Oczyszczacze powietrza Sharp – czy można je polecić? Sprawdzamy

Oczyszczacze powietrza Sharp — zdjęcie główne

Zalety:

Duży wybór urządzeń

Wiele oczyszczaczy ma funkcję nawilżania

Nawilżacze wykorzystują ewaporację

Jonizatory generują zarówno jony ujemne, jak i dodatnie

Niska głośność pracy

Wady: 

W trybie auto oczyszczacze słabo reagują na smog

Wysokie ceny

Wysokie wydatki związane z wymianą filtrów

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Ranking Oczyszczaczy Sharp – 3 najlepsze

5 miejsce w naszym rankingu

SHARP KC-D40EUW oczyszczacz powietrza z nawilżaczem

SHARP KC-D40EUW – 1286,47 zł, metraż: 25 m²

Zalety:
Nawilżacz ewaporacyjny
– Niski pobór prądu
– Jonizacja plazmowa 

Sprawdź ofertę CENEO


6 miejsce w naszym rankingu

SHARP KC-A50EUW przodem

SHARP KC-A50EUW – 1 599 zł, metraż: do 38 m²

Zalety:
– Nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem
– Niski pobór prądu
– Jonizacja plazmowa 
– Czujnik kurzu i nieprzyjemnego zapachu

Kup w sklepie Homespot


7 miejsce w naszym rankingu

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HD40e-l przód

SHARP UA-HD40E-L – 1299 zł, metraż: 25 m²

Zalety:
– Nawilżacz ewaporacyjny
– Niski pobór prądu
– Jonizacja plazmowa 

Sprawdź ofertę CENEO


Oczyszczacze powietrza Sharp – nasza opinia

Przetestowaliśmy kilka oczyszczaczy powietrza Sharp, sprawdzając jak szybko zrealizują

 • nasz autorski test oczyszczania powietrza w pomieszczeniu o wielkości o 14 m2.
 • sprawdziliśmy również głośność
 • oraz pobór prądu.

Użytkując na co dzień modele marki Sharp, mamy kilka spostrzeżeń odnośnie ich pracy. Dzięki wykonanym testom widzimy, że mają świetne, bardzo wydajne nawilżacze, oddające nawet 660 ml wody na godzinę. Dodatkowo, są one łatwe i wygodne w codziennym użyciu. Pojemny zbiornik na wodę oraz duża nakrętka pozwalają łatwo uzupełnić wodę. Należy jedynie pamiętać o regularnym czyszczeniu tacki zbiornika na wodę (nawet raz na 2 dni) oraz odkamienianiu filtra (raz na 1-2 tyg.)

Sharp KC-D50EUW filtr nawilżacza z bliska

Tacka, filtr oraz zbiornik nawilżacza w modelu Sharp KC-D50. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Gorzej oceniamy natomiast pracę samych oczyszczaczy powietrza. Ich wydajność jest mocno przeciętna, zaś czujniki wykrywają głównie duże stężenie pyłów (pomimo wykonywanej kalibracji zgodnie z instrukcją Sharp). Urządzenia dość wolno reagują na wzrastający poziom smogu w pokoju. Nie wszystkie z nich mają również cyfrowy wskaźnik jakości powietrza. Dlatego też tym bardziej warto zaopatrzyć się we własny, zewnętrzny czujnik, którym będziemy monitorować poziom zanieczyszczeń.

Jeśli chcesz sprawdzić jakie miejsca w rankingu zajmują oczyszczacze Sharp, sprawdź:

 

Ranking 127 oczyszczaczy

 

 1. Który oczyszczacz Sharp wybrać?
 2. Rodzaje oczyszczaczy Sharp
  2.1 Oczyszczacze Sharp z nawilżaczem,
  2.2. Oczyszczacze Sharp z jonizacją,
  2.3 Oczyszczacze Sharp bez nawilżacza
  2.4 Porównanie serii oczyszczaczy Sharp
 3. Tryb auto i czujniki – problem urządzeń 2w1
 4. 10 letnia żywotność filtrów do Sharp – niestety tak nie jest
 5. Oczyszczacz z nawilżaczem Sharp dla alergika. Czy to dobry wybór?

1. Który oczyszczacz Sharp wybrać?

Ze swojej strony polecamy przede wszystkim oczyszczacze powietrza Sharp z nawilżaczem. Gwarantują one bowiem dużą wydajność nawilżania, szybko podnosząc poziom wilgotności w pomieszczeniach.

