Oczyszczacze powietrza Winix – czy można je polecić? Sprawdzamy

Zalety

✓ Niezła relacja ceny do oferowanych możliwości

 Czujniki PM2,5, lotnych związków organicznych (LZO/VOC) oraz światła

✓ Jonizacja plazmowa Plasmawave

✓ Stosunkowo tanie filtry

 Cicha praca

Wady

Spory pobór mocy (w starszych modelach)

Czujnik światła, który niekiedy destabilizuje pracę trybu automatycznego

Zobacz ranking 127 oczyszczaczy powietrza >

Oczyszczacze powietrza Winix – nasza opinia

To, co łączy wszystkie oczyszczacze powietrza Winix to atrakcyjna relacja ceny do wydajności i oferowanych możliwości oraz dobrze skonfigurowany tryb automatyczny. Urządzenia te pracują bowiem w oparciu o dość rygorystyczne normy jakości powietrza, interpretując je w następujący sposób:

Interpretacja jakości powietrza wg Winix, materiały producenta WInix.

Urządzenia marki Winix przetestowaliśmy w naszym labie pod kątem:

 • szybkości usuwania zanieczyszczeń (nasz test oczyszczania powietrza) (przyzwoite wyniki na tle konkurencji)
 • pomiarów głośności (w większości dość ciche)
 • poboru prądu (starsze modele zużywają dużo W)
 • działania czujników (dobra reakcja czujników pyłów, nielogiczne działanie czujników TVOC i światła)

Dodatkowo na plus możemy wyróżnić też jonizację plazmową Plasmawave – obecną niemal we wszystkich oczyszczaczach powietrza Winix. Wyjątkiem jest tutaj dość podstawowy, ale i tani Winix Zero N. Plazmowe jonizatory, znane chociażby z oczyszczaczy powietrza Sharp, uwalniają do otoczenia trwałe jony dodatnie i ujemne. Przylegają one do powierzchni alergenów (np. grzybów, pleśni, roztoczy), ułatwiając ich usuwanie.

Zaletą wielu Winixów jest również prosta konstrukcja urządzeń. W większości wykorzystują one też osobne filtry: HEPA H13, węglowy i wstępny, ułożone w formie kasetowej. Z naszej kilkuletniej obserwacji widzimy, że jest to dobre rozwiązanie, które nie ustępuje w codziennej eksploatacji filtrom 3w1.

Proste konstrukcje mają też jednak swoje wady. Niektóre oczyszczacze powietrza Winix są już naprawdę leciwe i cechują się dużym zużyciem energii. Brakuje też WiFi i sterowania mobilnego, które pojawia się w modelach Tower Q i Zero+, a które staje się powoli standardem we wszystkich nowoczesnych oczyszczaczach. Mały minus również za spasowanie materiałów, na co zwróciło uwagę kilkoro naszych czytelników i co pokrywa się z naszymi obserwacjami Winixa Zero. Na szczęście nie wpływa ono w żaden sposób na skuteczność filtracji, co sprawdziliśmy też podczas testów w naszym laboratorium.

Ranking 127 oczyszczaczy

Spis treści

 1. Który oczyszczacz powietrza Winix wybrać? Porównanie modeli
  1.1 Oczyszczacze powietrza Winix do ok. 20 m2
  1.2. Oczyszczacze powietrza Winix do ok. 40 m2
  1.3. Oczyszczacze powietrza Winix do ok. 60 m2
 2. Pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza Winix
  2.1. Jonizacja Plasmawave
  2.2. Aplikacja mobilna WINIX Smart
  2.3. Czujnik gazu
  2.4. Czujnik światła
 3. Filtry w oczyszczaczach powietrza Winix

1. Który oczyszczacz powietrza Winix wybrać? Porównanie modeli

Winix Zero (z lewej) i jego większy „brat” Winix Zero Pro (z prawej strony). Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Aktualnie na stronie internetowej Winixeurope.eu oferowane są jedynie 3 modele: Winix Zero Compact, Winix Zero i Winix Zero Pro. Tymczasem w różnych sklepach RTV i AGD (głównie internetowych) znaleźć możemy aż 12 modeli, co potwierdza oferta na Ceneo.pl (stan na 16.06.2021). Co istotne, urządzenia te pochodzą z bardzo różnych okresów produkcji, różniąc się też między sobą designem i zastosowanymi funkcjami. Dlatego też warto przyjrzeć im się bliżej.

