Suche powietrze w pokoju

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

5 minut czytania

O tym, że powietrze jest zbyt suche, mówimy wtedy, gdy wilgotność względna jest niższa niż 40%. To problem występujący głównie w sezonie grzewczym, lecz nie tylko.

Przesuszone powietrze źle wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego dbanie o jego optymalne nawilżenie jest ważne.

Jak nawilżyć powietrze w pokoju

Pierwsze skutki zdrowotne suchego powietrza pojawiają się dość szybko, dlatego warto od razu podjąć działania zmierzające do zwiększenia wilgotności. Prawidłowe nawilżanie powietrza powinno:

  • być skuteczne,
  • nie prowadzić do wzrostu wilgotności względnej powyżej 60%, ponieważ prawidłowa wynosi od 40-60%, a przewilżenie także szkodzi,
  • nie powodować efektów ubocznych, do których można zaliczyć np. zanieczyszczanie powietrza.

Nawilżacz powietrza, czyli najlepsza metoda na suche powietrze

Najlepszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest zastosowanie dobrego nawilżacza. Na rynku dostępne są nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz – w małych ilościach – parowe.

nawilzacze-powietrza-ewaporacyjne
Ewaporacyjne nawilżacze powietrza, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Rekomendujemy te pierwsze, ze względu na największe bezpieczeństwo oraz możliwość używania wody prosto z kranu.

W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego zastosowanie wody kranowej będzie skutkować emisją białego pyłu.

Ranking nawilżaczy powietrza

Top 3 nawilżacze

Zobacz także: Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy

Podczas wyboru nawilżacza warto uwzględnić też jego wydajność, która decyduje o maksymalnej powierzchni, jaką będzie w stanie obsługiwać urządzenie.

Jeśli chodzi o funkcje dodatkowe, to najważniejszy jest higrostat, dzięki któremu nawilżacz może pracować w trybie automatycznym. Mają go m.in. urządzenia zajmujące czołowe pozycje w naszym rankingu nawilżaczy powietrza.

MiejsceMarka i modelMask. powierzchnia pracyRecenzjaCena
1 miejsceKlarta Humea WiFi
Nawilżacz powietrza Klarta Humea White front
35 m²
ZOBACZ RECENZJĘ
479 zł
2 miejsceStadler Form Karl
nawilżacz ewaporacyjny Stadler Form Karl
69 m²
ZOBACZ RECENZJĘ1148 zł
3 miejsceStylies Helos
nawilżacz powietrza Stylies Helos
30 m²ZOBACZ RECENZJĘ655 zł

Domowe sposoby na suche powietrze

kaloryfer-i-recznik
Mokry ręcznik na grzejniku – jedna z popularnych domowych metod nawilżania powietrza

Niektórzy starają się uporać z problemem suchego powietrza w pokoju poprzez zastosowanie domowych metod. Są nimi m.in.:

  1. Wieszanie na grzejniku mokrego ręcznika – to rozwiązanie średnio skuteczne. W celu uzyskania dobrych efektów trzeba często moczyć ręcznik.
  2. Otwieranie drzwi do łazienki – w łazience wilgotność zwykle jest dość wysoka, zwłaszcza jeśli suszymy w niej pranie, jednak wymiana powietrza pomiędzy pomieszczeniami nie jest na tyle silna, żeby pozostawienie otwartych drzwi pomogło znacząco podnieść poziom nawilżenia w sąsiednich pomieszczeniach.
  3. Stawianie na grzejniku pojemników z wodą – parująca woda nawilża powietrze, ale gdy jej temperatura spadnie, proces nawilżania zostaje zatrzymany. Efekty są zatem niezbyt zadowalające. Co więcej, stawianie na meblach czy podłodze wrzątku może doprowadzić do przypadkowych poparzeń.
  4. Ustawianie pojemników z wodą na grzejniku – w tym przypadku nie zawsze używana jest gorąca woda, ponieważ grzejnik i tak będzie podnosić jej temperaturę. Jednak aby takie nawilżanie było naprawdę skuteczne, woda musiała by zostać bardzo mocno podgrzana, a o to raczej trudno. Mimo to popularność tej metody sprawiła, że w sprzedaży pojawiły się nawilżacze na kaloryfer.

Zobacz także: Nawilżacz powietrza na kaloryfer – HIT czy KIT?

Przyczyny suchego powietrza w pokoju

Przyczyny przesuszenia powietrza w sezonie grzewczym to ogrzewanie budynku oraz brak regularnego wietrzenia pomieszczeń. Latem przyczyną niskiej wilgotności są głównie klimatyzacja oraz susze.

Przyczyny suchego powietrza w domu
Przyczyny suchego powietrza w domu, grafika własna ranking-oczyszczaczy.pl

Dlaczego ogrzewanie ma taki wpływ na spadek poziomu nawilżenia powietrza? Aby to zrozumieć, trzeba poznać zależność między wilgotnością względną a wilgotnością bezwzględną i temperaturą.

Przeczytaj także: Syndrom chorego budynku  – objawy, przyczyny i skutki

Wilgotność względna, wilgotność bezwzględna i temperatura

  1. Wilgotność względna – wyrażana w procentach – to stosunek ilości wody obecnej w powietrzu do maksymalnej jej ilości, którą byłoby ono w stanie przyswoić w danej temperaturze.
  2. Wilgotność bezwzględna – wyrażana w g/cm3 to właśnie ilość wody obecnie znajdującej się w powietrzu.

