Klimatyzator z funkcją oczyszczania – czy warto? Co wybrać?

Dominika Kahl

Dominika Kahl

11 minut czytania

Przez lata klimatyzacja budziła w użytkownikach wiele obaw, kojarząc się często z siedliskiem bakterii i wirusów, przeciągami, przeziębieniem i suchymi śluzówkami. Wynikało to głównie z niewłaściwej eksploatacji urządzeń oraz, po części, mniej zaawansowanych technologii.

Współczesne klimatyzatory to urządzenia w pełni higieniczne, bezpieczne dla zdrowia. Dbają nie tylko o chłodne, ale i czyste powietrze. Coraz więcej jest bowiem klimatyzatorów z funkcją oczyszczania powietrza. Czy warto je kupić? Sprawdzamy w poniższym artykule.

1.Klimatyzator z funkcją oczyszczania – dlaczego warto?

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego w roku 2020 2/3 ankietowanych Polaków stwierdziło, że zdaje sobie sprawę z wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie swoje i bliskich. 27 % osób zaś określiło stan powietrza w swoich domach jako zły. Narzekamy głownie na smog, spaliny oraz alergeny.

Jak do tego wszystkiego mają się klimatyzatory, których zadaniem jest przede wszystkim chłodzenie powietrza?

W zasadzie każdy klimatyzator (zarówno ścienny, jak i przenośny) jest swego rodzaju oczyszczaczem powietrza. Wyposażony w filtr wstępny, wyłapuje skutecznie duże zanieczyszczenia, np. sierść czy kłęby kurzu. 

filtr wstępny klimatyzatora split
Filtr wstępny klimatyzatora naściennego typu split
filtr wstępny klimatyzatora  przenośnego Fersk
Filtr wstępny klimatyzatora przenośnego marki Fersk

Poważną zaletą klimatyzatorów są duże przepływy powietrza (porównywalne do tych, jakie generują mniejsze wentylatory domowe), dzięki czemu urządzenia te mają potencjał, by naprawdę efektywnie oczyszczać powietrze.

Ze względu na rosnącą konkurencję producenci muszą cały czas udoskonalać swoje produkty. Dlatego też oprócz standardowego filtra siateczkowego, chroniącego przed kurzem na lamelkach, coraz częściej znajdziemy też technologie filtrujące powietrze nawet z mikro zanieczyszczeń

filtr hepa zużyty i nowy klimatyzator
Filtry HEPA: po lewej zużyty filtr HEPA, a po prawej nowy

» Zobacz: Klimatyzatory przenośne z funkcją oczyszczania

Jest to szczególnie ważne w obliczu trwającego wiosną i latem sezonu alergicznego. I tak przykładowo, dzięki zastosowaniu filtrów HEPA (wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza), klimatyzator jest w stanie zatrzymać pyłki roślin, zarodniki grzybów i pleśni, roztocza kurzu domowego, ale też bakterie i wirusy.

» Zobacz: Klimatyzatory split (naścienne) z funkcją oczyszczania

W poniższym artykule sprawdzimy jakie technologie filtracyjne znaleźć można w poszczególnych rodzajach klimatyzatorów i które z nich warto polecić?

» Czytaj więcej: Klimatyzator przenośny – ranking najlepszych klimatyzatorów na sezon letni > Zobacz co doradzamy

2. Jakie filtry powietrza znajdują się w klimatyzatorach?

Sposoby filtracji w klimatyzatorach
Sposoby filtracji w klimatyzatorach. Opracowanie własne

Do najpopularniejszych systemów filtracji w klimatyzatorach z funkcją oczyszczania zaliczamy:

Filtr wstępny 

Podstawowy filtr powietrza, który powinien znaleźć się standardowo w każdym klimatyzatorze. Wyłapuje on większe cząstki zanieczyszczeń, np. kurz, sierść czy włosy, dzięki czemu zanieczyszczenia te nie osiadają na wentylatorze.

