Jaka aplikacja do sprawdzania jakości powietrza?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

5 minut czytania

Co jakiś czas polskie media obiega informacja o tym, że określone miasto znalazło się danego dnia w czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Niekiedy jest to Wrocław, innym razem Katowice, Rybnik czy Nowy Targ.

Aktualizowane na bieżąco informacje z czujników w różnych miastach świata spływają do instytucji i projektów monitorujących jakość powietrza.

Po chwili pojawiają się na stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych, będąc świetnym materiałem newsowym dla dziennikarzy, ale też garścią cennych informacji dla mieszkańców. Jaka aplikacja do jakości powietrza? Przygotowaliśmy dla Was 5 najlepszych aplikacji smogowych.

Zobacz także: „Oczyszczacz powietrza na smog” z czujnikami jakości powietrza

5 najlepszych aplikacji smogowych

Airly 

Prawdopodobnie najpopularniejsza w Polsce obecnie firma zajmująca się sprawdzaniem jakości powietrza, oferującą stronę internetową w j. polskim i angielskim, aplikację mobilną oraz własne czujniki jakości powietrza.

Airly mapa smogu w Polsce
Mapa smogu w Polsce w aplikacji Airly. Źródło: Własny zrzut ekranu

Czujniki te mają dostęp do Airly Data Platform, zatem nabywcy niejako automatycznie przesyłają dane na żywo do serwerów Airly, pomagając tworzyć aktualne mapy jakości powietrza.

Airly interpretacja jakości powietrza
Interpretacja jakości powietrza w aplikacji Airly. Źródło: Własny zrzut ekranu.

Airly obecne jest już w 50 krajach, zainstalowawszy 40000 punktów pomiarowych. Co ważne, dane pochodzące z Airly są naprawdę sprawdzone – sensory są regularnie kalibrowane, by zapewnić zweryfikowane dane.

Aplikację mobilną Airly pobrało już 2 miliony użytkowników. Cieszy się ona powodzeniem głównie ze względu na dość prosty, przejrzysty interfejs oraz brak reklam. Darmowa wersja oferuje wszystkie najważniejsze informacje, oferując dane nt. pyłów zawieszonych PM1, PM2,5, PM10, NO2, O3, SO2 i CO2.

Pobierz aplikację Airly w wersji dla Android i iOS:

Ikona Google Play
iOS app store ikona

Aplikacja IQAir AirVisual/Air Quality

IQ AirVisual lista miast
Lista Miast w IQ AirVisual. Źródło: Własny zrzut ekranu.

Kolejna międzynarodowa aplikacja, która śledzi jakość powietrza w ponad 10000 miastach na świecie. Bogata w tabelki, zbierające dane z całego świata jest bardzo pomocna przy szukaniu informacji o najbardziej zanieczyszczonych miejscach na świecie, kontynencie czy w danym kraju.

IQAir Air Visual wykorzystuje dane pochodzące z czujników Air Quality, biorąc pod uwagę odczyty pyłów PM2,5, PM10, jak również O3 (ozon), CO2 (dwutlenek węgla), SO2 (dwutlenek siarki) oraz CO (tlenek węgla).

IQAir Visual Wrocław Pekin porównanie
Porównanie jakości powietrza we Wrocławiu i w Pekinie. Źródło: Własny zrzut ekranu.

Plusem IQ Air jest możliwość śledzenia lokalizacji – wówczas aplikacja samodzielnie dopasuje dane do naszego obecnego miejsca przebywania. Jest również pozbawiona reklam. Cieszy się również dobrą oceną w sklepie Google Play – 4,8.

Pobierz aplikację IQ Air w wersji dla Android i iOS:

Ikona Google Play
iOS app store ikona

Jakość Powietrza w Polsce – aplikacja Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ)

Dane z najbliższej stracji pomiarowej w aplikacji Jakość powietrza w Polsce
Dane z najbliższej stacji pomiarowej w aplikacji Jakość powietrza w Polsce. Źródło: Własny zrzut ekranu

Najbardziej kompleksowa i naszym zdaniem najlepsza aplikacja mobilna spośród tych o zasięgu tylko krajowym. Aplikacja stworzona przez Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska łączy w sobie nie tylko aktualne dane o różnych rodzajach zanieczyszczeń, ale także bogate wyjaśnienie poszczególnych parametrów.

