Maski antysmogowe – które modele warto kupić?

Maciej Kluba

Maciej Kluba

22 minut czytania

Jeszcze kilka lat temu widok maski antysmogowej na ulicy nie był zbyt popularny. Pandemia koronawirusa COVID-19 trochę to zmieniła, choć w związku z dość dużą społeczną niechęcią do działań przeciwpandemicznych, także i same maseczki nie kojarzą się obecnie zbyt dobrze.

A szkoda, gdyż chronią one nas nie tylko przed wirusami czy bakteriami, ale także groźnymi pyłami zawieszonymi, a więc głównym składnikiem smogu.

Maski antysmogowe możemy znaleźć dziś w ofercie sklepów internetowych, jak i dużych sieci handlowych: Decathlon czy Media Expert. Na ile są one skuteczne? Czym kierować się przy wyborze maski? Które modele warte są polecenia?

Poniższy artykuł odpowie na pytania dotyczące działania masek smogowych, sytuacji, w których warto je używać czy kryteriów wyboru. Jeżeli szukasz informacji o poszczególnych modelach masek, przejdź od razu do zestawienia najpopularniejszych modeli (kliknij tu lub pkt 4 poniżej).

Czy maski antysmogowe działają?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, choć w różnym stopniu. Na rynku dostępne są dziesiątki różnych modeli, różniące się materiałami, z których są wykonane, zastosowanymi filtrami i ceną.

Co oczywiste, różne maski w różnym stopniu chronią organizm przed zanieczyszczeniami powietrza. W badaniu przeprowadzonym w 2008 roku w Pekinie udział wzięło 15 osób w wieku 20-45 lat. Kluczowa faza eksperymentu trwała dwa dni, podczas których uczestnicy musieli przez cały czas mieć na sobie maski. 

W głównym dniu badania poproszono ich o spacerowanie wzdłuż określonych ulic Pekinu pomiędzy 8, a 10 rano. Następnie tydzień później uczestnicy znów zostali poproszeni o pokonanie tej samej trasy, tym razem bez maski.

Wyniki porównano, a jedną z najważniejszych obserwacji było niższe ciśnienie krwi oraz zwiększona zmienność rytmu zatokowego. Oznacza to, iż noszenie maski ograniczało niekorzystne oddziaływanie smogu na układ krążenia.

Maska masce nierówna

Przed rozpoczęciem eksperymentu przeanalizowano efektywność poszczególnych masek antysmogowych. A konkretniej: jak filtry różnych modeli radziły sobie z zatrzymywaniem zanieczyszczeń z silnika Diesla. Najgorzej w ich neutralizacji wypadła zwykła maska antysmogowa bawełniana, które przepuściła aż 72% toksycznych substancji. 

Najlepiej poradziła sobie maska przeciwpyłowa, która przepuściła jedynie 0,3% zanieczyszczeń. Tzw. maska chirurgiczna przepuściła około 20 % zanieczyszczeń.

Poniższa infografika ilustruje wyniki poszczególnych rodzajów masek. Zaznaczone na czerwono Maski antysmogowe 3M poradziły sobie najlepiej spośród produktów do użytku prywatnego.

Chroń się także w domu, sprawdź ranking oczyszczaczy powietrza i zadbaj o swoje powietrze!

Zobacz ranking oczyszczaczy

Przepuszczalność zanieczyszczeń przez poszczególne maski smogowe
(źródło: Jeremy P Langrish, Nicholas L Mills, Julian KK Chan, Daan LAC Leseman, Robert J Aitken, Paul HB Fokkens, Flemming R Cassee, Jing Li, Ken Donaldson, David E Newby and Lixin Jiang, Beneficial cardiovascular effects of reducing exposure to particulate air pollution with a simple facemask. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2662779/pdf/1743-8977-6-8.pdf)

Wybór maski antysmogowej – na co zwracać uwagę?

Jak pokazuje badanie, skuteczność poszczególnych typów masek może się znacząco różnić. Na co należy więc zwrócić uwagę kupując maskę przeciwsmogową?

Rozmiar i dopasowanie

Kluczowe w doborze maski antysmogowej jest jej odpowiednie dopasowanie do twarzy. Dlatego profesjonalne maski antysmogowe powinny być dostępne w kilku rozmiarach (z reguły 2 lub 3).

Dobrze przylegająca maska antysmogowa będzie mogła faktycznie cechować się docelową skutecznością, nie przepuszczając przy wdechu nieprzefiltrowanego powietrza. 

Istotnym elementem jest również „nosek”, który pozwala regulować przyleganie maski. Warto również zwrócić uwagę, czy dany model posiada zaworki ułatwiające oddychanie. Oddychanie w masce może być bowiem z początku trudne i wymaga przyzwyczajenia.

Filtr

Filtr HEPA, węglowy, N99 czy FP3? Tajemniczo brzmiące nazwy możne łatwo rozszyfrować.

Maski z filtrem węglowym

Składający się z cząstek węgla aktywnego, filtr węglowy odpowiedzialny jest za neutralizowanie szkodliwych substancji w formie gazowej (lotne związki organiczne, dym papierosowy). 

Maski z filtrem HEPA

Filtry HEPA, N99 czy FFP3 to przykłady różnych oznaczeń filtra przeciwpyłowego, którego zadaniem jest wyłapywanie cząsteczek pyłów zawieszonych (PM1, PM2,5 czy PM10), benzopirenu, a także komórek grzybów, bakterii czy pierwotniaków.

Maski z filtrem FFP3 – najbezpieczniejszy wybór

Filtry FFP3 gwarantują 99% skuteczność w zatrzymywaniu zanieczyszczeń. Kupując maskę, warto sprawdzić, czy oprócz odpowiednika filtra HEPA jest też włóknina zatrzymująca szkodliwe gazy (filtr węglowy). Przykładami masek smogowych z filtrami FFP3 są maski Breezy, MedPatent czy Urban’er.

Żywotność i cena filtrów

Uwaga! Dostajemy od Was sporo zapytań odnośnie eksploatacji i cen filtrów. W związku z tym postanowiliśmy umieszczać informację o cenie i żywotności filtrów przy każdej z przedstawianej masek.

W zależności od klasy filtra i jego przewidywanej skuteczności, ceny filtrów mogą różnić się. Filtry klasy FFP1 kosztują z reguły 10-15 złotych. Za FFP3 możemy zapłacić od 10 do 25, a nawet 50 zł. Liczba warstw i jakość wykonania również przekłada się na cenę.

Co ważne, filtry w maskach smogowych należy również wymieniać. Podobnie jak maseczki bawełniane należy prać po każdym użyciu, tak filtry w maskach smogowych należy wymieniać po kilkunastu godzinach użytkowania.

