Jak czyścić filtr HEPA? Trzeba wymieniać czy można myć?

Jak dbać o filtr HEPA? Co ile miesięcy należy go wymieniać? A może wystarczy go umyć? Niestety produkcja zmywalnego filtra HEPA jest bardzo droga, dlatego nie spotkasz ich w oczyszczaczach powietrza, gdyż podniosłoby to ich cenę do nieopłacalnych wartości.

Pytanie „czy filtr HEPA można myć wodą” pojawia się bardzo często w kontekście użytkowania i czyszczenia oczyszczacza powietrza. Nic dziwnego, gdyż wymiana filtrów, choć nieczęsta, stanowi odczuwalny wydatek – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Niestety zdecydowana większość filtrów HEPA użytych w oczyszczaczach powietrza nie nadaje się do mycia ani do czyszczenia. W niektórych urządzeniach spotyka się tzw. zmywalne filtry HEPA, jednak ich produkcja jest bardzo droga, dlatego nie znajdziesz ich raczej w oczyszczaczach. Jak czyścić i co ile wymieniać filtr HEPA w oczyszczaczu powietrza?

Jak czyścić filtr HEPA?

Wyjęty z oczyszczacza, brudny filtr HEPA. Źródło: Canva.com
Wyjęty z oczyszczacza, brudny filtr HEPA. Źródło: Canva.com

W internecie można spotkać często opinie nakłaniające do odkurzania filtrów HEPA lub wręcz ich mycia.

SmartAirFilters odkurzacz do czyszczenia filtra HEPA
Porada dotycząca używania odkurzacza do czyszczenia filtra HEPA. Źródło: Smartairfilters.com

Tymczasem ani jedno, ani drugie rozwiązanie nie jest dobre dla drobnej struktury, a co za tym idzie wytrzymałości Twojego filtra

Ostrzeżenie o zniszczeniu struktury filtra HEPA. Źródło: Smartairfilters.com
Ostrzeżenie o zniszczeniu struktury filtra HEPA. Źródło: Smartairfilters.com

Jak zatem czyścić filtr HEPA?

Nie polecamy czyszczenia filtrów HEPA. Są one bardzo delikatnie i nawet niewielki nacisk może zniekształcić arkusze w filtrze, tworząc prostą drogę dla pyłów czy roztoczy, by przelatywały przez niego.

Jeżeli jednak bardzo chcesz „odświeżyć nieco” swój filtr, możesz spróbować delikatnie przedmuchać go sprężonym powietrzem lub przetrzeć suchą ściereczką. Po upływie wskazanego przez producenta okresu wymiany (np. 6, 12 czy 24 miesiące) i tak wymień swój filtr.

Czy filtr HEPA można myć wodą? 3 powody na nie

Czyszczenie mycie gąbka
Źródło: Canva.com

 1. Spadek wydajności oczyszczania (CADR): mycie filtra HEPA może zniekształcić i „posklejać” ze sobą włókna, powodując spadek wydajności oczyszczania nawet o 30 %. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez zespół Smartairfilters.

2. Mniejsza skuteczność filtracji: Woda odkształca wspomniane arkusze filtra. Wskutek tego więcej cząstek zanieczyszczeń zostaje po prostu przepuszczonych pomiędzy nimi Różnica może wynieść nawet 40 %.

3. Ryzyko uwolnienia z powrotem zanieczyszczeń do otoczenia. Myjąc filtr będziesz dotykał wiele zanieczyszczeń gromadzonych na filtrze tygodniami. Część z nich zapewne zostanie uwolniona z powrotem do otoczenia. Możesz być narażony na wdychanie szkodliwych drobnoustrojów (szczególnie, gdy wejdą one w kontakt z parą wodną).

Jeśli wyżej wymienione aspekty nie przekonały Cię i dalej chcesz spróbować wymyć swój filtr HEPA, musisz pamiętać o długim czasie schnięcia włókien

Filtr musi być kompletnie suchy zanim włożysz go z powrotem do oczyszczacza. Całkowite wyschnięcie może zająć nawet kilkanaście godzin, podczas których będziesz pozbawiony oczyszczacza.

Zmywalny filtr HEPA?

Większość standardowych filtrów HEPA wykonanych jest z cienkich arkuszy polipropylenowych, przypominających mocno bibułę lub harmonijkę.

