Roboty sprzątające z funkcją mopowania – czy warto kupić? Na co zwrócić uwagę?

Funkcja mopująca albo myjąca podłogi to jedno z bardziej pożądanych udogodnień dla osób szukających robota sprzątającego. Czy warto do niej dopłacać? Ile powinien kosztować robot sprzątający z funkcją mycia i jakie funkcje musi mieć?

Funkcja mopująca albo myjąca podłogi to jedno z bardziej pożądanych udogodnień dla osób szukających robota sprzątającego. Robot z funkcją mopowania posiada z reguły dodatkowy pojemnik na wodę (zazwyczaj o pojemności 200-300 ml) oraz nakładkę mopującą, która usuwa zaschnięty brud.

W zależności od modelu, może ona jednak mieć różną formę i gwarantować różną skuteczność. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy warto dopłacić do funkcji mopowania w robocie sprzątającym. I na jakie cechy zwrócić uwagę, by nie przepłacić?

Robot z funkcją mopowania – na co zwrócić uwagę?

Robot Roborock S5 Max z funkcją mopowania. Obok odwróconego urządzenia leży zbiornik na wodę wraz z nakładką mopującą. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Robot Roborock S5 Max z funkcją mopowania. Obok odwróconego urządzenia leży zbiornik na wodę wraz z nakładką mopującą. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Roboty z funkcją mopowania mogą znacznie różnić się ceną. Począwszy od najtańszych modeli, które kosztują w granicach, a czasem poniżej 1000 zł, do naprawdę ekskluzywnych urządzeń, których cena sięga np. 6-7 tysięcy zł. Z czego to wynika?

Najważniejszy czynnik wyróżniający poszczególne modele robotów sprzątających z funkcją mycia to obecność stacji opróżniającej ze zbiornikiem na wodę – zarówno brudną, jak i czystą.

Roborock Stacja opróżniająca
Odkurzacz Roborock ze stacją opróżniającą kurz. Materiały producenta Roborock.

Najtańsze roboty z funkcją mopowania wyposażone są jedynie w stację ładującą, ew. stację opróżniającą na kurz, bez pojemnika na wodę jak pokazany wyżej na zdjęciu model Roborock.

Stacje wyposażone w możliwość gromadzenia brudnej wody i pobierania czystej to dodatkowy koszt. Podobnie jak funkcja osuszania wilgotnych mopów po powrocie do bazy. Na jakie więc funkcje warto zwrócić uwagę?

Najważniejsze funkcje robotów sprzątających z funkcją mopowania

Obecność stacji opróżniającej

Stacja opróżniająca to wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i ułatwić codzienną eksploatację sprzętu. Zamiast uzupełniania i wylewania wody ze zbiorniczka odkurzacza po każdym umytym pomieszczeniu, w zestawie otrzymujemy rozbudowaną stację dokującą, wyposażoną w pojemne zbiorniki na wodę, np. o wielkości 2,5-3 litra.

W jednym przechowywana jest brudna woda, zasysana ze zbiorniczka odkurzacza, w drugim woda czysta, którą wlewamy samodzielnie lub podłączamy stację bezpośrednio do przyłącza wody.

Takie rozwiązanie jest najwyższą formą technologicznego zaawansowania. Modele wyposażone w stacje dokujące z przyłączem do wody są tez oczywiście też najdroższe. Przykładem takiego odkurzacza samojezdnego jest Roborock S8 Max Ultra

Funkcja osuszania mopów

Automatyczne czyszczenie nakładek mopujących. Nie tylko wymiana wody, ale także suszenie wilgotnych mopów. Po każdym myciu podłogi robot wróci do stacji, gdzie wyczyści nakładki oraz wysuszy je gorącym powietrzem. Po około 2 godzinach będą z reguły znów gotowe do użycia.