Certyfikaty

Przy różnych modelach masek znajdziemy często rozmaite certyfikaty filtrów, zarówno oficjalne, jak i nieoficjalne. Oficjalne pochodzą z niezależnych instytucji certyfikujących, nieoficjalne zaś przyznają prywatne firmy. Poniżej przedstawiamy więc najczęściej spotykane oznaczenia z wyjaśnieniem:

Certyfikaty europejskie masek antysmogowych:

Półmaski filtrujące:

  • FFP1 – zatrzymuje min. 80% lotnych cząstek
  • FFP2 – zatrzymuje min. 94% lotnych cząstek
  • FFP3 – zatrzymuje min. 99% lotnych cząstek

Filtry:

  • P1 – zatrzymuje min. 80% lotnych cząstek
  • P2 – zatrzymuje min. 94% lotnych cząstek
  • P3 – zatrzymuje min. 99,95% lotnych cząstek

Certyfikaty amerykańskie

  • N95 – zatrzymuje przynajmniej 95% lotnych cząstek
  • N99 – zatrzymuje przynajmniej 99% lotnych cząstek
  • N100 – zatrzymuje przynajmniej 99,97% lotnych cząstek

Maski antysmogowe a koronawirus

W obliczu narastającego zagrożenia epidemią COVID-19 postanowiliśmy zaktualizować wątek masek antysmogowych i ich ochrony przeciwwirusowej. Obecnie WHO zaleca stosowanie masek w przypadku kontaktu z osobami o obniżonej odporności lub takimi, w przypadku których podejrzewamy zarażenie koronawirusem. Bezwzględnie, maseczki powinni nosić wszyscy, którzy zauważyli u siebie kaszel czy kichanie (link do zaleceń WHO).

Szczelnie dopasowana, maska antysmogowa nie przepuszcza zanieczyszczeń z zewnątrz, chroniąc jej właściciela skuteczniej od tradycyjnych maseczek chirurgicznych.

A co z ochroną w drugą stronę? Jak zauważa Łukasz Rajzer, zamontowane w maskach zaworki mają za zadanie ułatwiać wdychanie, jak i wydychanie powietrza. Przy wydechu, zaworki otwierają się, stwarzając przestrzeń do potencjalnego rozpylania wirusa.

Przy okazji, warto również zwrócić uwagę na finansowy aspekt masek antysmogowych. Przed wybuchem epidemii, filtry do nich kosztowały kilka złotych. Na zagranicznych portalach cena za niektóre filtry wynosiła nawet kilkanaście centów.

Ogromny popyt, z jakim mamy obecnie do czynienia, wywindował ceny filtrów, jak i samych masek o kilkadziesiąt do kilkuset procent (w zależności od produktu).

Zatem czy warto wydawać tyle pieniędzy na maskę antysmogową? Odpowiedź: nie

Pyły antysmogowe a koronawirus

Większość masek antysmogowych filtruje zanieczyszczenia o wielkości 0,01 mikrona. A więc znacznie mniejszej nie tylko od pyłów zawieszonych, ale także mniejszej od wielu wirusów. Dla porównania wielkość cząsteczek koronawirusa SARS CoV-2 waha się od 0,06 do 0,14 mikrona.

Teoretycznie więc maska antysmogowa stanowi skuteczną (ok. 95 do nawet 99%) ochronę przed zarażeniem się. Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od jej dopasowania (przylegania do twarzy).

Każdy prześwit czy odchylenie maski od twarzy zwiększa teoretycznie ryzyko przedostania się wirusa. Zbyt ciasno założona maska na dłuższą metę bardzo utrudnia oddychanie. Warto również zwrócić uwagę na oczy, które wciąż pozostają odsłonięte. W celu uzyskania pełniejszej ochrony powinniśmy więc także chronić nasze oczy.

Aspektem, o którym często zapominamy jest przewidziana żywotność filtrów. Wielu producentów podaje informacje o tym jak długo można używać pojedynczy filtr (przykładowo: 10, 15, 20h itd.) Warto o tym pamiętać, mając na uwadze, iż po tym czasie skuteczność filtracji systematycznie spada.

Maski antysmogowe – które warto wybrać?

Poniżej najpopularniejsze maski smogowe w Polsce. Na wyróżnienie zasługują:

Maski Breezyświetna jakość i dopasowanie do twarzy

Maski MedPatent Probardzo dobra relacja jakość – cena

Pozostałe modele prezentują podobny poziom, różniąc się często ceną, ale i jakością materiałów czy dopasowaniem do twarzy. Ostateczny wybór zależy więc od osobistych preferencji użytkownika. Maski RZ Mask, TotoBoBo i Medicine są obecnie niedostępne na polskim rynku.

  1. Breezy
  2. MedPatent
  3. Dragon Mask
  4. Respro
  5. Tokyo Mask
  6. Decathlon
  7. 3M
  8. Urban’er
  9. AirShield
  10. RZ Mask
  11. TotoBobo
  12. Medicine

Breezy

Zalety
  • Bardzo wysoka jakość wykonania
  • Świetne dopasowanie do twarzy
  • Skuteczne filtry
  • Polski producent

 

Wady
  • Wysoka cena
  • Z czasem mocowanie zaworków ułatwiających oddychanie może się wyrobić

Maski firmy Breezy powstały w odpowiedzi na rosnące wymagania polskich użytkowników, jak i próby stworzenia produktu, który byłby wygodnym towarzyszem w trakcie poruszania się po zanieczyszczonym Krakowie. Obecnie w ofercie krakowskiego producenta znajdują się 2 maski smogowe:

  • Hallny – rozmiary S, M, L i 3 wersje kolorystyczne – Kup maseczkę >>
  • Breva– rozmiary S, M, L i 6 wersji kolorystycznych – Kup maseczkę >>

Jest jeszcze, dostępna w kilku wariantach, maseczka ochronna Zonda.

Maski Breezy ujęły nas przede wszystkim:

  • trwałym szyciem,
  • praktycznymi rozwiązaniami
  • świetnym dopasowaniem do twarzy,
  • skutecznymi filtrami (poziom filtracji FFP2 i FFP3).

Zaprojektowane i wyprodukowane w całości w Polsce, są szyte ręcznie, co da się odczuć w obcowaniu z maską. Przy właściwej eksploatacji, nic nie odstaje, nie pęka czy nie strzępi się.

Mieliśmy okazję testować dłużej maskę Hallny. Model ten jest połączeniem neoprenu oraz siatki mesh, co gwarantuje elastyczność i dobre dopasowanie do twarzy. Z pewnością pomagają w tym rozciągliwy rzep, elegancki chromowany nosek czy dodatkowy pasek do założenia za głowę (rozwiązanie polecane np. przy bardziej wyczynowym korzystaniu z maski).

Widoczne na zdjęciach srebrne zaczepy służą właśnie do zamocowania paska. W codziennym użytkowaniu (wyjście do sklepu, spacer), można spokojnie obejść się bez paska.

Rzep pod brodę w masce Breezy Hallny, źródło: Breezy.pl

Ciekawym patentem jest też dodatkowy rzep pod brodą, który dodatkowo podtrzymuje maseczkę oraz uszczelnia konstrukcję. Jeśli więc nawet w pierwszej chwili maska wydaje nam się niedokładnie dopasowana, to mamy jeszcze kilka sposobów na to, by lepiej przylegała do twarzy.


Maska Breezy Breva, materiały producenta Breezy

Oprócz modelu Hallny, Breezy oferuje również model Breva. W odróżnieniu od testowanego przez nas modelu, Breva łączy neopren z siatką 3D (bardziej gęsty materiał). Jest też dostępna w większej ilości kolorów, bo aż 6.

