypadku Stora 2 ustawionego w korytarzu - będzie on oczyszczał częściowo wszystko, więc wszędzie zapachu, jak i cząstek metali ciężkich z dymu nikotynowego będzie nieco mniej. Natomiast w pokoju niepalącej osoby może być trochę więcej ;)


      Ja bym mimo wszystko chyba zaczął od postawienia na próbę w korytarzu, a najwyżej w przypadku braku satysfakcjonujących rezultatów - przeniósł do sypialni osoby niepalącej. I zdecydowanie wziąłbym Stora, gdyż po prostu jest on 2 razy wydajniejszy i ok. 2,5 x szybciej oczyści daną powierzchnię.
      • Dzięki : )
        Dwa Story kupione.
        Pierwsze wrażenie mocno nieprzyjemne. Jeden z nich okazał się wadliwy. Klekocze jak stary diesel - w razie gdyby ktoś miał wątpliwości, a nie miał porównania, to nie powinien. Nie ma chyba nic bardziej irytującego niż wizja 2-4 tygodniowego, bo pewne tyle czasu to zajmie, procesu reklamacyjnego tuż po zakupie produktu..
        Zobaczymy jak będzie dalej.

        Pozdrawiam
        Dawid
  • Dzień dobry,

    Potrzebuje porady. Szukam oczyszczacza, który pomoże mi w walce z dymem papierosowym. W jednym pokoju (około 24m2) przebywa osobnik palący. Do pokoju niepalącego (10m2) dym przedostaje się korytarzem (3m2). Zastanawiam się nad możliwością postawienia w korytarzu zapory w postaci stor 2, licząc, że skutecznie zatrzyma napływ dymu do pokoju niepalącego, a przy okazji oczyści chociaż częściowo pozostałe pomieszczenia (mieszkanie około 58m2). Drugim scenariuszem jest postawienie forste 4 w jednym pokoju tylko nie do końca wiem w którym.

    Będę wdzięczny za każdą sugestie

    Pozdrawiam
    Dawid
    • Ma duży filtr węglowy, więc powinna poradzić sobie całkiem nieźle. Na co dzień używam przy dwóch kotach Klarty Forste 4 ze znacznie mniejszym filtrem - radzi sobie dobrze, zapach kuwet czy żwirku dość szybko zniwelowany.
  • Witam , poszukuję cichego oczyszczacza do dużej sypialni (stare budownictwo , pomieszczenia powyżej 3m , duże) priorytetem jest cicha praca, jestem na tym punkcie wyczulony .W cenie do około 1500zł oprócz klarta stor 2 coś jeszcze by się znalazło ? Dziękuję i pozdrawiam !
    • Klarta Stor 2 będzie pod tym względem całkiem niezła :) Zwłaszcza, że w Auto Sleep jest bardzo cicha, a w Auto Normal też jeszcze całkiem przyjemna. Co jest zasługą m.in. bezszczotkowego silnika. Może Pan jeszcze sprawdzić Samsunga AX60. Bardzo ciche są też oczyszczacze powietrza Electrolux, np. PA91-404 i PA91-604. Ale to już jest kwota ok. 1800-2000 zł. A jaki jest metraż pokoju, w którym oczyszczacz miałby stanąć?
  • Witam , czy Klarta Stor 2 posiada silnik bezszczotkowy jak w Samsung AX60R5080WD/EU ? Poszukuję cichego oczyszczacza do dużej sypialni (stare budownictwo , wysokość pomieszczeń ponad 3m, duże pokoje) . Nie chciałbym wydać więcej niż 1500zł , być może jesteście w stanie polecić jeszcze coś innego , priorytet cicha praca , jestem bardzo wyczulony na tym punkcie . Z góry dziękuję i pozdrawiam !
  • Witam serdecznie,
    czytając recenzje oraz komentarze jestem w lekkiej kropce i proszę o pomoc w doborze maszyny do rozkładu pomieszczeń i metrażu :) Mieszkanie 61m2, Wieliczka, smog może nie jak w Krakowie ale wiadomo, jest! Dodam alergię na kurz, roztocza i pyłki drzew / traw.