Jako nieopłacalne jawią nam się przede wszystkim urządzenia wyposażone jedynie w funkcje jonizacji powietrza. Plazmowa jonizacja stała się obecnie standardem, który znajdziemy już w wielu oczyszczaczach, np. marki Winix, Klarta czy Vestfrost.

POLECAMY:

2. Rodzaje oczyszczaczy – z nawilżaczem, z jonizacją, samo oczyszczanie

W ofercie firmy Sharp dostępne są oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania oraz urządzenia przeznaczone wyłącznie do oczyszczania powietrza. Warto przy tym podkreślić, iż każdy oczyszczacz powietrza Sharp posiada jonizację powietrza Plasmacluster.

Oczyszczacze powietrza Sharp podzielone są na kilka serii. Łącznie skupiają one aż 30 modeli oczyszczaczy na polskim rynku. Z początku można pogubić się we wszystkich oznaczeniach, dlatego też stworzyliśmy krótką listę, która podsumowuje wszystkie modele.

Obecna oferta oczyszczaczy powietrza Sharp

 • Seria KC-A (oczyszczacz z nawilżaczem): KC-A40EU, KC-A50EU, KC-A60EU. Obecna od kilku lat, jedna z najstarszych serii, z wydajnym nawilżaniem i podstawowym zakresem funkcji, starszy typ jonizatora Plasmacluster (High Density 7000)
 • Seria KC-D (oczyszczacz z nawilżaczem): KC-D40EU, KC-D50EU, KC-D60EU. Obecna od kilku lat, jedna z podstawowych i najbardziej zbalansowanych serii, starszy typ jonizatora Plasmacluster (High Density 7000)
 • Seria UA-HD (odpowiednik KC-D, pochodzący od innego importera): UA-HD40E-L, UA-HD50E-L, UA-HD60E-L
 • Seria KC-G (oczyszczacz z nawilżaczem): KC-G40EU, KC-G50EU, KC-G60EU. Obecna od kilku lat, jedna z topowych serii. Większa liczba czujników, wyższa wydajność oczyszczania, dobra wydajność nawilżania. Stosunkowo wysoka cena i starszy typ jonizatora Plasmacluster High Density 7000
 • Seria UA-PN: UA-PN1E-W- debiut w 2021 roku. Biurkowy oczyszczacz powietrza o symbolicznej wydajności, brak czujników zanieczyszczeń, jonizacja Plasmacluster.
 • Seria UA-HG (odpowiednik KC-G, pochodzący od innego importera): UA-HG40E-L, UA-HG50E-L, UA-HG60E-L
 • Sharp FP-J (oczyszczacz powietrza bez nawilżacza z 2020 roku): FP-J30, FP-J40, FP-J60, FP-J80. Debiut w 2020 roku, brak nawilżacza. Wyższe modele (FP-J60 i FP-J80) posiadają nowy, wydajny jonizator Plasmacluster PCI 25000.
 • Seria UA-KIN (oczyszczacz powietrza z nawilżaczem z 2021 roku): UA-KIN40E, UA-KIN50E. Cyfrowy wskaźnik PM2,5 (w starszych seriach jedynie kolorystyczny). Nowy, wydajny jonizator Plasmacluster PCI 25000. Kluczowe parametry – wydajność nawilżania i oczyszczania takie same jak w starej serii KC-D.
 • Seria UA-KIL (oczyszczacz powietrza z nawilżaczem z 2021 roku): UA-KIL60E, UA-KIL80E. Najmocniejsze i najdroższe obecnie oczyszczacze powietrza Sharp. Cyfrowy wskaźnik PM2,5. Nowy, wydajny jonizator PCI 25000. Najwyższa wydajność oczyszczania i nawilzania.

Najstarszymi seriami oczyszczaczy powietrza Sharp są serie KC (KC-A, KC-D, KC-G i KC-J z jednym modelem), które pochodzą od tureckiego importera Vestel. Nieco później, wraz z pojawieniem się na rynku drugiego importera (Sharp Consumer) ofertę uzupełniły UA-HD oraz UA-HG. W 2020 roku na rynku pojawiły się modele Sharp FP-J. W 2021 roku UA-KIN oraz UA-KIL

2.1.1. Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem Sharp

Sharp KC-D40EUW filtr nawilżacza i zbiornik
Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-D40EUW wraz z wyjętym zbiornikiem na wodę, tacką nawilżacza oraz filtrem. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Seria Sharp KC-A