Konstrukcja mopów i sposób mopowania podłogi

Na rynku spotkać można zarówno modele wyposażone w zwykłe mopy lub pady, które myją pasywnie, jak i obrotowe mopy lub pady do mycia aktywnego. Roboty sprzątające z funkcją mycia aktywnego są oczywiście nieco droższe od swoich konkurentów.

Kontrola przepływu wody

Pozwala decydować o tym, jak bardzo nasączone mają być maty mopujące, co pozwala lepiej dopasować intensywność mycia do posiadanego rodzaju podłoża.

Automatyczne uzupełnianie zbiornika z wodą

W przypadku niskiego stanu wody w zbiorniku, robot samodzielnie wraca do stacji, by ją uzupełnić. Modele bez tej funkcji z reguły zatrzymują się w środku sprzątania i proszą właściciela o ręczne dolanie wody do zbiornika. Tu urządzenie zrobi to automatycznie, nie wymagając naszej ingerencji.

Automatyczne podnoszenie maty mopującej 

Przydatne, gdy posiadasz w domu różnego rodzaju powierzchnie na podłodze, np. dywany czy wykładziny. Dzięki temu teoretycznie możesz uniknąć problemu wczesywania brudu z maty czy mopa w dywan.

Mycie pasywne vs aktywne – wilgotne maty vs obracające się pady

Roboty sprzątające z myciem pasywnym i aktywnym
Różnica w konstrukcji padów mopujących na przykładzie odkurzaczy Philips i Bissell. Grafika własna na podst. materiałów producentów

Różnica w konstrukcji padów mopujących na przykładzie Philips i Bissell SpinWave R5 Pet

Ponieważ sposób mycia i wykorzystana do tego konstrukcja najistotniej wpływa na efektywność postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się dwóm najczęściej stosowanym technologiom.

Nakładka mopująca nałożona na zbiornik na wodę robota Roborock S5 Max. Widok od spodu urządzenia. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
Nakładka mopująca nałożona na zbiornik na wodę robota Roborock S5 Max. Widok od spodu urządzenia. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Mycie pasywne polega na nałożeniu dodatkowej końcówki z mopem lub ściereczką, która ulega nasączeniu za pośrednictwem wody lub płynu w zbiorniczku na wodę. Robot jeżdżąc po podłodze, przesuwa wilgotną ściereczkę po jej powierzchni, gdzieniegdzie dociskając mocniej, w zależności od wykrytego podłoża (jeżeli ma funkcję rozpoznawania podłoża).

Mycie aktywne z kolei wykorzystuje obracające się pady, które również umocowane zostają na spodniej stronie robota. Podczas jazdy po podłodze, pady kręcą się, mając za zadanie efektywniej zdzierać z podłóg zaschnięty brud, nie pozostawiając przy tym smug.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Najważniejsze funkcje robotów sprzątających

  • Sposób sterowania – pilot, aplikacja lub sterowanie głosowe. Polecamy przede wszystkim roboty sprzątające z aplikacją mobilną. Stanowią one w pełni funkcjonalne centrum dowodzenia, w którym dokładnie zaznaczysz obszar podlegający sprzątaniu, wygodnie zmienisz tryby pracy czy zaplanujesz harmonogram.
  • Sposób mapowania obszaru – kamera (vSLAM), czujnik LIDAR lub połączenie tych dwóch, które daje najlepsze rezultaty w odczytywaniu odległości i tworzeniu map mieszkania.
  • Długość pracy na baterii – z reguły ok. 2-3 h nieprzerwanej pracy. Choć są to wartość podawane dla niższych prędkości. Jednocześnie długość ładowania jest parametrem, który możesz pominąć, gdyż robot w przypadku niskiego poziomu baterii i tak samodzielnie wraca do bazy, by podładować stan akumulatora.
  • Rodzaje filtrów – w robotach sprzątających, podobnie jak w innych rodzajach odkurzaczy czy oczyszczaczy powietrza wykorzystuje się głównie filtr HEPA. Wykonany z drobniutko utkanej, gęstej siatki, jest w stanie zatrzymać drobne pyłki alergenów, wirusów, bakterii i innych szkodliwych związków o średnicy do 0,3 mikrona.
Infografika co usuwa filtr HEPA
Infografika co usuwa filtr HEPA. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl
  • Wysokość robota – większość robotów sprzątających ma wysokość ok. 8-9,5 cm. To ważne, gdyż z reguły kanapy czy inne meble na nóżkach odstają od podłogi na wysokość 10 cm. W przypadku robotów z czujnikiem LIDAR (obecnie rynkowa większość), czujnik ten z reguły wystaje ponad konstrukcję robotę. Warto wziąć to pod uwagę przed zakupem i dokładnie sprawdzić wymiary.