    Salon aneks = 23m2
    Pokój 2 = 12m2
    Pokój 3 = 14m2
    Łazienka = 9m2
    Przedpokój = 3m2

    Układ na tyle w porządku, iż oczyszczasz mógłby stanąć w przedpokoju, ma dostęp do wszystkich pomieszczeń, przy otwartych drzwiach to już pełna wymiana powinna być możliwa :) Wybrać Klarte Stor 2? Czy też dwie sztuki Klarta Forste 4? Czy to prawda, iż 4ka jest głośniejsza w nocy od 2ójki?

    Z góry dziękuję za pomoc i odpowiedź! :)
    Pozdrawiam, Aga
    • Witam,


      Paradoksalnie w Wieliczce smogu może być niekiedy więcej niż w Krakowie, gdzie faktycznie uchwały antysmogowe działają.


      Mimo wszystko wybrałbym dwa mniejsze oczyszczacze, czyli w tym przypadku 2 x Forste 4 :) Używałem i jednej i drugiej - i nie powiedziałbym, że Forste jest w nocy glośniejsza od Stora. Obydwie ledwo słychać, ale już prędzej słyszalny jest Stor (z racji większej mocy).

      W razie pytań, jestem do dyspozycji.
      Pozdrawiam, Maciek
  • Dzień dobry,
    szukam oczyszczacza z nawilzaniem do mieszkania 70m2 i nie wiem co wybrać i czy mój budżet 2k jest wystarczający. Puchnie mi już trochę głowa 😅

    Zastanawiałem się nad Philips AC3737/10, TCL KJ866F, Philips dual scan czy w/w Klarta, ale już sam nie wiem, czy nie lepsza opcją jest kupienie oczyszczacza typu Xiaomi air max, a do sypialni dziecka dodatkowo nawilżacza.

    Mogę uprzejmie prosić o pomoc w wyborze? 🙏🙏🙏
    • Z tego grona zdecydowanie poleciłbym Klartę :) Ew. Philipsa AC3737/10 (jeżeli potrzebuje Pan opcji nawilżania). Z tymże może niekoniecznie Stora 2 czy wymienionych modeli Philipsa, gdyż są to sprzęty do dużych metraży. A oczyszczacz kupuje się głównie z myślą o pojedynczych pokojach.

      Jaka jest ich powierzchnia? I jaka panuje w nich wilgotność? Jeżeli często utrzymuje się poniżej 40%, warto rozważyć możę zakup dwóch mniejszych oczyszczaczy - np. Klarta Forste 4 https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/klarta-forste-4/ czy Xiaomi Air Purifier 4 https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/xiaomi-air-purifier-4/
      i w razie potrzeby nawilżacza :) Łączny koszt wyjdzie ok. 2 tys. zł
  • Dzień dobry,
    Chciałam dopytać czy ten oczyszczacz faktycznie dobrze radzi sobie z usuwaniem alergenów, zwłaszcza tych pochodzących od kota? Zakładam, że alergie, o których Państwo wspominacie dotyczą między innymi kotów, stąd chciałabym wiedzieć czy odczuwają Państwo znaczącą różnicę w poprawie dolegliwości?
    Z góry dziękuję za informację.
    Pozdrawiam,
    Magda
    • Dzień dobry,


      Też jestem kociarzem, więc pozwolę sobie odpowiedzieć ;) Testując przez ostatnie kilka lat w sumie kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt oczyszczaczy, zauważyłem w przypadku każdego pewną poprawę - mniej zalegającej wydzieliny, rzadszy kaszel i potrzeba odchrząkiwania.


      Nie jestem natomiast w stanie stwierdzić różnic pomiędzy skutecznością oczyszczania alergenów w przypadku poszczególnych modeli. Myślę, że to już są niuanse ciężkie do wychwycenia dla użytkowników w codziennym życiu. W biurze używamy m.in. Winixów, Electroluxa i Xiaomi i czuję się dobrze. W domu, gdzie posiadam 2 koty, używam 2 Klart Forste 4 i też czuję się dobrze :)
  • Dzień dobry
    Chciała bym kupić oczyszczacz powietrza mam kota z długą sierścią i alergię , powierzchnia mieszkania to 60m czy do takiej powierzchni wystarczy CADR Klarta Stor 2,
    👉Czy ten sprzęt jest głośny
    👉Czy można go kupić stacjonarnie w Katowicach
    👉 czy oczyszczacz musi być załączony cały dzień i całą noc aby powietrze było oczyszczone
    👉 ile takie urządzenie ciągnie prądu
    👉 czy faktycznie tryb Auto Sleep działa , bo z tego co się oczytałam i oglądałam to jest to wieka ściema