ZALETY

 • Bardzo duża wydajność nawilżania – od 450 do 730 ml/h
 • Duża powierzchnia oczyszczania powierzchnia oczyszczania – sięgająca nawet 48 m2 w przypadku modelu KC-A60
 • Najcichsza seria 2w1 wśród oczyszczaczy Sharp (głośność największego modelu to jedynie 19-49 dB)
 • Najbardziej energooszczędna seria
 • 3-4 czujniki (w zależności od modelu)

WADY

 • Filtr węglowy, który trzeba myć
 • Brak trybu Auto Advanced
 • Brak funkcji Plasmacluster Spot
 • Nie posiada timera

Seria KC-A to jedne z najstarszych serii oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem Sharp. Urządzenia tej serii charakteryzują się przede wszystkim największą w gamie Sharpa wydajnością nawilżania. Na plus również całkiem duża powierzchnia oczyszczania (w zależności od modelu jest to od 26 do 48 m2), cicha i energooszczędna praca oraz filtry H13 (podobnie jak we wszystkich modelach Sharp).

W odróżnieniu od innych serii Sharp, seria KC-A posiada zmywalny filtr węglowy, który w kolejnych seriach został zastąpiony filtrem z węglem aktywnym.

Wielu sprzedawców chwali energooszczędność serii KC-A. Drugą stroną medalu jest jednak prostota konstrukcji i ubogie wyposażeni modeli. W oczyszczaczach powietrza Sharp KC-A brakuje kilku przydatnych funkcji, m.in: ulepszonego trybu automatycznego – Auto Advanced, opcji Plasmacluster Spot oraz timera. Szczególnie dziwić może brak ostatniego, gdyż programator czasu jest standardem w zdecydowanej większości oczyszczaczy powietrza.

Czujnikami wykorzystanymi w serii KC-A jest czujnik kurzu (nie pyłu PM2.5), temperatury, wilgotności, zapachu (poza KC-A40). Seria KC-A będzie bardzo dobrym wyborem.

Seria Sharp KC-D

ZALETY

 • Imponująca wydajność nawilżania – od 440 do 660 ml/h
 • Duża powierzchnia oczyszczania powierzchnia oczyszczania – sięgająca nawet 48 m2 w przypadku modelu KC-D60
 • Funkcja Auto Advanced (nowość w stosunku do serii KC-A)
 • 3-4 czujniki (w zależności od modelu)
 • Cicha praca
 • Filtr węglowy, którego nie trzeba myć
 • Timer w każdym modelu

WADY

 • Mniejsza pojemność zbiornika na wodę
 • Nieco głośniejsze i pobierające więcej prądu od pozostałych modeli
 • Nie wyposażone w funkcję Plasmacluster Spot
oczyszczacz powietrza Sharp Kc-D50EUW przód

Jedna z najbardziej opłacalnych i wyważonych serii oczyszczaczy powietrza Sharp. Na uwagę zasługuje poprawiony design modeli. W porównaniu ze starszą serią KC-A, zastosowano tu innego rodzaje filtry węglowe, których nie trzeba myć (wystarczy co jakiś czas odkurzyć). Na plus również nowy wyświetlacz, ułatwiający komunikację z urządzeniem.

Kolejną zmianą jest kształt otworu zbiornika na wodę, który w Sharpach KC-D stał się większy i bardziej ergonomiczny, dzięki czemu łatwiej go uzupełniać. W odróżnieniu od serii KC-A, każdy z modeli KC-D (Sharp KC-D40, KC-D50, jak i KC-D60) posiadają timer.


Sharp KC-D50EUW

oczyszczacz powietrza Sharp Kc-D50EUW przód

Kup oczyszczacz powietrza Sharp w atrakcyjnej cenie.
Urządzenie 2w1, cena: 1 649,00 ZŁ, metraż: do 38 m²

Kup w Sklepie


Do minusów tych urządzeń możemy zaliczyć głównie niższą wydajność nawilżania oraz mniejszy zbiornik na wodę, aniżeli ma to miejsce w serii KC-A. Urządzenia te są również nieco głośniejsze, choć jest to różnica kilku dB (np. 49 dB w KC-A50 vs 55 dB w KC-D50).

Seria Sharp KC-G

ZALETY

 • Duża wydajność nawilżania – od 440 do 630 ml/h
 • Duża powierzchnia oczyszczania powierzchnia oczyszczania – sięgająca nawet 50 m2 w przypadku modelu KC-G60
 • Najwięcej funkcji i trybów pracy – min. Spot Mode
 • Aż 5-7 czujników (w zależności od modelu)
 • Cicha praca
 • Powłoka krzemionkowa na filtrze węglowym
 • Zmodernizowany filtr nawilżacza

WADY

 • Wysoka cena zakupu
 • Wysoka cena filtrów wymiennych
 • Mniejsza pojemność zbiornika na wodę
oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50EUW przód

Topowa seria w gamie oczyszczaczy powietrza z nawilżaczem Sharp. Modele Sharp KC-G40, KC-G50 i KC-G60 jako oczyszczacze drugiej generacji różnią się nie tylko designem, ale są również najbardziej zaawansowane technicznie, posiadając m.in. największą liczbę czujników.