Minusem masek Breezy mogą być zaworki. Producent wykorzystuje tu dość popularny rodzaj zaworów, który nie należy do najbardziej trwałych. Ciężko też nie wspomnieć o wysokiej cenie. W tym jednak przypadku ma ona odzwierciedlenie w wysokiej jakości, ręcznym wykonaniu i wysokiej klasy filtrach.

Maska smogowa Breezy Hallny zaworki
Zaworki w masce Breezy Hallny, zdjęcie z prywatnego archiwum

Cena i żywotność filtrów:

Filtr Breezy ACTIVE z węglem aktywnym – cena 59,00 zł, odpowiada klasie FFP2, brak danych o żywotności filtrów.

Dragon Mask

Zalety
  • Kilkanaście wersji kolorystycznych do wyboru
  • Filtry N99
Wady
  • Nie do końca wygodna plastikowa złączka w modelach Casual

Maski firmy Dragon dostępne są w kilkunastu wersjach kolorystycznych. Zarówno seria Casual, jak i Sport posiadają filtr N99, który zdaniem producenta jest w stanie wychwycić 99,9% pyłów (PM2,5 i PM10), dymu tytoniowego, dymu papierosowego, dymu tytoniowego. Serie różnią się od siebie materiałami, z których wykonano maski. 

Casual I wykonana została z tkaniny, Casual II z poliestru, podczas gdy Sport zrobiono ze sprężystego neoprenu. Modele różnią się także zapinaniem.

Casual posiada zwykłą złączkę z plastiku w formie dwóch haczyków oddalonych od siebie o 2,5 cm. Model Sport zapina się na mocny rzep, którego rozpiętość sięga 7 cm.

Cena i żywotność filtrów:

Respro

Zalety
  • Zróżnicowane, wysokiej klasy filtry
  • Duży wybór modeli
  • Model Ultralight uszyty z oddychającego materiału z taśmą Velcro do regulacji
Wady
  • Naprawdę wysoka cena

Brytyjski producent masek antysmogowych Respro to jedna z największych firm na rynku, oferująca na dzień dzisiejszy (21.10.19) aż 5 modeli. Modele Allergy i Sporsta wyposażone są w filtry HEPA, zatrzymujące około 99,97% pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10. 

Maska antysmogowa serii City wyposażona jest w filtr cząstek PM10 i węglowy (filtr typu DACC). Seria Skin otrzymała zaś zarówno filtr cząstek stałych PM2,5, PM10, jak i filtr węglowy.

Wyczynowy model Ultralight posiada jedynie filtry PM2,5 i PM10. Z drugiej strony wykonany został ze specjalnego oddychającego materiału. Posiada też wygodną regulację z użyciem specjalnej taśmy Velcro i silikonowe membrany, odporne nawet na ekstremalne temperatury. 

Maski City (wycofana już ze sprzedaży) i Allergy polecane są osobom preferującym spokojny tryb życia.

Sporsta, Techno, Cinqro i Ultralight zaprojektowano z myślą o tych, którzy lubią bardziej ekstremalne wrażenia. W modelu Cinqro znajdziemy np. obrotowe zawory, które zapobiegają parowaniu okularów lub gogli w trakcie biegania czy jazdy na rowerze. Ruchome skrzydełka zaworów pozwalają też na bardzo duży przepływ powietrza, co z pewnością osoby aktywne. Produkty Respro cieszą się bardzo dobrą opinią wielu osób, jednak ich wysoka cena może odstraszyć niektórych użytkowników.

Cena i żywotność filtrów:

  • Filtr HT-250 (uniwersalny filtr do wszystkich masek Respro®) – 103,50 zł za 2-pak, brak informacji o żywotności
  • Filtr Respro Cinqro Sport (do wszystkich typów masek Respro®, oprócz modelu Metro) – 80 zł za 2-pak, brak informacji o żywotności
  • Filtr Respro Techno Pack (do modelu Techno) – 95 zł za 2-pak, brak informacji o żywotności

MedPatent [aktualizacja 14.12.2023]

MedPatent był certyfikowanym producentem wyrobów medycznych, mającym swoją siedzibę w Łodzi. Obecnie jednak trudno stronę internetową, jak i informacje o firmie. Produkty MedPatent są jednak na szczęście wciąż oferowane przez inne sklepy, chociażby Goodair, jak i SklepMedicus.pl.

Wśród masek smogowych Medpatent znajdziemy takie modele jak:

  • Normal
  • Sport
  • Pro
  • Junior

Maski różnią się ceną i wykonaniem. Model Normal to bawełniana maseczka, nakładana na uszy, wzbogacona o filtr N99 i zaworki. Oferowana jest ona w dwóch rozmiarach i 3 kolorach: czarnym, niebieskim oraz jasnoszarym. Z myślą o nadchodzącym lecie możemy też wybrać model Light, lżejszy, wykonany z cieńszej warstwy bawełny.

Dla porównania, neoprenowa maska Sport dostępna jest w jednym rozmiarze, oferując za to 6 różnych kolorów. Model ten posiada filtr N99, zaworki oraz rzep, umożliwiający lepsze dopasowanie do twarzy.

Junior to maska smogowa stworzona z myślą o najmłodszych. Wykonana z miękkiej bawełny, nie uciska ani nie podrażnia twarzy dziecka. Model Junior wyposażony jest również w filtr oraz zaworki.

Swoją uwagę skupiliśmy jednak na modelu Pro

Zalety
  • Elastyczna, dobrze dopasowuje się do twarzy
  • Wysokiej klasy filtr FFP3
  • Niezła jakość ceny do jakości
  • Gumki na uszy umożliwiają lepsze trzymanie się maski

 

Wady
  • Efekt odstających uszu (z założonymi gumkami)
  • Mała ilość rozmiarów do wyboru
  • MedPatent Pro – Kup maseczkę >>

Do najważniejszych atutów modelu zaliczyć musimy jakość wykonania oraz bardzo dobrą relację cena – jakość.

Maska uszyta jest starannie i sprawia wrażenie naprawdę trwałej. Dzianina użyta w tym przypadku składa się głównie z wiskozy. Udział włókna elastycznego sprawia, że maseczka dobrze dopasowuje się do kształtu twarzy. Co ważne, w środku znajdziemy wysokiej klasy filtr FFP3.

Całość konstrukcji dopełniają jeszcze zaworki, nosek do regulacji, pianka uszczelniająca w okolicy nosa i elastyczny pasek do zawieszenia maski na szyi. Podobnie jak w przypadku masek Breezy, pasek ten nie jest konieczny przy zwykłym, codziennym użytkowaniu. Stabilne utrzymywanie się na twarzy zapewnia rzep oraz gumki, które zakładamy na uszy.

Wspomniane gumki to świetne rozwiązanie, które utrzymuje maskę na właściwej wysokości. Mały minus jednak za aspekt wizualny. W przypadku MedPatent odciągają one bowiem uszy od twarzy, powodując wrażenie „odstających uszu”.

Maskę testowaliśmy w dwie osoby (kobieta i mężczyzna) i za każdym razem mieliśmy podobne obserwacje. Ubolewaliśmy również nad brakiem większego wyboru rozmiarów. Choć u nas maska przylegała do twarzy całkiem szczelnie, może być to potencjalny problem dla niektórych użytkowników.