Stanowi więc cenne źródło informacji dla kogoś, kto niekoniecznie jest biegły w tym, co oznaczają poszczególne terminy oraz jak interpretować różne wartości.

Jakość powietrza w Polsce wyjaśnienie
Wyjaśnienia w aplikacji Jakość powietrza w Polsce. Źródło: własny zrzut ekranu.

Ciekawą funkcjonalnością jest np. mapa pogodowa kraju, na której znajdziemy nie tylko aktualną jakość powietrza, ale też prognozowane zanieczyszczenia. Jest też np. zakładka z ostrzeżeniami na dany dzień wydawanymi przez Inspektorat.

Ikona Google Play
iOS app store ikona

Kanarek

Kolejna polska aplikacja o zasięgu ogólnokrajowym. Kanarek z pewnością wyróżnia się na tle innych aplikacji liczbą źródeł pomiarowych, z których może wyświetlać dane: GIOŚ, Syngeos, SmogTok, Look02 i inne. Opiera się na Indeksie Jakości Powietrza, który odpowiada godzinnym pomiarom. 

:Lista zanieczyszczonych miast w aplikacji Kanerek. Źródło: Własny zrzut ekranu.
Lista zanieczyszczonych miast w aplikacji Kanerek. Źródło: Własny zrzut ekranu.

Aplikacja Kanarek oferuje automatyczne powiadomienia o przekroczeniu dopuszczalnych poziomów PM2,5, PM10, dwutlenku i tlenku węgla, dwutlenku azotu, jak również benzenu i ozonu. Działa w języku polskim. Ku naszemu lekkiemu zdziwieniu, nie ma jednak najwyższej noty. Użytkownicy oceniają ją na 4,1.

Kanarek interpretacja jakości powietrza
Interpretacja jakości powietrza w aplikacji Kanarek. Źródło: Własny zrzut ekranu.

Pobierz aplikację Kanarek w wersji dla Android i iOS:

Ikona Google Play
iOS app store ikona

Smog Polska

Smog Polska mapa
Mapa smogu w aplikacji Smog Polska. Źródło: Własny zrzut ekranu.

Niszowy, ale godny polecenia polski projekt. Prezentuje zestawienia, wykresy oraz aktualne dane o poziomach PM2,5 i PM10, wykorzystując możliwości, jakie daje śledzenie lokalizacji. Użytkownicy mogą również dowiedzieć się szczegółów dot. poszczególnych rodzajów zanieczyszczeń.

Smog Polska PM2,5 PM10
Smog Polska – wykresy dot. PM2,5 PM10. Źródło: Własny zrzut ekranu z aplikacji.

Ciekawą opcją jest połączenie aplikacji z zegarkiem Apple Watch. Użytkownicy środowiska Android niestety nie mają takiej opcji. 

Większość opcji w aplikacji jest darmowa. Plan premium pozwala np. na otrzymywanie alertów dot. wybranych zanieczyszczeń w określonej przez użytkownika godzinie.

Pobierz aplikację Smog Polska w wersji dla Android i iOS:

Ikona Google Play
iOS app store ikona

Aplikacje smogowe – jak działają?

Strony internetowe i aplikacje mierzące poziom zanieczyszczeń pozwalają podejmować bardziej świadome decyzje dot. tego, kiedy i w jaki sposób spędzać czas poza domem, np. jaki sposób przemieszczania się wybrać.

W jaki sposób działają? Obecnie wykorzystuje się kilka rozwiązań, z których najpopularniejszym jest fotometr laserowy

Pozwala on mierzyć zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Powietrzem bowiem jest zasysane do aparatu przez specjalną pompkę, umieszczoną w sprzęcie i przechodzi przez komorę pomiarową. Dane wyświetlane są natychmiast na ekranie.