Sharp KC-G50EUW i Sharp UA-HD50E-L panel sterowania
Sharp KC-G50EUW i Sharp UA-HD50E-L. Zbliżenie na panel sterowania. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Urządzenia te mogą pochwalić się również nieco większą wydajnością oczyszczania, dlatego też są częstym wyborem osób poszukujących sprzętu 2w1 do dużej powierzchni.

Z ciekawych funkcji mamy tu zastosowany m.in. tryb Spot Mode (nawiew kierunkowy), pomocny np. w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów. Plusem serii Sharp KC-G jest również ulepszony filtr węglowy z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym, ułatwiający pochłanianie zapachów. Modernizacji uległ także filtr nawilżacza, który ma też większą wytrzymałość. Niestety jest to również widoczne w większej cenie tychże filtrów.

Oprócz wysokiej ceny filtrów, głównym minusem serii Sharp KC-G jest też wysoka cena oczyszczaczy, które zaczynają się od 1999 zł za model KC-G40EUW, a kończą na 2999 zł w przypadku najwyższego modelu KC-G60EUW.

WyglądModelWydajność oczyszczaniaWydajność nawilżaniaMaks. metrażGłośnośćMocWymiary
SHARP KC-G40https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-g40euw/60/120/240 m³/h400 ml/h30 m²19/41/46 dB6,5/40/55 W26,2 x 34,5 x 63,1 cm
SHARP KC-G50https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-g50euw/60/180/306 m³/h450 ml/h38 m²19/47/52 dB6,5/14/33 W26,2 x 34,5 x 63,1 cm

SHARP KC-G60
https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-g60euw/72/240/408 m³/h630 ml/h51 m²24/48/53 dB24/48/53 W36,2 x 37 x 66 cm
SHARP KC-D40https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-d40euw/60//144/216 m³/h440 ml/h27 m²23/37/47 dB5/12/25 W39,9 x 23 x 61,5 cm
SHARP KC-D50https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-d50euw/60/186/306 m³/h600 ml/h38 m²23/43/55 dB7/20/49 W39,9 x 23 x 61,5
SHARP KC-D60https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-d60euw/90/240/396 m³/h660 ml/h49 m²25/45/55 dB7/26/70 W42 x 24,2 x 63,7
SHARP KC-A40https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-a40euw/48/168/216 m³/h450 ml/h27 m²16/40/46 dB4/15/25 W38 x 24,2 x 57 cm
SHARP KC-A50https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-a50euw/60/216/306 m³/h600 ml/h38 m²16/41/49 dB4,3/18/42 W39,9 x 27,3 x 60,3 cm
SHARP KC-A60https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-kc-a60euw/84/240/396 m³/h630 ml/h49 m²19/40/49 dB5,3/22/60 W41,6 x 29,5 x 64,3 cm
SHARP KI-G75https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje/sharp-ki-g75eu/450 m³/h750 ml/h56 m²18/42/52 dB7/26/80 W40,5 x 31,6 x 66,6 cm
SHARP KC-F32https://ranking-oczyszczaczy.pl/recenzje-oczyszczaczy-powietrza/recenzje/sharp-kc-f32euw/52/125180350 ml/h22 m²21-48 dB4,1/12/27 W38 x 19,7 x 57 cm

Seria Sharp UA-HD

Oczyszczacz powietrza Sharp UA HD60E

Seria UA-HD to tak naprawdę modele KC-D w nieco innych odcieniach kolorystycznych.

ZALETY

 • Wydajność nawilżania — od 440 do 660 ml/h
 • Duża powierzchnia oczyszczania – nawet 48 m2 w modelu UA-HD60
 • Funkcja Auto Advanced
 • 3-4 czujniki (w zależności od modelu)
 • Cicha eksploatacja
 • Filtr węglowy, którego nie trzeba myć
 • Timer w każdym modelu

WADY

 • Średnia pojemność zbiornika na wodę
 • Nieco większy pobór prądu i większa maksymalna głośność od pozostałych serii
 • Nie wyposażone w funkcję Plasmacluster Spot

Seria Sharp UA-HG

Oczyszczacz powietrza Sharp UA HG60

Będąca odpowiednikiem serii Sharp KC-G, UA-HG różni się od niej jedynie nieco innymi odcieniami oczyszczaczy.

