Oczyszczacz powietrza – co ile wymieniać filtry?

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

3 minuty czytania

Mogłoby się wydawać, że filtry w oczyszczaczu powietrza należy wymienić zawsze wtedy, gdy minie okres przydatności przewidziany przez producenta albo włączy się wskaźnik informujący o ich zużyciu. Jednak w rzeczywistości wymiana może być konieczna wcześniej albo z filtrów można korzystać dłużej. Wyjaśniamy, co wpływa na tempo zużywania filtrów i jak rozpoznać, że ich żywotność dobiegła końca.


Sposoby oceny zużycia filtra

Fakt, iż czujnik zużycia filtrów nie uwzględnia wszystkich czynników wpływających na tempo ich zużywania, przemawia za tym, aby samodzielnie monitorować stan filtrów wymiennych. Oto kilka wskazówek, które pomogą poznać, że nadszedł odpowiedni moment na dokonanie wymiany.

Spadek efektywności oczyszczania – sygnał ostrzegawczy

Jeśli zaobserwujemy, że na oczyszczenie powietrza potrzeba więcej czasu niż kiedyś, to warto przyjrzeć się filtrom. Znaczny stopień ich zużycia powoduje, że wydajność oczyszczacza (CADR) ulega obniżeniu.

Uwaga: Innym powodem spadku wydajności oczyszczania może być zabrudzony filtr wstępny. Zwykle nie wymaga on wymiany, lecz należy regularnie oczyszczać go z kurzu, sierści itp.

Ocena koloru filtra HEPA

Nowy filtr HEPA i zużyty filtr HEPA, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Wiele oczyszczaczy powietrza wyposażonych jest w filtry HEPA w kolorze białym. Z czasem na skutek wychwytywania zanieczyszczeń filtr zmienia swój kolor, stając się coraz ciemniejszy. Ciemno szary albo czarny filtr wymaga wymiany na nowy.

Rzadziej stosowane są filtry HEPA kolorowe, głównie niebieskie, zielone lub szare. W takim przypadku ocena zużycia na podstawie barwy jest trochę trudniejsza, ale nie niemożliwa, ponieważ te filtry także stają się coraz ciemniejsze. Dobrym pomysłem jest wykonanie zdjęć nowego filtra, aby potem móc porównać jego obecny stan z wyjściowym.

Zobacz też: Filtry HEPA w oczyszczaczach powietrza

Skuteczność w walce z zapachami

Rzeczywista żywotność filtra HEPA i węglowego może być różna, w zależności od tego, jaki rodzaj zanieczyszczeń dominuje w miejscu użytkowania oczyszczacza. Ocena wizualna filtra węglowego jest niemożliwa, gdyż ma on kolor czarny. Niewiele oczyszczaczy ma wskaźniki poziomu LZO, tak więc kontrolowanie efektywności usuwania zanieczyszczeń gazowych też jest utrudnione.

Nie oznacza to jednak, że jedyne rozwiązanie to zakup zewnętrznego czujnika. Filtry węglowe usuwają również zapachy, dlatego można wykonać test, który ułatwi ocenę stopnia zużycia filtra obecnego w oczyszczaczu.

Zobacz też: Filtr węglowy – dlaczego jest potrzebny w oczyszczaczu powietrza?

Czynniki wpływające na żywotność filtrów

Nie da się jednoznacznie określić tempa zużycia filtra, ponieważ decydują o tym:

  • Powierzchnia chłonna filtra
    Obliczanie przewidywanej żywotności filtra zazwyczaj odbywa się z uwzględnieniem jego powierzchni chłonnej. Duży filtr będzie w stanie dobrze spełniać swoją funkcję dłużej niż ten dwa czy trzy razy mniejszy.
  • Czas używania oczyszczacza powietrza
    Producenci zwykle prezentują przewidywaną żywotność filtrów do oczyszczaczy w dniach. Jednak czujniki zużycia filtra liczą liczbę przepracowanych godzin, co ma znacznie większy sens. W przypadku używania oczyszczacza powietrza 24 godziny na dobę ilość wychwytywanych zanieczyszczeń jest znacznie większa niż wtedy, gdy urządzenie pracuje np. 12 godzin.
  • Stopień zanieczyszczenia powietrza
    Im więcej zanieczyszczeń w powietrzu, tym więcej gromadzi się ich na filtrach, tak więc jakość powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza ma duży wpływ na żywotność filtrów wymiennych.
    Warto zaznaczyć, iż szybszemu zużyciu filtrów sprzyjają nie tylko zanieczyszczenia napływające z zewnątrz. Palenie w domu papierosów albo używanie kominka oznacza emisję zanieczyszczeń, które w przypadku używania oczyszczacza są wychwytywane przez filtry.
  • Wielkość oczyszczanego pomieszczenia
    Im większe pomieszczenie, tym więcej powietrza do przefiltrowania, tak więc i więcej zanieczyszczeń do zatrzymania. Z tego powodu te same filtry zużyją się w pokoju o metrażu 40 m² szybciej niż w pomieszczeniu o metrażu np. 20 m².