Poza tymi niedociągnięciami, otrzymujemy wygodną, ładnie uszytą maskę o mocno zamocowanych, trwałych zaworkach. Wszystko to w atrakcyjnej cenie.

Cena i żywotność filtrów:

Tokyo Mask

Zalety
  • Niska cena masek i filtrów
  • Duży wybór modeli i kolorów

 

Wady
  • Słaba trwałość

Maski Tokyo Mask pojawiły się na naszym rynku dość niedawno, oferując standardowe kroje masek w atrakcyjnej cenie. Skuszony promocją, użytkuję od kilku miesięcy model Tokyo Mask Ginza Pro (najdroższy, stworzony z myślą o osobach aktywnych). Model ten wybrałem przede wszystkim na siateczkę Mesh. Włóknina faktycznie jest dość przepuszczalna, a w masce oddycha się przyjemnie.

Plusem masek Tokyo Mask jest możliwość zaczepienia ich o uszy, jak i spięcia rzepem z tyłu. Dzięki temu maski nie obcierają zbyt mocno karku, a o ich obecności na uszach przypomnimy sobie dopiero po kilkunastu minutach. Minusem niestety kiepska jakość wykonania. Po kilku dniach od zakupu z maski wypadł zawór (na szczęście miałem zapasowe w domu). W masce żony po ok. 3 miesiącach oderwało się mocowanie noska.

Uwaga! Model Ginza Pro oferowany jest w 4 kolorach (szara, niebieska, fioletowa i czarna). Wszystkie z nich dostępne są w tej samej cenie. Model czarny ma jednak nieco inny krój – maseczka jest nieco większa niż w pozostałych wariantach kolorystycznych.

Pozostałe maski Tokyo Mask:

Standardowa maska Ginza wykonana jest całkowicie z neoprenu. Materał jest sztywniejszy, ale też nieco gorzej się w nim oddycha. Alternatywą może być maska Toshima, wykonana z poliestrowej gąbki. Posiada ona najbardziej podstawowy filtr N95. Maluchy mogą też mieć swoją maskę smogową – dostępny w kilku kolorach model Nerima (nazwana od jednego z okręgów w Tokyo).

Cena i żywotność filtrów:

  • Filtr do masek Ginza – od 10 zł za sztukę (w promocji 7 zł), żywotność zdaniem producenta ok. 30 h max. Z doświadczenia polecamy jednak nieco częstsze wymiany
  • Filtr do masek Toshima i Shibuya (można znaleźć je na Ceneo) – od 11 zł za sztukę, brak informacji o żywotności filtrów

Maski Media Expert

Flexyjoy czerwona maska smogowa sklepu Media excpert
Maska antysmogowa FLEXYJOY FLG w kolorze czerwonym – cena od 49 zł (link do sklepu Media Expert.pl
Zalety
  • Bardzo niska cena
Wady
  • Filtr elektrostatyczny, a nie odpowiednik HEPA
  • Braki w dostępności kolorów

Podczas pandemii COVID-19 maseczki smogowe pojawiły się także w sklepach Media Expert. I choć, na początku, często zdarzały się problemy z ich dostępnością, obecnie sytuacja wróciła w miarę do normy. Za 49 złotych możemy bowiem nabyć maskę FlexyJoy w kolorze czerwonym. Niestety kolor niebieski chwilowo nie był dostępny w momencie aktualizacji artykułu (05.10.2023).

Niska cena wynika m.in. z podstawowej jakości filtra. Jest to zwykły bawełniany filtr elektrostatyczny, który możemy umyć. To oczywiście duża zaleta, gdyż oszczędzamy dość sporo na wymianach filtrów. Media Expert wymianę zaleca po upływie 3 miesięcy. W przypadku filtrów elektrostatycznych nieco niższa jednak będzie ich skuteczność. Nie sięga ona 99% jak w przypadku filtrów HEPA, a często jest to kilkanaście % mniej.

Maski Decathlon

Zalety
  • Atrakcyjna cena
  • Dostępność produktów
Wady
  • Tylko jeden model
  • Tylko jeden kolor

Maski sieci handlowej Decathlon należą również do popularnych modeli masek antysmogowych. Obecnie w ofercie znajdziemy jedynie model Delta Hex, który wyposażono czterowarstwowywymienny filtr z warstwą węgla aktywnego i włókniny elektrostatycznej HEPA E12 99,5%. W zestawie, przy zakupie maski, otrzymujemy na start 3 wymienne filtry.

Maskę Delta Hex wykonano z miękkiego, przyjemnego w dotyku i dość trwałego neoprenu. Neopren może też dodatkowo chronić nieco przed chłodem. Mocowanie wokół uszu stabilizuje maseczkę na twarzy.

Cena i żywotność filtrów:

Filtry FFP1 do masek Broyx >> Kup filtr>> (link do sklepu Decathlon.pl) – 39 zł (2-pak), żywotność: kilkanaście godzin

Maski 3M

Jednorazowa maska Aura 9322+ – cena od 27,99 zł, źródło: allegro.pl
Zalety
  • Uznany producent
Wady
  • Jednorazowy charakter masek
  • Jedynie filtr cząstek stałych

Na koniec jednorazowe maski antysmogowe 3M. Na rynku dostępne są 3 modele masek antysmogowych 3M, różniące się miedzy sobą ceną, jak i zastosowanymi filtrami.

Najtańszy model 9312+ oferuje filtr FFP1 o najniższej skuteczności, zatrzymujący około 80% zanieczyszczeń. To stanowczo zbyt mało, aby zapewnić skuteczną ochroną.

Lepszym rozwiązaniem jest zakup modelu 9322+, w którym znajdziemy filtr klasy FFP2, zatrzymujący ok. 94% szkodliwych substancji. Najbardziej polecanym modelem jest 9332+, którego filtr FFP3 jest w stanie zatrzymać nawet 99% zanieczyszczeń.

Niestety filtry masek 3M pozwalają filtrować powietrze jedynie z cząstek stałych, nie chroniąc przed szkodliwymi gazami. 

Rozwiązanie proponowane przez 3M ogranicza przepuszczanie różnych miejskich zanieczyszczeń, jednak nie eliminuje ich całkowicie.

Maska wiązana jest z tyłu elastycznymi tasiemkami, które dobrze utrzymują maskę w dogodnej dla nas pozycji. Ponadto, za jej odpowiednie przyleganie do twarzy odpowiada także 3-panelowa konstrukcja i charakterystyczny „nosek”.

Cena i żywotność filtrów: maska jednorazowa, brak filtrów wymiennych

Urban’er

Zalety
  • Polski producent
  • Wysokiej klasy filtry
Wady
  • Wysokie ceny masek i filtrów

Urban’er to polski producent masek smogowych. W ofercie znajdziemy na razie dwie maski o analogicznym designie. Produkty te różnią się w zakresie zastosowanych włóknin filtracyjnych.

