Nawilżacze powietrza Xiaomi – czy można je polecić? Ocena redakcji


Spis treści

1. Nawilżacze powietrza Xiaomi – Nasza opinia

2. Nawilżacze powietrza Xiaomi – co wybrać? Porównanie modeli

3. Nawilżacze ewaporacyjne czy ultradźwiękowe – świadomy wybór

4. Nawilżacze powietrza Xiaomi – polecane dla dzieci?

5. Najważniejsze funkcje nawilżaczy powietrza Xiaomi

6. Nawilżacze powietrza Xiaomi – jak o nie dbać? [PORADY]

7. Podsumowanie


Nawilżacze powietrza Xiaomi

Opinia redakcji o nawilżaczach powietrza Xiaomi

NA PLUS

Obrotowe talerze zamiast filtrów, których nie trzeba wymieniać

Sterowanie smartfonem

Niezła relacja ceny do wydajności

Cicha praca w niskich prędkościach

NA MINUS

Rozmontowanie talerzy obrotowych do umycia (w zmywarce) nie należy do najłatwiejszych

Denerwujący alarm braku wody, którego nie da się wyłączyć (pozostaje odłączenie zasilenia)

Problemy użytkowników z połączeniem aplikacji z funkcją Wi-Fi

Brak możliwości ustawienia żądanej wilgotności bez podłączenia do smartfona

Nawilżacze powietrza Xiaomi – nasza opinia

Test Nawilżaczy Xiaomi
Pomiar dokładności higrometru. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Rynek nawilżaczy ewaporacyjnych jest nieco mniejszy niż rynek oczyszczaczy powietrza. Do wyboru mamy w zasadzie kilkanaście urządzeń, a wśród nich nawilżacze Xiaomi, Klarta, Philips czy Stylies. Elementem wyróżniającym nawilżacze Xiaomi były od zawsze obrotowe dyski zamiast tradycyjnych filtrów.

Znajdziemy je w 3 generacjach modeli: najstarszym Xiaomi Smartmi Pure Evaporative, nowszym Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 i najnowszym: Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3. Dzięki temu nawilżacze Xiaomi są nie tylko stosunkowo tanie w zakupie, ale też przede wszystkim praktycznie bezkosztowe w utrzymaniu.

Użytkownicy narzekają jednak na dość szybkie zachodzenie dysków kamieniem z wody, wskutek czego z czasem coraz trudniej im się obracać (spada wydajność nawilżania).

Inne, nieco mniejsze niedociągnięcia to: denerwujący alarm braku wody, pikający dopóty dopóki nie uzupełnimy wody lub nie odłączymy urządzenia od prądu. Minimalistyczny design to również brak podstawowych funkcji na wyświetlaczu – takich jak np. higrostat – dostępny tylko z poziomu aplikacji mobilnej.

Nawilżacze powietrza Xiaomi – co wybrać? Porównanie modeli

nawilzacze powietrza Xiaomi
Grafika własna Ranking-Oczyszczaczy.pl

Polscy klienci zastanawiający się nad nawilżaczem Xiaomi mają do wyboru 3 nawilżacze ewaporacyjne – Xiaomi Smartmi Pure Evaporative, Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2, Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3 (najnowszy) oraz 1 nawilżacz ultradźwiękowy – Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifer. I to te właśnie modele z serii Smartmi Evaporative możemy w pełni polecić użytkownikom. Gwarantują one dobry stosunek ceny do oferowanych możliwości, będąc przy tym prostymi i wygodnymi w obsłudze.

Na rynkach azjatyckich obecny jest bardzo obiecująco wyglądający model Xiaomi MiJia Pure Smart Humidifier Pro. Niestety, pomimo upływu kolejnych miesięcy od premiery, Smart Humidifier Pro nie jest dostępny w Polsce.

Na portalach aukcyjnych można spotkać jeszcze wiele modeli powiązanych z Xiaomi, choć nie będących bezpośrednio dziełem chińskiego koncernu, tylko różnego rodzaju firm współpracujących, bądź zależnych od Xiaomi, np. nawilżacz powietrza Xiaomi HL Pro Happy Life albo nawilżacz powietrza SOTHING Deer Humidifier. Ze względu na ich ultradźwiękowy charakter, niewielką wydajność i nikłe wsparcie serwisowe/eksploatacyjne, nie polecamy ich zakupu.