Wskaźniki zużycia filtrów i zalecenia producentów. Dlaczego nie zawsze się sprawdzają?

Wskaźniki zużycia filtrów w oczyszczaczach uwzględniają zwykle wyłącznie liczbę przepracowanych godzin, dlatego nie zawsze sygnalizują potrzebę wymiany we właściwym momencie. Przewidywania producentów również nie zawsze się sprawdzają, nawet gdy bazują na testach, ponieważ duże znacznie ma jakość powietrza w miejscu używania oczyszczacza.

sharp-kc-d50euw-filtry-tyl-oczyszczacz-1024x576
Oczyszczacz Sharp KC-D50EUW z filtrami, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

Dobrym przykładem są oczyszczacze Sharpa z filtrami, które mają wystarczać na 10 lat. Były one testowane w Japonii, gdzie powietrze jest znacznie czystsze niż w Polsce. U nas użytkownicy wymieniają te filtry co 1-3 lata.

Zobacz także: Technologie oczyszczania powietrza

FAQ, czyli najczęstsze pytania o to, co ile wymieniać filtry w oczyszczaczu powietrza

Filtr HEPA warto wymienić, kiedy z białego stał się ciemno szary albo czarny. Sygnałem zużycia filtra może być spadek wydajności oczyszczania.

Filtr węglowy warto wymienić, kiedy przestanie spełniać swoją funkcję. W przypadku filtra HEPA o zużyciu świadczy spadek efektywności usuwania zanieczyszczeń gazowych i brzydkich zapachów.

W przypadku oczyszczaczy Sharp, których żywotność producent szacuje na 10 lat, w polskich warunkach wymiana jest konieczna po 1-3 latach.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4 / 5. Ilość ocen: 1

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Eksploatacja oczyszczaczy

18 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Moc ssania odkurzacza — jak ją dobrać do potrzeb? 

Bez względu na to, czy wybierasz odkurzacz pionowy, robot sprzątający, czy odkurzacz tradycyjny, kluczowa jest moc ssania.  To właśnie ona …

15 listopada 2024 · 6 minut czytania

Klasa efektywności energetycznej – wszystko, co musisz wiedzieć

Etykieta energetyczna informuje użytkowników urządzeń RTV i AGD o możliwym poborze energii stosowanych urządzeń. Mobilizuje również producentów do rozwijania technologii obniżających pobór energii elektrycznej w oferowanych sprzętach. W 2021 roku weszła w życie nowelizacja klas efektywności energetycznej zastępująca m.in. dawne klasy A+++, A++, A+ oraz A. Pojawił się nowy bardziej przejrzysty i intuicyjny podział: od A do G.. Co oznacza klasa efektywności energetycznej? Jak czytać etykiety i jakie urządzenia są nimi objęte?

14 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Pylenie brzozy – praktyczne informacje dla alergików

Pylenie brzozy to trudny czas dla alergików, ponieważ pyłek tego drzewa jest jednym z najczęstszych alergenów wziewnych. Wykazuje on silne …

11 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Woda z osuszacza powietrza – do czego można ją wykorzystać?

Osuszacze powietrza pomagają w usunięciu wilgoci, zarodników pleśni, czy grzybów. Jednak co zrobić z wodą, która zbiera się w zbiorniku …

8 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Tani dobry odkurzacz bezprzewodowy – czy taki w ogóle istnieje? Analizujemy oferty w sklepach

Odkurzacze na akumulator to wygodne urządzenia, które pomogą Ci zadbać o porządek.  Dotyczy to zarówno lekkich modeli pionowych, jak i …