Przyczyny smogu w Polsce – kto zanieczyszcza nasze powietrze

Katarzyna Wnuk

Katarzyna Wnuk

10 minut czytania

Smog w Polsce przyczynia się rocznie do około 43 tysięcy zgonów. Główny powód wysokiego stężenia zanieczyszczeń stanowi niska emisja, wynikająca przede wszystkim ze sposobu ogrzewania budynków.

Poznaj inne przyczyny smogu w Polsce, aby wiedzieć, jak możesz przyczynić się do poprawy jakości powietrza w swojej okolicy.

Główne źródła smogu w Polsce

W Polsce zazwyczaj mamy do czynienia ze smogiem typu londyńskiego, a dopuszczalne stężenia zanieczyszczeń przekraczane są najczęściej w sezonie grzewczym. Wskazuje to na jeden z głównych powodów wysokiego stężenia zanieczyszczeń, a więc na wytwarzanie smogu przez piece i kotły grzewcze.

Niska emisja

Za smog w Polsce odpowiada głównie niska emisja, która generuje 46,5% pyłów zawieszonych obecnych w powietrzu oraz 83,7% WWA. Określenie to stosuje się wobec emisji pyłów i gazów na wysokości nieprzekraczającej 40 m.

Szkodliwe substancje pochodzą z pieców grzewczych oraz lokalnych kotłowni węglowych. Niekiedy do niskiej emisji zalicza się także transport samochodowy, jednak omawiając przyczyny smogu warto potraktować pojazdy silnikowe jako osobne źródło zanieczyszczeń.

Najwyższą emisją pyłów zawieszonych w przeliczeniu na dostarczane ciepło charakteryzują się kotły węglowe.

Przeczytaj też: Jak powstają kwaśne deszcze? Przyczyny i skutki

Wykres: metoda ogrzewania a emisja pyłów zawieszonych
Źródło: Instalreporter.pl, opracowanie własne ranking-oczyszczaczy.pl

Tymczasem to właśnie ten rodzaj ogrzewania wykorzystywany jest przez większość Polaków, o czym świadczą wyniki poniższej ankiety.

Ankieta na temat sposobu ogrzewania domu
Źródło: Badania CATI 2017 r.; Podstawa N = 1000; opracowanie Instytut Ekonomii Środowiska i Efektywna Polska

W Polsce dominują budynki ogrzewane węglem, który na 1 kWh ciepła emituje 270 mg pyłów zawieszonych. Dla porównania, w przypadku kotłów olejowych poziom pyłów wynosi niespełna 40 mg, natomiast kotły gazowe na 1 kWh dostarczają ich około 5 mg. 

Poważny problem stanowi także fakt, iż polskie prawo dopuszcza stosowanie węgla o bardzo niskiej jakości, w tym mułu węglowego, a 1/5 kotłów i pieców węglowych ma 20 lub więcej lat. Przestarzała technologia i powstałe na przestrzeni lat urządzenia sprawiają, że do wytworzenia takiej samej ilości ciepła potrzeba więcej paliwa w porównaniu z nowszymi piecami. 

Niska emisja jest głównym powodem złego stanu powietrza w Polsce również z uwagi na nawyk spalania śmieci. Mimo licznych akcji edukacyjnych oraz przeprowadzonych w niektórych miastach kontroli składu dymu wielu Polaków wciąż wrzuca do pieca plastikowe butelki, folię, a nawet odpady gumowe. 

Podsumowując, niska emisja stanowi najważniejszy powód problemu ze względu na:

  • popularność paliw o słabej jakości, w tym mułu węglowego,
  • brak norm dotyczących jakości węgla przeznaczonego na sprzedaż gospodarstwom domowym,
  • spalanie odpadów,
  • zły stan techniczny pieców,
  • brak odpowiedniej izolacji cieplnej budynków,
  • niską popularność ekologicznych metod ogrzewania, czyli odnawialnych źródeł energii.