Ze względu na najlepszą relację ceny do możliwości ze swojej strony polecamy przede wszystkim oczyszczacze serii Winix Zero. Ciekawym modelem jest też zdecydowanie nowszy Winix Tower Q. Ostateczny wybór powinien jednak być podyktowany przede wszystkim powierzchnią, do której poszukujemy oczyszczacza i dlatego pełniejsze zestawienie oczyszczaczy Winix poniżej*

*Zestawienie wszystkich modeli ze sobą byłoby dość trudne w odbiorze. Dlatego postanowiliśmy podzielić oczyszczacze Winix względem rekomendowanego metrażu.

1.1 Oczyszczacze powietrza Winix do ok. 20 m2

 Polecane modele: Winix Zero Compact

Najmniejsze w gamie oczyszczaczy Winix sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, do ok. 20 m2. Znajdą one zastosowanie w niewielkim salonie, sypialni, gabinecie czy pokoju dziecka. Ich zaletą są niedrogie filtry wymienne. Rekomendujemy wybór modelu Zero Compact. Oczyszczacz ten reprezentuje nową serię urządzeń Winix, przy okazji cechując się najlepszą relacją ceny do wydajności.

Winix Zero Compact

Winix Zero Compact w sypialni, materiały producenta Winix

Winix Zero Compact to stosunkowo nowy model, który pojawił się na rynku na początku 2021 roku. Oczyszczacz uosabia nową filozofie projektowania urządzeń południowokoreańskiego producenta, przypominając zaprezentowane wcześniej modele z serii Tower. Podobnie mamy tu cylindryczną bryłę oraz zintegrowany filtr powietrza 3w1, na który składają się filtr wstępny, HEPA H13 oraz węglowy. System filtracji wspiera jonizacja Plasmawave.

Winix Zero Compact ma dość podstawowe wyposażenie, ale też taki ma być jego charakter. Sprzęt dedykowany jest raczej do małych powierzchni, max. 25-30 m2 oraz dla mniej wymagających użytkowników, szukających niedrogich rozwiązań. Ważną informacją jest obecność trybu auto oraz trybu sleep. W trybie automatycznym Winix Zero Compact pracuje w oparciu o algorytm znany z innych oczyszczaczy marki.

 • Dobra jakość powietrza – 0-12 PM2,5, 0-49 AQI
 • Przeciętna jakość powietrza – 12,1-43 PM2,5, 50-119 AQI
 • Zła jakość powietrza – >43,1 PM2,5, >120 AQI

Górny panel sterowania posiada wyświetlacz i przyciski do sterowania oczyszczaczem. Dioda LED informuje o zużyciu filtrów. Niestety Zero Compact nie należy do najcichszych i najbardziej energooszczędnych sprzętów, zużywając do 55 W mocy i generując 53,7 dB szumu. Minusem jest też opieranie pracy na czujniku kurzu – mniej dokładnym od typowego czujnika PM2,5.

Najważniejsi konkurenci Winix Zero Compact:

Winix Zero N

Winix Zero N w sypialni, materiały producenta

 

Winix Zero N to oczyszczacz powietrza z filtrem wstępnym, węglowym i HEPA H13. Ten pierwszy to jednocześnie pokrowiec dostępny w dwóch wersjach kolorystycznych.

Urządzenie oferuje cztery prędkości pracy oraz tryb automatyczny. Ten ostatni bazuje na mierniku pyłu PM2,5, ale jest to czujnik na podczerwień, mniej dokładny od laserowego.

Ogólnie Winix Zero N to dość prosty oczyszczacz, który nie ma np. wi-fi. Jednak w swojej kategorii cenowej wypada dobrze. Jest wydajny, ponieważ jego CADR to 299 m³/h, a jednocześnie cichy, gdyż głośność jego pracy w zależności od prędkości wynosi 26-47 dB.