    Z góry dziękuję za odpowiedz
    • Dzień dobry,


      Sam jestem opiekunem dwóch takich futrzaków, a przy okazji alergikiem, więc wydaje mi się, że rozumiem temat ;)



      Jak najbardziej to odpowiednia powierzchnia dla Klarty Stor 2. Pisze jednak Pani o powierzchni mieszkania, a ile mają poszczególne pokoje? Bo nawet jeśli postawi się najlepszy, najdroższy oczyszczacz za 5 tys. zł, np. w salonie, nie będzie on w stanie oczyścić sypialni, która jest po drugiej stronie mieszkania. Ściany, korytarze, drzwi itd. przeszkadzają w swobodnej cyrkulacji.
      A teraz odpowiadając na pytania:
      1. Jak każdy oczyszczacz - bywa głośny w najwyższej 5,6 prędkości. W 1,2 jest niemal niesłyszalny. W 3 i 4 jest odczuwalny. W 5 i 6 jest głośny. Nie jest to też jednak hałas taki, jak w przypadku odkurzacza.
      2. Niestety Klarta na ten moment dostępna jest jedynie online.
      3. To zależy. W zdecydowanej większości przypadków tak zalecamy, gdyż wtedy możemy faktycznie mówić o takiej konsekwentnej, 100% ochronie. Powietrza nie da się oczyścić na zaś, np. w ciągu dnia, żeby wieczorem już nie musieć. Dodatkowo, jeżeli mieszka Pani na Śląsku, to jest spora szansa, że jakość powietrza przez całą dobę pozostawia nieco do życzenia. Dobra wiadomość jest taka, że w trybie auto, każdy oczyszczacz po odfiltrowaniu zanieczyszczeń (z reguły kilka, kilkanaście minut), przechodzi na wolne obroty, pracując cicho i nie pobierając przy tym prawie wcale prądu.
      4. Poniekąd już odpowiedziałem. Na najniższych obrotach jest to 5 W, na najwyzszych 66 W. Korzystając zaś ze środkowych prędkości ok. 20 W.
      5. A z ciekawości: mogę podpytać, gdzie takie informacje Pani przeczytała? :) Z mojej perspektywy Tryb Auto Sleep to jest chyba najlepsza rzecz w tym sprzęcie. Bo z jednej strony urządzenie korzysta z 3 z 6 prędkości, więc wciąż jest ciche, ale kiedy trzeba przyśpieszyć to przyśpiesza. Dodatkowo nawet na takiej 2 czy 3 prędkości zapewnia CADR wystarczający do oczyszczenia ok. 25-30 m2.


      Mam nadzieję, że rozjaśniłem trochę :)


      Pozdrawiam serdecznie,
      Maciej Kluba
  • Dzień dobry,
    Do dziecięcej sypialni o powierzchni 23m2, wysokiej na 3.2m, lepiej wybrać model 2 czy 4? Najważniejsza jest dla mnie eliminacja alergenów (2 koty) i cichy tryb nocny.
    Pozdrawiam
    • Dzień dobry,
      Klarta Forste 4 teoretycznie wystarczy, mając jeszcze zapas mocy na kilka (około 9) m2. Obydwie Klarty będą naprawdę ciche w trybie Auto Sleep, co jest akurat jedną z największych zalet marki. Stora 2 wybrałbym, gdyby docelowo oczyszczacz miał być też przenoszony do salonu czy jakiegoś innego, większego pomieszczenia.
      A jak ze smogiem i wilgotnością w mieszkaniu? :)
      Pozdrawiam
  • Witam, zastanawiam się nad zakupem pomiędzy modelami forste 4 a stor 2.
    Główne przeznaczenie to sypialnie 13m2 na noc oraz salon z aneksem 25m na dzień.
    Tutaj pojawia się pytanie czy stor 2 nie będzie za głośny na noc a forste 4 w dzień ponieważ będzie musiał pracować na wyższych obrotach na 25m2?
    • Myślę, że spokojnie można wybrać Forste 4 :) 25 m2 to odpowiednik mniej więcej 5-6 prędkości na 8 możliwych. O ile pamiętam urządzenie wciąż nie będzie przekraczać wówczas 50 dB. Więc śmiało zdecydować się na tańszą Forste.