Innym sposobem są poborniki pyłowe, które zasysają powietrze, przepuszczając je przez filtry.

Filtry w pobornikach są z kolei systematycznie, codziennie wymieniane na nowe, więc gdy po jakimś czasie trafiają do laboratorium, porównuje się ich ciężar sprzed montażu i po zdjęciu i na tej podstawie wylicza stężenie pyłów.

Po co sprawdzać jakość powietrza?

Mężczyzna ze smartfonem w masce
Mężczyzna w masce ze smartfonem. Źródło: Canva.com

Z najnowszych danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 91% ludzi na świecie oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Sytuacja ze smogiem przypomina nieco tę z paleniem papierosów.

O ile jeden papieros nie wpłynie w żaden sposób na nasze zdrowie, o tyle jeden papieros wypalany regularnie przez kilka lat już tak. I tak samo skutki oddychania zanieczyszczonym powietrzem mogą nie być widoczne od razu.

Niektóre osoby dostaną ataku kaszlu, inne być może złapią przeziębienie, ktoś zauważy nasilenie objawów alergicznych.

Przerażające są jednak skutki długoterminowe, takie jak chociażby większe ryzyko choroby wieńcowej, rozwoju nowotworów płuc, zwiększone ryzyko udaru, a także chorób neurodegeneracyjnych (np. ADHD u dzieci i Alzheimer u osób starszych).

Więcej o skutkach smogu piszemy w artykule: Przyczyny smogu w Polsce – kto zanieczyszcza nasze powietrze

Dlatego też w trosce o siebie i najbliższych, warto wyrobić sobie dobry nawyk sprawdzania rano jakości powietrza danego dnia i w miarę możliwości takiego rozplanowania zadań, by uniknąć przebywania na dworze, gdy nie jest to konieczne.

Warto też zaopatrzyć się w maski antysmogowe i/lub oczyszczacze powietrza, które z kolei pomogą walczyć z zanieczyszczeniami wewnątrz mieszkania, szkoły czy miejsca pracy.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

18 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Moc ssania odkurzacza — jak ją dobrać do potrzeb? 

Bez względu na to, czy wybierasz odkurzacz pionowy, robot sprzątający, czy odkurzacz tradycyjny, kluczowa jest moc ssania.  To właśnie ona …

15 listopada 2024 · 6 minut czytania

Klasa efektywności energetycznej – wszystko, co musisz wiedzieć

Etykieta energetyczna informuje użytkowników urządzeń RTV i AGD o możliwym poborze energii stosowanych urządzeń. Mobilizuje również producentów do rozwijania technologii obniżających pobór energii elektrycznej w oferowanych sprzętach. W 2021 roku weszła w życie nowelizacja klas efektywności energetycznej zastępująca m.in. dawne klasy A+++, A++, A+ oraz A. Pojawił się nowy bardziej przejrzysty i intuicyjny podział: od A do G.. Co oznacza klasa efektywności energetycznej? Jak czytać etykiety i jakie urządzenia są nimi objęte?

14 listopada 2024 · 3 minuty czytania

Pylenie brzozy – praktyczne informacje dla alergików

Pylenie brzozy to trudny czas dla alergików, ponieważ pyłek tego drzewa jest jednym z najczęstszych alergenów wziewnych. Wykazuje on silne …

11 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Woda z osuszacza powietrza – do czego można ją wykorzystać?

Osuszacze powietrza pomagają w usunięciu wilgoci, zarodników pleśni, czy grzybów. Jednak co zrobić z wodą, która zbiera się w zbiorniku …

8 listopada 2024 · 4 minuty czytania

Tani dobry odkurzacz bezprzewodowy – czy taki w ogóle istnieje? Analizujemy oferty w sklepach

Odkurzacze na akumulator to wygodne urządzenia, które pomogą Ci zadbać o porządek.  Dotyczy to zarówno lekkich modeli pionowych, jak i …