Fersk Vind 2 Wifi HEPA zblizenie na filtr
Filtr wstępny klimatyzatora przenośnego Fersk Vind 2 WiFi

Filtr HEPA (antybakteryjny, antyalergiczny)

Wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza EPA lub HEPA to rozwiązanie, które najefektywniej zatrzymuje nawet drobne mikrozanieczyszczenia. Często znajdziemy je też pod nazwami antybakteryjny czy antyalergiczny. Zbudowany z cienkich włókien polipropylenowych, tworzy niezwykle gęstą harmonijkę, która mechaniczne zatrzymuje pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, substancje smogowe, bakterie, wirusy i inne drobnoustroje.

Filtr HEPA tył i przód
Przykładowy filtr HEPA, materiały własne ranking-oczyszczaczy.pl

Skuteczność tego typu filtrów sięga ponad 99 %. Do niedawna były one domeną oczyszczaczy powietrza i odkurzaczy, pojawiając się również w klimatyzacji ściennej. Obecnie znajdziemy je również w wybranych modelach przenośnych.

Przykładowe klimatyzatory z filtrem HEPA: Fersk Vind 2 WiFi HEPA, Whirlpool PACB12HP (przenośne), Midea Blanc, Whirlpool SPIW309A2WF (ścienne),

Filtr węglowy

Złożony z granulek węgla aktywnego, filtr węglowy pochłania nieprzyjemne zapachy i szkodliwe gazy, chroniąc użytkowników m.in. przed amoniakiem, benzenem czy formaldehydem.

Przykładowe klimatyzatory z filtrem węglowym: Fral Super Cool FSC09 (przenośny)

Filtr węglowy wykorzystywany w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza
Filtr węglowy wykorzystywany w klimatyzatorach i oczyszczaczach powietrza

Filtr elektrostatyczny

Dzięki ujemnie naładowanej powierzchni, filtr elektrostatyczny z łatwością przyciąga naładowane dodatnio cząstki pyłków czy kurzu. Technologia ta, choć obiecująca, nie jest tak skuteczna jak mechaniczna filtracja filtra HEPA. Zgromadzone na elektrodzie filtra zanieczyszczenia trzeba regularnie wypłukiwać, by zachować skuteczność filtracji powietrza. Filtry elektrostatyczne wykorzystują m.in. klimatyzatory Rotenso (technologia Rotenso HD iAIR)

Przykładowe klimatyzatory z filtrem elektrostatycznym: Rotenso Kuka, Rotenso Versu Mirrors

Filtr elektrostatyczny w klimatyzacji domowej marki electrolux
Filtr elektrostatyczny firmy Electrolux, materiały producenta Electrolux

Lampy UV

Działanie antybakteryjne i antywirusowe lamp UV-C jest powszechnie wykorzystywane w placówkach medycznych. Urządzenia te są jednak drogim, specjalistycznym sprzętem o bardzo dużej mocy. Niewielkich rozmiarów diody UV-C wykorzystywane w klimatyzatorach czy oczyszczaczach nie są jednak w stanie zapewnić sterylnego powietrza w pomieszczeniu. Ze względu na krótki czas naświetlania i niewielką moc, zabijają one jedynie patogeny, które wniknęły do urządzenia i osiadły na filtrach, przedłużając ich żywotność.

Z marketingowego punktu widzenia diody UV-C LED są więc świetnym rozwiązaniem. Bardzo tanie w implementacji, są w stanie niewielkim kosztem stworzyć bardziej bezpieczny wizerunek sprzętu. Z punktu widzenia filtracji, ich działanie ogranicza się głównie do wnętrza urządzenia.