      Pozdrawiam
    • Tak, oczyszczacze powietrza Klarta są produkowane w Chinach, podobnie jak modele Philips, Vestfrost, Levoit, część oczyszczaczy powietrza Winix, nie mówiąc już o Xiaomi czy TCL. Informacje o tym są dostępne często w instrukcjach obsługi, na tabliczkach znamionowych albo na stronach poświęconych poszczególnym modelom na stronach www producentów.

      Prawda w przypadku wielu firm jest taka, że aby móc zachować konkurencyjność, trzeba przenosić produkcję sprzętu do Chin czy do Tajlandii (jak np. oczyszczacze Toshiba). Posiadanie fabryk w Europie jest dużo bardziej kosztowne. Dzięki temu oczyszczacze do dużych powierzchni, takie jak Klarta Stor 2, Levoit Core 600S czy Xiaomi AP 4 Pro mogą kosztować w granicach 1000-1300 zł, a nie 2000 zł i więcej.

      Nie zgodzę się natomiast z twierdzeniem, że Klarta jest oczyszczaczem zaprojektowanym przez Chińczyków, gdyż wg posiadanej przeze mnie wiedzy, za całe wnętrze oczyszczacza - silnik, moduł jonizatora, wi-fi, oferowane funkcje, tryby pracy, automatykę, czujniki, rozmieszczenie przycisków itd. odpowiada polski zespół. Pracuję w tej branży od 2019 roku i w międzyczasie obserwuję rozwój i przemiany jakie zachodzą u poszczególnych producentów. I na duży plus dla Klarty jest to, że cały czas modernizuje swoje sprzęty, dostosowując je pod potrzeby polskich użytkowników związane ze smogiem czy alergenami.


      Pozdrawiam serdecznie i w razie pytań, jestem do dyspozycji :)
  • Dzień dobry,

    Niby lepszy model od Klarta forste 4 a nie ma wyświetlacza. Czy ranking nie jest przypadkiem sponsorowany przez producenta Klarta ? Zastanawiam się pomiędzy:
    -stor 2
    -forste 4
    -winix zero pro
    a może coś innego ? Pomieszczene 30mkw (3m wysokość) smog. Pozdrawiam
    • Dzień dobry,

      dziękujemy za komentarz. Odniosę się do tego czy Klarta Stor 2 jest lepszy czy gorszy, bo to zależy. Pod kątem możliwości - owszem i to widać w rankingu jeśli posortujemy wg rankingu możliwości. To w skrócie oznacza wyższą kulturę pracy, zazwyczaj wyższy cadr. Forste jest bardziej opłacalny w porównaniu cena vs możliwości, ale też jest do mniejszego pomieszczenia.
      Jeśli poszukiwałabym oczyszczacza do małego pokoju, Stor 2 będzie już ponad wymiar i może wywoływać za duży ruch powietrza. Dla Pana przy 30 m2 i 3m wysokości, mamy wyższe niż standardowo mieszkanie, więc w miejscowości smogowej wzięłabym Stor 2, bo będzie ogarniał dużo przy mniejszym hałasie. Jeśli smog nie jest problemem, to Forste 4 wystarczy.

      Pozdrawiam
  • Dzień dobry. Zastanawiam się nad zakupem tego oczyszczacza. Mam w domu 2 koty i mimo częstego sprzątania w kuwecie w domu unosi się brzydki zapach. Czy ten sprzęt pomoże w moim problemie? A może jest jakiś inny, lepszy, który mogą Państwo polecić?
    • Dzień dobry, Klarta Stor 2 posiada filtr węglowy, więc jak najbardziej poradzi sobie z brzydkim zapachem, ale będzie usuwał go wolniej niż zanieczyszczenia, które usuwane są przez filtr HEPA.
  • Witam, zastanawiam się nad zakupem oczyszczacza pomiędzy Klarta Stor 2 i Klarta Forste 4 ponieważ mamy problem z alergenami, roztoczami . Mieszkanie ma 53m2 (salon około 19m2 oddzielony korytarzem od sypialni około12m2). W ciągu dnia oczyszczacz stałby w salonie, a w nocy w sypialni. Podpowiedzcie jaki wybór będzie najlepszy. Pozdrawiam
    • Dzień dobry,


      Jeśli jeszcze nie dokonał Pan zakupu, przy takich powierzchniach zdecydowanie Forste 4 :) Model ten jest mniejszy, tańszy i cichszy. Owszem, ma też mniejszą wydajność od Stora, ale w takich standardowych pomieszczeniach - 15, 20, 25 m2 radzi sobie naprawdę fajnie.