Sharp KC-G50EUW i Sharp UA-HD50E-L obudowa
Oczyszczacz powietrza Sharp KC-G50EUW (z lewej) UA-HG50E-L (z prawej) obok siebie. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

ZALETY

 • Spora wydajność nawilżania – od 440 do 630 ml/h
 • Duża powierzchnia oczyszczania – do 50 m2 w przypadku modelu UA-HG60E-L
 • Najwięcej funkcji i trybów pracy – min. Spot Mode
 • 5-7 czujników (w zależności od modelu)
 • Cicha praca
 • Filtr węglowy z powłoką krzemionkową
 • Nieco nowszy, zmodernizowany filtr nawilżacza

WADY

 • Wysoka cena zakupu
 • Wysoka cena filtrów wymiennych
 • Mniejsza pojemność zbiornika na wodę

Seria Sharp UA-KIN

oczyszczacz powietrza Sharp-UA-KIN50E-W

ZALETY

 • Niezła wydajność nawilżania – od 440 do 600 ml/h
 • W trybach auto i sleep – automatyczne dopasowywanie wilgotności do temperatury
 • Najwydajniejszy generator jonów wśród oczyszczaczy Sharp – Plasmacluster PCI25000
 • 5 czujników
 • Powierzchnia oczyszczania – do 38 m2 w modelu UA-KIN50E-W
 • Cicha praca

WADY

 • Bardzo wysoka cena zakupu
 • Wysoka cena filtrów wymiennych
 • Korzystanie ze starych sensorów PM2,5, które słabo wychwytują zanieczyszczenia

Nowa seria oczyszczaczy powietrza Sharp wprowadza odświeżony design oraz bardzo wydajny plazmowy (Plasmacluster PCI25000) jak również żywotny jonizator powietrza. Wg producenta jest on w stanie pracować przez 17500 godzin (ok. 730 dni – 2 lata). Plusem jest też z pewnością skuteczny nawilżacz powietrza, którego wydajność wynosi od 440 do 600 ml/h.

Naszym zdaniem nie uzasadnia to jednak wysokich cen produktów – słabszy model Sharp UA-KIN40E-W kosztuje aż 2500 zł. Zestawiając to z przeciętnym współczynnikiem CADR (240-306 m³/h) oraz wykorzystywaniem pobłażliwych czujników PM2,5, Sharp serii UA-KIN nie należy do zbyt atrakcyjnych propozycji.

Seria Sharp UA-KIL

Oczyszczacz powietrza Sharp UA-KIL80E-W

ZALETY

 • Imponująca wydajność oczyszczania – od 408 m³/h do 498 m³/h
 • Możliwość stosowania sprzętu na powierzchni do 60 m2 (Sharp UA-KIL80E-W)
 • Ogromna wydajność nawilżania – od 660 do 700 ml/h
 • Najwydajniejszy generator jonów wśród oczyszczaczy Sharp – Plasmacluster PCI25000
 • Filtry węglowe z żelem krzemionkowym i bardzo pojemne filtry HEPA
 • 5 czujników
 • Cicha praca

WADY

 • Wysoka cena
 • Dość duży pobór prądu (w UA-KIL80E-W sięgający nawet 103 W)
 • Wysoka cena filtrów wymiennych
 • Korzystanie ze starych, mało czułych sensorów PM2,5

Najdroższa spośród oferowanych obecnie serii oczyszczaczy powietrza Sharp. UA-KIL60E-W i UA-KIL80E-W to modele o wydajności oczyszczania unikalnej na tle obecnego rynku. Dzięki temu sprawdzą się na powierzchni od 50 do nawet 60 m2. Równie imponująca jest ich wydajność nawilżania – 660-700 ml/h zapewni odczuwalną różnicę w pokoju w krótkim czasie. Do tego w standardzie otrzymujemy również najwydajniejszy obecnie jonizator Sharpa – Plasmacluster PCI25000.

Niestety wszystkie te udogodnienia mają swoją cenę. Sharp serii UA-KIL do tanich zdecydowanie nie należy. Mniejszy model kosztuje obecnie ok. 4000 zł. Większy zaś nawet 4500 zł. To bardzo dużo zważywszy na to, iż oczyszczacze i nawilżacze z reguły dobiera się do jednego pomieszczenia. Dlatego też, jeśli dysponujemy tak dużym budżetem, zdecydowanie bardziej polecamy wybór 2, a nawet 3 mniejszych urządzeń. Pomimo szeregu usprawnień, które nowa seria wprowadza, wciąż korzysta ona ze starych, dość pobłażliwych czujników PM2,5.