Przykładowe klimatyzatory z lampą UV: Blaupunkt Moby Blue S 1111E (przenośny), Haier PEARL Plus, Haier Flexis Plus (ścienne)

Jonizacja powietrza

Jonizatory powietrza pomagają przywrócić równowagę jonową otoczenia. Oprócz tego emitowane przez nie jony o przeciwnych ładunkach są w stanie zneutralizować roztocza kurzu domowego, zarodniki grzybów i pleśni czy inne alergeny. Samodzielnie stosowana, technologia ta nie ma jednak imponującej skuteczności, dlatego dobrze, gdy klimatyzator wyposażony jest jeszcze w filtry powietrza.

Przykładowe klimatyzatory z jonizatorem powietrza: Sharp CV-P10PR (przenośny), Gree Amber Prestige, Kaisai Care, Rotenso Kuka (ścienne)

Klimatyzator Sharp CvP10pr bokiem
Klimatyzator powietrza Sharp CV-P10PR, materiały producenta Sharp

Filtr katechinowy

Filtr-ketechinowy-do-klimatyzatora-przenosnego-768x768

Filtr powleczony katechinami wykorzystuje związki polifenolowe, występujące np. w zielonej herbacie. Zdaniem producentów ma on zdolność do neutralizacji wirusów i bakterii oraz wychwytywania roztocza kurzu domowego, usuwając dodatkowo przykre zapachy.

Choć wszystko to brzmi bardzo obiecująco, ciężko jest znaleźć jakiekolwiek dane o skuteczności filtrów katechinowych. 

Filtr z witaminą C

Nikt nie ma wątpliwości, że witamina C jest silnym antyoksydantem uwalniającym wolne rodniki. Bardziej wątpliwe jest natomiast stosowanie witaminy C w filtrach powietrza. Producenci argumentują jej stosowanie, podkreślając często odświeżające i wygładzające działanie na skórę użytkowników, zapominając o danych dot. skuteczności oczyszczania.


3. Klimatyzatory z funkcją oczyszczania – które modele warto wybrać?

Klimatyzatory ścienne typu split z funkcją oczyszczania

Whirlpool SPIW309A2WF 2,6 kW – cena 2040 zł

Whirlpool SPIW309A2WF to jeden z najtańszych klimatyzatorów ściennych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim obecność filtru enzymatycznego HEPA oraz jonizacja powietrza. Whirlpool wyposażony jest w też w funkcję autoczyszczenia, która zapobiega rozwojowi pleśni.

WHIRLPOOL-SPIW309A2WF-przod
  • Moc chłodnicza: 2,6 kW, moc grzewcza: 3,0 kW
  • Polecany do powierzchni maks. 28 m²
  • Przepływ powietrza: 700 m3/h.
  • Jonizacja
  • Filtr enzymatyczny HEPA
  • Autoczyszczenie blokujące rozwój pleśni

Rotenso Kuka 2,6 kW – cena 3249 zł

Rotenso Kuka to typowy przedstawiciel średniej półki klimatyzatorów typu split. W standardzie znajdziemy m.in. filtr elektrostatyczny HD iAir oraz jonizację. Pozłacane lamelki pokryto antykorozyjną warstwą, zapobiegając rozwojowi bakterii i wirusów. Na uwagę zasługuje energooszczędny charakter. Nie mamy niestety dokładnych danych dot. przepływu powietrza.

Rotenso-Kuka-klimatyzator-stacjonarny
  • Moc chłodnicza: 2,6 KW, moc grzewcza: 2,9 kW
  • Polecany do powierzchni maks. 32 m²
  • Przepływ powietrza: b.d.
  • Pobór mocy: 737 W
  • Jonizacja
  • Opcjonalne filtry powietrza
  • Antykorozyjne, pozłacane lamele, zapobiegające rozwojowi bakterii i wirusów

Haier Jade Plus 3,5 kW – cena 6449 zł

Haier Jade Plus to zaawansowany technicznie klimatyzator domowy, w którym znajdziemy m.in. elektrostatyczny filtr IFD oraz jonizację. Opcjonalnie, użytkownicy mogą wybrać również zintegrowany filtr 3M, łączący cechy filtra HEPA i fotokatalitycznego. W odróżnieniu od pozostałych wymienionych klimatyzatorów, Haier posiada w standardzie czujnik jakości PM2,5, wykrywający pyły smogowe.