Nawilżacze ewaporacyjne Xiaomi – bezpieczna obsługa i obrotowe dyski, które można myć w zmywarce

Xiaomi Evaporative i Smartmi
Stare vs nowsze: Xiaomi Smartmi Pure Evaporative vs Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifer 2. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Xiaomi Smartmi Pure EvaporativeXiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3
max. wydajność nawilżania: 240 ml/h (200 ml/h wg testów)max. wydajność nawilżania: 260 ml/h (220 ml/h wg testów)max. wydajność nawilżania: 350 ml/h (b.d. wg testów)
max. metraż: 32 m2max. metraż: 35 m2max. metraż: 50 m2
zbiornik na wodę: 4 lzbiornik na wodę: 4 lzbiornik na wodę: 5 l
filtr niewymienny (obrotowe dyski)filtr niewymienny (obrotowe dyski)filtr niewymienny (obrotowe dyski)
brak wyświetlacza, diody zamiast wskaźnika wilgotności i poziomu wodywyświetlacz ze wskaźnikiem wilgotności i poziomu wodywyświetlacz ze wskaźnikiem wilgotności i poziomu wody
zbiornik wodny: wykonany ze zwyczajnego plastiku. Powierzchnia pojemnika jest matowazbiornik wodny: wykonany z materiału ABS z dodatkiem IONPURE (jonów srebra)zbiornik wodny: wykonany z materiału ABS z dodatkiem IONPURE (jonów srebra)
rozmiar: 24 x 24 x 36,3 cm rozmiar: 24 x 24 x 36,3 cm rozmiar: 26 x 26 x 40,1 cm
pobór prądu: max. 8 Wpobór prądu: max. 8 Wpobór prądu: max. 8 W
głośność: 34-47 dBgłośność: 34-50 dBgłośność: 34-50 dB
nieodpinany kabel zasilającyodpinany kabel zasilającyodpinany kabel zasilający, wtyczka zasilania przeniesiona do dolnej częsci obudowy
cena: 449 złcena: 499 złcena: 719 zł
Tabela porównująca nawilżacze powietrza Xiaomi.

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3 – wyższa wydajność, większy zbiornik, poprawiona konstrukcja. Niestety najdroższy i ciężko dostępny

Xiaomi smartmi evaporation air humidifier 3 z przodu i z boku
Wizualnie Xiaomi Evaporation Air Humidifier 3 niemal niczym nie różni się od Evaporative Humidifier 2. Materiały producenta Xiaomi.

Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidier 3 wyróżnia się na tle poprzednich modeli: większym zbiornikiem na wodę (5 l vs 4 litry), większą wydajnością nawilżania (350 ml/h vs 260 ml/h) oraz obecnością pływaka i pompki do wody.

Obydwa te elementy mają za zadanie przeciwdziałać najpopularniejszym usterkom Evaporative 1 i 2 – zaburzeniu działania elektrod mierzących poziom wody wskutek osadzania się na nich kamienia oraz zmniejszenia podaży wody wskutek (ponownie) kamienia osadzającego się na dyskach.

Xiaomi smartmi evaporation air humidifier 3 obrotowe dyski

Ilustracja przedstawiająca pracę dysków obrotowych w nawilżaczu Xiaomi Smartmi Evaporation Air Humidifier 3. Materiały producenta Xiaomi

Pozostałe atuty pozostają bez zmian. Xiaomi Evaporation Air Humidifier 3 można sterować za pomocą aplikacji mobilnej Xiaomi Home, w której stworzysz własne reguły pracy, zależne np. od nawilżenia pomieszczenia czy poziomu wody w urządzeniu.

Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 – kilkadziesiąt zł więcej za wyświetlacz OLED, większą wydajność i łatwiejszą obsługę

2 generacja popularnego nawilżacza ewaporacyjnego Xiaomi łączy wiele udanych rozwiązań swojego poprzednika z nowymi, przydatnymi cechami, jak np.: wyświetlacz OLED wraz ze wskaźnikiem aktualnej wilgotności oraz poziomu wody w urządzeniu.

Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2 na RO
Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Łatwiejsze przez to staje się również sterowanie urządzeniem – podświetlające się diody 1 generacji nie były zbyt przejrzystą formą komunikacji.

Wzrosła również nieco wydajność, która wg producenta oscyluje teraz wokół 260 ml/h. W naszych testach Xiaomi uzyskało max. wydajność na poziomie 220 ml/h. Problemem nawilżaczy powietrza Xiaomi jest łączenie się z aplikacją.

Wyswietlacz OLED nawilzacza-Xiaomi-Smartmi Evaporative Humidifier 2
Wyświetlacz OLED nawilżacza Xiaomi Smartmi Evaporative Humidifier 2. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Obrotowe dyski, choć pozwalają na mycie w zmywarce, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, są dość trudne w rozebraniu (należy to zrobić przed włożeniem do zmywarki). Domowe sieci Wi-Fi nie widzą często urządzenia (choć dotyczy to częściej opisywanego niżej starszego modelu).