2.2 Oczyszczacze Sharp z jonizacją

Wszystkie oczyszczacze powietrza Sharp posiadają jonizację powietrza Plasmacluster. Jest to opatentowana technologia marki Sharp, potwierdzona wieloma badaniami.

W zależności od modelu oczyszczacza Sharp, każdy z nich generuje różną ilość jonów. Należy pamiętać, że jonizacja jest technologią wspierającą oczyszczanie, największą rolę w usuwaniu smogu, alergenów ma filtr HEPA.

Więcej o jonizacji piszemy w artykule: 👉 Jonizacja powietrza w oczyszczaczach powietrza.

2.3 Oczyszczacze Sharp bez funkcji nawilżania

Seria Sharp UA-PN

ZALETY

 • Wydajna jonizacja Plasmacluster
 • Energooszczędna praca
 • Nowoczesny design

WADY

 • Bardzo niska wydajność oczyszczania – jedynie 90 m³/h
 • Głośna praca pomimo niewielkiej wydajności
 • Brak nawilżania powietrza
 • Bardzo kiepska relacja ceny do możliwości
 • Brak jakichkolwiek czujników
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-PN1E-W
Oczyszczacz powietrza Sharp UA-PN1E-W widziany z góry

Debiutujący w 2021 roku model Sharp UA-PN1E-W posiada niestety więcej wad ani zalet. Zdecydowanie nie polecamy zakupu tego urządzenia, gdyż w cenie ok. 600 zł można już znaleźć urządzenia o wyższej wydajności, wyposażone choćby w czujnik PM2,5 czy kurzu.

Ceny tej nie tłumaczy również obecność jonizacji plazmowej, gdyż tą oferują teraz zdecydowanie bardziej opłacalne oczyszczacze Xiaomi czy Klarta. Do zalet możemy natomiast zapisać niskie zużycie energii oraz nowoczesny, futurystyczny design.

Seria Sharp UA-PG

ZALETY

 • Niezła relacja wydajności oczyszczania do ceny (306 m3/h w cenie 1099 zł)
 • Wydajna jonizacja Plasmacluster
 • Tryb Automatyczny
 • Tryb Ion Shower oraz timer

WADY

 • Brak funkcji nawilżania powietrza
 • Dość duży pobór prądu jak na tę wydajność oczyszczania
Prawy bok Sharp UA-PG50E
Sharp UA-PG50E-W. Uwagę przykuwają złote elementy wykończenia panelu sterowania.

Sharp UA-PG50E-W to konstrukcja, która pomimo upływu lat się nie zestarzała. Urządzenie wciąż wygląda atrakcyjnie wizualnie, jak i pod względem oferowanych parametrów. W porównaniu z innych oczyszczaczami Sharp, 306 m³/h wydajności przy cenie 1099 zł to dobra relacja.

W standardzie oczyszczacz Sharp UA-PG50E-W posiada czujnik zapachów. Niestety, podobnie jak w innych modelach oczyszczaczy Sharp, także i tu czujnik kurzu zastępuje bardziej miarodajny czujnik PM2,5.

Seria Sharp FP-J. Oczyszczacz bez nawilżacza w 4 wariantach

ZALETY

 • Imponująca wydajność oczyszczania, która przekłada się na duży metraż, na którym oczyszczacz może pracować – w przypadku FP-J aż 62 m2.
 • Wydajna jonizacja Plasmacluster High Density 7000 i High Desnity 25000
 • Funkcje Ion Shower i Timer w każdym urządzeniu
 • Tryby pollen i Ion spot Mode w droższych wersjach
 • Nowoczesny design
 • Cicha praca – największy model FPJ-80EUW generuje jedynie 15-47 dB

WADY

 • Brak nawilżania powietrza
 • Wysoka cena zważywszy na brak nawilżania
 • Brak czujników w najmniejszym modelu – Sharp FP-J30EUB/A/P

Seria FP-J to najnowsza z serii oczyszczaczy powietrza Sharp. Już na pierwszy rzut oka urządzenia wyróżniają się designem. Każde z nich wyposażone jest w filtry HEPA H13, filtr węglowy oraz jonizator Plasmacluster. Dodatkowo, w modelach FP-J60 oraz FP-J80 generator jonów posiada większą wydajność niż jonizatory stosowane w pozostałych oczyszczaczach Sharp.