W tańszej maseczce Urban’er Pure 1.0 znajdziemy filtr spełniający wymogi klasy FFP1, składający się z:

  • warstwy HEPA – fIltrującej pyły PM1, PM2.5, PM10, kurz, alergeny;
  • warstwy MELTBLOWN – elektrostatycznej wlókniny hydrofobowej, która przedłuża żywotność filtrawłóknina hydrofobowa zwiększająca żywotność filtra;
  • warstwy z jonami srebra – ograniczającej namnażanie się drobnoustrojów
  • 2 warstw zewnętrznych – zabezpieczających przed uszkodzeniami

Nieco droższa Urban’er Pure 2.0 spełnia parametry oporów powietrza oraz filtracji odpowiednie dla klasy FFP3, filtrując 99,8% cząstek 0,4 mikrometra. Zastosowany filtr łączy:

  • 2 warstwy zewnętrzne – zabezpieczające przed uszkodzeniami ;
  • warstwę HEPA – filtrującą pyły PM1, PM2.5, PM10, kurz, pyłki, alergeny;
  • warstwę z jonami srebra – ograniczającą rozwój drobnoustrojów
  • warstwę HEPA z membraną PTFE – filtrującą zanieczyszczenia o wielkości 0,4 μm;

Maski oferowane są w dwóch rozmiarach: S/M i L. W ofercie jest również pasek przedłużający rzep, który przydał się w dopasowywaniu masek do twarzy.

AirShield

AirShield™ – cena od 55 zł (pakiet 5 masek + 25 filtrów) źródło: pl.newairshield.com
Zalety
  • Niska cena
Wady
  • Nieszczelne przyleganie do twarzy
  • Bawełniana maseczka, a nie typowa antysmogowa

Ze względu na zaskakującą liczbę zapytań czytelników, postanowiliśmy umieścić w artykule również maseczki AirShield™. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, iż nie są to typowe maski antysmogowe, a jedynie zwykła bawełniana włóknina, wzbogacona o filtr HEPA oraz zaworki, ułatwiające wydychanie powietrza.

Maseczki tego typu są z reguły niedrogie, niestety nie gwarantując przy tym tak skutecznej ochrony jak opisywane wyżej modele. Prosta konstrukcja, nastawiona na uniwersalność, nie przylega szczelnie do twarzy. Masy powietrza mają więc ułatwioną drogę do naszych ust i nosa.

Aktualizacja (09.07.21) AirSiheld to jedna z firm, która bardzo sprawnie potrafi odczytywać potrzeby rynku. W szczycie sezonu musieliśmy zapłacić ok. 60 zł za pojedynczą maskę z filtrem. Obecnie mamy do kupienia zestawy, gdzie najtańszy kosztuje już 54 zł za 5 masek i aż 25 filtrów wymiennych!

RZ Mask

Maski RZ Mask oferowane były są w dwóch wariantach – M1 i M2. Model M2 towarzyszył mi od 2018 roku, spełniając swoją rolę przez 2 lata bardzo dobrze.

Niestety, obecnie produkty RZ Mask niedostępne są w Polsce, strona pozostaje od kilku miesięcy w przebudowie, a maski czy filtry zniknęły zarówno ze sklepów, jak i portali aukcyjnych. Dotychczas RZ Mask oferowane były dotychczas w 2 rozmiarach.

  • M/S (Youth)
  • L/R

TotoBobo

Maski firmy TotoBobo wyróżniały się na tle konkurencji designem. Wykonana z antyalergicznego, elastycznego materiału, przezroczysta maska antysmogowa TotoBobo dostępna była w wariancie dla dorosłych, jak i dla dzieci.

TotoBobo – cena od 119 zł
(źródło: www.totobobo.com)

Maski Medicine

Tanie i dobre maski Medicine kusiły z pewnością niska cena oraz skutecznymi fitrami. Dostępne były w 3 rozmiarach, a do nielicznych wad mogliśmy zaliczyć brak noska.

Podsumowanie

Wybierając maskę antysmogową warto przede wszystkim:

  • Przymierzyć przed zakupem. Możliwość obejrzenia produktu stacjonarnie to nie tylko łatwiejszy dobór rozmiaru, ale także okazja, aby zobaczyć jak oddycha się w danej masce. Im ściślej maska przylegać będzie do twarzy, tym mniej szkodliwych substancji przepuści.
    Uwaga! Osoby, które nigdy nie chodziły w maskach antysmogowych, mogą odczuwać trudności w oddychaniu w masce neoprenowej -> Polecamy wtedy maskę siateczkową.
  • Zwrócić uwagę na filtry
  • Przeanalizować cenę i opłacalność oferty – większość masek ma bowiem w środku filtry o bardzo zbliżonej skuteczności. Różnica w cenie może więc wynikać z materiałów, jakie wykorzystano do produkcji maski (bardziej przepuszczalne do uprawiania sportu), a także renomy producenta.
  • Jeśli mamy do czynienia z zanieczyszczeniami wewnątrz budynków, z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza, które w zależności od wydajności urządzenia przefiltrują zarówno małe sypialnie, jak i duże sale biurowe. Są też rośliny oczyszczające powietrze, jednak ich skuteczność pochłaniania zanieczyszczeń będzie znacznie niższa, nawet w przypadku dużych ilości roślin.

Przeczytaj także: ? Przyczyny smogu w Polsce

FAQ — Najczęściej zadawane pytania o maseczki antysmogowe

Tak, ale nie każda maska będzie odpowiednia. Polecamy maski z filtrem FFP3, które gwarantują 99% skuteczności w zatrzymywaniu zanieczyszczeń. Warto także sprawdzić, czy jest też włóknina zatrzymująca szkodliwe gazy (filtr węglowy).

Maska musi być bezpieczna i skuteczna. Polecamy sprawdzać filtry oraz dopasować maskę do twarzy. Warto zwrócić uwagę na maski z fitrami HEPA oraz klasą FFP3.

Jak oceniasz recenzję?

Aby wystawić ocenę kliknij w gwiazdki

Średnia ocena 4 / 5. Ilość ocen: 37

Brak ocen. Oceń recenzję jako pierwszy!

40 komentarzy

  • Witam , jaka poleca Pan maseczkę dla kobiety ciężarnej palącej codziennie w piecu węglem i drewnem w zadymionym pomieszczeniu która chce chronić dziecko za wszelką cenę plus wychodząca z psami gdzie sąsiedzi palą nawet nie wiadomo czym , tylko na te dwa momenty potrzebuje maseczki bo tak to staram sie nie wychodzić jak bardzo śmierdzi na zewnątrz, i tak szukam i szukam i nie wiem która kupić, wiem że powinna miec filtr HEPA i węglowy i ochronę f3 , ale teraz sie dowiedziałam że maseczki które nie posiadają certyfikatu/atestu ,,CE" wcale moga nie działać, pomocy :(
    • Certyfikatem CE bym się tak bardzo nie przejmował ;) gdyż w kwestii masek smogowych są ważniejsze oznaczenia, jak np. klasa fitlrów. Ze swojej strony polecam markę Breezy - są super, wygodne, profesjonalne, fajnie się oddycha, ale jednak drogie. Drugim poleceniem są więc maski smogowe Decathlon - warto sprawdzić tamtejszą serię Broyx - sporo tańsza, z nieco innego materiału, przez co będzie bardziej odczuwalna na twarzy niż Breezy, ale wciąż skuteczna :)
      • A jeszcze mam pytanie czym się różni półmaska filtrująca ffp3 za 20 zł od maski antysnogowej np Broyx za 200 , czy ta pierwsza mnie lepiej nie ochroni przed dymem podczas spalania w piecu niż na przykład maseczka firmy respo z filtrem HEPA i węglowym ale z oznaczeniem ffp1 czy ta jedynka już nie wyklucza że słabiej mnie ochroni ? Czy jednak ten filtr węglowy jest lepszy
  • Witam , jaką Pan poleca maseczkę dla kobiety ciężarnej która musi codziennie palić w piecu węglem i drewnem i który się bardzo dymi a chce chronić dziecko , czytam o tych maseczkach i czytam i nie wiem , wiem że najlepszy jest filtr HEPA i węglowy i oczyszczanie na poziomie trójki , chce zakładać maseczkę gdy schodzę palić w piecu i gdy wychodzę z psami bo sąsiedzi blisko też palą, czytałam że tylko produkty z certyfikatem atestem ,,CE" coś działają a reszta nie jest potwierdzona, więc tak szukam i szukam a czas już kupować :(
  • Testowałem kilka masek smogowych i niestety częstym problemem dla mnie jest ich niedopasowanie do twarzy, co sprawia, że czuję smród palonej opony i maska widocznie przepuszcza powietrze. Chciałbym kupić nową maskę, ale obawiam się powtórki z rozrywki. Widzę, że wiele sklepów nie dopuszcza już zwrotów. Co mi pozostało? Czy jest jakaś marka poza Breezy (w wypadku masek z wymiennym filtrem), która pozwala na zwrot/wymianę maski? Czy jakaś marka pozwala przymierzyć maskę w Krakowie? Będę wdzięczny za odpowiedż :)
    • Witam