1.2. Oczyszczacze powietrza Winix do ok. 40 m2

 Polecane modele: Winix P300 i Winix Tower Q

Winix ma w swojej ofercie kilka modeli z tzw. „średniej półki”. Urządzenia te sprawdzą się zarówno w większym salonie, np. otwartym na kuchnię, jak i w sypialni czy pokoju dziecka, gdzie z racji większego CADRu szybko przefiltrują powietrze w pomieszczeniu. Ze swojej strony polecamy modele P300 oraz pochodzący z nowej serii Tower Q.

Winix P300

Winix P300 polecamy głównie ze względu na niezłą relację ceny do wydajności. 1049 zł za urządzenie o wydajności 330 m3/h to dość atrakcyjna oferta, choć oczywiście można znaleźć lepsze. Winix P300 sprawdzi się dobrze na powierzchni ok. 35-40 m2.

Oczyszczacz powietrza WInix P300

1039 zł


Pomimo nie najnowszej konstrukcji, Winix P300 pobiera jedynie 6-40 W mocy. Głośność sprzętu to 26-55 dB. Urządzenie może być sterowane ręcznie za pomocą przycisku na panelu lub też za pośrednictwem pilota. Nie ma niestety modułu WiFi.

Nie ma również filtra wstępnego, co jest wadą. Jego brak bowiem wpłynie na szybsze zużywanie się filtra HEPA oraz węglowego. W standardzie m.in. jonizacja Plasmawave, znana z pozostałych modeli oczyszczaczy Winix.

Najważniejsi konkurenci Winix P300:

Winix Tower Q

Winix Tower Q reprezentuje nową generację oczyszczaczy Winix. Widać to choćby w nowoczesnym designie, cylindrycznej bryle i obecności WiFi. Sprzęt możemy połączyć z aplikacją mobilną WINIX Smart i cieszyć się wygodną obsługą z dowolnego miejsca na ziemi. 

Oczyszczacz powietrza Winix Tower Q widok z przodu
Winix Tower Q, materiały producenta Winix

1399 zł


Za oczyszczanie powietrza odpowiada tu zintegrowany filtr „All-in-One” (3w1), łączący filtr wstępny, węglowy oraz HEPA H13. Oprócz tego w środku znajdziemy też jonizację Plasmawave, znaną z innych oczyszczaczy powietrza Winix. Urządzenie zaprojektowano z myślą o powierzchni ok. 40-45 m2. Współczynnik CADR wynosi 366 m3/h.

Winix Tower Q generuje do 56 dB szumu, pobierając przy tym 55 W mocy. Urządzenie jest wygodnym w obsłudze, ładnie zaprojektowanym oczyszczaczem, choć w cenie 1399 zł można znaleźć atrakcyjniejsze propozycje.

Najważniejsi konkurenci Winix Tower Q:

Winix NK300 i NK305

oczyszczacz powietrza winix nk300

Oczyszczacz Powietrza Winix NK300 widziany z boku. Materiały producenta Winix.

Warto też wspomnieć o wycofanych już modelach Winix NK300 i Winix NK305 (NK300 z modułem WiFi). Wprowadzały one powiew świeżości nie tylko za sprawą swojego wyglądu – wąskie, smukłe, zaokrąglone bryły zamiast kanciastych, kwadratowych urządzeń.

Oferowały całkiem niezłą wydajność oczyszczania – 366 m3/h, nadając się do pomieszczeń o wielkości sięgającej 40-45 m2. Nowsza, cylindryczna konstrukcja przekładała się też na lepszą kulturę pracy – niższe zużycie prądu i mniejszy hałas. Niestety urządzenia nie należały do najtańszych.

1.3. Oczyszczacze powietrza Winix do ok. 60 m2

 Polecane modele: Winix Zero, Winix Zero Pro i Winix Tower QS (dostępny w USA)

Oczyszczacze Winix do większych powierzchni, np. 50-60 m2 to dobry wybór w przypadku dużych otwartych pomieszczeń, np. apartament typu loft, biuro czy gabinet usługowy. Urządzenia te znakomicie poradzą sobie również w mniejszych pomieszczeniach, np. sypialni czy pokoju dziecka, gdzie w kilka minut przefiltrują powietrze z zanieczyszczeń.

Od lewej: Winix Zero i Winix Zero Pro zestawione obok siebie w naszym biurze

 

Winix Zero

Oczyszczacz powietrza Winix Zero przód
Winix Zero w salonie, materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

799 zł


Winix Zero to znana, sprawdzona konstrukcja, która od lat gości na rynku. Urządzenie zawdzięcza swą popularność głównie dobrej relacji ceny do wydajności. Model ten nie posiada bogatego wyposażenia, jednak ma być głównie prosty w obsłudze i wydajny. Współczynnik CADR na poziomie 390 m3/h pozwala oczyszczać powierzchnię nawet 49 m2.

Za oczyszczanie powietrza w Winixie Zero odpowiada filtr wstępny, filtr HEPA H13 oraz filtr węglowy, ułożone jeden za drugim. Filtrację wspiera jonizacja Plasmawave. Oprócz tego mamy czujniki Smart Sensor (kurzu i zapachów) oraz światła. Razem wpływają one na pracę trybu automatycznego. Działa on w opraciu o algorytm znany z innych oczyszczaczy Winix:

 • Dobra jakość powietrza – 0-12 PM2,5, 0-49 AQI
 • Przeciętna jakość powietrza – 12,1-43 PM2,5, 50-119 AQI
 • Zła jakość powietrza – >43,1 PM2,5, >120 AQI

Niestety czujnik światła potrafi tez nieco destabilizować pracę trybu auto, o czym piszemy poniżej. Minusem Winixa Zero jest też niezbyt dokładne spasowanie elementów, wskutek czego tworzą się drobne szpary między filtrami, a obudową. Nie wpływa to jednak w żaden sposób na skuteczność filtracji, w której Winix nie odbiega niczym od konkurentów.

Dowiedz się więcej o oczyszczaczu Winix Zero -> Zobacz naszą Videorecenzję

Najważniejsi konkurenci Winix Zero:

Winix Zero Pro

Czujnik gazu Winix Zero Pro
Winix Zero Pro szybko zareagował na rosnące stężenie formaldehydu

1049 zł


Winix Zero Pro to jeszcze większy i wydajniejszy przedstawiciel serii Zero. Współczynnik CADR wynosi tu 480 m3/h, a sprzęt poradzi sobie z oczyszczeniem nawet 60 m2. Za filtrację odpowiada zestaw 3 osobnych filtrów: wstępny, węglowy i HEPA H13. Powłoka CleanCel pokrywająca filtry zapewnia lepszą ochronę przed bakteriami i drobnoustrojami.

Filtry do oczyszczacza powietrza Winix Zero Pro
Filtry w oczyszczaczu powietrza Winix Zero Pro. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Na plus zasługują nieźle skonfigurowany tryb automatyczny (wykorzystujący algorytm z innych modeli Winix) oraz czujnik pyłów oraz LZO (lotnych związków organicznych). To na podstawie ich odczytów urządzenie dopasowuje intensywność oczyszczania do otaczających warunków.

Minusem modelu Zero Pro jest niestety duży pobór mocy. 90W (w naszych pomiarach ok. 72 W) w tej klasie urządzenia to zdecydowanie za dużo, zwłaszcza gdy konkurencja jest bardziej energooszczędna.

Dowiedz się więcej o oczyszczaczu Winix Zero Pro -> Zobacz naszą Videorecenzję

https://www.youtube.com/watch?v=YLysdnce8h4

Najważniejsi konkurenci Winix Zero Pro:

Winix Tower XQ (dostępny w USA)

Winix Tower XQ z przodu i z boku
Winix Tower XQ z przodu i z boku. Materiały producenta Winix

Największy i najdroższy oczyszczacz powietrza Winix. Połączenie wysokiej wydajności oczyszczania (611 m3/h) z dobrymi czujnikami i dynamicznie reagującym trybem auto stanowiło jednak bardzo dobre połączenie. To też pierwszy model, w którym Winix zdecydował się na zastosowanie lampy UV.

Dlatego tym bardziej szkoda, że ten ciekawy sprzęt oferowany był na polskim rynku tak krótko. Obecnie Winix Tower XQ spotkać można w amerykańskiej ofercie Winix, gdzie kosztuje ok. 550 dolarów.

2. Pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza Winix

2.1 Jonizacja Plasmawave

Panel sterowania oczyszczacz powietrza Winix Zero
Panel sterowania Winix Zero z wyróżnioną jonizacją Plasmawave, źródło: materiały Ranking-Oczysczaczy.pl

Niemal wszystkie oczyszczacze Winix (za wyjątkiem Zero N) wyposażone są w jonizację termoemisyjną Plasmawave. Jest to ten sam rodzaj jonizacji, który znajdziemy w oczyszczaczach powietrza Sharp. Jej obecność nie jest konieczna, jednak pozwala w szybszy sposób oczyszczać powietrze z pleśni, grzybów, roztoczy i innych alergenów, nie wytwarzając przy tym szkodliwego ozonu.

Oczyszczacz powietrza Winix Zero Pro z jonizacją Plasmawave, materiały producenta Winix

2.2. Aplikacja mobilna WINIX Smart

Niegdyś problematyczna, dziś funkcjonalna. Aplikacja mobilna do oczyszczaczy powietrza Winix długo cieszyła się złą opinią. Świadczy o tym choćby bardzo niska ocena w sklepie Google Play (zaledwie 1,2/5 gwiazdek). Użytkownicy skarżyli się na błędy aplikacji, trudności w jej konfiguracji i parowaniu z urządzeniami.

Na szczęście nowa aplikacja mobilna WINIX Smart (zastępująca WINIX Smart Europe) pozwala wygodnie zarządzać urządzeniem z poziomu telefonu lub tabletu. Dostępna na systemy iOS i Android umożliwia użytkownikom stałe monitorowanie jakości powietrza w mieszkaniu i okolicy, zmianę trybu pracy i prędkości oczyszczacza czy ustawienie harmonogramu pracy. Oferuje ona również wygodny, procentowy podgląd zużycia filtrów.

W przeszłości wielu użytkowników skarżyło się na błędy aplikacji, trudności w jej konfiguracji i parowaniu z urządzeniami. Na szczęście obecna wersja oprogramowania zdaje się rozwiązywać te problemy.

2.3. Czujnik gazu

Aż 6 modeli oczyszczaczy Winix wyposażono w czujnik LZO (lotnych związków organicznych), nazywany też z ang. czujnikiem TVOC (Total Volatile Organic Compounds). Mają one za zadanie wykrywanie szkodliwych związków, występujących w postaci pary lub gazu, np. formaldehydu, benzenu, toluenu, acetonu i innych. W naszych testach sprawdziliśmy reakcję modelu Zero Pro na formaldehyd znajdujący się w środkach czystości.

Urządzenie bardzo szybko (po upływie niecałych 5 sekund) reagowało na pojawienie się w powietrzu szkodliwego gazu, co jest dużym plusem. Wskaźnik jakości powietrza świecił się na czerwono, a oczyszczacz wyraźnie przyśpieszał, przechodząc do prędkości High i Turbo. Minus niestety za nielogiczne działanie – podczas gdy zewnętrzne czujniki wskazywały cały czas znaczne przekroczenie norm, urządzenie sygnalizowało czyste powietrze (kolor zielony). Obrazują to poniższe zdjęcia zrobione w trakcie testu.

2.4. Czujnik światła

Czujnik światła to miecz obusieczny oczyszczaczy Winix. Z założenia to bardzo dobre rozwiązanie, które ma gwarantować cichą pracę i przyciemniony ekran, kiedy kładziemy się spać. Co jeśli jednak wieczorem mamy zanieczyszczone powietrze w mieszkaniu? (np. po wietrzeniu pokoju w trakcie okresów smogowych albo po smażeniu posiłku na kolację).

Sprawdziliśmy działanie czujników światła w modelach Zero i Zero Pro podczas naszych testów z formaldehydem i czujnikiem. Niestety paraliżują one pracę oczyszczaczy w trybie automatycznym. Po upływie ok. 1 minuty oczyszczacze przechodziły w tryb sleep i bardzo zwalniały pracę, gdy tylko gasło światło.

Tymczasem stężenie formaldehydu w pomieszczeniu pozostawało wciąż wysokie (wskazania zewnętrznych czujników, jak i samego Winixa świecącego się na czerwono). Oczyszczacze wracały do normalnej pracy również po ok. minucie od włączenia oświetlenia.

3. Filtry w oczyszczaczach powietrza Winix

Oczyszczacze powietrza Winix wykorzystują znane i sprawdzone połączenie filtrów HEPA (H13), węglowego oraz wstępnego. W starszych modelach są one ułożone kaskadowo, jeden za drugim. Nowsze, cylindryczne urządzenia mają też cylindryczne, zintegrowane zestawy filtrów. Rodzaj zastosowanych filtrów nie wpływa istotnie na skuteczność filtracji. Filtry kasetowe, ułożone osobno, mogą być osobno wymieniane (co jest często tańszą opcją). Filtry cylindryczne zaś są w naszym odczuciu minimalnie cichsze w codziennej eksploatacji.

Uwaga! Modele P150 i P300 pozbawione są filtra wstępnego. Jego brak nie wpływa bezpośrednio na skuteczność filtracji. Prowadzi jednak do szybszego zapychania się i zużycia kolejnych warstw filtrów, w tym przypadku HEPA oraz węglowego.

Oczyszczacz powietrza Winix Zero filtry
Filtr wstępny, węglowy i HEPA w oczyszczaczu Winix Zero, źródło: materiały ranking-oczyszczaczy.pl

Dodatkowo w niektórych modelach, m.in. Zero Pro, Zero+, U300 czy U450, znajdziemy powłokę antybakteryjną CleanCel® pokrywającą filtry, która wg producenta chroni przed rozwojem patogenów wewnątrz urządzenia.

Filtr HEPA z powłoką antybakteryjną CleanCel w modelu Winix Zero Pro, źródło: materiały własne Ranking-oczyszczaczy.pl

W praktyce jednak nie dostrzegamy większego sensu jej stosowania, gdyż strumień powietrza przechodzący przez oczyszczacz jest suchy, a w środku urządzenia nie skrapla się woda, która mogłaby być siedliskiem dla bakterii.

Zestawienie oczyszczaczy powietrza Winix wraz z przewidzianymi do nich filtrami w tabeli poniżej:

Model oczyszczacza Rodzaj filtrów wymiennych Cena
Winix Zero Compact Filtr O – cylindryczny 3w1 129 zł
Winix Zero N Filtr R filtr HEPA +  4 filtry węglowe węglowy 129 zł
Winix P150 Filtr C: filtr True HEPA + 4 filtry węglowe 135 zł
Winix P300 Filtr A – HEPA + 4 filtry węglowe 179 zł
Winix NK300 Filtr All in One – cylindryczny 3w1 299 zł
Winix U300 Filtr B – zmywalny filtr wstępny + filtr HEPA + zmywalny filtr węglowy 217 zł
Winix Tower Q Filtr cylindryczny 3w1 320 zł
Winix Tower QS Filtr N – cylindryczny 3w1 319 zł 
Winix Zero Filtr A – HEPA + 4 filtry węglowe 179 zł 
Winix Zero Pro Zestaw filtrów: HEPA + węglowy 265 zł
Winix Zero+  Filtr J: Filtr HEPA + filtr węglowy z powłoką antybakteryjną 279 zł
Winix U450  Filtr F – zmywalny filtr wstępny + filtr HEPA + zmywalny filtr węglowy  359 zł
Zobacz ranking oczyszczaczy powietrza >>

 

Zostaw opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Każdy komentarz przechodzi moderację przed publikacją.