Na plus możemy wyróżnić cichą i naprawdę energooszczędną pracę. Dla przykładu, Sharp FP-J40EUW generuje jedynie 3,5-23 W. Co ciekawe, mniejszy model FP-J30 pobiera aż 13-50 W prądu. 47 dB głośności w trybie turbo największego modelu to również bardzo dobry wynik.


Sharp FP-J30EUP

sharp fp-j30eu-p front

Kup Sharp FP-J30EUP – oczyszczacz powietrza Sharp, cena: 699,00 ZŁ, metraż: do 22 m²

Kup w Sklepie


Większe modele z serii, FP-J60EUW i FP-J80EUW, posiadają 5 czujników jakości powietrza – kurzu, zapachu, światła, wilgotności oraz temperatury. W procesie oczyszczania powietrza przydatne są jedynie pierwsze dwa – kurzu oraz zapachu. Jeżeli nie mamy bowiem urządzeń, które regulowałyby pozostałe parametry, pozostałe czujniki należy traktować bardziej w kategorii gadżetów.

Sharp FP-J80

Jeśli mowa o czujnikach, negatywnym bohaterem jest oczyszczacz Sharp FP-J30, który nie posiada ich wcale. W praktyce oznacza to zarówno brak możliwości monitorowania stanu powietrza, jak również brak trybu automatycznego. W swojej półce cenowej urządzenie jest więc kiepską inwestycją, ustępującą znacznie chociażby Klarcie Forste 3, Samsungowi AX40 czy Xiaomi AP 3H.

Oprócz jonizacji Plasmacluster High Density 7000 lub 25000 oraz dobrej kultury pracy (niska głośność i pobór prądu), oczyszczacze Sharp FP-J niewątpliwie, nie wyróżniają się niczym szczególnym.

Niższe modele mają dość ograniczony zakres funkcji (brak wskaźników, brak blokady rodzicielskiej). Wyższe z kolei wiążą się z naprawdę sporym wydatkiem, zwłaszcza gdy zestawimy to z niezbyt wysoką wydajnością oczyszczania.

2.4 Porównanie serii oczyszczaczy Sharp

W przypadku chęci zakupu zakupu sprzętu tej marki pierwszym krokiem powinno być zatem określenie, czy potrzebujemy samego oczyszczacza, czy urządzenia z nawilżaczem

Drugi krok to ocena zapotrzebowania na wydajność. W tym celu należy zmierzyć pomieszczenie, w którym ma stanąć urządzenie i porównać powierzchnię z maksymalną powierzchnią pracy poszczególnych modeli. Oczywiście, nie ma żadnych przeciwwskazań do wyboru oczyszczacza o większej wydajności. 

Jeżeli chcesz kupić oczyszczacz powietrza Sharp — poniższa tabela prezentuje różnice między poszczególnymi modelami tego producenta. W celu wyboru opłacalnego urządzenia, warto sprawdzić pozycje w naszym rankingu oczyszczaczy.

3. Tryb auto i czujniki – problem urządzeń 2w1

Większość oczyszczaczy powietrza Sharp została wyposażona w czujniki jakości powietrza, a niektóre również w dodatkowe sensory – światła i ruchu. Niestety jakość działania trybu automatycznego urządzeń tej marki jest słaba

Nawet oczyszczacze powietrza z miernikiem pyłu zawieszonego słabo reagują na obecność w powietrzu cząsteczek PM2,5.

Czujnik został bowiem źle skalibrowany. W rezultacie wyposażone w niego urządzenia, tak samo jak pozostałe oczyszczacze powietrza Sharp, w trybie automatycznym często pracują na niskich obrotach mimo wysokiego stężenia smogu. Użytkownik jest zatem narażony na wdychanie szkodliwych zanieczyszczeń. 

Opisany problem ze smogiem opisuje nagrany przez nas test czujników w modelu Sharp KC-D40EUW.

Dodatkowe problemy powoduje czujnik światła (warto podkreslić, że nie jest to powszechny „problem” oczyszczaczy z czujnikiem światła, nie tylko Sharp).

W założeniu ma on zapewniać cichą pracę oczyszczacza w nocy. Niestety obniża prędkość filtracji także w dzień, kiedy urządzenie zostanie ustawione w słabo oświetlonym miejscu. Wolniejsze obroty wentylatora oznaczają wolniejsze usuwanie zanieczyszczeń.

Obecność poszczególnych sensorów w oczyszczaczach powietrza Sharp prezentuje tabela.