      Znam ten problem - sam mam w domu maski lepiej i gorzej dopasowane do twarzy. Niestety nie orientuję się za bardzo, jak to wygląda w Krakowie. Ale zauważyłem, że np. Decathlon rozszerzył swoją ofertę masek i wprowadził też sporo modeli Respro. Podjechałbym więc do Decathlonu i na miejscu przymierzył ichniejsze Broyx lub któryś z modeli Respro :)

      Jeżeli chodzi o politykę reklamacji i wymian - osobiście mam dobre doświadczenia np. z firmą MedPatent z Łodzi. Mają sprawnie działający obsługi klienta, więc napisałbym do nich takiego maila z zapytaniem przed zakupem. Albo udał się do Decathlonu poprzymierzać.


      Powodzenia! :)
      • Jeżeli dobrze rozumiem problem, to źle dopasowana maska jest bezużyteczna, prawda?

        Co do MedPatent, niestety u nich zwrot/wymiana nie jest możliwa, co jest opisane na ich stronie. Ale chętnie sprawdzę ofertę Decathlonu :)
        • Ok, ja reklamowałem u nich zepsute noski i zawsze bez problemu dostawałem nową maskę. Ale to też było na początku pandemii - być może od tego czasu zasady się zmieniły ;)


          1.Sprawdziłbym Decathlon
          2. Sklepy z rowerami i artykułami dla rowerzystów. We Wrocławiu znalazłem w ten sposób swoją pierwszą maskę 3 lata temu.
          3. Jest też taki sklep medyczny https://azmmedical.pl/oferta/maseczka-antysmogowa.html w Krakowie - na stronie można znaleźć informacje o "doradztwie na miejscu", więc chyba można przymierzać.

          W razie pytań, proszę pisać, postaram się zawsze coś doradzić :)
  • Bardzo fajne porównanie. Szukam właśnie jakiejś maski do biegania przy ruchliwej ulicy no i póki jeszcze trzeba nosić bo wirus. Czy jak są maski z zaworkami po bokach to czy te zaworki są na tyle odsłonięte, żeby łatwo wydychało się nimi powietrze? Mierzyłem kiedyś Broyx i Dragon i może mam taką grubszą twarz, ale miałem w ogóle wrażenie, że policzki dotykają mi do tych zaworków i maska się nadymała przy wydechu. Takie zwykłe 3M mają zaworek po środku i chyba ta Urban'er też ma po środku.
    • Dzień dobry,


      Ja sam używam na co dzień maseczek z zaworkami po boku - Tokyo Mask Ginza Pro, Breezy Hallny, MedPatent Pro, wcześniej RZ Mask. W każdej z nich oddycha mi się swobodnie, przy czym faktycznie Breezy i MedPatent są najwygodniejsze, bardzo dobrze dopasowują się do twarzy.


      Zgadza się, 3M iUrban'er mają zaworki na środku. Na co dzień widzę całkiem sporo osób z tymi maseczkami od 3M, więc można spróbować.


      Natomiast do sportu polecałbym Breezy albo Respro, są drogie, ale naprawdę świetnie trzymają się twarzy, nie obcierają, nie spadają, nie nadymają się itd. :) Jeżeli tylko budżet pozwala, to warto
      Pozdrawiam!
  • Od dłuższego czasu korzystam z japońskich masek Shigematsu - są naprawdę spoko: https://dlastrazy.pl/c/118/maski-ochronne-srodki-ochrony-indywidualnej.html
  • Maski Dragon - jest to oszustwo. Na stronie nie piszą że żywotność filtra wynosi 8-10 godzin i trzeba wyrzucić. A więc kupując maskę za 159 pln za co się płaci? Skoro filtr kosztuje 20 pln i trzeba wymieniać co 1-2 dni.
    • Dzień dobry,


      Niestety nie jest to oszustwo, a standard w przypadku filtrów do masek smogowych. Ich żywotność przewidziana jest z reguły na ok.10 do kilkunastu godzin max. Dragon Mask nie jest tu akurat odosobniony :)



      Podobnie jak maskę chirurgiczną należy traktować jednorazowo, a bawełnianą prać po każdym powrocie do domu, tak tutaj też po kilkunastu godzinach musimy zmienić filtr. W ostatecznym rozrachunku - wydaje mi się, że warto, gdyż otrzymujemy ochronę nie tylko przed smogiem, ale również istotnie większą przed wirusami (ok. 99% w porównaniu do 70-80% przy chirurgicznej).


      Odnośnie filtrów - można poszukać tańszych zamienników na aukcjach internetowych - warto zmierzyć wymiary i powinno coś udać się znaleźć :)


      Dziękujemy ten za ten komentarz. To też cenna wskazówka dla nas, aby umieszczać takie informacje o filtrach.


      Pozdrawiam serdecznie,
      Maciej Kluba
  • Dzien dobry, moja mama mieszka na poludniu Polski gdzie jest bardzo duzy problem ze Smogiem. Chcialabym jej kupic maske ktora bedzie ja skutecznie chronic ale nie bedzie bardzo uciazliwa (mama jest po 60 wiec oddychanie przez maske moze byc dla mniej uciazliwe). Czy moglby Pan mi polecic konkretny model?
    • Dzień dobry,


      Jasne, rozumiem. Sam mam tatę w podeszłym wieku, więc miałem niedawno podobną sytuację. Ze swojej strony polecam którykolwiek model masek z "zaworkami". Zaprojektowane głównie z myślą o biegaczach czy rowerzystach, przepuszczają więcej tlenu i oddychanie jest łatwiejsze. Fajnie też, gdyby była wykonana z siateczkowej tkaniny. Są one trochę droższe, ale mniej uciążliwe od takich pełnych maseczek.

