1
MIEJSCE499 zł
2
MIEJSCE699 zł
3
MIEJSCE1 079 zł
4
MIEJSCE515 zł
5
MIEJSCE477 zł
6
MIEJSCE827 zł
W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu, w którym znajdują się m.in. zarodniki pleśni, roztocza i pyłki roślinne. Nawilżacze powietrza są zatem przydatne dla alergików. Najlepiej wybrać nawilżacz ewaporacyjny o dobrej wydajności, wyposażony w higrostat.
W skrócie
- Nawilżaczami idealnymi dla alergików, a jednocześnie wyróżniającymi się dobrym stosunkiem ceny do możliwości są przede wszystkim Klarta Humea WiFi, Klarta Humea Grande, Philips HU4816/10, Stadler Form Karl oraz Philips HU2716/10.
- Alergicy powinni używać nawilżaczy ewaporacyjnych z higrostatem o wydajności odpowiedniej dla pomieszczenia docelowego.
- Suche powietrze szkodzi alergikom, ponieważ unosi się w nim więcej zanieczyszczeń. Ponadto łatwiej trafiają one do organizmu, gdyż wdychane powietrze jest słabiej oczyszczane.
Klarta Humea Wifi
Klarta Humea WiFi jest idealnym nawilżaczem powietrza do sypialni, pokoju dziecka lub małego salonu. To jeden z najbardziej opłacalnych modeli w naszym rankingu. Ma higrostat i numeryczny wskaźnik wilgotności oraz sterowanie wi-fi.
Co więcej, w aplikacji dostępna jest możliwość tworzenia reguł pracy. Nawilżacz pracuje cicho i jest tani w użytkowaniu. Klartę Humea WiFi można kupić w kolorze białym lub beżowym.
Klarta Humea Grande
Klarta Humea Grande to nr 1 w naszym rankingu opłacalności, a jednocześnie jeden z najwydajniejszych nawilżaczy ewaporacyjnych. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach o większym metrażu oraz tam, gdzie powietrze jest mocno przesuszone.
Mimo wysokiej wydajności Klarta Humea Grande pracuje cicho i energooszczędnie. W nawilżaczu nie zabrakło higrostatu. Urządzenie jest dostępne w kolorze białym i czarnym.
Philips HU4816/10 także należy do grona najbardziej opłacalnych nawilżaczy ewaporacyjnych. Dobra wydajność idzie tutaj w parze z innymi zaletami, w tym obecnością higrostatu oraz niskimi kosztami użytkowania.
Nie ma tutaj opcji sterowania wi-fi, ale nie brakuje możliwości monitorowania dokładnego poziomu nawilżenia, ponieważ urządzenie ma numeryczny wskaźnik wilgotności.
Stadler Form Karl to kolejna propozycja skierowana do osób, poszukujących nawilżacza powietrza o wysokiej wydajności. Sprawdzi się przy dużym przesuszeniu i w większych pomieszczeniach. Urządzenie ma higrostat, a sterowanie jest możliwe poprzez aplikację.
Na minus dość wysokie koszty użytkowania, ze względu na konieczność wymiany filtra oraz kostki z jonami srebra.
Philips HU2716/10 ma trochę niższą wydajność niż poprzednio zaprezentowane nawilżacze, ale w pomieszczeniach o wielkości do 26 m2 będzie wystarczający.
Nawilżacz ma numeryczny wskaźnik wilgotności i higrostat. Jest tani w użytkowaniu i ładnie się prezentuje. Do wyboru są kolory biały oraz czarny.
Zobacz też inne nawilżacze ewaporacyjne w naszym rankingu:
5 cech dobrego nawilżacza powietrza dla alergików
Dobry nawilżacz powietrza dla alergika powinien spełniać kilka warunków. Oto one:
1. Nawilżacz ewaporacyjny
Ewaporacja to naturalna i bezpieczna metoda nawilżania powietrza. Nawilżacz ewaporacyjny nie wymaga stosowania wody destylowanej (jak ultradźwiękowy) i nie stwarza ryzyka poparzenia (jak nawilżacz parowy).
Nie zanieczyszcza powietrza, ponieważ ewentualne zanieczyszczenia obecne w wodzie zostają zatrzymane na filtrze.
2. Wysoka wydajność nawilżania
Wydajność nawilżania musi być odpowiednio wysoka w stosunku do powierzchni pomieszczenia, w którym będzie pracował nawilżacz. Minimalne zapotrzebowanie można poznać poprzez pomnożenie metrażu pokoju przez 7,5.