      Pozdrawiam,
      Maciek Kluba
  • Przemysław Podgórski

    15 lutego 2023 at 01:35

    Dzień dobry, kupiłem 2x Sharp KC-G50EUW do pokoi 20m2 ponieważ śpią tam dzieci i musi być nawilżacz i kupiłem też klatra stor 2 do dużego salonu z kuchnią. I muszę przyznać, ze jakość zapach wydmuchiwanego powietrza z klatry jest dla mnie o wiele lepsza niż w sharpie, pomimo tego, że sharp jest dwa razy droższy. Czy to jest kwestia tego, ze wydmuchiwane powietrze w sharpie jest dodatkowo nawilżone czy może kwestia tego, że plastiki trochę jeszcze pachną w sharpie i to mocno czuć? W każdym razie wydmuchiwane powietrze jest całkiem inne w obu tych urządzeniach. Dzięki za wszelkie info.
  • Tomasz Szczodrowski

    19 stycznia 2023 at 06:53

    Dzień Dobry.

    Niedawno zakupiłem oczyszczasz i podpiąłem się pod aplikację. Każdorazowy pomiar PM2.5, nawet bezpośrednio po uruchomieniu sprzętu, wychodzi 0.

    Czy jest to możliwe? Czy może oznaczać to usterkę czujnika? Czy mam tak wspaniałe powietrze w swoim mieszkaniu? :)

    pozdrawiam,
    tsz
    • Dzień dobry,


      Najłatwiej to sprawdzić jednym z kilku domowych testów, np. wziąć płyn do mycia szyb i popryskać w okolicy czujnika oczyszczacza, można też użyć perfum czy lakieru do włosów. Jeżeli nie mamy takich rzeczy pod ręką, wystarczy czasem po prostu mocniej chuchnąć prosto w czujnik. Powinien pokazać lekkie drgania poziomu PM2,5.

      Najskuteczniejszym sposobem będzie np. odpalenie papierosa, oczyszczacz powinien zareagować od razu. Jednak nie namawiam do niszczenia sobie zdrowia ;)


      Jeżeli po takich testach poziom PM2,5 będzie dalej wynosił 0...być może doszło do uszkodzenia czujnika. Wtedy najlepiej napisać do Klarty - wymienią od ręki :)


      Pozdrawiam serdecznie,
      Maciej Kluba
      • Tomasz Szczodrowski

        19 stycznia 2023 at 08:45

        Panie Macieju, dziękuję! Potrzebuję doprecyzowania. W okolicy oczyszcza to znaczy w powietrze nad oczyszczaczem. Czy może być około metra od urządzenia, kiedy to myję np. ok. Pytanie może trochę dziwne ale ... ważne z operacyjnej perspektywy. Dmuchnąć w czujnik, po zdjęciu pokrywy czy przy zamkniętej klapce?

        pozdrawiam,
        tsz
        • Dzień dobry,


          Bardzo przepraszam za zwłokę w odpowiedzi :) Wystarczy przy zamkniętym, czujnik zlokalizowany jest z tyłu urządzenia, na górze, w okolicach uchwytu.

          Pozdrawiam
          • Tomasz Szczodrowski

            24 stycznia 2023 at 06:49

            Czołem i Dziękuję. Zadzwoniłem do obsługi technicznej KLARTA. Zaproponowano test gaszonej świeczki - po prostu gasimy świeczkę w okolicach czujnika i dmuchamy w kierunku wspomnianego czujnika. W naszym przypadku zadziałało. Wskaźnik oszalał, podniósł odczyt do poziomu 500. Tryb auto również zadziałał i po kilku minutach intensywnej pracy wartość spadła do poziomu poniżej 10. Od tego czasu czujnik wyłapuje zmiany poziomu PM2.5.