Czujniki w oczyszczaczach powietrza Sharp z nawilżaczem

Czujniki w oczyszczaczach powietrza Sharp bez funkcji nawilżania

4. Nie wierz w 10 lat żywotności filtrów

Sharp KC-D50EUW filtry tył oczyszczacza powietrza
Sharp KC-D50EUW wraz z zestawem filtrów. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Większość oczyszczaczy powietrza Sharp wykorzystuje takie same technologie oczyszczania. W urządzeniach tej marki obecne są filtry:

 • wstępny – zatrzymuje on duże zanieczyszczenia, takie jak kurz i sierść,
 • węglowy – pochłania zanieczyszczenia gazowe, w tym lotne związki organiczne, a także neutralizuje brzydkie zapachy,
 • HEPA – wychwytuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10, alergeny roślin (pyłki), roztoczy kurzu domowego, zwierząt i pleśni, jak również wirusy i bakterie.

Ich pracę wspiera jonizator Plasmacluster. Wykorzystuje on technologię jonizacji plazmowej, w której powstaje taka sama ilość jonów dodatnich i ujemnych. Jony te przylegają do cząsteczek zanieczyszczeń i wyciągają z nich wodór, a w konsekwencji uszkadzają je.

W opisach znacznej części oczyszczaczy powietrza Sharp możemy znaleźć informację o 10-letniej żywotności filtra węglowego i filtra HEPA. Producent bazuje tutaj na testach przeprowadzonych w Japonii, dlatego uzyskane wyniki nie odzwierciedlają tempa zużywania filtrów w Polsce.

Rzeczywista żywotność filtra uzależniona jest od:

 • jakości powietrza, przy czym istotne znaczenie ma tu zarówno czystość powietrza na zewnątrz, jak i obecność czynników pogarszających jego jakość wewnątrz – źródłem zanieczyszczeń są np. kominek albo wypalane papierosy,
 • powierzchni pomieszczenia – duża powierzchnia oznacza duży przepływ powietrza, czyli zatrzymywanie na filtrach sporej ilości zanieczyszczeń,
 • częstotliwości wykorzystywania oczyszczacza – im dłużej pracuje urządzenie, tym więcej zanieczyszczeń zatrzymuje (mimo to zalecamy używać oczyszczacza 24 godziny na dobę).

Trudno przewidzieć czas zużycia filtrów w oczyszczaczu Sharp, ale z pewnością nastąpi to znacznie szybciej niż po 10 latach. Użytkownicy w Polsce zazwyczaj wymieniają filtry w urządzeniach tej marki co 1-3 lata.

W najnowszych oczyszczaczach Sharp – serii Sharp FP-J – producent nie informuje już o 10-letniej żywotności, zapewne na skutek wzięcia pod uwagę różnic między jakością powietrza w Japonii i Polsce.

5. Oczyszczacz z nawilżaczem Sharp dla alergika. Czy to dobry wybór?

Technologie zastosowane w oczyszczaczach powietrza Sharp – zarówno tych z nawilżaczem, jak i bez – pozwalają na efektywne usuwanie alergenów. Filtr wstępny wychwytuje kurz i sierść, filtr HEPA zatrzymuje pyłki roślinne, roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni i pozostałą sierść, natomiast jonizator wspomaga pracę filtrów.

W przypadku oczyszczacza powietrza dla alergika dobry czujnik i tryb auto nie są tak istotne jak w przypadku oczyszczacza na smog. Na razie na rynku nie ma bowiem czujników dostosowanych do wykrywania właśnie alergenów, tak więc przy alergii i tak konieczne bywa ręczne sterowanie prędkością filtracji. Z tego powodu oczyszczacze Sharp ze swoim słabym wykrywaniem smogu lepiej sprawdzają się przy alergii niż w walce ze smogiem.

Jesteś alergikiem? To może Cię zainteresować: 👉 Oczyszczacz powietrza a alergia na pyłki: co warto wiedzieć?

Obecność nawilżacza pozwala utrzymać optymalną wilgotność powietrza, która także ma wpływ na komfort alergików. W suchym powietrzu unosi się bowiem więcej alergenów. Urządzenia 2w1 Sharpa w roli nawilżacza spisują się bardzo dobrze.

Jaki oczyszczacz marki Sharp wybrać?

Marka Sharp posiada bardzo szeroką ofertę oczyszczaczy.
Przed zakupem warto zastanowić się, czy zależy nam na funkcji jonizacji, nawilżania i czy ich potrzebujemy.

W naszej recenzji pogrupowaliśmy wszystkie oczyszczacze marki Sharp co ułatwi wybór.

Zobacz też jak oczyszczacze Sharp wypadają w rankingu oczyszczaczy powietrza