Przemysł

Drugą ważną przyczyną smogu w Polsce jest przemysł. W opinii specjalistów środowisko najbardziej zanieczyszczają zakłady petrochemiczne i huty metali, lecz poważny problem stanowi także przemysł odzieżowy.

Transport drogowy

Wpływ pojazdów silnikowych na emisję pyłów PM2,5 i PM10 jest niższy, ale wytwarzają sporo tlenków siarki i azotu. Stężenie zanieczyszczeń komunikacyjnych osiąga najwyższe poziomy w pobliżu ruchliwych ulic. 

Energetyka

Kolejną przyczynę złej jakości powietrza stanowi energetyka. Produkcja energii elektrycznej przyczynia się do emisji 12,9% pyłów zawieszonych PM2,5, które skażają nasze powietrze. 

Zapotrzebowanie na energię elektryczną rośnie z każdym rokiem, natomiast w Polsce największe jest w województwach małopolskim i śląskim, a więc tych, których miasta dominują w rankingu WHO.

Rolnictwo

8,7% pyłów zawieszonych PM10 trafia do atmosfery na skutek działania gospodarstw rolnych. Wynika to m.in. ze stosowania nawozów azotowych, prowadzącego do powstania jonów amonowych, które rozprzestrzeniają się na duże odległości.

Łączą się one z zanieczyszczeniami pochodzącymi z innych źródeł, prowadząc do powstania pyłu zawieszonego.

Dla każdego typu zanieczyszczeń procentowy udział każdego z tych sektorów w ogólnej emisji jest inny, dlatego temat ten omówiliśmy dokładnie w kolejnej części artykułu, gdzie prezentujemy źródła składników smogu.

Czym jest smog?

Smog to mieszanina szkodliwych zanieczyszczeń wytwarzanych na skutek działalności człowieka, gromadzących się w powietrzu pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych i ukształtowania terenu.

W zależności od okoliczności powstania, warunkującego skład chemiczny, wyróżnia się dwa rodzaje smogu:

  • smog londyński,
  • smog typu Los Angeles.

Smog londyński (czyli smog kwaśny, siarkowy)

Wytwarza się przede wszystkim w trakcie nieefektywnego spalania paliw (zwłaszcza kiepskiej jakości węgla), a jego występowaniu sprzyja inwersja temperatur. Składa się z pyłu zawieszonego, sadzy, tlenków siarki, tlenków azotu i węgla.

Na smog typu londyńskiego najbardziej narażone są obszary o gęstej zabudowie, a momentem największego nasilenia problemu jest sezon grzewczy.

Zobacz więcej: Smog typu londyńskiego. Skład, powstawanie, skutki

Smog typu Los Angeles (nazywany też kalifornijskim i fotochemicznym)

Jego najważniejszym źródłem są spaliny pojazdów silnikowych złożone m.in. z tlenków węgla i azotu oraz węglowodorów, które pod wpływem silnego nasłonecznienia ulegają reakcjom fotochemicznym, prowadzącym do wytworzenia ozonu, azotanu nadtlenku acetylu i aldehydów.

Ten rodzaj smogu występuje zatem wyłącznie w okresie letnim, na terenach o wysokim natężeniu ruchu samochodowego.

Warto przeczytać: Smog fotochemiczny. Skład, powstawanie, skutki

Skład smogu w Polsce – normy zanieczyszczeń i źródła ich emisji

Pył zawieszony PM10

Pył zawieszony PM10 składa się z cząsteczek o średnicy do 10 µm, zawierających m.in. metale ciężki, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (w tym benzopiren) oraz dioksyny.

Cząsteczki te trafiają wraz z tlenem do dróg oddechowych, gdzie się kumulują, a drobniejsze z nich przenikają do krwiobiegu.

Według WHO średnie 24-godzinne stężenie nie powinno przekraczać 50 µg/, a przekroczenie tej normy dopuszczalne jest maksymalnie 35 razy w roku. Sugerowane dopuszczalne stężenie średnioroczne to 20 µg/m³, ale w Polsce podwyższono je do 40 µg/m³.