Zmywalny filtr PTTE do oczyszczaczy przemysłowych MAkita
Zmywalny filtr PTTE do oczyszczaczy przemysłowych Makita. Materiały producenta Makita

Zmywalne filtry HEPA produkuje się z nieco innego materiału: politetrafluoroetylenu (PTFE), który wykorzystywany jest np. w odkurzaczach przemysłowych lub urządzeniach laboratoryjnych. Ich użycie w domowych oczyszczaczach powietrza podniosłoby koszt urządzeń nieopłacalnie w stosunku do potencjalnych korzyści.

Ponadto, dla tradycyjnych filtrów HEPA prowadzono przez lata badania. W przypadku zmywalnych filtrów HEPA jest to na tyle wąska nisza, że ciężko o jakiekolwiek badania potwierdzające, jakie właściwości filtr ten będzie miał po kilku umyciach

Co ile wymienia się filtr w oczyszczaczu powietrza?

Z reguły co sezon. Większość filtrów HEPA w oczyszczaczach została zaprojektowana, tak by służyć od 6 do 12 miesięcy. Dlatego też dobrą praktyką jest wymiana po prostu przed rozpoczynającym się sezonem smogowym (jesień-zima).

sharp-kc-d50euw-filtry-tyl-oczyszczacz
Sharp KC-D50EUW z otwartą tylną klapą i wyjętymi filtrami. Producent szacuje ich żywotność na 10 lat…Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Niektórzy producenci, np. w oczyszczaczach powietrza Sharp deklarują 10-letnią żywotność swoich filtrów. Podobne informacje znajdziemy odnośnie użytkowania oczyszczaczy powietrza Daikin. Rekomendacje te zostały stworzone w oparciu o dane z rynku japońskiego, gdzie powietrze jest sporo czystsze niż w Polsce. W przypadku tych modeli zalecamy wymianę co około 2-3 lata.

Filtr wstępny vs filtr HEPA ten pierwszy nadaje się do czyszczenia

Ikea Starkvind filtr wstępny i Hepa
Filtr wstępny (przed filtrem HEPA) oczyszczacza powietrza IKEA Starkvind. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Wiele oczyszczaczy powietrza posiada osobny filtr wstępny (ważne, by był osobny, a nie zintegrowany!). Ma on formę siateczki wypełniającej plastikową ramkę. Filtr ten zdecydowanie można czyścić. Warto to robić np. raz na miesiąc, aby pozbyć się warstw kurzu czy sierści.

Filtr wstępny najlepiej czyścić za pomocą wilgotnej ściereczki (np. z mikrofibry).

Źródła:

1. Khin, C. How to Clean Air Purifier Filters and Are HEPA Filters Washable? (z ang. „Jak czyścić filtry oczyszczaczy powietrza i czy filtry HEPA są zmywalne”). Blog Smartairfilters.com. 08.04.2024. smartairfilters.com. Dostęp do strony internetowej: 05.06.2024

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eksploatacja oczyszczaczy

18 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Moc ssania odkurzacza — jak ją dobrać do potrzeb? 

Bez względu na to, czy wybierasz odkurzacz pionowy, robot sprzątający, czy odkurzacz tradycyjny, kluczowa jest moc ssania.  To właśnie ona …

15 listopada 2024 · 6 minut czytania

Klasa efektywności energetycznej – wszystko, co musisz wiedzieć

Etykieta energetyczna informuje użytkowników urządzeń RTV i AGD o możliwym poborze energii stosowanych urządzeń. Mobilizuje również producentów do rozwijania technologii obniżających pobór energii elektrycznej w oferowanych sprzętach. W 2021 roku weszła w życie nowelizacja klas efektywności energetycznej zastępująca m.in. dawne klasy A+++, A++, A+ oraz A. Pojawił się nowy bardziej przejrzysty i intuicyjny podział: od A do G.. Co oznacza klasa efektywności energetycznej? Jak czytać etykiety i jakie urządzenia są nimi objęte?

14 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Pylenie brzozy – praktyczne informacje dla alergików

Pylenie brzozy to trudny czas dla alergików, ponieważ pyłek tego drzewa jest jednym z najczęstszych alergenów wziewnych. Wykazuje on silne …

11 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Woda z osuszacza powietrza – do czego można ją wykorzystać?

Osuszacze powietrza pomagają w usunięciu wilgoci, zarodników pleśni, czy grzybów. Jednak co zrobić z wodą, która zbiera się w zbiorniku …

8 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Tani dobry odkurzacz bezprzewodowy – czy taki w ogóle istnieje? Analizujemy oferty w sklepach

Odkurzacze na akumulator to wygodne urządzenia, które pomogą Ci zadbać o porządek.  Dotyczy to zarówno lekkich modeli pionowych, jak i …