Model ten polecamy do pomieszczeń o wielkości max. 30-35 m2.

Xiaomi Smartmi Pure Evaporative – starsza i nieco słabsza wersja, jednak o kilkadziesiąt zł tańsza

Starszy model Xiaomi to w dużej mierze udana konstrukcja, która posiada jednak kilka niedociągnięć. Najbardziej irytującym z nich jest alarm sygnalizujący brak wody, którego nie da się wyłączyć inaczej niż wyłączając całkowicie urządzenie z prądu, bądź też dolewając wodę.

nawilżacz w pokoju testowym
Xiaomi Smartmi Pure Evaporative w naszym pokoju testowym. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Problematyczna jest również kwestia podłączenia nawilżacza do sieci Wi-Fi oraz brak informacji o aktualnym poziomie wilgotności (ten dostępny jest tylko w aplikacji).

Podobnie, jedynie w aplikacji, dostępny jest również higrostat. Żeby ustalić pożądany przez nas poziom nawilżenia, musimy więc najpierw ściągnąć i zalogować się do aplikacji mobilnej.

dioda poziomu wody w nawilżaczu od Xiaomi
Widoczna w lewym górnym rogu dioda poziomu wody potrafi być irytująca, gdy w zbiorniku zrobi się pusto. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Z drugiej strony cena urządzenia jest kusząca – za niespełna 450 zł otrzymujemy nawilżacz, oferujący max. wydajność nawilżania na poziomie 240 ml/h (w naszych testach ok. 200 ml/h) oraz praktycznie bezkosztową obsługę. Urządzenie to polecamy do pokoju o wielkości max. 28-32 m2.

Nawilżacze ultradźwiękowe Xiaomi – wydajne i tanie w zakupie, lecz drogie i mało bezpieczne w eksploatacji

Ceny zaczynające się od 69 zł mogą skusić niejedną osobą pragnącą podnieść poziom wilgotności w swoim otoczeniu. Nic więc dziwnego, że nawilżacze ultradźwiękowe cieszą się w Polsce dużym powodzeniem.

Nie są to jednak najbardziej higieniczne i bezpieczne urządzenia, jakie można sobie wyobrazić, głownie ze względu na pozostające w rozbitej wodzie cząsteczki minerałów – wapnia, żelaza, siarki, magnezu czy miedzi.

Uwalniane w formie gęstej mgiełki, wnikają do naszych dróg oddechowych, podrażniając je oraz powodując bóle głowy czy oczu.

Modele nawilżaczy ultradźwiękowych Xiaomi z Ceneo czy Allegro to

 • Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier
 • Xiaomi Deerma F500
 • Xiaomi SOTHING Deer Humidifier
 • Xiaomi HL Pro Happy Life
 • Xiaomi dyfuzor zapachowy USB Air Humidifier 

Xiaomi Antibacterial Humidifier – 260 zł za wysoką wydajność, cichą pracą, niemiarodajny czujnik i szkodliwą mgiełkę

260 zł za nawilżacz powietrza to naprawdę niedużo, zwłaszcza, gdy mówimy o nawilżaczu o wydajności nawilżania 300 ml/h (wg naszych pomiarów nawet 400 ml/h), który dodatkowo posiada zbiornik na wodę o pojemności 4,5 litra.

Niestety czar pryska, gdy dowiadujemy się, że Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier to nawilżacz ultradźwiękowy.

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier podczas domowych testów
Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier podczas domowych testów u naszej redakcyjnej koleżanki. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Do największych wad tego rozwiązania zaliczamy:

 • konieczność stosowania wody destylowanej, co oznacza wysokie koszty użytkowaniaod kilkudziesięciu do 100 zł miesięcznie
 • wadliwe działanie czujnika wilgotności (typowy problem w nawilżaczach ultradźwiękowych)
 • potencjalna uciążliwość dla zwierząt domowych

Z drugiej strony plusem dla użytkowników będzie cicha praca i nowoczesny design. Atutem jest również obecność lampy UV, która ułatwia neutralizację bakterii i wirusów gromadzących się w wodzie. Naszym zdaniem minusy nawilżania ultradźwiękowego przysłaniają tutaj płynącego z niego korzyści.

Nawilżacze ewaporacyjne czy ultradźwiękowe – świadomy wybór

Na podstawie wielu godzin własnych testów i przeanalizowanych badań naukowych, podchodzimy do tematu nawilżaczy ultradźwiękowych z dużą rezerwą.

Urządzenia te za pomocą fal ultradźwiękowych rozbijają cząsteczki wody, uwalniając zawarte w nich minerały i związki chemiczne, który jako całkowite cząsteczki nie są szkodliwe dla naszego organizmu, jednak rozbite, mogą podrażniać drogi oddechowe wielu osób.

Dodatkowo, za sprawą kawitacji, wywołanej ultradźwiękami, może dojść do uszkodzenia metalowych i plastikowych powierzchni, których elementy będą następnie wydzielane wraz z wodą. Więcej na temat zagrożeń piszemy w artykule poświęconym nawilżaczom z Allegro.

Kobieta-przy-biurku-i-nawilzacz-powietrza
Nawilżacz ultradźwiękowy marki Xiaomi Viomi. Materiały producenta Xiaomi

Dodatkowo, dochodzi również kwestia wadliwego działania czujników wilgotności – > Na skutek wytwarzania mgiełki, która opada w otoczeniu nawilżacza, oszukiwany jest również sam czujnik wilgotności, podając niemiarodajne, zawyżone odczyty.

Urządzenie często więc zakończy swoją pracę po osiągnięciu ustawionego poziomu wilgotności, który będzie znacząco odbiegał od tego rzeczywistego, obserwowanego w pomieszczeniu.

Takich problemów nie stwarzają nawilżacze ewaporacyjne – które dzięki zawartym filtrom, lub jak w przypadku Xiaomi obrotowym dyskomcałkiem skutecznie wychwytują zanieczyszczenia zawarte w wodzie. Związki chemiczne nie ulegają zaś rozbiciu.

Należy jedynie, podobnie jak w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych, pamiętać o regularnym myciu zbiornika, wylewaniu z niego resztek wody i okresowym myciu talerzy obrotowych (w przypadku Xiaomi możemy je myć w zmywarce, należy je jedynie wcześniej rozebrać).

Nawilżacze powietrza Xiaomi – polecane dla dzieci?

Ewaporacyjne nawilżacze marki Xiaomi – Smartmi Pure Evaporative oraz Smartmi Evaporative Humidifier 2, możemy z czystym sumieniem polecić rodzicom szukającym bezpiecznego nawilżacza do pokoju dziecka.

Pod względem higieny i codziennego utrzymania nie odbiega on niczym od reszty urządzeń na rynku, a prawidłowo eksploatowany zapewni zdrowe i bezpieczne nawilżanie na długi czas.

Nie polecamy natomiast nawilżaczy ultradźwiękowych – Xiaomi Deerma F500 czy Mi Smart Antibacterial Humidifier.

Najważniejsze funkcje nawilżaczy powietrza Xiaomi

 • Wygoda zdalnego sterowania (Wi-Fi) i aplikacja mobilna
Aplikacja mobilna Xiaomi do nawilżaczy
Aplikacja mobilna Xiaomi Home dla nawilżaczy ewaporacyjnych marki. Materiały Ranking-Oczyszczaczy.pl

Nawilżacze powietrza Xiaomi współpracują ze znaną z innych modeli firmy, aplikacją mobilną Xiaomi Home. Znajdziemy w niej możliwość:

 • Ustawienia higrostatu (niemożliwe z poziomu panelu sterowania nawilżacza)
 • Podejrzenia aktualnej wilgotności (higrometr)
 • Zaprogramowania timera i reguł pracy, np. Jeśli wilgotność mniejsza niż 40% -> uruchom 3 prędkość

Prosta i bezkosztowa obsługa dzięki obrotowym dyskom

Obrotowe dyski, które w Xiaomi zastępują filtry (maty ewaporacyjne) znane z modeli innych marek, są świetnym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić ok. 100 zł rocznie na wymianie filtrów.

Należy jedynie pamiętać o ich regularnym myciu. Można tego dokonać w zmywarce, jednak pamiętajmy, by wcześniej je rozmontować.

Obrotowe tarcze, wychwytujące zanieczyszczenia z wody. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Obrotowe tarcze, wychwytujące zanieczyszczenia z wody. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Ważne również, by dyski przemywać w letniej temperaturze, albowiem programy z wysoką temp. Mogą doprowadzić do powykrzywiania się i zniszczenia elementów konstrukcji.

Dokładny higrometr (w Xiaomi Smartmi Pure Evaporative dostępny tylko w aplikacji)

Porównanie poziomu wilgotności prezentowanego przez Xiaomi Home oraz zewnętrzne wilgotnościomierze
Porównanie poziomu wilgotności prezentowanego przez Xiaomi Home oraz zewnętrzne wilgotnościomierze. Czujnik wilgotności działa z reguły bardzo dobrze. Jego odczyty nie różnią się zbytnio od tych obserwowanych na zewnętrznych higrometrach. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Aromaterapia (tylko w ultradźwiękowych)

Nawilżacze ultradźwiękowe pozwalają często na aromaterapię. Nie inaczej jest chociażby w przypadku serii Xiaomi Deerma albo Xiaomi Happy Life.

Przyjemny zapach może odprężyć i ukoić. Warto jednak pamiętać, by wybierać naturalne olejki pochodzące z certyfikowanych źródeł.

Ilustracja przedstawiająca dodawanie olejków eterycznych w modelu Xiaomi Happy Life HL E0D01.
Ilustracja przedstawiająca dodawanie olejków eterycznych w modelu Xiaomi Happy Life HL E0D01. Materiały producenta Xiaomi

Nawilżacze powietrza Xiaomi – jak o nie dbać? [PORADY]

 1. Po każdym użyciu wylać resztkę wody i przemyć zbiornik

Warto zdjąć górną część i zbiornik wraz z tarczami, a następnie przemyć je pod prysznicem lub w zlewozmywaku strumieniem letniej wody. Następnie wytrzeć do sucha papierem powstały na dnie i bokach zbiornika śliski osad.

2. Raz na 1-2 tygodnie dokładnie wyczyścić tarcze i zbiornik

Tarcze należy rozmontować na pojedyncze części i wstawić do zmywarki na program z niską temperaturą. Irytujący może być proces rozkładania i składania tarczy, który trwa kilka minut. Zbiornik warto umyć letnią wodą z delikatnym detergentem, a następnie kilka razy przepłukać i wytrzeć do sucha.

3. W przypadku modeli ultradźwiękowych, ważna jest codzienna wymiana wody i regularne oczyszczanie wnętrza nawilżacza. Producent zaleca mycie pojemnika co 3 dni.

Wnętrze nawilżacza ultradźwiękowego Xiaomi Antibacterial Humidifer.
Nie najłatwiejsze w umyciu wnętrze nawilżacza ultradźwiękowego Xiaomi Antibacterial Humidifer. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Podsumowanie

Ewaporacyjne nawilżacze powietrza Xiaomi – Smartmi Pure Evaporative i Evaporative Humidifier 2, to obok Klarta Humea WiFi najlepsze dostępne obecnie urządzenia w tej kategorii.

Oferują niezłą wydajność nawilżania, atrakcyjny stosunek ceny do możliwości i praktycznie bezkosztową eksploatację. Nie ustrzegły się kilku irytujących wad, jednak z pewnością warto rozważyć ich zakup.

Maciej Kluba

Opinie

 • Damiann

  Ciekawe dlaczego nie są dodawane w nawilżaczach ewaporacyjnych drobne siatki na otworach wlotowych powietrza, żeby wychwytywać większość zanieczyszczeń, które później osadzają się na filtrze i szybciej go brudzą.

  Odpowiedz
  • Maciej Kluba

   Dzień dobry, zapewne ze względu na ograniczenie przepływu powietrza i zmniejszenie wydajności nawilżania. Poza tym takie siatki poddawane działaniu wilgotnego powietrza i kurzu mogłyby się szybko zatykać i po kilku tygodniach generować brzydki zapach, więc byłby to kolejny element do czyszczenia i/lub regularnej wymiany. Więc z jednej strony filtr czy dyski wolniej by się zachodziły kamieniem, ale z drugiej pojawiłby się kolejny element do wymiany (dodatkowe koszty), co znając życie odstraszałoby klientów. Tak muszą pamiętać tylko o wymianie filtra.
   Tak sobie próbuję to tłumaczyć, wiedząc też trochę jak od drugiej strony wygląda podejście producentów i sprzedawców 😉 Ale pomysł w sumie ciekawy.

   Pozdrawiam serdecznie 🙂

   Odpowiedz
 • GG

  W recenzji jest mowa o tym, ze w przypadku nawilżacza smartmi Evaporative 2 ustawienie docelowej wilgotności możliwe jest w aplikacji. Posiadam ten nawilżacz od 2 dni i nie potrafię znaleźć tej opcji. Czy aby na pewno taka opcja jest? Czy mogę prosić o naprowadzenie mnie?

  Odpowiedz

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Każdy komentarz przechodzi moderację przed publikacją.