Zgodnie z poniższym wykresem głównym źródłem pyłów PM10 jest spalanie paliw w innych sektorach. W kategorii tej dominuje właśnie wspomniana niska emisja.

Pył zawieszony PM2,5

Pył zawieszony PM2,5 zawiera cząsteczki o średnicy do 2,5 µm, a ich skład jest taki sam jak w przypadku pyłu PM10. Są to jednak cząsteczki najbardziej niebezpieczne, gdyż łatwo przedostają się do krwiobiegu, co daje im dostęp do wszystkich narządów wewnętrznych.

Pyły zawieszone wywołują choroby układów oddechowego, nerwowego i krwionośnego, a także nowotwory.

Także i w przypadku pyłów PM2,5 główny problem stanowi niska emisja, ujęta w kategorii 1A4. Inne sektory. Widać tu jednak także dość duże znaczenie spalania paliw w przemyśle energetycznym.

Wykres źródeł pyłu PM2,5 w Polsce w 2022 roku, źródło danych: KOBIZE 2024, opracowanie własne ranking-oczyszczaczy.pl
Wykres źródeł pyłu PM2,5 w Polsce w 2022 roku, źródło danych: KOBIZE 2024, opracowanie własne ranking-oczyszczaczy.pl

Zgodnie z zaleceniami WHO średnie 24-godzinne stężenie pyłu PM2,5 nie powinno być wyższe niż 25 µg/.

Normę średnioroczną wyznaczono na 10 µg/m³, lecz w Polsce jest to 25 µg/m³, a od 2020 r. – 20 µg/m³.

Więcej o pyłach zawieszonych przeczytasz w artykule: Pyły zawieszone – wszystko o pyłach PM2,5 i PM10.

Benzen

Benzen to związek rakotwórczy, zaliczany do grupy lotnych związków organicznych (LZO). Wyznaczono dla niego wyłącznie normę średnioroczną, która wynosi w Polsce 5 µg/m³

Dwutlenek siarki

SO2 negatywnie wpływa na układ oddechowy, a szczególne zagrożenie stanowi dla osób starszych, dzieci i astmatyków. Dla dwutlenku siarki wyznaczono jedynie dopuszczalne stężenie średniodobowe – 125 µg/m³ i nie może być przekroczone częściej niż przez 3 dni w roku.

Źródła SO2 prezentuje poniższy wykres. Widać na nim, że za emisję tych zanieczyszczeń w dużym stopniu odpowiada spalanie paliw w przemyśle energetycznym.

Wykres źródeł SO2 w Polsce w 2020 roku, źródło: Krajowy bilans emisji SO2, NOx, CO, NH3, NMLZO, pyłów, metali ciężkich i TZO za lata 1990-2020, opracowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy

Tlenki azotu

Tlenki azotu (NOx) także zaburzają pracę układu oddechowego, zwłaszcza w przypadku seniorów, dzieci i astmatyków. Dla dwutlenku azotu (NO2) określone zostało akceptowalne stężenie jednogodzinne. Wynosi ono 200 µg/m³ i może być przekroczone w ciągu roku maksymalnie 18 razy.

Za emisję NOx w znacznym stopniu odpowiada transport, co widać na poniższym wykresie.

Wykres źródeł NOx w Polsce w 2020 roku, źródło: Krajowy bilans emisji SO2, NOx, CO, NH3, NMLZO, pyłów, metali ciężkich i TZO za lata 1990-2010, opracowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne

Głównym przedstawicielem związków z grupy WWA jest benzo(a)piren (C₂₀H₁₂), wykazujący silne działanie rakotwórcze. W Polsce jego dopuszczalny poziom średnioroczny wynosi 1 ng/m3.

Chociaż benzopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne często wymienia się jako oddzielny składnik smogu, to wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne obecne są głównie w pyle zawieszonym. Ma to istotny wpływ na sposób ich usuwania.