Odkurzacz pionowy z funkcją mopowania – alternatywa dla robota

Odkurzacz pionowy z elektroszczotką
Mycie podłogi za pomocą odkurzacza pionowego. Źródło: Canva.com

Tam, gdzie niekoniecznie jest zbyt dużo przestrzeni do sprzątania, alternatywą może być odkurzacz pionowy z funkcją mycia – idealne rozwiązanie do mniejszych mieszkań lub dużej ilości szczelin i zaułków, które należy wysprzątać.

Odkurzacze pionowe z mopowaniem wykorzystują filtr wodny. Znajdziemy w nim tez zbiorniki na wodę czystą i brudną, choć oczywiście odpowiednio mniejsze aniżeli w robocie sprzątającym. Ich wielkość to z reguły niecałe 0,5 l.

Jaki robot z funkcją mopowania wybrać? Polecane 3 modele

1. Roborock S7 MAX Ultra

Roborock S7 Max Ultra ze stacją opróżniającą w wersji białej.
Roborock S7 Max Ultra ze stacją opróżniającą w wersji białej. Materiały producenta Roborock.

Cena: 3799 zł

  • Funkcja mycia i osuszania mopów
  • Odprowadzanie brudnej i doprowadzanie czystej wody
  • Wykrywanie powierzchni i automatyczne podnoszenie mopów do góry
  • Czas pracy na baterii: do 180 minut
  • 5 poziomów odkurzania
  • 3 poziomy dozowania wody
  • Aplikacja mobilna i sterowanie głosowe
  • Możliwość obsługi aż 4 kondygnacji

2. Dreame L20 Ultra

Dreame L20 Ultra ze stacja opróżniającą w wersji białej
Dreame L20 Ultra ze stacją opróżniającą w wersji białej. Materiały producenta Dreame.

Cena: 3899 zł

  • Funkcja mycia i osuszania mopów
  • Odprowadzanie brudnej i doprowadzanie czystej wody
  • Duże zbiorniki na brudną i czystą wodę: 4 i 4,5 litra
  • Czas pracy na baterii: aż do 260 minut
  • 4 poziomy odkurzania
  • 3 poziomy dozowania wody
  • Dość wysoki: 10,4 cm
  • Aplikacja mobilna i sterowanie głosowe

3. TEFAL X-Plorer S75 S

Tefal XPlorer S75-S
Tefal XPlorer S75-S + RG8597 w wersji białej. Materiały producenta Tefal.

Cena: 1399 zł

  • Stacja opróżniająca na kurz 
  • Brak funkcji mycia i osuszania mopów
  • Brak odprowadzania brudnej i doprowadzania czystej wody
  • Jedynie mycie pasywne – ściereczki mopujące
  • Czas pracy na baterii: do 120 minut
  • 3 poziomy dozowania wody
  • Aplikacja mobilna i sterowanie głosowe
Tefal XPlorer S75-S
Tefal XPlorer S75-S + RG8597 w wersji białej. Materiały producenta Tefal.

Źródła:

1. Autor nieznany. We Tested 16 Newfangled Robot Vacuum-Mop Combos. Don’t Buy One. Wirecutter. 03.09.2024. nytimes.com. Dostęp do strony internetowej: 16.09.2024 

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *