Oczyszczacz powietrza Winix Zero Compact. Warto kupić?

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

3 minuty czytania

Winix Zero Compact – najważniejsze cechy

Zalety
  • Tryb automatyczny
  • Jonizacja
  • Cicha praca przy niskiej prędkości
Wady
  • Brak wyświetlacza numerycznego PM2.5
  • Brak sterowania mobilnego
  • Ograniczona ilość funkcji

Winix Zero Compact zadebiutował w 2021 roku, uzupełniając ofertę południowokoreańskiego producenta. Jak sama nazwa wskazuje, to oczyszczacz powietrza o małych wymiarach, zaprojektowany z myślą o najmniej wymagających klientach. Jego największym atutem jest niska cena. Niestety urządzeń nie posiada zbyt wielu funkcji, które można znaleźć w konkurencyjnych oczyszczaczach Klarta czy Xiaomi.

Brakuje chociażby aplikacji mobilnej i możliwości tworzenia własnych reguł pracy. Z racji niewielkiej obudowy, przy wyższych obrotach urządzenie może być również nieco głośne. Mimo to prezentuje całkiem niezłą wydajność, dlatego wśród najmniejszych oczyszczaczy powietrza jest ciekawym wyborem.

Cena Winix Zero Compact  – 549 zł

Jak Winix Zero Compact radzi sobie z oczyszczaniem powietrza?

Oczyszczacz powietrza Winix Zero został wyposażony w trzy filtry oraz jonizator PlasmaWave. Ten zestaw skutecznie radzi sobie z różnymi rodzajami zanieczyszczeń.

  • Filtr wstępny wychwytuje duże zanieczyszczenia, takie jak kurz lub sierść.
  • Węgiel aktywny pochłania szkodliwe gazy (np. formaldehyd), a dodatkowo neutralizuje brzydkie zapachy.
  • Filtr HEPA zatrzymuje pyły zawieszone PM1, PM2,5 i PM10 (główny składnik smogu) oraz alergeny, wirusy i bakterie.
  • Generator PlasmaWave wytwarza jony dodatnie i ujemne, które ułatwiają usuwanie m.in. zarodników pleśni, bakterii i wirusów.

Technologie oczyszczania w Winix Zero Compatc

Źródło: materiały producenta

Koszt i żywotność filtrów

W oczyszczaczu powietrza Winix Zero znajduje się filtr zintegrowany, zatem HEPA i warstwa filtra węglowego wymieniane są razem.

Filtr do oczyszczacza Winix Zero Compact

Winix Filtr O – cena 149 zł, wymiana raz w roku

Tryby pracy i eksploatacja

Oczyszczacz powietrza Winix Zero Compact pracuje w trzech prędkościach. Urządzenie może samodzielnie nimi sterować, ponieważ ma tryb automatyczny. Za kontrolę stanu powietrza odpowiada tutaj czujnik kurzu.

W oczyszczaczu Winix Zero Compact znalazł się tryb sleep, w którym urządzenie pracuje na najniższej prędkości, a wskaźnik kolorystyczny zostaje wyłączony. O potrzebie wymiany filtra przypomina wskaźnik w postaci diody LED.

Wskaźniki i czujniki

O aktualnym poziomie zanieczyszczeń Winix Zero Compact informuje za pośrednictwem wskaźnika kolorystycznego. Zależność między zmierzonym stężeniem PM2,5 a wyświetlanym kolorem wygląda zgodnie z poniższą grafiką.

Znacznie kolorów we wskaźniku jakości powietrza w Winix Zero Compact

Dla przypomnienia warto dodać, iż według europejskich norm średnie dobowe stężenie PM2,5 nie powinno przekraczać 25 µg/m³. Wyższe stężenie oznacza zatem złą jakość powietrza.

Sterowanie – jedynie panel górny, brak pilota czy aplikacji mobilnej

Sterowanie oczyszczaczem powietrza Winix Zero Compact jest możliwe wyłącznie poprzez panel obecny w górnej części urządzenia.

Przeciętna kultura pracy

Winix Zero Compact nie jest szczególnie energooszczędny. Przy najwyższych obrotach, zużycie prądu sięga 55 W, co jest dość sporym wynikiem jak na taką wydajność sprzętu. Potrafi być natomiast dość cichy. Wyjątkiem są tutaj znowu maksymalne obroty, gdzie mała obudowa daje się we znaki i rezonowanie jest dość wyraźne.

Wygląd

Winix Zero Compact od tyłu
Oczyszczacz Winix Zero Compact widziany od tyłu. Materiały producenta Winix

Oczyszczacz powietrza Winix Zero Compact ma wymiary 24,1 × 24,1 × 37 cm i waży 3,1 kg. To idealne wymiary do małych pomieszczeń i może być rozpatrywany jako oczyszczacz powietrza na biurko. Okrągła obudowa i biało-czarna kolorystyka sprawiają, że urządzenie prezentuje się całkiem nieźle.