Klimatyzator-stacjonarny-Haier-Jade-Plu
  • Moc chłodnicza: 3,5 kW, moc grzewcza: 4,2 kW
  • Polecany do powierzchni maks. 43 m²
  • Przepływ powietrza: 600 m³/h
  • Współczynnik CADR: 300 m3/h
  • Jonizacja
  • Elektrostatyczny filtr IFD, opcjonalnie zintegrowany filtr 3M
  • Czujnik jakości powietrza wykrywający pyły smogowe PM2.5
  • Autoczyszczenie blokujące rozwój pleśni

Klimatyzatory przenośne z funkcją oczyszczania

Fersk Vind 2 WiFi HEPA – cena 2299 zł

Fersk Vind 2 WiFi HEPA to klimatyzator przenośny typu 5w1. Model wzbogacony został o antybakteryjny filtr HEPA AllergyProtect. Oprócz funkcji oczyszczania, w nowej generacji znalazł się też moduł WiFi i sterowanie mobilne, umożliwiające własne reguły pracy.

Podobnie jak pierwsza generacja, Fersk Vind 2 WiFi HEPA charakteryzuje się atrakcyjną relacją ceny do oferowanych parametrów.

KUP W SKLEPIE Homespot

Fersk Vind 2 WiFi HEPA

2 799 zł

2 299 zł

Sprawdź ofertę

  • Moc chłodnicza: 3,5 kW, moc grzewcza: 3,3 kW
  • Polecany do powierzchni maks. 43 m2
  • Przepływ powietrza: 380 m3/h
  • Współczynnik CADR: ok. 320 m3/h
  • Antybakteryjny filtr HEPA AllergyProtect oraz filtr wstępny

Whirlpool PACW29COL

Whirlpool PACW29COL obecny jest na rynku od dłuższego czasu. Podobnie jak w przypadku Fersk Vind 2 WiFi, znajdziemy tu również filtr HEPA. Atutem klimatyzatora Whilrpool jest jego niska cena. Nie znajdziemy w nim jednak funkcji ogrzewania pomieszczeń. Mniejsza jest również moc chłodnicza, wynosząca 2,8 kW.

KUP W SKLEPIE CENEO.PL

Whirlpool PACW29COL

1 428 zł

Sprawdź ofertę

  • Moc chłodnicza: 2,8 kW
  • Polecany do powierzchni maks. 35 m2
  • Przepływ powietrza: 380 m3/h
  • Współczynnik CADR: ok. 320 m3/h
  • Antybakteryjny filtr HEPA oraz filtr wstępny

Blaupunkt Moby Blue S 1111E – cena 2399 zł

Blaupunkt Moby Blue S 1111E to klimatyzator przenośny typu 4w1, charakteryzujący się niezłą mocą chłodniczą oraz grzewczą. Urządzenie sprawdzi się w pomieszczeniu do ok. 39 m2. W środku znajdziemy m.in. moduł WiFi i lampę UV.

Jak pisaliśmy już wcześniej, ze względu na niewielką moc i krótki czas naświetlania, zapewnia ona sterylność wewnątrz urządzenia, jednak nie jest w stanie skutecznie oczyścić pomieszczenia.

KUP W SKLEPIE Homespot

Blaupunkt Moby Blue S 1111E ’21 (UV-C)

2 199 zł

Sprawdź ofertę

  • Moc chłodnicza: 3,2 kW, moc grzewcza: 2,9 kW
  • Polecany do powierzchni maks. 39 m2
  • Przepływ powietrza: 280 m3/h
  • Filtr wstępny oraz Lampa UV-C

4. Klimatyzator z funkcją oczyszczania – Klimatyzator ścienny czy przenośny?

Klimatyzator split czy przenośny
Klimatyzator split i przenośny. Porównanie obu rozwiązań

Funkcje oczyszczania są głównie domeną klimatyzatorów naściennych, w których są one obecne od lat. Na rynku urządzeń przenośnych modeli oczyszczających powietrze jest znacznie mniej, choć zdarzają się wśród nich naprawdę ciekawe propozycje (np. Fersk Vind 2 WiFi HEPA lub Whirlpool PACW29COL). Obecność technologii filtracyjnych to tylko 1 z aspektów. Klimatyzatory ścienne i mobilne różnią się przede wszystkim pod względem montażu, ceny i oferowanych parametrów.

Montaż

Klimatyzatory ścienne: bardziej inwazyjna instalacja (kucie ściany, dziury w elewacji). Oprócz tego administracji budynku i/lub sąsiadów w budynku wielorodzinnym

Klimatyzatory przenośne: Prosty, szybki montaż (podłączenie do prądu i wyprowadzenie rury wyrzutowej przez okno). Nie musimy starać się o żadne zgody

Kwoty zakupu i eksploatacji

Klimatyzatory ścienne: 2-7 tys. złotych + koszty montażu (ok. kilkaset złotych). Zakładając całoroczną eksploatację przez kilka godzin dziennie, klimatyzator ścienny okaże się być bardziej opłacalny po ok. niecałych 3 latach. 

Klimatyzator przenośny: 1,2-3 tys. złotych. Pomimo wysokiej klasy energetycznej wielu z nich, zużywają one o ok. 30 % prądu więcej od stacjonarnych

Czytaj więcej: Klimatyzator do mieszkania i do domu – co wybrać? 

Parametry

Klimatyzatory ścienne: Oferują wyższą moc, sięgającą często nawet 6 kW i więcej (jak chociażby LG Standard S24EQ. Niższy jest też pobór prądu. Dlatego tez pod względem wydajności chłodniczej i grzewczej, wygrywają klimatyzatory naścienne.

Klimatyzatory przenośne: Z reguła niższa moc. Dominują urządzenia o mocy 2,6-3,5 kW. Oczywiście są wyjątki, jak np. Warmtec KP53W Morso (5,3 kW mocy chłodniczej). 

Na szczęście pod względem funkcji obecne klimatyzatory przenośne coraz częściej dorównują swoim stacjonarnym odpowiednikom.

Oczyszczanie powietrza

Klimatyzatory ścienne: Technologie filtracyjne bardziej powszechne. Oprócz standardowego filtra siateczkowego, często filtr węglowy, filtr HEPA lub elektrostatyczny, także dioda LED UV-C. W niektórych modelach spotkać można jonizację powietrza czy filtr fotokatalityczny (ma sens np. w zakładach przemysłowych i laboratoriach). 

Klimatyzatory przenośne: Podstawowy filtr siateczkowy. Bardziej zaawansowane systemy filtracyjne pojawiają się jedynie w wybranych modelach. Filtr HEPA pojawia się w debiutującym na rynku Fersk Vind 2 WiFi oraz modelach klimatyzatorów Whirlpool. Oprócz tego czasami znajdziemy lampy UV, np. w nowych klimatyzatorach przenośnych Blaupunkt. Sharp CV-P10PR oferuje z kolei jonizację powietrza.


Podsumowanie – Wady i zalety klimatyzatorów typu split oraz przenośnych

W poniższych tabelkach zebraliśmy najważniejsze atuty i słabe strony obydwu typów urządzeń. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź też nasz artykuł: Klimatyzator do domu i mieszkania – jaki wybrać?.