Zdolność powietrza do przyswajania wody rośnie razem z temperaturą. Oznacza to, że ta sama wilgotność bezwzględna (ilość wody w g/cm3) w temperaturze 0 st. da wyższą wilgotność względną niż np. przy 20 st. C.

Gdy zimą chłodne powietrze z otoczenia trafia do budynku, ulega nagrzaniu, lecz ilość wody w nim pozostaje niezmienna. Na zewnątrz była wystarczająca do zachowania wilgotności w granicach 40-60%, a w środku jest zbyt mała.

Wykres Carrier’a przedstawiający stosunek pomiędzy zawartością pary wodnej w powietrzu, wilgotnością względną i temperaturą powietrza. Źródło: Grafika własna na podstawie https://www.schock.pl/pl/wilgotnosc-powietrza
Wykres Carrier’a przedstawiający stosunek pomiędzy zawartością pary wodnej w powietrzu, wilgotnością względną i temperaturą powietrza. Źródło: Grafika własna na podstawie https://www.schock.pl/pl/wilgotnosc-powietrza

Objawy zbyt suchego powietrza w domu

Skutki suchego powietrza w domu
Grafika prezentująca skutki suchego powietrza

Najlepszym sposobem na sprawdzenie wilgotności powietrza jest użycie wilgotnościomierza, czyli higrometru. Jednak istnieje szereg symptomów, które mogą wskazywać na suche powietrze w pokoju.

  • Swędzenie i drapanie w gardle, wymuszające suchy kaszel
    Oddychanie suchym powietrzem prowadzi do przesuszenia śluzówki dróg oddechowych. W rezultacie w gardle zaczyna być odczuwane swędzenie lub drapanie, co prowadzi do uporczywego, suchego kaszlu.
  • Podrażnienie oczu
    Suche powietrze w pokoju przesusza także śluzówkę oka. Pojawiają się wówczas zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie i łzawienie.
  • Pogorszenie kondycji skóry
    Na skutek długiego przebywania w powietrzu o niskiej wilgotności skóra ulega przesuszeniu. Pojawiają się zaczerwienienie, uczucie swędzenia i pieczenia. Inne możliwe skutki to trądzik, podatność na infekcje, a nawet szybsze starzenie się skóry.
  • Problemy z włosami
    Włosy pod wpływem kontaktu z suchym powietrzem ulegają przesuszeniu i tracą blask. Zwiększa się podatność na łamliwość i rozdwajanie końcówek. Nierzadko występuje też łupież skóry głowy.
  • Częstsze występowanie infekcji wirusowych i bakteryjnych
    Kiedy błony śluzowe dróg oddechowych ulegają przesuszeniu, obecne w nich rzęski nie są w stanie dobrze spełniać swojej funkcji, którą jest oczyszczanie wdychanego powietrza. Do organizmu trafia zatem więcej wirusów i bakterii.
  • Słaba kondycja roślin doniczkowych
    Rośliny trzymane w pokoju o suchym powietrzu tracą ładny wygląd. Ich liście zaczynają się zwijać, a końcówki brązowieją. Ponadto rośliny stają się bardziej podatne na atak szkodników.
  • Pogorszenie wyglądu drewnianych elementów wyposażenia
    Drewniane meble, parkiety czy parapety pod wpływem suchego powietrza tracą blask i rozsychają się.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o suche powietrze w pokoju

Najlepiej użyć nawilżacza ewaporacyjnego.

O zbyt niskiej wilgotności powietrza mogą świadczyć np. drapanie w gardle i suchy kaszel, podrażnienie oczu, przesuszenie skóry albo brązowienie i usychanie końcówek liści. Pewność daje pomiar przy pomocy wilgotnościomierza/higrometru.

Suche powietrze zimą bywa spowodowane ogrzewaniem i niewietrzeniem pomieszczeń, a latem klimatyzacją i suszami.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,7 / 5. Ilość ocen: 3

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nawilżanie powietrza

18 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Moc ssania odkurzacza — jak ją dobrać do potrzeb? 

Bez względu na to, czy wybierasz odkurzacz pionowy, robot sprzątający, czy odkurzacz tradycyjny, kluczowa jest moc ssania.  To właśnie ona …

15 listopada 2024 · 6 minut czytania

Klasa efektywności energetycznej – wszystko, co musisz wiedzieć

Etykieta energetyczna informuje użytkowników urządzeń RTV i AGD o możliwym poborze energii stosowanych urządzeń. Mobilizuje również producentów do rozwijania technologii obniżających pobór energii elektrycznej w oferowanych sprzętach. W 2021 roku weszła w życie nowelizacja klas efektywności energetycznej zastępująca m.in. dawne klasy A+++, A++, A+ oraz A. Pojawił się nowy bardziej przejrzysty i intuicyjny podział: od A do G.. Co oznacza klasa efektywności energetycznej? Jak czytać etykiety i jakie urządzenia są nimi objęte?

14 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Pylenie brzozy – praktyczne informacje dla alergików

Pylenie brzozy to trudny czas dla alergików, ponieważ pyłek tego drzewa jest jednym z najczęstszych alergenów wziewnych. Wykazuje on silne …

11 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Woda z osuszacza powietrza – do czego można ją wykorzystać?

Osuszacze powietrza pomagają w usunięciu wilgoci, zarodników pleśni, czy grzybów. Jednak co zrobić z wodą, która zbiera się w zbiorniku …

8 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Tani dobry odkurzacz bezprzewodowy – czy taki w ogóle istnieje? Analizujemy oferty w sklepach

Odkurzacze na akumulator to wygodne urządzenia, które pomogą Ci zadbać o porządek.  Dotyczy to zarówno lekkich modeli pionowych, jak i …