W Polsce za emisję WWA odpowiadają głównie spalanie paliw w kategorii Inne sektory, która obejmuje instytucje, gospodarstwa domowe, obiekty handlowe i usługowe, spalanie paliw w rolnictwie, leśnictwie i rybołówstwie.

Wykres źródeł WWA w Polsce w 2020 roku, źródło: Krajowy bilans emisji SO2, NOx, CO, NH3, NMLZO, pyłów, metali ciężkich i TZO za lata 1990-2020, opracowany przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy

Więcej o benzopirenie można przeczyć w artykule „Benzopiren-składnik smogu, co warto wiedzieć?

Mapa smogu – jak Polska prezentuje się na tle Europy?

Jakość powietrza w Polsce na tle innych krajów europejskich prezentuje poniższa mapa, uwzględniająca stan z 31 października 2019 r.

Przeczytaj: Przyczyny zanieczyszczeń powietrza

Mapa smogu – jak Polska prezentuje się na tle Europy?
Źródło: airindex.eea.europa.eu, opracowanie własne ranking-oczyszczaczy.pl

Według danych zaprezentowanych przez Polski Alarm Smogowy w 2021 r. polskimi miastami o najwyższym średniorocznym stężeniu PM 10 (mg/m³) były:

  1. Nowa Ruda – 41 mg/m³,
  2. Sucha Beskidzka – 40 mg/m³,
  3. Pszczyna, Wodzisław Śląski, Zgierz – 39 mg/m³,
  4. Nowy Targ – 38 mg/m³,
  5. Mosina, Goczałkowice-Zdrój, Żywiec, Myszków, Zawiercie, Oświęcim – 37 mg/m³.

Jak widać na powyższej mapie, nie oznacza to jednak, iż w innych miejscowościach jakość powietrza można uznać za dobrą.

Przeczytaj także: Smog elektromagnetyczny – poważne zagrożenie czy teoria spiskowa?

Jak dbać o jakość powietrza?

Ikonografika na temat możliwych metod dbania  o jakość powietrza
Opracowanie własne ranking-oczyszczaczy.pl

Podsumowując informacje zawarte w poprzednich częściach artykułu, można stwierdzić, iż główną przyczyną złego stanu powietrza jest szeroko pojęta działalność człowieka.

Nie jest to wiadomość, z której moglibyśmy być dumni, ale z drugiej strony fakt ten oznacza, że każdy z nas może choćby w niewielkim stopniu przyczynić się do ograniczenia poziomu w smogu w swojej okolicy. Działania, jakie możemy podjąć, to:

  • wybieranie metod ogrzewania emitujących mniejszą ilość zanieczyszczeń,
  • dbanie o prawidłową izolację cieplną własnego domu,
  • całkowita rezygnacja ze spalania śmieci,
  • częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast z własnego samochodu,
  • angażowanie się w lokalne działania zmierzające do poprawy jakości powietrza,
  • rozpowszechnianie wiedzy o przyczynach smogu wśród znajomych.

Jeśli stężenie zanieczyszczeń przekracza dopuszczalne normy, zaleca się:

  • używać dobrego oczyszczacza powietrza, wyposażonego w filtr HEPA oraz filtr węglowy, o wydajności odpowiedniej do powierzchni obsługiwanego pomieszczenia,
  • ograniczyć przebywanie na zewnątrz (dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych, dzieci, osób cierpiących na schorzenia układu odpornościowego, oddechowego lub krwionośnego oraz kobiet ciężarnych),
  • unikać wszelkich aktywności fizycznych na świeżym powietrzu (podczas uprawiania sportu zwiększa się zapotrzebowanie na tlen, co przy wysokim poziomie smogu skutkuje wdychaniem kilkukrotnie większej dawki zanieczyszczeń),
  • unikać otwierania okien,
  • korzystać z masek antysmogowych podczas przebywania na zewnątrz, o których więcej napisaliśmy w artykule Maski antysmogowe – które modele warto kupić?.