      Najlepszym rozwiązaniem byłaby dla Pań możliwość przymierzenia masek w jakimś sklepie stacjonarnym (np. sklepy rowerowe posiadają często dostęp do masek oryginalnych producentów, ew. Decathlon czy Martes Sport). Komfort oddychania jest na tyle indywidualną sprawą, że każdy będzie odczuwał to inaczej :)


      Pozdrawiam
      • Dziekuje za odpowiedz. Problem z przymierzeniem jest taki ze ja niestety mieszkam od mamy bardzo daleko a ona sama tego nie ogarnie bo oczywiscie uwaza ze ta maska jest jej nie potrzebna :( Jedyne w tym momencie wyjscie jest takie ze ja zamowie maske przez internet i bede liczyc na to ze w momencie kiedy mama ja juz dostanie to jednak zacznie ja nosic :) moze mi pan polecic konkretny model? ktory moglabym zamowic :)
        • Dzień dobry, oczyszczacze powietrza Philips Dual Scan przeznaczone są do większych pomieszczeń i posiadają dodatkowo czujnik gazów (stąd nazwa Dual Scan - 2 czujniki: pyłów i gazów).

          Wskazany oczyszczacz powietrza Philips AC2959/53 przeznaczony jest do mniejszej powierzchni (41 m²) i poza czujnikiem gazów różnice z Dual Scan są niewielkie - podobna głośność, filtr zintegrowany o tej samej klasie HEPA i wskaźnik alergenów. Cenowo jest różnica, bo najtańsze Dual Scan aktualnie kosztują 2199 zł, a ten AC2959 1899 zł.
          Pozdrawiam ciepło
        • Rozumiem, w takim razie przychodzą mi do głowy dwa modele, które są w rozsądnej cenie.


          1. Tokyo Mask Ginza Pro - Ma filtr HEPA (N99 w ich nazewnictwie). Jest też filtr węglowy, więc poradzi sobie świetnie z cząsteczkami smogowymi i będzie (mam nadzieję!) w miarę wygodna dla mamy :)

          2. Totobobo - bardziej renomowana, trochę droższa, ale bardzo przyjazna użytkownikom (można ją fajnie modelować i dopasować do twarzy, łatwo też wymienia się filtr). Minusem jest jednak brak filtra węglowego.


          W razie wątpliwości, proszę jeszcze pytać :)
          Pozdrawiam
  • Dzien dobry, moja mama mieszka na poludniu Polski gdzie jest bardzo duzy problem ze Smogiem. Chcialabym jej kupic maske ktora bedzie ja skutecznie chronic ale nie bedzie bardzo uciazliwa (mama jest po 60 wiec oddychanie przez maske moze byc dla mniej uciazliwe). Czy moglby Pan mi polecic konkretny model?
  • Ania Przybylska - Głowacka

    28 sierpnia 2020 at 03:10

    Dzień dobry i dziękuję za ten artykuł. Od kilku miesięcy myślę nad zakupem odpowiedniej maski. Na co dzień poruszam się rowerem i o ile od wiosny do jesieni nie mam problemu ze zdrowiem, to zimą zauważyłam, że jazda nie służy moim płucom. Ostatniej zimy nie zrezygnowałam z jazdy rowerem do pracy przez całe miasto i opłaciłam to kuracjami antybiotykowymi. Do rzeczy. Nie wiem, czy mój problem dotyczy bardziej pyłów zawieszonych w powietrzu czy po prostu zimnego strumienia wpadającego wprost w układ oddechowy.. Myślę nad Dragon Sport Ale mam wątpliwości, czy lepiej jednak wybrać siateczkową, bardziej przepuszczalną? Czy jednak masywniejszą, bardziej zabudowaną. Którą poleciłby Pan najbardziej? Może jednak nie Dragon? Skuteczną i rozsądną cenowo?
    • Witam, dobre pytanie! Do jazdy na rowerze polecałbym siateczkową, z zaworkami, ułatwiającymi wentylację. Osobiście długo używałem RZMask M2, ale obecnie ciężko ją znaleźć (nie mogę też nigdzie dostać oryginalnych filtrów).


      Jednym z niewielu plusów obecnej pandemii jest pojawienie się nowych producentów, a wraz z nimi fajnych i całkiem niedrogich masek, np. wspomniane niżej Tokyo Mask (tylko polecam model Pro). Nieźle wykonane i dobrze przepuszczające są też maski Broyx z Decathlonu. W razie pytań, zapraszam do kontaktu :) Pozdrawiam!
      • Ania Przybylska - Głowacka

        31 sierpnia 2020 at 22:02

        Dziękuję bardzo za odpowiedź. ? Właśnie też myślałam o Tokyo Mask! I mają w ofercie również filtry z jasno określoną jego przydatnością ? Poszukam więc tego modelu Pro i biorę. ?
        • Nie ma sprawy :) To prawda, Tokyo Mask mają dość dobrze opisane informacje. Podesłany model Broyx też się sprawdzi. Wybrałbym po prostu tańszą opcję.
          Pozdrowienia :)
      • Ania Przybylska - Głowacka

        31 sierpnia 2020 at 22:17

        Jeszcze coś znalazłam... https://alltheway.pl/maski-antysmogowe/3949-3047-maska-antysmogowa-broyx-sport-alfa-navy-blue.html#/148-rozmiar-m
        Co Pan myśli?
  • Witam. Czy możecie powiedzieć coś na temat tej maski z tymi filtrami? będę wdzięczny za informację, pozdrawiam ttps://www.obi.pl/ochrona-drog-oddechowych/lux-tools-maska-podwojna-z-filtem-a1/p/3235439
    • Dzień dobry,

      Niestety półmaski tego typu, stosowane chociażby w lakiernictwie czy przemyśle chemicznym, są maskami specjalistycznymi. Przygotowując tę recenzję skupialiśmy się na modelach przeznaczonych do użytku codziennego (spacer, rower, bieganie). Nie mieliśmy natomiast żadnej styczności z półmaskami przemysłowymi.



      Zapoznając się z klasyfikacją urządzenia (A1), widzę że jest przeznaczona głównie do walki z gazami i oparami. Nie widzę natomiast tu natomiast filtra, który zatrzymywałby cząstki stałe Polecam:
      https://www.icd.pl/poradnik/post/klasyfikacja-filtrow-i-pochlania


      W przypadku więc takich półmasek, najlepszym rozwiązaniem będzie model, który oprócz filtra gazów i oparów (A1,A2,A3), będzie miał również filtr P2/P3

      Pozdrowienia!
      • Witam. A jak ta maska w/g Państwa sprawiła by się w czasie obecnym gdy wymagana jest osłona nosa i ust? warto zaprzątać sobie nią głowę i uszczuplic portfel? Pozdrawiam
        • Na pewno tego typu maski przepuszczają mniej od zwykłych bawełnianych czy chirurgicznych maseczek. Z drugiej strony te zwykłe maseczki (dostępne w aptekach czy niektórych sklepach spożywczych) są naprawdę w porządku, gwarantując ok. 80% szczelności. Ponadto teraz każdy z nas porusza się w masce, co na szczęście ogranicza też ryzyko transmisji wirusa.