Dla przykładu w sypialni o wielkości 20 m2 wystarczy nawilżacz o wydajności 150 ml/h, ale już w salonie o powierzchni 40 m2 będzie to 300 ml/h. Oczywiście są to wartości minimalne i zawsze warto wybierać urządzenia, które zapewniają jeszcze lepszy stosunek wydajności do metrażu.
3. Obecność higrostatu
Higrostat umożliwia pracę nawilżacza powietrza w trybie automatycznym. Oznacza to, że można wybrać pożądaną wilgotność powietrza, a urządzenie samo steruje swoimi ustawieniami w taki sposób, żeby ją uzyskać i zachować.
Dzięki temu łatwo jest uniknąć zarówno przesuszenia, jak i przewilżenia powietrza. Należy pamiętać o tym, że zbyt wysoka wilgotność (powyżej 60%) także jest zjawiskiem negatywnym i sprzyja m.in. rozwojowi pleśni oraz namnażaniu roztoczy.
4. Niezbyt głośna praca
Nawilżacz powietrza przeznaczony do sypialni powinien pracować w niskiej prędkości z głośnością poniżej 30 dB. W innych pomieszczeniach kilka dB więcej nie powinno sprawiać problemu. Zbyt hałaśliwy sprzęt może zakłócać komfort, a zwłaszcza sen.
5. Przystępne koszty użytkowania
Podczas zakupu nawilżacza powietrza dla alergika warto uwzględnić nie tylko cenę urządzenia, lecz także koszty jego użytkowania.
W przypadku nawilżacza ewaporacyjnego będą one uzależnione od ceny i żywotności elementów wymiennych (najczęściej filtr, czasem także kostka z jonami srebra) oraz od zużycia prądu. Woda kranowa kosztuje tak niewiele, że ten element wydatków jest bez znaczenia.
Osoby zainteresowane zakupem nawilżacza ultradźwiękowego muszą jeszcze doliczyć wydatki wynikające z kupowania wody destylowanej. To koszt około 1 zł za litr, a zużycie może wynieść nawet 100 litrów na miesiąc.
Wilgotność powietrza a alergeny
Prawidłowa wilgotność powietrza wynosi od 40 do 60%. Dolegliwości alergiczne mogą nasilić się zarówno wtedy, gdy poziom nawilżenia jest za niski, jak i wówczas, kiedy powietrze jest przewilżone. Suche powietrze sprzyja reakcjom alergicznym, ponieważ:
- W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu, w skład którego wchodzą alergeny wziewne, czyli pyłki roślinne, roztocza i ich wydzieliny, zarodniki pleśni, złuszczony naskórek zwierząt (który tak samo jak sierść stanowi nośnik alergenów zwierzęcych).
- Wdychane powietrze jest słabiej oczyszczone. Na skutek przesuszenia śluzówki nosa rzęski znajdujące się w nabłonku słabiej spełniają swoją funkcję, którą jest oczyszczanie pobieranego tlenu. Alergeny mają zatem ułatwiony dostęp do organizmu.
Przewilżone powietrze również szkodzi, ponieważ wilgoć sprzyja namnażaniu roztoczy oraz rozwojowi pleśni. W przypadku problemów ze zbyt wysoką wilgotnością warto sięgnąć po osuszacz powietrza.
Najważniejsze zasady używania nawilżacza powietrza przy alergii
Aby nawilżacz powietrza dobrze spełniał swoją funkcję i nie stał się siedliskiem zanieczyszczeń, należy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsze to:
- Korzystanie z higrostatu w celu zachowania optymalnej wilgotności. Uwaga: w nawilżaczach ultradźwiękowych odczyt wilgotności zwykle jest nieprawidłowy, więc higrostat także nie działa dobrze.
- Codzienna wymiana wody oraz przepłukanie zbiornika przed ponownym napełnieniem.
- Dokładniejsze mycie zbiornika raz w tygodniu przy pomocy łagodnego środka czyszczącego. Należy pamiętać o dokładnym wypłukaniu detergentu.
- Szybka reakcja na ewentualne pojawienie się kamienia. Można go usunąć przy pomocy roztworu wody z kwaskiem cytrynowym.
- Stosowanie wyłącznie czystej wody, bez żadnych dodatków. Nawet w przypadku nawilżaczy z funkcją aromaterapii olejków zwykle nie wkrapia się do wody, tylko jest na nie specjalne miejsce.
- Regularna wymiana elementów ulegających zużyciu, czyli zwykle filtra nawilżającego, a czasem także kostki z jonami srebra.
- Wylewanie wody w przypadku przerwy w używaniu nawilżacza trwającej kilkanaście godzin lub dłużej.