Klimatyzatory typu split

Jednostka wewnętrzna klimatyzatora split Xiaomi zamontrowana w salonie nad kanapą
Klimatyzator split Xiaomi zamontowany w salonie nad kanapą. Materiały producenta Xiaomi

Zalety
  • Wysoka wydajność
  • Często większa moc chłodnicza
  • Cichsza praca
  • Filtry oczyszczające powietrze i funkcje dodatkowe
  • Niskie zużycie energii
  • Brak rury wyrzutowej
Wady
  • Inwazyjny montaż (kucie ścian mieszkania i zewnętrznej elewacji)
  • Wysoka cena
  • Dodatkowy koszt montażu
  • Konieczność regularnych płatnych przeglądów dla zachowania gwarancji

Przenośne klimatyzatory

Klimatyzator przenośny Fersk Vind WiFi Silver w pokoju
Klimatyzator przenośny Fersk Vind WiFi Silver w pokoju. Grafika własna na podstawie materiałów producenta Fersk

Zalety
  • Brak wymogów formalnych i administracyjnych do spełnienia (dobre do budynków wielorodzinnych)
  • Szybki, samodzielny montaż
  • Niewielkie wymiary
  • Brak wymogów formalnych i administracyjnych
  • Niska cena
  • Brak kosztów montażu
  • Mobilny charakter
Wady
  • Mniejsza wydajność
  • Dość głośna praca w najwyższej prędkości
  • Konieczność instalacji rury wyrzutowej w oknie
  • konieczność usuwania skroplin ze zbiornika

Źródła:

  1. Autor nieznany. Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – wszystko, co powinieneś wiedzieć. Strefa klimatyzacji LG. www.strefaklimatyzacji.pl. Dostęp do strony internetowej: 11.01.2024
  2. Autor nieznany. Klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza – jak działa?. Murator. www.muratordom.pl/. Dostęp do strony internetowej: 12.01.2024

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,6 / 5. Ilość ocen: 12

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

1 komentarz

  • Mam Fersk Vind 2 HEPA i polecam - chłodzi, oczyszcza, jak trzeba to i osuszy, tylko głośny. Ale to chyba wszystkie tak mają. W końcu da się żyć latem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klimatyzacja do domu

18 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Moc ssania odkurzacza — jak ją dobrać do potrzeb? 

Bez względu na to, czy wybierasz odkurzacz pionowy, robot sprzątający, czy odkurzacz tradycyjny, kluczowa jest moc ssania.  To właśnie ona …

15 listopada 2024 · 6 minut czytania

Klasa efektywności energetycznej – wszystko, co musisz wiedzieć

Etykieta energetyczna informuje użytkowników urządzeń RTV i AGD o możliwym poborze energii stosowanych urządzeń. Mobilizuje również producentów do rozwijania technologii obniżających pobór energii elektrycznej w oferowanych sprzętach. W 2021 roku weszła w życie nowelizacja klas efektywności energetycznej zastępująca m.in. dawne klasy A+++, A++, A+ oraz A. Pojawił się nowy bardziej przejrzysty i intuicyjny podział: od A do G.. Co oznacza klasa efektywności energetycznej? Jak czytać etykiety i jakie urządzenia są nimi objęte?

14 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Pylenie brzozy – praktyczne informacje dla alergików

Pylenie brzozy to trudny czas dla alergików, ponieważ pyłek tego drzewa jest jednym z najczęstszych alergenów wziewnych. Wykazuje on silne …

11 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Woda z osuszacza powietrza – do czego można ją wykorzystać?

Osuszacze powietrza pomagają w usunięciu wilgoci, zarodników pleśni, czy grzybów. Jednak co zrobić z wodą, która zbiera się w zbiorniku …

8 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Tani dobry odkurzacz bezprzewodowy – czy taki w ogóle istnieje? Analizujemy oferty w sklepach

Odkurzacze na akumulator to wygodne urządzenia, które pomogą Ci zadbać o porządek.  Dotyczy to zarówno lekkich modeli pionowych, jak i …