Stan powietrza w miejscu zamieszkania można kontrolować na kilka sposobów:

  • poprzez używanie czujników smogu,
  • montując zewnętrzny czujnik jakości powietrza,
  • korzystając ze stron internetowych oraz aplikacji poświęconych czystości powietrza.

Bibliografia:

  1. Krajowy bilans emisji SO2, NOx, CO, NH3, NMLZO, pyłów, metali ciężkich i TZO za lata 2015 – 2017, oprac. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, kobize.pl
  2. Krajowy bilans emisji SO2, NOx, CO, NH3, NMLZO, pyłów, metali ciężkich i TZO za lata 1990-2020, oprac. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, kobize.pl/
  3. Efektywność energetyczna w Polsce przegląd 2017, Instytut Ekonomii Środowiska, teraz-srodowisko.pl
  4. Smog w Polsce i jego konsekwencje, Polski Instytut Ekonomiczny, pie.net.pl
  5. Krajowy bilans emisji SO2, NOx, CO, NH3, NMLZO, pyłów, metali ciężkich i TZO za lata 1990-2020, oprac. Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, kobize.pl

FAQ, czyli najczęstsze pytania o smog w Polsce

Smog to zanieczyszczeń powietrza, w tym pyłów zawierających WWA i metale ciężkie oraz gazów takich jak tlenki azotu, siarki i węgla. Często unosi się dość nisko nad ziemią, tworząc charakterystyczną szarobrunatną mgłę. Powstaje jako efekt uboczny spalania paliw, działalności przemysłowej, transportu kołowego.

W Polsce za smog odpowiada głównie niska emisja, a przede wszystkim spalanie paliw w domowych piecach i kotłach grzewczych. Inne źródła to przemysł, ruch pojazdów silnikowych i rolnictwo.

Wpływ smogu na zdrowie jest bardzo szeroki. Zwiększa on m.in ryzyko zachorowania na nowotwory układu oddechowego, choroby układu krążenia, a nawet układu moczowego. Przyczynia się również do mniejszej masy urodzeniowej dzieci oraz pogorszenie ich funkcji poznawczych.

Smog zagraża w szczególności osobom starszym, dzieciom oraz ludziom zmagającym się z chorobami układu oddechowego, krwionośnego lub odpornościowego.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4,7 / 5. Ilość ocen: 13

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

13 września 2024 · 13 minut czytania

Smog bez tajemnic

Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza, w której mogą znajdować się szczególnie pyły zawieszone, tlenki azotu i siarki, ozon. Sama nazwa …

10 września 2024 · 4 minuty czytania

Jak czyścić filtr HEPA? Trzeba wymieniać czy można myć?

Jak dbać o filtr HEPA? Co ile miesięcy należy go wymieniać? A może wystarczy go umyć? Niestety produkcja zmywalnego filtra HEPA jest bardzo droga, dlatego nie spotkasz ich w oczyszczaczach powietrza, gdyż podniosłoby to ich cenę do nieopłacalnych wartości.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Lekki odkurzacz dla seniora – co wybrać?

Lekki bezprzewodowy odkurzacz pionowy dla seniora? To możliwe! Oprócz oczywistego kryterium, jakim jest waga, zwróć uwagę również na czas pracy na akumulatorze, moc silnika czy podświetlenie szczotki.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Wybór jest oczywisty

Rekomendowany przez nas wybór to nawilżacz ewaporacyjny. Zapewnia większe bezpieczeństwo od nawilżacza ultradźwiękowego. Ponadto nie wymaga stosowania wody destylowanej, a …

20 sierpnia 2024 · 4 minuty czytania

Elektroszczotka w odkurzaczu pionowym — czy warto ją wybrać?

Elektroszczotka to popularny element wyposażenia odkurzacza. Posiada ją zarówno odkurzacz pionowy, jak i odkurzacz klasyczny. W tej końcówce wałek jest …