            Pozdrawiam,
            tsz
          • Super, fajnie to słyszeć :) Ciesze się, że wszystko działa jak należy i dzięki za podzielenie się sposobem ze świeczką :)
    • Dzień dobry,


      Przy pierwszym uruchomieniu aplikacji i parowaniu oczyszczacza wybieramy język (domyślnie będzie polski, ale lista do wyboru jest długa).

      Pozdrawiam serdecznie
  • witam, czy ten oczyszczacz nada się do pomieszczenia, w którym pracuje kilkanaście sztuk drukarek 3D? Jak wiadomo topią one w czasie pracy plastki więc chodzi tu przede wszystkim o oczyszczanie związków chemicznych. Wymiary pokoju: 45m2 wysokość 3m. Jeśli nie ten, to jaki możecie zarekomendować? Hałas ma znaczenie drugorzędne. Najbardziej zależy na oczyszczeniu powietrza.
    • Witaj, odpowiem tak:

      - filtr węglowy odpowiada za usuwanie gazów, a w Klarta Stor 2 ma on dużą powierzchnie i dużo węgla aktywowanego. Kubatura też jest odpowiednia, choć pokój z drukarkami jest wyższy, to dla Klarta Stor 2 będzie odpowiedni.
      - oczyszczacz powinien pracować cały czas, będzie usuwał szkodliwe gazy i pewnie też pyły, które unoszą się w powietrzu.
      - wentylacja działa? Oczyszczacz nie usuwa CO2 i warto o ten parametr zadbać i wietrzyć.

      Jednym słowem - Stor to dobry wybór.
  • Dzień dobry,
    Rozważam oczyszczacz powietrza mniejszą lub większą Klartę mieszkanie 70 m2 ale głównie będzie z głównym salonie który jest połączony z otwartą kuchnią i przedpokojem ok 38-40m2 mam do tego dwa psy i noworodka, okolice zabudowa niska nowa deweloperka od 5 lat życie na budowie za jednym oknem las i osiedle a za drugim pola i droga krajowa spieramy się z żoną który model bo według opisu producenta klarty trzeba wybrać model mierząc kubaturę razy 3/godzinę pomieszczenia gdzie w tym przypadku 38m2 i wysokości mieszkania 2,5m to kubatura ok 90m3 mnożąc to razy 3 to wychodzi 270m3/h co jest praktycznie max wydajnością mniejszego urządzenia i bałbym się efektu że będzie pracować non stop na wysokich obrotach gdzie będzie pobierać dużo prądu i będzie hałaśliwy.
    • Wow! Widzę, że dobrze Państwo przestudiowaliście temat :)



      Ja również skłaniałbym się ku większej Klarcie. Jak dla mnie jest rewelacyjna w relacji cena - efektywność oczyszczania.


      Będzie wprawdzie zajmować trochę więcej miejsca, ale tak jak sam Pan wskazał - zrekompensuje to cichszą pracą, a i pobór prądu też będzie niewielki :)
  • Od dwóch tygodni korzystam z oczyszczacza Klarta Stor 2 i jestem zadowolona - Podoba mi się wykonanie, szybkość oczyszczania powietrza i cicha praca - zwłaszcza w nocy oczyszczacz okazał się super cichy. Zastanawiam się tylko Czy filtr można czyścić odkurzaczem? Mam dwa puchate kotki i podejrzewam, że ich sierść może zanieczyszczać filtry.
    • Dzień dobry,


      Rozumiem, że pytanie dotyczy filtra HEPA? Nie zalecałbym tego, gdyż te delikatne mikrowłókna mogą ulec uszkodzeniu. Odkurzaczem wyczyściłbym tę zewnętrzną kratkę. To na niej zresztą powinna zebrać się większość kociego futerka. Filtr HEPA najwyżej bardzo, ale to bardzo ostrożnie przetarłbym suchą szmatką. Ale i to jest dość ryzykowne ;)

      Pozdrawiam serdecznie
      • Edit: Drobna pomyłka z mojej strony. Oczywiście chodziło mi o wymianę filtrów po upływie ok. 2 lat! Niemniej, też będzie to zależne od tego, gdzie mieszkamy, jaki typ budynku, jak zanieczyszczona jest okolica, z jakim rodzajem zanieczyszczeń głownie zmagać się będzie oczyszczacz itd.
        Dlatego też w przypadku filtrów HEPA stopień zabrudzenia najłatwiej poznać chociażby po kolorze - im bardziej brunatny, odbiegający kolorem od nowego, tym bliżej będzie jego wymiany :)