Parametry techniczne oczyszczacza powietrza Winix Zero Compact

MarkaWinix
ModelZero Compact
Cena549 zł
Maks. CADR lub przepływ powietrza [m³/h]250
Zalecana maks. powierzchnia [m²]*31
Zalecana maks. kubatura [m³]77
Głośność [dB]26,5-53,7
Pobór mocy [W]12-55
Liczba prędkości wentylatora3
Filtr wstępnytak
Filtr HEPAtak
Skuteczność wg klasyfikacji filtra HEPA99,95%
Filtr węglowytak
Żywotność filtrówfiltr zintegrowany – około 1 roku
Waga [kg]3,1
Certyfikatyb.d.
Gwarancjab.d.

* przyjmujemy, że na każdy 1 m² pomieszczenia o wysokości wynoszącej 2,5 metra oczyszczacz powietrza powinien oferować minimum wartość maks. CADR dla pyłów równą 8 m³/h

Zdaniem eksperta:

Ostatnio Winix Zero Compact sporo potaniał. Oczyszczacz można bowiem znaleźć za 550-600 zł (stan na dzień 08.11.2023), co sprawia że jest on tańszy od Philipsa AC0830/10 czy Electroluxa Flow A3. Wśród najmniejszej grupy oczyszczaczy, jest to zdecydowanie ciekawa, warta uwagi propozycja i dobra alternatywa dla Xiaomi Air Purifier 4 Compact.

Warto jednak pamiętać, że wciąż nie znajdziemy tu Wi-Fi czy jakiegokolwiek zdalnego sterowania. To raczej proste urządzenie, zaprojektowane z myślą o max. 31 m²). Dobre filtry i satysfakcjonująca wydajność sprawiają, że jest w stanie skutecznie usuwać smog i inne groźne zanieczyszczenia, będąc wystarczającym dla wielu osób. Jeżeli jednak chcesz poszukać bardziej funkcjonalnych sprzętów, sprawdź nasz

Galeria zdjęć Winix Zero Compact


Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 3,7 / 5. Ilość ocen: 119

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

1 komentarz

  • W tym filtrze jest rzadka siatka węglowa. Nie ma żadnych granulek, czy kulek. Tym bardziej okreslona na rok żywotność filtra jest dużo za dużo zawyżona.

    Pobór mocy samego wiatraka jest zaskakująco wysoki. Jonizacja zabiera tylko max 0,5W.

    Jest błąd w specyfikacji. Są 4 prędkości, nie 3.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recenzje oczyszczaczy powietrza

5 czerwca 2024 · 5 minut czytania

Recenzja Electrolux Pure 500. Stylowy oczyszczacz w wersji mini. Dobry do małego pokoju?

Oczyszczacz powietrza Electrolux Pure 500 z cylindrycznym, zintegrowanym filtrem powietrza i wydajnością 215 m³/h to propozycja do mniejszych pomieszczeń. Urządzenie można pochwalić za Wi-Fi oraz cichą pracę. Relacja ceny do parametrów mogłaby być jednak korzystniejsza.

3 czerwca 2024 · 4 minuty czytania

Oczyszczacz powietrza IKEA UPPATVIND / DAJLIEN – Oczyszczacz na biurko czy zabawka? Warto kupić?

Niewielki rozmiar, niewielka cena i niewielka wydajność - kompaktowe oczyszczacze biurkowe IKEA to propozycja dla osób, które szukają przede wszystkim taniego sposobu na nieco czystsze powietrze w swoim najbliższym otoczeniu. Propozycje IKEI są jednak pozbawione wielu ważnych elementów.

12 marca 2024 · 9 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN52E-W i UA-KIN52E-H. Oczyszczacz 2w1, od teraz z Wi-Fi

Sharp UA-KIN52 – najważniejsze cechy Wi-Fi zagościło w kolejnym modelu oczyszczaczy powietrza Sharp. I choć wciąż, stanowią one dość mały …

29 lutego 2024 · 7 minut czytania

Recenzja Sharp UA-KIN42E-W i UA-KIN42E-H. Popularny oczyszczacz 2w1 z nową funkcją Wi-Fi.

Sharp UA-KIN42 nie różni się zbytnio od swojego poprzednika. Tak naprawdę jedyną istotną modernizacją względem wersji UA-KIN40 jest pojawienie się modułu WiFi. Sterowanie mobilne to wygoda, która została przez producenta wyceniona na kilkaset złotych. Czy warto?

16 lutego 2024 · 8 minut czytania

Xiaomi Smart Air Purifier Elite. Wydajny, ale dość drogi. Godny następca Pro H?

Xiaomi Smart Air Purifier Elite – najważniejsze cechy Najnowszy i największy oczyszczacz powietrza Xiaomi – model Air Purifier Elite to …