          Dłuższe noszenie takiej przemysłowej półmaski może być po prostu uciążliwe. Dlatego myślę, że warto zainwestować w jak najprostsze rozwiązania:) Dużo zdrówka!
  • W internecie można znaleźć oferty marki Tokyo Mask. Są tańsze niż konkurencja. Wielorazowe z wymiennym filtrem FP3. Będę wdzięczny za opinię
    • Dzięki za podesłanie. Nie mieliśmy okazji zobaczyć ich na żywo, wiec nie możemy powiedzieć jak się będą nosić. Faktycznie mają dobry filtr, regulowany nosek, a do tego wyglądają całkiem solidnie. Neopren powinno dać się fajnie dopasować do twarzy. Będzie jednak mniej przepuszczał niż maski z siateczką typu mesh, więc na początku trzeba się przyzwyczaić do oddychania w niej :)

      Pozdrowienia i powodzenia!
    • Patrząc po kroju, to 2 lata temu kupiliśmy 40 masek z tej fabryki, dla której może robić dla marki Tokyo Mask. Mnie osobiście nie urzekły, ale nie testowałem innych. Ogólnie mimo faktu, że prowadzę Ranking-oczyszczaczy.pl oraz działam antysmogowo nie używam masek antysmogowych. Ograniczam swoje wyjścia w smogowe dni, ale to dla Wrocławia nie jest trudne.

      Jeśli chodzi o zakup maski na wirusy, bo teraz mamy na tym artykule ogromny ruch związany z szukaniem masek na koronawirusa, to lepiej kupić najprostsze maseczki. Filtry do masek antysmogowych są baaaaardzo dorgie, choć jeszcze 2 lata temu za sztukę płaciło się około 40 groszy. Marże na tym są ogromne.

      Użytkowanie antywirusowe wymaga częstych zmian filtrów, więc lepiej moim zdaniem sprawdzą się kosztowo inne rozwiązania.
  • Czytałem, że maski można sterylizować w temp. 70°C, czy taką temperaturą można potraktować również maski wykonane z neoprenu?
    • To pytanie wypadałoby zadać konkretnym producentom masek, ale wrzuciłem do piekarnika maskę na bliżej nieokreśloną temp. (nie miałem czym realnie zmierzyć), ale docelowo na 90 stopni Celsjusza i masce nic się nie stało po 15 minutach. Mam jednak wątpliwości, czy to zdrowe, bo mogą zachodzić jakieś reakcje.

      Maska nie była i nie będzie wcześniej używana. Maska typowo chińska za 2 dolary (kupiona 2 lata temu).

      https://uploads.disquscdn.com/images/4c5c281191c7c8e8765cd0170c3aebceb1a8949546c3fc7d098ca5971af028b7.jpg
  • Dzień dobry,




    Obecne dziurki wynikają z bardziej sportowego charakteru maski. Seria Sport polecana jest dla biegaczy czy amatorów rowerów. Zastosowane dziurki mają za zadanie zwiększyć przepływ powietrza - przy większym wysiłku automatycznie potrzebujemy lepszej wentylacji. Pod dziurkami znajduje się filtr N99 - ten sam, co w modelu Casual. To bardzo dobry filtr, który skutecznie (do ok. 99% skuteczności) wyłapuje zanieczyszczenia. W serii Sport powinno oddychać się nieco łatwiej. Wygodniejsze będzie również zapinanie. Z drugiej strony Casual jest obecnie tańsza o 40 zł.


    Czy maseczki antysmogowe chronią przed koronawirusem? Podobnie jak w przypadku oczyszczaczy powietrza, nie możemy udzielić tu jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością jedne i drugie zmniejszają szansę zarażenia się. Dlatego też obecnie wielu producentów masek realizuje jedynie zamówienia Agencji Rezerw Materiałowych, która dystrybuuje je do placówek medycznych.

    W przypadku maski mówimy choćby o prostej, fizycznej ochronie (zasłonięciu) elementów twarzy. Pamiętajmy jednak, że maseczki nie chronią oczu. Po jakimś czasie filtry także się zużywają - stopniowo tracą kilka-kilkanaście procent ze swojej pierwotnej skuteczności).


    W przypadku zainteresowania tematem, polecamy fajny artykuł poświęcony skuteczności wybranych typów masek: https://smartairfilters.com/en/blog/coronavirus-pollution-masks-n95-surgical-mask/

    Pozdrowienia i dużo zdrowia!
  • Mam pytanie odnośnie masek marki dragon, a mianowicie... czy model sport chroni tak samo, jak casualowe przed pyłami, wirusami, bakteriami? W modelu sportowym widzę kilka dziur, których nie ma w zwykłej odmianie, stad moja zagwozdka. Jednocześnie chciałabym zapytać, czy te maski ochraniają nas jakkolwiek przed obecnym aktualnie koronawirusem? Pozdrawiam
  • Agnieszka Gregosiewicz

    21 marca 2020 at 23:15

    A jesteście w stanie coś powiedzieć na temat tych masek https://allegro.pl/oferta/maska-sportowa-25-filtrow-9060980230?utm_medium=app_share&utm_source=facebook? Czy te filtry nadają się na aktualny czas?
    • Dziękujemy za pytanie. Na pierwszy rzut oka wydają się ok. Na plus duża ilość filtrów wymiennych i jasna informacja o max. czasie użytkowania pojedynczego filtra. Brakuje mi jednak jakiejkolwiek wzmianki o klasie filtrów - przy takiej cenie maski należałoby się spodziewać co najmniej FP2 lub FP3. Warto więc jeszcze napisać do sprzedawcy i upewnić się co do klasy filtracji :)
      Pozdrowienia,
      Maciej Kluba z ranking-oczyszczaczy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poradnik czystego powietrza

13 września 2024 · 13 minut czytania

Smog bez tajemnic

Smog to mieszanina zanieczyszczeń powietrza, w której mogą znajdować się szczególnie pyły zawieszone, tlenki azotu i siarki, ozon. Sama nazwa …

10 września 2024 · 4 minuty czytania

Jak czyścić filtr HEPA? Trzeba wymieniać czy można myć?

Jak dbać o filtr HEPA? Co ile miesięcy należy go wymieniać? A może wystarczy go umyć? Niestety produkcja zmywalnego filtra HEPA jest bardzo droga, dlatego nie spotkasz ich w oczyszczaczach powietrza, gdyż podniosłoby to ich cenę do nieopłacalnych wartości.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Lekki odkurzacz dla seniora – co wybrać?

Lekki bezprzewodowy odkurzacz pionowy dla seniora? To możliwe! Oprócz oczywistego kryterium, jakim jest waga, zwróć uwagę również na czas pracy na akumulatorze, moc silnika czy podświetlenie szczotki.

30 sierpnia 2024 · 6 minut czytania

Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Wybór jest oczywisty

Rekomendowany przez nas wybór to nawilżacz ewaporacyjny. Zapewnia większe bezpieczeństwo od nawilżacza ultradźwiękowego. Ponadto nie wymaga stosowania wody destylowanej, a …

20 sierpnia 2024 · 4 minuty czytania

Elektroszczotka w odkurzaczu pionowym — czy warto ją wybrać?

Elektroszczotka to popularny element wyposażenia odkurzacza. Posiada ją zarówno odkurzacz pionowy, jak i odkurzacz klasyczny. W tej końcówce wałek jest …