        Pozdrawiam serdecznie
  • Z opisu wynika że Klarta 2 nie posiada czujnika TVOC i "nie zauważy" w pomieszczeniu zanieczyszcznia nimi jeśli nie zwiększy się stężenie pyłów ? TVOC są zatem filtrowane przez filtr węglowy niejako nieświadomie i przy okazji oczyszczania powietrza z pyłów. CZy jest jakiś oczyszczacz o parametrach CADR Klarty 2 który "wyczuwa" również związki lotne i w reakcji na ich stężenie rozpoczyna oczyszczanie ?
    • Dzień dobry, zgadza się. Dokładnie tak, jak Pan mówi :) Stor 2 ma duży CADR i naprawdę sporych rozmiarów filtr węglowy, więc choć nie ma dedykowanego czujnika TVOC, to właśnie mimowolnie i tak będzie dużo z tych cząsteczek LZO neutralizować.

      Są, jak najbardziej :) Z tymże nie w każdym czujnik TVOC mogę polecić. Np. Samsung AX60 czy AX90 - mają dedykowany czujnik, który praktycznie w ogóle nie reaguje. Bardziej godnym zaufania jest już np. Winix Zero Pro.
  • Dlaczego przywołujecie państwo tu w porównaniach popularny model Electrolux PA91-604DG/GY a nie ma go w ogóle w waszym rankingu?
    • Cześć,
      nie wszystkie modele wyświetlamy w rankingu z powodów biznesowych. Działamy na zasadzie marketingu afiliacyjnego i nie znaleźliśmy partnera do którego możemy odsyłać ruch (sklepu/producenta) . Pragnę podkreślić, że współpraca i odsyłanie do sklepu nie wpływa na miejsce w rankingu. Uczciwie polecamy ten model, ponieważ jest dobrze wykonany i ma wysoką kulturę pracy. Jest to droższy model ma droższe filtry niż recenzowany Klarta Stor, niemniej do dużego pomieszczenia można go polecić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

20 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Winix T800 – wydajny oczyszczacz powietrza z wi-fi

Czy zakup oczyszczacza powietrza Winix T800 to dobry pomysł? Dowiesz się tego z naszej recenzji.

15 października 2024 · 6 minut czytania

Philips AC3220/10 – mocny oczyszczacz do średnich i dużych pomieszczeń

Philips AC3220/10 i AC3221/10 to nowe modele marki, zaprojektowane z myślą o większych pomieszczeniach, nawet do 60-65 m2. Dostępny jest on w 2 wersjach kolorystycznych, gdzie obydwie oferują to samo wyposażenie m.in.: aplikację mobilną i czujnik światła. Brakuje natomiast czujnika LZO czy jonizacji powietrza.

14 października 2024 · 5 minut czytania

Oczyszczacz powietrza Philips AC0921/14 i AC0951/13 – ciekawa alternatywa do małych pomieszczeń

Dwa kompaktowe oczyszczacze powietrza Philips, które zaprojektowano z myślą o pokojach do 30 m2. Tańszy kusi niską ceną, ale nie ma filtra węglowego ani aplikacji mobilnej, Droższy natomiast nie posiada żadnych braków, jednak ceną przewyższa lepszą, bardziej wydajną konkurencję.

19 września 2024 · 11 minut czytania

Recenzja Air Essence Eco Plasma ESP Light Graphene – czy warto kupić elektrostatyczny oczyszczacz?

Elektrostatyczny oczyszczacz powietrza Air Essence Eco Plasma Light Graphene ma jedną ogromną zaletę - brak kosztów filtrów wymiennych. Pod innymi względami wypada jednak przeciętnie. Stosunek wydajności do ceny, reakcja i działanie czujników, głośność podczas oczyszczania - to wszystko mogłoby być lepsze.

15 sierpnia 2024 · 10 minut czytania

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem Clofte Duo 400 – wygodne rozwiązanie za niewielkie pieniądze

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem to dość rzadko spotykane rozwiązaniem na polskim rynku. Dlatego też cieszy pojawienie się marki Clofte, która wchodzi na rynek z bardzo rozsądnie wycenionym modelem. To świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą mieć dwóch osobnych sprzętów, a zależy im na przyzwoitej wydajności nawilżania.